انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا حاضرید برای استفاده از اوبونتو و بهتر شدنش پول بپردازید؟

بله اگه منجر به بهتر شدنش باشه چرا که نه!
13 (30.2%)
خیر
14 (32.6%)
مگه پولم زیادی کرده! به یه توزیع دیگه مهاجرت میکنم!
16 (37.2%)

مجموع آرای اعضا: 43

نویسنده موضوع: اوبونتو پولی!  (دفعات بازدید: 7177 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
پاسخ : اوبونتو پولی!
« پاسخ #15 : 19 امرداد 1393، 01:34 ب‌ظ »
اوبونتو هیچ وقت پولی نخواهد شد چون اصل اصلی اوبونتو همین رایگان موندنشه حتی اگر منجر به عدم ادامش بشه
در ضمن وضع کنونیکال خوبه و خوب پول در میاره
تازه هر کسی میتونه دونیت کنه و پول بده هر کی دلش خواست همین الان میتونه بره پول واریز کنه ولی اجباری و برای همه نیست
بحث کردن سر این موضوع به نظر من مسخره هست
سوال اصلی شاید این باشه
آیا حاظرید برای نرم افزار پول بدید ؟ که خیلیا تو ایران نمیدن و کرک شده استفاده میکنن
و خیلیا هم میدن و میخرنش در حالی که میشه رایگان استفاده کرد
ولی این که آیا مایلید با وجود یه نرم افزار قدرتمند یه نرم افزار دیگه ای که از اون یکی براتون مزیت های کمتری داره پول بدید به همون مقدار خوب جواب هر آدم عاقلی باید نه باشه
البته بعضی جاها مجبوریم پول بدیم
شما بخوای کلود لینوکس نصب کنی و خیلی از این نرم افزار های آزاد اگر لازم داشته باشی پولش رو هم میدی که خیلیم گرون در میان
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #16 : 19 امرداد 1393، 02:28 ب‌ظ »
به نظرم باید اختیاری باشه... فکر نمی کنم پولی بودن یه چیزی با آزاد بودنش سازگاری داشته باشه... حداقل از دیدگاه سخت گیرانه ی Richard Stallman فکر نمی کنم!...
بعدشم اگه اینا بخوان بابت پشتیبانی از مردن پول بگیرن که مایکروسافت رو می ذارن تو جیبشون، چون اون موقع جیب کاربرای آماتورو خالی می کنن!... ولی به هر حال با این مورد پول گرفتن بابت پشتیبانی به صورت اختیاری بیش تر موافقم...
اما پول گرفتن بابت Update ها رو متوجه نمی شم دقیقا منظور چیه... نسخه ی جدید یه نرم افزار هم بالاخره Update هست دیگه...  ;D بالاخره تا کی باید وایسیم تا بفهمیم کدوم Update رایگانه!...
بالاخره رو هوا نمی شه چیزی گفت، باید دید دقیقا چه محصولی می خواد چه پولی رو بگیره... Ubuntu ـی فعلی فکر نمی کنم منصفانه باشه پول از کاربرا دریافت کنه در با وجود Windows!... اگه بحث کاربرای حرفه ای تر باشه، خوب Fedora و هزارتا توضیع دیگه هم هست که با یه کم دستکاری می تونی شبیه Ubuntu بکنیش...
به هر حال من که در مورد اجباری شدن کمک مالی در مسئله ای به غیر از پشتیبانی قانع نشدم...

معلومه که به شدت تو مسائل پایه ای فلسفه ی آزادی و رایگان بودن مشکل دارین.ولی خب زیادم مهم نیس چون کم کم خودت متوجه میشی.فعلا راحت باش  :)

سلام دوست عزیز!
مثل این که شما هم در ارائه ی نظرات خودتون یا نقد نظر دیگران مشکل دارید... باید کامل صحبت کنید...  :) می شه فلسفه ی آزادی رو برای من توضیح بدید... هر کی یه فلسفه ای داره... منظورتون اونی هست که Richard Stallman می گه...؟!
خلاصه ی حرف من اینه که این سوالی که پرسیده شده خیلی زیرکانه هست... یعنی چی حاضرید پول بدید؟! مگه همین الان مردم به نرم افزارهای آزاد کمک مالی نمی کنن (کاری به کشور خودمون ندارم...)؟! منظورتون این هست که کمک مالی یا پرداخت پول برای قسمتی از امکانات خود نرم افزار اجباری بشه؟! خوب این که بر خلاف اون تعریفیه که خیلی ها از نرم افزار آزاد دارن... یا منظورتون این هست که برای پشتیبانی و مسائل جانبی پولی پرداخت بشه...؟! خوب این کاریه که قبلا شده و همین الان هم داره انجام می شه... بله همین الان هم شما باید برای بعضی از خدمات جانبی و پشتیبانی ها پولی رو پرداخت کنید... اما این بر ضد آزادی نرم افزار نیست...
Void Linux + XFCE

