انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .  (دفعات بازدید: 51933 بار)

0 کاربر و 26 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
نقل‌قول
چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .
هنوز حلش نکردین؟؟ ;D
بابا زود باشین منتظریم ;)
خب آره عوان یه خورده چیزه! ;D
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم.

چون از روز اول که سیستم رو میخرن، با ویندوز مواجه میشن!
دوستان اینقدر نگین کسی اگه خواست خودش میاد طرف لینوکس. وقتی آقا یا خانم y میاد یه کامپیوتر میخره از کجا میدونه سیستم عامل یا ویندوز چیه؟ خب روشنش میکنه، بعد محیط ویندوز رو میبینه  :o حتی ممکنه بلد نباشه باهاش کار کنه.

راه حل ← نصب لینوکس بصورت پیشفرض، در مغازه های فروش کامپیوتر و خدمات کامپیوتری ها

زیاد هم فرقی نمیکنه که اول با ویندوز آشنا بشن یا لینوکس، چون اکثرا بعد باهاش آشنا میشن (از دیگران میپرسن، یا کتاب آموزشش رو میخرن)

خب ، مشکل اصلی ای که هست فکر میکنم (همون طور که دوستان هم عرض کردند) این باشه :
خیلی ها نمیدونند لینوکس چیه ==> تبلیغش کنیم ==> چطوری ؟؟ همین که به اطرافیانمون بگیم ، واقعا کافیه ؟؟؟ من فکر نمیکنم .

لیست راه حل هایی که ما داریم برای کمک به جامعه آزاد گنو/لینوکس جمع میکنیم، شامل این گزینه هم میشه  ::)
لینک تاپیک: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,124021.0.html

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
این بحث هنوز ادامه داره؟  :o

به نظرم بهتره اول اولویت بندی کنین. بین کسایی که معنی سیستم عامل رو میدونن و کسایی که نمی دونن. مثلا اونایی که میگن ویندوزت لینوکسه رو کلا بذارین تو دسته ی (تو باغ نیستن)ها.  ;D
و اونایی که یه چیزی از کامپیوتر سر درمیارن و اول سعی کنین به این سمت بکشونین.
دسته ی تو باغ نیستن ها رو بذارین برای آخرین مرحله. و حتی نیازی نیست که ما اونارو بیاریم این سمت. اونایی رو که آوردیم، خودشون اونارو میارن  ;D

حالا چجوری؟
من خودم یه ایده دارم که متاسفانه به خاطر خراب شدن سیستمم به مدت ۱۰ روز، تمرکزم روش پایین اومد.
ایشالله با کمک دوستان (از پیش مشخص شده) وقتی کلید خورد، خبرش رو منتشر می کنیم تا هرکسی دوست داشت در توسعه‌ش شرکت کنه  ;)
یه راهنمایی کوچولو: ایده راجع به توسعه یه کتاب آزاد و اپن سورس هست که داخلش هرکسی با ذکر منبع و سند معتر، ویژگی ها و ضعف های گنو/لینوکس رو می نویسه تا اینکه بشه تا سالیان سال روش کار کرد و توسعه ش داد. نه کتابی که بذاریم واسه دانلود و بعد از یه مدتی کهنه بشه. یه کتاب آنلاین و آپدیت و پیشرفته حاوی تمام ویژگی ها و ضعف های گنو/لینوکس در جهت آگاه سازی مردم.  ;)
به نظرم میتونه یکی از بهترین راه ها باشه.
مثلا تا وقتی با سند و عکس معتبر نیایی به یه ویندوزی نشون بدی که با نرم افزار بلندر چه انیمیشن هایی میسازن (مثل سینتل یا این انیمیشن آخری که حرفه ای ترین انیمیشنی بود که دیدم) باهاش. اونم یه برنامه ۵۰ مگی اپن سورس، کاری از پیش نمی بریم.
تا مردم نبینن اینارو، باورشون میشه که نرم افزار های ویندوزی حرفه ای ان و بقیه معادل! هستن  ](*,)
تا وقتی مردم فرق بین بازی و COD یا دانلود و IDM و آهنگ و پلیر رو ندونن، مشکل همینیه که هست  ;D
البته در کنارش باید فرق نرم افزار و معادل، هدف و ابزار، سیستم عامل و ویندوز رو هم یادشون داد  ;D
« آخرین ویرایش: 29 شهریور 1394، 08:27 ب‌ظ توسط Rasubuntu »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Sina471

