انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب و راه اندازی سیستم عامل اوبونتو  (دفعات بازدید: 2285 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : نصب و راه اندازی سیستم عامل اوبونتو
« پاسخ #30 : 25 بهمن 1400، 10:24 ب‌ظ »
من مطابق نظر اساتید تغییراتی رو در سیستم پارتیشن انجام دادم و نسخه ۲۱.۱۰ رو هم نصب کردم.

root -> 40G
swap -> 8g
home -> 208g
efi -> 200m

اما وقتی snap رو حذف کردم دوباره با نصب firefox  از برنامه gnome softwares متوجه شدم که بسته های قبلی دوباره اضافه شدن.
آیا این روش درسته یا باز هم معایبی داره؟

واقعا به اون همه روت احتیاج ندارید ، الکی اون همه فضا بهش اختصاص دادید !
فک کنم با دقت نخوندید صفحه حذف اسنپ رو …

آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #31 : 25 بهمن 1400، 10:28 ب‌ظ »
اگر اینکارو انجام دادید قبلا ، سعی کنید با دستور زیر نصب کنید فایرفاکسو و ببینید بازم اون بسته ها نصب میشن یا ن که قطعا نخواهند شد !

sudo apt install firefox

با اجرای دستور زیر هم دیگه خود ب خود اسنپ نصب نمیشه !

sudo apt-mark hold snapd
آرچ و گنوم!

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
« پاسخ #32 : 25 بهمن 1400، 10:44 ب‌ظ »
اگر اینکارو انجام دادید قبلا ، سعی کنید با دستور زیر نصب کنید فایرفاکسو و ببینید بازم اون بسته ها نصب میشن یا ن که قطعا نخواهند شد !

sudo apt install firefox

با اجرای دستور زیر هم دیگه خود ب خود اسنپ نصب نمیشه !

sudo apt-mark hold snapd

بعضی برنامه ها فک میکنم با دستور نصب نمیشن. مثلا من نتونستم برنامه vscode رو پیدا کنم. همچین برنامه هایی رو اگر از طریق دانلود فایلشون نصب کنم درسته؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #33 : 25 بهمن 1400، 11:19 ب‌ظ »
من مطابق نظر اساتید تغییراتی رو در سیستم پارتیشن انجام دادم و نسخه ۲۱.۱۰ رو هم نصب کردم.

root -> 40G
swap -> 8g
home -> 208g
efi -> 200m

اما وقتی snap رو حذف کردم دوباره با نصب firefox  از برنامه gnome softwares متوجه شدم که بسته های قبلی دوباره اضافه شدن.
آیا این روش درسته یا باز هم معایبی داره؟
در مورد روت، بعیده که حافظه کم بیارید. swap به نظر یکم زیاد به نظر میرسه. تنها کاربرد این swap این هست که hibernation وقتی که رم به مقدار زیادی پر شده، درست کار کنه.
هوم هم اگه زیاد نباشه، کم نیست. مشکلی هم در مورد هوم ندارید.
در مورد efi، توی بعضی سیستم‌ها، firmware باگ داره و اگه esp کوچک‌تر از 512Mib باشه، مشکل برای اونها پیش میاد و درست بوت نمیشن. این مشکل بیشتر برای کامپیوتر‌هایی با نسخه‌های اول uefi پیش میاد. اگه لپ‌تاپ شما توی حداقل 7 سال اخیر تولید شده، نباید این مشکل برای شما وجود داشته باشه. اگه مال حدود 2011 یا 2012 هست، ممکنه اینجوری بشه.
اگه مشکلی در مورد این ندیدید، چیز‌هایی که بالا در مورد esp گفتم رو نادیده بگیرید. برای شما مشکلی پیش نمیاره.

در مورد snap، منطورتون چیه؟ خروجی این دستور رو بفرستید.
snap list
بعضی برنامه ها فک میکنم با دستور نصب نمیشن. مثلا من نتونستم برنامه vscode رو پیدا کنم. همچین برنامه هایی رو اگر از طریق دانلود فایلشون نصب کنم درسته؟
برنامه vscode انحصاریه. منظورم خود برنامه هست، پروژه vscode آزاده و با مجوز mit منتشر میشه. به همین دلیل فکر نکنم توی مخازن رسمی هیچ توزیعی وجود داشته باشه. شاید توی مخازن garuda linux یا parrot os باشه، مطمئن نیستم.
vscodium، نسخه آزاد vscode، توی مخازن آرچ هست. اگه vscode توی مخازن garuda linux نباشه، vscodium هست. در مورد parrot os هم فکر کنم همینجوری باشه.

