انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .  (دفعات بازدید: 51954 بار)

0 کاربر و 19 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
چند تا نکته :
من به کسی زور نکردم
لینوکس یک فرهنگه !!!! باز نگید نمیدونم فلانی که کارش اینه پس نیاز نداره . نخیر آقا !!! باید فرهنگ رو متوجه بشه ، اون وقت شما بگو کارش اینه که به مانیتور نگاه کنه  :) مهم درک فرهنگ دوست عزیز من  :)
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین alireza378

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
من یه عمره دارم با ویندوز زندگی می‌کنم. مشکلی خواستید تا مطرح بشه، در خدمتم  ;). البته عمده مشکلات رو بالاتر گفتم.
به نظر من باید پرسش دقیق تر مطرح بشه و همچنین پاسخ دهنده باید کارایی که با کامپیوتر انجام می‌ده رو مشخص کنه. مثلا کسی که از سیستمش فقط برای تایپ استفاده می‌کنه و توی ایرانه و لازم نیست هزینه نرم‌افزار ماکروسافت آفیس رو پرداخت کنه، به نظر من که دلیل خاصی نداره تا از لینوکس استفاده کنه. ولی کسی که با برنامه‌نویسی زندگی می‌کنه، دلایل زیادی هست که از لینوکس استفاده کنه. فعلا باید برم. تا بعد دوستان

اتفاقا دلیل داره که از لینوکس استفاده کنه ، اگر اون شخص از حروف چین LaTeX استفاده کنه خیلی خیلی برای خودش و بقیه مفید تره :) تا اینکه مستندات خودش رو در قالب Word عرضه کنه!!!

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D8%A7%D8%AA%DA%A9

همین LaTeX میشه دریچه ای برای ورودش به لینوکس :)

آفلاین Amin_Bolouri

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
امید بلوری عزیز ، ببخشید اگر ناراحت شدید ، منظوری نداشتم  :) فقط اون لحظه یک مقدار عصبانی بودم که اشتباه بود .
امید وارم شاد و خرم باشید و در تجربتون با گنو/لینوکس موفق  :)
امین هستم . شما عزیز مایی خواهش میکنم تعصبی ندارم رو چیزی که ناراحت بشم بالاخره تازه کارم به قول شما حتی نمیدونم اوبونتو با لینوکس فرقش چیه. مطالعه میکنم اطلاعاتم بره بالا کار کردن آسون و دوست داشتنی میشه

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
امید بلوری عزیز ، ببخشید اگر ناراحت شدید ، منظوری نداشتم  :) فقط اون لحظه یک مقدار عصبانی بودم که اشتباه بود .
امین هستم . شما عزیز مایی خواهش میکنم تعصبی ندارم رو چیزی که ناراحت بشم بالاخره تازه کارم به قول شما حتی نمیدونم اوبونتو با لینوکس فرقش چیه. مطالعه میکنم اطلاعاتم بره بالا کار کردن آسون و دوست داشتنی میشه
بله عذر میخوام ، امین . اشتباه تایپی بود .
نه اینطوری نگید ، من هم چیزی بلد نیستم . نمیخواستم ناراحت بشید و یا احساس کوچیکی بکنید . ببخشید که علم ناچیزم رو بزرگ جلوه دادم و سرزنشتون کردم :)
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Amin_Bolouri

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
بله عذر میخوام ، امین . اشتباه تایپی بود .
نه اینطوری نگید ، من هم چیزی بلد نیستم . نمیخواستم ناراحت بشید و یا احساس کوچیکی بکنید . ببخشید که علم ناچیزم رو بزرگ جلوه دادم و سرزنشتون کردم :)
نه آقا مگه بچه ام که ناراحت بشم . خواهش میکنم قربونه شما :)

آفلاین vahidreza

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
    • شرکت مهندسی یاقوت
عجب ماراتونی بود ،‌۱۲ صفحه پر از بحث و جدل !
برخی دوستان دم از فرهنگ و این چیز ها میزنن و انتظار دارن بقیه به خاطر فرهنگ سورس باز و غیره بیان لینوکس که به نظر من این دوستان کلا رویا پرداز هستند و احتمالا بسیار فرهیخته اما واقعیت های جوامع بشری و استفاده از ابزار بر مبنای فرهنگ نهادینه نیست.

