انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اینتل آپدیت بایوس بدون نیاز به ریستارت را به کرنل لینوکس اضافه می کند  (دفعات بازدید: 4088 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
مگه قراره که لینوکس از کرنل بیشتر باشه؟
احتمالا پست بالایی‌تون رو نخوندید، برای همین جواب لینوس توروالدز به سوال شما رو می‌نویسم:
نقل‌قول
Sadly, a kernel by itself gets you nowhere. To get a working system you
need a shell, compilers, a library etc.
رایانه‌ای که شما استفاده می‌کنید قطعا نیاز به یک سیستم عامل همراه با کتابخانه ها، پوسته، کامپایلر و بوت لودر داره ولی دلیل نمیشه که همه سیستم عامل ها اینجوری باشن
متنفر از گنو و FSF

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
یعنی دارید میگید لینوکس برای هدفی ساخته شده که فقط یک کرنل باشه ؟ یا من درست حرفتون رو متوجه نشدم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
رایانه‌ای که شما استفاده می‌کنید قطعا نیاز به یک سیستم عامل همراه با کتابخانه ها، پوسته، کامپایلر و بوت لودر داره ولی دلیل نمیشه که همه سیستم عامل ها اینجوری باشن
قدم اول یک مذاکره، اینه که از کلمات با معانی یکسان استفاده کنیم و در علوم کامپیوتر، تعریف کلمات تا حد بسیار خوبی مشخص شدند. پیشنهاد می‌کنم ابتدا تعریف سیستم‌عامل رو در کتاب‌های مرجع بخونید.

الان این موضوع شبیه اینه که بگیم تمام هواپیماها بال ندارند و پرواز نمی‌کنند. بعضی‌هاشون چهارتا چرخ دارند و فقط روی زمین حرکت می‌کنند. خب به اون دیگه نمیگیم هواپیما، میگیم ماشین :) حتا اگر تولیدکننده‌اش اون رو هواپیما بنامه. به سیستم‌عاملی هم که بدون کتابخانه و پوسته و کامپایلر و بوت‌لودر باشه و فقط کرنل داشته باشه، میگیم کرنل :) اگر شما دوست دارید به ماشینتون بگید هواپیما، اشکالی نداره، ولی خب احتمالا نتونیم به درستی ارتباط برقرار کنیم.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
نقل‌قول

جالبه که همه وقتی مثال میزنن میگن موتور شما میگید چرخ! خیلی از اجزای گنو یک بخش ضروری از سیستم عامل نیستند مثلا سیستم عامل می‌تونه shell یا bootloader نداشته باشه مثال هایی هم وجود داره همین طور که خیلی از اجزای یک ۲۰۶ میتونن حذف بشن و باز خودرو باقی بمونه. کرنل همیشه همراه تعریف سیستم عامل هست. اونی که کرنل نداره دیگه سیستم عامل نیست اصلا نمی تونه وظایف سیستم عامل رو انجام بده
دو تا بحث قاطی شده: نام‌گذاری این سیستم‌عامل، مفهوم سیستم‌عامل.
نام سیستم‌عامل گنو و کرنل لینوکس از اول همین بود. همون‌جور که بقیهٔ سیستم‌عامل‌ها و کرنل‌ها نام مشخصی دارند. بسیاری از اجزای ظاهری خودروی ۲۰۶ که حذف بشن، همچنان خودروست ولی خودروی ۲۰۶ نیست. اما کشوندن بحث نام‌هایی که گذاشتیم به مفهوم‌ها، بستگی به درک هرکدوممون داره و پیچیده‌تره. تا صد سال دیگه شما می‌تونید مثال بزنید و ما هم مثال بزنیم! مثلاً:
یه نفر یه جعبه گذاشت روی میز و گفت: ساعتم خرابه. تعمیرکار دید، عقربهٔ ساعت را نداره. دومی همین کار را کرد و تعمیرکار دید این اصلاً عقربه نداره. همین‌جور اومدند و… بعدی عقربه داشت، چرخ‌دنده‌هاش ساییده بودند. بعدی چرخ‌دنده نداشت. بعدی باتری نداشت، بعدی چرخ‌دنده و باتری و سیم‌پیچ نداشت ولی عقربه داشت، بعدی یه قوطی خالی بود و حالتای دیگه. کدوم ساعت بود و کدوم نبود؟
شما می‌تونید به کرنل یا به‌اضافهٔ یه لایه بالاترش و… بگید سیستم‌عامل! یا برعکس، به یه پوسته یا به‌اضافهٔ یه لایه پایین‌تر بگید سیستم‌عامل! کرنل هم همین‌جور، می‌تونید به چهار خط کد بگید کرنل یا به وصله‌های ضروری برای یک سخت‌افزار خاص به‌خاطر ضرورتشون بگید کرنل! یا به اسبی بگید ژن یا سلول‌های…! یا به اسب پلاستیکی متحرکی بگید پوستهٔ مشابه با پوستهٔ سوارشده روی آن ژن‌ها و متصل به برق و… و یا به چاقاله آلوچه بگید گوجه سبز که گوجه و بادمجون خنده‌شون بگیره! :)
ولی چیزی که می‌گیم، باید مفهوم باشه. وقتی همهٔ این لایه‌ها اهمیت دارند و به‌راحتی می‌شه یه لایه از اون‌ها را با چیز دیگه‌ای جایگزین کرد، و وقتی اون چیز به‌تنهایی عامل کارهای درخواستی‌ام نیست، دیگه بحث چیه؟ آدمی که قلبش پیوندیه، آیا خودش نیست؟ قلب ضروریه دیگه؟ یا با قلب مصنوعی آیا آدم نیست؟
حالا با این مثالا چه کنیم؟ خداحافظی می‌کنیم تا دوستان مثال مخالف بیارند!
« آخرین ویرایش: 22 دی 1400، 04:43 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
قدم اول یک مذاکره، اینه که از کلمات با معانی یکسان استفاده کنیم و در علوم کامپیوتر، تعریف کلمات تا حد بسیار خوبی مشخص شدند. پیشنهاد می‌کنم ابتدا تعریف سیستم‌عامل رو در کتاب‌های مرجع بخونید.

