انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیع بی دردسر  (دفعات بازدید: 6559 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
پاسخ : توزیع بی دردسر
« پاسخ #15 : 20 آذر 1400، 07:21 ب‌ظ »
آرچ

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
« پاسخ #16 : 20 آذر 1400، 08:57 ب‌ظ »
با اینکه محیط گنوم رو خیلی دوست دارم.خصوصا گنوم ۴۱ که روی فدورا بود خیلی polish و شیک و مدرن بود و گرافیک بسیار زیبایی داشت و به نظر من بسیار زیبا بود.ولی به دلیل Workflow نزدیک تر kde plasma به ویندوز من kde رو ترجیح میدم.چون من در محیط کارم نمیتونم ویندوز رو حذف کنم و گنو/لینوکس داشته باشم.به همین دلیل نزدیک بودن KDE به محیط سنتی ویندوز برای من حسن هستش.چون من دوست دارم سریع کار کنم.یادمه یه زمانی یونیتی داشتم رو لپ تاپم محل کار همش میرفتم سمت چپ مانیتور که app ها رو باز کنم.یادم میفتاد اینجا ویندوزه و ابونتو نیست.به همین خاطر با اینکه از نظر من گنوم۴۱ خیلی زیباست ولی KDE رو انتخاب کردم.دلیل دیگه م هم برنامه های KDE مثل Jukbox , Kdenlive , Krita هستش.میدونم جایگزین دارند ولی من با این ها کار کردم و بهشون عادت کردم.دلیل دیگه م برای انتخاب KDE مصرف حافظه اصلی کم هستش.چون KDE برای موبایل های ARM هم توزیع زده باید توی مصرف منابع محتاط باشه.به همین خاطر توی سال های اخیر میبینیم که KDE پلاسما داره با این همه امکانات به اندازه توزیع سبک XFCE حافظه اصلی رو مصرف میکنه و از این نظر خیلی ها به خاطر قابلیت های زیاد KDE و مصرف منابع کمش اون رو جایگزین XFCE کردند ! به همین خاطر من هم KDE رو انتخاب کردم.ولی نمیدونم کدوم KDE برای من دردسر کمتری داره.KDE Neon یا Manjaro KDE ! هردو هم خیلی خوبند ولی من بین انتخاب این دو تا فعلا مرددم...
« آخرین ویرایش: 20 آذر 1400، 08:59 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #17 : 21 آذر 1400، 11:00 ق‌ظ »
در نهایت KDE Neon‌رو نصب کردم.خیلی رونه و سرعت اجرای بسیار خوبی داره.حتی به صورت Live و برروی فلش از ویندوز۱۰ نسخه LTSC که روی لپ تاپم اداره داشتم سریعتره.مصرف منابع اش خیلی خوبه.نرم افزار و پکیج اضافی نداره.به نظر من به زیبایی گنوم نیست.البته سلیقه ایه ولی خیلی سریع و روون هستش و Workflow خوبی که KDE Plasma داره کارها خیلی سریع میکنه.همچنین چون Base اون اوبونتو از امکانات اوبونتو هم میشه استفاده کرد.مثلا من نیاز به تنظیم فایروال داشتم و کار با iptables یه خورده مشکل و پیچیده بود.با ufw و همچنین UI اون که نوشته بود firewall به راحتی تونستم فایروال رو کانفیگ کنم.خوب همین کار توی فدورا به این راحتی نبود
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #18 : 21 آذر 1400، 04:27 ب‌ظ »
در نهایت KDE Neon‌رو نصب کردم.خیلی رونه و سرعت اجرای بسیار خوبی داره.حتی به صورت Live و برروی فلش از ویندوز۱۰ نسخه LTSC که روی لپ تاپم اداره داشتم سریعتره.مصرف منابع اش خیلی خوبه.نرم افزار و پکیج اضافی نداره.به نظر من به زیبایی گنوم نیست.البته سلیقه ایه ولی خیلی سریع و روون هستش و Workflow خوبی که KDE Plasma داره کارها خیلی سریع میکنه.همچنین چون Base اون اوبونتو از امکانات اوبونتو هم میشه استفاده کرد.مثلا من نیاز به تنظیم فایروال داشتم و کار با iptables یه خورده مشکل و پیچیده بود.با ufw و همچنین UI اون که نوشته بود firewall به راحتی تونستم فایروال رو کانفیگ کنم.خوب همین کار توی فدورا به این راحتی نبود