نمیخوام بحث ادبی و فلسفی بکنم که اصلا جاش اینجا نیست اما دلایلی که طی این سال ها دیدم به خاطرش مهاجرت انجام نمیشه این ها هستند :

۱ - نرم افزاری که عموما مورد استفاده قرار میگیره و ابزار کار تخصصی ، دانشگاهی ، شغلی ،‌تفریحی هست و خودش یا معادل برابر یا بهترش روی لینوکس نیست
تخصص مثل : Adobe Flash یا Photoshop یا MS Office و Excel و Visual Studio و ... (دوستان توجه کنند که خودم میدونم مثلا میشه جای Photoshop از Gimp استفاده کرد و خودم این کار را میکنم اما اگه کار حرفه ای در این زمینه انجام داده باشین میدونین این دو ابزار قابل مقایسه نیستند یا مثلا MS Office و Libre Office تفاوت های فاحش و غیر قابل گذشت دارن)

تفریحی : بیش از ۹۰ درصد بازی های کامپیوتری
آموزشی :‌ کلیه نرم افزار ها و برنامه های داخلی برای ویندوز نوشته شدن

مشکل کمبود نرم افزار همچنان به شدت روی لینوکس حس میشه و اینکه شما بخواین افراد را به خاطر رعایت فرهنگ ، مجاب به استفاده از نرم افزار معادل ضعیف تر کنید جواب نمیده.

کلنجار رفتن و تبلیغ کردن لینوکس برای افرادی که این مشکل نرم افزاری را دارند مثل با دیوار حرف زدنه و جواب نمیده و کاملا قابل قبوله و نمیشه بهش خورده گرفت که کارت را با Wine یا ماشین مجازی با این همه دردسر های تکنیکی و فنی انجام بده

۲ - مشکلات سخت افزاری که متاسفانه به خاطر سیاست برخی از سازندگان وجود داره و اگرچه قابل رفعه ولی نیاز به داشتن مهارت های فنی بیشتر از یک کاربر تازه وارد داره

۳ - بی سوادی و توهم کاربران ، متاسفانه با آدم بیسواد خیلی سخت میشه تعامل کرد یا آدم متوهم که بدتر. میخوام بگم برای خیلی ها بحث لینوکس شروع نشده تموم میشه.

اما راه حل :
من توی زمینه فعالیت خودم یعنی برنامه نویسی و طراحی وب خیلی ها را از طریق وبلاگم یا انجمن هایی که فعالیت میکنم یا محیط کار با آوردن دلیل و نشون دادن برتری های استفاده از لینوکس دز زمینه کاریمون تشویق به استفاده از لینوکس کردم و اکثرا هم حداقل امتحانش کردن و الان هم کاربر لینوکس هستند یا خواهند شد.

پس اول باید از اطراف خودمون توی محیط کار و دایره فعالیتمون شروع کنیم و آدم ها را وارد حلقه استفاده از لینوکس کنیم.

توی خانواده و دوستان همیکنه از ویروسی شدن سیستم و مشکلات ویندوز و غیره حرف به میون میاد فورا با لینوکس آشناشون میکنم و پس از اینکه تشریح کردن از چه برنامه هایی استفاده میکنن و من تشخیص دادم لینوکس به کارشون میاد وقت میگذارم و براشون نصب میکنم و سه سوت یادشون میدم چی به چیه. این ها اغلب کارشون با firefox و vlc و libre office و clementine و افزونه Download Them All  و Brasero و Software Center راه میفته.

کلا فکر میکنم اگه از همین قطره های کوچیک شروع کنیم آروم آروم با بهینه تر شدن سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس و گند زدن مایکروسافت میشه لینوکس را محبوب تر کرد.

