انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نگارش ۲۲٫۰۴ اوبونتو پایدار است؟  (دفعات بازدید: 1797 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : آبا نسخه 22.04 اوبونتو stable است؟
« پاسخ #15 : 11 تیر 1401، 06:32 ب‌ظ »
ببخشید که سوالات و مشکلاتم یه خورده ابتدایی هستن. من هر جا با برنامه ای به مشکل برمیخورم میگن مشکل از برنامه است. یعنی برنامه های Atom, VSCode, Google Chrome و ...
اگه واقعا می‌خواهید از برنامه‌های خارج از مخازن استفاده کنید، بتره برید سراغ نسخه appimage اونها. با اینکار شما فقط یه فایل دانلود می‌کنید، بهش دسترسی اجرایی میدید و در نهایت اجراش می‌کنید.
اینجوری با APT  و مخازن هم تداخلی پیدا نمیشه. برنامه هم به طور پیش‌فرص فقط برای کاربر شما دردسترس هست و کل سیستم رو تحت تاثیر قرار نمیده.

البته در مورد atom، گیتهاب قراره دیگه توسعه اون رو کنار بذاره. خبرش یه مدت پیش منتشر شد. ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ معادل ۲۴ آذر ۱۴۰۱، مخزن atom روی گیتهاب بایگانی میشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
« پاسخ #16 : 11 تیر 1401، 10:16 ب‌ظ »
اگه واقعا می‌خواهید از برنامه‌های خارج از مخازن استفاده کنید، بتره برید سراغ نسخه appimage اونها. با اینکار شما فقط یه فایل دانلود می‌کنید، بهش دسترسی اجرایی میدید و در نهایت اجراش می‌کنید.
اینجوری با APT  و مخازن هم تداخلی پیدا نمیشه. برنامه هم به طور پیش‌فرص فقط برای کاربر شما دردسترس هست و کل سیستم رو تحت تاثیر قرار نمیده.

البته در مورد atom، گیتهاب قراره دیگه توسعه اون رو کنار بذاره. خبرش یه مدت پیش منتشر شد. ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ معادل ۲۴ آذر ۱۴۰۱، مخزن atom روی گیتهاب بایگانی میشه.

آیا منظورتون از appimage همون فایل اجرایی برنامه هاست که با پسوند .deb دانلود میشه و اون رو اجرا میکنیم؟

فقط این برنامه ها نیستن. مثلا من میخوام android studio رو نصب کنم. کلی sdk و emulator و خیلی چیزهای دیگه رو باید نصب کنم. یا docker و docker-compose و node و .... . یا خیلی چیزهای دیگه. این برنامه ها در مخازن رسمی موجود نیست. با این حساب تکلیف چیه؟ من شاید بتونم ویرایشگر متناسب  پیدا کنم و بیخیال google chrome بشم  اما آیا میشه android studio رو مختص این سیستم عامل پیدا کرد؟

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 11 تیر 1401، 10:41 ب‌ظ »
بله. دقیقاً همین‌طوره. دبیان هربار که منتشر می‌شه، پنج تا دی‌وی‌دی منتشر می‌کنه که بهش می‌گن دبیان. هرچیزی خارج از دبیان اگه بخواد نصب شه، اون مجموعه که دو سال در حال آزمون بوده رو ناپایدار می‌کنه. چرا که برنامه‌های خارجی با نگارش‌های کتابخونه‌های موجود در ارائه‌های دبیان و حتا با دیگر نرم‌افزارهای اون ارائه دبیان سازگاری ندارن.
با این توصیف نمیشه از این سیستم عامل برای هر کاری استفاده کرد. فرضا میشه روی این سیستم عامل android studio نصب کرد؟ یا میشه با flutter بر روی این سیستم کار کرد؟

اتفاقاً اگه دیده باشید، برنامه‌ها در دبیان محدود به دی‌وی‌دی‌هاش و دراوبونتو هم محدود به مخازن خودش هستن. ولی خب روح آزادی صفرم نرم‌افزار آزاد یعنی آزادی استفاده به هرمنظوری از یک طرف و مفاهیم فنی یونیکس که همه چیز در اون پرونده است از طرف دیگه، به همراه مرام حاکم بر این نرم‌افزارها که در کار کاربر جاسوسی نمی‌کنن، این اجازه رو نمی‌ده که به زور جلوی کاربر رو برای انجام کاری بگیرن. با این جال هم اوبونتو و هم دبیان (و هم اکثر توزیع‌های دیگه) به شدّت تأکید دارن که فقط نرم‌افزارهای خودشون نصب شه.

قبول دارم ولی خوب نمیشه تو همه ی زمینه ها نر افزارهای اختصاصی پیدا کرد. میشه؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #18 : 11 تیر 1401، 11:30 ب‌ظ »
۱ بله خیلی از کاربرای انجمن کلا دبیان پایدار دارند
من هم تا هفته پیش داشتم الان نا پایدارم

۲ بله چرا نشه
مشکلتون رو بگید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #19 : 12 تیر 1401، 12:45 ق‌ظ »
آیا منظورتون از appimage همون فایل اجرایی برنامه هاست که با پسوند .deb دانلود میشه و اون رو اجرا میکنیم؟
نه. منظورم من رو اشتباه فهمیدید.
اول از همه، اون فایل‌های deb فایل اجرایی نیستند. بلکه یه بایگانی ar هستند و dpkg باز و نصب میشن. دوم اینکه فایل‌های deb اصلا اجرا نمیشن؛ بلکه نصب میشن.
appimage یه فایله که دسترسی اجرایی بهش میدید و بعد اجراش می‌کنید، همین. هیچ نصب خاصی یا کار اضافه‌ای نداره.

