انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

شما به چند نفر رو تونستید فلسفه نرم افزار ازاد رو یاد بدید و بگید کرک با دزدی فرق نداره ؟  

هیچ کسی  ولی تلاشم رو کردم
هیچ کس برام  مهم نیست
زیر ۵ نفر
زیر ۱۰ نفر
زیر ۲۰ نفر
بیشتر
نصف کاربر های انجمن رو من بهشون نرم افزار ازاد رو شناسوندم (شوخی :) )

نویسنده موضوع: چرا کسانی که در حال دزدیدن نرم افزار هستند به دنبال بهانه می گردند ؟ (سوال زیر )  (دفعات بازدید: 7273 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
این چه طرز فکره ؟. این که با همون تفکرات فرق نکرد که ؟
الان یک دزد بره جیب ۲۰ نفر رو بزنه شما می تونی تو هم بری ازش بدزدی ؟ الان اون هم از چند تا ادم می دزده تو هم از همون این الان دزدی نیست ؟ میشه از دزد بدزدی بعد بگی چون اون دزد بوده مشکلی نداره ؟
آره چه مشکلی داره از دزد بدزدی ؟
دزدی نکن تا ما هم ازت دزدی نکنیم .
این میتونه یه نوع تنبیه باشه وقتی زوره هیچ کس بش نمیرسه .
نقل‌قول
اون هم دزدی کرده تو هم داری دزدی می کنی تو با اون چه فرقی داری ؟
الان می تونی بگی اون از دیوار خونه یکی بالا رفته من هم بالا میرم اشکالی نداره ؟ الان  زنگ بزنند پلیس میگی اول اون بالا رفت ؟ یکم منطقی باش دیگه :)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
من یه سوال دارم از کسانی که به استفاده‌کنندگان از نرم‌افزار کرک شده خرده می‌گیرن و اون ها رو دزد می‌خونن دارم. آیا شما خودتان تمام آهنگ‌هایی که گوش می‌دین و تمام فیلم‌هایی که نگاه می‌کنید رو به‌صورت قانونی تهیه می‌کنید؟ اگر پاسختان منفی است یه ضرب‌المثل داریم که «رطب خورده منع رطب نکند»
دزد که شاخ و دم نداره چه خودش بدونه چه ندونه استفاده بی اجازه از اموال دیگران دزدیه
من نه فیلم نگاه می کنم نه اهنگ گوش می دهم گل کارم با فایر  فاکس ویم و گیمپ است
شما کارت درسته. ولی نمیشه از کسی که کل حقوق ماهیانه‌اش به دلار ماهی ۱۰۰ دلار بیشتر نیست انتظار داشته باشی اشتراک یه نرم‌افزار ۲۰۰ دلاری رو بخره.تازه این جدیدا که اکثر نرم‌افزارها از لایسنس مادام‌العمر رفتن به سمت لایسنس سالانه. من منظور شما رو درک می‌کنم که این کار از لحاظ اخلاقی درست نیست ولی خیلی هم راحت نمیشه به این و اون بگیم دزد

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
اگه تو شرایط مساوی زندگی می‌کردیم، دزدی نرم‌افزار قابل توجیه نبود. ولی شما در نظر بگیرید کدوم دانشگاه یا موسسه ایرانی لایسنس قانونی متلب یا ADS (و سایر نرم‌افزارهای تخصصی) رو خریده یا پولش رو داره بخره. از طرفی اکثر پروژه‌های دانشگاهی و صنعتی جدی رو نمی‌شه بدون این نرم‌افزارها انجام داد یا تکمیل کرد.
الآن خودرو گرونه پس باید بدزدیم؟
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
من نمیفهمم دزدی و کرک کردن چه ربطی به فلسفه نرم افزار آزاد داره؟ یعنی اگه شما پول می داشتی و همه نرم افزار ها رو اوریجینال میخریدی دیگه لازم نبود از نرم افزار آزاد استفاده کرد؟؟!
پس با این دید، فقط باید تو چند تا کشور عقب افتاده از نرم افزار آزاد استفاده کرد. این استدلال برای دعوت بقیه به نرم افزار آزاد، منطق مناسبی نداره