اگه واقعا کسی میخواد حرفه ای تبلیغ کنه باید کسب و کار راه بندازه و با تبلیغ برتری های خاص لینوکس و هدف قرار دادن افرادی که پتانسیل مهاجرت را دارن به صورت عملی اقدام کنه.
حرمت اعتبار خود را هرگز در میدان مقایسه با دیگران مشکن. پیروزمندان نیز از شکست می ترسند اما عنان خویش به وحشت نمی سپارند

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
عجب ماراتونی بود ،‌۱۲ صفحه پر از بحث و جدل !
برخی دوستان دم از فرهنگ و این چیز ها میزنن و انتظار دارن بقیه به خاطر فرهنگ سورس باز و غیره بیان لینوکس که به نظر من این دوستان کلا رویا پرداز هستند و احتمالا بسیار فرهیخته اما واقعیت های جوامع بشری و استفاده از ابزار بر مبنای فرهنگ نهادینه نیست.

نمیخوام بحث ادبی و فلسفی بکنم که اصلا جاش اینجا نیست اما دلایلی که طی این سال ها دیدم به خاطرش مهاجرت انجام نمیشه این ها هستند :

۱ - نرم افزاری که عموما مورد استفاده قرار میگیره و ابزار کار تخصصی ، دانشگاهی ، شغلی ،‌تفریحی هست و خودش یا معادل برابر یا بهترش روی لینوکس نیست
تخصص مثل : Adobe Flash یا Photoshop یا MS Office و Excel و Visual Studio و ... (دوستان توجه کنند که خودم میدونم مثلا میشه جای Photoshop از Gimp استفاده کرد و خودم این کار را میکنم اما اگه کار حرفه ای در این زمینه انجام داده باشین میدونین این دو ابزار قابل مقایسه نیستند یا مثلا MS Office و Libre Office تفاوت های فاحش و غیر قابل گذشت دارن)

تفریحی : بیش از ۹۰ درصد بازی های کامپیوتری
آموزشی :‌ کلیه نرم افزار ها و برنامه های داخلی برای ویندوز نوشته شدن

مشکل کمبود نرم افزار همچنان به شدت روی لینوکس حس میشه و اینکه شما بخواین افراد را به خاطر رعایت فرهنگ ، مجاب به استفاده از نرم افزار معادل ضعیف تر کنید جواب نمیده.

کلنجار رفتن و تبلیغ کردن لینوکس برای افرادی که این مشکل نرم افزاری را دارند مثل با دیوار حرف زدنه و جواب نمیده و کاملا قابل قبوله و نمیشه بهش خورده گرفت که کارت را با Wine یا ماشین مجازی با این همه دردسر های تکنیکی و فنی انجام بده

۲ - مشکلات سخت افزاری که متاسفانه به خاطر سیاست برخی از سازندگان وجود داره و اگرچه قابل رفعه ولی نیاز به داشتن مهارت های فنی بیشتر از یک کاربر تازه وارد داره

۳ - بی سوادی و توهم کاربران ، متاسفانه با آدم بیسواد خیلی سخت میشه تعامل کرد یا آدم متوهم که بدتر. میخوام بگم برای خیلی ها بحث لینوکس شروع نشده تموم میشه.

اما راه حل :
من توی زمینه فعالیت خودم یعنی برنامه نویسی و طراحی وب خیلی ها را از طریق وبلاگم یا انجمن هایی که فعالیت میکنم یا محیط کار با آوردن دلیل و نشون دادن برتری های استفاده از لینوکس دز زمینه کاریمون تشویق به استفاده از لینوکس کردم و اکثرا هم حداقل امتحانش کردن و الان هم کاربر لینوکس هستند یا خواهند شد.

پس اول باید از اطراف خودمون توی محیط کار و دایره فعالیتمون شروع کنیم و آدم ها را وارد حلقه استفاده از لینوکس کنیم.

