انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مفهوم متن باز  (دفعات بازدید: 9213 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
مفهوم متن باز
« : 11 اردیبهشت 1393، 06:08 ب‌ظ »
سلام دوستان عزیز  :)
داشتم با خودم فکر میکردم که خیلی ها مفهوم متن باز بودن نرم افزار ها رو نمیدونن در حالی که هر روز از نرم افزار های متن باز استفاده میکنن  استفاده میکنن ، به همین دلیل در وبلاگم یه مطلب در این مورد نوشتم ، برای این که وباره کاری نشه دیگه اینجا نمی نویسم ، لطفا برید مطلب رو بخوند و نظرتون رو بگید  ;D

اینم لینکش :

سعی کردم مطلب تا حد ممکن کوتاه باشه که حوصله ی خواننده سر نره  ;)
همانا بهره هر كدام شما از زمين به اندازه طول و عرض قامت شماست ! آن گونه كه خاك آلود بر آن خفته باشيد . . .

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 285
پاسخ : مفهوم متن باز
« پاسخ #1 : 11 اردیبهشت 1393، 07:59 ب‌ظ »
متن باز با آزاد فرق میکنه،‌مگه نه؟
بیچاره آقای استالمن. ریشش سفید شد، مردم هنوز اصطلاحات «نرم‌افزار متن باز» و «نرم‌افزار آزاد» رو اشتباه به کار میبرن.
یه چیز دیگه... این فایل متنی که همه‌ دستکاری میکنن تا کانکی شکل خاصی بگیره، مگه به سورس برنامه مربوطه؟ منظورم اینه که من اینجوری فکر میکنم که: یه برنامه هست که اسمش کانکیه. این برنامه یه فایل پیکربندی داره که با توجه به اون عمل میکنه. نه اینکه فایل پیکربندی خود برنامه‌ست که در صورت دستکاری کردنش بگیم که سورس برنامه رو دستکاری کردم. (اگه کلا اشتباهه، شرمنده. بگید که اطلاعات ما هم درست شه.)

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #2 : 11 اردیبهشت 1393، 10:07 ب‌ظ »
بیچاره آقای استالمن. ریشش سفید شد، مردم هنوز اصطلاحات «نرم‌افزار متن باز» و «نرم‌افزار آزاد» رو اشتباه به کار میبرن.
«نرم‌افزار متن باز» = «نرم‌افزار آزاد»

اگه من بودم، سعی می کردم بار آخرم باشه که در این باره مطلب بنویسم!

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 11 اردیبهشت 1393، 10:40 ب‌ظ »
شرمنده، میدونم که میدونید. ولی واقعا آزاد و متن‌باز فرق ندارن؟؟؟
https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #4 : 11 اردیبهشت 1393، 11:01 ب‌ظ »
چرا کیان جان ؟  :D میشه ایراداتم رو بگی تا برای دفعه بعدی تکرارشون نکنم ؟! واقعا خوشحال میشم بدونم  ;D
چون حالا حالا ها میخوام درباره این موضوع مطلب بنویسم و حرف بزنم  :)
همانا بهره هر كدام شما از زمين به اندازه طول و عرض قامت شماست ! آن گونه كه خاك آلود بر آن خفته باشيد . . .

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #5 : 11 اردیبهشت 1393، 11:07 ب‌ظ »
متن باز با آزاد فرق میکنه،‌مگه نه؟
یه چیز دیگه... این فایل متنی که همه‌ دستکاری میکنن تا کانکی شکل خاصی بگیره، مگه به سورس برنامه مربوطه؟ منظورم اینه که من اینجوری فکر میکنم که: یه برنامه هست که اسمش کانکیه. این برنامه یه فایل پیکربندی داره که با توجه به اون عمل میکنه. نه اینکه فایل پیکربندی خود برنامه‌ست که در صورت دستکاری کردنش بگیم که سورس برنامه رو دستکاری کردم. (اگه کلا اشتباهه، شرمنده. بگید که اطلاعات ما هم درست شه.)
اینجوری که دوستان میگن انگار باهم تفاوت داره ، البته من دقیقا نفهمیدم تفاوتش چیه و تا الان هم این ندونستن هیچ مشکلی در راه استفاده ی من از این نرم افزار ها ایجاد نکردن ، به نظرم اگه بحث های تخصصی رو برای افراد متخصص (کیان) بزاریم و بریم از گنو/لینوکس ، نرم افزار های آزاد و نرم افزار های متن باز لذت ببریم بهتر باشه  :D