من کی دی ای نئون داشتم باگ زیاد داشت الان مانجارو کی دی ای نصب دارم خیلی سریعه و باگ تا الان ندیدم لگ هاش هم کمتره.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #19 : 22 آذر 1400، 12:09 ب‌ظ »
تا جایی که می‌تونید، ppa به neon اضافه نکنید. neon مخازن خودش رو به توزیع اضافه کرده و اضافه کردن ppa های مختلف، می‌تونه مشکل ایجاد کنه.
سیستم رو مستقیما با apt ارتقا ندید، از ابزار‌های خود neon برای ارتقا استفاده کنید. چون مخازن جدا توی neon وجود داره که آخرین نسخه kde رو دارند و وضعیت بسته‌ها سریع توی اون مخازن تغییر می‌کنه، ارتقا سیستم مستقیما توسط apt پیشنهاد نمیشه و بهتره بذارید خود ابزار‌های neon ارتقا رو انجام بدن.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #20 : 23 آذر 1400، 11:46 ق‌ظ »
تا جایی که می‌تونید، ppa به neon اضافه نکنید. neon مخازن خودش رو به توزیع اضافه کرده و اضافه کردن ppa های مختلف، می‌تونه مشکل ایجاد کنه.
سیستم رو مستقیما با apt ارتقا ندید، از ابزار‌های خود neon برای ارتقا استفاده کنید. چون مخازن جدا توی neon وجود داره که آخرین نسخه kde رو دارند و وضعیت بسته‌ها سریع توی اون مخازن تغییر می‌کنه، ارتقا سیستم مستقیما توسط apt پیشنهاد نمیشه و بهتره بذارید خود ابزار‌های neon ارتقا رو انجام بدن.
شما هم Manjaro KDE‌رو توصیه میکنید  !؟ یعنی باگ کمتری داره و Stable‌تره !؟ آخه این دوستمون انقدر تعریف کرد وسوسه میشم حذفش کنم یه مانجارو نصب کنم ;)
چون فعلا تازه نصبش کردم نصب مانجارو برام کم هزینه س.فعلا فقط یه توزیع نصب کردم و کار خاصی انجام نداد.خیلی راحت میتونم برم مانجارو نصب کنم.نظر شما چیه !؟
« آخرین ویرایش: 23 آذر 1400، 11:48 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #21 : 23 آذر 1400، 04:07 ب‌ظ »
راستش نمی‌دونم پایداری کدوم بیشتره. مانجارو و آرچ رو نصب نکردم که دقیقا ببینم چجوری هستند.
می‌تونید مانجارو رو به صورت زنده امتحان کنید تا ببینید چجوری هست. برای بقیه توزیع‌ها هم اینکار ممکنه. اول یکم با توزیع زنده کار کنید، اگه دیدید مشکل خاصی نبود و مناسب هست، می‌تونید نصبش کنید و بیشتر بررسی کنید.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 23 آذر 1400، 04:24 ب‌ظ »
شما هم Manjaro KDE‌رو توصیه میکنید  !؟ یعنی باگ کمتری داره و Stable‌تره !؟ آخه این دوستمون انقدر تعریف کرد وسوسه میشم حذفش کنم یه مانجارو نصب کنم ;)
چون فعلا تازه نصبش کردم نصب مانجارو برام کم هزینه س.فعلا فقط یه توزیع نصب کردم و کار خاصی انجام نداد.خیلی راحت میتونم برم مانجارو نصب کنم.نظر شما چیه !؟

البته من یکم زیادی تعریف کردم کلا پلاسما روی سیستم من لگ داره باز مانجارو یکم بهتر بود یک باگ کی دی ای نئون داشت توی تنظیمات که می رفتم روی کزینه قبلی می زدم هیچ اتفاقی نمی‌افتاد توی مانجارو این مشکل نبود
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #23 : 23 آذر 1400، 08:23 ب‌ظ »
اگه استفاده نکردن از systemd برات مهمه void پیشنهاد میدم با اینکه خیلی بروزه ولی بهش به مشکل که دیگه بوت نشه نخوردم،
دبیان هم خوبه و پایدار با اینکه دستت باز میزاره پر برنامه هم هست(:

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 24 آذر 1400، 02:35 ق‌ظ »

البته ناگفته نماند که اوپن سوزه هم گفته شده که با پلاسما خیلی سازگاره البته من تا حالا اوپن سوزه نصب نکردم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #25 : 24 آذر 1400، 08:10 ق‌ظ »

البته ناگفته نماند که اوپن سوزه هم گفته شده که با پلاسما خیلی سازگاره البته من تا حالا اوپن سوزه نصب نکردم.
OpenSuse با کارت گرافیک انویدیا مشکل داره.یعنی کارت گرافیک انویدیا رو در مخازن خودش نداره و مخازن خودشرکت انویدیا هم ما رو تحریم کرده