در مورد برنامه‌های خارج مخازن، منظورتون از نصب از طریق فایل چیه؟ یعنی فایل deb. اون رو بگیرید و همینجوری با apt یا dpkg نصب کنید؟ اگه اینجوریه، بدونید خیلی سریع توزیع رو خراب می‌کنید.

اگه منظورتون نصب از کد منبع هست، می‌تونه از بالا بدتر باشه. چون معمولا نمی‌تونید به همین راحتی ببینید فایل‌های اون کجا قرار گرفتن تا پاکشون کنید، از طریق مدیربسته هم مدیریت نشدن تا حداقل مدیربسته در مورد فایل‌های اون یه چیزی بدونه. مشکل جایی بدتر میشه که فایل‌هایی که اون برنامه قرار داده، با فایل‌های بسته‌های داخل مخازن، به تداخل بخورن. در این حالت به همین راحتی نمی‌تونید سیستم رو بروزرسانی کنید.
می‌تونید این صفحه از ویکی رو برای اطلاعات بیشتر در مورد خراب نکردن توزیع ببینید. با اینکه در مورد دبیان هست، اما توضیحات اون در مورد خیلی از توزیع‌ها صادقه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 25 بهمن 1400، 11:31 ب‌ظ »
در مورد روت، بعیده که حافظه کم بیارید. swap به نظر یکم زیاد به نظر میرسه. تنها کاربرد این swap این هست که hibernation وقتی که رم به مقدار زیادی پر شده، درست کار کنه.
هوم هم اگه زیاد نباشه، کم نیست. مشکلی هم در مورد هوم ندارید.
در مورد efi، توی بعضی سیستم‌ها، firmware باگ داره و اگه esp کوچک‌تر از 512Mib باشه، مشکل برای اونها پیش میاد و درست بوت نمیشن. این مشکل بیشتر برای کامپیوتر‌هایی با نسخه‌های اول uefi پیش میاد. اگه لپ‌تاپ شما توی حداقل 7 سال اخیر تولید شده، نباید این مشکل برای شما وجود داشته باشه. اگه مال حدود 2011 یا 2012 هست، ممکنه اینجوری بشه.
اگه مشکلی در مورد این ندیدید، چیز‌هایی که بالا در مورد esp گفتم رو نادیده بگیرید. برای شما مشکلی پیش نمیاره.

در مورد snap، منطورتون چیه؟ خروجی این دستور رو بفرستید.
snap list
برنامه vscode انحصاریه. منظورم خود برنامه هست، پروژه vscode آزاده و با مجوز mit منتشر میشه. به همین دلیل فکر نکنم توی مخازن رسمی هیچ توزیعی وجود داشته باشه. شاید توی مخازن garuda linux یا parrot os باشه، مطمئن نیستم.
vscodium، نسخه آزاد vscode، توی مخازن آرچ هست. اگه vscode توی مخازن garuda linux نباشه، vscodium هست. در مورد parrot os هم فکر کنم همینجوری باشه.

در مورد برنامه‌های خارج مخازن، منظورتون از نصب از طریق فایل چیه؟ یعنی فایل deb. اون رو بگیرید و همینجوری با apt یا dpkg نصب کنید؟ اگه اینجوریه، بدونید خیلی سریع توزیع رو خراب می‌کنید.

اگه منظورتون نصب از کد منبع هست، می‌تونه از بالا بدتر باشه. چون معمولا نمی‌تونید به همین راحتی ببینید فایل‌های اون کجا قرار گرفتن تا پاکشون کنید، از طریق مدیربسته هم مدیریت نشدن تا حداقل مدیربسته در مورد فایل‌های اون یه چیزی بدونه. مشکل جایی بدتر میشه که فایل‌هایی که اون برنامه قرار داده، با فایل‌های بسته‌های داخل مخازن، به تداخل بخورن. در این حالت به همین راحتی نمی‌تونید سیستم رو بروزرسانی کنید.
می‌تونید این صفحه از ویکی رو برای اطلاعات بیشتر در مورد خراب نکردن توزیع ببینید. با اینکه در مورد دبیان هست، اما توضیحات اون در مورد خیلی از توزیع‌ها صادقه.

