انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Arch Linux 2010.05 منتشر شد !  (دفعات بازدید: 20976 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: Arch Linux 2010.05 منتشر شد !
« پاسخ #15 : 29 اردیبهشت 1389، 11:24 ب‌ظ »
فکر کنم یه آف تاپیک لازم باشه....  ;)
همونطور که می دونید چاکرا از نسخه Beta 1 به طور کامل منتقل می شه به بیس خودش که chakra core نامیده می شه...
توی chakra core دیگه خبری از kdemod نیست و تمامی پکیج ها با نام خود kde نام گذاری می شن ولی همچنان بهینه سازی ها برای پکیج های kde روی چاکرا ادامه داره و این فقط یک تغییر در پکیج هاست !

روند انقال چاکرا به بیس خودش در حال انجام است و در حال حاضر پکیج منیجر Akabei جایگزین Pacman شده و به خوبی کار می کنه... مخازن نرم افزاری چاکرا هم در بتا ۱ از آرچ جدا می شه و دیگر از مخازن آرچ استفاده نمی کنه و لیست مخازن به این صورت خواهد بود :

chakra-core
chakra-platform
chakra-desktop
chakra-app

که با توجه به هر مخزن و نوع پکیجها هر یک در مخزن خاص خود قرار می گیرن... لازمه که بدونید مخازن chakra-core و chakra-platform در حال حاضر build شده و بقیه مخازن در حال build شدن است....
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
« پاسخ #16 : 29 اردیبهشت 1389، 11:42 ب‌ظ »
سلام
اين نسخه نهايي هست يا هنوز بتاست؟
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #17 : 30 اردیبهشت 1389، 12:11 ق‌ظ »
ممنون ROSHA جان جالب بود
« آخرین ویرایش: 23 خرداد 1389، 05:08 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 30 اردیبهشت 1389، 12:28 ق‌ظ »
Freeman جان ممنون از توضیحاتت مثل همیشه نکات آموزنده ای رو اشاره میکنی

فقط یه سوال این مخزن AUR چه فزقی با اون سه تا مخزن دیگه ی آرچ داره یادمه هر پکیجی که تو این مخزن جستجو کردم پیدا شده !!

مخزن عظیم AUR مخزنی غیر رسمی سر شار از اسکریپتهای ساخت پکیج ارچ هست نحوه کارشم که دیدین وقتی فرمان نصب ازش میدی یه اسکریپتی بنام PKGBUILD رو دریافت میکنه و با کمک اون سورس رو میگیره و دپدنسی رو نصب میکنه و هچنین پکیج میسازه و پکیجو نصب میکنه

ساخت و نصب اتوماتیک پکیج از سورس خالص ( چیزی که تو خیلی توزیعها از جمله دبیان بیس عموما یعنی مصیبت ) و همچنین به جای سورس خالص میتونه فایل DEB و یا RPM باشه پس تقریبا با AUR مخازن کل توزیعها مخزن ارچ نیز محسوب میشه برای هر سورس قابل نصبی چه فایل TAR و چه DEB و چه RPM و .... میشه PKGBUILD نوشت ( خیلی از اسکریپتهای اون مخزن از لانچ پد و یا مخازن انواع توزیعها بهره میبرن و از هر منبعی که اسکریپت ساز خوشش بیاد سورس فورژ و یا گوگل کد و کی دی ای لوک و گنوم لوک و ..... )

اون مخزن غیر از کاربری عادیش یه محل گذر نیز محسوب میشه یعنی اگه چیزی خیلی رای بیاره اونجا وارد مخازن رسمی ارچ میشه

همچنین یه تفاوتشم اینه که اون مخزن چون چیزیه شبیه یوتیوب و فیس بوک و شبکه های اجتماعیه گیر لایسنس به اون صورت نداره و هر چیزی از جمله چیزهای کلوز سورس رو نیز میشه توش یافت ! چون مسولیت هر اسکریپت با سازنده اونه که میتونه من و شما باشیم ( تو هم میتونی توش ثبت نام کنی و اگه پکیجی نبود احیانا توش اسکریپتشو بنویسی و بزاری ملت نصب کنن

از نظر بزرگی اون مخزن تا این لحظه بزرگترین مجموعه قابل استفاده هست توی کل توزیعها

