انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آنقدر که کپی‌رایت مهمه ، کپی‌لفت مهم نیست .  (دفعات بازدید: 20618 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین deprecated

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 99
من هم پا برهنه بیام وسط تا چند تا نکته بگم برم :)

مثال در مورد امنیت لینوکس که به چه دردی میخوره:
۱. یک نفر بیاد پای کامپیوتر زرتی نمی‌زنه سیستم رو به گند بکشه. من تابحال شده خواستن برنامه‌های مدیریتی چون synaptic یا gparted یا غیره رو اجرا کنند ولی چون پسورد روت رو نداشتن، به خیر گذشته!
۲. یک کاربر خانگی، ممکنه تنها کاربر استفاده کننده از کامپیوتر نباشه. روی یک سیستم ۴ نفر دیگه هم user شده باشند، در اینصورت، هر کس به اطلاعات خودش دسترسی داره و فضولی موقوف! (هر چند، ما که همه چیزمون رو مث کف دست، رو کردیم!)
۳. یک برنامه مخرب که دانلود بشه از اینترنت یا غیره، نمیتونه هر جای سیستم رو ضربه بزنه، چون مجوز دسترسی root نداره. ولی اگه بدون توجه و از روی نادانی، مجوز روت رو بهش بدیم، دیگه انصافا حق‌مون هست که سیستم بترکه!

از لحاظ تکامل و تجربه، لینوکس نو پاست!؟ در کجا نو پاست؟ تو بحث شبکه و سرور که لینوکس (BSD و Unix) حرف اول رو میزنه. تو بحث کارهای خانگی هم داره عمومیت پیدا می‌کنه و بعنوان یک کاربر خانگی، کمبودی حس نکردم. منظور شما از کاربر حرفه‌ای خانگی چیست که نتونسته نیازهاش رو برآورده کنه؟

واسه کارهای مهندسی عمران و مکانیک، واسه لینوکس برنامه ANSYS هست (حرفه‌ای تر از ETABS و SAP) (واسه طراحی و کنترل اعضا و سازه) که البته پولیه. MATLAB هست که اون هم پولیه. برنامه‌های ETABS و SAFE رو براحتی با Wine تو لینوکس اجرا کردم فقط کمی CPU ام ضعیفه (۱.۶ اونم AMD Sempron که مفت نمی‌ارزه) پس کند اجرا میشد. برای کار با AutoCAD که قدیمی‌هاش رو میشه با Wine اجراش کرد ولی بجاش میشه از VariCAD یا سایر نرم‌افزارهای تجاری واسه کارهای ترسیم استفاده کرد. QCad هم هست با اینکه رایگان و آزاده اما قابل قیاس نیست (تو کارهای حرفه‌ای تر).

این حقیقت گنو/لینوکسه... گنو/لینوکس شبیه به ویندوز نیست. شاید خیلی کارها رو بشه تو لینوکس سریعتر و ساده‌تر از ویندوز انجام داد، شاید هم واسه یک کار تو لینوکس راه مشکل و طولانی‌تری به نسبت ویندوز لازمه انجام بشه (شاید!!!). گنو/لینوکس، ویندوز نیست، خیلی‌ها سریع بهش عادت می‌کنند و خیلی‌ها هم نمی‌توانند با محیط جدید اخت بگیرند. این دلیل بر بد بودن نیست :)

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
من هم پا برهنه بیام وسط تا چند تا نکته بگم برم :)

مثال در مورد امنیت لینوکس که به چه دردی میخوره:
۱. یک نفر بیاد پای کامپیوتر زرتی نمی‌زنه سیستم رو به گند بکشه. من تابحال شده خواستن برنامه‌های مدیریتی چون synaptic یا gparted یا غیره رو اجرا کنند ولی چون پسورد روت رو نداشتن، به خیر گذشته!
۲. یک کاربر خانگی، ممکنه تنها کاربر استفاده کننده از کامپیوتر نباشه. روی یک سیستم ۴ نفر دیگه هم user شده باشند، در اینصورت، هر کس به اطلاعات خودش دسترسی داره و فضولی موقوف! (هر چند، ما که همه چیزمون رو مث کف دست، رو کردیم!)
۳. یک برنامه مخرب که دانلود بشه از اینترنت یا غیره، نمیتونه هر جای سیستم رو ضربه بزنه، چون مجوز دسترسی root نداره. ولی اگه بدون توجه و از روی نادانی، مجوز روت رو بهش بدیم، دیگه انصافا حق‌مون هست که سیستم بترکه!
البته در ویندوز این مشکلات از کانفیگ غلط هست و میشه در ویندوز هم این کار هارو کرد :) ( که در ویستا بهتر شده )
لینوکس چون حرفه ای تر هست به طور دیفالت به این شکل کانفیگ شده

