انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .  (دفعات بازدید: 52020 بار)

0 کاربر و 18 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین narayana

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • حل نشو ؛ حل میشه
دوست من اگر بحث های قبلی رو دنبال میکردین ، خیلی ها ، خیلی ها !!! نمیدونند لینوکس چیه !!
دوستانه میگم : سعی کن هیچ‌وقت نقش منجی رو بازی نکنی ...
وظیفه ما هم هست که این سیستم عامل رو معرفی کنیم . حالا اگر طرف دوست نداشت نمیاد دیگه .
لااقل انرژیت رو جای بهتری سرمایه‌گذاری کن .

... اینطوری خودتو خسته میکنی و سرخورده میشی :(
فرانکل در ( انسان در جستجوی معنا ) باید لینوکس رو پیشنهاد بده و معرفی کنه چون همیشه کار برای انجام دادن داره ...

لینوکس‌ ویندوز نیست

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
دوست من اگر بحث های قبلی رو دنبال میکردین ، خیلی ها ، خیلی ها !!! نمیدونند لینوکس چیه !!
دوستانه میگم : سعی کن هیچ‌وقت نقش منجی رو بازی نکنی ...
وظیفه ما هم هست که این سیستم عامل رو معرفی کنیم . حالا اگر طرف دوست نداشت نمیاد دیگه .
لااقل انرژیت رو جای بهتری سرمایه‌گذاری کن .

... اینطوری خودتو خسته میکنی و سرخورده میشی :(

آره ، موافقم . من هم نمیخوام کل سرمایه و انرژیم رو تو این زمینه بزارم . ولی حداقلش اینه که اونایی رو که لینوکس رو نمیشناسن فقط بهشون معرفی کنیم . حالا یا استفاده کردند و یا نه .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
اگه ویندوز و نرم افزاراش داخل ایران پولی بشه اگه یه نفر بخواد ویندوز رو نصب کنه با نرم افزار های مرد نیاز مثل office و winrar و غیره بالای یک میلیون در میاد جهت اطلاع!
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
خب ؟
ما بحثی سر این موضوع نداشتیم اصلا .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین جورج

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
سلام به دوستان
ویندوز تنها در ایران نیست که اکثرا با آن کارهایشان را انجام میدهند. این تنها در ایران نیست کهخیلی جاها می توانید ویندوز را با کپی نصب کنند. در همه جا پیدا میشود. اساسا چرا تنها این همه بدبینی نسبت به ایران دارید؟ مگر در خارج از ایران هم جستجو کرده اید و به یک استنباط دقیق رسیده اید؟
یکی از اشکال های لینوکس تنوع متفاوتی هست که هر کدام دارند و یک مقدار سردرگمی در اینکه کدام برای کار مناسب است ایجاد می کند.
اشکل بعدی شیوه های سخت و سردرگم نصب و از نصب خارج کردن برنامه هاست. در حالیکه در ویندوز با یک کلیک دوبله و انتخاب yes, OK, Next و و از این قبیل برای تمامی برنامه ها از عمومی و تخصصی می باشد. (یک روش کلی یکدست) اما در هر نسخه لینوکس هر کدام یک نوعی است. بعبارت عام هر کدام سازی دارند که از هم متفاوت است. ضمن اینکه هر برنامه تهیه شده برای یک نسخه لینوکس احتمالا برای تمامی نسخه های متفاوت لینوکس کار نمی کند.
سوم اینکه تبلیغات برای معرفی و جا اندازی لینوکس خیلی ضعیف است.
بکارگیری برنامه ها حتی در لینوکس براحتی ویندوز نیست.
مثلا در همین لیبرآفیس بهنگام بکارگیری ترکیبی از واژه های پارسی و انگلیسی و تصاویر دچار بهم ریختگی می شود.
بازی ها هم در ویندوز بمراتب کیفی تر هستند
اما برای کسی که بخواهد از ویندوز به لینوکس بیاید، متاسفانه یک مصیبت بزرگ است. کارهای ساده که فرد به سادگی در ویندوز صورت می دهد.
توصیف هایی که در رابطه با بکارگیری امکانات در لینوکس قابل دسترس است خیلی کشاف خسته کننده و پیچ در پیچ میشود. در حالیکه می توان راحت تر بیان کرد. مثلا چه نیازی هست برای یک تازه کار توصیف هایی را بنویسم از جمله اینکه: شیوه قرار گیری سلسله مراتب نصب و تقسیم بندی دیسک مانند یک درخت وارانه است. درحالیکه میتوان بدون این توضیحات اضافه و خسته کننده تنها مثلا گفت: لینوکس را می توان یکپارچه در یک پارتیشن یا دیسک نصب کرد و یا دیسک را به چند بخش با این نسبت تقسیم نمود  و ...