بیشتر گیج شدم. الان من باید برنامه های مورد نیازم رو از کجا دانلود و نصب کنم؟

من همه ی پیش فرض های سیستم رو پاک کردم و برای نصب برنامه ها از gnome software استفاده میکنم. خیلی کند هستش و بسیاری از برنامه ها رو هم نداره. مثلا عرض میکنم که vscode رو که من قبلا به عنوان ادیتور پیش فرض استفاده میکردم نداره.

یا برای نصب و کار با وی پی ان من الان مجبور شدم این دستوران رو استفاده کنم :

$ sudo add-apt-repository ppa:nm-l2tp/network-manager-l2tp
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install network-manager-l2tp  network-manager-l2tp-gnome

الان هم خروجی دستور snap list من اینطوری هستش :

nader@nader-ThinkPad-T480:~$ snap list
Command 'snap' not found, but can be installed with:
sudo apt install snapd

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #35 : 25 بهمن 1400، 11:45 ب‌ظ »
و همین الان که میخوام این برنامه رو نصب کنم :

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps       
sudo apt-get update       
sudo apt-get install xdman

نقل‌قول

بله دقیقا منظورم این هستش. خیلی از برنامه های فایل deb دارن برای نصب مثل همین vscode. بعضی ها هم فایل install.sh دارند. مثلا تلگرام.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #36 : 26 بهمن 1400، 12:27 ق‌ظ »
نقل‌قول
بسته اسنپی نصب نیست که !

sudo apt-get update       

نقل‌قول

بله دقیقا منظورم این هستش. خیلی از برنامه های فایل deb دارن برای نصب مثل همین vscode. بعضی ها هم فایل install.sh دارند. مثلا تلگرام.
توی تاپیک قبلیتون گفتم که مخزن چیه و چرا هست ، اصلا و به هیچ وجه برنامه خارج از مخازن نصب نکنید ، تاکید میکنم ، اصلا !
اگر دیگه خیلی خیلی مجبور بودید از appimage استفاده کنید ، اگر appimage شو پیدا نکردین مجبورید برید سراغ فلت پک !
برای سرچ در مخازن دستور زیر …
apt searchو برای دیدن اطلاعات یک بسته :
apt showسعی کنید حالا که ب دنیای گنو لینوکس مهاجرت کردید از جایگزین های آزاد نرم افزار ها و سرویس های انحصاری استفاده کنید : )
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 12:35 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #37 : 26 بهمن 1400، 12:30 ق‌ظ »
نقل‌قول
sudo apt-get update       

حتی ppa هم موجب خراب شدن سیستم عاملتون میشه ، شاید در لحظه نشون نده اما در طولانی مدت …

حتی اگه ppa یا deb مد نظرتون در سایت خود اون نرم افزار باشه و رسمی ترین حالت ممکن ، تا جای ممکن از خارج از مخازن چیزی نصب نکنید !
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 12:33 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 26 بهمن 1400، 01:18 ق‌ظ »
پیشنهاد من ب شما :

efi : 0.5G
root : 20 G
swap : 4 G
باقی مانده هم مختص home

بعد از اتمام نصب اوبونتو : آپدیت اون و اپگرید بسته ها ، بعد حذف اسنپ و هولد کردنش ، بعد نصب نرم افزار های آزاد جایگزین نرم افزار های انحصاری و در نهایت لذت بردن از یک سیستم عامل دوست داشتنی‌ !
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 01:23 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #39 : 26 بهمن 1400، 07:03 ق‌ظ »
نقل‌قول
    20.04.3 LTS

اون نسخه با اینکه هنوز پشتیبانی میشه و ۳ سال دیگه هم پشتیبانی داره، اما نرم‌افزار‌های اون قدیمی هست؛ مال حدود ۲ سال پیش. بهتره آخرین نسخه پایدار، فعلا 21.10، رو نصب کنید. یا اینکه اوبونتو فعلی رو ارتقا بدید
یک سوال برایم پیش آمد یعنی از دبیان پایدار هم نباید استفاده کنیم چون نرم‌افزار های آن همیشه قدیمی هستند درسته؟بین دبیان ناپایدار و دبیان آزمایشی کدام را انتخاب کنیم؟
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 07:05 ق‌ظ توسط دکتر کاظمی »