الان این موضوع شبیه اینه که بگیم تمام هواپیماها بال ندارند و پرواز نمی‌کنند. بعضی‌هاشون چهارتا چرخ دارند و فقط روی زمین حرکت می‌کنند. خب به اون دیگه نمیگیم هواپیما، میگیم ماشین :) حتا اگر تولیدکننده‌اش اون رو هواپیما بنامه. به سیستم‌عاملی هم که بدون کتابخانه و پوسته و کامپایلر و بوت‌لودر باشه و فقط کرنل داشته باشه، میگیم کرنل :) اگر شما دوست دارید به ماشینتون بگید هواپیما، اشکالی نداره، ولی خب احتمالا نتونیم به درستی ارتباط برقرار کنیم.
گفتم که سیستم عاملی هست که پوسته و کتابخانه و بوت لودر نداشته باشه و هست نمونش RTOS که به پوسته نیازی نداره چون کارش با کامپیوتر شما متفاوته ولی سیستم عاملی نیست که کرنل نداشته باشه در واقع وقتی از یک سیستم عامل استفاده می کنید اون کرنل هست که به تمام درخواست های شما چه مستقیم چه غیر مستقیم پاسخ میده.
این تصویری از کتاب تتنباوم:

من نگفتم که سیستم عامل فقط یک کرنله ولی مهم ترین جزء سیستم عامل همون کرنله مثلا گوگل مرض نداره که لینوکس رو برای کرنل اندروید استفاده کنه. انجام وظایف یک سیستم عامل به عهده کرنل هست حتی اگه کاربر نتونه به صورت مستقیم با اون ارتباط برقرار کنه
« آخرین ویرایش: 22 دی 1400، 05:42 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
خودتون دارید حرف‌های خودتون رو نقض می‌کنید :) ولی همون کتاب تاننباوم می‌تونه شروع خوبی باشه، بخونیدش.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
دقیقا کدوم حرف؟ من گفتم که سیستم عامل بدون کرنل معنی نداره. بقیه اجزا می تونن حذف یا اضافه بشن
متنفر از گنو و FSF

