انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ماهنامه تخصصی نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز سلام دنیا  (دفعات بازدید: 31193 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین samis

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
به امید خدا در شماره‌های بعدی با مطالب دست اول‌تری پذیرای مخاطبان باشیم :)
آیا برای شماره بعدی هم قراره که از نرم افزارهای غیرآزاد و حتی کرک شده استفاده بشه؟
آیا حرکت جدی برای پیدا کردن کسی که بتونه نشریه رو با نرم افزارای آزاد دربیاره انجام گرفته؟
آیا مقالات شماره ی بعدی از نویسنده ها دریافت شده؟
آیا قراره که مسئولین جوابگوی مخاطبان باشن یا قراره که همه چی فقط داخل هیئت سردبیری بمونه؟
آیا برنامه ی زمان بندی برای انتشارهای منظم وجود داره؟

از دست اندکاران و آقای توکلی درخواست دارم که به سوالات پاسخ بدن
به گمانم در هیچ جای دنیا دو الف مست را پیدا نخواهید کرد! البته بجز در سردابه های الف های سیاه بیشه!

آفلاین مهیار پژوهان

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 65
من به عنوان یک کسی که جزوی از انجمن آزاده چندتا سنجش نسبت به این ماهنامه‌ داشتم:

۱- سطح نمودارسازی ماهنامه‌ عالی نبود ولی خوب بود (به عنوان اولین کار در این زمینه)

۲-اینکه این ماهنامه با یک نرم افزار غیر آزاد ساخته شده (اگه کرک نشده باشه :)) بی‌گمان یک مشکل به حساب نمیاد، اینکه من مثلن با ورد در رابطه با انجمن آزاد و دیگر چیزهایی که بهش ربط داره مطلب بنویسم دلیلی بر این نیست این کار اشتباهیِ،‌ ولی وقتی خود من توی این مقاله روی آزاد بودن و دیگر استانداردهایی که یک انجمن آزاد و نرم افزارهاش داره تاکید دارم خودم هم باید از این موضوع پیروی کنم و چه بهتر که، این حس رو از طریق یک نرم افزار نه به‌ طور کلی آزاد، بلکه دست کم با اندیشه گنو/لینوکس ترابری کنم.(اگه نرم افزارهایی که برای ساخت این ماهنامه به‌کار گرفته شده کرک نشده باشه، از نظر فنی مشکلی ایجاد نمی‌کنه ولی شاید از نظر فکری و اخلاقی کاربرها دچار شک و شبه بشن.

۳-مطالب بسیار کم بود و بیشترشون توی نت بهشون پرداخته شده بود (مثل چگونه هکر شویم)

۴-با توجه به تبلیغات و جو گسترده‌ای که ساخته شدن این ماهنامه ایجاد کرده بود، انتظار می‌رفت با هزینه‌ای که دوستان به این انجمن هدیه دادن کاری بهتری ارایه بشه.

درکل برای کار اول خوب بود ولی می‌تونست بهتر باشه. امیدوارم در نسخه‌های بعدی هرچه بهتر و بهتر بشه.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
بزرگترین تبلیغ نرم افزار آزاد استفاده از اونه.
هدف وسیله رو توجیه نمی کنه
متن بازی باید در راس این مجله باشه ، سورس مجله کجاس ؟؟!
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
بزرگترین تبلیغ نرم افزار آزاد استفاده از اونه.
هدف وسیله رو توجیه نمی کنه
متن بازی باید در راس این مجله باشه ، سورس مجله کجاس ؟؟!

درسته کلی توجیه و بهانه بیجا توسط تیم مجله مطرح شد، ولی وقتی مجوز مشخصه، شما میتونی از مطالبش استفاده کنی.

بعدش فایل ایندیزاین رو میخوای چی کار؟ که نام ثبت کننده رو PARANDCO ببینی و بخندی؟ ;D

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
نفس و فلسفه کار در کل خوبه و امیدوارم با اصلاح مواردی بهتر بشه. اما چند نکته ای هست که باید گفته بشه! وقتی کسانی هستن که تا تو این انجمن کسی حرفی از نرم افزار غیر آزاد میزنه سریع در مقابلش جبهه میگرن که این کار خلاف انجمن است و شما دارید تبلیغ نرم افزار غیر آزاد رو در انجمنی که آزاد و متن باز است میکنی و اون پست رو سریع قفل میکنن یعنی تا این نرم افزار آزاد براشون اهمیت داره مثلا! ;)بعد حضرات خودشون می یان از نرم افزار غیر آزاد (کرکی! :biggrin: ) استفاده میکنن! خب اگه استفاده از نرم افزار غیر آزاد تبلیغ اون به حساب می یاد و درست نیست پس  با این استدلال استفاده از نرم افزار غیرآزاد برای ایجاد اثری آزاد! :-k  که بهترین تبلیغ برای اون نرم افزار غیر آزاد هست! هیپوکراسی؟!  ;D اینکه با برنامه رایتر کسی پیدا نشد کار کنه بیشتر یه بهانه اوردن است خب اگه همون اول کار میگفتید که به این دلایل در حال حاضر برامون مقدور نیست از نرم افزار آزاد استفاده کنیم که خیلی بهتر بود آدم که نباید انقدر متعصب باشه!

