انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تورنت از فارسی‌جات!  (دفعات بازدید: 7556 بار)

0 کاربر و 14 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
تورنت از فارسی‌جات!
« : 17 آذر 1398، 10:09 ب‌ظ »
به غلط بودن تایتل تاپیک که نخوایم بپردازیم، محتوای رسانه ای فارسی این روزا از دسترس عموم خارج شده و صرفا کسانی می تونند به فیلم و آهنگ* تولید وطنی دسترسی داشته باشند که پولی بابتش بپردازن. (*فیلم زبان فارسی که تقریبا به جز کیفیتهای چرت روی تلگرام، در سایتهای دانلود نمیشه چیزی گیر آورد و آهنگ ها هم به تدریج دارند ریدایرکت میشن به سرویسهایی مثل بیپ تونز و ...)
این فشار برای خالی سازی نت فارسی از محتوای تحت حمایت قانون مولفان و مصنفان، باعث میشه که قشری که بابتش حاضر نیست پول بده، از دیدن و شنیدنش محروم بشه!

بهترین راه حل تورنت به نظر می رسه که بین ماها برای محتوای رسانه‌ای فارسی مرسوم نیست هنوز.
پیشنهادهاتون چیه تا بشه فراگیرش کرد و:
- در قالب تورنت در آورد
- موتور جستجو براش داشت
- ترکر داشت
- براش سیدر داشت
- ... ؟
« آخرین ویرایش: 17 آذر 1398، 10:11 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
پاسخ : تورنت از فارسی‌جات!
« پاسخ #1 : 17 آذر 1398، 11:23 ب‌ظ »
اینا که میگی فکر کنم مثلا یک فیلم با کیفیت 1080 قیمتش 5 تا 10 تومن باشه، که خیلی زیاد نیست و غیر منصفانه هم نیست.

فکر کنم برای فیلم، موزیک و ... که به هر دلیلی علاقه بهش داری این قیمت معمولی باشه.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #2 : 18 آذر 1398، 07:20 ق‌ظ »
این کارها غیراخلاقی است، حداقل بابت محصول تولیدشده در داخل کشور پول پرداخت کنید و از راه قانونی و اخلاقی به دست آورید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #3 : 20 آذر 1398، 07:38 ق‌ظ »
کار خوبیه  یعنی اصلا به نظرم زورکی بودن پول دادن کار بدیه حالا چه بخواهیم بدیم چه بخواهیم بگیریم!
تورنت هم راه خوب و معقولی هست ولی نه تورنت عادی چون اگر سایتی بخواهید بزنی که ایندکس کنه بلافاصله سایت رو جمع می کنند و  چیزهایی از این دست. که خب به نظرم بهترین چیز یک سایت روی zeronet هست چون زیرونت هم برپایه تورنت هست و هم محیط گرافیکی فوق العاده جذاب و رلحتی داره و هم اینکه برخلاف بعضی شبکه های دیگه inproxy های خیلی خوبی رو داره و می شه تنظیمش کرد که ترافیکش رو به طور کامل (با غیر فعال کردن udp ) از تور رد کنه و در نتیجه ناشناس هم خواهد بود و با inproxy  می شه در مواقع  ضروری بدون نیاز نرم افزار خودش به شبکه از طریق این پروکسی ها وصل شد. و آخرین ویژگی اش اینکه مثل بقیه شبکه ها می شه روش سایت زد.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4863
  • masoft قدیم
« پاسخ #4 : 20 آذر 1398، 05:47 ب‌ظ »
به نظرم زورکی بودن پول دادن کار بدیه حالا چه بخواهیم بدیم چه بخواهیم بگیریم!
زورکی نیست، هزینه‌ای پرداخت نکنید و اون چیزهایی که می‌خواید با تورنت بگیرید رو استفاده نکنید. اگر با این منطق پیش بریم، باید انتظار این رو داشته باشید که در آینده حق‌تون خورده بشه و بگن اون حق زورکی بود و ندادیمش. قاعدتا میشه با همین روند زندگی کرد (همینطور که توی ایران دائما حق‌تون توسط افرادی با همین تفکر خورده میشه و زندگی‌تون هم هنوز داره پیش میره)، ولی زندگی قشنگ‌تره اگر حقوق افراد زیر پا گذاشته نشه :)

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #5 : 21 آذر 1398، 05:59 ق‌ظ »

اگر قرار باشه استفاده نکنیم که دیگه اصلا مسئله ای باقی نمی مونه

اگر با این منطق پیش بریم، باید انتظار این رو داشته باشید که در آینده حق‌تون خورده بشه و بگن اون حق زورکی بود و ندادیمش.

