انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مقایسه ویندوز و لینوکس  (دفعات بازدید: 54373 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ellvllan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 425
پاسخ به: مقایسه ویندوز و لینوکس
« پاسخ #45 : 07 خرداد 1389، 11:15 ب‌ظ »
من از همه شما خواهش میکنم این بحث ها رو تموم کنید
ما اینجا گرد هم اومدیم که مشکلات هم رو در مورد لینوکس حل کنیم
کاری به کس دیگه نداریم
تمنا میکنم

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #46 : 08 خرداد 1389، 12:47 ق‌ظ »
من از همه شما خواهش میکنم این بحث ها رو تموم کنید
ما اینجا گرد هم اومدیم که مشکلات هم رو در مورد لینوکس حل کنیم
کاری به کس دیگه نداریم
تمنا میکنم

اگه ام می خواین ادامه بدین مثلا بگین می خواین چی کار بکنین که نتونستین اونوقت دور همی یه راه حل لینوکسی براش پیدا کنیم.

آفلاین EMoshiri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 127
« پاسخ #47 : 08 خرداد 1389، 08:06 ب‌ظ »
راست میگن بابا تمومش کنین دیگه.
 :-k :-k
ولی جوان دیتا هم راست میگه ها. منظورم برنامه نویسی تو لینوکسه.
به نظر من تا وقتی لینوکسیها نخوان برای نرم افزار پول بدن - نرم افزارهای خیلی قوی نوشته نمیشه.
مثلا منه برنامه نویس تا برام بصورت خاصی درآمدی نداشته باشه که نمیام صلواتی برنامه بنویسم مگه محض تمرین و تفریح. خیلی از برنامه های لینوکسی هم اولش پروژه دانشجویین و بعدش چون دانشجوها دلشون نمیاد ولش کنن تفننی ادامش میدن یا یه شرکت برای اینکه تو دهنا بیافته و از این طریق کسب درآمد کنه یه برنامه لینوکسی مینویسه.
بعضیام یه برنامه مجانی مینویسن بعد که همه باگهاش درآمد و بوسیله دیگران کامل شد اونوقت تبدیلش میکنن رو یه پلتفرم دیگه مثل ویندوز و پولیش میکنن.
اییییی دنیای ناجنس - آیییی چرخ گردون  :-({|=

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
« پاسخ #48 : 08 خرداد 1389، 08:36 ب‌ظ »
نقل‌قول
بعضیام یه برنامه مجانی مینویسن بعد که همه باگهاش درآمد و بوسیله دیگران کامل شد اونوقت تبدیلش میکنن رو یه پلتفرم دیگه مثل ویندوز و پولیش میکنن.
می‌شه یکی دو نمونه مثال بزنی

نقل‌قول
به نظر من تا وقتی لینوکسیها نخوان برای نرم افزار پول بدن - نرم افزارهای خیلی قوی نوشته نمیشه.
تو لینوکس هم هر کی بخواد می‌تونه پول بده و از نرم‌افزارهای پولی استفاده کنه، نکته اینه که اینجا بهت نمی‌گن یا پول بده یا برو بمیر!

آفلاین EMoshiri

• Full Member
  • *
« پاسخ #49 : 08 خرداد 1389، 10:20 ب‌ظ »
۱- نه نمیتونم مثال بزنم ! خوبیت نداره. یه کم بگردی خودت پیدا میکنی.
۲- نه بابا خدای نکرده نمیگن یا پول بده یا برو بمیر.
اونقدرا هم که فکر میکنی بد نیستن. میگن یا پول بده یا برو کرکش کن  :D
۳- پس با بقیه حرفام موافق بودی ؟

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
« پاسخ #50 : 08 خرداد 1389، 10:45 ب‌ظ »
۱- نه نمیتونم مثال بزنم ! خوبیت نداره. یه کم بگردی خودت پیدا میکنی.
۲- نه بابا خدای نکرده نمیگن یا پول بده یا برو بمیر.
اونقدرا هم که فکر میکنی بد نیستن. میگن یا پول بده یا برو کرکش کن  :D
۳- پس با بقیه حرفام موافق بودی ؟
1.نه! پیدا نمی‌کنی!!!
مگه الکیه؟! اگر GPL باشه نمی‌شه انحصاریش کرد.
2.بله؟!
3.این جملت که می‌گه تا پول ندی نرم‌افزار خوب نمی‌شه رو توی نامه‌ی عمو بیل دیدم.
کی همچین حرفی زده؟!
تا حالا مرورگر خفن‌تر از Firefox دیدی؟!
Web app خفن‌تر از apache چی؟!
2D Animation Software خفن‌تر از Synfig چی؟!
...

