انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا حاضرید برای استفاده از اوبونتو و بهتر شدنش پول بپردازید؟

بله اگه منجر به بهتر شدنش باشه چرا که نه!
13 (30.2%)
خیر
14 (32.6%)
مگه پولم زیادی کرده! به یه توزیع دیگه مهاجرت میکنم!
16 (37.2%)

مجموع آرای اعضا: 43

نویسنده موضوع: اوبونتو پولی!  (دفعات بازدید: 7183 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
پاسخ : اوبونتو پولی!
« پاسخ #30 : 20 امرداد 1393، 01:11 ق‌ظ »
آیا حاضرید به خاطرش پول پرداخت کنید! مثلا به روز رسانی های اتوماتیکش از سال دوم پولی بشه یا فرضا پشتیبانیش پولی بشه! آیا حاظرید بخاطرش پول پرداخت کنید؟!
به نیازهام بستگی داره! اما در شرایط فعلی، نه! چون معادلهای رایگان بسیاری وجود داره.
اما اگر پولدار باشم، پولی یا مفتی، اهل donateم.
و اینکه قراره نتیجه این تاپیک به چه دردی بخوره؟!
قرار نیست به دردی بخوره یا... میخواستم فقط بدونم کاربرهایی که از یه توزیع خاص استفاده میکنن اگه زمانی پولی شد حاضرن بابتش پول پرداخت کنن یا نه؟ همین. چون به نظرم ساپورت مالی خیلی به بهتر شدن یه پروژه کمک میکنه.

آفلاین agape

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 92
    • هوشمند سیاره نپلاد
« پاسخ #31 : 20 امرداد 1393، 08:19 ق‌ظ »
نقل‌قول
به نظر من ردهت نرم افزار آزاد نیست - شما باید بخریش !
بله درسته شما میتونی نرم افزار آزادی رو برداری - اون وقت توش تغییر بدی و به صورت پولی بفروشی ولی دیگه آزاد نیست پولیه

???
فکر کنم آزادی رو با مجانی اشتباه گرفتی‌ !
حرف قشنگی زدی ! به خودم شک کردم دوباره رفتم آزادی در نرمافزار آزاد رو از لینک زیر مطالعه کردم
نقل‌قول
https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html
خوب چهار تا اصل اساسی داره که میشه
نقل‌قول
    آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰)
    آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود (آزادی ۱). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
    آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید (آزادی ۲).
    آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
خوب حالا با خودم فکر کردم معنی از پولی شدن مثلا ابونتو یعنی چی ؟! قبلا با خودم فکر کرده بودم که مثل ردهت باید برای داشنش پول بدی ! بعد نمیتونی برای بند سوم رو اجراکنی - خوب این فلسفه رو نقض میکنه!
حالا اگه بخوام برای مثلا استفاده از بروزرسانی پول بدم نه داشنش شاید بند چهارم رو از نظرهایی نقض کنه ولی خودم شاید فکر کنم خوب شاید زیاد مهم نباشه - چون قطعا در اون صورت مخازن رایگانی هم یا توسظ شرکت توسعه دهنده ایجادمیشه یا توسط کاربر ها
حالا باید دید منظور از پولی شدن چی باشه؟! تا بهتر بشه نظر داد :D
در این دنیایی که درش زندگی می کنیم، هیچ چیز به آینه ئی که بعضی جاها جیوه اش را تراشیده باشند به من شبیح نیست.
فکر کنید جیوه ی آینه ئی را از بعضی جاهاش تراشیده باشند و به این دلیل نتواند چیزی را که درش منعکس می شود،سالم و کامل منعکس کند.
چه می گویید ؟!
آنچه مرا هنوز به صورت آینه نگه داشته است.....