مهمترین قسمت امکان بازسازی لینوکس هست
هر بلایی سر لینوکس بیاد میشه اونو تعمیر و باز سازی کرد :)
ولی ویندوز اینطور نیست و باید دوباره نصبش کرد ( اگر مشکلی باشه که با کانفیگ نشه حلش کرد)
این از نظر امنیتی و نگهداری سیستم خیلی اهمیت داره

نقل‌قول
از لحاظ تکامل و تجربه، لینوکس نو پاست!؟ در کجا نو پاست؟ تو بحث شبکه و سرور که لینوکس (BSD و Unix) حرف اول رو میزنه. تو بحث کارهای خانگی هم داره عمومیت پیدا می‌کنه و بعنوان یک کاربر خانگی، کمبودی حس نکردم. منظور شما از کاربر حرفه‌ای خانگی چیست که نتونسته نیازهاش رو برآورده کنه؟

واسه کارهای مهندسی عمران و مکانیک، واسه لینوکس برنامه ANSYS هست (حرفه‌ای تر از ETABS و SAP) (واسه طراحی و کنترل اعضا و سازه) که البته پولیه. MATLAB هست که اون هم پولیه. برنامه‌های ETABS و SAFE رو براحتی با Wine تو لینوکس اجرا کردم فقط کمی CPU ام ضعیفه (۱.۶ اونم AMD Sempron که مفت نمی‌ارزه) پس کند اجرا میشد. برای کار با AutoCAD که قدیمی‌هاش رو میشه با Wine اجراش کرد ولی بجاش میشه از VariCAD یا سایر نرم‌افزارهای تجاری واسه کارهای ترسیم استفاده کرد. QCad هم هست با اینکه رایگان و آزاده اما قابل قیاس نیست (تو کارهای حرفه‌ای تر).

این حقیقت گنو/لینوکسه... گنو/لینوکس شبیه به ویندوز نیست. شاید خیلی کارها رو بشه تو لینوکس سریعتر و ساده‌تر از ویندوز انجام داد، شاید هم واسه یک کار تو لینوکس راه مشکل و طولانی‌تری به نسبت ویندوز لازمه انجام بشه (شاید!!!). گنو/لینوکس، ویندوز نیست، خیلی‌ها سریع بهش عادت می‌کنند و خیلی‌ها هم نمی‌توانند با محیط جدید اخت بگیرند. این دلیل بر بد بودن نیست :)

:)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین fafal

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6

سلام
البته منظور من اين نبود كه چرا درايور نيست يا هست؟

منظور اينه كه كلي شركت و موسسه نرم افزاري در پي سخت افزار درحال فعاليت هستند ولي كمتر به لينوكس علاقه نشون ميدن چرا؟
همگي با مايكروسافت هم دست هستند؟
همدست هستند چیه؟ :)
شرکت های بزرگ و معروف سخت افزاری درایور لینوکسی دارند
معمولاً شرکت های کوچیکتر هستند که درایور ندارن و اکثراً هم دارن تولید می کنند
intel -amd-ati-nvidia همگی درایور هاشون رو ارائه میدن
شرکت هایی مثل hp - asus -dell -IBM  و...... هم همینطور

نقل‌قول
يك مورد ديگر شما اگر رد هت خريداري كنيد مجاز به انتشار اون هستيد؟ سورس كد آخرين ورژن هسته در اختيار شما قرار داده ميشه؟
نمی دونم اطلاعاتتون از کجا هست :)
ولی شما می تونید حتی بدون خریداری سورسش رو داشته باشید :)

ftp://ftp.redhat.com/pub/redhat/linux/enterprise/5Server/en/os/SRPMS/

نقل‌قول
كاربران لينوكس بيشتر است يا كاربران ويندور 98 ؟
چرا درايور ويندوز هست ولي لينوكس نيست؟