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #6 : 11 اردیبهشت 1393، 11:13 ب‌ظ »
یه چیز دیگه... این فایل متنی که همه‌ دستکاری میکنن تا کانکی شکل خاصی بگیره، مگه به سورس برنامه مربوطه؟ منظورم اینه که من اینجوری فکر میکنم که: یه برنامه هست که اسمش کانکیه. این برنامه یه فایل پیکربندی داره که با توجه به اون عمل میکنه.
به احتمال زیاد شما درست میگید  :) چون من به شخصه اصلا بلد نیستم که فایل های سورس برنامه رو تغییر بدم ولی همین فایل پیکربندی تفاوت متن باز توی گنو/لینوکس و متن بسته تو ویندوز رو برای من مشخص کرد ، توی ویندوز شما در بهترین حالت یه صفحه تنظیمات دارین که بتونین چنتا چیز رو توش تغییر بدین ، اما این فایل به قول شما پیکر بندی کاملا در اختیار من بود و من به دلخواه خودم تغییرش دادم ، این برای من جالب و آموزنده بود  :D
گفتم بهتره این تجربه رو در اختیار بقیه هم قرار بدم  ;)

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 11 اردیبهشت 1393، 11:39 ب‌ظ »
همین فایل پیکربندی تفاوت متن باز توی گنو/لینوکس و متن بسته تو ویندوز رو برای من مشخص کرد ، توی ویندوز شما در بهترین حالت یه صفحه تنظیمات دارین که بتونین چنتا چیز رو توش تغییر بدین ، اما این فایل به قول شما پیکر بندی کاملا در اختیار من بود و من به دلخواه خودم تغییرش دادم ، این برای من جالب و آموزنده بود  :D
نکنه فکر می کنی اینهایی که در ویندوز برنامه نویسی می کنند نمی تونند کدی که خودشون می نویسند رو ببینند؟!
هزاران نرم افزار متن باز برای ویندوز داریم (شاید بیش از اونی که برای پلتفرم لینوکس داریم) که می تونی هر جور دلت خواست تغییر بدی. نمونه همین لیبره آفیس

شرمنده، میدونم که میدونید. ولی واقعا آزاد و متن‌باز فرق ندارن؟؟؟
https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html
من با این لینکی که گذاشتی چکار کنم؟! فکر نکنم خودت حداقل خونده باشی! بیا و این فارسی شده اش رو یکبار دیگه بخون: https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.fa.html
نقل‌قول
تمام کاربران و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار آزاد با اهداف جنبش نرم‌افزار آزاد موافق نبودند. در ۱۹۹۸ گروهی از جامعهٔ نرم‌افزار آزاد جدا شدند تا کمپین دیگری به نام ”متن‌باز“ را آغاز کنند. در حقیقت این اصطلاح برای جلوگیری از سوء تفاهم در مورد عبارت ”نرم‌افزار آزاد“ پدید آمده بود، (در زبان انگلیسی ممکن است عبارت Free Software با نرم‌افزار رایگان اشتباه گرفته شود .م) اما به زودی نوعی دیدگاه فلسفیِ کاملا متفاوت از جنبش نرم‌افزار آزاد پیدا کرد...تعریف رسمی ”نرم‌افزار متن‌باز“ (به طوری که توسط پیش‌گام متن‌باز عنوان گردیده و طولانی‌تر از آن است که بخواهیم آن را در اینجا بیاوریم) به طور غیر مستقیم از معیارهای ما برای نرم‌افزار آزاد گرفته شده بود. اما دقیقا با آن یکسان نیست...از آن‌جایی که معنای بدیهی برای “متن باز” معنایی نیست که مدافعان آن مد نظر دارند، نتیجه این می‌شود که بیشتر مردم این مفهوم را سوء تعبیر می‌کنند.
لینکی که خودت دادی مطلب رو روشن میکنه که: متن باز = نرم افزار آزاد؛ اماها و چراهایی که در متن وارد شده رو چرا از زبون FSF جواب بگیریم؟ بهتره فیلم Revolution OS رو ببینی تا خود گیکهای پشت Open Source مسئله رو روشن کنند.
پسر خوب، سوءتعبیری که در اون لینک گفته، همون چیزیه که برات اتفاق افتاده: متن بازِ سوءتعبیرشده ی مورد علاقه ی مایکروسافتِ زمان بالمر
متن باز این نیست که صرفا متن برنامه رو بتونی ببینی.
متن باز همون حقوقی رو بهت میده که «نرم افزار استالمنی» میده.
« آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1393، 12:21 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #8 : 11 اردیبهشت 1393، 11:43 ب‌ظ »
کیان جان من یه چنتا سوال ازت دارم  :D :

