انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ویندوز و اوبونتو  (دفعات بازدید: 3809 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
پاسخ : ویندوز و اوبونتو
« پاسخ #45 : 06 شهریور 1399، 04:42 ب‌ظ »
ردهت با اختلاف عوضی تر از مایکروسافت و اپله .
چرا؟ ردهت که کمک های زیادی کرده
البته فکر کنم دیگه داره بحث از موضوع پرت میشه

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #46 : 06 شهریور 1399، 10:41 ب‌ظ »
سیستم‌دی خودش دلیل کاملیه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19708
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #47 : 11 شهریور 1399، 12:44 ب‌ظ »
زدید با این حرف همه لینوکسی هارو پودر کردین که
میشه دلیل دوست نداشتن شما از لینوکس بدونم منظور شما از لینوکس هسته لینوکس دیگه ؟
بخاطر لینوس از لینوکس بدتون میاد یا یه جاش مشکلی چیزی داره ممنون میشم نظرت رو بفرمایید  :)
چیزی به اسم هستهٔ لینوکس نداریم. لینوکس خودش یه کرنله صرفاً.
مشکل لینوکس یکی پروانهٔ انتشار قدیمیشه که جا رو برای بعضی سواستفاده‌ها باز می‌کنه.
یه مشکل دیگه‌اش هم ساختار یکپارچه‌اشه که به درد سال ۲۰۲۰ و دنیای چیزنت نمی‌خوره.
وگرنه لینوس توروالدز ار نظر فنی، خیلی آدم کار درستیه و توسعهٔ لینوکس رو به بهترین شکلی که امکانش هست ادامه می‌ده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mahdi7d1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
« پاسخ #48 : 15 شهریور 1399، 06:42 ب‌ظ »
گپی کوتاه با دوستان (اول کار بگم فقط می خواهم لبخندی برلبانتان بنشیند نه چیز دیگر)

خوب می رسیم به بحث شیرین ویندوز و اوبونتو

وقتی سیستم دیوانه می شود (با اوبونتو) و وقتی آدم دیوانه می شود (با جنتو)

با دلیل و منطق

فرض کنید در منزل نشستید و برای اولین بار سی دی یا فلش اوبونتو را گرفتید دستتان و می خواهید
آنرا نصب کنید مثل من و خیلی های دیگه در اوایل کار .گزینه
 Eraser disk and install ubuntu 
بعد از حدود یکساعت که گردوغبارها فرو نشست می فهمید که ای دل غافل کل محتویات هاردتان
رفته رو هوا داره معلق می زنه. تمام عکسها و فیلم های یادگاری هپلی هپول شده
نمی دانم کدام آدم دانشمندی این گزینه را اختراع کرده و گذاشته خودش هم اولین گزینه . فکر کنم یکی از علل بدنامی لینوکس همین باشد. شاید همان آدم دانشمند فکر کرده که خوب توضیحات لازمه را پایینش داده ام
بابا قرار نیست و نخواهد بود همه توضیحات را بخوانند . این گزینه را نمی گذاشتی. چرا؟چون  اینجوری طرف می رفت با مطالعات بیشتر برمی گشت و اینطوری هاردش را  فرمت نمی کرد
آنهم با فرمت
ext4
لااقل می گذاشتید این گزینه را گزینه دوم یا سوم
فردی که سواد علمی نداشته و از همه مهم تر حوصله نداشته باشد براساس اعتماد کورکورانه مجبور است عمل بکند و فکر می کند چون لینوکس این گزینه را اولین گزینه گذاشته برای نصب حتما گزینه درست و منطقی ای باید باشد

