انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: محیط گرافیکی بدون دسکتاپ ؟!  (دفعات بازدید: 1933 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : محیط گرافیکی بدون دسکتاپ ؟!
« پاسخ #15 : 10 دی 1400، 03:31 ب‌ظ »
اها نمی‌دونستم ! خب اینجوری باز مدیر پنجره پاش میاد وسط ، عب نداره مشکلی ندارم با یک پنجره فعال ، چجوری باید اینکارو انجام بدم ؟ البته اول توی اون یکی تاپیک راهنمایی کنین چیکار کنم با دیبوسترپ ! میخوام دبیانو دیبوسترپ نصب کنم و بعد اینجا لطف کنین توضیح بدین چجوری یک سیستم عامل مینیمال بدون دسکتاپ و مدیر پنجره داشته باشم 🙂
چونکه نود درصد کارامو با گوشی انجام میدم حتی وبگردی و فیلم دیدن ، واسه همین محض احتیاط یک وی ال سی و یک فایرفاکس روی این سیستم داشته باشم کافیه ! بیشتر میخوام ازش برای یاد گرفتن لینوکس استفاده کنم 😄

سلام

اگر دنبال سبک بودن هستید مدیر پنجره های تایلینگ گزینه خوبی هستند

مانند i3, awesome و...
خودم i3 رو پیشنهاد می کنم
i3wm.org

حتما یه سر بزنید

موفق باشید. ;)
ممنون
آرچ و گنوم!

آفلاین یکی از بنده های خدا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
« پاسخ #16 : 10 دی 1400، 05:29 ب‌ظ »
درباره‌ی openbox پرس ‌و جو کن.

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 10 دی 1400، 05:47 ب‌ظ »
جدا از اون هم یه راه‌هایی هست که کلاً صفحه‌ی قفل هم نداشته باشی و موقع بوت مستقیم وارد محیط متنی بشی و از اون‌جا اگه خواستی با یه فرمان وارد یه محیط گرافیکی بشی.

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #18 : 10 دی 1400، 06:28 ب‌ظ »
VLC هم به یه صورتی می‌تونه تو محیط متنی اجرا بشه.

البتّه کیفیّتش برای من اصلاً جالب نبود و اصلاً نمی‌دونم که صدا داشت یا نه ولی خب کار می‌کنه.

توی محیط متنی -نه توی شبیه‌ساز ترمینال توی محیط گرافیکی- با فرمان cd برید به محل یه فایل ویدیویی و فرمان vlc رو به این شکل وارد کنید:
vlc filenameبعدش باید VLC باز شه و فایل رو به طرز داغونی نمایش بده.
«طبعاً باید جای filename نام فایل خودتون رو وارد کنید مثلاً example.mp4 یا example.mkv»

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1253
« پاسخ #19 : 10 دی 1400، 09:38 ب‌ظ »
VLC هم به یه صورتی می‌تونه تو محیط متنی اجرا بشه.

البتّه کیفیّتش برای من اصلاً جالب نبود و اصلاً نمی‌دونم که صدا داشت یا نه ولی خب کار می‌کنه.

توی محیط متنی -نه توی شبیه‌ساز ترمینال توی محیط گرافیکی- با فرمان cd برید به محل یه فایل ویدیویی و فرمان vlc رو به این شکل وارد کنید:
vlc filenameبعدش باید VLC باز شه و فایل رو به طرز داغونی نمایش بده.
«طبعاً باید جای filename نام فایل خودتون رو وارد کنید مثلاً example.mp4 یا example.mkv»

در شبیه‌ساز پایانه به جای خود vlc از ابزارهای زیر هم می‌توانید استفاده کنید.

nvlc
cvlc

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 11 دی 1400، 06:27 ب‌ظ »
مگه اونجا مرجعه؟
نه. ولی یه سری بدیهیات رو توضیح داده.