آفلاین EMoshiri

• Full Member
  • *
« پاسخ #51 : 08 خرداد 1389، 11:29 ب‌ظ »
اوف چقدر نرم افزار خفن  :o
بابا همه نرم افزار رو که نگفتم. از گوگل حرفی نزدین. از سان و جاوا چیزی نگفتین.
با تمام اینا من خیلی برنامه نویسا رو میشناسم که حاظر نیستن حتی یک خط برای لینوکس برنامه بنویسن. میگن پول توش نیست. زن و بچه گشنه میمونن.
اونایی رو هم که گفتین حتما از منابع دیگه ای بشدت تامین هستن. بعضیاشون در حد وزارت دفاع آمریکا. به قول خودت خفن.

فکر کنم تو این تاپیک دعوا سر لحاف ملا ست !

ویندوز یه خوبیایی داره. هزارتا هم بدی.
لینوکس هزارتا خوبی داره . یه بدیایی هم داره.

اینا سیستم عاملن.
چیزی که سیستم عامل را همه گیر میکنه نرم افزاره.
اگه ویندوز فراگیر شد به خاطر تعداد زیاد نرم افزارهای نوشته شده روی اون بود.
چند سال پیش به زور نرم افزار بدرد بخور روی لینوکس میدیدیم ولی الان الحمد الله داره زیاد میشه.
با فراگیر شدن لینوکس و به احتمال زیاد تعداد نرم افزارهای پولی هم براش زیادتر میشه.
اینکه کسی نمیتونه نرم افزار مجانی رو پولیش کنه درست نیست. این بر میگرده به خواست شرکت سازنده. به راحتی میشه گفت فلان ورژنش مجانیه و اون یکی ورژنش که کاملتره پولیه نهایت میتونه به یه اسم دیگه وارد بازارش کنه. میگی نه . یه مدت صبر کن تا به حرفام برسی.
پینوشت:
ضمنا خودم یه نرم افزار حسابداری میشناسم که تا ورژن فلانش مجانی بود و سورس باز بعد ورژنای بالاترش پولی شد. این که شما نمیشناسی دلیل نمیشه وجود نداشته باشه.
راستی خودت میگی تو نامه عمو بیل دیدم بعد میگی کی همچین حرفی زده !!!! خب لابد عمو بیل دیگه.
این عمو بیل هم فوق العاده آدم تیز و باهوشیه. پس روی حرفاش یه کم تعمق کن.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #52 : 09 خرداد 1389، 06:08 ق‌ظ »
سلام آقا ما نمی فهمیم که شما چرا فکر می کنید که لینوکس باید از ویندوز بهتر باشه (یا بشه) بازم می گم گنو/لینوکس برای اینکه بیاد پوز ماکروسافت رو بزنه یا برای اینکه کسی میلیونر بشه(یا کسی رو فقیر کنه(مقدار کل پول در جهان ثابته)) یا بخاطر اینکه کیفیت نرم افزار های ویندوزی بد بوده ساخته نشد فقط و فقط به خاطر اینکه مایکروسافت و سیستم عاملش انحصاری بودند یک سری افراد اودند که یک سیستم عامل آزاد درست کنند برای بهبود جامعه وارزش هایی مثل انسانیت نه چیزهای کثیفی مثل انحصار وفقیر کردن و بردگی انسانها واون سیستم عامل هم کارشون رو راه بندازه حالا از قضا کیفیت سیستم عاملشون در بعضی مواقع بهتر از ویندوز شده که این با کل موضوع تناقض نداره پس نباید اصلا این دو رو مقایسه کرد
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
« پاسخ #53 : 09 خرداد 1389، 10:16 ق‌ظ »
اینکه کسی نمیتونه نرم افزار مجانی رو پولیش کنه درست نیست. این بر میگرده به خواست شرکت سازنده. به راحتی میشه گفت فلان ورژنش مجانیه و اون یکی ورژنش که کاملتره پولیه نهایت میتونه به یه اسم دیگه وارد بازارش کنه. میگی نه . یه مدت صبر کن تا به حرفام برسی.
شما یه بار دیگه GPL رو بخون!!!
اگر شما برنامه‌ای رو GPL کردی، فقط با GPL همون ورژن یا ورژن‌ها بالا‌تر می‌شه ارائش کرد.
مثلا می‌خوای Virtualbox و قضیه‌ی SuSE Enterprise و OpenSuSE رو مطرح کنی؟! به نظرم نامربوطه!!!