• Full Member
  • *
  • ارسال: 175
پاسخ شما رو من از دیدگاه خودم میدم.
2 سال پیش، یه روز صبح به طور تصادفی به یک سایت لینوکسی برخورد کردم. من یک کاربر عادی هستم. دانش برنامه نویسی ندارم و تحصیلاتم و شغلم ربطی به این مسایل نداره. کنجکاو شدم  با مطالعه و سعی و خطا به اوبونتو رسیدم. جالبه بدونید من حتی نمیدونستم لینوکس توزیع های مختلف داره و/.....
بعد از نصب اوبونتو خیلی خوشم اومد و شروع کردم به افزایش دانشم راجع به اون و حل کردن مشکلاتم.
توی انجمن پستهای من هست و میبینید که علاقه مند شده بودم
اما رهاش کردم چون واقعا خسته شدم از حل کردن مسایل کوچیک و بزرگ. راحتی کار با ویندوز با تمام حواشیش واسه من مثل برگشتن از کویر داغ (لینوکس) به هوای خنک (ویندوز) بود. همین الانم روی لپتاپم اوبونتو هم نصبه اما علاقه ای به بازکشت ندارم.
نباید مردم رو به زور و تشویق ببریم سمت چیزی که اعصاب و انرژی زیاده میطلبه. باید اون چیز رو ساده کنیم و کارا.

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
من خودم واقعا پایه ی نوشتن نرم افزار هستم . از دوستانی که میگن نرم افزار کمه ، خوشحال میشم بدونم چه نرم افزاری هایی رو نیاز دارن .
کال او دیوتی
نید فور اسپید
پایه ای؟
اگه از پنجره داری نگاه می کنی بدون بیرون جای بهتریه

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
کال او دیوتی
نید فور اسپید
پایه ای؟
کسی که بازی میخواد نباید وارد لینوکس بشه . منظور من نرم افزار بود . تا حد توانم .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین amooali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 235
سلام به همه دوستان
صحبت های من یک ایده برای حل یا اینکه چرا مردم از ویندوز استفاده می کنند نیست بلکه شاید تجربه ای بیش نباشد.
درست است این جای تأسف دارد که مردم از ویندوز استفاده می کنند و از آن بدتر از ویندوز قفل شکسته استفاده می کنند اما تأسف بیشتر را باید از این خورد که سایت ریاست جمهوری هم ....      ان شاء الله روزی کسی به آقای روحانی هم تذکر دهد
پس فقط مردم نیستند و حتی حتی حتی وزارت فناوری اطلاعات و بزرگان سیاسی و علمی هم در این بادی عقب هستند و فقط مردم ....
شاید دلیل بسیاری از کاربران ویندوز برااین باور غلط هستند که بسیاری از نرم افزارها و امکانات ویندوز دارای قدرت بیشتری نسبت به لینوکس هستند درصورتی که این قضاوت به این دلیل است که ما کاربرد اصلی کامپیوتر که قدرت محاسباتی دقیق و سریع است را به آپشن های که بود و نبود آن لطمه ای به هدف ایجاد کامپیوتر نمی زند ، ترجیح داده ایم.
خواستن برخاستن است.
ubuntu 18.04 lts

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
کال او دیوتی
نید فور اسپید
پایه ای؟
کسی که بازی میخواد نباید وارد لینوکس بشه . منظور من نرم افزار بود . تا حد توانم .
::) ::)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
کال او دیوتی
نید فور اسپید
پایه ای؟
::) ::)

فکر کنم برای بازی کردن بشه از توزیع SteamOS استفاده کرد. هرچند هنوز Beta هست.

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
120000 تومن تو استیم بدم نید ۴ اسپید؟

