انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مزایا و معایب لینوکس گیمینگ  (دفعات بازدید: 10431 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : مزایا و معایب لینوکس گیمینگ
« پاسخ #15 : 22 بهمن 1396، 11:02 ب‌ظ »
Deus EX:Mankind Divided
Dota 2
Transmissions element 120
0ad
فکر نکنم این عنوان ها اصلا ضعیف باشه ها
تازه من فقط این ها رو میشناسم.
تازه من خودم BT4 و BT1 رو اجرا کردم روی گنو اصلا بد نبود.
زیاد با بازی‌هایی که تحت گنو/لینوکس هستن آشنایی ندارم و بیشتر منظورم به ابزارهایی بود که بازی های ویندوز رو اجرا میکنن. مثلا wine تو تجربه‌ی شخصی‌ای که ازش داشتم برنامه‌های ویندوزی رو چندان خوب اجرا نمی‌کرد (فتوشاپ رو روش تست کردم) و خب اجرای بازی منطقا آسون تر از برنامه‌ها نیست.
نسخه های جدید واین و پلی ان خیلی خیلی بهتر شدن و برای اجرای نرم افزار هم شما باید نسخه مخصوصش رو نصب می کردی.
بسته به نسخت.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #16 : 23 بهمن 1396، 12:15 ق‌ظ »
نسخه های جدید واین و پلی ان خیلی خیلی بهتر شدن و برای اجرای نرم افزار هم شما باید نسخه مخصوصش رو نصب می کردی.
بسته به نسخت.
ببخشید متوجه نشدم نسخه‌ی مخصوص چی رو؟ مگه نرم افزارها نسخه‌ی مخصوص wine دارن؟؟!! یا اینکه wine نسخه‌ی مخصوص برای نرم افزارای خاص داره؟ :o ???
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #17 : 23 بهمن 1396، 12:44 ق‌ظ »
بسته به نسخت.
ببخشید متوجه نشدم نسخه‌ی مخصوص چی رو؟ مگه نرم افزارها نسخه‌ی مخصوص wine دارن؟؟!! یا اینکه wine نسخه‌ی مخصوص برای نرم افزارای خاص داره؟ :o ???

بله همینطوره! ممکنه ابزاری فقط با یه نسخه از wine کار کنه, برای همین شما می‌تونی با playonlinux بهش بگی برای فلان ابزار همیشه از این نسخه استفاده کنه! :) این قابلیت را خود wine نداره!
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #18 : 23 بهمن 1396، 08:23 ق‌ظ »
خوب امروزه فروش فیزیکی برای کنسول ها و ویندوز هم کمکم داره کمرنگ میشه پس در آینده این اصلا مشکلی نست و در مورد ابدیت هم مشکل زیادی پیش نخواهد آمد چون ما اسنپ رو داریم و توی استیم هم این امکان اصلا لازم نیست.
در مورد ویندوز ناسازگار بودن نسخه های قبلی با بعدی یک مشکل خوب تاجایی که من می دونم توی گنو این مشکل خیلی خیلی کم تره.
ممکنه تو آینده مشکل نباشه ولی در حال حاضر بعضی از بازی های جدید 40 - 50 یا حتی 60 گیگابایت حجم دارند! دانلود چنین حجمی از داده برای خیلی از کاربران در اقصی نقاط دنیا ممکن نیست، اکثر بازی ها هم حداقل یک DVD حجم دارند، نکته منفی و جالبش هم اینه من بارها دیدم قیمت یک بازی دیجیتال ویندوز با نسخه فیزیکیش که روی دیسک هستش و جعبه و دفترچه و کاور داره برابره!