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 26 بهمن 1400، 09:32 ق‌ظ »
پیشنهاد من ب شما :

باقی مانده هم مختص home

بعد از اتمام نصب اوبونتو : آپدیت اون و اپگرید بسته ها ، بعد حذف اسنپ و هولد کردنش ، بعد نصب نرم افزار های آزاد جایگزین نرم افزار های انحصاری و در نهایت لذت بردن از یک سیستم عامل دوست داشتنی‌ !

دوباره نصب سیستم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 26 بهمن 1400، 11:23 ق‌ظ »
...
دوباره که نصب نکنه خب. همینی که نصب کرده خوبه

یک سوال برایم پیش آمد یعنی از دبیان پایدار هم نباید استفاده کنیم چون نرم‌افزار های آن همیشه قدیمی هستند درسته؟بین دبیان ناپایدار و دبیان آزمایشی کدام را انتخاب کنیم؟
من همیشه برای کارسازها، دبیان پایدار و برای میزکار، دبیان ناپایدار (sid) رو نصب می‌کنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #42 : 26 بهمن 1400، 11:48 ق‌ظ »
نقل‌قول
فقط بهنرین حالت رو مشخص کردم ک اگه یروزی دوباره به هر دلیلی خواست نصب کنه این مسیرو بره !
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #43 : 26 بهمن 1400، 01:41 ب‌ظ »
بیشتر گیج شدم. الان من باید برنامه های مورد نیازم رو از کجا دانلود و نصب کنم؟
از طریق مخازن.

نقل‌قول
من همه ی پیش فرض های سیستم رو پاک کردم و برای نصب برنامه ها از gnome software استفاده میکنم. خیلی کند هستش و بسیاری از برنامه ها رو هم نداره. مثلا عرض میکنم که vscode رو که من قبلا به عنوان ادیتور پیش فرض استفاده میکردم نداره.
منطورتون از "من همه ی پیش فرض های سیستم رو پاک کردم" اینه که snap رو پاک کردید؟
اگه برنامه‌ها دیر دانلود میشن، شاید بهتر باشه از یه آینه دیگه استفاده کنید.
آینه‌ها، سرور‌هایی هستند که توی جاهای مختلف زمین، توسط افراد داوطلب، دانشگاه‌ها یا شرکت‌ها بر پا شدند. اونها رو می‌تونید یه کپی از مخازن خود توزیع در نظر بگیرید.
چیز‌هایی که داخل اونها هست، با چیزی که توی مخازن خود توزیع هست یکیه. نمی‌تونند اونها رو عوض کنند یا چیز دیگه به اونها اضافه کنند چون apt موقع دریافت هر چیزی از مخازن، امضای دیجیتال اونها رو بررسی می‌کنه و اگه معتبر نباشه، اونها رو رد می‌کنه. امضای دیجیتال رو فقط کسی می‌تونه رو یه چیزی بزنه که کلید خصوصی درست رو داشته باشه. توی این مورد، این کلید دست خود توسعه دهنده‌های توزیع هست.

دلیل وجود آینه‌ها اینه که شما چیز‌های مورد نیاز رو از یه سرور نزدیک به محل فعلی بگیرید تا سرعت بیشتری داشته باشید. اگه آینه‌ها رو بذارید روی آینه‌ها داخل ایران، احتمالا سرعت دانلود درست میشه.
البته معمولا آینه‌ها ممکنه چند ساعت یا شاید یک روز از مخازن اصلی عقب‌تر باشند و دیرتر بروزرسانی‌ها رو قرار بدند. چون اول بروزرسانی‌ها وارد مخازن اصلی میشه و بعد آینه‌ها خودشون رو با اون همگام‌سازی می‌کنند.