منم تو همین خطی که نقل قول کردید همین رو می گم «حالا چه بخواهیم بدیم چه بخواهیم بگیریم!» یعنی می گم  اگر دلتون خواست پول بدید و از اون طرف هم انتظار نداشته باشید همه دلشون بخواد بهتون پول بدن.
:)
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
« پاسخ #6 : 22 آذر 1398، 03:06 ق‌ظ »

اگر قرار باشه استفاده نکنیم که دیگه اصلا مسئله ای باقی نمی مونه

اگر با این منطق پیش بریم، باید انتظار این رو داشته باشید که در آینده حق‌تون خورده بشه و بگن اون حق زورکی بود و ندادیمش.

منم تو همین خطی که نقل قول کردید همین رو می گم «حالا چه بخواهیم بدیم چه بخواهیم بگیریم!» یعنی می گم  اگر دلتون خواست پول بدید و از اون طرف هم انتظار نداشته باشید همه دلشون بخواد بهتون پول بدن.
:)

خب اینو باید صاحب مال تعیین کنه. اگر برای مال دیگران ما تصمیم بگیریم اسمش می شه دزدی.

تعریف از آبادیس:
نقل‌قول
دزدی یا سرقت در حقوق کیفری به گرفتن غیرقانونی اموال دیگران بدون رضایت آنها می گویند. به کسی که عمل دزدی را انجام می دهد دزد میگویند.
و یا تعریف دزدی از نگاهی دیگر : سوء استفاده از جهل یا غفلت شخصی برای به دست آوردن بخشی از اموال مادی یا معنوی وی به نفع خود یا دیگران.

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #7 : 22 آذر 1398، 09:09 ق‌ظ »
البته نظر هرکی برای خودش محترمه.!
به نظر منم هرکی دوست داره میتونی به قول دوستمون دزدی کنه وفیلم ایرانی نگاه کنه(خارجی که دزدی نمیشه ;D) و بقیه هم میتونن پولشو بدن و نیگاه کننن.
من به شخسه اگه فیلمو بتونم دانلود کنم و نیگاه کنم و براش پولی ندم پس اونو نیگاه میکنمم و اگه پولی براش باس بدم کلا دیگه دور اون فیلمو خط میکشم و نیگاش نمیکنم. نظرم اینه که کسی که کلا نمیخواد پولی بده برا هیچ فیلمی یعنی دیدن و ندیدن فیلم براش فرقی نمیکنه بهتره که اونو ببینه (رایگان یا همون دزدی) . بهتره اونو اشتراک نزاره البته نه با اونایی که مثل خودشن با اونا مشکلی نداره.(پس من تاحالا چقدر دزدی کردم  :o :o).

بعد موضوع تایپک این بود که از تورنت چجوری بیشتر استفاده کنیم.راستش وقتی من نمیدونم تورنت چی هست و جچوری کار میکنه نمیتونم نظر بدم . کار درست اینه که بگیم تورنت چی هست و چجوری داخلش فایل اپلود کنیم و جچوری دانلود کنیم جچوری داخلش جستجو کنیم و....
من برم از عمو گوگل بپرسم ببینم اون چی میگه.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #8 : 22 آذر 1398، 10:47 ق‌ظ »
البته نظر هرکی برای خودش محترمه.!
به نظر منم هرکی دوست داره میتونی به قول دوستمون دزدی کنه وفیلم ایرانی نگاه کنه(خارجی که دزدی نمیشه ;D) و بقیه هم میتونن پولشو بدن و نیگاه کننن.
من به شخسه اگه فیلمو بتونم دانلود کنم و نیگاه کنم و براش پولی ندم پس اونو نیگاه میکنمم و اگه پولی براش باس بدم کلا دیگه دور اون فیلمو خط میکشم و نیگاش نمیکنم. نظرم اینه که کسی که کلا نمیخواد پولی بده برا هیچ فیلمی یعنی دیدن و ندیدن فیلم براش فرقی نمیکنه بهتره که اونو ببینه (رایگان یا همون دزدی) . بهتره اونو اشتراک نزاره البته نه با اونایی که مثل خودشن با اونا مشکلی نداره.(پس من تاحالا چقدر دزدی کردم  :o :o).