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
من نمیفهمم دزدی و کرک کردن چه ربطی به فلسفه نرم افزار آزاد داره؟ یعنی اگه شما پول می داشتی و همه نرم افزار ها رو اوریجینال میخریدی دیگه لازم نبود از نرم افزار آزاد استفاده کرد؟؟!
پس با این دید، فقط باید تو چند تا کشور عقب افتاده از نرم افزار آزاد استفاده کرد. این استدلال برای دعوت بقیه به نرم افزار آزاد، منطق مناسبی نداره
درسته باید دوتا سوال جدا می گفتم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
نقل‌قول
مساله خودرو با نرم‌افزار یه خرده متفاوته. شما تو صنعت خودروسازی حداقل یه جایگزین بومی دارید (فارغ از کیفیت و قیمت خودرو بومی)، در حالی که توی نرم‌افزار جایگزینی وجود نداره (و تقریبا به طور کامل از خدماتشون محرومیم). ممنون می‌شم یه جایگزین آزاد یا بومی برای نرم‌افزاری مثل کامسول معرفی کنید.
در کل من با حرف شما کاملا موافقم، ولی تو دنیای واقعی خیلی سخته بهش رسیدن. حداقل تا زمانی که کسی تو ایران روی پروژه‌های اینچنینی کار نکنه و صرفا محدود به وب اپلیکیشن و اپ‌های اندرویدی باشیم.
من حاضرم یه اینترفیس نصفه و نیمه بومی با سی پلاس پلاس یا پایتون در اختیار داشته باشم که کارم رو راه بندازه ولی متاسفانه نیست.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
نقل‌قول
مساله خودرو با نرم‌افزار یه خرده متفاوته. شما تو صنعت خودروسازی حداقل یه جایگزین بومی دارید (فارغ از کیفیت و قیمت خودرو بومی)، در حالی که توی نرم‌افزار جایگزینی وجود نداره (و تقریبا به طور کامل از خدماتشون محرومیم). ممنون می‌شم یه جایگزین آزاد یا بومی برای نرم‌افزاری مثل کامسول معرفی کنید.
در کل من با حرف شما کاملا موافقم، ولی تو دنیای واقعی خیلی سخته بهش رسیدن. حداقل تا زمانی که کسی تو ایران روی پروژه‌های اینچنینی کار نکنه و صرفا محدود به وب اپلیکیشن و اپ‌های اندرویدی باشیم.
من حاضرم یه اینترفیس نصفه و نیمه بومی با سی پلاس پلاس یا پایتون در اختیار داشته باشم که کارم رو راه بندازه ولی متاسفانه نیست.
من کاری به ملیت خودرو ندارم. خودرو، هم ایرانی و هم خارجی، گرون هستن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
فلسفهٔ نرم‌افزار آزاد با دزدی بودن کرک دو چیز کاملاً متفاوتن.
در ضمن کی گفته کرک کردن، دزدیه؟ کرک کردن، کرک کردنه و دزدی، دزدی! دو چیز کاملاً متفاوتن که هیچ شباهتی هم به هم ندارن!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
در ضمن کی گفته کرک کردن، دزدیه؟ کرک کردن، کرک کردنه و دزدی، دزدی! دو چیز کاملاً متفاوتن که هیچ شباهتی هم به هم ندارن!
پس چی هست ؟

کرک کردن نرم افزار یعنی تغییر دادن نرم‌افزار به منظور حذف کردن روش‌های حفاظتی آن نرم‌افزار تا بتوان از آن بر خلاف خواسته ی سازندگان یا روشی که سازندگان در نظر گرفته اند استفاده کرد.

دزدی هم یعنی استفاده بی اجازه از مال دیگران

؟.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
پس چی هست ؟

کرک کردن نرم افزار یعنی تغییر دادن نرم‌افزار به منظور حذف کردن روش‌های حفاظتی آن نرم‌افزار تا بتوان از آن بر خلاف خواسته ی سازندگان یا روشی که سازندگان در نظر گرفته اند استفاده کرد.

؟.

اگر x از y بدزده، یک چیزی از y کم شده.
اگر x برنامه y رو کرک و استفاده کنه، چیزی از y کم نمی‌شه. اما حقوقش زیر سوال میره.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین alitoos23

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
نظری که من دارم اینکه عموم افراد هنوز اقبالی به لینوکس ندارند چرا ؟
1-اول که خوب ما همه چیزو با کرک داریم خدا شکر سایتایی هم هستن که زحمت کرک کردن رو میکشن(اینجا که به قول یکی از دوستان اگر نرم افزار پولی باشد مردانی از سرزمین پارس اونو کرک می کنند.)  ](*,)