آفلاین 111

• Jr. Member
  • *
گرشاسب ۱۵۰۰۰ تومنه و جزء ارزوناس
گرونا بالای ۳۰۰۰۰۰تومنن

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
با تمام احترامی که برای ایجاد کننده‌ی این موضوع قائلم
به نظر من بهتره که دیگه این موضوع قفل بشه
دلایل مشخصه. کمتر کسی پیدا می‌شه که قبل از اینکه با لینوکس کار کنه، با ویندوز کار نکرده باشه و تجربه‌ای در این زمینه نداشته باشه.
هر کسی توی ایران یه مدت با ویندوز کار کنه، مشخص می‌شه که چرا اکثرا ویندوز رو ترجیح می‌دن
خوب یا بد. ویندوز برای کارهای غیر از برنامه نویسی بیشتر از لینوکس توسعه یافته. منطقی هم هست که کارهایی که براش پول پرداخت می‌شه سریع‌تر از کارهای رایگان توسعه پیدا کنند. (اگر واضح نیست، هر انسانی برای گذران زندگیش یه سری نیازها داره، نیازهایی مثل خوراک، پوشاک، خانه و ... رفع این نیازها هم پول می‌خواد. حالا دو برنامه نویس رو تصور کنید. یکی توی شرکتی مثل Adobe استخدام شده و کارش برنامه‌نویسی توی اون شرکته و بابتش پول می‌گیره و نیازهاشو برطرف می‌کنه.بیشتر وقتش هم برای توسعه نرم‌افزارهای اون شرکت می‌گذرونه و تمرکزش روی برنامه‌نویسیه.
 حالا برنامه نویس دیگری، برای کمک به جامعه و ... برنامه‌های متن باز و رایگان رو توسعه می‌ده، ولی برای پول دراوردن مجبوره که کار دیگه‌ای داشته باشه و تمرکزش روی اون کار باشه. معمولا هم کارهای اصلی وقت بیشتری رو از آدم می‌گیرن و زمان و تمرکز کافی برای کار کردن روی برنامه‌های رایگان براش نمی‌مونه. پس سرعت توسعه غیر رایگان از رایگان بیشتر می‌شه. در این مورد که افراد بیشتری روی متن باز کار می‌کنند و ... هم با من بحث نکنید. تمام)
مثلا کسانی که کارشون گرافیکه از فتوشاپ استفاده می‌کنند. حالا چطوری می‌شه اون فرد رو متقاعد کرد که بیاد لینوکسو نصب کنه و باهاش کنار بیاد در صورتی که امکانات گیمپ تقریبا در حدود فتوشاپ ورژن ۸ می‌مونه. غیر از امکانات چطور بیایم متقاعدش کنیم که بیاد قید یه سری از وسایلش رو که درایوراش برای لینوکس گیر نمیاد بزنه و بیاد سمت لینوکس. چطوری بهش بگیم که قید هماهنگی عالی برنامه‌های آدوب مثل illustrator و فلش و ... رو بزنه بیاد سمت لینوکس. چطوری ازش بخوایم قید راحتی استفاده از ویندوز رو بزنه و بیاد سمت لینوکس. همه که برنامه‌نویس نیستند یا علاقه به کامپیوتر ندارن. چطوری بیاد قید پشتیبانی نرم‌افزارهای فوق رو بزنه (پشتیبانی بیشتر منظورم اینه که کاربرای دیگه که از اون نرم‌افزارها استفاده می‌کنند می‌تونند کمکش کنن، وگرنه متن باز توی رفع اشکال یه چیز دیگه‌س) نهایتش اگه خیلی هم نگران امنیته می‌تونه بره سمت مک که اونم از ویندوز امنیتش بیشتره.
همین داستان در مورد نرم‌افزارهای حرفه‌ای دیگه مثل اتوکد،تری‌دی‌مکس،مایا و ... هست. همینطور آدوب آدیشن و ... . وکلی برنامه‌ی دیگه.
لطفاُ حقایق رو بپذیرید و نگید که همه‌ی برنامه های لینوکس از ویندوز بهتره.

به جای اینکه بیایم ببینم مردم چرا از ویندوز استفاده می‌کنند که مشخصه چرا. یا اگرم مشخص نبود بعد از ۱۲ - ۱۳ صفحه مشخص شد. بیاید ایده بدید که باید چکار کنیم.
دوست عزیزمون این موضوع رو ایجاد کردند که به نظرم جای خوبیه برای ایده دادن و عملی کردن:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,124021.0.html
« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1394، 12:30 ب‌ظ توسط sam.seven »
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
با تمام احترامی که برای ایجاد کننده‌ی این موضوع قائلم
به نظر من بهتره که دیگه این موضوع قفل بشه
.
.
.
اگرم مشخص نبود بعد از ۱۲ - ۱۳ صفحه مشخص شد.
سوال جالبی بود؛ ولی آره دیگه بعد از اینهمه گفت و گو دیگه مشخص شد.