نقل‌قول
فقط این برنامه ها نیستن. مثلا من میخوام android studio رو نصب کنم. کلی sdk و emulator و خیلی چیزهای دیگه رو باید نصب کنم. یا docker و docker-compose و node و .... . یا خیلی چیزهای دیگه. این برنامه ها در مخازن رسمی موجود نیست. با این حساب تکلیف چیه؟ من شاید بتونم ویرایشگر متناسب  پیدا کنم و بیخیال google chrome بشم  اما آیا میشه android studio رو مختص این سیستم عامل پیدا کرد؟
docker و nodejs داخل خود مخازن هستند، لازم نیست مخازن جدا برای اونها اضافه کنید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 12 تیر 1401، 04:42 ق‌ظ »
با این توصیف نمیشه از این سیستم عامل برای هر کاری استفاده کرد. فرضا میشه روی این سیستم عامل android studio نصب کرد؟ یا میشه با flutter بر روی این سیستم کار کرد؟
نصب اندروید استودیو یک کار نیست؛ یک راه‌حل برای کار «توسعهٔ نرم‌افزار اندرویدی»ه. اتفاقاً هم SDK اندروید و هم gradle جزو دبیان هستن و من خودم سه چهار سال بدون این که چیزی خارج از دبیان استفاده کنم، نرم‌افزارهای اندرویدی توسعه می‌دادم.
در مورد flutter هم اوبونتو این مورد رو به شکل بستهٔ اسنپ داره.

قبول دارم ولی خوب نمیشه تو همه ی زمینه ها نر افزارهای اختصاصی پیدا کرد. میشه؟
دیگه اوبونتو و دبیان توان محدودی دارن. اگه داشتن نرم‌افزارهای اختصاصی برای کسی اولویته، باید بره سراغ توزیع‌هایی که اون نرم‌افزارها رو تو خودشون دارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 12 تیر 1401، 03:53 ب‌ظ »

۲ بله چرا نشه
مشکلتون رو بگید

من هم Debian رو به عنوان سیستم دوم فعلا روی کامپیوتر منزل نصب کردم. تا یه خورده بیشتر باهاش أشنا بشم. من مشکلی فعلا ندارم. اما برنامه هایی که میخوام نصب کنم مثل این که مشکل دارن. خیلیم نیستن چیزهایی که لازم دارم. من یه ادیتور میخوام با یه سری برنامه های مرتبط با برنامه نویسی که مطمئنا همشون پیدا میشه.
php , apache, mysql , phpmyadmin, python, docker , همه ی اینها خودشون open source هستن ولی نمیدونم آیا در مخازن رسمی موجون یا خیر.

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
پاسخ : آیا نگارش ۲۲٫۰۴ اوبونتو پایدار است؟
« پاسخ #22 : 12 تیر 1401، 04:06 ب‌ظ »
نصب اندروید استودیو یک کار نیست؛ یک راه‌حل برای کار «توسعهٔ نرم‌افزار اندرویدی»ه. اتفاقاً هم SDK اندروید و هم gradle جزو دبیان هستن و من خودم سه چهار سال بدون این که چیزی خارج از دبیان استفاده کنم، نرم‌افزارهای اندرویدی توسعه می‌دادم.

دیگه اوبونتو و دبیان توان محدودی دارن. اگه داشتن نرم‌افزارهای اختصاصی برای کسی اولویته، باید بره سراغ توزیع‌هایی که اون نرم‌افزارها رو تو خودشون دارن.

من وقتی debian رو نصب کردم اولین دستوری که اجرا کردم رو به مشکل خوردم و نمیتونستم سیستم رو آپدیت کنم. تو اینترنت گشتم و فهمیدم باید مسیرهای آپدیت سیستم رو به debian.asia.ai تغییر بدم. شما از کجا این ۵ دی وی دی رو دانلود کردید؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 12 تیر 1401، 04:18 ب‌ظ »

۲ بله چرا نشه
مشکلتون رو بگید

من هم Debian رو به عنوان سیستم دوم فعلا روی کامپیوتر منزل نصب کردم. تا یه خورده بیشتر باهاش أشنا بشم. من مشکلی فعلا ندارم. اما برنامه هایی که میخوام نصب کنم مثل این که مشکل دارن. خیلیم نیستن چیزهایی که لازم دارم. من یه ادیتور میخوام با یه سری برنامه های مرتبط با برنامه نویسی که مطمئنا همشون پیدا میشه.
php , apache, mysql , phpmyadmin, python, docker , همه ی اینها خودشون open source هستن ولی نمیدونم آیا در مخازن رسمی موجون یا خیر.
همه هست داکر رو نمیدونم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 12 تیر 1401، 04:20 ب‌ظ »