راستی اونی که تو پست قبلی گفتم نصب کنید کلاید ! چند خاصیت داره یکی اینکه مولتی ترید پکیج میگیره ( مثل یه دانلود منجر قوی  ;D ) دوم اینکه از مخزن AUR رو نیز ساپورت میکنه به جای yaourt پیشنهاد میشه

در عین حال شما با تغییراتی میتونین مثل من pacman رو نیز بشدت بهینه کنید اینو ببین :

http://wiki.archlinux.org/index.php/Improve_Pacman_Performance

پس از تستهایی از روش pacget (aria2) Mirror Script خوشم اومد هر پکیجو میخوام بگیرم پنج تا کانکشن براش میتونه بزنه به سرور  دقیقا شبیه دانلود منجرهای مطرح ویندوزی  :)

اون کلاید هم قصد داره بتدریج اینگونه بشه و شاید بقول خودش بشه نسل بعدی پکیج منجر ارچ

پاینده باشی
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 12:39 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 30 اردیبهشت 1389، 12:33 ق‌ظ »
سلام

بتا نداریم اینی که منتشر شده یه تصویر لحظه ای از بخش کوچیکی از مخازن ارچ به اضافه نصاب جدیده همچی چیزی  ::)

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #20 : 30 اردیبهشت 1389، 12:42 ق‌ظ »
سلام

بتا نداریم اینی که منتشر شده یه تصویر لحظه ای از بخش کوچیکی از مخازن ارچ به اضافه نصاب جدیده همچی چیزی  ::)
نمي دونم، شايد اشتباه گفتم و آلفا درسته. آخه من جديدن خيلي از اين آرچ مي شنوم و راجع بهش كنجكاو شدم. ولي دوست ندارم سيستم هامل آزمايشي نصب كنم.

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 30 اردیبهشت 1389، 01:01 ق‌ظ »
سلام

بتا نداریم اینی که منتشر شده یه تصویر لحظه ای از بخش کوچیکی از مخازن ارچ به اضافه نصاب جدیده همچی چیزی  ::)
نمي دونم، شايد اشتباه گفتم و آلفا درسته. آخه من جديدن خيلي از اين آرچ مي شنوم و راجع بهش كنجكاو شدم. ولي دوست ندارم سيستم هامل آزمايشي نصب كنم.

نه ازمایشی نیست ولی یه توزیع دسکتاپ یا سرور اماده هم نیست اگه راهنمای مقدماتی شو ببینی بیشتر سر در میاری  ;) یه دیسک لایو که چیزیو اماده نصب کنه نیست خودت باث تقریبا توزیعتو بسازی با بیسی که نصب میکنه و با پکیجها و پکیج منجر و ادیتور متنیش ....

اما مثلا توزیعک چاکرای الفا اماده محسوب میشه ( با نصابی الفا گونه ) و میتونی اونو تست کنی

FAQ :

خب در اینده که چاکرا مخازن و اسکریپتهای کی دی ای مد رو Rename کنه و بزاره مثلا chakra-core و .. چی ؟

بازم فرقی نداره اصل اسکریپته و کاربریش ثابته صرفا رینیم شده ذات یکیه بازم پکیج ارچ هست و بازم هم کی دی ای مد اون تو ارچ نصب میشه فوقش از aur و هم به العکس امکانات ارچ تو اون در دسترسه

مثلا یکی امشب میگفت اگه پروژه چاکرا در اینده تغییرات کنه اون فردی که الان تو ارچ کی دی ای مد داره چی میشه ؟

هیچی مخزن جدیدو اد میکنه و پکیجهای جدیدشو نصب میکنه

اما اگه دقیقا پکیجهای کی دی ای مد اینده همنام با کی دی ای بشه چی ایا اینجوری ارچ قاطی نمیکنه ( با پکیجهای همنام ) ؟

خب نه دیگه تو این حالت کی دی ای مد مثل همین الان که رفته تو مخزن AUR اگه کسی خواست از اونجا نصبش میکنه  

راه دیگه هم هست برای چینین مواردی ؟

بله استفاده از سیستم ABS میشه یهو با اسکریپتهای کی دی ای مد اینده پکیج ارچ ساخت و حتی مخزن کرد و یا دوباره رینیمشون کرد تا قاطی نشن با پکیجهای مخزن ارچ تو سیستم کاربر

