انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: حرفه ای ها و توسعه دهنده های دنیای گنو/لینوکس چگونه با مبتدی ها رفتار میکنند؟  (دفعات بازدید: 7339 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
سلام دوستان

این روزها خیلی در کانال تلگرام گروه اوبونتو و فروم اوبونتو بین دوستان تازه کار و دوستان با تجربه تر بحث پیش میاد و کمی دوستان با تجربه تر متاسفانه صبوری نمیکنند و یا رفتار تند و  نامناسب به دوستان تازه کار نشون میدند . توی این مقاله یه نمونه از mailing list آرچ لینوکس رو آوردم تا ببینیم توسعه دهنده های حرفه ای چه طور با تازه کارها رفتار میکنند .

http://amirsamimi.ir/linux_expert/

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
علیرضا جان, مبتدی فروم آرچ لینوکس سوال کرده مثلا چطوری فلان گروه بسته را نصب کنم و جواب گرفته, توی فروم ما می‌پرسند "چقدر مسخره‌ هست این آرچ؟ چطوری باید گروه بسته‌ی XFCE را نصب کنم؟ بهتر بلد نبودید ویکی بنویسید؟ کسی نمی‌خواد جواب منو بده؟" و اون طور بر خورد ها که خودت بهتر می‌دونی دیگه :) حالا هر چند بعضی دوستان حرفه‌ای تر یکم تند بر خورد می‌کنن ولی همش هم تقصیر اونا نیست :)
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
من که امروز شدید تو فکر فرو رفتم، مخصوصا بعد از متن آقای صمیمی و واکنش آقای میرجمالی و کوشا جان، همونجورم که توی گروه نوشتم بنظرم جو گروه اوبونتو رو که خیلی خوب بود قبلا، خود من و افرادی مثل من خراب کردن و باعث به حاشیه رفتن بیش از اندازه گروه شدن...
فکر کنم زیادی سخت‌گیری کردن و زیادی حشن برخورد کردن یکی مثل من با تازه‌کار‌ها هم داره اسم گروه رو خراب میکنه و هم نرم‌افزار آزاد و اوبونتو رو.

شاید بهتر باشه ما یکم از این اخلاق فاصله بگیریم و همرو به چشم وقت کش نبینیم که اینجوریم برخورد نکنیم.
شاید بهتر باشه کمی مهربون‌تر باشیم و بیشتر به جای بحث کردن سعی کنیم کمک کنیم و اگر انتقادی هست بطور ملایمی بگیم.
شاید بهتر باشه تو رفتارم و رفتارمون تجدید نظر کنیم، ممکنه هم برای خودمون بهتر باشه و جامعه آزادمون...

قطعا دلیل داریم واسه رفتار خشنمون، شخصا چندید از دلیل‌هام اینه که حس می‌کنم طرف مقابلم قصد سو‌استفاده داره و یا یک وقت کشه و یا ترولو غیره...
فکر می‌کنم بهتره همرو اینجوری نبینم و بذارم اول بهم ثابت بشه اینجوریه و بعد خشن شم...

البته منم خودم تو همین سیستم نسبتا خشن اومدم بالا ولی بازم انقدر خشن نبود... البته شاید ما معقول‌تر بودیم که بعید میدونم...

خلاصه که شدیدا حس می‌کنم باعث وضعیت الان یکی مثل منه با رفتاراش و واسه همین سعی می‌کنم از امروز و از الان رفتار بهتری با افراد تازه‌کار داشته باشم...

امیدوارم که گروه از جو بوجود اومده خارج شه  :)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
آها راستی اینم یادم رفت،
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,144596.0.html
بعد از رای‌گیری این موضوع و دیدن نتایج که واقعا برام شکه کننده بود فهمیدم من و ما ها اقلیت پر سر و صدایی هستیم تو گروه که سعی داره درست بودن حرفشو با زور و غیره ثابت کنه...

تا قبل از این رای‌گیری فکر می‌کردم افراد زیادی یا اکثریت با ما هم نظر باشن ولی فهمیدم اینطور نیست و فقط صدای ما بلنده...

بنظرم کمی تغییر تو رفتارمون بسیار باید جدی گرفته شه و اجازه بدیم اکثریت حرفشو بزنه. ما اگه مشکلی با یه چیز مثل کالی و پرسش سوال توی گروه داریم، ما مشکل داریم. اکثریت این مشکلو ندارن و ما باید به احترامشون در این مورد حداقل سکوت کنیم...  ;)
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1395، 11:40 ب‌ظ توسط Sosha »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
من تو گروه اوبونتو تلگرام عضو نیستم ولی خب کلیت مطلب اومد دستم .
بازم ممنون از علیرضا جان که بازم وظیفه ی ریش سفیدی رو بر عهده گرفتن و جو رو آروم کردن ان شاء الله هم جو گروه با بزرگی قدیمیا و برخورد متقابل مناسب از تازه کارها آروم می شه  :)

آها راستی اینم یادم رفت،
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,144596.0.html
بعد از رای‌گیری این موضوع و دیدن نتایج که واقعا برام شکه کننده بود فهمیدم من و ما ها اقلیت پر سر و صدایی هستیم تو گروه که سعی داره درست بودن حرفشو با زور و غیره ثابت کنه...