دوباره فرض کنید در منزل نشستید و اینبار کمی پیشرفت کرده اید و دارید در کامپیورتان که اوبونتو نصب است . فیلم مورد علاقه اتان را در اینترنت می بینید در این حین هوس می کنید یک برنامه را هم در ترمینال نصب کنید و همینجوری به مشاهده فیلم مورد علاقه اتان ادامه می دهید غافل از اینکه سرعت اینترنت پایین آمده و دانلود ونصب برنامه اکثر سرعت اینترنت را به خودش اختصاص داده  و فیلیمتان را نمی توانید ببینید . یکم تحمل می کنید بعدش
killer
را صدا می زنید که بیا وکلک برنامه و ترمینال رابا هم بکن تا من فیلمم را ببینم و مستقیم نشانه روی می کنید به سوی ترمینال و شلیک و بعد با خیال راحت فیلیمتان را می بینید و بعد سیستم را خاموش می کنید و دوباره بعد از مدتی که برمی گردید تا آنرا روشن کنید می بینید سیستم دیوانه شده است و دست به دامان فروم ابونتو فارسی می شوید اگر هم افاقه نکرد فروم ابونتو انگلیسی
بعد مثل من  دوباره از این خل بازی ها در میآورید و به اهالی خانه که می خواهند یکم پشت میز کامپیوتر بنشینند می گویید یکم صبرکنید بوت نمی شه فکر کنم گرابش پریده و خلاصه بعد از چند روز دوندگی تازه می فهمید که ای دل غافل نمی تونید حلش کنید و به اهالی خانه اعلام رسمی می دهید که دوباره اوبونتو نصب خواهید کرد . بعد از اینکه کار نصب تمام شد اهالی خانه می پرسند تمام شد پا شو برو پی کارت ما بیاییم. شما که تازه اوبونتو نصب کرده اید دلتان نمی آید از جایتان بلند شوید و آواره کوچه و خیابان بشوید میگید یکم صبر کنید چند تا برنامه بریزم تا راحت تر کار بکنید.آره بنده خداها راحت تر کار بکنند . خودمون را که نمی شه گول بزنیم. اهالی خانه به چشمان ملتمسانه شما نگاه می کنند و چاره ای جز صبر نمی بینند. ولی در این حین یک گند دیگر می زنید و دوباره سیستم دیوانه می شود و بالا نمی آید لازم نسیت بگم چه گندی می شود زد
خودتان بهتر می دانید
خوب الان چند ماهی و گاهی چند سالی گذشته و اهالی خانه در حسرت  یکبار نشستن پشت فرمان
الان اینجاست که یکم عذاب وجدان چفت یخه اتان را می گیرد وقتی ویندوز بود حداقل یکی دو ساعتی در طی روز وقتی که خانه تشریف نداشتیم به آنها وقت می رسید الان چه فایده خانه هم نباشیم سیستم ناک اوت تشریف دارند
الان اینجاست که تشریف می برید پیش مامان و می گویید انگار خیلی اذیت کرده ام هر چی تو بگی مامان
مامان با حالت حکیمانه زود افسار را می گیره دستش و بدون فوت وقت یک پارچه بزرگ می ده دستت و میگه تا نبسته زود بپیچون و ببر این کامپیوتر را به مغازه کامپیوترچی سر کوچه یک ویندوزی بزنه.تا میای بگی خودم می زنم مگر خودم چه مرگمه . مامان میگه نصبیاتت تا حالا بستمون است. و فوری برای اینکه غافله را نبازه و فرصت از دست نرود یک صد هزار تومانی می گذاره کف دستت و می گه بقیه اش هم مال خودت تا به خودت بیایی می بینی سیستم به بغل در کوچه ای
وارد مغازه می شوی و به کامپیوترچی می گی سلام آقا مهندس. می شه به کامپیوترمان ویندوز بزنی؟
صاحب مغازه بدون آنکه سرش را از موبایلش  بلند کنه می گه:بچه.  بغچه ات را بگذار همون بغل و دو سه روز بعد بیا تا ببینم چکار می تونم برات بکنم
بعد از چند روز می ری پیش آقا مهندس. صاحب مغازه می گه. چه بلایی سر این زبون بسته در آورده ای . منظور از بلا همان
ext4
اف دیسک برات زدم. سیستمت شده  انگار تازه از کمپانی دراومده. می گید خیلی ممنون اگر شما نبودید من چه کار می بایستی می کردم؟
بعدش می گه یک ویندوز اورجینالی به سیستمت زده ام که حالش رو ببری این می شه پنجاه تومن . ده تومن هم از
 بابت نصب چند برنامه خفن از قبیل دانلود منیجر توپ و… واگر می خواهی نصف قیمت یک ویروس کش نود سی و دو. با توجه به پولی که در دستت می بینه می گه اونهم  چهل تومن . می گی نه ویروس کش نمی خوام . در دلت می گی بگذار لااقل چهل تومانی به ما هم برسه
  خوب الان شما بگید  ویندوز و اوبونتو؟ بدون تعصب تعصب
سه ساله که خانوادم فکر می‌کنن دارم با لینوکس از کامپیوتر سو استفاده می‌کنم و اضیتش می‌کنم. همیشه هم وقتی سرعت ویندوز دوئل بوت کمه یا هنگ می‌کنه می‌گن به خاطر لینوکسیه که نصب کردی.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #49 : 15 شهریور 1399، 08:16 ب‌ظ »
گپی کوتاه با دوستان (اول کار بگم فقط می خواهم لبخندی برلبانتان بنشیند نه چیز دیگر)