2-جو اطرافیان و محیط های کاری هم به نرم افزار های انحصاری هست تا زمانی که فرد میبینه دوستاش با فوتوشاب و یا غیره راحت تر اند و ابزار بیشتری هم داره هرگز به سمت نرم افزار های متن باز نمیاد - یا برنامه نویسی که می بینه با یه نرم افزار انحصاری (که دستشون با شرکت سازنده سخت افزار تو یک کاسه است) حجم کدش و سرعتش بیشتره مخصوصا تو محیط های کاری بازم این یه دلیله

3-بیاین قبول کنیم بعضی وقتا تو یه جاهایی از لینوکس به مشکل می خوریم که باید بریم خدمت ترمینال . قطع به یقین ملت حال احتمالا ندارند  ::)

4-تمام سیستم های اداری و سازمان ها همچنان ویندوز هست که می بینم چه مشکلاتی به وجود اورده اگر خودشون یه همتی به خرج بدن لینوکس رو کانقیگ کنن برای اون کاربرد خودشون یا حتی برای استفاده ادارات خوب میشه ولی الآن که از این خبرای هنوز نیست.

5- تا وقتی چامعه کاربری رشد نکنه و زیاد نشه اون نرم افزار ممکنه مشکلاتی داشته باشه مثلا من رو سیستم با یک سخت افزار به یک مشکلی می خورم واقعا کسی پیدا میشه که با این کانفیگ ها دقیقا مثل من این سیستم رو داشته باشه و این اشکال رو گزارش بده تا افراد بعدی درگیر اون نشن . مثل libreoffice که بعضی وقتا تو زبان فارسی یه لنگ هایی می زنه. و تو معادل انحصاری اون این مشکلات وجود نداره.

درسته که نباید اون شرکتی که با دبدبه و کبکبه و کلی سرمایه داره نرم افزار تولید میکنه با انجمن ها و تیم های توسعه نرم افزار های ازاد مقایسه کرد ولی بازم اگر جامعه کاربری زیاد بشه میشه امید داشت وضع خیلی خیلی بهتر بشه.

بعد هم اون طور که من در عموم افراد دیدم این بحث استفاده از اطلاعات و حریم خصوصی برای افرادی اهمیت نداره تازه بعد اینکه کلی براشون توضیح میدی طرف میگه "بزار ببرن مهم نیست من که چیزی ندارم"  :(

به هر حال اون شرکتا هم دارن پول میگیرن خدمات میدن بالاخره باید یه پولی در بیارن :) اینکه اینجا ما کرک میکنیم و استفاده میکنیم حداقل این دلیل که به طرف بگی" تو داری دزدی میکنی " برای این افراد قانع کننده نیست و باید دنبال یه دلیل دیگه باشیم.