تا قبل از این رای‌گیری فکر می‌کردم افراد زیادی یا اکثریت با ما هم نظر باشن ولی فهمیدم اینطور نیست و فقط صدای ما بلنده...

بنظرم کمی تغییر تو رفتارمون بسیار باید جدی گرفته شه و اجازه بدیم اکثریت حرفشو بزنه. ما اگه مشکلی با یه چیز مثل کالی و پرسش سوال توی گروه داریم، ما مشکل داریم. اکثریت این مشکلو ندارن و ما باید به احترامشون در این مورد حداقل سکوت کنیم...  ;)
ممنون از برخورد خوبت سوشا جان  :)
منم خودم هم به اون نظر سنجی رای منفی دادم و مخالف حذف کالی بودم و یکی دوبار قبلا هم (تو پستای دیگه) گفته بودم ولی چون همیشه بحث بالا می گرفت این بار فقط به رای دادن بسنده کردم.
بله دلیلی بر حذف کالی نیست چون اونم یه توزیعه عین توزیع های دیگه اگر قرار باشه اینجا فقط فروم اوبونتو باشه که خب باید همه ی توزیع ها رو حذف کنیم نه فقط کالی رو (به خصوص اینکه ما فروم آرچ و فدورای فارسی رو هم داریم) چون واقعا اینی که گفته می شه توزیع غیر معقول به نظر من درست نیس الان خیلی از کتابای انتشارات معتبری عینه oreilly هم آموزشاش تو کالیه و یا دوره های CEH و ... که از ابزارهای کالی استفاده می کنن به نظر من این مسائل مربوط به کالی هم توی انجمن اگه طبق گفته ی علیرضا با بزرگی دوستان قدیمی بهتر برخورد می شد اوضاع هم بهتر می بود چون متاسفانه گفته می شه کسانی که در مورد کالی سوال می کنن باعث خراب کردن جو فروم می شه ولی واقعا این طور نیست , این واکنش متقابل به گفته ی من نوعیه که باعث خراب شدن جو فروم می شه
اگه هر کس سعی کنه با ملایمت و دوستانه و بدون توهین (بارها گفتم و بازهم می گم کلماتی عین جوجه اسکریپتی script kiddie یا ترول یا bullshit فحش محسوب می شن ولو در استفاده ی زیاد قباحتش رو از دست بده) با دیگران برخورد کنه مطمئن باشه که طرف مقابل هم برخوردی مناسب خواهد داشت

علیرضا جان, مبتدی فروم آرچ لینوکس سوال کرده مثلا چطوری فلان گروه بسته را نصب کنم و جواب گرفته, توی فروم ما می‌پرسند "چقدر مسخره‌ هست این آرچ؟ چطوری باید گروه بسته‌ی XFCE را نصب کنم؟ بهتر بلد نبودید ویکی بنویسید؟ کسی نمی‌خواد جواب منو بده؟" و اون طور بر خورد ها که خودت بهتر می‌دونی دیگه :) حالا هر چند بعضی دوستان حرفه‌ای تر یکم تند بر خورد می‌کنن ولی همش هم تقصیر اونا نیست :)
حسین جان حق با شماس ولی خب شما فرض کنین تازه به یه شهری وارد شدین که همه دارن داد می زنن خب چیکار میکنین ؟ شما به مرور زمان فکر می کنین تنها راه ارتباطی تو این شهر داد زدنه و در نتیجه شما هم داد می زنین  ;) شاید مثال خوبی نبود ولی خب مفهوم رو رسوند منظورم اینه که همه باید از خودشون شروع کنن اگر همه با هم خوب برخورد کنن و در عین حال با افراد تازه وارد برخورد گرمی داشته باشن قطعا کسی هم نمیاد سوال رو به تندی بپرسه

ببخشید بابت طولانی شدن کامنت و پر حرفی  :)
« آخرین ویرایش: 11 بهمن 1395، 12:26 ق‌ظ توسط ali76 »

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
البته من منظورم شخص خاصی نبود

