انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)

به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش مخالف هستم
15 (11.5%)
به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش موافق هستم
14 (10.7%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش مخالفم
53 (40.5%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش موافقم
27 (20.6%)
چون نظرم تاثیری در تصمیم‌گیری نداره، نظر نمی‌دم
22 (16.8%)

مجموع آرای اعضا: 131

نویسنده موضوع: آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)  (دفعات بازدید: 43582 بار)

0 کاربر و 23 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
فیلترینگ در کشورهای اتحادیه اروپا، انگلیس، ایتالیا، آلمان، کانادا، آمریکا (حالا هر کدوم به نوعی) لینک
اینا راست و درستن یا جز رفقاشونن!؟ (اینم یه لینک عادیه، اگه سایتشو قبول ندارین به انگلیسی سرچ کنین، سایت های دیگه ای که معتبر باشن زیادن)
این‌ها تنها برای توجیه فعالیت‌هاشون هستش و جالبه که افرادی مثل شما با دسترسی تقریبا مناسب به اینترنت هم باور می‌کنید :) مثلا گفته شده که آلمان محتوای سیاسی رو مسدود می‌کنه! یک سایت با محتوای سیاسی به من نشون بدید که توسط شما در دسترس هست، ولی من بهش توی آلمان دسترسی ندارم :)

همش یه فرضیه اس، که حالا اگه شبکه داخلی داشته باشیم، ممکنه دسترسی به اینترنت محدود شه؛ که خب همین الانشم محدوده.
درسته، الانشم محدوده، ولی می‌تونه محدودتر بشه.

اینکه یه شبکه داخلی داشته باشیم یه چیز هست، اینکه محدودیت در دسترسی به اینترنت داشته باشیم یه چیز دیگه. که الان همه روی مورد دوم کلیک کردین دارین میرین به حاشیه.
هدف این پروژه همینه که کشور وابسته به اینترنت نباشه. اگر هدف این نبود، این هزینه صرف بهبود زیرساخت اینترنت توی کشور میشد، نه ساخت یک شبکه‌ی داخلی.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
یک سایت با محتوای سیاسی به من نشون بدید که توسط شما در دسترس هست، ولی من بهش توی آلمان دسترسی ندارم :)
خودتون بی زحمت جستجو کنید. نه حوصله گشتن دارم ونه وقتشو، همچنین هیچ علاقه ای هم ندارم. بنظرم صحبت درباره این موضوع فایده ای نداشته باشه. ولی دیدم که میگم. حالا مثالش به عهده خودتون.

هدف این پروژه همینه که کشور وابسته به اینترنت نباشه. اگر هدف این نبود، این هزینه صرف بهبود زیرساخت اینترنت توی کشور میشد، نه ساخت یک شبکه‌ی داخلی.
خب این مگه بده؟ وابسته نباشه خب. بنظر شما چرا باید تمام تبادلات مالی ما حتی، از طریق اینترنت باشه؟
چرا اگر اینترنت کشور بدلایلی که قبلا توسط کشورای دوست و همسایه قطع شد، ما حتی یک تراکنش مالی هم نباید بتونیم انجام بدیم؟ حالا مالی و بانکی یه موردشه. اصلا خیلی چیزای دیگه.

بنظرم داشتن یک شبکه داخلی بدون وابستگی به اینترنت واقعا لازمه. حالا اینکه شما میگید هروقت خواستن اینترنت رو قطع میکنن بنظرم یه حرف بچگانس (با حفظ احترام به همه کاربران عزیز و عقایدشون. قصد جسارت ندارم)، چون همین الانشم اگر بخوان قطع میکنن. کما اینکه دیدیم قبلا هم اتفاق افتاده.

آفلاین Sadegh Alirezaie

• Full Member
  • *
  • ارسال: 182
  • Pythonista
    • Sadegh
خودتون بی زحمت جستجو کنید. نه حوصله گشتن دارم ونه وقتشو، همچنین هیچ علاقه ای هم ندارم. بنظرم صحبت درباره این موضوع فایده ای نداشته باشه. ولی دیدم که میگم. حالا مثالش به عهده خودتون.
خب این میشه مفلطه و شایعه.
حرفی میزنید که دلیل و سندی برای اون ندارید.