ضمن اینکه الان ویندوز 10 هم مجانی آمده.
خیلی خوب یا ایده آل میشد که دست کم شیوه نصب برنامه ها در لینوکس و همینطور از نصب خارج کردن آن بسادگی ویندوز و بصورت یکدست بین تمامی نسخه های لینوکس می شد.
من هر بار برای نصب یک برنامه در لینوکس باید در اینترنت جستجو کنم که این برنامه چگونه باید نصب شود.
حتی نصب توسط بخش مربوطه کلافگی می آورد
در حالا حاضر مثلا نصب درایور برای چاپگر گذشته از مشکل بالا، اگر شما مثلا دو نوع چاپگر از یک شرکت مثل HP داشته باشید در لینوکس دچار مشکل می شوید. در حالیکه در ویندوز این مشکل نیست. بگذریم که اینقدر سوال در لینوکس می پرسد که آدم را خفه می کند

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
سلام به دوستان
ویندوز تنها در ایران نیست که اکثرا با آن کارهایشان را انجام میدهند. این تنها در ایران نیست کهخیلی جاها می توانید ویندوز را با کپی نصب کنند. در همه جا پیدا میشود. اساسا چرا تنها این همه بدبینی نسبت به ایران دارید؟ مگر در خارج از ایران هم جستجو کرده اید و به یک استنباط دقیق رسیده اید؟
یکی از اشکال های لینوکس تنوع متفاوتی هست که هر کدام دارند و یک مقدار سردرگمی در اینکه کدام برای کار مناسب است ایجاد می کند.
اشکل بعدی شیوه های سخت و سردرگم نصب و از نصب خارج کردن برنامه هاست. در حالیکه در ویندوز با یک کلیک دوبله و انتخاب yes, OK, Next و و از این قبیل برای تمامی برنامه ها از عمومی و تخصصی می باشد. (یک روش کلی یکدست) اما در هر نسخه لینوکس هر کدام یک نوعی است. بعبارت عام هر کدام سازی دارند که از هم متفاوت است. ضمن اینکه هر برنامه تهیه شده برای یک نسخه لینوکس احتمالا برای تمامی نسخه های متفاوت لینوکس کار نمی کند.
سوم اینکه تبلیغات برای معرفی و جا اندازی لینوکس خیلی ضعیف است.
بکارگیری برنامه ها حتی در لینوکس براحتی ویندوز نیست.
مثلا در همین لیبرآفیس بهنگام بکارگیری ترکیبی از واژه های پارسی و انگلیسی و تصاویر دچار بهم ریختگی می شود.
بازی ها هم در ویندوز بمراتب کیفی تر هستند
اما برای کسی که بخواهد از ویندوز به لینوکس بیاید، متاسفانه یک مصیبت بزرگ است. کارهای ساده که فرد به سادگی در ویندوز صورت می دهد.
توصیف هایی که در رابطه با بکارگیری امکانات در لینوکس قابل دسترس است خیلی کشاف خسته کننده و پیچ در پیچ میشود. در حالیکه می توان راحت تر بیان کرد. مثلا چه نیازی هست برای یک تازه کار توصیف هایی را بنویسم از جمله اینکه: شیوه قرار گیری سلسله مراتب نصب و تقسیم بندی دیسک مانند یک درخت وارانه است. درحالیکه میتوان بدون این توضیحات اضافه و خسته کننده تنها مثلا گفت: لینوکس را می توان یکپارچه در یک پارتیشن یا دیسک نصب کرد و یا دیسک را به چند بخش با این نسبت تقسیم نمود  و ...

ضمن اینکه الان ویندوز 10 هم مجانی آمده.
خیلی خوب یا ایده آل میشد که دست کم شیوه نصب برنامه ها در لینوکس و همینطور از نصب خارج کردن آن بسادگی ویندوز و بصورت یکدست بین تمامی نسخه های لینوکس می شد.
من هر بار برای نصب یک برنامه در لینوکس باید در اینترنت جستجو کنم که این برنامه چگونه باید نصب شود.
حتی نصب توسط بخش مربوطه کلافگی می آورد
در حالا حاضر مثلا نصب درایور برای چاپگر گذشته از مشکل بالا، اگر شما مثلا دو نوع چاپگر از یک شرکت مثل HP داشته باشید در لینوکس دچار مشکل می شوید. در حالیکه در ویندوز این مشکل نیست. بگذریم که اینقدر سوال در لینوکس می پرسد که آدم را خفه می کند
ویندوز 10 فقط برای یک سال و برای کاربران ویندوز 7 و 8 رایگان هست.
در مورد نصب نرم افزار ها در لینوکس یا باید کد منبع رو کامپایل کنید و نصبش کنید یا از طریق بسته های deb در اوبونتو و دبیان و یا از طریق بسته های rpm در رد هت و فدورا یا اگر اینترنت دارید از طریق مدیر نرم افزار(راه های رایج)
اما در مورد درایور ها. لینوکس بر خلاف ویندوز خودش طیف وسیعی از دستگاه ها رو بدون درایور پشتیبانی میکنه و نسبت به ویندوز نیاز کمتری به نصب درایور ها داره و بعد هم این عیب لینوکس نیست که شرکت ها واسش درایور نمی نویسند.
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
کانال IRC