یعنی چه الان و چه در اینده وضعیت Arch و چاکرا فرق خاصی نمیکنه

اگه از بیخ ساختار پکیجش تغییر کنه چی ؟

بازم از AUR میتونه نصب بشه اصل PKGBUILD هست و هر چیزی که بشه براش PKGBUILD نوشت نصب میشه

گرچه گفتم دیگه الان نیازی نیست و کی دی ای ارچ هم همزمان با پچ های لازم داره منتشر میشه

من اصلا گنوم و یا LXDE و یا اوپن باکس ! دوست دارم میشه Arch نصب کنم ؟

طبیعتا بله پکیج همه میز کارها در دسترسه و میتونید هر چی دوست دارین نصب و تنظیم کنین

توزیعی با گنوم بر مبنای Arch داریم ؟

بله این www.kahelos.org من تست نکردم خوبی و بدیش با خودتون  ;D

ایا جای این FAQ تو این تاپیک بود ؟

نه  :)

البته هیچوقت هیچکدوم مثل و نصب و تنظیم دستی Arch یا Gentoo و یا slackware توسط خوده کاربر براش عالی نمیشه چون توزیع اماده برای مقیاس کلان درست میشه نه دقیقا برای شما و سیستم شما

اما اگه وقت یا حوصله و یا اطلاعات لازم رو برای کاربری این سه توزیع ندارین میتونین توزیعهای اماده رو تست کنین درسته برخی مسائل فدا میشه اما عوضش کار راه میافته  :)

پاینده باشید
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 01:57 ق‌ظ توسط Freeman »

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 30 اردیبهشت 1389، 01:19 ق‌ظ »

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
« پاسخ #23 : 30 اردیبهشت 1389، 01:56 ق‌ظ »
ممنون از توضیحات کامل حسن خان حبیبی :)
در مورد اضافه کردن مخازن چاکرا بعد از پیاده سازی chakra core باید بگم ساختار پکیج ها با آرچ لینوکس کمی فرق خواهد کرد و امکان داره نصب هریک از پکیج های توزیع ها بر روی دیگری مشکلاتی رو به وجود بیاره... پس این کار ٫ کار عاقلانه ای نیست

از طرفی تیم توسعه چاکرا گفته بعد از انتقال چاکرا به بیس خودش همچنان پکیج های kdemod رو برای آرچ لینوکس با راه اندازی مخزن chakra-kdemod پکیج خواهد کرد و این کار رو تا KDE SC 4.6 ادامه می ده ولی از بعد از انتشار KDE SC 4.6 هیچ تضمینی برای اون نیست...
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 30 اردیبهشت 1389، 02:09 ق‌ظ »
ممنون از توضیحات کامل حسن خان حبیبی :)
در مورد اضافه کردن مخازن چاکرا بعد از پیاده سازی chakra core باید بگم ساختار پکیج ها با آرچ لینوکس کمی فرق خواهد کرد و امکان داره نصب هریک از پکیج های توزیع ها بر روی دیگری مشکلاتی رو به وجود بیاره... پس این کار ٫ کار عاقلانه ای نیست

از طرفی تیم توسعه چاکرا گفته بعد از انتقال چاکرا به بیس خودش همچنان پکیج های kdemod رو برای آرچ لینوکس با راه اندازی مخزن chakra-kdemod پکیج خواهد کرد و این کار رو تا KDE SC 4.6 ادامه می ده ولی از بعد از انتشار KDE SC 4.6 هیچ تضمینی برای اون نیست...
درود روزبه جان

برای همون گفتم اگه به کل هم تغییر ساختاری بکنه بازم میشه نصب کرد با استفاده از فناوری AUR و یا ABS  :)

میدونی که حتی اگه پسوند پکیجهاش کلا عوض هم بشه باز میشه براش اسکریپت نوشت پس بعد از 4.6 چی میشه ؟ هیچی به جای مخزن پکیج اماده تو مخزن AUR در دسترس کاربرای ارچ هست اونم با تغییرات لازم تو اسکریپتش بی تغییر میشه غیر عاقلانه ولی نکته اینجاست چیزی بی تغییر تو AUR نمیره و اونجا کاملا با ارچ مچ میشه البته اونم اگه احیانا کسی بخواد (نیاز دیگه وجود نداره ولی خب شاید کسی خواست )