خب این مگه بده؟ وابسته نباشه خب. بنظر شما چرا باید تمام تبادلات مالی ما حتی، از طریق اینترنت باشه؟
به خاطر اینکه برای مثال بتونیم موزیک هایی که فروشنده اون ها ایرانی نیستن رو خریداری کنیم.

چرا اگر اینترنت کشور بدلایلی که قبلا توسط کشورای دوست و همسایه قطع شد، ما حتی یک تراکنش مالی هم نباید بتونیم انجام بدیم؟ حالا مالی و بانکی یه موردشه. اصلا خیلی چیزای دیگه.

بنظرم داشتن یک شبکه داخلی بدون وابستگی به اینترنت واقعا لازمه. حالا اینکه شما میگید هروقت خواستن اینترنت رو قطع میکنن بنظرم یه حرف بچگانس (با حفظ احترام به همه کاربران عزیز و عقایدشون. قصد جسارت ندارم)، چون همین الانشم اگر بخوان قطع میکنن. کما اینکه دیدیم قبلا هم اتفاق افتاده.

البته قطع کردن و ساکت کردن افراد به طوری که در کار خودشون اختلالی پیش نیاد.
چرا زیرساخت باید اونقدر ضعیف باشه که وقتی یک مشکل از سمت یک منطقه جغرافیایی پیش میاد اینقدر ضرر باید وارد کنه؟
پیشرفت کشور و خیلی از مردم به اینترنت وابسته هست و این کار فقط جلوی آزادی و پیشرفت رو میگیره
Poor Are Those Who Have Eyes But Can Not See

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
یک سایت با محتوای سیاسی به من نشون بدید که توسط شما در دسترس هست، ولی من بهش توی آلمان دسترسی ندارم :)
تو که ادعایی رو می‌کنی باید براش مثال هم بیاری، این‌جا فورم اوبونتو هست، نه فورم رائفی‌پور که بخوای چیزای عجیب و غریب رو به هم ربط بدی.

واقعن تو میدونی اینترنت چی هست؟

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
.

اثبات ادعا بر عهده مدعی هست.

اگر الان قطع کنی به قول خودت نمی‌تونن حتی یک تراکنش مالی هم داشته باشن، اما وقتی این شبکه باشه راحت قطع می‌کنن.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
من هم سرور مجازی آلمان دارم و به هر سایتی دسترسی دارم مگر از اینکه خلافش اثبات بشه.

چرا تبادلات از طریق اینترنت نباشه؟؟
میشه یه مثال بزنی کِی اینترنت توسط کشورهای دوست و همسایه قطع شده؟؟

حالا اینکه شما میگید هروقت خواستن اینترنت رو قطع میکنن بنظرم یه حرف بچگانس (با حفظ احترام به همه کاربران عزیز و عقایدشون. قصد جسارت ندارم)، چون همین الانشم اگر بخوان قطع میکنن. کما اینکه دیدیم قبلا هم اتفاق افتاده.
الان فقط میتونه اینترنت رو قطع و فیلتر کنه. وقتی فیلتر باشه که با نوش دارو میشه به سایت های مفید اما فیلتر دست پیدا کرد. وقتی هم که قطع کنن خودشون کلی ضرر و زیان می بینن و قطعی خیلی زیاد ادامه پیدا نمی کنه اما با این آش جدیدی که برامون پختن به سادگی می تونن به اهدافشون برسن. الان واقعا نمی دونم بچه کیه!

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
خب این میشه مفلطه و شایعه.
حرفی میزنید که دلیل و سندی برای اون ندارید.
شما الان داری مغلطه میکنی. عرض کردم که وجود داره. صرف اینکه مثال نزدم دلیل بر پوچ بودنشه؟

به خاطر اینکه برای مثال بتونیم موزیک هایی که فروشنده اون ها ایرانی نیستن رو خریداری کنیم.
منظور منو متوجه نشدید! منظورم برای کارهایی هست که داخلیه و هیچ ربطی به خارج از کشور نداره.