خوب می رسیم به بحث شیرین ویندوز و اوبونتو

وقتی سیستم دیوانه می شود (با اوبونتو) و وقتی آدم دیوانه می شود (با جنتو)

با دلیل و منطق

فرض کنید در منزل نشستید و برای اولین بار سی دی یا فلش اوبونتو را گرفتید دستتان و می خواهید
آنرا نصب کنید مثل من و خیلی های دیگه در اوایل کار .گزینه
 Eraser disk and install ubuntu 
بعد از حدود یکساعت که گردوغبارها فرو نشست می فهمید که ای دل غافل کل محتویات هاردتان
رفته رو هوا داره معلق می زنه. تمام عکسها و فیلم های یادگاری هپلی هپول شده
نمی دانم کدام آدم دانشمندی این گزینه را اختراع کرده و گذاشته خودش هم اولین گزینه . فکر کنم یکی از علل بدنامی لینوکس همین باشد. شاید همان آدم دانشمند فکر کرده که خوب توضیحات لازمه را پایینش داده ام
بابا قرار نیست و نخواهد بود همه توضیحات را بخوانند . این گزینه را نمی گذاشتی. چرا؟چون  اینجوری طرف می رفت با مطالعات بیشتر برمی گشت و اینطوری هاردش را  فرمت نمی کرد
آنهم با فرمت
ext4
لااقل می گذاشتید این گزینه را گزینه دوم یا سوم
فردی که سواد علمی نداشته و از همه مهم تر حوصله نداشته باشد براساس اعتماد کورکورانه مجبور است عمل بکند و فکر می کند چون لینوکس این گزینه را اولین گزینه گذاشته برای نصب حتما گزینه درست و منطقی ای باید باشد