من شخصا با همین فروم اوبونتو شروع کردم و در این چند سال خیلی چیزها از دوستان با تجربه تر یاد گرفتم . به خصوص روزهای اولی که شروع کردم  بسیاری از دوستان (هم ناظرین مثل معین و دانیال و سلمان و جادی و هم بقیه دوستان) با صبوری ویژه ای من رو راهنمایی میکردند که گاهی واقعا شرمنده میشدم . ولی اخیرا کمی همگی صبوری رو فراموش کردیم :) فکر میکنم اگر مثل گذشته بشه ، کاربران تازه کار بیشتری جذب نرم افزار آزاد میشن
البته قبول دارم گاهی نحوه سوال مناسب نیست! یا با پرخاش همراه هست (مثلا توی ویندوز اینطور بود و اینجا اینطوره) ولی باز به نظر من میشه با آرامش جواب داد یا اگر قضیه از حوصلمون خارجه سکوت کنیم و منتظر بشیم بقیه جواب بدند :)

آفلاین ®️ Mostafa Asadi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 91
  • اللهم عجل لولیک الفرج
    • صفحه شخصی
سلام
مطلب بسیار خوبی بود و ان شاء الله موثر
شاید تازه‌واردها گذشته حرفه‌ای تر ها رو ندونن ولی کسانی هستند که بدونن همین هایی که امروز لاف حرفه‌ای بودن میزدند ، قبلا چقدر مبتدی بودند
از طرفی هیچکس نباید گذشته مبتدی خودش و جایگاهی که بوده و راهی که آمده را فراموش کند
Ubuntu 16.10

www.ma73.ir

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
به نظر من مشکل از تلگرامه. فضای تلگرام مناسب پرسش و پاسخ نیست اصلاً و سرعت بالاش باعث می‌شه برخوردها تند بشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Victor

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 256
Hacking is not easy.Enjoy the virtual world in the real world of sleep

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
به نظر من مشکل از تلگرامه. فضای تلگرام مناسب پرسش و پاسخ نیست اصلاً و سرعت بالاش باعث می‌شه برخوردها تند بشه.
سرعت IRC هم بالاست .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
ببخشید دانیال جان، سرعت بالای چی؟  ??? میشه این قسمت از جمله رو بازش کنی؟ متوجه نشدم. اگه منظور سرعت بالای برنامس، خب چه ربطی داره!؟  :o
یعنی اگه سرعت یه نرم افزار زیاد بود باید به هم بپریم؟  :-| یا من بد متوجه شدم...

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
چه سرعت پاسخ دهی بالا باشه مثل تلگرام، چه پایین باشه مثل فروم، هیچ تغییری تو سطح شعور افراد ایجاد نمیکنه. افراد خاطی هم تو تلگرام هستند هم توی این انجمن. بعضی ها شعور و معرفتشون رسید معذرت خواستن... یه سری هم اومدن بهونه های خنده دار اوردن و مثلا مارو گول زدن ...

کیو میخوایم گول بزنیم؟ دیگران رو؟ دیگران فرق بد و خوب رو میفهمن. ممکنه از روی رودروایسی چیزی نگن، اما نگفتن هیچ تاثیری توی برداشتی که دارن نخواهد داشت.
در هر صورت، صحبت آقای امیرصمیمی یک اتمام حجت شد و ایشون از طرف خیلی از ماها به نحوی اعتراض رو به گوش افراد خاطی رسوند. حالا یکی از خواب پا میشه، یکی هم خودشو به خواب میزنه. به عنوان آخرین صحبت: آقای نه چندان محترم که مثلا میخوای مارو گول بزنی و مارو بخندونی، سیرک مکان مناسبتری برای فعالیت شماست.
« آخرین ویرایش: 11 بهمن 1395، 10:58 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
من هم همونطور که قبلا نظرم رو گفته بودم به نظرم بهتره که ما بجای پرداختن به حواشی به کاری های اساسی و مفیدتری بپردازیم . مثل غنی کردن ویکی ، یادگرفتن یک دانش و مهارت مفید مثل برنامه نویسی  ، گزارش دادن باگ ها ، دونیت کردن به پروژه ها و ... تا از طریق اون به جامعه ی نرم افزاری آزاد کمک بشه .
پرداختن به حاشیه ها به این شکل راهی هست برای پر کردن خلأ غیر حرفه ای بودن .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
سلام
مطلب بسیار خوبی بود و ان شاء الله موثر
شاید تازه‌واردها گذشته حرفه‌ای تر ها رو ندونن ولی کسانی هستند که بدونن همین هایی که امروز لاف حرفه‌ای بودن میزدند ، قبلا چقدر مبتدی بودند
از طرفی هیچکس نباید گذشته مبتدی خودش و جایگاهی که بوده و راهی که آمده را فراموش کند
Mostafa Asadi +1
اکثر این رفتارها ، از بی تجربه بودن، در زندگی کردنه.
کلیت موضوع خوبه، اما این رو هم اضافه کنم، کسی که واقعا حرفه ای باشه،اینگونه رفتارهای زشت رو انجام نمیده.
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
GNU/Linux
Debian8
I3 WM