در عین حال اگه در اینده ابزار یا تغییر خاصی نیز توسط پروه چاکرا و یا اوپن سوزه و فدورا و اوبونتو و دبیان و یا هر توزیعی ایجاد شد مثل همیشه از طریق AUR در دسترس خواهد بود

موفق باشی
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 02:19 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین فرهاد فرامرزی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • آزادی در لینوکس(فرهاد فرامرزی)
    • مطالبی متفاوت در مورد فدورا
« پاسخ #25 : 30 اردیبهشت 1389، 02:27 ق‌ظ »
نقل‌قول
همچنین یه تفاوتشم اینه که اون مخزن چون چیزیه شبیه یوتیوب و فیس بوک و شبکه های اجتماعیه گیر لایسنس به اون صورت نداره و هر چیزی از جمله چیزهای کلوز سورس رو نیز میشه توش یافت ! چون مسولیت هر اسکریپت با سازنده اونه که میتونه من و شما باشیم ( تو هم میتونی توش ثبت نام کنی و اگه پکیجی نبود احیانا توش اسکریپتشو بنویسی و بزاری ملت نصب کنن

حسن جان این از نظر امنیتی کار اشتباهی هستش . مثلا توزیع هایی مثل دبیان یا ردهت رو نگاه کنید . تا پکیجی از نظر پایداری و امنیت تایید نشه در مخازن قرار نمیگیره و در مخازن تستینگ هستش . حالا این AUR میشه گفت یک مخزن تستینگ به حساب میاد ؟ آگه نه که مشکل داریم اگه آره نباید کاربران عادی از این مخزن استفاده کنن به دلیل داشتن یک توزیع پایدار

من با این فلسفه ی این مخزن مشکل داشتم و نفهمیدم . اگه میشه توضیحی بده حسن جان .  اگه قرار هر کسی هر برنامه ایی بنویسه و بزاره توی مخزن تا دیگران از اون استفاده کنن که به نظر من اشتباهه . چون چند نسل باید تست بشه بعد اجازه بدن کاربران معمولی از اون نسخه از نرم افزار استفاده کنن . مثل پکیج های ردهت یا دبیان .
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 02:34 ق‌ظ توسط فرهاد فرامرزی »

www.fedora1.wordpress.com
==================================
فرهاد فرامرزی

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 30 اردیبهشت 1389، 02:41 ق‌ظ »
نقل‌قول

حسن جان این از نظر امنیتی کار اشتباهی هستش . مثلا توزیع هایی مثل دبیان یا ردهت رو نگاه کنید . تا پکیجی از نظر پایداری و امنیت تایید نشه در مخازن قرار نمیگیره و در مخازن تستینگ هستش . حالا این AUR میشه گفت یک مخزن تستینگ به حساب میاد ؟ آگه نه که مشکل داریم اگه آره نباید کاربران عادی از این مخزن استفاده کنن به دلیل داشتن یک توزیع پایدار

من با این فلسفه ی این مخزن مشکل داشتم و نفهمیدم . اگه میشه توضیحی بده حسن جان .  اگه قرار هر کسی هر برنامه ایی بنویسه و بزاره توی مخزن تا دیگران از اون استفاده کنن که به نظر من اشتباهه . چون چند نسل باید تست بشه بعد اجازه بدن کاربران معمولی از اون نسخه از نرم افزار استفاده کنن . مثل پکیج های ردهت یا دبیان .

سلام فرهاد جان نه تسینگ که جداست این قبل از رفتن به تستینگ هست اگه چیزی خیلی رای بیاره و لازم و مناسب باشه از AUR میره توی تستینگ ( اگه لازم نبود اصلا یا مناسب نبود با وجود رای بالا هم نمیره ) و اگه تستش کاملا تایید شد میره تو مخزن اصلی و پایدار

در ضمن وقتی شما چیزی رو از اونجا میخواهید نصب کنید میپرسه ایا میخوای اسکریت نصبو تغییر بدی ؟ میتونی دستکاریش کنی و کاملا باب میل خودت پکیج کامپایل و ساخته بشه ( اوج ازادی ) و یا اینکه دست نزنی و با حالت پیشنهادی بری جلو

تو برخی موارد اصلا لازمه ادم دست بزنه مثلا بخری سورسها از سایت سورس فورژ هست که تحریمه خب در این موارد کافیه لینک موجود تو PKGBUILD رو با لینک قابل دانلود ( میرور ) از سورس فورژ عوض کنی  ;)

« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 02:48 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین فرهاد فرامرزی

• Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 30 اردیبهشت 1389، 02:48 ق‌ظ »
نقل‌قول

من با این فلسفه ی این مخزن مشکل داشتم و نفهمیدم . اگه میشه توضیحی بده حسن جان .  اگه قرار هر کسی هر برنامه ایی بنویسه و بزاره توی مخزن تا دیگران از اون استفاده کنن که به نظر من اشتباهه . چون چند نسل باید تست بشه بعد اجازه بدن کاربران معمولی از اون نسخه از نرم افزار استفاده کنن . مثل پکیج های ردهت یا دبیان .