من وقتی debian رو نصب کردم اولین دستوری که اجرا کردم رو به مشکل خوردم و نمیتونستم سیستم رو آپدیت کنم. تو اینترنت گشتم و فهمیدم باید مسیرهای آپدیت سیستم رو به debian.asia.ai تغییر بدم. شما از کجا این ۵ دی وی دی رو دانلود کردید؟
دی وی دی برا چی ؟
مخزن هست دیگه ! اینترنت نداری ؟
لیست مخازن توی مسیر زیر
/etc/apt/
توی اون فایل متنیه

باید اینت رو عوض کنی

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #25 : 12 تیر 1401، 09:38 ب‌ظ »
php python docker apache توی مخازن دبیان هستند. به جای mysql، از mariadb توی دبیان استفاده میشه. هر دو عملا یکی هستند، حتی سازنده اصلی هر دو یکی هست. به این دلیل که مجوز mysql به طور دقیق توسط oracle مشخص نشده، mariadb بوجود اومده.

phpmyadmin هم یه سری کد php هست که مستقیم از وبسایتش می‌گیرید و توی مسیری مثل /var/lib/www/ قرار میدید و وب‌سِروِر رو تنظیم می‌کنید تا از اونها استفاده کنه.

من وقتی debian رو نصب کردم اولین دستوری که اجرا کردم رو به مشکل خوردم و نمیتونستم سیستم رو آپدیت کنم. تو اینترنت گشتم و فهمیدم باید مسیرهای آپدیت سیستم رو به debian.asia.ai تغییر بدم.
در واقعیت شما از یه آینه دیگه استفاده کردید که به شما نزدیک‌تر از آینه اصلی هست و عملکرد بهتری برای شما داشته.

نقل‌قول
شما  از کجا این ۵ دی وی دی رو دانلود کردید؟
مگه می‌خواهید از دبیان بدون اینترنت استفاده کنید؟ اون dvd ها برای این هستند تا بتونید بسته‌های مخازن رو از اون dvd ها نصب کنید و به اینترنت نیاز پیدا نکنید.
البته اینجوری نمی‌تونید آخرین بروزرسانی‌های امنیتی رو داشته باشید چون اون بروزرسانی‌ها رو باید از اینترنت بگیرید.

آنلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1251
« پاسخ #26 : 12 تیر 1401، 10:12 ب‌ظ »

در مراحل نصب دبیان یک گام بسیار مهم تنظیم مخازن است احتمالا اونجا به درستی تنظیمش نکرده بودید.

در هر صورت چنین مسائلی ممکنه پیش بیاد خوبه که الان می‌دونید چطور می‌شه این مشکل را حل کرد.

نصب دبیان عموما به DVD نیاز نداره مگر اینکه بخواهید روی سیستمی که به اینترنت دسترسی نداره نصب کنید به DVDهای کامل دبیان نیاز خواهید داشت.

حالت پیش‌قرض نصب دبیان روی سیستم‌های خانگی دریافت یک فایل iso با حجمی کم در حدود ۴۰۰ مگابایت به نام
debian-11.3.0-amd64-netinst.iso از آدرس زیر است.

این ایزو تمام فایل‌های لازم و پایه‌ای برای راه‌اندازی و نصب دبیان را دارد.
در مراحل پایانی نصب می‌توانید انتخاب کنید که چه میزکاری نصب شود.

راهنمای نصب دبیان را می‌توانید از اینجا بخوانید.

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #27 : 13 تیر 1401، 12:48 ب‌ظ »
آیا نصب برنامه بوسیله GPG Key هم خارج از مخازن محسوب میشه؟ الان مثلا Sublime Text برای نصبش میگه GPG باید اضافه بشه. این هم ممکنه به سیستم آسیب بزنه؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #28 : 13 تیر 1401، 12:50 ب‌ظ »
نصب هر چیزی خارج از مخازن > کاهش پایداری ، چرا که بسته های موجود در مخازن برای در‌کنار یکدیگر کار کردن بهینه شدن : )
آرچ و گنوم!

آنلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1251
« پاسخ #29 : 13 تیر 1401، 02:52 ب‌ظ »
آیا نصب برنامه بوسیله GPG Key هم خارج از مخازن محسوب میشه؟ الان مثلا Sublime Text برای نصبش میگه GPG باید اضافه بشه. این هم ممکنه به سیستم آسیب بزنه؟

بله. اگر دقت کنید شما به این روش دارید امضای دیجیتال مخزن دارای sublime به شکل فایل gpg را به صورت دستی با دستور apt-key اضافه می‌کنید و خودتون اعلام می‌کنید که هویت این آدرس را تایید می‌کند.
تا apt اون نشانی را به عنوان مجاز تشخیص دهد و از آنجا نرم‌افزار نصب کند.

در ادامه به لیست مخازن یک خظ جدید اضافه می‌کنید.

echo “deb https://download.sublimetext.com/ apt/dev/” |
 sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

برای ویرایشگر متن گرافیکی من Geany را پیشنهاد می‌کنم.