الان مگه شرکتی درایور  ۹۸  می ده؟
اون موقع که 98 بود درایورش هم بود
این رو باید از شرکت های سازنده بپرسید
ولی همونطور که گفتم شرکت های معروف و بزرگ درایور هاشون رو گذاشتن :)

نقل‌قول

منظور من از داريكت ايكس اين نبود كه چرا ماكروسافت براي لينوكس نمي نويسه اين بود چرا لينوكس دايركت ايكس يا چيزي مشابه نداره؟
ايادليلش اين نيست كه اگر همين امروز پروژه مشابه كه چند سال پيش توي ميكروسافت كليد خورد براي لينوكس كليد بخوره چندين سال توليد و تكاملش طول ميشكه؟
خیر
کاملاً اشتباه می کنید
در عمل ثابت شده پروژه های آزاد بسیار زودتر به نتیجه میرسن
openGl هم بسیار قوی هست
این به سیاست شرکت های نرم افزاری بر می گرده
بازی مثل unreal و ....برای لینوکس هم نسخه داشت
چون شرکت این رو می خواست
حالا چرا بقیه نمی خوان یا کمتر می خوان به دلیلی بود که گفتم

نقل‌قول

البته اگر قبول كنيم از لحاظ تكامل و تجربه لينوكس بسيار نوپاست و عملا يك كار بر حرفه اي چند جانبه نمي تونه با لينوكس تمامي نيازاتش رو بر طرف كنه و براي كار بر حرفه اي خانگي امنيتي كه مثال زده ميشه بي استفاده هست ميشه خيلي چيزها رو توجيه كرد كه به فري بودن آن بيارزه؟
کاملاً اشتباه می کنید
کاربر حرفه ای کیه؟ و چه کاری می خواد بکنه که لینوکس نمی تونه؟
ویندوز یک سیستم عامل مسخره برای کار های حرفه ای هست
هیچ ایرادی نمی گیرم و ضعف هاش رو در نظر نمی گیرم

سیستم عاملی که برای آپدیت های خودش نیاز به ریست داره برای کار های حرفه ای مسخره هست :)
سیستم عاملی که برای عوض کردن نام در شبکه نیاز به ریست داره مسخره هست :)
سیستم عاملی که مدیریت ترد هاش افتضاح هست به درد کار حرفه ای نمی خوره ( اگر کار realtime کرده باشید می دونید)
پس اینو بدونید که ویندوز در دنیای حرفه ای جایگاهی نداره :)
فقط همین موارد رو خودتون سبک سنگین کنید
با ایرادات و مشکلاتش هیچ کاری ندارم‌:)
حالا نمی دونم چقدر کار حرفه ای می کنید
بحث کاربر خانگی و غیر حرفه ای چیز دیگه ای هست :)

نقل‌قول
يك سوال چرا همش فلسفه ميبافيم

چرا هيچ جا غالب گفته نشده يك كاربر خانگي اين كاري كه ميتواند با لينوكس بكند با ويندوز نمي تواند بكند اگر شما ميدونيد به من بگيد.
هر چي توي اين يك سال چونه زدمبا خودم نفهميدم اين همه فلسفه به چه درد برادر كوچك بنده كه مهندس عمران هست خواهر بنده كه زيست شناسي خونده مادر بنده كه دبير هست وپدر بنده كه بازنشسته هست و ... چه فايده اي داره.
کسی نه شما نه برادرتون و نه خواهرتون رو مجبور به کاری نکرده
کسی شما رو مجبور کرده از ویندوز استفاده نکنید؟
کسی شما رو مجبور کرده از لینوکس استفاده کنید؟
این شما هستید که اگر دوست داشته باشید از این فلسفه لذت می برید یا نمی برید

من به عنوان یک کاربر خانگی خیلی ها رو میشناسم فقط و فقط به خاطر ویروس  از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنند
همین یک دلیل برای خیلی ها کافیه
بعضی ها به خاطر ساپورت نکردن سخت افزارشون توسط ویندوز ویستا و پایان ساپورت xp
خیلی از افراد هم به دلیل این فلسفه