توی خانواده و دوستان همیکنه از ویروسی شدن سیستم و مشکلات ویندوز و غیره حرف به میون میاد فورا با لینوکس آشناشون میکنم و پس از اینکه تشریح کردن از چه برنامه هایی استفاده میکنن و من تشخیص دادم لینوکس به کارشون میاد وقت میگذارم و براشون نصب میکنم و سه سوت یادشون میدم چی به چیه. این ها اغلب کارشون با firefox و vlc و libre office و clementine و افزونه Download Them All  و Brasero و Software Center راه میفته.

کلا فکر میکنم اگه از همین قطره های کوچیک شروع کنیم آروم آروم با بهینه تر شدن سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس و گند زدن مایکروسافت میشه لینوکس را محبوب تر کرد.

اگه واقعا کسی میخواد حرفه ای تبلیغ کنه باید کسب و کار راه بندازه و با تبلیغ برتری های خاص لینوکس و هدف قرار دادن افرادی که پتانسیل مهاجرت را دارن به صورت عملی اقدام کنه.

موافقم  :)
این قسمت آخر که مربوط به گند زدن ماکروسافت می‌شه، می‌تونه خیلی به اوردن افراد توی لینوکس کمک کنه.
مثلا خود من بیشتر برای برنامه نویسی می‌خواستم بیام لینوکس (چون همونطور که گفتید ابزارهای حرفه‌ای اکثرا توی ویندوز موجودند). ولی اخیرا امکاناتی که به ویندوز ۱۰ اضافه شده، باعث تجاوز به حریم شخصی کاربران می‌شه و این دلیل شد که تا حد امکان از ویندوز استفاده نکنم و بیام سراغ لینوکس.
تبلیغات توی انجمن‌هاهم به نظر من خیلی مؤثره، امضا و پروفایل یکی از دوستان که در مورد لینوکس بود، خیلی منو به استفاده از لینوکس تشویق می‌کرد و سرانجام با وجود اینکه کل اطلاعاتم از دست می‌رفت، (البته بکاب گرفتم،ولی همین بکاب خیلی دردسر داشت. برنامه‌های ویندوزم هم پرید) اقدام به پارتیشن بندی مجدد و نصب لینوکس کردم  ;D
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
فقط دارن توی دانشگاه و مدارس ویندوز درس میدن کتاب کار و فناوری هفتم را برید ببینید!!!

مشکل باید ریشه ای حل شه
کار و فناوری هفتم ۳تا کنفرانس داره
من و شما به عنوان کاربر به هفتمی بگیم تو کنفرانس اوبونتو معرفی کنه نه پینت
D:
اگه از پنجره داری نگاه می کنی بدون بیرون جای بهتریه

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
فقط دارن توی دانشگاه و مدارس ویندوز درس میدن کتاب کار و فناوری هفتم را برید ببینید!!!

مشکل باید ریشه ای حل شه
D:

دانشگاه رو کاری ندارم ولی از اونجایی که افراد کم سن و سال بیشتر از کامپیوتر برای بازی استفاده می‌کنند، یه جورایی منطقیه که ویندوز بهشون یاد بدن تا نزنن سیستمو بترکونند  ;)
لینوکس خوبه ...

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
مشکل زیرساختیه دوستان
الآن بر فرض مثال ماهایی که از لینوکس استفاده میکردیم برای ارائه کنفرانس اگه لپتاپمون به مشکل بر میخورد توی دانشگاه کجاش لینوکس بود ازش استفاده کنیم ؟
یک نرم افزار کمک درسی به من نشون بدین که نسخه لینوکس هم داشته باشه !
همین سیسستم گلستان که اتوماسیون خیلی از دانشگاهاست فقط روی IE اجرا میشه !
آره خیلیا هستن که کارهای ساده انجام میدن خونه پرش استفاده از Firefox , VLC,Libreoffice و ازین قبیل کارها اما بخوان با اطرافیان تعامل داشته باشن به مشکل برمیخورن ، یادم اون موقع که آفیس 2007 تازه اومده بود جزو اولین نفرات بودم که نصب کردم ، تا چند هفته کافی نتی های محلمون نمیتونستن نیاز من به پرینت گرفتن رو برطرف کنن چون هنو 2003 داشتن !
اینم همینه ، با تبلیغات گسترده و آموزش های جامع میشه این کارارو کرد !
آخرین ویندوزی که ملاقاتش کردم ویندوز7 بود که انصافا قابل قبول بود بعد اون نه 8 نه 8.1 نه 10 هیچکدوم رو سمتش نرفتم چون دیگه علاقه ای بهش نداشتم !
گنو/لینوکس میتونه جواب همه کارهامو بده و اگه یه فرهنگ باشه بنظرم فرهنگ با کلاسیه !