۱. اگر من به عنوان یه کاربر ساده دوست داشته باشم تجربه خودم رو از متن باز به بقیه هم بگم چه ایرادی میتونه وجود داشته باشه ؟
۲. اگر حرف من ۱۰۰٪ با تعاریف اولیه از متن باز و آزاد تفاوت داشته باشه چی ؟
۳. من به عنوان یه کاربر ساده دوست دارم بدون این که این تعاریف رو درست و اصولی بدونم از سیستم عاملم لذت ببرم ، اون وقت نحوه برخورد شما که رفتی تمام این تعاریف رو مو به مو یاد گرفتی باید با من چجوری باشه ؟
۴. کدوم بیشترن افرادی که دوست دارن از سیستم عاملشون لذت ببرن یا تعاریف رو بدونن ؟
۵. ما برای جذب کاربر بیشتر و معرفی سیستم عامل و نرم افزاری که به نظرمون خوبه بهتره از چه راهی استفاده کنیم ؟ یه جزوه از تعاریف رو بهشون بدیم بخونن یا از تجربیات لذت بخش و کاراریی های واقعی سیستم عاملمون براشون بگیم ؟
۶. چرا سیستم های اپل انقدر طرفدار دارن ؟ آیا به این دلیل نیست که لذت کاربری رو برای کاربرشون فراهم میکنن ؟ همه چیز رو ساده و زیبا نشون میدن ! البته نوع لذت کاربری از سیستم عامل های گنو/لینوکسی و سیستم عامل مکینتاش با هم زمین تا آسمون فرق دارن اما روش تبلیغات اپل کاملا جواب داده
۷. و در آخر با فردی که از نظر نظری و تئوریک یه ایرادی داره چجوری باید برخورد کرد ؟ ایرادش رو بادلیل و زبان نرم بهش بگیم یا بکوبیم تو سرش که تو هیچی نمیدونی و دیگه حرف نزن ؟  ;)

امیدوارم به همه ی سوالام جواب بدی ، لطفا شماره هم بزن که بدونم چی یه چیه  :D

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 12 اردیبهشت 1393، 12:17 ق‌ظ »
کیان جان من یه چنتا سوال ازت دارم  :D
مگه الان من جای توئم؟ پس نگران چی هستی؟! لذت تجربه کاربری ات رو به هر روش و سلیقه ای که دوست داری به اشتراک بذار.

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #10 : 12 اردیبهشت 1393، 12:25 ق‌ظ »
کیان جان من یه چنتا سوال ازت دارم  :D
مگه الان من جای توئم؟ پس نگران چی هستی؟! لذت تجربه کاربری ات رو به هر روش و سلیقه ای که دوست داری به اشتراک بذار.