بعد موضوع تایپک این بود که از تورنت چجوری بیشتر استفاده کنیم.راستش وقتی من نمیدونم تورنت چی هست و جچوری کار میکنه نمیتونم نظر بدم . کار درست اینه که بگیم تورنت چی هست و چجوری داخلش فایل اپلود کنیم و جچوری دانلود کنیم جچوری داخلش جستجو کنیم و....
من برم از عمو گوگل بپرسم ببینم اون چی میگه.
من تحت تاثیر تاپیک ۱۰ گیگ با تورنت دانلود کردم  ;D

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #9 : 22 آذر 1398، 02:34 ب‌ظ »
تورنت سرعت خوبی داره و میشه بعضی فایل ها را رو که در چند سرور مختلف هست با سرعت خیلی زیاد دانلود کرد . من خودم یه چند تا فیلم ایرانی دانلود کردم نمیدونم چقدر قیمتشون بود ولی فیلمای خوبی بودن. سرعتشم قشنگ یکو نیم برابر حالت معمولی بود.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
« پاسخ #10 : 27 آذر 1398، 12:52 ب‌ظ »
من با پایرسی موافق ترم
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #11 : 22 دی 1398، 02:07 ق‌ظ »
هزینه‌ای پرداخت نکنید و اون چیزهایی که می‌خواید با تورنت بگیرید رو استفاده نکنید.
با استفاده نکردن من از یه کالای دیجیتال بازم چیزی (حقی/پولی) عاید صاحب اثر نمیشه که!

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #12 : 22 دی 1398، 06:17 ق‌ظ »
با استفاده نکردن من از یه کالای دیجیتال بازم چیزی (حقی/پولی) عاید صاحب اثر نمیشه که!
با استفاده نکردن شما ممکنه صاحب اثر چیزی رو بدست نیاره، ولی استفادهٔ شما بر خلاف مجوزی که اون فرد ارائه داده، حقوق اون فرد رو پایمال می‌کنه.