آفلاین desatir7316

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 499
« پاسخ #17 : 19 امرداد 1393، 02:41 ب‌ظ »
نه بابا
خيلي درايور و ... زياد و درست و حسابيه؟ يا آپ ديت هاش درست درمونه‏؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #18 : 19 امرداد 1393، 03:35 ب‌ظ »
به نظرم باید اختیاری باشه... فکر نمی کنم پولی بودن یه چیزی با آزاد بودنش سازگاری داشته باشه... حداقل از دیدگاه سخت گیرانه ی Richard Stallman فکر نمی کنم!...
لطفا از استالمن مایه نذارید برای چیزی که بهش اشراف کامل ندارید. این مقاله رو بخونید اول: http://gnu.org/philosophy/selling.html

نه بابا
حداقل نیازی به نصب درایور جدا نداره و به روز رسانیهاش خیلی از ویندزد سریعتر انجام میشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #19 : 19 امرداد 1393، 04:29 ب‌ظ »
اوبونتو هیچ وقت پولی نخواهد شد چون اصل اصلی اوبونتو همین رایگان موندنشه حتی اگر منجر به عدم ادامش بشه
تازه هر کسی میتونه دونیت کنه و پول بده هر کی دلش خواست همین الان میتونه بره پول واریز کنه ولی اجباری و برای همه نیست
سوال اصلی شاید این باشه
آیا حاظرید برای نرم افزار پول بدید ؟ که خیلیا تو ایران نمیدن و کرک شده استفاده میکنن
ولی این که آیا مایلید با وجود یه نرم افزار قدرتمند یه نرم افزار دیگه ای که از اون یکی براتون مزیت های کمتری داره پول بدید به همون مقدار خوب جواب هر آدم عاقلی باید نه باشه
شما بخوای کلود لینوکس نصب کنی و خیلی از این نرم افزار های آزاد اگر لازم داشته باشی پولش رو هم میدی که خیلیم گرون در میان
همون اول کار هم گفتم خودم میدونم کنونیکال گفته پولی نمیشه! منظور من از سوال این بود که اینقدر کاربران تو این سایت میگن نرم افزار آزاد بهشون مهم است و باید ازش حمایت بشه چقدر با گفته هاشون مطابقت داره! همش که به حرف زدن نیست! این رو که دیگه اکثریت قبول دارن اوبونتو یکی از بهترین توزیع هاست! و خدمات بسیار بزرگی به حوزه نرم افزار آزاد کرده. مورد دیگه اینکه اگه کسی بخواد میتونه پرداخت کنه و تمام این حرفها که تو ایران سخته نمیشه پرداخت کرد بهانه ای بیشتر نیست مثال این مورد هم دانلود منیجر IDM که شما حتی میتونی نسخه اصلیش رو با کارتهای عضو شتاب تهیه کنی! یا آنتی ویروس ها! (البته donateکردن از طریق مسترکارت یا ویزا! شاید مقداری سخت باشه!که این هم اگه کسی واقعا بخواد کمک کنه شدنی است!) پس اینکه سخت است همش بهانه ای بیشتر نیست فرهنگ مفت خوری کلا تو کشور ما نهادینه شده! مورد دیگه اینکه شما گفتید:
نقل‌قول
آیا مایلید با وجود یه نرم افزار قدرتمند یه نرم افزار دیگه ای که از اون یکی براتون مزیت های کمتری داره پول بدید به همون مقدار خوب جواب هر آدم عاقلی باید نه باشه
خب اگه منظورت از نرم افزار قدرتمند ویندوز است که اصلا مقایسه ای درستی نیست و از اساس غلط است! این رو هم در نظر بگیر ویندوز هم از روز اول به این پختگی که الان رسیده نبوده و این امر در طی چند سال حاصل شده کافیه ویندوز ۹۸ یا همین xp رو با ویندوز سون مقایسه کنید! اوبونتو حدود ۹ ساله داره عرضه میشه اما ویندوز چی چند ساله؟ پیشرفت اوبونتو از زمانی که اومده خیلی خوب بود و تو این نسخه ۱۴.۰۴ خیلی عالی شده. بعدشم شما سرمایه ای که مایکروسافت در اختیار داره رو با کنونیکال مقایسه کن! و تعداد کاربرهاش! خوب شاید یکی از دلایلی که درایورهای سخت افزاری تو ویندوز بهتر جواب میدن این باشه که این شرکتهای سخت افزاری از ویندوز که کاربر بیشتری داره بیشتر حمایت میکنن و تمرکزشون بیشتر اونجاست. اینجا هم اگه کاربرهاش بیشتر بشه مطمئن باش اون شرکتهای سخت افزاری هم محصولاتشون رو بیشتر با توزیع های لینوکسی بهینه میکنن!
نقل‌قول
Ubuntu ـی فعلی فکر نمی کنم منصفانه باشه پول از کاربرا دریافت کنه در با وجود Windows!..
برای چی منصفانه نیست! اوبونتو الان داره بهترین خدمات رو بین تمام توزیع ها به کاربرانش میده! اینکه بعضی از درایورهای سخت افزاری خوب کار نمیکنن که دیگه مشکل اوبونتو نیست! مشکل از اون شرکتهای سخت افزاری است که نرم افزارهای خودشون رو با اوبونتو بهینه نمیکنن. که این هم تو این چند ساله نسبت به قبل خیلی بهتر شده.
« آخرین ویرایش: 19 امرداد 1393، 04:32 ب‌ظ توسط Bijan »