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
سورس در اینجا = عکس ها + مطالب + قالب هایی که واسه طراحی استفاده شده
نه لزوما فایل indesign
و PDF هم که فایل خروجی هست ، سورس رو باید یه طوری بدن که نشه راحت واسه خوندن مطلب ازش استفاده بشه فقط برای کسی که می خواد واقعا تغییری توی سورس ایجاد کنه فراهم بشه .
آقای بیجان ۶۶۶ امین ارسالتون مبارک  >:D
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1393، 05:08 ق‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
سورس در اینجا = عکس ها + مطالب + قالب هایی که واسه طراحی استفاده شده
نه لزوما فایل indesign
و PDF هم که فایل خروجی هست ، سورس رو باید یه طوری بدن که نشه راحت واسه خوندن مطلب ازش استفاده بشه فقط برای کسی که می خواد واقعا تغییری توی سورس ایجاد کنه فراهم بشه .
آقای بیجان ۶۶۶ امین ارسالتون مبارک  >:D

میتونید خودتون اینا رو استخراج کنید. البته بعضی مطالب و عکس ها که روی اینترنت هستند (مثل چگونه هکر شویم یا معرفی بازی اوربان ترور!).

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
سلام!
[در حال حاظر نطر شخصی من اینه که] مجله ای که قراره نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز رو تبلیغ کنه:
۱. لازم نیست که حتما خودش متن‌باز باشه... مجله ساختن شما بخونی، نساختن که هر جوری خواستی نصب و راه اندازیش کنی که!  ;D منظورم اینه که اجباری در این مورد نیست! البته که ویژگی خیلی جالبی می تونه باشه اگه متن باز باشه...
۲. زشته اگه با نرم افزارهای غیر آزاد طراحی بشه... حتما نباید با نرم افزار Crack شده طراحی بشه...
۳. حتما باید منبع مقالاتش رو بذاره و به طور اخلاقی ترجمه هاش رو انجام بده و به نویسنده ی اصلی مطالب احترام بگذاره... در این مورد این پست رو ببینید: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,98992.msg811487.html#msg811487
...
Void Linux + XFCE

آفلاین بهنام توکلی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
    • چاپچی
سلام!
۳. حتما باید منبع مقالاتش رو بذاره و به طور اخلاقی ترجمه هاش رو انجام بده و به نویسنده ی اصلی مطالب احترام بگذاره... در این مورد این پست رو ببینید: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,98992.msg811487.html#msg811487
...

سلام،

در مورد شماره سه، این اشتباه از سوی نشریه بوده است و نویسندگان/مترجمان نشریه تقصیری در این قضیه ندارند. این شماره صفر بوده و ما تعدادی خطا در نگارش داشتیم که سعی می‌کنیم در شماره‌های بعدی تکرار نشود.

آفلاین samis

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
ای کاش جایی بود که ملت می تونستن نظراتشون رو اونجا اعلام میکردن و از مسئولین نشریه جواب میگرفتن.یه جای رسمی!نه تویتر و اینجا!
من حتی به وبلاگ نشریه هم سر زدم اما اونجا هم انگار دیگه کسی سر نمیزنه.وب سایت هم خالیه.اما امیدوار بودم حداقل یه نفر از دوستان دستاندرکار سوالای اینجا رو با حوصله جواب میداد.باور کنین خیلی بهتر میشد.سلام دنیا اگه هدف خیری داره باید سعی کنه جامعه ی طرفدارشو نگه داره و حتی دنبال تبلیغ خودش باشه.
به نظرم انتظار نا معقولی نیست اما الانم مطمئن نیستم که این پستو کسی از مسئولین می خونه یا نه!
به گمانم در هیچ جای دنیا دو الف مست را پیدا نخواهید کرد! البته بجز در سردابه های الف های سیاه بیشه!

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
یک چیزی شبیه به قالب یک مجله با لیبره‌آفیس:
https://db.tt/b4kwSTG8
(متن‌ها تخیلی هستند!...!)

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
با نرم افزار LibreOffice Draw به راحتی میشه المان ها رو کنار هم چید و یه چیز توپ از آب در آورد :).

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
خوب متاسفانه کار بسیار ضعیف بود. دو ضعف کلی در مدیریت کار وجود داشت:

۱) برنامه‌ریزی درستی انجام نشده بود و از قبل به فکر یک تیم درست نبودید که مجبور نباشید مجله‌ای با آرمان‌های نرم‌افزار آزاد رو با Adobe InDesign CC و Adobe Photoshop CC طراحی بکنید.
حتی بعد از اون هم به درستی دنبال کسی نگشتید! اینجا احتمالا بزرگترین انجمن فعال در زمینه نرم‌افزار آزاد هستش، کمترین تلاش این بود که اینجا با بیان دستمزد یک پست می‌دادید، که چنین کاری انجام نشد.