برای تغییر آینه‌ها چند راه دارید.
می‌تونید دستی فایل sources.list رو تغییر بدید و آینه مورد نظر رو اونجا تعریف کنید. فایل sources.list توی این مسیر هست. برای تغییر اونوهم به دسترسی روت نیاز دارید.
/etc/apt/sources.list
می‌تونید از برنامه softwares and updates اینکار رو به صورت گرافیکی انجام بدید. این برنامه با توجه به آینه‌ای که انتخاب کردید، خودش فایل sources.list رو تغییر میده. همچنین یه لیست از کشور‌ها و آینه‌هایی که داخل هر کدوم هست در احتیار شما میذاره تا راحت‌تر انتخاب کنید.

نقل‌قول
یا برای نصب و کار با وی پی ان من الان مجبور شدم این دستوران رو استفاده کنم :

$ sudo add-apt-repository ppa:nm-l2tp/network-manager-l2tp
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install network-manager-l2tp  network-manager-l2tp-gnome
عجیبه که برنامه‌هایی که توی مخازن اصلی هستند کار نکردند. مشکل از سروری که بهش وصل شده بودید، نبوده؟ قبل و بعد از نصب از این دوتا بسته، یه سرور رو امتحان کرده بودید؟ یا اینکه سرور‌ها فرق داشتند؟

نقل‌قول

nader@nader-ThinkPad-T480:~$ snap list
Command 'snap' not found, but can be installed with:
sudo apt install snapd

اصلا snap نصب نیست. پاک شده.

sudo apt-get update       
ppa های زیاد اضافه نکنید و سعی کنید از چیز‌هایی که داخل مخازن هست، استفاده کنید. با اضافه کرد ppa های زیاد، ممکنه موقع ارتقا به نسخه بعدی اوبونتو، به مشکل بخورید.
بعید می‌دونم بسته بالا، مشکل ایجاد کنه.

نقل‌قول
تلگرام که توی خود مخازن هست. در مورد vscode، شاید بهتر باشه از نسخه آزاد اون، vscodium استفاده کنید. می‌تونید نسخه appimage اون رو دانلود کنطد، بهش دسترسی اجرایی بدید و بعد اجراش کنید. به همین راحتی.
اینجا می‌تونید نسخه آخر اون رو دانلود کنید. فایل‌های زیادی اونجا هست. اگه نتونستید نسخه appimage رو پیدا کنید، این یه لینک مستقیم به فایل appimage، نسخه 1.62 هست. حجمش حدود 113Mib هست. از اونجایی که از github دانلود می‌کنید و داخل ایران هستید، ممکنه سرعت کند باشه. شاید لازم باشه  چیزشکن رو فعال کنید تا سرعت بهتری بگیرید.
لینک دومی احتمالا خیلی زود قدیمی میشه. گزینه بهتر اینه که در آینده، از لینک اولی استفاده کنید.

نبایدی وجود نداره. گفتیم بهتره از آخرین نسخه پایدار اوبونتو استفاده کنید تا نرم‌افزار‌های جدیدتر داشته باشید. می‌تونید همچنان از اوبونتو 20.04 استفاده کنید و کار‌ها رو با همون نرم‌افزار‌هایی که داره راه بندازید.
در مورد دبیان، اگه پایداری می‌خواهید، می‌تونید از شاخه پایدار استفاده کنید. توی دبیان، یه سری از بسته‌ها از شاخه آزمایشی backport میشن و داخل مخازن backport قرار میگیرن تا بتونید نسخه جدید اونها رو توی دبیان پایدار داشته باشید. این بسته‌ها کمتر آزمایش شدند ولی من تا حالا با بسته‌های backport شده به مشکل نخوررم.
معمولا کرنل و systemd چیز‌هایی هستند که backport میشن. چیز‌هایی مثل glibc یا پایتون یا میزکار‌ها رو ندیدم که backport بشن.

پیشنهاد من ب شما :

باقی مانده هم مختص home

روت کمه. فکر کنم همین 40Gib فعلی مناسب باشه.

نقل‌قول
فقط بهنرین حالت رو مشخص کردم ک اگه یروزی دوباره به هر دلیلی خواست نصب کنه این مسیرو بره !
البته ممکنه با توجه به نیاز لازم باشه چیز‌های دیگه رو هم جدا کرد. مثلا من اینها رو جدا کردم. (باز هم هستند، اینجا نگفتم)
/var/lib/libvirt
/var/lib/docker
میدونید که زکات علم نشر آن است