آفلاین husein

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
2 تا دلیل خیلی ساده داره
مردم کامپیوتر را با ویندوز شروع کردند و به ویندوز عادت کردند !
و دوم اینکه کاربران از چیزایی که نمیشناسند میترسند و عدم آشنایی با سیستم عامل گنو باعث اجتناب ازش میشه

آفلاین احسان فعالپور

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 408
مهم ترین دلیلش واسهمن این بود که لب تاپ به شدت داغ میکرد حتی از بسته های nvidia-prime  و nvidia-settings هم استفاده کردم فایده نداشت.
گرافیک دوم رو از داخل بایوس هم خاموش کردم اونهم نشد.
در ضمن مصرف باتری که واقعا عذاب آوره.
من معمولا توی مسافرتهام بین راه فیلم میبینم که با این حساب فقط باید از ویندوز استفاده کنم.

اما خب دلیل محبوبیتش هم به نظرم فکری هستش که تو ذهن سازنده هاش بوده موقع طراحیش.فکر میکنم خیلی مهندسی تر کار شده نسبت به ویندوز.
حالا این که بودجه ویندوز رو نداره ومسلما هیچ وقت هم نمیتونه به سرمایه مایکروسافت  برسه پس قاعدتا مشکلات عمده ای که اشاره کردم هم همیشه باهاش میمونه.

راستی وضعیت اینترنت هم بی تاثیر نیست.مسلما اگه سرعت اینترنتمون در حد یه کشور جهان سومی(البته سوم کمه به نظر من) نبود مردم خیلی راحت تر با لینوکس کنار میومدند.
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1394، 11:04 ق‌ظ توسط ehsan_faal »
عضو ارشد فدراسیون بیکاران ایران FBI

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
اول اینکه تبلیغات خیلی کمه و بجز فعالان بخش IT عوام خیلی خیلی خیلی کم اسمش رو شنیدن ! در حدی که فکر میکنن لینوکس نسخه ای از ویندوزه ](*,)
دوم اینکه وقتی میریم سیستم تهیه کنیم فروشنده چی میگه ؟
1- ویندوز 7 یا 8 یا 10 روش نصبه
2- برات چه ویندوزی بریزم
خوب کسی که اولین بارش باشه کامپیوتر بخره چه میدونه فرق ویندوز و اوبونتو مثلا در چیه ؟
اگه از همون اول اوبونتو مثلا براش نصب شه رو همون عادت میکنه میاد
راهنماهاش خیلی کم بوده هر چند این روزها دیگه این مشکل خیلی کمرنگ تر شده و خداروشکر راهنماهای فارسی زیادی هست
یه دلیل خیلی پر رنگ بازی بازی بازی !
معمولا بچه ها از اول به شوق بازی میرن سمتش ، خوب وقتی اکثر بازی ها فقط رو ویندوزه چاره چیه ؟
دلیل زیاده نمیتونیم همه رو لیست کنیم و به دقت بگیم کدوم یکی تاثیرش بیشتر از اون یکیه اما خودمون میتونیم از توی خانواده و اطرافیان خودمون شروع کنیم و رواج بدیم این فرهنگو !
البته اینم بگم باید اون قدری حوصله داشته باشی که هر وقت سوالی داشتن خودت جواب بدی چون اگه یه مشکل نرم افزاری براش پیش بیاد و شما جواب ندی کجا میره ؟
میره سر کوچشون خدمات کامپیوتری محترم هم به احتمال 99 درصد بهش میگه این چیه نصب کردی بیا برات ویندوز خوشگل بریزم اصلا هم ازین مشکل ها نداره !

خلاصه هرچی میکشیم از دوستان خدماتی در سطح شهره که تا حالا ندیدم هیچ کدوم اسم نصب گنو/لینوکس رو برای یک مشتری تازه کار یا حرفه ای آورده باشن :(

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
خب شما مثل اینکه تاحالا گنو/لینوکس نداشتید که دارید اینطور نصاب های وحشتناک ویندوزی رو بالینوکس مقایسه میکنید .
راحت تر از اینکه برید تو سافت ور سنتر و دکمه ی install رو بزنید ؟
اون هایی هم که داخل مخازن نباشن ، روند ساده ی مشابه ای دارند .
یکی از اشکال های لینوکس تنوعشه ؟ خیلی بامزه بود .