یک مثال واقعی که دقیقا نقض Copyright هستش:
یکی از افراد این جامعه برداشته یک سری از نوشته‌های ویکی این انجمن رو گذاشته توی سایت ویرگول، بدون اینکه منبع رو بیان کنه یا بگه چه افرادی در نوشتن اون متن شریک بودند. مجوز ویکی این اجازه رو نمیده و خیلی از افراد بر اساس مجوز ویکی توی نوشتن اون متن مشارکت کردند. اشتراک اون متن خیلی خوبه، مجوز ویکی هم اجازهٔ اشتراک رو میده و برای این نوشته شده که افراد اون رو به رایگان بخونن. با کپی نکردن اون متن، هیچ پول و حقی عاید اون افراد نویسنده و ویرایش‌کننده نمیشه، ولی اینکه فردی خلاف مجوز عمل کنه و متن‌ها رو بدون بیان مشارکت‌ها کپی کنه، حقوق اون افراد رو ضایع کرده.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 806
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #13 : 22 دی 1398، 09:07 ق‌ظ »
این قضیه بیشتر جنبه جامعه شناسی داره تا شخص و فرد ٬ ببینید ٬ زمانی که فرد از نظر مالی و درآمد به سطح استاندارد رو به بالا برسه معمولا قضیه کپی رایت رو رعایت میکنه و برای یک قسمت از سریال مورد نظرش حاضره اون مبلغ کم رو پرداخت کنه ٬ نیاز به داشتن کپی غیرمجاز تنها زمانی در افراد یک جامعه زیاد میشه که یک : دسترسی به محتوای اورجینال امکان پذیر نباشه ٬ دو : هزینه خرید قانونی برای جامعه زیاد باشه ٬ من خودم شاید ده سال پیش این کار رو زیاد انجام میدادم و هر محتوایی چه نرم افزاری و چه رسانه ای و بخصوص بازی رو از کپی های غیر مجاز استفاده میکردم ٬ بماند که چه مشکلاتی هم داشتم مثل یک ارور عجیب و پیشبینی نشده که توی کرک یکی از موتور های بازی سازی داشتم که مختص اون کرک بود و کاریش نمیشد کرد ! یا تروجان ها و ابزار های جاسوسی ای که کرک های بازی ها و کیجن های برنامه ها روی سیستمم نصب میکردن ! ٬ البته هنوزم کپی های غیر مجاز روی سیستمم دارم ولی برای مثال الان تقریبا نصف بازی هایی که دارم رو به شکل اورجینال و توی تخفیف های استیم خریدم ٬ و اتفاقا خیلی هم بهترن از کرکیشون ٬ حتی اون هایی که بازی تحت شبکه ندارن و داستانی هستن ٬ چون الان که اورجینالشون رو تهیه کردم با شبکه ای چند میلیونی از دیگر بازیکن ها و علاقه منده های به اون بازی در ارتباطم ٬ اچیومنت میگیرم و عکس ها و تجربه های دیگر بازیکنان رو میبینم و باهاشون تعامل دارم ٬ این خیلی بهتره از کرک هایی که فقط میتونم نسخه آفلاینشون رو بازی کنم ! ٬ درباره فیم و سریال اما هنوز مرجع مناسبی که همیشگی باشه برای این کار پیدا نکردم ٬ شخصا از Kodi استفاده میکنم و از سیستم های کاملا بسته ای مثل Netflix راضی نیستم ٬ اما در کل این یک مسئله مشخص هستش که نقض حقوق یک ناشر کار غیر اخلاقی و اشتباهیه ٬ هرچند در همه جای دنیا این مسئله وجود داره و اگر آمار استفاده کنددگان از تورنت رو ببینید در کشور های مختلف تعجب زده خواهید شد ٬ البته اگر در جامعه ای با این وضعیت اقتصادی و این تحریم ها نبودیم شاید اصلا این تاپیک بوجود نمیومد .
« آخرین ویرایش: 22 دی 1398، 02:53 ب‌ظ توسط enCODEr »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #14 : 22 دی 1398، 08:37 ب‌ظ »
البته فقط اون دو مورد نیست و موارد دیگه‌ای هم وجود داره. مثلا توی مثالی که زدم، دلیلش قانون‌گریزی هستش. توی مثالی که زدم هیچ حرفی از پول نبود و بعیده که اون فرد ندونه باید منبع یا اسم افراد نویسنده و ویرایش‌کننده رو بنویسه، ولی به قصد، ننوشته. نمونه‌هاش توی ایران خیلی زیاده. من برای مدتیه توی یک گروه ایرانی تلگرام برای پروژه‌ها هستم و پره از پروژه‌هایی مثل جعل مدرک، انجام پروژه‌های دانشگاه، نوشتن مقالهٔ علمی برای انتشار، از کار انداختن سایت‌های دیگه، ... برای من این حجم از قانون‌گریزی واقعا عجیب بود و عجیب‌تر اینکه برای اون ۱۵۰۰ نفر توی گروه هم اهمیتی نداشت. حتا من وقتی چیزی میگفتم، حتا یک نفر همراه من نبود و در طرف فرد قانون‌گریز بودن.

یکی از دلایل دیگه، بی‌اهمیت بودن حقوق بقیه افراد هستش. اینجا فرد قصد قانون‌گریزی هم نداره، ولی حقوق افراد براش اهمیتی نداره که بخواد اون رو رعایت کنه.

به نظرم این دو مورد پراهمیت‌تر هستند از قضیهٔ سطح مالی. من وقتی از لحاظ مالی نتونم جنس خاصی یا نرم‌افزاری رو بخرم، خب نمیخرم. یا معادل ارزون‌ترش رو میخرم. دلیلی که خیلی از افراد به عدم خرید یا خرید معادل ارزون‌تر تن نمیدن، بیشتر بی‌اهمیت بودن حقوق بقیه یا قانون‌گریزی هستش.