حالا شما به نظرتون برای شما سودی نداره کسی شما رو مجبور نمی کنه :)

چرا توی این فروم نقل قول ها همه با هم میشه و فقط نوشته نفر قبل بدون در نظر گرفتن قبلی نقل قول نمیشه(اپن سورسه مگه  \\:D/)

از شوخی که بگزریم شما مثال های ریبوت و شبکه رو زدید مگر یک کاربر حرفه ای کسی که لزوما با شبکه کار میکنه

برای مشاغل زیر چی اندیشیده اید
طراح حرفه سه بعدی و شرکت های معظم در این خصوص تولید انواع انیمشن بر  پایه  max , maya یا corel , photoshop

مهندس عمران با نیم دو جین نرم افزار حرفه ای

مهندس برق با نر مافزارهای
wasp
pspice
matlab
ewb
p&i design
protel
dig-silent
....
...

lمهندس مکانیک با نرم افزار های
solid work
cad cam
cad
catia
.........................
..
//

شما نرم افزار matlab رو با لیوکس اجرا کرده اید؟

یک مراجعه به شبیه سازش بکنید می فهمید که به درد نمیخوره؟
در ضمن ببینید آخرین ورژن ویندوز  با ورژ ن لبنوکسی چه تفاوتهای توی این نرم افزار داره.
هیچ نرم افزار مهندسی روی لینوکس به صورت حرفه قرار نداره هنوز

در ضمن نرم افزار های بالا و خیلی های دیگه مکمل هم نیستند بلکه لازمند
فکر کنم در تعریف حرفه ای تفاوت داریم
کامپیوتر ار دید خیلی از مهندسین یک ابزار هست

کامپیوتر در خدمت منه که باهاش کارمو انجام بدم

من به جر ایننترنت به شبکه دیگه ای متصل نیستم
یک یوزر بیشتر نداره سیستم
یک دفعه درایور و سیستم عامل نصب میکنم مدت مدیدی به صورت حرفه ای به کارم می پرازم

حزفه ای که فقط تو زمینه نرم افزار نیست ما خیلی رشته مهندسی داریم که با صنعت در ارتباط هستند

کار بر نیمه حرفه ای و عادی از این لحاظ هم که وضعش معلومه.

حالا شما خوذتون بگید چند درصد اصلا می تونند به لینوکس احتیاج  پیدا کنند و چند درصد می تونند باهاش کارشون رو انجام بدند و در آخر چند درصد استفاده کننده گان از کامپیوتر توی دسته بنده بنده قرار میگیرند

پس جامعه هدف اپن سورس به هر دلیل خیلی محدوده درسته؟

به نظر من سرور های میکرو سافت واقعا در مقال لینوکس حرفی برای گفتن ندارند
در ضمن من هیچ موقع نمیگم بده چرا حرف توی دهن من میزارید
کاش میتونستید سیستم عامل جاری من رو ببینید.
« آخرین ویرایش: 04 خرداد 1388، 06:02 ب‌ظ توسط fafal »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
در مورد فروم

این کاربر ها کاربر حرفه ای کامپیوتر نیستند :)
این کاربر ها کاربر حرفه ای نرم افزرا های خودشون هستند :)
پس در اصل وابسته به نرم افزار هستن
حالا سیستم عاملشون هر اسمی داشته باشه و هر امکاناتی هم داشته باشه براشون فرقی نداره :)
این دو مورد خیلی فرق داره
همین افرادی که به قول شما حرفه ای هستن اصلاً لازم نیست اطلاعاتی در مورد سیستم عامل در حد حرفه ای ( و حتی متوسط )  داشته باشن
کسی هم بهشون اجباری نکرده  که کارشون رو رها کنند:)

ولی این رو اشتباه نکنید
این اشکال از نرم افزار آزاد و لینوکس و.... نیست و کمبود و اشکال رو از این فلسفه و سیستم عامل ندونید :)
بلکه این شرکت ها هستند که باید به کاربرانشون احترام بذارند و محصول خودشون رو برای سیستم عامل های دیگه هم عرضه کنند
در ضمن اکثر محصولات کم کم دارن به سمت لینوکس میان :)
پس آینده روشنی هم برای این کاربران به وجود خواهد اومد
مثل adobe

