انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: ایراد در نصب اوبونتو بر روی سیستم دو هاردی  (دفعات بازدید: 4489 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
۱۱۸ گیگ ssd دارید ان وقت میخواید اوبونتو رو روی هارد نصب کنید!؟ اطلاعات روی ssd رو به هارد انتقال بدید تا ssd برای نصب اوبونتو خالی بشه. اگر یک ویندوز روی ssd داشته باشید می توانید کلی فضای خالی برای نصب اوبونتو ایجاد کنید البته اگر ویندوز اورجینال هست مراقب باشید پارتیشن ریکاوری ویندوز را حذف نکنید
اگر لیست پارتیشن‌های ssd رو هم بزارید بهتر میشه راهنمایی کرد
118 گیگ کلا اختصاص داده شده به درایو C که ویندوز اورجینال روش نصبه و همینطور بعضی نرم افزار ها (مثل ویژوال استودیو و ...) که بیشترین حجم رو دارن . در حال حاضر هم 37 گیگ خالی هست بعد از خالی کردن .

شما میتونید چون باید در حالت UEFI اوبونتو رو نصب کنید به حداقل دو تا پارتیشن نیاز دارید
۱- یک پارتیشن با فرمت FAT32 یا همان EFI system partition(ESP) حدود ۵۰۰ مگ
۲- یک پارتیشن روت حداقل ۲۰ گیگ اگر بیشتر هم دادید بهتر
*چون رم سیستم شما بالا هست معمولا نیازی به به پارتیشن سواپ نیست (البته اگر پارتیشن سواپ هم نسازید سیستم خودش خودکار داخل پارتیشن روت فایل سواپ را می‌سازد ودر صورت نیاز از ان استفاده میکند پس نسازید هم مشکلی پیش نماید بخصوص که ssd دارید پس زیاد لازم نیست سواپ جدا بسازید)
* پارتیشن home را در ssd نسازید بلکه در هارد بسازید البته اگر در زمان نصب نتوانستید ان را مونت کنید اشکالی ندارد چون ساخت پارتیشن home اختیاری است. چون ظرفیت ssd کم است می توانید فعلا پارتیشن home را نسازید (در این صورت home خودکار به صورت یک پوشه در روت ساخته میشود که بعدا می‌شود ان را به هارد که ظرفیتش بالاست منتقل کرد که روشش رو سرچ کنید پیدا می‌کنید البته کمی صبر کنیدتا دوستانی که اطلاعت بالاتری دارند نظر بدهند یا اینکه همین موضوع انتقال home از ssd به هارد دیگر رادر یک تایپیک جدا با ذکر جزییات  مطرح کنید تا دقیق‌تر دوستان راهنمایی کنند چون خودم عملا این مورد رو انجام ندادم میترسم مشکل ایجاد کند)
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1396، 08:47 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین SiGnoR

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
شما میتونید چون باید در حالت UEFI اوبونتو رو نصب کنید به حداقل دو تا پارتیشن نیاز دارید
۱- یک پارتیشن با فرمت FAT32 یا همان EFI system partition(ESP) حدود ۵۰۰ مگ
۲- یک پارتیشن روت حداقل ۲۰ گیگ اگر بیشتر هم دادید بهتر
*چون رم سیستم شما بالا هست معمولا نیازی به به پارتیشن سواپ نیست (البته اگر پارتیشن سواپ هم نسازید سیستم خودش خودکار داخل پارتیشن روت فایل سواپ را می‌سازد ودر صورت نیاز از ان استفاده میکند پس نسازید هم مشکلی پیش نماید بخصوص که ssd دارید پس زیاد لازم نیست سواپ جدا بسازید)
* پارتیشن home را در ssd نسازید بلکه در هارد بسازید البته اگر در زمان نصب نتوانستید ان را مونت کنید اشکالی ندارد چون ساخت پارتیشن home اختیاری است. چون ظرفیت ssd کم است می توانید فعلا پارتیشن home را نسازید (در این صورت home خودکار به صورت یک پوشه در روت ساخته میشود که بعدا می‌شود ان را به هارد که ظرفیتش بالاست منتقل کرد که روشش رو سرچ کنید پیدا می‌کنید البته کمی صبر کنیدتا دوستانی که اطلاعت بالاتری دارند نظر بدهند یا اینکه همین موضوع انتقال home از ssd به هارد دیگر رادر یک تایپیک جدا با ذکر جزییات  مطرح کنید تا دقیق‌تر دوستان راهنمایی کنند چون خودم عملا این مورد رو انجام ندادم میترسم مشکل ایجاد کند)
ممنون
الان اگر من حافظه SSD خودم رو ارتقاء بدم (برای مثال 480 گیگ) بهتره یا روی همین مشخصات فعلی نصب کنم ؟ ( چون همونطور که گفتم نمیخوام درایو C ویندوز حافظه اش کمتر از این شه)