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #20 : 19 امرداد 1393، 05:02 ب‌ظ »
لطفا از استالمن مایه نذارید برای چیزی که بهش اشراف کامل ندارید. این مقاله رو بخونید اول: http://gnu.org/philosophy/selling.html

نه بابا
حداقل نیازی به نصب درایور جدا نداره و به روز رسانیهاش خیلی از ویندزد سریعتر انجام میشه.
سلام دوست عزیز!
پس احتمالا برداشت غلطی از حرف های Stallman داشتم... اما من اون مقاله رو نحونده بودم... اون چه که من برداشت کرده بودم از بند سوم (freedom 2):
The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor
بر خلاف ایدهٔ پرداخت هزینه برای استفاده از نرم افزار بود... پس فکر می کنم باید یه تجدید نظری کنم...
اما در مورد Ubuntu همچنان فکر می کنم که در مقابل سیستم عامل ها و توزیع های دیگه شانس زیادی برای پولی شدن نداره...! چون شما یا می خوای هزینه ای بکنی که Windows و Mac هست یا می خوای هزینه ای نکنی که بازم Fedora و openSUSE و بقیه هستن... حالا این Ubuntu این وسط می شه گاو پیشانی سفید! سیستم عاملی که پول می دی بابتش اما واقعا راحتی Windows و Mac رو برای کاربر ‌آماتور و غیر حرفه ای نداره... اگه بحث کاربر کاربلد و حرفه ای هم باشه، خوب می ره Fedora نصب می کنه، openSUSE نصب می کنه،... واقعا باید دید Ubuntu به کجا می خواد برسه که اگه یه روزی کسی خواست پولی بابتش بپردازه، حاضر باشه... شما در Windows فقط پول خود سیستم عاملش رو نمی پردازی! کلی نرم افزار هست که به واسطهٔ Windows می تونی استفاده کنی...! همچنین بازی...! اما شما نرم افزارهایی که در Ubuntu استفاده می کنی ببین... Rhythmbox - GIMP - gedit - ... قضیه فرق می کنه... البته بحث Driver ها جداست که اطلاعی از این که Ubuntu در این زمینه برتری داره یا نه ندارم...
« آخرین ویرایش: 19 امرداد 1393، 05:04 ب‌ظ توسط Overlord »
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 19 امرداد 1393، 05:39 ب‌ظ »
...
نقل‌قول
Ubuntu ـی فعلی فکر نمی کنم منصفانه باشه پول از کاربرا دریافت کنه در با وجود Windows!..
برای چی منصفانه نیست! اوبونتو الان داره بهترین خدمات رو بین تمام توزیع ها به کاربرانش میده! اینکه بعضی از درایورهای سخت افزاری خوب کار نمیکنن که دیگه مشکل اوبونتو نیست! مشکل از اون شرکتهای سخت افزاری است که نرم افزارهای خودشون رو با اوبونتو بهینه نمیکنن. که این هم تو این چند ساله نسبت به قبل خیلی بهتر شده.
سلام دوست عزیز!
خوب قبول دارم طبق آمار اوبونتو کاربرپسند تره... اما به نظر من هنوز به اندازه ی کافی متمایز تر از بقیه ی توزیع ها نشده که بخواد هزینه ای رو اجبارا بگیره... هنوز نه... وقتی که Fedora رو نصب کردم، روزای اول تفاوتش با Ubuntu برای من yum ـش بود! قبلش Ubuntu GNOME داشتم البته... هنوزم همین فکرو می کنم تقریبا...! البته شما می تونی از من انتقاد کنی که در مورد Unity باید نظر می دادی، خوب قبول دارم که اگه یه نکته ی خوب در مورد Ubuntu باشه، اون Unity ـشه با اون جست و جوی Dash معرکه اش...! البته من به دلایلی GNOME رو ترجیح می دم... اما هنوزم اینا فکر نمی کنم دلایلی کافی باشه برای این که پرداخت هزینه اجباری بشه...
« آخرین ویرایش: 19 امرداد 1393، 05:41 ب‌ظ توسط Overlord »
Void Linux + XFCE