تو لینوکس همه برنامه ها برای هر توزیع و انتشارش از ابتدا کامپایل میشند! تو ویندوز شما میتونید برنامه ای که 15 سال پیش برای یک نسخه قدیمی از ویندوز ساخته و کامپایل شده را به راحتی با استفاده از قابلیت سازگاری عقبرو اجراش کنید! کجا لینوکس یا سایر شبه-یونیکس ها همچین قابلیتی دارند؟! کامپایل کردن برنامه ها برای هر انتشار فقط برای برنامه های متن-باز ممکنه، برنامه های متن-بسته و مخصوصن بازی های رایانه ای که بزرگ هستند داستانشون متفاوته.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #19 : 23 بهمن 1396، 08:31 ق‌ظ »
در مورد عقب گرد باید بگم اینجا نرم افزار ها اوپن سورس و آزاد هستند و قطعا مشکلی برای گنو جود ندارد.
و تا به حال گیم ها معمولا یا از مخازن نصب شده اند یا از استیم خوب این باعث میشه که اصلا عقب گرد به کار نیادش.(البته این نظر من).
بازی های رایانه ای تجاری و بزرگ، متن-باز و آزاد نیستند! اون بازی هایی که از مخزن نصب میشند همه یا اکثرشون متن-باز و آزاد هستند و اکثرا حجمشون زیر 500 مگابایت و تعداد کمی بین 500 تا 1000 مگابایت حجم دارند، بحث این تاپیک در مورد بازی های تجاری و متن-بسته است.

من خودم از طرفداران بازی های متن-باز و آزاد هستم چون هم پرفورمنس خوبی دارند روی سیستم قدیمی و ضعیف من به دلیل بهینه بودن، و هم برای معماری های مختلف میتوان آنها را کامپایل کرد.

UFO: Alien Invasion رو خیلی دوست دارم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #20 : 23 بهمن 1396، 06:25 ب‌ظ »
تو ویندوز شما میتونید برنامه ای که 15 سال پیش برای یک نسخه قدیمی از ویندوز ساخته و کامپایل شده را به راحتی با استفاده از قابلیت سازگاری عقبرو اجراش کنید! کجا لینوکس یا سایر شبه-یونیکس ها همچین قابلیتی دارند؟!
اگر برنامهٔ قدیمی‌ای از گنو-لینوکس رو دارید که نمی‌تونید توی نسخهٔ جدیدی از گنو-لینوکس اجرا کنید، توی یک پست دیگه بنویسید و برای اجراش راهنمایی‌تون می‌کنیم :)

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #21 : 24 بهمن 1396، 08:02 ق‌ظ »
اگر برنامهٔ قدیمی‌ای از گنو-لینوکس رو دارید که نمی‌تونید توی نسخهٔ جدیدی از گنو-لینوکس اجرا کنید، توی یک پست دیگه بنویسید و برای اجراش راهنمایی‌تون می‌کنیم :)
من خودم همچین برنامه ای ندارم، فقط 4.5 از گنو/لینوکس استفاده میکنم ولی مطلبی که گفتم یک واقعیته. سازگاری عقبرو به طور کلی در دنیای یونیکس و شبه-یونیکس وجود نداره. حتی مکینتاش.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #22 : 24 بهمن 1396، 04:03 ب‌ظ »
من خودم همچین برنامه ای ندارم، فقط 4.5 از گنو/لینوکس استفاده میکنم ولی مطلبی که گفتم یک واقعیته. سازگاری عقبرو به طور کلی در دنیای یونیکس و شبه-یونیکس وجود نداره. حتی مکینتاش.
خوب دوستن منن اصلا لازم نمیشه که بخواد وجود داشته باشه هرکس پکیج قدیمیی هم نصب کنه معمولا کتاب خونه هاش بهاش میاد.
نمونش KDE 4 روی ارچ.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #23 : 24 بهمن 1396، 04:31 ب‌ظ »
خوب دوستن منن اصلا لازم نمیشه که بخواد وجود داشته باشه هرکس پکیج قدیمیی هم نصب کنه معمولا کتاب خونه هاش بهاش میاد.
نمونش KDE 4 روی ارچ.
دقیقا توی سیستم‌های شبه یونیکس نیازی به سازگاری‌عقب رو در زمان اجرا نیست چون کار بیهوده‌ایه خود مایکروسافتم توی نسخه ۴ .Net سعی کرده جلوی سازگاری‌عقب‌رو ویا پیش‌سازگاری رو بگیره.
اینکه دوستمون میگن سازگاری عقب‌رو توی لینوکس اصلا پشتیبانی نمیشه درست نیست بهتر میگفتن توی لینوکس سازگاری عقب‌رو در زمان اجرا پشتیبانی نمیشه در صورتی که در زمان کامپایل کاملا این کار ممکنه.!
تا حالا پیش نیومده توی گنو/لینوکس به این مکانیزم در زمان اجرا نیاز داشته باشم ولی بازم فکر میکنم با یک سری ترفندا بشه در زمان اجرا‌هم این کارو بکنیم فقط باید یخورده تحقیق کردن تا یاد گرفت.
ولی به نظرم هیچوقتم نیازی به سازگاری‌عقب‌رو در زمان اجرا نیست وقتی تقریبا تمام بازی‌ها آنلاین هستن و همیشه درحال آپدیت شدن هستن چه نیازی به سازگاری عقب‌رو هست؟ هر روز پچ‌های مختلفی برای بازی‌ها میاد با حجم‌ها کوچیک و بزرگ. و نکته مهم اینه که زمانی کسی یا شرکتی میخواد یه بازی رو بسازه قطعا به مشکلاتی از این قبیل فکر میکنه و راه‌ها و ترفند‌هایی برای جلوگیری از این مشکلات پیش‌بینی میشه.