آفلاین EMoshiri

• Full Member
  • *
« پاسخ #54 : 09 خرداد 1389، 12:58 ب‌ظ »
نه نمیخواستم اونارو مطرح کنم.  ;D
جوون - یه مدت صبر کن تا به حرفام برسی.

آفلاین geramia

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 43
« پاسخ #55 : 09 خرداد 1389، 11:20 ب‌ظ »
بنظر من هم بحث مقايسه بين ويندوز و لينوكس خيلي عميق تر از اين حرفاس

البته از همين ابتدا بگم كه من نظر شخصي خودم رو ميگم و به هيچ منبع و مرجع خاصي استناد نميكنم. اين چيزايي كه ميگم عقيده شخصي خودمه:

1- يك تفاوت بسيار بسيار عميق بين ويندوز و لينوكس وجود داره! اين دو سيستم از دو جهت كاملا مخالف حركت كردن و الان تقريبا دارن به هم ميرسن. به اين ترتيب كه لينوكس از ابتدا بعنوان يه سيستم حرفه اي مخصوص كاراي شبكه با ضريب امنيتي بسيار بالا و انعطاف بسيار زياد ساخته شده و تا به امروز به سمت كاربري خونگي داره حركت ميكنه! نتيجه اين كه هنوز يه سيستم بسيار حرفه اي و قدرتمنده كه تازه داره يه ذره ظرافت و لطافت پيدا ميكنه. طبيعيه كه هنوز خيلي زوده كه بتونه نظر كاربراي خانگي و شركتي به خوبي به خودش جلب كنه (البته فعلا") اما افراد حرفه اي به سرعت دارن جذب اين سيستم ميشن. داستان ويندوز درست برعكسه! ويندوز به عنوان يه سيستم عامل خانگي و كاملا آماتوري و با هدف يادگيري سريع و راحت ساخته و روانه بازار شد و تا به امروز داره به سمت حرفه اي شدن و امنيتي شدن پيش ميره! شما يه نگاهي به سير تكاملي ويندوز و لينوكس بندازين! هرچي كه ميگذره ويندوز بيشتر و بيشتر روي باگهاي امنيتيش كار ميكنه و لينوكس روي سر شكل و خوش دستيش!  بنا بر اين هنوز براي مقايسه نعل به نعل و ميخ به ميخ اين دو سيستم يه مقدار زوده تا زماني كه اين دو سيستم به يه نقطه سر به سر برسن. الان اگه از افراد حرفه اي و متخصصاي شبكه بپرسي همه ميگن لينوكس و اگه از كاربراي خانگي و اداري بپرسي همه ميگن ويندوز! هنوز براي مبارزه اصلي بين اين دو سيستم دو سه سالي زمان لازمه تا با هم سرشاخ بشن!

2- من شخصا لينوكس رو خيلي حرفه اي تر و داراي قابليتهاي بيشتري ميبينم تا ويندوز و بنظرم آينده از آن لينوكسه چون هسته و پلتفرم بسيار قوي تري داره تا ويندوز. اينكه تا الان هم نرم افزراهاي حرفه اي مثل مايا يا فوتو شاپ يا 3dmax يا امثال اينها براي لينوكس نيومده بنظرم مشكل از ظرفيت اين سيستم نيست اشكال كار رو بايد در يه جاي ديگه جستجو كرد!
نرم افزارهاي حرفه اي مثل نمونه هاي بالا كه مثال زدم همگي نرم افزراهايي هستن كه بايد براي كار كردن از تمامي ظرفيت و منابع سيستم شما استفاده كنن و براي اين هدف بايد سازگاري صد درصد با سيستم عامل داشته باشن. حالا يه لحظه خودتون رو بجاي اون شركت توليد كننده نرم افزار بذارين كه ميخواين همچين برنامه اي توليد كنين و بصورت تجاري به بازار ارائه كنين. تعداد لينوكس كارها هم كم نيست. حالا شما بعنوان توليد كننده نرم افزار برنامه تون رو تحت كدام توزيع و كدام دسكتاپ مينويسين؟!؟!؟ از كدام سيستم براي پكيج كردن برنامه تون استفاده ميكنين؟ RPM يا DEB ؟ براي محيط گرافيكي از كدام پلتفرم استفاده ميكنين؟ GTK يا QT3 ؟ براي محيط جنوم مينويسينش يا KDE يا XFs يا هر چيز ديگه؟!؟!؟!؟!؟  مسلمان مقرون بصرفه نيست كه براي همه اين سيستم ها بخوان برنامه تون رو مجزا ارائه بدين! قطعا سورستون رو هم نميدين تا هركسي براي خودش كامپايلش كنه !!!!! اينجا همون نقطه اي هست كه اغلب كمپاني هاي بزرگ براي ارائه نرم افزار تحت لينوكس گير ميكنن! حتي برنامه مايا كه اصليتش روي لينوكس نوشته شده و بعد به ويندوز منتقل شده جديدا قيد توليد نسخه لينوكسش رو زده (از وقتي كه اتودسك خريدش!)
الان مشكل بين توزيعهاي مختلف لينوكس دقيقا شده شبيه مشكل معروف بين Blueray و HDVD ! چند سال آزگار همه منتظر بودن ببينن كدومش به نفع اون يكي كنار ميكشه! Blue ray اختراع سوني يا HDVD اختراع توشيبا ؟!؟!؟!  سالهاي زيادي از اختراع اين دو پديده ميگذره و تا زماني كه HDVD به نفع Blueray كنار نكشيد هيچ كدام به توليد انبوه نرسيدن !!!!
داستان لينوكس هم همين شده! يا يه توزيع بايد تبديل بشه به مرجع و بقيه توزيعها به نفع اون برن كنار يا اينكه يه سري استانداردها براي همه توزيعها تعريف بشه و همه ازاون استانداردها تبعيت كنن!