البته قطع کردن و ساکت کردن افراد به طوری که در کار خودشون اختلالی پیش نیاد.
چرا زیرساخت باید اونقدر ضعیف باشه که وقتی یک مشکل از سمت یک منطقه جغرافیایی پیش میاد اینقدر ضرر باید وارد کنه؟
پیشرفت کشور و خیلی از مردم به اینترنت وابسته هست و این کار فقط جلوی آزادی و پیشرفت رو میگیره
به حاشیه نرید لطفا، لنگر کشتی رو بیخیال، اون زمانی که اینترنت توسط کشور دوست و همسایه قطع میشه چی؟ شما حساب کن یهو ورودی های اینترنت کشور اصلا به هر دلیلی قطع بشن، خب اینطوری کل ارتباطات قطع میشه، ولی اگه شبکه داخلی باشه حداقل یه سری از ارتباطات پایدار میمونه تا مشکل رفع بشه.

تو که ادعایی رو می‌کنی باید براش مثال هم بیاری، این‌جا فورم اوبونتو هست، نه فورم رائفی‌پور که بخوای چیزای عجیب و غریب رو به هم ربط بدی.
واقعا اینقدر برات عجیب غریبه؟ ;D دیگه مشکل من نیست. درضمن، من الان ایرانم، دسترسی به بوکمارک و هیستوری PCم ندارم که ببینم کدوم سایتها بود. واسه همین گفتم. خیلی دلت پره ها. یکم چشماتو باز کن سلمان جان.

واقعن تو میدونی اینترنت چی هست؟
دیگه فکر میکنم با توجه به کارم، بدونم اینترنت چی هست! شما چی؟ میدونی؟
به جای مسخره کردن و با نیش و کنایه حرف زدن، بهتره یکم تحقیق کنید. ببینید اینترنت کشور چجوریه. شایدم البته سن شما نمیرسه که خب ایرادی نیست.

اثبات ادعا بر عهده مدعی هست.
من بر هیچ چیز ادعا نکردم. صرفا جهت اطلاع بود. که اثباتش هم اصلا برام مهم نیست. گفتم که اصلا در موردش هم بحث نمیکنم.

اگر الان قطع کنی به قول خودت نمی‌تونن حتی یک تراکنش مالی هم داشته باشن، اما وقتی این شبکه باشه راحت قطع می‌کنن.
خب منم که اینو قبول دارم. ولی بحث اصلی سر اینه که کی قطع کنه! اگه کشور قطع کنه که بحثش جداست و من منشورم همین بود که دلیلی نداره برای قطع کردنش بیاد شبکه داخلی راه بندازه چون الانم میتونه. ولی اگه از طرف جای دیگه قطع بشه که اینجا گفتم داشتن یه شبکه داخلی مفیده.

من هم سرور مجازی آلمان دارم و به هر سایتی دسترسی دارم مگر از اینکه خلافش اثبات بشه.
خوش به حالت :)

چرا تبادلات از طریق اینترنت نباشه؟؟
چرا باشه؟ وقتی من توی ایرانم، بانک توی ایرانه، سرور توی ایرانه. چرا باید از بستر اینترنت باشه؟

میشه یه مثال بزنی کِی اینترنت توسط کشورهای دوست و همسایه قطع شده؟؟
اوپس! :o خب اگه در این حد هم اطلاع ندارین که دیگه هیچی، بیخیال بابا. ما داریم واسه کی حرف میزنیم.