سلام فرهاد جان نه تسینگ که جداست این قبل از رفتن به تستینگ هست اگه چیزی خیلی رای بیاره و لازم و مناسب باشه از AUR میره توی تستینگ ( اگه لازم نبود اصلا یا مناسب نبود با وجود رای بالا هم نمیره ) و اگه تستش کاملا تایید شد میره تو مخزن اصلی و پایدار

در ضمن وقتی شما چیزی رو ار اونجا میخواهید نصب کنید میپرسه ایا میخوای اسکریت نصبو تغییر بدی میتونی دستکاریش کنی و کاملا باب میل خودت پکیج کامپایل و ساخته بشه اوج ازادیه  ;D

مرسی حسن جان از توضیح خوبت ولی به نظر من اوج آزادی در قرار دادن کلوز سورس ها در مخازن نیست . بیچاره استالمن شده مثل فردوسی خودمان که بسی رنج بردم تا کن فارسی را پارسی ( البته این واسه خودم بود  ;) )

فرهاد فرامرزی

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #28 : 30 اردیبهشت 1389، 02:52 ق‌ظ »
نقل‌قول
مرسی حسن جان از توضیح خوبت ولی به نظر من اوج آزادی در قرار دادن کلوز سورس ها در مخازن نیست . بیچاره استالمن شده مثل فردوسی خودمان که بسی رنج بردم تا کن فارسی را پارسی البته این واسه خودم بود

پاسخ قلبی ادیت شد

خب اولا این مخزن رسمی نیست دوما منظورم دقیقا امثال Real player و یا TeamViewer و یا حتی فایرفاکس که مشگل لایسنس داره هست هیچ توزیعی نمیتونه اینا رو بزاره تو مخزن رسی مثلا ایا همون فدورا که میدونم بهش علاقه داری ایا فایرفاکس میزاره تو مخزن رسمی ؟ توزیعها همشون برای این موارد مخزنی جدا دارن
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 02:58 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین فرهاد فرامرزی

• Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 30 اردیبهشت 1389، 02:58 ق‌ظ »
نقل‌قول
مرسی حسن جان از توضیح خوبت ولی به نظر من اوج آزادی در قرار دادن کلوز سورس ها در مخازن نیست . بیچاره استالمن شده مثل فردوسی خودمان که بسی رنج بردم تا کن فارسی را پارسی البته این واسه خودم بود

پاسخ قلبی ادیت شد

خب اولا این مخزن رسمی نیست دوما منظورم دقیقا امثال Real player و یا TeamViewer و یا حتی فایرفاکس که مشگل لایسنس داره هست
از آرج خوشم می اد فقط به خاطر اینکه از سورس پکیح ها برای کامپایل استفاده می کنه و سیستم درست با برنامه ها مچ میشه . درست کاری که مکینتاش با کامپیوتر های اپل می شه ولی من امنیت برام خیلی مهمه و شبکه و متاسفانه سندی در گوگل برای مقایسه با ردهت ندیدم و اینکه این توزیع برای شبکه چطوری هاست ؟

در مورد فدورا ما مخزنی به نام rpmfusion داریم که همه چیز توش هست با اینکه همیشه بسته های پایدار رو میذاره ولی برای تستینگ هم جداگانه مخزن داره  . نه . منظور یه جیز دیگه بود حسن حان که فدورا مخزن rpmfusion رو رسمی نمی دونه و معرفی نمیکنه ولی aur برای آرج رسمی هستش و در سایت هم معرفی شده . به هر حال من جوابم رو در مورد مخزن آرچ گرفتم و از زحمتت برای جواب تشکر می کنم
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 03:04 ق‌ظ توسط فرهاد فرامرزی »

فرهاد فرامرزی