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #22 : 19 امرداد 1393، 07:40 ب‌ظ »
به نظر من کامپایل چند برنامه ای که سورسش هم موجود هست و یا رابط کاربری Unity ارزش پول دادن نداره ! می رم توزیع های دیگه و احتمالا برم سمت آرچ که کنترل سیستمم کاملا در درستم باشه.
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 285
« پاسخ #23 : 19 امرداد 1393، 08:29 ب‌ظ »
همین طوری که هست خیلی هم خوبه. هرکسی که به فکر پیشرفتش باشه اگه میتونه دونیت میکنه، اگه نمیتونه، دعا. این نکته هم قابل توجه هست که آقای استالمن هم (اینطوری که خونده بودم) وقتی ایمکس رو ساخت، هم به قیمت ۱۰۰ دلار میفروخت، هم میشد از اینترنت رایگان دانلود کرد.
یه جامعه(ی آزاد) این همه وقت و هزینه صرف کرده به اینجا رسیده، موقع حساب کردن دعوا میشه.
ناول (سوزه نسخه‌ی تجاری هم داره، درسته؟) و ردهت دارن خیلی عادی کار میکنن. کسی هم چیزی نمیگه. حالا اوبونتو (هیچی هم نشده‌ ها) همه دارن همدیگه رو میزنن.
و البته کانونیکال هم که کارت دعوت برامون نفرستاده. چیزی که زیاده توزیع.
نه بابا
خداییش اگه من این نظر رو داشتم، یه دقیقه‌ی دیگه هم پشت سیستمی که گنو/لینوکس روشه نمی‌نشستم. مشکل هست. من خودم گاهی نمیتونم راه حل یه مشکل رو پیدا کنم، دیگه یه مدت میگذره بیخیالش میشم. ولی راهی که اومدم رو برنمی‌گردم.

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #24 : 19 امرداد 1393، 08:57 ب‌ظ »
سوال اصلی شاید این باشه
با حرفت موافقم

کسیکه بخواد کمک کنه،اینکار رو می‌کنه و کسی هم نخواد نه.
روی سایتش الانم موقع دانلود ازتون می‌خواد کمک کنین ولی تمام مقادیر رو روی صفر میذارین و دانلود می‌کنین...چرا؟!!!