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #32 : 20 امرداد 1393، 11:50 ق‌ظ »
اوبونتو مهم ترین و اصلی ترین اصلش رایگان بودنش هست و گفته که برای ابد رایگان خواهد ماند و خیلی محال هست پولی بشه
ما چند بار گفتیم خودمون میدونیم کنونیکال گفته رایگان میمونه! اصلا شما فکر کن یه توزیع خوبی وجود داره بعد از چند سال فعالیت میگه برای اینکه بتونیم به فعالیتمون به همین نحو ادامه بدیم مجبوریم این رو از حالت رایگان در بیاریم! و بابتش پول دریافت کنیم! عنوان تایپیک که واضحه!
اما با توجه به جواب دوستان میشه اینطور برداشت کرد که نیمی از کاربرها شایدم بیشتر مخالف پولی شدن توزیع های لینوکسی هستن حالا هر توزیعی میخواد باشه! مگه اینکه اون توزیع انقدر خوب باشه که خیلی ها حاضر باشن بابتش پول هم بدن. این برداشت من بود  :)
من هم میدونم که شما میدونید و گفتم عنوان تایپک اصلاح بشه چون خیلی ها نمیدونن و این جور سوال ها ذهنتیشون رو تغیر میده و خیلیا باور میکنن و کم نبوده طرف اومده تایپک زده اوبونتو پولی شده و بعد خیلیا برداشتن فحش نوشتن به کنونیکال و ...
همین الانش هم توزیع ها و نرم افزار های پولی موجود هستن
بنده خودم استفاده کردم
از کلاد لینوکس استفاده کردم روی سرور که ماهیانه باید پول بدی از لایت اسپید استفاده کردم در حالی که آپاچی رایگان هست و خیلی مثال های دیگه مثل سی پنل و ... که البته چون این ها مشابه رایگانش به همون قدرت (حالا آپاچی رو در گیر نمیشم بنده در اون حد لایت اسپید نمیتونم برسونم آپاچی رو) نبود مجبور شدم و خریدم
اگه یه زمانی هم همه توزیع ها پولی بشن شما مجبوری بخری
همین ویندوز یا هر چیز دیگه اگه کرک نمیداشت همون کسی که کرک کرده مجبور بود بخره (اگه مشابه هم نداشت)
اگه گوگل و هیچ سایت جستجوی رایگانی نبود و مثلا سالی باید ۱۰ هزار تومن میدادیم خوب همه میرفتم اشتراک میخریدن
یا اگه مثلا بینگ رایگان بود گوگل پولی و گوگل خیلی بهتر بود اون موقع باز عضویت پولی میگرفتن مردم که به نتیجه دلخواهشون برسن
خیلی از توزیع ها مثل ردهت پولی هستن و سورس رو هم ارائه کردن
خوب اومدن از روی سورس همین رد هت سنت اوس رو ساختن که رایگانه و کل سرور ها رو برداشته ماشالا !
و یا ساینتفیک رو که از روی رد هست هست
همین کلاد لینوکس هم از سورس های رد هت هست با یه سری تغیرات در امر پردازش موازی و کنترل کاربر ها و مجدد برای خودش پول میگیره اونم خیلی وحشتناک !
در کل با دیدن بقیه نرم افزار هایی پولی میشه به این نتیجه رسید کسی که پول داره میره نرم افزار بهتر و پولی رو میخره
و اگر یک نرم افزاری رایگان باشه ولی قدرتش کمتر باشه استفاده میشه چون هزینش کمتره
اگه یک توزیع غیر رایگان باشه ولی اونقدر قابلیت داشته باشه و به کارمون بیاد خوب میخریم طبیعی هست
ولی تا وقتی مشابه رایگانش هست و مزیت خاصی نداره کسی نمیخره (البته همیشه یه عده میخرن)
این یک توزیع پولی بر مبنای اوبونتو هست
http://www.zorin-os.com
کلی تغیرات دادن و قیمتش هم خوبه ولی از ایران کسی فکر نکنم تاحالا خریده باشه
چون هم یه مسئله پرداخت هست که سخته هم این که خوب روی اوبونتو یا خیلی توزیع های دیگه میشه خودت کار کنی و یه شکل دلخواه دربیاری
بعضیام فکر میکنن هرچیز پولیه بهتره پس میخرن خیلیام برای کلاس و این که بگن شاخن میرن میخرن (طرف لاینس مثلا فتوشاپ رو میخره صرفا برای پوز دادن و حتی استفاده هم نداره از این نرم افزار و به چشم دیدم همچین آدمایی رو)
--
اگه منظور این تایپک این هست آیا با توجه به ایرادات و کمبود ها و کاستی ها و هنگ ها و گیر ها و مشکلات درایور و نداشتن خیلی نرم افزار ها و نداشتن بازی و صرفا به خاطر آزاد بودن آیا حاظرید به ویندوز که ۱۰۰ دلار هست به فرض به اوبونتو هم همون ۱۰۰ دلار رو بدین و بخرین صرفا چون کدش باز هست ؟
خوب جواب اینه !
۹۰ درصد خیر چون نه از برنامه نویسی سر درمیارن مردم نه نیاز دارن
اون ۱۰ درصد هم که میخریدن یا خودشون توسعه دهنده نرم افزاری چیزی بودن یا این که افراد و شرکت های امنیتی که به دلیل دسترسی نداشتن به کد ویندوز از امنیتش مطمئن نیستن میخرن
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1393، 04:50 ب‌ظ توسط ava »
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #33 : 20 امرداد 1393، 03:29 ب‌ظ »
مساله اصلی اینه که ما اوبونتو رو به چه دلیل استفاده میکنیم؟ به دلیل این که مجانیه یا به دلیل این که فکر میکنیم بهتره.
اگه چون مجانیه جواب ماست باید در دلیل استفاده ازش یه کم شک کنیم. چون همین الآن برای اکثریت مطلق این انجمن، نصب و استفاده از ویندزد هم مجانیه!
ولی اگه دلیلمون خوب بودنشه، باید در صورت (فرض محال) پولی شدن اوبونتو، یه مقایسه (trade off) بین سود حاصله و مبلغ پرداختی انجام بدیم. از اونجا که این مقایسه به عوامل تصمیم گیری شخصی و درونی هرکسی برمیگرده، جوابش برای افراد مختلف قطعا متفاوت خواهد بود. برای همین فکر نمیکنم این موضوع بتونه هیچوقت به نتیجه برسه!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #34 : 20 امرداد 1393، 07:03 ب‌ظ »
اصلا ما که نمی گیم Ubuntu بده! می گیم وقتی این همه خوب دیگه هست چرا پول اینو بدیم!
آیا واقعا این قدر Ubuntu از بقیه جلو تره که بخواد پول بگیره از کاربراش؟!
حداقل برای من که نه...
من که خودم مدتیه از Ubuntu رفتم سراغ Fedora... هر دوتاشون هم تقریبا به یه اندازه کارم رو راه انداختن...
Void Linux + XFCE