3- به عقيده من مايكرو سافت حق بزرگي به گردن دانش كامپيوتر داره و همه كسايي كه دست اندر كار كامپيوتر هستن يه جورايي به عمو بيل مديونن. ولي معنيش اين نيست كه عمو بيل امپراطور بلامنازع اقليم كامپيوتر باقي بمونه. به نظر من اين اواخر مايكروسافت زيادي پاشو از گليمش دراز تر كرده و همين در آينده بسيار نزديك هم تيشه به ريشه مايكروسافت ميزنه!
به چند نمونه اش توجه كنين:
در سالهاي اخير يه آمار كوچولو بگيرين ببينين مايكرو سافت با بازي حساب شده اش چند تا كمپاني نرم افزاري رو به خاك سياه نشونده!
چند شركت تا الان بخاطر سيستم انحصاري مايكروسافت به خاك سياه نشستن؟!!؟؟!
كمپاني سوني مثل بچه آدم داشت پلي لستيشن ميساخت و ميفروخت و نون ميخورد سرش هم به كار خودش گرم بود )داشت ماستشو ميخورد بيچاره!) مايكرو سافت اومد انگولش كرد با اين XBOX اش! حال بنظرتون كمپاني سوني انگيزه كافي نداره كه بطور مستقيم يا غير مستقيم يكي از توزيعهاي لينوكس رو بكنه چماق براي فرق سر عمو بيل!؟!؟!؟
يا كمپاني هاي ياهو يا گوگل يا خيلي كمپاني هاي ديگه كه چشم ديدن امپراتوري مايكروسافت رو ندارن و تعدادشون هم كم نيست! چند سال پيش يه پرونده قطور براي ماكروسافت باز شد بجرم تلاش براي انحصار بازار نرم افزار كه تعداد شاكي هاش هم كم نبود! بنظرتون اين شاكي هاي محترم كه شكايتشون هم به هيچ جايي نرسيد انگيزه كافي براي حمايت از لينوكس ندارن؟!؟!!؟ براي اونها هم كه فرقي نداره كه برنامه هاشون رو تحت لينوكس بنويسن يا ويندوز !!!

درسته كه مايكرو سافت بودجه هنگفتي در اختيار داره! ولي بعيد ميدونم كه لينوكس هم همچين با اعانه و صدقه پا گرفته باشه!