راستی زیادم نمیشه روی امنیت مانور داد چون وقتی تعداد کاربرا بره بالاتر خوب مشتاقان ویروس نویسی بیشتر به این سمت گرایش پیدا میکنن و یه دردسر جدید میسازن حالا هر چقدر گنو/لینوکس از لحاظ امنیتی قوی باشه ولی باز همنمیشه تو دنیای IT صد در صد بگی چیزی امنه .
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1394، 09:20 ق‌ظ توسط امیــــــر »

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
یه چیز دیگه به ذهنم رسید
اگه به یک خوره و علاقه‌مند به کامپیوتر و برنامه‌نویسی برخوردید، بهش بگید می‌تونه هم خود لینوکسو و هم اکثر برنامه هاشو به معنای واقعی دستکاری کنه.
خودش دیگه تا ته لینوکس می‌ره.
لینوکس خوبه ...

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
یه چیز دیگه به ذهنم رسید
اگه به یک خوره و علاقه‌مند به کامپیوتر و برنامه‌نویسی برخوردید، بهش بگید می‌تونه هم خود لینوکسو و هم اکثر برنامه هاشو به معنای واقعی دستکاری کنه.
خودش دیگه تا ته لینوکس می‌ره.

بستگی به خوره اش ( گیک )داره اگه C# کار باشه ترجیح میده همون جا بمونه از سلولش در نیاد  ;D
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1394، 09:37 ق‌ظ توسط امیــــــر »

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
راستی زیادم نمیشه روی امنیت مانور داد چون وقتی تعداد کاربرا بره بالاتر خوب مشتاقان ویروس نویسی بیشتر به این سمت گرایش پیدا میکنن و یه دردسر جدید میسازن حالا هر چقدر گنو/لینوکس از لحاظ امنیتی قوی باشه ولی باز همنمیشه تو دنیای IT صد در صد بگی چیزی امنه .
اینکه یه سیستم عامل کم استفاده میشه دلیل بر امنیت بالاش نیست ، بر عکس اونی که زیاد استفاده میشه ، چون باگ هاش گزارش داده میشه ، امن تره .
ویندوز کلا نا امن پایه ریزی شده ، هرکاری هم بکنید نا امنه . این نیست که چون کاربراش زیادن ویروس زیاد داره ، نخیر . همون روزی که از کارخونه دراومد ، اگر هیچکسی هم ازش استفاده نمیکرد ، شما هر ویروسی رو که دلتون میخواست مینوشتید .
لینوکس تدابیر امنیتی زیادی داره . دسترسی ها مشخصن و ... . در نهایت هم کاربره که امنیت خودش رو تضمین میکنه .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73

مشکل باید ریشه ای حل شه
D:

دانشگاه رو کاری ندارم ولی از اونجایی که افراد کم سن و سال بیشتر از کامپیوتر برای بازی استفاده می‌کنند، یه جورایی منطقیه که ویندوز بهشون یاد بدن تا نزنن سیستمو بترکونند  ;)
تا سیستمو نترکونن چیزی یاد نمی گیرن
فقط بازی؟تا کی؟
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1394، 10:58 ق‌ظ توسط 111 »
اگه از پنجره داری نگاه می کنی بدون بیرون جای بهتریه