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
گفتم که سیستم عاملی هست که پوسته و کتابخانه و بوت لودر نداشته باشه و هست نمونش RTOS
۱. کی پوسته رو تو تعریف سیستم‌عامل آورده؟
۲. ممکنه ویکی‌پدیا اشتباه باشه و من هم نرفتم خیلی بررسی حقیقت کنم،‌ولی اون‌جا نوشته:
نقل‌قول
سیستم‌عامل بی‌درنگ بر پایه Unix که توسط شرکت LynuxWorks ارائه می‌شود. این سیستم عامل منطبق با استاندارد POSIX و سازگار با Linux می‌باشد و دارای ویژگی چند نخی است و برای کاربردهای بی‌درنگ پیچیده ای که نیاز به پاسخگویی‌های سریع و قطعی دارند، طراحی شده‌است.
]
چیزی که برپایهٔ یونیکسه و استاندارد پازیکس رو داره، از کتابخونه‌های زمان اجرای پازیکسی استفاده می‌کنه و نمی‌ذاره برنامه‌های روش مستقیم با کرنل در تماس باشن. در انتهاش هم نوشته که سازگار با لینوکسه که یعنی:
۱. کرنل خالی نیست، چون اون‌وقت نمی‌گفت سازگار با لینوکسه؛ می‌گفت لینوکسه!
۲. می‌شه مثل گنو، کرنلش رو عوض کرد و با کرنل سازگار دیگه‌ای جایگزین کرد.

من نگفتم که سیستم عامل فقط یک کرنله
تا حالا که داشتی این رو می‌گفتی. وقتی می‌گی این سیستم‌عامل لینوکسه، یعنی سیستم‌عامل فقط کرنله!

ولی مهم ترین جزء سیستم عامل همون کرنله
نه. کرنل فقط وظیفهٔ ارتباط با سخت‌افزار رو در سییتم‌عامل برعهده داره. شما می‌تونی به راحتی در گنو یا سیستم‌عامل‌های دیگه‌ای که این کار رو پشتیبانی می‌کنن، کرنل رو عوض کنی و تقریباً هیچ چیزی فرق نمی‌کنه. دبیان گنو/لینوکس، همون دبیان کی‌فری بی‌اس‌دیه. همون برنامه‌ها روش اجرا می‌شن، همون شکلیه، همون منطق رو داره و…. ولی دبیان گنو/لینوکس با اندروید زمین تا آسمون متفاوتن، با این که هردوتا دارن از یه کرنل استفاده می‌کنن.

مثلا گوگل مرض نداره که لینوکس رو برای کرنل اندروید استفاده کنه.
معلومه که مرض نداره. یه سیستم‌عامل داره و براش دنبال کرنله. چرا از لینوکس استفاده نکنه که آزاد و رایگانه؟ کرنل که نمی‌تونه روی سیستم‌عامل تأثیری بذاره… البته صحبت‌های هست مبنی بر این که در اندروید هم فیوشه رو جایگزین لینوکس کنن. چون لینوکس یکپارچه‌است و محدودیت‌هایی در بخش مصرف منابع و… داره.

انجام وظایف یک سیستم عامل به عهده کرنل هست حتی اگه کاربر نتونه به صورت مستقیم با اون ارتباط برقرار کنه
فکر می‌کنم مشکلت اینه که نمی‌دونی «وظایف یک سیستم عامل» چیه. همون کتاب تتن‌باوم رو بخونی، خوب توضیح داده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
نقل‌قول از: دانیال بهزادی
[quote
دبیان گنو/لینوکس، همون دبیان کی‌فری بی‌اس‌دیه
یک سوال برایم پیش آمد، چرا دبیان که از گنو و لینوکس تشکیل شده به صورت گنو لینوکس نامگذاری می کنید اما دبیان که با گنو و BSD تشکیل شده به صورت KFreeBSD
« آخرین ویرایش: 25 دی 1400، 04:28 ب‌ظ توسط دکتر کاظمی »

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
نقل‌قول از: دانیال بهزادی
[quote
دبیان گنو/لینوکس، همون دبیان کی‌فری بی‌اس‌دیه
یک سوال برایم پیش آمد، چرا دبیان که از گنو و لینوکس تشکیل شده به صورت گنو لینوکس نامگذاری می کنید اما دبیان که با گنو و BSD تشکیل شده به صورت KFreeBSD
مگر نباید گنو بی اس دی نامگذاری کنیم

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
مهم ترین وظایف سیستم عامل: ۱- مدیریت حافظه ۲- مدیریت پروسس ها ۳- مدیریت خطاها
اگه شما این سه تا رو حذف کنید فقط یک نرم افزار دارید که با سخت افزار مستقیما ارتباط برقرار میکنه و شما میتونید ازش استفاده کنین ولی سیستم عامل نمیشه.