دوباره فرض کنید در منزل نشستید و اینبار کمی پیشرفت کرده اید و دارید در کامپیورتان که اوبونتو نصب است . فیلم مورد علاقه اتان را در اینترنت می بینید در این حین هوس می کنید یک برنامه را هم در ترمینال نصب کنید و همینجوری به مشاهده فیلم مورد علاقه اتان ادامه می دهید غافل از اینکه سرعت اینترنت پایین آمده و دانلود ونصب برنامه اکثر سرعت اینترنت را به خودش اختصاص داده  و فیلیمتان را نمی توانید ببینید . یکم تحمل می کنید بعدش
killer
را صدا می زنید که بیا وکلک برنامه و ترمینال رابا هم بکن تا من فیلمم را ببینم و مستقیم نشانه روی می کنید به سوی ترمینال و شلیک و بعد با خیال راحت فیلیمتان را می بینید و بعد سیستم را خاموش می کنید و دوباره بعد از مدتی که برمی گردید تا آنرا روشن کنید می بینید سیستم دیوانه شده است و دست به دامان فروم ابونتو فارسی می شوید اگر هم افاقه نکرد فروم ابونتو انگلیسی
بعد مثل من  دوباره از این خل بازی ها در میآورید و به اهالی خانه که می خواهند یکم پشت میز کامپیوتر بنشینند می گویید یکم صبرکنید بوت نمی شه فکر کنم گرابش پریده و خلاصه بعد از چند روز دوندگی تازه می فهمید که ای دل غافل نمی تونید حلش کنید و به اهالی خانه اعلام رسمی می دهید که دوباره اوبونتو نصب خواهید کرد . بعد از اینکه کار نصب تمام شد اهالی خانه می پرسند تمام شد پا شو برو پی کارت ما بیاییم. شما که تازه اوبونتو نصب کرده اید دلتان نمی آید از جایتان بلند شوید و آواره کوچه و خیابان بشوید میگید یکم صبر کنید چند تا برنامه بریزم تا راحت تر کار بکنید.آره بنده خداها راحت تر کار بکنند . خودمون را که نمی شه گول بزنیم. اهالی خانه به چشمان ملتمسانه شما نگاه می کنند و چاره ای جز صبر نمی بینند. ولی در این حین یک گند دیگر می زنید و دوباره سیستم دیوانه می شود و بالا نمی آید لازم نسیت بگم چه گندی می شود زد
خودتان بهتر می دانید
خوب الان چند ماهی و گاهی چند سالی گذشته و اهالی خانه در حسرت  یکبار نشستن پشت فرمان
الان اینجاست که یکم عذاب وجدان چفت یخه اتان را می گیرد وقتی ویندوز بود حداقل یکی دو ساعتی در طی روز وقتی که خانه تشریف نداشتیم به آنها وقت می رسید الان چه فایده خانه هم نباشیم سیستم ناک اوت تشریف دارند
الان اینجاست که تشریف می برید پیش مامان و می گویید انگار خیلی اذیت کرده ام هر چی تو بگی مامان
مامان با حالت حکیمانه زود افسار را می گیره دستش و بدون فوت وقت یک پارچه بزرگ می ده دستت و میگه تا نبسته زود بپیچون و ببر این کامپیوتر را به مغازه کامپیوترچی سر کوچه یک ویندوزی بزنه.تا میای بگی خودم می زنم مگر خودم چه مرگمه . مامان میگه نصبیاتت تا حالا بستمون است. و فوری برای اینکه غافله را نبازه و فرصت از دست نرود یک صد هزار تومانی می گذاره کف دستت و می گه بقیه اش هم مال خودت تا به خودت بیایی می بینی سیستم به بغل در کوچه ای
وارد مغازه می شوی و به کامپیوترچی می گی سلام آقا مهندس. می شه به کامپیوترمان ویندوز بزنی؟
صاحب مغازه بدون آنکه سرش را از موبایلش  بلند کنه می گه:بچه.  بغچه ات را بگذار همون بغل و دو سه روز بعد بیا تا ببینم چکار می تونم برات بکنم
بعد از چند روز می ری پیش آقا مهندس. صاحب مغازه می گه. چه بلایی سر این زبون بسته در آورده ای . منظور از بلا همان
ext4
اف دیسک برات زدم. سیستمت شده  انگار تازه از کمپانی دراومده. می گید خیلی ممنون اگر شما نبودید من چه کار می بایستی می کردم؟
بعدش می گه یک ویندوز اورجینالی به سیستمت زده ام که حالش رو ببری این می شه پنجاه تومن . ده تومن هم از
 بابت نصب چند برنامه خفن از قبیل دانلود منیجر توپ و… واگر می خواهی نصف قیمت یک ویروس کش نود سی و دو. با توجه به پولی که در دستت می بینه می گه اونهم  چهل تومن . می گی نه ویروس کش نمی خوام . در دلت می گی بگذار لااقل چهل تومانی به ما هم برسه
  خوب الان شما بگید  ویندوز و اوبونتو؟ بدون تعصب تعصب
سه ساله که خانوادم فکر می‌کنن دارم با لینوکس از کامپیوتر سو استفاده می‌کنم و اضیتش می‌کنم. همیشه هم وقتی سرعت ویندوز دوئل بوت کمه یا هنگ می‌کنه می‌گن به خاطر لینوکسیه که نصب کردی.
به خدا ما هم اسیر شدیم چپ راست میریم میگن لینوکس چرت و چرت و چرت حالا هرکی از خانواده یا فامیل  حالا باز خوبه من یه لپ تاپ جدا واسه خودم دارم خدا صبر بده به تو که یه کامپیوتر مشترک روش لینوکس نصب کردی که هرچی بشه مشکل حتی از ویندوز باشه دم به دقیقه میگن اصلا تو چرا لینوکس نصب کردی ویندوز مگه چیش بد همه چیش که بهتره

زدید با این حرف همه لینوکسی هارو پودر کردین که
میشه دلیل دوست نداشتن شما از لینوکس بدونم منظور شما از لینوکس هسته لینوکس دیگه ؟
بخاطر لینوس از لینوکس بدتون میاد یا یه جاش مشکلی چیزی داره ممنون میشم نظرت رو بفرمایید  :)
چیزی به اسم هستهٔ لینوکس نداریم. لینوکس خودش یه کرنله صرفاً.
مشکل لینوکس یکی پروانهٔ انتشار قدیمیشه که جا رو برای بعضی سواستفاده‌ها باز می‌کنه.
یه مشکل دیگه‌اش هم ساختار یکپارچه‌اشه که به درد سال ۲۰۲۰ و دنیای چیزنت نمی‌خوره.
وگرنه لینوس توروالدز ار نظر فنی، خیلی آدم کار درستیه و توسعهٔ لینوکس رو به بهترین شکلی که امکانش هست ادامه می‌ده.
و بله درسته هسته لینوکس سوتی دادم پروانش اونقدر هم بد نیست خیلی برنامه ها دیدم با این پروانه که انشالله بعدا پروانه اش هم درست میشه ببخشید من متوجه نمیشم یکپارچه یعنی چی ؟ یعنی منظور شما اینه همه چی داخل خودش داره؟ ببخشید یکم مبتدی میپرسم ولی درکل فکر نمیکنم اونقدر هم بد باشه که لینوکس ول کنیم هم آزاد هم اوپن سورس فقط منظور از یکپارچه رو نفهمیدم