کجا مرجعه؟ هر جا که شما تأیید کنید؟
تاریخچهٔ واقعی اتفاقات در دنیای واقعی. مقدار زیادیش تو همون پیوند بالا اشاره شده.

مرجع معتبری هم داریم واسه چیزی به اسم «GNU OS»؟ چون از غیر از بعضی کاربران این انجمن و وبسایت‌های متصل به «پروژه‌ی گنو»، جای دیگه چنین لفظی به گوشم نخورده. تعصبی‌ترین متعصب‌ها هم به «سیستم‌عامل لینوکس» میگن «GNU/Linux»:
https://www.gnu.org ؟

من یه سری توسعه‌دهنده و کاربر و وبلاگ‌نویس و خبرنگار و... می‌بینم، نه سودجو. زدن چنین برچسبی به بخش بزرگی از مردم دنیا از طرف یه شخص مسؤولیت‌پذیر بعیده.
بله. حساب افراد ناآگاه از افراد سودجو جداست. اون افراد ناآگاه هم به دست اون افراد سودجو ناآگاه نگه داشته شدن.

در واقع علتش اینه که یه «توزیع لینوکس» مشخصه که می‌تونه کلمه‌ی «Linux» رو یدک بکشه چون یه توزیع لینوکسه!
چیزی به اسم توزیع لینوکس نداریم. این‌ها همه توزیع‌های گنو هستن که بعضی‌هاشون از لینوکس استفاده می‌کنن. برای همین هم تو اسموش لینوکس رو می‌آرن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #21 : 11 دی 1400، 07:58 ب‌ظ »
چیزی به اسم توزیع لینوکس نداریم. این‌ها همه توزیع‌های گنو هستن که بعضی‌هاشون از لینوکس استفاده می‌کنن. برای همین هم تو اسموش لینوکس رو می‌آرن.
یه سوال، چرا با وجود این همه توزیع گنو/لینوکسی مثل اوبونتو، دبیان یا آرچ لینوکس در این لینک فقط به چند تاشون اشاره شده و همشون هم برای ما ناشناخته هستند؟
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #22 : 11 دی 1400، 09:56 ب‌ظ »
یه سوال، چرا با وجود این همه توزیع گنو/لینوکسی مثل اوبونتو، دبیان یا آرچ لینوکس در این لینک فقط به چند تاشون اشاره شده و همشون هم برای ما ناشناخته هستند؟

در همین پیوند، یک پیوند دیگری هم هست که علت را شرح داده است.

به طور خلاصه دو دلیل ذکر شده است.

• در پیش نگرفتن سیاست روشنی برای اینکه‌ روی سامانه تنها نرم‌افزار آزاد اجرا شود و نه هر نرم‌افزاری.
    (برای نمونه دبیان مخازن non-free هم دارد.) دبیان
  • کرنل دارای بخش‌های باینری بدون کد منبع است.
    برای کرنل تماما آزاد لینوکس لیبره را ببینید.

از مشهور ترین توزیع‌هایی که بنیاد نرم‌افزار آزاد توصیه می‌کند می‌توان به گیکس و تریسکل اشاره کرد.

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #23 : 11 دی 1400، 10:13 ب‌ظ »
اشتباهیه که جا افتاده 😁
نه به هیچ وجه اشتباه نیست. و بله اسم این سیستم‌عامل در تمام دنیا با همین عنوان «لینوکس» جا افتاده.

شما دارید به موارد اختلافی می‌پردازید.