مثلا کسانی که کارشون گرافیکه از فتوشاپ استفاده می‌کنند. حالا چطوری می‌شه اون فرد رو متقاعد کرد که بیاد لینوکسو نصب کنه و باهاش کنار بیاد در صورتی که امکانات گیمپ تقریبا در حدود فتوشاپ ورژن ۸ می‌مونه. غیر از امکانات چطور بیایم متقاعدش کنیم که بیاد قید یه سری از وسایلش رو که درایوراش برای لینوکس گیر نمیاد بزنه و بیاد سمت لینوکس. چطوری بهش بگیم که قید هماهنگی عالی برنامه‌های آدوب مثل illustrator و فلش و ... رو بزنه بیاد سمت لینوکس. چطوری ازش بخوایم قید راحتی استفاده از ویندوز رو بزنه و بیاد سمت لینوکس. همه که برنامه‌نویس نیستند یا علاقه به کامپیوتر ندارن.
همین داستان در مورد نرم‌افزارهای حرفه‌ای دیگه مثل اتوکد،تری‌دی‌مکس،مایا و ... هست. همینطور آدوب آدیشن و ... . وکلی برنامه‌ی دیگه.
ببینید دوست عزیز، من به صورت حرفه ای با تمام ابزارهای این برنامه ها کار نکردم که بخوام نظر بدم، ولی شخصا نظرم اینه که این افرادی که میگید خاص هستن! و نیازی نیست این افراد حتما بیان از لینوکس استفاده کنن. پس منظور دوستان دیگه افرادی غیر از این دسته بود.

لطفاُ حقایق رو بپذیرید و نگید که همه‌ی برنامه های لینوکس از ویندوز بهتره.
فکر نمیکنم کسی بگه برنامه لینوکسی از ویندوزی بهتره، یا حتی برعکسش!
بهتر یا بدتر بودن نسبی و سلیقه ای هست.
همه ما از گنو لینوکس خوشمون میاد بخاطر فلسفه گنو و ماهیت لینوکس. همین جالبش میکنه
و البته پایداریش، مثلا: من میخوام ویندوزم رو زیبا کنم، میرم یه پک زیباسازی ظاهر نصب میکنم، ولی وقتی پاکش کردم ویندوزمو داغون کرده... ولی قاعدتا این اتفاق توی لینوکس نمیوفته.

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
نمیدونم چرا دوستان نمیخوان منظور رو متوجه بشن .
من دوستی رو به لینوکس اوردم ، و الان کلا از لینوکس استفاده میکنه ، کاربر عادی هم هست و هیچ مشکلی نداره .
حالا اینکه دوستان میگن همه که برنامه نویس نیستن و ... من نمیدونم واقعا مشکلشون چیه . کاربر عادی یا فیلم میبینه یا اینترنت میره و از اینجور کارهای عادی . خوبه که همین کارها رو با یه نرم افزار آزاد و حفظ حریم شخصیش انجام بده . تموم شد !! حالا هی کشش بدین .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
ببینید دوست عزیز، من به صورت حرفه ای با تمام ابزارهای این برنامه ها کار نکردم که بخوام نظر بدم، ولی شخصا نظرم اینه که این افرادی که میگید خاص هستن! و نیازی نیست این افراد حتما بیان از لینوکس استفاده کنن. پس منظور دوستان دیگه افرادی غیر از این دسته بود.
خب اگه قرار باشه، گیمرها، گرافیست‌ها و ... رو یکی یکی حذف کنیم و نیاریم تو لینوکس، پس کیارو بیاریم؟
افرادی که به کامپیوتر علاقه دارن یا سرو کارشون با کامپیوتره ،بالاخره اسم لینوکسو می‌شنون و میان یه سری هم این اطراف می‌زنن، ما باید کاری کنیم که وقتی لینوکسو دیدن، سریع جذبش بشن و ازش دل نکنن. (مثلا خود من حدود 8-9  سال پیش اسم لینوکسو شنیدم، بعد از چندسال Ubuntu 10.04 رو بوت کردم، ولی صحفه مات بود، از درایور صدا پشتیبانی نمی‌کرد، از مزایاش هم زیاد باخبر نبودم و... در نهایت قیدشو به راحتی زدم. تا این اواخر که بیشتر اومدم تو کار کدنویسی و امنیت و دوستم منو با مزایای لینوکس آشنا کرد، ماکروسافت هم با ویندوز ۱۰ حریم شخصی برامون نذاشت، اومدم کوبونتو 14 رو بوت کردم، زیبا بود و از اکثر درایورام هم پشتبانی می‌کرد، بیش از پیش جذبش شدم و سرانجام نصبش کردم، هر عشق کامپیوتری هم ببینم بهش لینوکسو پیشنهاد می‌دم)
نقل‌قول

همه ما از گنو لینوکس خوشمون میاد بخاطر فلسفه گنو و ماهیت لینوکس. همین جالبش میکنه
و البته پایداریش، مثلا: من میخوام ویندوزم رو زیبا کنم، میرم یه پک زیباسازی ظاهر نصب میکنم، ولی وقتی پاکش کردم ویندوزمو داغون کرده... ولی قاعدتا این اتفاق توی لینوکس نمیوفته.
این قسمتو شدیدا موافقم
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.