تمام مطالب بالارو از روی تجربیاتی که توی ویندوز و گنو/لینوکس داشتم گفتم و چیزایی که توی انجمنای دیگه بوده یادم بود رو بیان کردم اگه چیزی اشتباه هست و کسی مطئنه بگه تا منم چیز به درد بخوری توی این زمینه دستگیرم بشه.
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #24 : 24 بهمن 1396، 06:41 ب‌ظ »
ولی مطلبی که گفتم یک واقعیته. سازگاری عقبرو به طور کلی در دنیای یونیکس و شبه-یونیکس وجود نداره. حتی مکینتاش.
واقعیت نیست دیگه :) همون رو توی گنو-لینوکس هم دارید :)

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #25 : 25 بهمن 1396، 05:23 ق‌ظ »
ولی مطلبی که گفتم یک واقعیته. سازگاری عقبرو به طور کلی در دنیای یونیکس و شبه-یونیکس وجود نداره. حتی مکینتاش.
واقعیت نیست دیگه :) همون رو توی گنو-لینوکس هم دارید :)
چطوریه ؟
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #26 : 25 بهمن 1396، 06:02 ب‌ظ »
چطوریه ؟
کافیه برنامه رو اجرا کنید، کار می‌کنه.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #27 : 01 اسفند 1396، 01:16 ق‌ظ »
سوالی که برام پیش اومده اینه که برای بازی کردن روی گنو/لینوکس حالا چه با wine یا steam باید حتما درایور انحصاری کارت گرافیک رو نصب کرد؟؟‌ (مخصوصا انویدیا) یا اینکه با همون درایور آزادی که پیش فرض نصب میشه، میشه بازی کرد؟؟
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #28 : 01 اسفند 1396، 02:52 ق‌ظ »
سوالی که برام پیش اومده اینه که برای بازی کردن روی گنو/لینوکس حالا چه با wine یا steam باید حتما درایور انحصاری کارت گرافیک رو نصب کرد؟؟‌ (مخصوصا انویدیا) یا اینکه با همون درایور آزادی که پیش فرض نصب میشه، میشه بازی کرد؟؟
من که AMD دارم و آزاد از انحصاری بهتر کار می کنه.
اتفاقا امشب دوستمم روی انحصاری انویدیا مشکل داشت براش آزاد نصب کردیم.
ولی دقیق نمی دونم
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #29 : 01 اسفند 1396، 11:50 ق‌ظ »
نخیر، احتیاج اساسی به درایور انحصاری نیست، اون درایور های انحصاری فقط ممکنه بازدهی شتاب دهی سه-بعدی بیشتری داشته باشند، البته باید با نسخه سرور اکس مورد استفاده سازگار باشند، این مطلب برای کارت های جدید و کارت هایی است که درایور انحصاریشون در حال توسعه و نگه داری هستش، ولی کارت های قدیمی یعنی اون هایی که حداقل 7-8 سال از زمان انتشارشون گذشته، اون ها درایور آزادشون بازدهی یشتری حتی نسبت به درایور انحصاری داره.