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #26 : 25 آذر 1400، 09:19 ق‌ظ »
من توزیع با کی دی ای زیاد نصب کردم بهترین کارایی روی کی دی ای نئون داشتم همچین باگی که دوستان میگن هم نداره
دبیان هم خوبه
مانجارو خیلی خوبه تنها مشکلم درایو کارت گرافیک بود که صفحه کرش میکرد مانجارو تنها توزیعی بود که با درایو ان ویدیا ازاد مشکل داشت برای من اون هم یکی دو سال پیش الان نمیدونم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #27 : 25 آذر 1400، 02:10 ب‌ظ »
OpenSuse با کارت گرافیک انویدیا مشکل داره.یعنی کارت گرافیک انویدیا رو در مخازن خودش نداره و مخازن خودشرکت انویدیا هم ما رو تحریم کرده
من الان امتحان کردم مخازن انویدیا فیلتر نبود. هم با شاتل و هم با همراه‌اول.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #28 : 25 آذر 1400، 03:12 ب‌ظ »
من الان امتحان کردم مخازن انویدیا فیلتر نبود. هم با شاتل و هم با همراه‌اول.
راستش من خودم امتحان نکردم.ولی از دیگران تو همین فروم شنیدم که فیلتره .
ببین دوست خوب.من ترجیح میدم از توزیع هایی استفاده کنم که بازیگران اصلی در سرورها هستند.به همین دلیل Red-hat base ها و Debian base ها رو ترجیح میدم.به همین دلیل بود که Fedora KDE رو نصب کردم.ولی ازش راضی نبودم.فکر میکنم فدورا بیشتر گنومش به درد بخوره تا kde !
نه تنها  شما بلکه تو فروم های خارجی هم خیلی از مانجارو تعریف شده بود.به همین دلیل من توی محیط Live بررسی اش کردم.در نگاه اول توزیع خوبیه و مشخصه با وسواس خاصی روش کار شده.ولی خوب چون بیسش Arch هستش و به خاطر Rolling بودنش Arch جایگاهی در سرورها نداره به همین دلیل نتونستم خودم رو قانع کنم که مانجارو رو نصب کنم.شاید از نظر شما این دلیل من خیلی اشتباه باشه.ولی خوب نظر شخصیه منه و دوست دارم از توزیعی استفاده کنم که نسخه Server هم داشته باشه.یه موضوع دیگه هم که تو ذوقم خورد.توی ترمینال مانجارو دستور ping کار نمیکرد.و دنبالش هم نرفتم که دلیل و یا راه حلش رو پیداکنم.به همین دلیل فکر کردم که ممکنه در آینده چیزهای عجیب غریب بیشتری از آرچ ببینم که نیاز باشه مستنداتش رو بخونم.به همین خاطر من به دبیان بیس ها برگشتم.چون کمی باهاشون آشنایی دارم.  از توی دبیان بیس ها هم خود دبیان که خیلی قدیمیه.کوبونتو هم به خوبی اوبونتو نیست و قبلا هم تستش کردم ازش یه باگ هایی دیدم که باعث شد نصبش نکنم.همین KDE neon فکر کنم بهترین گزینه باشه.چون بیسش Ubuntu LTS هستش.خود Ubuntu هم از دبیان مشتق شده.و نرم افزارهای زیادی رو میشه روش نصب کرد.به خاطر بیس LTS ای که داره پایداره.شاید کمی در خصوص Rolling بودن KDE Plasma ناپایدار باشه.ولی خوب اینجا بحث Trade off بین بروز بودن و لبه تکنولوژی بودن و خطا و باگ هستش.میشه از دبیان Stable هم استفاده کرد.ولی خوب باید نرم افزارهای قدیمی و kde قدیمی داشت.به هرحال فکر میکنم Neon روی کاغذ خوب هستش .چون بیس اوبونتو و دبیان داره.و کاملا Stable هستش.و از نظر لایه های بالاتر هم Rolling هستش و بروز.چون خود بنیاد KDE هم اون رو توسعه میده و زیرمجموعه بنیاد KDE هستش فکر نمیکنم اجازه بدن Neon عملکرد بدی داشته باشه.چون با این کارشون اعتبار KDE رو زیر سوال میبرن.(neon.kde.org).از نظر کلی هم Semi Rolling هستش.و مزایای توزیع های Rolling و Stable رو با هم داره.و جدیدا این مدل توزیع ها(نیمه غلتان ها) هم موفق عمل کردند.مثل Pop!_OS برای محیط گنوم که محصول شرکتی هستش که خیلی هم بزرگ و نام آشنا برای همگان نیست(System76).ولی فکر میکنم به خاطر Semi Rolling بودنش داره روز به روز محبوب تر میشه.حتی بعضی ها به فدورا و اوبونتو ترجیح ش میدن.البته فقط دسکتاپ گنوم داره.
« آخرین ویرایش: 25 آذر 1400، 03:37 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 25 آذر 1400، 04:06 ب‌ظ »
فکر کنم به دبیان بیس ها عادت کردید دل کندن ازشون سخته. شما دنبال حل مشکلاتتون باید باشید توی آرچ. ولی مانجارو هم با این که آرچ بیس هست آسونه دستور ping هم مال من توی آرچ کار می کنه مال شما حتما مشکل از جای دیگه بوده که دنبال رفعش نگشتید. من خودم آرچ رو دوست داشتم منتها با سیستم کار فوری داشتم وقت نداشتم مشکلات رو رفع کنم مجبوری رفتم اوبونتو نصب کردم
خداحافظ لینوکس!