الان فقط میتونه اینترنت رو قطع و فیلتر کنه. وقتی فیلتر باشه که با نوش دارو میشه به سایت های مفید اما فیلتر دست پیدا کرد. وقتی هم که قطع کنن خودشون کلی ضرر و زیان می بینن و قطعی خیلی زیاد ادامه پیدا نمی کنه ...
اصلا چرا باید قطع کنن؟ شما بگو. اصلا کی اولین نفر این فکر ... رو انداخت توی ذهن های بچگانه؟

اما با این آش جدیدی که برامون پختن به سادگی می تونن به اهدافشون برسن.
کدوم اهداف؟

الان واقعا نمی دونم بچه کیه!
به زودی متوجه میشی. البته اگر بخوای بدونی.
« آخرین ویرایش: 24 تیر 1396، 07:54 ق‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
یک سؤال برام پیش اومده! مثلاً اگه من داخل کشور باشم و سرور مورد نظر هم داخل کشور باشه، ترافیک از چه مسیری می‌ره؟ خارج هم می‌ره؟

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
شما الان داری مغلطه میکنی. عرض کردم که وجود داره. صرف اینکه مثال نزدم دلیل بر پوچ بودنشه؟
آره. مالیات که نمی دی واسه ادعاهات ، مثلا من هم ادعا کنم که دیشب در خلیج فارس عروسی پری دریایی با اسب بال دار بود! پسر شجاع و رابین هود هم میهمان ویژه بودن!

من بر هیچ چیز ادعا نکردم. صرفا جهت اطلاع بود. که اثباتش هم اصلا برام مهم نیست. گفتم که اصلا در موردش هم بحث نمیکنم.
راهی جز این نداری آخه!

خب منم که اینو قبول دارم. ولی بحث اصلی سر اینه که کی قطع کنه! اگه کشور قطع کنه که بحثش جداست و من منشورم همین بود که دلیلی نداره برای قطع کردنش بیاد شبکه داخلی راه بندازه چون الانم میتونه. ولی اگه از طرف جای دیگه قطع بشه که اینجا گفتم داشتن یه شبکه داخلی مفیده.
دیدی سر در نمیاری! نمی تونه بلند مدت قطع کنه چون خودش میلیاردی ضرر میکنه! ولی اگه این شبکه رو راه بندازه اینترنت خارج رو کامل قطع میکنه و از نظر داخل هم مشکلی نداره.

چرا باشه؟ وقتی من توی ایرانم، بانک توی ایرانه، سرور توی ایرانه. چرا باید از بستر اینترنت باشه؟
چرا باید این همه پول خرج بشه تا بتونیم پرداخت های مالی مونو از طریق شبکه ی داخلی انجام بدیم؟؟!!! یعنی نمی شد این پول رو صرف تقویت زیر ساخت هامون بکنیم؟؟!!! یعنی واقعا نمی فهمی؟؟؟

اصلا چرا باید قطع کنن؟ شما بگو. اصلا کی اولین نفر این فکر ... رو انداخت توی ذهن های بچگانه؟
هیچی شما بخواب.
بقیه رو هم وقت و حوصله ندارم جواب بدم.

Oxygen ، ببین اینجا فروم اوبونتوی ایرانه و غالب کاربران اینجا هم ایرانی هستن و درصد بزرگی هم در ایران زندگی می کنن و موضوع تاپیک هم ، در مورد شبکه ی ملی اطلاعات در کشور ایران هست. در کل میخواستم بگم اینجا سوئیس نیست! داداچ داری اشتباه میزنی! و بهتره شما این استدلال هاتو ببری در فروم اونا مطرح کنی! آدرس سایتشون رو بدم؟ اونجا می تونی بگی که اینا اینترنت رو قطع نمیکنن ، اینا هدفشون افزایش امنیت در پرداخت های مالیه ،‌اینا میخوان سرعت و پایداری رو ببرن بالا ، اینا پولشون اضافیه و میخوان این طور خرج کنن!