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #25 : 19 امرداد 1393، 09:10 ب‌ظ »
برای گرفتن ارزون ترین ویزا کارت شما باید ۱۲۰۰ هزار تومن صرفا برای کارتش هزینه کنید و بعدا توش پول بریزید که اونم دیگه هزینش جداس !
یعنی بخواین ۳۰ دلار به کنونیکال دونیت کنید در کمترین حالت حدود یک ملیون و چهارصد هزار تومن و اگه ویزا کارت طلایی بخواید بگیرید باید حدود چهار ملیون تومن فقط هزینه کارت رو بدید و ربطی به مفت خوری ملت نداره !
به خدا خود کنونیکال هم راضی به همچین کاری نیست !
البته میشه از سایت هایی که پرداخت انجام میدن خواست این کار رو بکنن البته نمیدونم اوبونتو چجوری رسید میده و سایته پول رو نریزه از کجا میفهمی و ...
خلاصه این که بخوای ۳۰ دلار که به کنونیکال هیچ سودی نمیرسونه بدی یه چیزی حدود ۱۲۰ هزار تومن از جیبت میره !
اینترنت دانلود منیجر هم نماینده داره در داخل ایران واسه همین با کارت شتاب میشه خرید اونم البته خیلیا کرک شده استفاده میکنن
تازه این که بگیم اوبونتو پولی بشه استفاده میکنید یا نه مثل پرسش این سوال هست
اگه اسلام بگه خدا نیست باز هم نماز میخونید یا نه ؟
اوبونتو مهم ترین و اصلی ترین اصلش رایگان بودنش هست و گفته که برای ابد رایگان خواهد ماند و خیلی محال هست پولی بشه
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین samis

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
« پاسخ #26 : 19 امرداد 1393، 09:15 ب‌ظ »
اوبونتو مهم ترین و اصلی ترین اصلش رایگان بودنش هست و گفته که برای ابد رایگان خواهد ماند و خیلی محال هست پولی بشه
داداش این یه فرضه! تو مثال و فرض هم مناقشه نیست!
حالا شما فک کن اوبونتو نه بلکه یه توزیع غیررایگان موجود! :)
حالا حاضری پول بدی؟
(البته این سوال من نبود بلکه عنوان تاپیک رو بازنویسی کردم)
« آخرین ویرایش: 19 امرداد 1393، 09:18 ب‌ظ توسط samie »
به گمانم در هیچ جای دنیا دو الف مست را پیدا نخواهید کرد! البته بجز در سردابه های الف های سیاه بیشه!

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #27 : 19 امرداد 1393، 09:38 ب‌ظ »
ما چند بار گفتیم خودمون میدونیم کنونیکال گفته رایگان میمونه! اصلا شما فکر کن یه توزیع خوبی وجود داره بعد از چند سال فعالیت میگه برای اینکه بتونیم به فعالیتمون به همین نحو ادامه بدیم مجبوریم این رو از حالت رایگان در بیاریم! و بابتش پول دریافت کنیم! عنوان تایپیک که واضحه!
اما با توجه به جواب دوستان میشه اینطور برداشت کرد که نیمی از کاربرها شایدم بیشتر مخالف پولی شدن توزیع های لینوکسی هستن حالا هر توزیعی میخواد باشه! مگه اینکه اون توزیع انقدر خوب باشه که خیلی ها حاضر باشن بابتش پول هم بدن. این برداشت من بود  :)

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #28 : 19 امرداد 1393، 11:39 ب‌ظ »
آیا حاضرید به خاطرش پول پرداخت کنید! مثلا به روز رسانی های اتوماتیکش از سال دوم پولی بشه یا فرضا پشتیبانیش پولی بشه! آیا حاظرید بخاطرش پول پرداخت کنید؟!
به نیازهام بستگی داره! اما در شرایط فعلی، نه! چون معادلهای رایگان بسیاری وجود داره.
اما اگر پولدار باشم، پولی یا مفتی، اهل donateم.
و اینکه قراره نتیجه این تاپیک به چه دردی بخوره؟!

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #29 : 20 امرداد 1393، 12:35 ق‌ظ »
شنیدم فدورا قراره با گنوم و Wayland بیاد ! آرچ هم وضعیت بهتری داره ! مرض دارم از اوبونتو که پول می گیره و واسه آپدیتها باید توزیع عوض کنم استفاده کنم ! آیا نمی شه اوبونتو یه نسخه داشته باشه که بشه در هر حالتی به روزترین برنامه های پایدار توش باشه ! چرا واسه گنوم ورژن بعدی باید به اندازه یه توزیع صبر کنیم ؟‌ تنها مزیت اوبونتو و دلیل استفاده من ازش اینه که پشتیبانی بلند مدت داره و به پایداری اهمیت می ده ! حالا اگه بخواد پولی بشه من دیوونم برم سمتش !  :o
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