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
« پاسخ #50 : 15 شهریور 1399، 08:34 ب‌ظ »
هر وقت یک ویندوزی تونست
  • آنتی‌ویرویس پیشفرض ویندوز 10 رو حذف کنه
    آپدیت خودکار ویندوز رو ببنده
    دسکتاپتش رو شخصی سازی کنه
    مصرف بی رویه اینترنتش رو بگیره
    داغ شدن بیش از حد CPU و ... رو بگیره
    خطای لاینسس نرم افزارای ویندوز رو برای همیشه ببنده( دانلود منیتجرش رو امروز کرک میکنی یه هفته دیگه کرک رو شناسایی میکنه و ...
    و...
تازه اونموقع شما باید بهشون افتخار بدید که بیان در مورد سیستم عامل باهاتون حرف بزنن... این دسکتاپ من که با باز کردن نرم افزارهای مختلف، مصرف سخت افزار سیستم رو نشون میده

آفلاین علیرضا. آ.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 333
« پاسخ #51 : 15 شهریور 1399، 08:47 ب‌ظ »
منطور از یکپارچه هسته یکپارچه هست :
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87_%DB%8C%DA%A9%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87مخالف هسته یکپارچه ریزهسته هست یعنی بخش بخش :
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87
Gun/Hurd ریزهسته است و تحت GPLv3 (فکر کنم ! ) و Linux یکپارچه و تحت GPLv2

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #52 : 15 شهریور 1399، 09:10 ب‌ظ »
منم میگم gnu/Hurd برا چی ساختن اول فکر کردم از لج لجبازی با لینوکس که الان دلیلش فهمیدم

اینطور که فکر میکنم ساده اش همینه دیگه درسته
ریز هسته حداقل چیز ها رو داره و الکی هرچی هست نیست داخل خودش نمیزاره و هسته یکپارچه دقیقا برعکس و خیلی چیز ها داخلش داره
و ریز هسته معمولا باگ های کمتری داره

و هر کدوم مزایا و معایب خودشون دارن

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #53 : 16 شهریور 1399، 12:23 ق‌ظ »

بابا اینقد دیگه پست سر ویندوزم بد نگیم اگه از یه چیزی خوشمون اومد و از چیز دیگه بد قرار نیست که چیز بده رو تخریب کنیم تا چیز خوبه خوب تر جلوه کنه ؟؟ بعد خیلی ها میگن تعصبی کار نمی کنن ؟؟ درخدمت دوست عزیزمون که میگن :

نقل‌قول
هر وقت یک ویندوزی تونست
آنتی‌ویرویس پیشفرض ویندوز 10 رو حذف کنه
آپدیت خودکار ویندوز رو ببنده
دسکتاپتش رو شخصی سازی کنه
مصرف بی رویه اینترنتش رو بگیره
داغ شدن بیش از حد CPU و ... رو بگیره
خطای لاینسس نرم افزارای ویندوز رو برای همیشه ببنده( دانلود منیتجرش رو امروز کرک میکنی یه هفته دیگه کرک رو شناسایی میکنه و ...
و...

الا شخصی سازی دسکتاپ الباقی رو میشه تو اینترنت هم سرچ کرد راهش رو پیدا کرد
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #54 : 16 شهریور 1399، 12:24 ق‌ظ »

یه سوال چیزایی که توی صفحه 3 گداشتم خوب بودن یا نه ؟؟

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #55 : 16 شهریور 1399، 12:29 ق‌ظ »

center][/center]

من تو کف تقویم فارسیتم یره ( به مشهدی ینی داداش ) از کجا آوردیش ؟؟

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
« پاسخ #56 : 16 شهریور 1399، 12:45 ق‌ظ »

center][/center]

من تو کف تقویم فارسیتم یره ( به مشهدی ینی داداش ) از کجا آوردیش ؟؟

اینو از این آدرس نصب کن:
https://extensions.gnome.org/extension/240/persian-calendar/
اگه میخوای تنظیماتت مثه من بشه میتونی اینا رو روی افزونه نصب شدت ست کنی(البته برای اینکه اعدادت خوشگل دربیاد باید فونت مناسب فارسی نصب کنی):