----ویرایش----
منظورم از اینا ،‌دولت سوئیس بود که اینترنت رو قطع نمیکنه و ...
« آخرین ویرایش: 24 تیر 1396، 01:19 ب‌ظ توسط آقای مهران »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
آره. مالیات که نمی دی واسه ادعاهات ، مثلا من هم ادعا کنم که دیشب در خلیج فارس عروسی پری دریایی با اسب بال دار بود! پسر شجاع و رابین هود هم میهمان ویژه بودن!
آره منم اون‌جا بودم ولی دیگه لپ تاپم وسط دریا جا گذاشتم بنابراین اثباتش بر عهده خودتون  ;D

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
یک سؤال برام پیش اومده! مثلاً اگه من داخل کشور باشم و سرور مورد نظر هم داخل کشور باشه، ترافیک از چه مسیری می‌ره؟ خارج هم می‌ره؟
درحال حاظر از اینترنت استفاده میشه، ولی بحث سر همینه دقیقا! که این شبکه داخلی راه بیوفته تا از اینترنت توی این مورد استفاده نشه دیگه الکی.

گفتم که ادعایی نکردم. نمیفهمی یا کامل نمیخونی؟ شما اگه میخوای همچین چیزی بگی خب بگو، اگه واسم مهم باشه که ببینم راست میگی یا نه میرم یه بررسی میکنم ببینم حقیقت داره یا نه. دنبال لقمه آماده نیستم.

راهی جز این نداری آخه!
خودتو بزن به خواب. فکر کن فقط ما مشکل داریم.

دیدی سر در نمیاری! نمی تونه بلند مدت قطع کنه چون خودش میلیاردی ضرر میکنه! ولی اگه این شبکه رو راه بندازه اینترنت خارج رو کامل قطع میکنه و از نظر داخل هم مشکلی نداره.
اولا درست صحبت کن دوست عزیز، منم نگفتم بلند مدت یا چی. بعدشم. شما الان جز همون مسئولین هستی که با اطمینان داری میگی میخوان قطع کنن؟
خب مرد حسابی هیچ خری همچین کاری نمیکنه. اینترنت رو قطع کنن فکر کردی ملت ساکت میمونن؟ میگم حرفای بچگانه میگی نه.

چرا باید این همه پول خرج بشه تا بتونیم پرداخت های مالی مونو از طریق شبکه ی داخلی انجام بدیم؟؟!!! یعنی نمی شد این پول رو صرف تقویت زیر ساخت هامون بکنیم؟؟!!! یعنی واقعا نمی فهمی؟؟؟
چرا میفهمم. ولی مثل اینکه تو نمیفهمی یا خودتو به نفهمیدن زدی، که در این صورت کاریت نمیشه کرد.
اگر یه ذره حالیت میشد میفهمیدی که از نظر هزینه، راه انداختن یه شبکه داخلی خیلی هم به صرفه تره. از نظر امنیتی هم همینطور. حالا شما نمیفهمی دلیل بر مسخره بودن کار اونا نذار.

هیچی شما بخواب.
بقیه رو هم وقت و حوصله ندارم جواب بدم.
فعلا که شما خوابی، مگه کره شمالیه که بخوان کلا اینترنت رو قطع کنن.
فرض شما بر اینه که میخوان قطع کنن، کل مسئله رو به *** گرفتی. خب فرضتو درست کن برادر من.

Oxygen ، ببین اینجا فروم اوبونتوی ایرانه و غالب کاربران اینجا هم ایرانی هستن و درصد بزرگی هم در ایران زندگی می کنن و موضوع تاپیک هم ، در مورد شبکه ی ملی اطلاعات در کشور ایران هست. در کل میخواستم بگم اینجا سوئیس نیست! داداچ داری اشتباه میزنی! و بهتره شما این استدلال هاتو ببری در فروم اونا مطرح کنی! آدرس سایتشون رو بدم؟ اونجا می تونی بگی که اینا اینترنت رو قطع نمیکنن ، اینا هدفشون افزایش امنیت در پرداخت های مالیه ،‌اینا میخوان سرعت و پایداری رو ببرن بالا ، اینا پولشون اضافیه و میخوان این طور خرج کنن!
کلا از اساس خلاصی. دقیقا از اون دسته آدما که تا اینترنتش قطع میشه میزنه شبکه bbc و voa ببینه چی میگن، و تا اونا هر خزعبلاتی گفتن باور میکنه، و با دادن چهارتا فهش به مسئولین مربوطه از حکومت و... می ناله و افسوس زندگی توی کشورای دیگه رو میخوره و فکر میکنه اونجا فلانه

نمیدونم چرا اینقدر داری با سوز حرف میزنی. اینقدر حرفم جنجالی بود؟ خب باشه، دیگه چیزی نمیگم. خوش باش با افکارت.