از طرف دیگه معادل های لینوکسی هم خوب دارند پیشرفت می کنند (نمی گم تمام قابلیت ها رو دارن ) و این هم بسیار ارزشمند هست ( همه این کاربرانی که گفتید به تمام امکانات اون نرم افزار ها احتیاج ندارند و بعضی ها هم می تونند نیاز های متوسط و کمترشون رو با نرم افزار های آزاد حل کنند)

مقایستون اشتباه هست
لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای برای کاربران حرفه ای کامپیوتر هست
که نیاز کاربران عادی ( نیمه حرفه ای) رو هم بسیار خوب جواب میده

نقل‌قول
حالا شما خوذتون بگید چند درصد اصلا می تونند به لینوکس احتیاج  پیدا کنند و چند درصد می تونند باهاش کارشون رو انجام بدند و در آخر چند درصد استفاده کننده گان از کامپیوتر توی دسته بنده بنده قرار میگیرند

کسی گفته باید همه از لینوکس استفاده کنند؟
کسی گفته درصد خاصی باید از لینوکس استفاده کنند؟ ۱۰ ۲۰؟ ۳۰؟ درصد؟

گنو لینوکس یک سیستم عامل آزاد برای کابرانی هست که می خوان از آزادی لذت ببرند
کسی مجبور به استفاده نیست :)
همه در انتخاب آزاد هستن

ولی سیستم عامل ویندوز از نظر حرفه بنده که کامپیوتر هست سیستم عامل بسیار مزخرفی هست :)
شاید برای ۹۰ درصد مردم دنیا بهترین سیستم عامل باشه
من اونها رو مجبور نمی کنم از این سیستم عامل استفاده کنند
ولی اونها رو به طرف نرم افزار آزاد دعوت می کنم و می گم حتی اگر از ویندوز استفاده می کنید و حتی حرفه ای هم نیستید  می تونید  بسیاری از محصولات آزاد مثل محصولات mozila - sun و.... رو حداقل امتحان کنید و اگر نیازتون رو جواب داد ازش استفاده کنید.
هیچ اجباری در کار نیست
همه آدم ها در انتخاب آزاد هستند:)

آفلاین fafal

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
در مورد فروم

این کاربر ها کاربر حرفه ای کامپیوتر نیستند :)
این کاربر ها کاربر حرفه ای نرم افزرا های خودشون هستند :)
پس در اصل وابسته به نرم افزار هستن
حالا سیستم عاملشون هر اسمی داشته باشه و هر امکاناتی هم داشته باشه براشون فرقی نداره :)
این دو مورد خیلی فرق داره
همین افرادی که به قول شما حرفه ای هستن اصلاً لازم نیست اطلاعاتی در مورد سیستم عامل در حد حرفه ای ( و حتی متوسط )  داشته باشن
کسی هم بهشون اجباری نکرده  که کارشون رو رها کنند:)

ولی این رو اشتباه نکنید
این اشکال از نرم افزار آزاد و لینوکس و.... نیست و کمبود و اشکال رو از این فلسفه و سیستم عامل ندونید :)
بلکه این شرکت ها هستند که باید به کاربرانشون احترام بذارند و محصول خودشون رو برای سیستم عامل های دیگه هم عرضه کنند
در ضمن اکثر محصولات کم کم دارن به سمت لینوکس میان :)
مثل adobe

از طرف دیگه معادل های لینوکسی هم خوب دارند پیشرفت می کنند (نمی گم تمام قابلیت ها رو دارن ) و این هم بسیار ارزشمند هست ( همه این کاربرانی که گفتید به تمام امکانات اون نرم افزار ها احتیاج ندارند و بعضی ها هم می تونند نیاز های متوسط و کمترشون رو با نرم افزار های آزاد حل کنند)

مقایستون اشتباه هست
لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای برای کاربران حرفه ای کامپیوتر هست
که نیاز کاربران عادی ( نیمه حرفه ای) رو هم بسیار خوب جواب میده

نقل‌قول
حالا شما خوذتون بگید چند درصد اصلا می تونند به لینوکس احتیاج  پیدا کنند و چند درصد می تونند باهاش کارشون رو انجام بدند و در آخر چند درصد استفاده کننده گان از کامپیوتر توی دسته بنده بنده قرار میگیرند