و در آخر اينكه چقدر لذت بخشه كه آدم براي كامپيوترش و سيستمش حق انتخاب داشته باشه! اين اواخر ديگه حالم از اين لوگوي بد تركيب ويندوز داشت به هم ميخورد!
دقت كردين اين اواخر ديگه همه كامپيوترها همه جا يه شكل و يه جور شدن!؟!؟!؟!؟ من هميشه حسرت اون روزايي رو ميخوردم كه تو خونه هركسي كه ميرفتم يه سيستم متفاوت ميديم! يكي آتاري xl يا st  داشت و يكي آميگا و يكي كومودور 64 يا 128 و يكي PC و يكي اپل ! هر كدوم هم با قابليتهاي و توانايي هاي خودش! .لي الان همه جا PC و همه هم با لوگوي ويندوز! تنوع در دنياي كامپيوتر معني خودش رو از دست داده بود! و چقدر خوشحالم كه اين سد براي من شكست و يه دنياي جديد براي من باز شد!
تازه دارم هوس ميكنم كه يه سري هم به نياي سولاريس و BSD و MAC OS هم بزنم!
 \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #56 : 10 خرداد 1389، 01:26 ق‌ظ »
حرف حق جواب نداره.
فقط در مورد توزیع‌های مختلفی که گفتید برای شرکت‌ها مشکل به وجود می‌آره باید بگم که شرکت‌ها می‌تونن برنامه‌هاشون رو به صورت باینری ارائه کنن که روی همه‌ی توزیع‌ها یکسان اجرا می‌شه و کاربرای هر توزیعی می‌تونن از روی اون برای خودشون پکیج DEB یا RPM رو بسازن. انتخاب بین GTK و QT هم مهم نیست چون همه‌ی توزیع‌های لینوکس امروزی هردوی این‌ها رو به خوبی اجرا می‌کنن. زیبایی دنیای لینوکس به تنوعشه. حالا یکی پاپی استفاده می کنه و یکی آرچ لینوکس.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین EMoshiri

• Full Member
  • *
« پاسخ #57 : 10 خرداد 1389، 08:10 ق‌ظ »
caesar جان بند 2 صحبتهای  geramia رو بخون. دیدی بگردی پیدا میشه.
geramia  جان جالب بود. فیض بردیم.  ;) 

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
« پاسخ #58 : 10 خرداد 1389، 09:04 ق‌ظ »
با قسمتی از حرفهای geramia موافق نیستم.

۱− ماکروسافت از حالت تک بعدی خارج شده و داره کارایی های بیشتری ارایه می ده و حتی در سیستم های هوشمند ماشین ها هم کار میکنه. این جور شرکتها به این مفتی ها زمین نمی خورن. مثل سامسونگ که از کشتی و لوازم خانگی تا لپ تاب و ... تولید میکنه.

۲− ماکروسافت از زمانی که بیل رفت و استیو جاشو گرفته مشکل پیدا کرده چون اصلا بالمر مناسب این پست نیست.

۳− لینوکس داره بهتر میشه اما با ۲ یا ۳ سال نمیشه این همه تغییر ایجاد کرد درسته که داره تو اینترفیس پیشرفت میکنه اما تو برنامه و نصب اونها هنوز خیلی کار داره که برای کاربر عام مناسب باشه. تغییر ذایقه کاربران عام اصلا راحت نیست اونها چند سال طول کشیده که با برنامه های (هلو برو تو گلو) ویندوز آشنا شده و خو گرفتن و مطمئنا برای تغییر مقاومت زیادی دارن چون باید چیز واقعا بهتر وجود داشته باشه یا به زور حاضر به تغییر میشن.

۴− اما یک نواختی سیستم ها. اینکه انتظار داشته باشی با برنامه های امروزی هنوز آتار و کمودور رو ببینی جای تعجبه. بهتر بگیم کاربران بی حوصله هستند که ارتباطی به سیستم عامل نداره. من خودم همیشه به بکگراندام حساسم و اون رو چند وقت یک بار عوض می کنم. حتی چینش آیکونهام رو چه تو لینوکس و چه ویندوز.

۵− در مورد تولید کنندگان نرم افزار باید بگم که اونها به دنبال منافع خودشون هستند و رو پلت فرمی کار میکنن که بیشترین کاربر رو داشته باشه تا با مخارج کمتر بیشترین سود رو دریافت کنن. ویندوز کاربران حرفه ای و آماتور بیشتری داره برای همین تولید کنندگان نرم افزار و همچنین بد افزار جایی کار میکنن که درصد فروششون بالاتر باشه. همین امر باعث شده که تنوع نرم افزار های تا حدی عجیب و غریب و قدرتمند تو ویندوز بیشتر باشه.
مثلا همین شرکت DELL تاقبل از ویندوز ویستا و تو تب اوج گیری اوبونتو اومد تبلیغ کرد که لبتاپهام رو دیگه با اوبونتو عرضه میکنم که تو همین انجمن هم کلی هورا کشیدن اون موقع هم به دوستان گفتم که موقت و گذراست و فقط دنبال منفعت هستن.

« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1389، 09:08 ق‌ظ توسط Armageddon »
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #59 : 10 خرداد 1389، 09:55 ق‌ظ »
من با geramia موافقم. استانداردسازی واقعیتی هست که لینوکس دیر یا زود باید بهش تن بده.  به نظر من استاندارد بودن منافاتی با متنوع بودن نداره.