خلاصه هرچی میکشیم از دوستان خدماتی در سطح شهره که تا حالا ندیدم هیچ کدوم اسم نصب گنو/لینوکس رو برای یک مشتری تازه کار یا حرفه ای آورده باشن :(
تقصیر اونا چیه ؟ اونا هم از ابتدا با ویندوز آشنا شدن و حتی نمیدونن سیستم عامل دیگه ای هم هست .

حالا این که بودجه ویندوز رو نداره ومسلما هیچ وقت هم نمیتونه به سرمایه مایکروسافت  برسه پس قاعدتا مشکلات عمده ای که اشاره کردم هم همیشه باهاش میمونه.

گنو/لینوکس که یک سازمان واحد نیست شما اینطوری میگید ، متعلق به مردمه  و کلی شاخه داره .

این ها بحث های تکراری ای هستند که نه تنها تو این ۹ صفحه بلکه در تایپیک ها دیگه هم تکرار شدن ، مسئله ای که الان اهمیت داره راه حله !
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1394، 01:15 ب‌ظ توسط koosha »
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
نقل‌قول
تقصیر اونا چیه ؟ اونا هم از ابتدا با ویندوز آشنا شدن و حتی نمیدونن سیستم عامل دیگه ای هم هست .

بنظر شما اونا نباید بدونن که سیستم عامل دیگه ای هم هست ؟
نمیگم بلد باشن ، حداقل در حد پیشنهاد رو بلد باشن !
خدا وکیلی چند نفر از بچه های اینجا از طرف دوستان خدماتی ما به سمت گنو/لینوکس کشیده شدن ؟
من اینو میگم !
تاپیک زدن بیاین مشکل رو حل کنیم ، خوب ما بیشتر تو جامعه و ترویج فرهنگ متن باز دخیلیم یا خدمات کامپیوتری ها بیشتر میتونن موثر باشن بخاطر ارتباط مستقیم و مداوم با انواع مشتری؟

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
بنظر شما اونا نباید بدونن که سیستم عامل دیگه ای هم هست ؟
نمیگم بلد باشن ، حداقل در حد پیشنهاد رو بلد باشن !
خدا وکیلی چند نفر از بچه های اینجا از طرف دوستان خدماتی ما به سمت گنو/لینوکس کشیده شدن ؟
من اینو میگم !
تاپیک زدن بیاین مشکل رو حل کنیم ، خوب ما بیشتر تو جامعه و ترویج فرهنگ متن باز دخیلیم یا خدمات کامپیوتری ها بیشتر میتونن موثر باشن بخاطر ارتباط مستقیم و مداوم با انواع مشتری؟
باید بدونند ، ولی تقصیر اون ها نیست که نمیدونند ! اینکه بهشون درست اطلاع رسانی نشده ، تو محیط مدرسه فقط از ویندوز شنیدن و ... .
ما بیشتر دخیلیم . چون ما باید به بقیه بگیم همچین چیزی هم هست .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
در مورد سرعت کم اینترنت گفتید.
خب مگر کاربران ویندوز اینترنت شاتل دارن همشون؟!
وقتی میری داخل فروشگاه نرم افزاری سطح شهر و اونجا حتی یک دونه سی دی از نرم افزار های لینوکس نیست اونوقت چی؟!
دلیل همونطور که گفتید زیاده ولی اگر راه حل می خواید اینجا رو مطالعه کنید بد نیست:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,124021.0.html
هر چند که کاملا با این مطلب مرتبط نیست...
کانال IRC

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
در مورد سرعت کم اینترنت گفتید.
خب مگر کاربران ویندوز اینترنت شاتل دارن همشون؟!
وقتی میری داخل فروشگاه نرم افزاری سطح شهر و اونجا حتی یک دونه سی دی از نرم افزار های لینوکس نیست اونوقت چی؟!
دلیل همونطور که گفتید زیاده ولی اگر راه حل می خواید اینجا رو مطالعه کنید بد نیست:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,124021.0.html
هر چند که کاملا با این مطلب مرتبط نیست...
برنامه‌های مورد نیاز اولیه همراه این سیستم عامل هست ولی که واقعا به نت دسترسی ندارین میتونین مخازن‌نرم‌افزاری رو بخرین
البته اگه کابر این سیستم عامل باشین میدونین نوع نگاه ویندوزی رو گنولینوکس درست نیست
کتاب لینوکس ویندوز نیست رو بخونین