انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)

به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش مخالف هستم
15 (11.5%)
به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش موافق هستم
14 (10.7%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش مخالفم
53 (40.5%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش موافقم
27 (20.6%)
چون نظرم تاثیری در تصمیم‌گیری نداره، نظر نمی‌دم
22 (16.8%)

مجموع آرای اعضا: 131

نویسنده موضوع: آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)  (دفعات بازدید: 43557 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
فرض کنید نفت تمام شد. به نظر شما غیر از انرژی اتمی چه انرژی می‌تونه جایگزین بشه؟ انرژی باد که محدوده. انرژی آب هم که حدس می‌زنم به کل کشور نرسه. انرژی خورشیدی هم که معلوم نیست قدرت انرژی اتمی رو داشته باشه.
در بهترین حالت داری اشتباه می‌کنی! ایران فقط از دشت کویر و دشت لوت می‌تونه با انرژی خورشیدی به کل جهان برق بده!

برقی یکی از هزاران فواید این تکنولوژی هست البته این رو هم باید در نظر گرفت که بازده انرژی خورشیدی به این اندازه که شما فکر میکنید نیست واگرنه کشورهای صحرای بزرگ آفریقا نباید وارد کننده برق میبودن مثلا درباره کشور الجزیره که نیروگاه های خورشیدی زیادی داره و البته در حال راه اندازی تعداد زیاد دیگری هم هست تحقیق کنید.
کشاورزی، داروسازی، آب و از همه مهمتر خودکفایی و اشتغال زایی و... هم جزو فواید این تکنولوژی هست.
یعنی با انرژی هسته‌ای آب تولید می کنن؟ چه جالب!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
فرض کنید نفت تمام شد. به نظر شما غیر از انرژی اتمی چه انرژی می‌تونه جایگزین بشه؟
در حال حاضر خیلی از کشورها مثل آلمان و ژاپن در حال جمع کردن انرژی‌های اتمی هستند و دارن بیشتر سراغ انرژی خورشیدی و بادی میرن. قراره تا سال ۲۰۲۲ آلمان تمام نیروگاه‌های هسته‌ایش رو ببنده [1]. حتی توی آلمان، روی اکثر خونه‌ها می‌بینید که پنل‌های خورشیدی گذاشتند و دولت هم به مردم سوبسید میده. بعد کشور ما کلی داره هزینه‌ی مالی و سیاسی میده که تکنولوژی‌ای که اون‌ها دارن میذارن کنار رو استفاده کنه! توی ایران تا الان بالای چند تا خونه پنل‌های خورشیدی دیدید؟ :)

در هر صورت به موضوع اینجا مستقیما مربوط نیست، گرچه این تصمیم شبکه‌ی ملی مثل همون انرژی هسته‌ای و حق مسلم فقط به ضرر مردم هستش.

[1] خبر از سایت انستیتوی انرژی هسته‌ای

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
بحث به همه جا کشید جز جایی که خود شروع کننده ی تاپیک انتظارش را داشت!

بنده با شبکه ی ملی اطلاعات موافق هستم. همانطور که دوستان دیگر اشاره کردند یکی از نگرانی های اصلی، احتمال قطع دسترسی به شبکه ی اینترنت جهانی پس از عمومی شدن این پروژه است. به نظر بنده این کار بسیار دور از ذهن است حتی در شرایط جنگی. عده ای شرایط را با وضعیت کره ی شمالی مقایسه می کنند که بنده با این نوع مقایسه مخالفم. جامعه ی کره ی شمالی چنین شرایطی را می پسندد، به عنوان مثال خود کره ای ها به جای استفاده از اتومبیل شخصی به دوچرخه های چند نفره روی می آورند، اما جامعه ی ما استفاده از دوچرخه را نمی پسندد. بسیاری از این موارد سلایق ملت کره ی شمالی است که مغایر با سلایق ما است.

سیستم بانکی کشور ما بارها به علت شیطنتها با قطع شبکه ی سراسری اینترنت دچار اخلال شده است. به عنوان اولین هدف چیزی که مد نظر است نگاه داشتن اینگونه ارتباطات در شرایط مختلف است. قطع دسترسی کل ایرانیان به شبکه جهانی اینترنت از طرف داخل با توجه به پهناور بودن کشور و وجود قومیت های مختلف ایده ای بسیار غیر ممکن به نظر میرسد
« آخرین ویرایش: 11 شهریور 1395، 08:30 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
دوستان این بحث ربطی به انرژی هسته‌ای نداره!

من به شخصه با هر ساز و کاری که به حکومت این دسترسی رو بده که هروقت دلش خواست، کل اینترنت ایران رو از برق بکشه! و بگه برید با همین چراغ موشی (اینترانت ملی) خوش باشید، مخالفم.