* بحث نام‌گذاری گنو/لینوکس (ویکی انگلیسی)
* بحث نام‌گذاری گنو/لینوکس (ویکی فارسی)

مشابه است با
* جنگ ویرایشگر

نظر استالمن بر گنو/لینوکس و لینوس، لینوکس است.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #24 : 11 دی 1400، 10:53 ب‌ظ »
نه. ولی یه سری بدیهیات رو توضیح داده.
اگر هر کسی بخواد نظرات شخصی خودش رو جزء بدیهیات به حساب بیاره که نتیجه میشه شرایطی مثل کشور ایران (:
یه نفر ممکنه بخواد کرنل رو از لایه‌ی سیستم عامل جدا بدونه و بگه کرنل لینوکس فقط یکی از کرنل‌های gnu به حساب میاد و اینطوری خودش رو توجیه کنه.
اما خب اکثریت آدم‌های کره‌ی زمین نطر دیگه‌ای دارن. اونها ممکنه بگن پس طبق این منطق، glibc هم خودش تنها یکی از لایه‌های Runtime library موجوده که می‌تونه روی کرنل لینوکس سوار بشه. ممکنه بگن طبق چنین منطقی، کرنل لینوکس بخش اصلی به حساب میاد چون به تنهایی داره کتابخانه‌هایی مثل Bionic ، Musl ، klibc ، Newlib ، glibc ، uClibc و dietlibc رو پشتیبانی می‌کنه و بوجود اومدن انواع سیستم‌عامل‌ها، روی طیف بسیار وسیعی از سخت‌افزارها رو ممکن کرده.
اما چنین ادعایی نمی‌کنن! اون اکثریت کره زمین نظرشون اینه که Runtime Library به همراه کرنل و یه سری لایه‌ی دیگه، یک سیستم‌عامل کامل رو بوجود میاره. اونها ارزش و بزرگی کرنل و وقت و انرژی بسیار زیادی که صرفش شده رو زیر سؤال نمی‌برن.

تاریخچهٔ واقعی اتفاقات در دنیای واقعی. مقدار زیادیش تو همون پیوند بالا اشاره شده.
صحیح.

https://www.gnu.org ؟
بله می‌دونم اکثراً فقط پایگاه‌های متصل به پروژه‌ی گنو ادعا می‌کنن چیزی به اسم «GNU OS» در واقعیت وجود داره. در ارسال قبلی هم اشاره کردم مرجعی به جز جریانی که اونها رو متعصب می‌دونم، می‌خوام.

بله. حساب افراد ناآگاه از افراد سودجو جداست. اون افراد ناآگاه هم به دست اون افراد سودجو ناآگاه نگه داشته شدن.
بله کاشف به عمل اومد یه تعداد خیلی خیلی زیادی آدم، سرکار و ناآگاهن (:
از جمله توسعه‌دهنده‌های این توزیع‌های لینوکس:

یا مثلاً وبسایت distrowatch که Linux رو در کنار BSD به عنوان یک «سیستم‌عامل» در نظر گرفته (:

جالبه که حتی اگه خود بنیان‌گذارها و رده بالاهای توسعه‌دهنده‌های «توزیع‌های لینوکس» هم بیان اینجا بگن منظورشون از اون کلمه‌ی «Linux»، اینه که دارن یه «توزیع لینوکس» توسعه میدن، باز هم شما نظر شخصی خودتون رو تکرار می‌کنید ((: از این بدیهی‌تر نمیشه که اون کلمه‌ی Linux داره به مفهوم «توزیع لینوکس» اشاره می‌کنه، نه کرنل لینوکس. واقعی‌تر و بدیهی‌تر از این دیگه نداریم! چند تا توزیع بزرگ و ریشه‌دار باید در وبسایت‌های رسمی، خودشون رو یک «Linux Distribution» یا «Linux Operating System» معرفی کنن تا شما چنین موضوع بدیهی و واقعی رو ببینید؟!

صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #25 : 11 دی 1400، 11:16 ب‌ظ »
من فقط دارم نگاه می‌کنم ببینم بنیان‌گذارها و تسعه‌دهنده‌های «توزیع‌های لینوکس» نظرشون چیه. همچنین طیف وسیعی (اکثریت قریب به اتفاق) از کاربران و وبلاگ‌نویس‌ها و خبرنگاران و کلاً آدم‌های کره‌ی زمین!
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #26 : 12 دی 1400، 08:06 ق‌ظ »
من فقط دارم نگاه می‌کنم ببینم بنیان‌گذارها و تسعه‌دهنده‌های «توزیع‌های لینوکس» نظرشون چیه. همچنین طیف وسیعی (اکثریت قریب به اتفاق) از کاربران و وبلاگ‌نویس‌ها و خبرنگاران و کلاً آدم‌های کره‌ی زمین!
طیف بسیار وسیعی باور دارن خدا وجود داره ، خیلی وسیع ... شما چون تعدادشون زیاده باهاشون موافقین ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #27 : 12 دی 1400، 09:06 ق‌ظ »

...
خیلی عجیبه. نمیدونستم گنو دیگه اینقدر سختگیر باشه. پس با این حساب، هسته لینوکس هم آزاد نیست چون binary blob داخلش داره، درسته؟ و بجاش باید از linux libre استفاده کنیم که چیزای انحصاری رو پشتیبانی نمی کنه؟
« آخرین ویرایش: 12 دی 1400، 10:12 ق‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #28 : 12 دی 1400، 09:36 ق‌ظ »
مثلا یه عده زیاد به گنو لینوکس بگن ویندوز یعنی درسته؟ یا ۹۰ درصد افرادی که فرق سیستم عامل و کامپیوتر نمیدونن و فکر میکنن ویندوزه صحیحه حرفشون؟، کنار اکثر اینها نوشته فقط لینوکس، البته گاهی گنو لینوکس باهم هم دیده میشه نمیدونم چرا لینوکس خالی میزان بخاطر نظرشون؟ عادت؟ یا عموم مردم که گنو لینوکس به اسم لینوکس میشناسن؟
هرچی هست یه فرقی نباید  بین اندروید لینوکس کروم os و توزیع های گنو لینوکسی باشه؟ یه درصد فکر کنیم کرنل دیگه ای اومد و جایگزین لینوکس شد چطور میشه بین عموم جا انداخت که نه اون فقط یه کرنل بود گنو لینوکس محو نشده!(همین الانم جایگزین درحال توسعه هست دیگه)

به طور خلاصه دو دلیل ذکر شده است.

• در پیش نگرفتن سیاست روشنی برای اینکه‌ روی سامانه تنها نرم‌افزار آزاد اجرا شود و نه هر نرم‌افزاری.
    (برای نمونه دبیان مخازن non-free هم دارد.) دبیان
  • کرنل دارای بخش‌های باینری بدون کد منبع است.
    برای کرنل تماما آزاد لینوکس لیبره را ببینید.
خب برام جالبه که چرا کد های غیرآزاد و بدون کد منبع وجود داره؟ مگه دبیان همه جاش آزاد نیست؟ اگه خیر پس چرا مخازن غیر آزاد داره و هسته ای که غیر آزاد هست رو از مخازن غیر آزاد میگیره؟!
در جنتو هم همینطور من زدم فقط و فقط نرم افزار های آزاد نصب کنه مگه اینکه خودم یه برنامه ای توی لیستی بزارم که بزاره نصب بشه، با این وجود یعنی هسته غیر آزاد دارم؟! هسته ای که آزاد باشه حتما باید لینوکس لیبره باشه یا هسته های دیگه هم میتونند باشند؟ و روی نصب لینوکس لیبره نمیشه چیز دیگه ریخت؟ دیده بودم توی مخازن غیر آزادی که توزیع گیکس داشت درایور های وای فای غیر آزاد داشت پس قطعا چیز غیر آزاد واردش میشه دیگه؟ یا به صورت ماژولی چیزی؟!
ببخشید خیلی سوال پرسیدم :D

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #29 : 12 دی 1400، 09:41 ق‌ظ »
کلا استالمن نباید اسم این سیستم عامل رو گنو/لینوکس می گذاشت که باعث سردرگمی های زیادی شد. همون گنوی خالی بهتر بود، مثل این میمونه که به اندروید هم بگیم اندروید/لینوکس!