آره منم اون‌جا بودم ولی دیگه لپ تاپم وسط دریا جا گذاشتم بنابراین اثباتش بر عهده خودتون  ;D
خودتو مسخره کن سلمان. من توهینی نکردم.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
خودتو مسخره کن سلمان. من توهینی نکردم.
مسخره چرا، طبق منطق شما، چون شما اونجا نبودی که دلیلی بر پوچ بودن این حرف نیست :)
ما نه حوصله‌اش رو داریم، نه وقتش رو، دیگه خودتون جستجو کنید، میبینید که این اتفاق افتاده ;)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
در اینترنت، خارجی یا داخلی بی‌معنا هستش و همه چیز یک شبکه‌ی متصل هستش :) بهترین مسیر بر اساس پروتکل‌های Routing انتخاب میشه، در نتیجه بسته به شرایط موجود و ترافیک موجود و غیره، ممکنه از زیرساخت داخلی یا خارجی استفاده بشه.

در شبکه‌ی ملی ولی اینطور نخواهد بود. شما در یک شبکه‌ی داخلی خواهید بود که به دلیل استفاده از آی‌پی‌های خصوصی به راحتی Routable نیست و تمامی بسته‌ها مجبور میشن که ابتدا در داخل شبکه بمونن. در حقیقت بجای اینکه بهترین مسیر انتخاب بشه، شما مجبور به استفاده از زیرساخت داخلی خواهید شد، حتی اگر سرعت و پایداری کمتری ارائه کنه.
« آخرین ویرایش: 24 تیر 1396، 06:34 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
[

پس با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خیلی راحت می‌تونن اینترنت رو قطع کنن، و بگن کشور دوست و هماسیه بوذه، کوسه بوده، لنگر کشتی بوده و .....

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 616
  • گاهی سکوت همان دروغ است

نقل‌قول
فعلا که به برکت اینترنت ملی داریم فیلم آنلاین یا دانلود میکنم با نصف قیمت جدیدا هم که تصویب شده داستان فروش حجم یا همون ترافیک کلا از سایتهای داخلی برداشته بشه و دیگه برای سایتهای داخلی از حجم شما کم نشه مثلا شما توی فیلیمو یا آپارت بچرخید و دانلود کنید بدون هیچ مشکلی یکی دیگه از حسن هاش اینه که مثلا اگر اینترنت شاتل داشته باشید  که فعلا برای شانل فعاله نمیدونم بقیه isp ها هم دسترسی بهش دارند یا نه شاتل یک فایل آپلودر داره که شما لینک بهش میدین و برای شما به سرور ایران آپلود میکنه و شما رایگان اقدام به دانلود میکنید

دوست من، من در حال حاضر دارم روی تز کارشناسی ارشدم کار می‌کنم. اونم توی یه آزمایشگاه به‌صورت تک و تنها!
اگر چیزی به اسم تور نبود تا ویدئوهای آموزشی روی Youtube رو ببینم الان من باید می‌رفتم این آزمایشگاه و اون آزمایشگاه پیش کسایی که وقتشون از منم پُرتره تا بهم کار یاد بدن...
برای کسی که دغدغه‌اش دیدن خلاصهٔ فوتبال  و کلیپ رائفی پور روی آپاراته ظاهرا این طرح خیلی خوبی محسوب میشه ;D
واقعا کف مطالبات جای تاسف داره :'(
[/quote]
یوتوپ هم به لطف سشبکه ملی قرار هست برای دانشجوها کلا باز بشه داداشم ضمنا ما دوران داشجوییمون گذشته
اگر تازه شما داری تحقیق میکنی