شما بحث سانسور وب‌گاه‌ها رو نگاه کن. گفتن سایت‌های پورن رو می‌خوایم فیلتر کنیم گفتیم خوب. گفتن سایت‌هایی که مخالف دین اسلام حرف می‌زنن رو می‌خوایم فیلتر کنیم، گفتیم خوب. همین‌جوری گفتیم خوب خوب خوب تا کار به جایی رسیده که تمامی وب‌گاه‌های روی وردپرس و بلاگر فیلتر شدن! فارغ از اینکه محتوای اون‌ها چی هست. نگاه کن الآن دو تا مبحث داریم، یک موقع می‌گن فلان سایت مشخص، به فلان دلیل و فلان دلیل فیلتر شد، این مساله قابل درک هست ولی یک موقع می‌گن نه به صورت دیمی هر سایتی روی وردپرس و بلاگر هست باید سانسور بشه؟ خوب می‌پرسیم دلیل؟ می‌گن همینی که هست، چون خوب و بدش رو نمی‌تونیم جدا کنیم پس هیچ کس حق استفاده نداره!!! می‌گیم چرا فیس‌بوک فیلتر هست، همش که بد نیست؟ می‌گن خوب و بدش رو نمی‌تونیم جدا کنیم همش سانسور میشه. می‌گیم توییتر چی، اونم که همش بد نیست. می‌گن نمی‌تونیم خوب و بدش رو جدا کنیم همش سانسور میشه.

اگه فردا همین دلیل رو برای کل اینترنت بیارن چی؟ اگه بگن ببخشید چون ما نمی‌تونیم خوب و بدش رو جدا کنیم پس هیچ کس حق استفاده نداره! اون موقع می‌خوای چیکار کنی؟

----
پانویس: سانسورچی‌جان عزیز، من داشتم به نظر خودم به صورت منظقی با مساله برخورد می‌کردم. خواهشا ما یکی رو بیخیال شو.

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
انتظار داشتم منظور از کلید رو متوجه بشید که همون پهنای باند بود که الان داریم وارد میکنیم!
???
شما نسبتی با اون وزیر ارتباطات سال آخر احمدی‌نژاد نداری که گفته بود «چرا ما باید این همه اینترنت وارد کنیم؟ باید تلاش کنیم در تولید اینترنت خودکفا شیم و حتا در سال‌های آینده، اینترنت صادر کنیم!»؟
داشت در مورد همین اینترنت ملی ;D حرف میزد. الان از نت ملی مون میشه صادرات هم راه انداخت  ;D ;D

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
نقل‌قول
عده ای شرایط را با وضعیت کره ی شمالی مقایسه می کنند که بنده با این نوع مقایسه مخالفم. جامعه ی کره ی شمالی چنین شرایطی را می پسندد، به عنوان مثال خود کره ای ها به جای استفاده از اتومبیل شخصی به دوچرخه های چند نفره روی می آورند، اما جامعه ی ما استفاده از دوچرخه را نمی پسندد. بسیاری از این موارد سلایق ملت کره ی شمالی است که مغایر با سلایق ما است.

خب چطور شد که جامعهٔ کره‌ٔ شمالی به چنین جایی رسید؟
دولت‌ها در شکل دادن سلیقهٔ مردم نقش عمیق و گسترده‌ای دارن، رسانه، نیروی نظامی، مدارس و... همگی در اختیار دولت‌ها هست و طبیعتا خیلی راحت می‌تونن از سنین کودکی ذهن بچه‌ها رو در مدارس و رسانه‌ها به اون سمتی که می‌خوان هدایت کنن، نمونه‌ٔ بارزش داعش و کرهٔ شمالی، تا جایی که مثلا داعش میگه کشتن یه فردی که اندیشهٔ غیر داعشی داره عین کمال هست!! و احتمالا برای بچه‌هایی که تحت سیطرهٔ چنین حکومتی رشد پیدا کردن، این عین حقیقت هست! و این تنها یه مثال بود، نمونه‌های زیادی رو میشه مثال زد (که اینجا نمیشه مثال زد 8-[)

مطمئن هستم همهٔ ما حداقل یک‌بار هم که شده چیزی به اسم «شستشوی مغزی» رو شنیدیم! اما تا به‌حال شده در موردش بشینیم کامل و دقیق فکر کنیم و مصدایقش رو در جامعهٔ خودمون پیدا کنیم؟ ::)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mind_control

باور کنید رسیدن هر کشوری به وضع کرهٔ شمالی چندان دور از ذهن نیست چه برسه به... ;D