کسی گفته باید همه از لینوکس استفاده کنند؟
کسی گفته درصد خاصی باید از لینوکس استفاده کنند؟ ۱۰ ۲۰؟ ۳۰؟ درصد؟

گنو لینوکس یک سیستم عامل آزاد برای کابرانی هست که می خوان از آزادی لذت ببرند
کسی مجبور به استفاده نیست :)
همه در انتخاب آزاد هستن

ولی سیستم عامل ویندوز از نظر حرفه بنده که کامپیوتر هست سیستم عامل بسیار مزخرفی هست :)
شاید برای ۹۰ درصد مردم دنیا بهترین سیستم عامل باشه
من اونها رو مجبور نمی کنم از این سیستم عامل استفاده کنند
ولی اونها رو به طرف نرم افزار آزاد دعوت می کنم و می گم حتی اگر از ویندوز استفاده می کنید و حتی حرفه ای هم نیستید  می تونید  بسیاری از محصولات آزاد مثل محصولات mozila - sun و.... رو حداقل امتحان کنید و اگر نیازتون رو جواب داد ازش استفاده کنید.
هیچ اجباری در کار نیست
همه آدم ها در انتخاب آزاد هستند:)

با تشکر از شما دوست خوب
دیدید بالاخره به نقطه مشترک رسیدیم

کاش همه اپن سورس بازها بتونند به درکی مانند شما برسند

چه بسیار وبلاگهایی که ندونسته و از روی جهالت خبانت ها کردند

متشکرم
فرزاد

آفلاین deprecated

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 99
خب maya که واسه لینوکس هم هست و درضمن matlab واسه اجرا نیاز به wine نداره و مستقیم اجرا میشه که منظورتون رو از شبیه سازش نفهمیدم. راستی معادل نرم‌افزار آزاد Matlab هم Octave هست.فکر کنم بجای Pspice از QUCS میشه استفاده کرد. در مورد ansys بگم که برنامه تجاری و حرفه‌ای هست که واسه مهندسای مکانیک بیشتر کاربرد داره تا عمران و البته نسخه لینوکسی هم داره. مگه حتما از همون نرم‌افزارهایی که شما نام بردی باید استفاده بشه (اگه فرض کنیم که چیزی به نام Wine واسه لینوکس وجود نداشت یا wine نتونست اجراش کنه) میشه از ابزارهای معادلشون استفاده کرد. حالا حتما که نباید چلو مرغ باشه، آقا بزار این دفعه نون و کباب بشه!

خب واسه ابزارهای مهندسی، یک سری لیست اینجا هست (پولی):
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LinuxCommercialApplications.html
واسه مهندسان الکترونیک هم لیستی از ابزارها هست (رایگان):
http://fandigunawan.wordpress.com/2008/01/12/linuxstroom-linux-for-electrical-engineering/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=491373
فکر نکنم مهندسای الکترونیک مشکلی داشته باشند (در واقع وضعشون خوبه :) ) و اینم ابزارهای CAD
http://www.linuxlinks.com/Software/Graphics/CAD/
اینجا هم یک سری لیست کلی هست:
http://www.linuxlinks.com/Software/Scientific/
و اگه واسه سایر مهندسی ها بگردی، باز هم چیزهایی پیدا میشه :)

نقل‌قول
ولی این رو اشتباه نکنید
این اشکال از نرم افزار آزاد و لینوکس و.... نیست و کمبود و اشکال رو از این فلسفه و سیستم عامل ندونید
در ضمن اکثر محصولات کم کم دارن به سمت لینوکس میان
مثل adobe

دقیقا اینها رو موافقم :)
« آخرین ویرایش: 04 خرداد 1388، 06:59 ب‌ظ توسط PC2st.ir »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *

با تشکر از شما دوست خوب
دیدید بالاخره به نقطه مشترک رسیدیم

کاش همه اپن سورس بازها بتونند به درکی مانند شما برسند

چه بسیار وبلاگهایی که ندونسته و از روی جهالت خبانت ها کردند

متشکرم
فرزاد

شما از اول صحبت هاتون یک سری صحبت های اشتباه در مورد نرم افزار آزاد کردید که بسیار با واقعیت متفاوت بود:)
بحث از کلاه برداری و گول زدن و خیانت :)