آفلاین alireza hashemi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
« پاسخ #35 : 21 امرداد 1393، 04:00 ق‌ظ »
سلام دوستان.
اکثر شرکتهایی که از نرم افزارهای آزاد پشتی بانی می کنند پول کاربران عادی مثل ماها رو نمی خوان و به جاش همون طور که ایده ها و پیشرفتهای خود را به صورت رایگان در اختیار ما قرار دادن انتظار دارند که ما هم به این پیشرفتها تا هر چقدر که توان داریم کمک کنیم.(کمک علمی).

سیاست کلی که برای این شرکتها هست اینه که پول بیشتر بین شرکتها به گردش در بیاد تا اینکه بخوان از مردم عادی بگیرن.

شرکت redhat سیستم عامل redhat رو برای کاربران عادی تبلیغ نمیکنه بلکه برای استفاده در serverها اون رو آماده میکنه (البته توی کامپیوتر خونگی هم میشه استفاده کرد.) و هدفشون ساخت نرم افزارهای بهتر برای استفاده در serverها هست. مثل directory server 389 . همین شرکت fedora رو به صورت رایگان ارائه داده تا هم رایگان باشه و هم استفاده کنندگان بتونن به توصعه ی نرم افزار آزاد کمک کنند.

نکته: اولین مطلبی که توی قانون گنو هست اینه که باز بودن کد هسته ی نرم افزار دلیلی برای رایگان بودن نیست.

شرکت redhat به توسعه ی نرم افزار آزاد کمک کرده و فقط پول پشتیبانی redhat رو میگیره. مثلا من میتونم برم توی سایت redhat و با عضویت در سایت و پرداخت پول redhat اون رو دانلود کنم و از پشتیبانیش استفاده کنم و بعد همون فایلی رو که دانلود کردم رو بزارم توی سایتم تا همه دانلود کنن و redhat رو نصب کنن. این کار قانونیه ولی زمانی که شما پولی پرداخت نکردی دیگه از شرکت redhat پشتیبانی نمیگیری و خودت سیستمت رو مدیریت میکنی.

در آخر
من برای اوبونتو پول نمیدم. برای هیج نرم افزار آزاد دیگه هم پول نمیدم. چون یک کاربر عادی هستم.(تا امروز که به این شکل بوده.)
(توزیعی که العان دارم استفاده میکنم opensuse هست که هم پشتیبانی قوی و هم ایده های خیلی جالب و کاربردی رو روی اون طراحی کردن مثل نرم افزار yast).

با این حال اگر ی روزی مجبور به پرداخت پول برای استفاده از نرم افزار بشم حاظرم این رو برای خرید redhat و یا opensuse بدم.
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1393، 04:50 ق‌ظ توسط alireza hashemi »