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
بنده با شبکه ی ملی اطلاعات موافق هستم. همانطور که دوستان دیگر اشاره کردند یکی از نگرانی های اصلی، احتمال قطع دسترسی به شبکه ی اینترنت جهانی پس از عمومی شدن این پروژه است. به نظر بنده این کار بسیار دور از ذهن است حتی در شرایط جنگی.
تجربه چیز دیگه‌ای رو میگه :) در سال ۸۸ سرعت رو اینقدر پایین آورده بودند که با قطعی کامل تفاوت زیادی نداشت. مسلما نمی‌تونستند کامل قطع کنند چون براشون هزینه‌ی (غیر مالی) خیلی زیادی داشت و خیلی از شرکت‌ها و مراکز دولتی به اینترنت وابسته هستند. یا یکی از دلایلی که الان هم به صورت کامل نمی‌تونن وی‌پی‌ان‌ها رو فیلتر کنند همینه که هنوز خیلی از مراکز از وی‌پی‌ان‌ها استفاده می‌کنند (برای ایجاد یک شبکه‌ی مجازی روی اینترنت، نه برای دور زدن فیلترینگ).

ولی داشتن یک شبکه‌ی جدا هزینه‌ی قطع اینترنت رو فوق‌العاده پایین میاره، در نتیجه هر وقت لازم باشه اینترنت رو قطع می‌کنند یا سرعتش رو پایین میارن که غیر قابل استفاده باشه، و همچنین می‌تونند وی‌پی‌ان‌هایی که به خارج از کشور هست رو فیلتر کنند که شما فقط چیزهایی رو بتونید ببینید و استفاده کنید که اون‌ها دلشون می‌خواد.

و یک پیش‌بینی هم براتون می‌کنم که به زودی یک CA داخلی معرفی می‌کنند برای Certificateهای SSL توی این شبکه و ازتون می‌خوان که Certificate اون CA رو Import کنید :) کسی که کمی اطلاعات در مورد امنیت داشته باشه می‌دونه که اینکار می‌تونه بهشون این قدرت رو بده که تمامی اطلاعات کاربر رو شنود کنند، ایمیل‌هاش رو بخونند یا رمزهاش رو بدست بیارن...

آفلاین anonym

• Full Member
  • *
  • ارسال: 107
  • My Operating System LINUX
خب چطور شد که جامعهٔ کره‌ٔ شمالی به چنین جایی رسید؟
به خاطر ایدئولوژی حاکم بر این کشور (حکومت تک حزبی کمونیستی)
در نظام‌های تک حزبی،(که معمولاً با دیکتاتوری و استبداد همراه هستند) یک حزب سیاسی قانوناً مجاز است تا تمام قدرت اجرایی و مؤثر را در دست داشته باشد.

شبکه ملی اطلاعات: یعنی حقه بازی حاکمیت

نمونه 'درخشان' کره شمالی
شاید تنها مشابه اینترانت کشور ایران را بتوان در کره شمالی پیدا کرد؛ در همان کشوری که سرتیپ محمدحسن نامی، وزیر جدید ارتباطات ایران در آن دکترا گرفته است.

شبکه ملی اطلاعات: 'کلید قطع اینترنت' در دست دولت ایران

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
البته الآن وزیر ارتباطات، محمود واعظی هست که تحصیل‌کرده‌ی ایالات متحده هست.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دوست عزیز من با وزیر احمدی نژاد کاری ندارم یه سری واقعیت ها گفته شد که میتونید دربارش تحقیق کنید. حداقل از ویکیپدیا!
داداش آخه شما هم داری مثل اون بزرگوار جوک می‌گی در این زمینه. لااقل دو تا کتاب مهندسی اینترنت بخون!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین n0o0b_sina

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 58
دوست عزیز من با وزیر احمدی نژاد کاری ندارم یه سری واقعیت ها گفته شد که میتونید دربارش تحقیق کنید. حداقل از ویکیپدیا!
داداش آخه شما هم داری مثل اون بزرگوار جوک می‌گی در این زمینه. لااقل دو تا کتاب مهندسی اینترنت بخون!

چشم حتما، شما هم ویکیپدیا بخون
جوک که ناراحتی نداره :)

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو

ترول های نسل جدید با بهرگیری از ویکی‌پدیا :))
عزیزم از کی ویکی‌پدیا شده مرجع چیز های اینجوری؟؟؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
نقل‌قول

چرا فکر می‌کنی هرچی که تو ویکیپدیا اومده باید درست باشه؟ :(
این باوری هست که به نادرست بین خیلی‌ها رایجه.

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
نقل‌قول

چرا فکر می‌کنی هرچی که تو ویکیپدیا اومده باید درست باشه؟ :(
این باوری هست که به نادرست بین خیلی‌ها رایجه.
همینا نوشتنش دیگه.
مثلا شعر سعدی تو صفحه اوبونتو چی میگه؟