من یک بار هم نگفتم که سیستم عامل لینوکس
متنفر از گنو و FSF

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
مگر نباید گنو بی اس دی نامگذاری کنیم
خیلی سوال خوبیه. چون بی‌اس‌دی یه سیستم‌عامله و ما فقط از کرنل اون که اسمش کی‌فری‌بی‌اس‌دیه استفاده می‌کنیم.
در ضمن گنو لینوکس یا گنو کی‌فری‌بی‌اس دی هم واژه‌های اشتباهین. وقتی می‌تونیم بگیم گنو لینوکس که لینوکس رو گنو نوشته باشه و توسعه بده. درستش گنو+لینوکس یا گنو/لینوکسه.

مهم ترین وظایف سیستم عامل: ۱- مدیریت حافظه ۲- مدیریت پروسس ها ۳- مدیریت خطاها
اگه شما این سه تا رو حذف کنید فقط یک نرم افزار دارید که با سخت افزار مستقیما ارتباط برقرار میکنه و شما میتونید ازش استفاده کنین ولی سیستم عامل نمیشه.
خب دیگه. اسم اون نرم‌افزاری که می‌گی، کرنله. ما هم داریم می‌گیم کرنل، سیستم‌عامل نمی‌شه. بحث سر چیه پس؟
« آخرین ویرایش: 26 دی 1400، 12:36 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
دوستان این بحث‌ها، بحث‌های علمی و تخصّصیه که وجودشون مفیده. یه وقت این‌طور برداشت نشه که من و آقای اسماعیلی با هم مشکلی داریم. اتّفاقاً به نظر من، آقای اسماعیلی از بهترین اعضای انجمن هستن و بسیار احترام قائلم براشون.
من ارادت دارم 😉✋
در نهایت تنها هدفی که از این بحث داشتم اینه که بگم: چه درست چه غلط، چه سودجویانه چه خیرخواهانه، چه با داشتن اطلاعات چه با بی‌اطلاعی و چه هر چی! اسم سیستم‌عاملی که ما استفاده می‌کنیم در دنیا جا افتاده «لینوکس». همین.

نه می‌خوام بگم کرنل لینوکس مهمتر از مابقی اجزای سیستم‌عامله، نه می‌خوام بگم کار درستیه که به سیستم‌عاملمون بگیم لینوکس (اشتباه هم نیست چون اصلاً موضوع درست و غلطی مطرح نیست)، نه میگم استالمن کارش کم‌اهمیت بوده و نه هیچی. فقط دارم می‌بینم در ۹۹ درصد وبلاگ‌ها و کانال‌های تکنولوژی، در ۹۹ درصد فروم‌ها و ویکی‌های توزیع‌ها و غیره و غیره به این سیستم‌عامل میگن لینوکس. حتی اکثریت قریب به اتفاق توسعه‌دهنده‌ها و بنیان‌گذاران توزیع‌های لینوکس هم توزیع خودشون رو یه «توزیع لینوکس» می‌دونن (اینجا کلمه‌ی لینوکس به کرنل لینوکس اشاره نمی‌کنه بلکه به سیستم‌عامل لینوکس مربوطه). بازم میگم مسئله این نیست که چنین عملی درسته یا غلطه و نمی‌خوام چیزی رو اثبات کنم پس باز جمله‌ی تکراری «مغالطه‌ی توسل به اکثریت» رو کپی پیست نکنید لطفاً.

در نتیجه به نظرم بهتره اگر یه نفر به این سیستم‌عامل گفت «لینوکس»، بهش خرده نگیریم. در عمل هم سودی به کسی نمی‌رسونه اگه بگیم «سیستم‌عامل گنو» و ضرری به کسی نمی‌زنه اگه بگیم «سیستم‌عامل لینوکس».
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
در نتیجه به نظرم بهتره اگر یه نفر به این سیستم‌عامل گفت «لینوکس»، بهش خرده نگیریم. در عمل هم سودی به کسی نمی‌رسونه اگه بگیم «سیستم‌عامل گنو» و ضرری به کسی نمی‌زنه اگه بگیم «سیستم‌عامل لینوکس».
بله. موافقم.