حالا اینکه هدفتون چی بود ( که از پست آخرتون مشخصه :) ) بماند
اینکه ۹۰ درصد مردم براشون ویندوز کافی هست دلیل بر برتری ویندوز از نظر تکنیکی نیست
چون از نظر تکنیکی سیستم عامل های mac - BSD - Solaris-linux بسیار تکنیکی تر و hiTech تر هستند
به طوری که ویندوز در برابرشون مسخره هست :)
در مورد نرم افزار ها هم که رشد خوبی داره و دوستانی که از این ابزار های تخصصی استفاده می کنند بهتر می تونند نظر بدن که چه نرمافزار های معادلی وجود داره

مهم فلسفه نرم افزار آزاد هست و به خاطر همین فلسفه علاوه بر برتری تکنیکی گنو /لینوکس و نرم افزار های آزاد دیگه ، درآینده نزدیک شاهد همه گیر شدن وراحتی بیشتر برای استفاده کاربران غیر کامپیوتری خواهیم بود

مهم فلسفه هست که در آینده موجب پدید آمدن  محصولات بی نظیری میشه :)

برای رسیدن به آزادی هزینه زیادی لازمه
کسانی که ارزش این آزادی رو می دونند و ازش لذت می برند حاضرند باهاش همراه بشن و در توسعه و پیشرفتش کمک کرده و لذت ببرند :)

فقط همهگان همه چیز رو می دونن :)

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس
راستش از دوستانی که بیشتر اطلاعات دارم یه درخواست دارم

در مورد این موضوع که کپی‌لفت خودش نوعی کپی‌رایت هست بیشتر توضیح بدند.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
خوشحالم از اینکه به این موضوع علاقه‌مندی .
برای کامل بودن این موضوع باید خود کپی رایت و محدودیت هایی که داره و امکاناتی رو که صاحبش می‌ده رو بدونی . برای این کار می‌تونی مقالات پروژه گنو رو که به فارسی هم بعضیش ترجمه شده بخونی . اما مختصرا در لینک پایین یکی از دوستان مطلبی نوشته است .
http://afsharm.blogspot.com/2009/04/copyleft.html
توضیح مختصر : کپی رایت یک سری حقوق برای مولف در نظر می‌گیرد که بعضی درست است و بعضی غلط و نباید در اختیار مولف باشد .
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
پاسخ به: آنقدر که کپی‌رایت مهمه ، کپی‌لفت مه
« پاسخ #24 : 10 خرداد 1388، 04:55 ق‌ظ »
راستش از دوستانی که بیشتر اطلاعات دارم یه درخواست دارم