چیزایی بود که تو دلم مونده بود گفتم بگم اگر خواستید نقدی کنید از دید دانش خودتون نگاه نکیند از دید عمومی نگاه کنید که انجام کار بدون دردسر براشون اهمیت اول رو داره.
به امید پیشرفت و فراگیر شدن لینوکس
امیدوارم موفق باشید
« آخرین ویرایش: 10 امرداد 1400، 06:36 ب‌ظ توسط alitoos23 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نه. این تعریف رو از کجا آوردی؟
دزدی یا سرقت در حقوق کیفری یعنی «در اختیار گرفتن غیرقانونی اموال دیگران ،بدون رضایت آن‌ها».
وقتی شما نرم‌افزاری رو کرک می‌کنی، چیزی از اموال دیگران رو در اختیار خودت نمی‌گیری. برنامه و حقوقش همچنان برای ناشره. شما فقط یه رونوشت از اون برای خودت نگه داشتی. وقتی می‌شه دزدی که شما ادعا کنی مالکیت ویندوز برای منه، نه مایکروسافت.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
ببنید من معتقدم که باید سیستم آموزش رایانه در سیستم آموزش کشور تغییر کنه (بماند که باید سیستم آموزشی کشور رو باید منفجر کنیم و دوباره بسازیم). یعنی ما باید اول یک درس با عنوان آموزش رایانه بسازیم، و باید درس ها به چهار گروه تقسیم شوند
۱- درس های ضروری نوبت اول
۱-۱ آشنایی مختصر با قطعات یک رایانه
۱-۲ آشنایی جزیی با معماری های رایانه (مانند x86 arm powerpc)
۱-۳ آشنایی جزیی با کد ماشین و اسمبلی و زبان های برنامه نویسی ساده و سطح بالا
۱-۴ آشنایی با سیستم عامل ها و نرم افزار آزاد و متن بسته
۱-۵ حق تکثیر در نرم افزار
۲- درس های اختیاری نوبت اول (برای مطالعه)
نکته اسم های بهتری پیدا نکردم
۲-۱ در باب نرم افزار های آزاد و متن بسته
۲-۲ آشنایی با دستورعمل های RISC و CISC
۲-۳ هسته، کرنل و فضای کاربری
۲-۴ میان افزار ها و گرداننده های سخت افزار
۳- درس های ضروری نوبت دوم
۳-۱ آشنایی با لینوکس و گنو
۳-۲ آشنایی با tty
۳-۳ آشنایی با xorg
۳-۴ انجام کار های روزمره با لینوکس
۴- فعالیت های اختیاری نوبت دوم (برای مطالعه)
۴-۱ دیگر سیستم عامل های آزاد و متن باز
۴-۲ مدیریت نسخه در برنامه نویسی
۴-۳ زبان های برنامه نویسی سطح میانی و سطح پایین
۵- گردآوران و منابع
اینکه سیستم آموزشی کشور مشکل داره درسته و بیش از حد به نرم افزار های انحصاری توجه میکنه (البته این جمله نسبی هست وگرنه کلا کامپیوتر مهجور واقع شده)؛ ولی مباحثی که شما برای مدارس مطرح کردید خیلی سطح بالا هستن و نیازی بهشون نیست. قرار نیست همه متخصص کامپیوتر بشن. در حدی که دانش آموز مجبور نشه از نرم افزار انحصاری استفاده کنه و همچنین با آزادی نرم افزار آشنا بشه کافیه. البته این نظر منه.
درسته خودم یکم زیادی شورش رو در آوردم (و بیشتر کارم حکم مثال رو داشت) ولی من معتقدم که ما باید برای درس هایی که تماما ضروری نیستن (یعنی مانند ریاضی نیستش که تمام و کمال در مدرسه تدریس بشه - اونم میشه دربارش بحث کرد) باید بیشتر برای استعداد یابی استفاده بشه یعنی:
مثال: مثلا من در همین کتاب خیالی درباره یکسری از زبان های سطح بالا نوشته شده. همه دانش آموزان باهاش آشنا میشن و میتونن در حد نمایش یک سلام با یک زبان سطح خیلی سطح بالا باهاش کار کنن. اما ممکنه دانش آموزانی (یا آموزی) پیدا بشه (یا بشن) که براش (یا براشون) این موضوع جالب باشه میره (یا میرن) و در خارج از مدرسه دربارش تحقیق میکنه (یا میکنن) و اینجوری پیشرفت میکنه (یا میکنن).

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
نه. این تعریف رو از کجا آوردی؟
دزدی یا سرقت در حقوق کیفری یعنی «در اختیار گرفتن غیرقانونی اموال دیگران ،بدون رضایت آن‌ها».
وقتی شما نرم‌افزاری رو کرک می‌کنی، چیزی از اموال دیگران رو در اختیار خودت نمی‌گیری. برنامه و حقوقش همچنان برای ناشره. شما فقط یه رونوشت از اون برای خودت نگه داشتی. وقتی می‌شه دزدی که شما ادعا کنی مالکیت ویندوز برای منه، نه مایکروسافت.
یعنی به نظر شما اگر کتاب کسی رو بدون اجازه فقط بخونیم دزدی نیست؟
اگه جوابتون خیر هست، یه سوال هم دارم. این کار مشکل داره؟

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
فکر میکنم که خوبه در رابطه بحث بشه و چیز هایی رو یاد بگیریم. ببینید آقای بهزادی میگن که دزدی با کرک فرق میکنه (در متن: شما=آقای بهزادی)
چیزی من فهمیدم اینه که شما میگید که وقتی شما برنامه ای رو دارید کرک میکنید یعنی دارید از رونوشت اون برنامه به طور غیر قانونی استفاده می کنید اسمش دزدی نیست.
من نظرم اینه که وقتی شما برنامه رو کرک میکنید علاوه بر اینکه دارید از رونوشت اون برنامه به طور غیر قانونی استفاده میکنید دارید یک رونوشت از برنامه رو هم میدزدید، چون شما رفتید برنامه ای که پولی بوده رو رونوشتش رو برداشتید دستکاری کردید و دارید رایگان ازش استفاده میکنید اگه اسم این دزدی نیست پس چیه؟
خیلی دوست دارم این بحث به طور خوب و صمیمی جلو بره  ;D