۲) با تبلیغات خاص پول رو از مردم و اسپانسرها جمع کردید، پول‌ها که جمع شد گفتید پول‌هایی که پرداخت کردید برای مجله نبوده و دونیت بوده، حالا هم هر کی می‌خواد بیاد پولش رو پس بگیره. مسلما همونطور که توی توئیتر گفتید نمی‌رید دنبال اینکه تک‌تک پول افراد رو پس بدید، چون اونجوری ضرر می‌کنید، ولی اینطوری، احتمالا خیلی‌ها پیگیری نمی‌کنند و مجبور نیستید همه پول رو برگردونید.

از طرف دیگه، با این کارتون اعتماد بسیاری رو به Crowdfunding از بین بردید و باعث می‌شه در پروژه‌های بعدی که افراد صادقانه می‌خوان کار بکنند، نتونند به موفقیت برسند.

پیشنهاد من برای جلب اعتماد دوباره افراد، با توجه به اینکه با پول دونیت نامیده شده مردم دارید کار می‌کنید اینه که شفافیت کامل مالی داشته باشید و ریز تمام هزینه‌هایی که تا الان برای این شماره پرداخت کردید رو منتشر کنید (که البته احتمالش خیلی کمه چنین کاری انجام بدید!).
یکی از بهترین و منطقی‌ترین جواب‌های این تاپیک. آفرین.
نقل‌قول
راستش اگه با چیزی به غیر این‌دیزاین کار میکردن ممکن بود یکی مثل من شاکی بشه!!! مشتری انتظار استفاده از بهترین ابزارها رو داره. و در این مورد، به نظر میرسه این‌دیزاین از همه بهتر
بوده. جالبه که دست اندر کاران این مجله دارن کارشون رو توجیه میکنن. چرا؟ شما هیچ کار اشتباهی انجام ندادین که بخواید توجیهش کنید. کار شما کاملا حرفه ایی بوده. حفظ کیفیت محصول، به هر
قیمتی، حتی به قیمت پا گذاشتن روی اعتقادات خودتون.
با این منطق، بهنام توکلی و داره دسته‌اش باید بانک میزدن چون با پولی که از زدن بانک به دست میومد میشد نشریه یا کیفت‌تری تولید کرد.
و اصلا پایه کیفیت چیه و چه جوری تعریف میشه که لازمه به هرقیمتی، حتی به قیمت زیر پا گذاشتن روی اعتقادات خودتون (!) حفظش کرد؟
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
...
راستش اگه با چیزی به غیر این‌دیزاین کار میکردن ممکن بود یکی مثل من شاکی بشه!!! مشتری انتظار استفاده از بهترین ابزارها رو داره. و در این مورد، به نظر میرسه این‌دیزاین از همه بهتر
بوده. ...

حداقل اون موقع می شد به قول معروف مثل یه مرد! سرو بالا گرفت و جواب شاکی ها رو داد!
Void Linux + XFCE

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
سلام.

اول بگم که به علت سرباز بودن، نرسیدم دقیق همه‌ی مطالب رو بخونم و راجع به همشون نظر بدم. ولی در کل راضی بودم. یعنی به عنوان شروع یک حرکت، به عنوان اولین شماره، خوب بود. گرچه مثل بقیه دوستان انتظارم چیز بالاتری داشتم.

به عنوان یک ماهنمامه‌ی تخصصی، انتظار مقالات با سطح تخصصی بالاتری می‌رفت. نه اینکه من خیلی کاربر شاخی باشم، خیلی از مطالبش به درد من مبتدی خورد، ولی خوب وقتی صحبت ٬تخصصی٬ می شه باید کار هم تخصصی باشه. مثلاً می‌شه نوشت ٬اختصاصی٬.

در این موضوع ایجاد شده در انجمن هم اگه بعضی از موارد بی‌انصافی رو جدا کنیم، نکات خوبی برای دوستان منتشر کننده هست، که امیدوارم به کار ببندن تا مجله از این حالت ٬ یه کاری برای انتشار٬ بیرون بیاد.

در مورد برخی انتقادها راجع به پاسخگو بودن عوامل هم باید گفت که نمی‌شه به تک تک جامعه‌ی کاربری جواب داد و همه رو راضی نگهداشت. این رو از این نظر می‌گم که در انتشار چند مجله در مدرسه و دانشگاه مشارکت داشتم و می‌دونم که با دوستان ما با چه مواردی درگیرن. ولی خوب انتظار می‌ره که به موارد پر مخاطب و منطقی رسیدگی کنن و البته این رو بیشتر در مرور زمان می‌شه دید و حس کرد.

در کل آرزوی امیدوارم این نشریه به ثبات در مسیر خودش برسه.