در مورد این موضوع که کپی‌لفت خودش نوعی کپی‌رایت هست بیشتر توضیح بدند.
دوست عزیز، من توی صفحهٔ قبلی تاپیک جواب دادم:
نقل‌قول
کپی‌لفت نوعی کپی‌رایت هست، اما دقیقاً برعکس کپی‌رایت‌های رایج هست!! کپی‌رایت یعنی حقوق مولف. اکثر مولفین حقوق خودشون در مورد نرم‌افزار رو اینطور تعریف که کسی جز خودشون حق نداشته باشه بدون اجازه اونو کپی کنه(اسم کپی‌رایت هم احتمالاً از همینجا اومده) و کسی نتونه به سورسش دسرسی پیدا کنه و حق انجام کرک یا هر نوع مهندسی معکوس رو نداشته باشه.
اما مولفین نرم‌افزار آزاد تمام اینها رو اجازه میدن. نرم‌افزار آزاد نرم‌افزاری هست که حق کپی، دسترسی به سورس‌کد، تغییر سورس و انتشار مجدد اون رو به هر کاربری میده.
اما کپی‌لفت چیه؟ نرم‌افزار تحت کپی‌لفت نوعی نرم‌افزار آزاد هست، یعنی تمام این حقوق رو به کاربر میده، اما به یک شرط: به شرط اینکه اگه اونو کپی کردید یا اینکه تغییر دادید و دوباره منتشر کردید، حتماً حتماً بصورت آزاد منتشر کنید، یعنی شما هم باید این حقوق(کپی، دستری به سورس و توزیع مجدد) رو به دیگران بدید. این محدودیتی که کپی‌لفت برای کاربر ایجاد میکنه، نه تنها از روی خودخواهی و انحصار نیست، بلکه ضد انحصار هست و مایهٔ بقای آزادی نرم‌افزار هست. فرق GPL با BSD همین هست، هر دوشن مجوز آزاد هستن. نرم‌افزارهای تحت GPL و BSD همگی نرم‌افزار آزاد و اوپن‌سورس هستن. اما یکی ممکنه یه نرم‌افزار BSD رو بگیره و تغییرات بده و بصورت غیر آزاد (با کپی‌رایت انحصارطلبانه) منتشر کنه. اما GPL ابداً همچین اجازه‌ای نمیده. یعنی شما نرم‌افزار تحت GPL (مثل کرنل لینوپکس، یا اکثر نرم‌افزارهای گنو) رو اگه بگیرید و تغییر بدید و بخواید منتشر کنید حتماً حتماً باید تحت GPL منتشر کنید کنید، یعنی حق ندارید بصورت غیر آزاد منتشر کنید. اگه سورس‌کدش رو پنهان کنید یا براش قفل بذارید(یا اجازهٔ کپی اون رو ندید) شما کار غیرقانونی کردید و مولفین نرم‌افزار میتونن علیه شما شکایت کنن(چون نسخهٔ تغییریافته رو بصورت غیرآزاد منتشر کردید). اتفاقی که بین FSF (بنیاد نرم‌افزار آزاد) و Cisco افتاد، FSF علیه سیسکو شکایت کرد، ولی خوشبختانه به خیر گذشت و به توافق رسیدن (و سیسکو هم قبول کرد که ناظری از FSF بر کاراش نظارت کنه)

در ضمن یه خورده خودتون هم سرچ و تحقیق و مطالعه کنید بد نیست:
http://www.gnu.org/copyleft/
http://www.gnu.org/copyleft/copyleft.fa.html

http://www.gnu.org/philosophy/why-copyleft.html
http://www.gnu.org/philosophy/why-copyleft.fa.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft
http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D9%84%D9%81%D8%AA

http://afsharm.blogspot.com/2009/04/copyleft.html
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1388، 04:58 ق‌ظ توسط ilius »

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس
سعید جان دستت درد نکنه کامل بود
راستش فلسفه‌ی گنو و کپی لفت و ... را میدونستم اما ارتباطش با کپی رایت را نه، که برام روشنش کردی
آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • *
سعید جان دستت درد نکنه کامل بود
راستش فلسفه‌ی گنو و کپی لفت و ... را میدونستم اما ارتباطش با کپی رایت را نه، که برام روشنش کردی
اما کاش بعضی‌ها قبل از راه انداختن بحث‌های نامربوط و جنجالی، یه مقدار تحقیق و مطالعه می‌کردن، یا حداقل قبل از اظهارنظرهای جاهلانه، مثل شما سوال می‌کردن.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
نقل‌قول
اما کاش بعضی‌ها قبل از راه انداختن بحث‌های نامربوط و جنجالی، یه مقدار تحقیق و مطالعه می‌کردن، یا حداقل قبل از اظهارنظرهای جاهلانه، مثل شما سوال می‌کردن.
دوستان اگه در حرف‌های من ایرادی هست لطفا بگن تا یا توضیح بدم یا اطلاحش کنم .
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • *
با سلام
نقل‌قول
دوستان اگه در حرف‌های من ایرادی هست لطفا بگن تا یا توضیح بدم یا اطلاحش کنم .
یا علی
منظورم به شما نبود :)

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
سلام
کلی استفاده کردیم از اطلاعات دوستان چند تا سوال:
همین که استفاده کننده حق داشته باشه محصول رو تغییر بده و بعد هم باید اون رو آزاد (مثل قبلیش) منتشر کنه، همین میشه کپی لفت؟
فرق نرم افزار آزاد و اپن سورس رو متوجه نشدم!
اگه دوست من ردهت رو بخره من می تونم ازش کپی بگیرم؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من