آخرش هم ایراداتم رو نگفتی ، باور کن میخوام بدونم ،‌ مهمه واسم  :(

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 12 اردیبهشت 1393، 12:32 ق‌ظ »
یکی از دلایلی که دارم از گنو/لینوکس استفاده میکنم همین فلسفه‌ایه که استالمن پشتشه. اگه یه جاهایی از اون مستند رو حساب کنیم، به نظر آقای تروالدز اصلا نباید بگیم گنو/لینوکس ( که فکر کنم شما هم همون نظر رو دارید). درنتیجه پروژه‌ی گنو و بنیاد نرم‌افزارهای آزاد میشه کشک.
قبول دارم یه جاهایی استالمن تند میره، ولی معمولا بیراه هم نمیگه. درباره‌ی مایکروسافت هم اصلا هیچی. میگن ریموند یه سری مدارک محرمانه‌شونو رو کرد و اینا...
به هرحال آزادیه دیگه. هرکی هرجوری دوست داره فکر میکنه. (راستی، به قضیه‌ی لینوکس و گنو که فکر میکنم یاد بعضی از سریالهای خاص می‌افتم، شما چطور؟)

آفلاین Alireza Fe

• Sr. Member
  • *
  • Think Linux
    • کمی بیشتر
« پاسخ #12 : 12 اردیبهشت 1393، 08:09 ق‌ظ »
یکی از دلایلی که دارم از گنو/لینوکس استفاده میکنم همین فلسفه‌ایه که استالمن پشتشه. اگه یه جاهایی از اون مستند رو حساب کنیم، به نظر آقای تروالدز اصلا نباید بگیم گنو/لینوکس ( که فکر کنم شما هم همون نظر رو دارید). درنتیجه پروژه‌ی گنو و بنیاد نرم‌افزارهای آزاد میشه کشک.
قبول دارم یه جاهایی استالمن تند میره، ولی معمولا بیراه هم نمیگه. درباره‌ی مایکروسافت هم اصلا هیچی. میگن ریموند یه سری مدارک محرمانه‌شونو رو کرد و اینا...
به هرحال آزادیه دیگه. هرکی هرجوری دوست داره فکر میکنه. (راستی، به قضیه‌ی لینوکس و گنو که فکر میکنم یاد بعضی از سریالهای خاص می‌افتم، شما چطور؟)
اصلی ترین دلیل من برای استفاده از سیستم عامل های گنو/لینوکسی همون فلسفه فوق العاده ای که دارن ، نه تنها این ها بلکه کلا فلسفه دانش آزاد رو خیلی خیلی دوست دارم ، اما این تاپیک رو واسه چی درست کردم ؟!
برای اون افرادی که فلسفه و تعاریف زیاد براشون مهم نیست ، همه ی کاربرا که نباید مثل ما باشن ! که برن تحقیق کنن ، یه سریا تجربه و لذت محور هستن و دوست دارن یه سیستم خوشگل ، راحت و جالب داشته باشن ! وقتی با دقت به کل انجمن نگاه کنی میبینی که برای این دسته از افراد مطلب خاصی وجود نداره ، اونا از کجا بفهمن کار با سیستم عامل های گنو/لینوکسی لذت بخشه ؟!
تمام حرف من اینه برای این که جامعه ی کاربران رو افزایش بدیم باید به فکر همه ی افراد با همه ی سلیقه ها باشیم و هر کسی رو با توجه به تمایلاتش جذب کنیم

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #13 : 18 اردیبهشت 1393، 06:52 ب‌ظ »
«آزاد» و «متن باز» دقیقا عین اختلافاتی هست که در سوریه شاهدشیم :).
مفاهیمی که با اهداف مشترک و فلسفه متفاوت بنا شدند و یک عده (عموما شرکتها و پروپاگانداهای انحصار طلب) به این اختلافات دامن زدند.
یک سری کاربر بی اطلاع هم با جانب داری افراطی از یکی دو گروه دارند این اختلافات رو گسترش میدند.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 18 اردیبهشت 1393، 09:50 ب‌ظ »
یک عده (عموما شرکتها و پروپاگانداهای انحصار طلب) به این اختلافات دامن زدند.
مثلا؟