یعنی اصلا راهی نداره که کل اوبونتو و پارتیشن های مورد نیازش رو روی هارد دوم ایجاد و نصب کنم بدون مشکل !؟
مشکل اصلی من همون بوت شدن هست که موقع بوت ایراد میگیره در کنار ویندوز و بوت رو پاک میکنه , که همون اول یکی از دوستان گفتن که با حالت تعمیر ویندوز , بوت رو دوباره ایجاد و تعمیر کنم !
اما میخواستم ببینم الان که اوبونتو رو نصب ندارم (چون همون موقع پاکش کردم) میشه کاری کرد که بوت ویندوز پاک نشه و هردو هم سالم بالا بیان .(چون مشکل اول که گرافیکی بود یکی از دوستان راهنمایی کردن که البته هنوز امتحانش نکردم چون میخواستم هردو مشکل یکدقعه رفع بشه بعد اقدام به نصب کنم)

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
ممنون
الان اگر من حافظه SSD خودم رو ارتقاء بدم (برای مثال 480 گیگ) بهتره یا روی همین مشخصات فعلی نصب کنم ؟ ( چون همونطور که گفتم نمیخوام درایو C ویندوز حافظه اش کمتر از این شه)

یعنی اصلا راهی نداره که کل اوبونتو و پارتیشن های مورد نیازش رو روی هارد دوم ایجاد و نصب کنم بدون مشکل !؟
مشکل اصلی من همون بوت شدن هست که موقع بوت ایراد میگیره در کنار ویندوز و بوت رو پاک میکنه , که همون اول یکی از دوستان گفتن که با حالت تعمیر ویندوز , بوت رو دوباره ایجاد و تعمیر کنم !
اما میخواستم ببینم الان که اوبونتو رو نصب ندارم (چون همون موقع پاکش کردم) میشه کاری کرد که بوت ویندوز پاک نشه و هردو هم سالم بالا بیان .(چون مشکل اول که گرافیکی بود یکی از دوستان راهنمایی کردن که البته هنوز امتحانش نکردم چون میخواستم هردو مشکل یکدقعه رفع بشه بعد اقدام به نصب کنم)

رم خوبی دارید پس احتمالا سیستم خوبی هم از نظر سی پی یو و گرافیک و ... دارید بالا اوردن این سیستم با ssd عملکرد بهتری خواهد داشت است تا اینکه بخواهید با هارد اونو بالا بیارید

اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید ssd را ارتقا بدید خیلی بهتر است ولی باید ویندوز را هم در ssd جدید نصب کنید (چون گفتید ویندوز اورجینال است و احتمالا لب‌تاب است فکر نکنم این کار عملی باشه)

یک راه‌حل دیگر این است که مثل نصب قبلی اوبونتو رو کاملا در هارد نصب کنید یعتی بوت لودر و روت و هوم و البته مشکل گرافیک رو هم که دوست عزیز ali76 بیان کردند رفع کنید و قبل از نصب اوبونتو ارتباط ssd را قطع کنید بعد اوبونتو رو نصب کنید و بعد از نصب وصل کنید (البته مطمئن نیستم این کار واقعا لازم باشه)
در این صورت دیگر ویندوز در بوت لودر اوبونتو نیست و شما مجبورید برای بوت شدن با ویندوز به‌صورت دستی بوت رو در بایوس از روی اوبونتو روی ویندوز قرار بدید و برعکس همین کار رو برای بوت شدن اوبونتو انجام بدید
« آخرین ویرایش: 02 آبان 1396، 09:19 ق‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد