انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خرید رایانه!  (دفعات بازدید: 2313 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رویا

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
خرید رایانه!
« : 09 امرداد 1401، 11:08 ق‌ظ »
درود!
مدتیه این انجمن رو دنبال می‌کنم و از دبیان ناپایدار استفاده. دانشم درمورد گنو/لینوکس در حد الپیک یک هست و شاید اندازه‌ای بیشتر در نتیجه وبگردی و خوندن مقالات اینترنتی. اما درمورد سخت‌افزار و خرید رایانه زیاد نمی‌دونم!
پرسش اینجاست که ارزون‌ترین سیستمی که با رم دست‌کم چهار می‌تونم ببندم، از چه قطعاتی تشکیل می‌شه؟ دقیقا چه مادربرد و سی‌پی‌یو‌ و رم و گرافیک و باقی مواردی؟ اسم می‌خوام و اگر محبت کنید قیمت. یک سیستم معقول که تا مثلا ده سال کم نیاره؟
پیشاپیش سپاس!
« آخرین ویرایش: 09 امرداد 1401، 07:49 ب‌ظ توسط رویا »
دبیان ناپایدار، گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : خرید رایانه!
« پاسخ #1 : 09 امرداد 1401، 11:35 ق‌ظ »
اگه بخوای خودت ببندی گرون درمی‌آد. پیشنهادم خرید چیزی مثل ThinkPad E14 است که هم سازگاری خوبی داره، هم تا سال‌ها برات کار خواهد کرد‌
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
« پاسخ #2 : 09 امرداد 1401، 12:40 ب‌ظ »
با رم 4 گیگ که سیستم DDR2 هم می تونید ببندید خیلی ارزون در میاد. من خودم مثلا یه همچین سیستمی زیاد هم هست برام از SBCها استفاده می کنم. (کامپیوترهای خیلی کوچیک ارزون و ضعیفی که هدف اصلیشون این نیست که به صورت جنرال پرپس [general purpose]{استفاده همه منظوره مثل کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ} استفاده بشه)
کاش به جای این جور موارد. بیشتر توضیح می دادین برای چه کاری می خواهین؟ از چه چیزهایی می خواهین استفاده کنین این طوری فکر می کنم راحت تر بشه تصمیم گرفت و در نهایت چه قدر بودجه اختصاص دادین برای این کار؟
سایت ایسام هست قطعات رو می تونید دست دوم بخرید. با ضمانت سالم بودن کالا. اگر خواستین دست دو بگیرین پیغام خصوصی بدین راجع به تست سخت افزار قسمت های مختلفش بهتون بگم چی کار کنید.
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #3 : 09 امرداد 1401، 04:22 ب‌ظ »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین رویا

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 09 امرداد 1401، 05:36 ب‌ظ »
اگه بخوای خودت ببندی گرون درمی‌آد. پیشنهادم خرید چیزی مثل ThinkPad E14 است که هم سازگاری خوبی داره، هم تا سال‌ها برات کار خواهد کرد‌
تا جایی که من شنیدم سیستم ارزون‌تر درمیاد نسبت به لپ‌تاپ، ضمن اینکه شاید خواستم ارتقایی لحاظ کنم خب.
با رم 4 گیگ که سیستم DDR2 هم می تونید ببندید خیلی ارزون در میاد. من خودم مثلا یه همچین سیستمی زیاد هم هست برام از SBCها استفاده می کنم...
سپاس، اما ترجیحم قطعات نو هست بیشتر.
https://pc.lioncomputer.com/products/eco-pc
ممنونم، همون اولین کانفیگ چطوره؟ از نظر سازگاری با گنو؟
(در کل دنبال یه سیستم خوبم برای یه دانشجو در حد برنامه‌نویسی و وبگردی و فیلم و سریال، و یکم بازی! در مورد بودجه هم بیشتر دنبال قسطی می‌گردم، ۱۰ تا ۱۵ تومن. )
« آخرین ویرایش: 09 امرداد 1401، 07:49 ب‌ظ توسط رویا »
دبیان ناپایدار، گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #5 : 09 امرداد 1401، 05:40 ب‌ظ »
سلام (:
یه نمونه سیستم با چیزهای حدودا قیمت مناسب
پردازنده Pentium G2020 که در دیجی‌کالا حدود 140 هزارتومان قیمتش هست که بخاطر نسل قدیم بودن قیمت مناسبی داره و خوبیش اینه این پردازنده دارای گرافیک داخلی هست یعنی شمارو از خرید گرافیک برای کارهای معمولی بی نیاز میکنه :)
مادربرد ASUS P8H61 MLX
رم دسکتاپ DDR3 تک کاناله 1600 مگاهرتز (مدل های مختلف رم هم میتونی بذاری)
برای پاور فکر کنم با این مشخصات 300 وات کافی باشه پس SADATA SP-300 Computer Power Supply
کیس هم که کاملا دل بخواهی! هرچی که یه مادربرد atx توش جا شه که میشه گفت همه کیس ها جا میش
میشه گفت کلیت یه کامپیوتر همینه البته یه حافظه مثل ا‌س‌اس‌دی هم نیازه :)

پ‌ن: تست نکردم ولی خب بنظرم واسه وبگردی و اینجور چیزا مناسب باشه، اما الان دیدم گفتید بلندر، این مورد رو مطمئن نیستم از پردازنده و گرافیک که خیلی مهمه بگذریم  اخه خود سایت بلندر حداقل سیستم زده رم 8
« آخرین ویرایش: 09 امرداد 1401، 05:42 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین رویا

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 09 امرداد 1401، 05:44 ب‌ظ »
واقعا این تا ده سال مناسبه؟!
دبیان ناپایدار، گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #7 : 09 امرداد 1401، 05:49 ب‌ظ »
این چنده ؟ من سرچ میکنم همه جا ناموجوده !
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #8 : 09 امرداد 1401، 06:30 ب‌ظ »
فک نکنم برنامه نویسی سنگین تر بشه در آینده.. مگه اینکه نحوه نوشتن برنامه کلا تغییر کنه، به هرحال اگه منم جای شما بودم یه چیز بهتر میگرفتم ولی خب بودجه شمارو نمیدونستم، میتونی با این بودجه نسل های جدید کامپیوتر بخرید
مادربرد: MSI H510M PRO-E
پردازنده: اینتل G6400 این پردازنده دارای گرافیک داخلی هست فکر میکنم برای برنامه نویسی وبگردی کاملا خوب جواب بده ولی خب گرافیک زیاد خوبی نداره(مثلا برای بازی های روز خیلی ضعیفه) و همینطور میشه گفت پس احتمالا برای بلندر هم کافی نیست
رم: ddr4 باشه و با مگاهرتز های ۲۱۳۳/ ۲۶۶۶/ ۲۹۳۳/ ۳۲۰۰ مگاهرتز (در مشخصات مادربرد ذکر شده) حالا رم ddr4 هست 450 تومن مقدار 4 گیگ یا رم با مقدار 8 گیگ هست با قیمت حدود 800 تومان(که فکر میکنم مناسبه)
پاور: این سیستم هم بخاطر نداشتن گرافیک برق کمتری مصرف میکنه که بازم فکر کنم پاور SADATA SP-300 Computer Power Supply که ۳۰۰ وات هست مناسبه

خب این جدیدترین نسل اینتل، و قیمت این قطعات دور بر 5 میلیون میشه، که البته بجز یه ssd و یه کابل ساتا(که قیمتی نداره) برای اتصال ssd ، و یه کیس برای کامپیوتر که از میکرو atx پشتیبانی کنه چون این مادربرد میکرو atx هست  البته اکثر کیس ها هم atx هستند و هم micro-atx که خرید کیس هم دل بخواهی من مثلا یه کیس   800 گرفتم

دیگه همین :)

پ‌ن: و البته به احتمال زیاد با این سیستم بلندر خوب کار نکنه (مخصوصا بخاطر گرافیک) برای مثال میتونید پردازنده رو تغییر بدید مثلا بجاش پردازنده Core i3-10100F بخرید که حدود 500 تومن از قبلی بیشتره و بقیه پول رو گرافیک بخرید که متاسفانه گرافیک خیلی قیمت بالایی داره، مثلا گرافیک خوب میشه گفت Radeon RX 6400 4G هست حدود 7 تومنه و چون amd  فک کنم پشتیبانی خوبی از گنو لینوکس داشته باشه، البته با خرید این گرافیک باید پاور با وات بیشتری بخرید، ولی درکل با بلندر زیاد کار نکردم و نمیدونم تا چه حد گرافیک نیازه شاید گرافیک های دو میلیونی هم جواب بده برای کار باهاش..

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 09 امرداد 1401، 06:36 ب‌ظ »
این چنده ؟ من سرچ میکنم همه جا ناموجوده !
از ۱۳ شروع می‌شه:
https://edbazar.com/electronic/Products/Product/730378
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
« پاسخ #10 : 09 امرداد 1401، 06:49 ب‌ظ »
شما راحت یه رایزن 4650gبخرید سال ها هم کار می‌کنه تازه اگر نیاز به قدرت بیشتر داشتید یا حتی کمتر از آتلون 3000gتا 5950xمیتونید ببندید گرافیک های داخلی هم در حد 1030هست که راحت بازی های روز رو میتونید اجرا کنید اگر هم کم بود بازم گرافیک مجزا میتونید استفاده کنید با 4650gبین 16تا 17تومن میشه جای مناسب و منصف هم خواستید بگید معرفی کنم
سمت اینتل ها هم ترجیحا نروید چون قابلیت ارتقا کمی دارن اگر اصرار به اینتل دارید زیر نسل دوازده اصلا خرید نکنید به حرف فروشنده ها هم که میگن آره بیا سیستم دست دوم دارم نسل هفت مثلاً خیلی قویه هم توجه نکنید گرافیک انویدیا هم ترجیحا نخرید اگر برات خیلی ریتریسینگ و dlssمهمه فقط انویدیا بخرید در غیر اون صورت آنچیپ های آی ام دی به خوبی نیاز یه کاربر نیمه حرفه ای رو جواب میده
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #11 : 09 امرداد 1401، 06:54 ب‌ظ »
کاش داشتم و میخریدم لپ تاپه رو ! تا چه مدت رو بورس میمونه ؟
« آخرین ویرایش: 09 امرداد 1401، 06:56 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین رویا

• Newbie
  • *
« پاسخ #12 : 09 امرداد 1401، 06:57 ب‌ظ »
نقل‌قول
فک نکنم برنامه نویسی سنگین تر بشه در آینده.. مگه اینکه نحوه نوشتن برنامه کلا تغییر کنه...
یکم فکر کردم و حالا می‌خوام یجوری باشه که برادر کوچکم هم از لحاظ بازی چندان کم نیاره! ولی ممنون : )
نقل‌قول
از ۱۳ شروع می‌شه:
بیشتر بخاطر ارتقا می‌خوام سمت لپ‌تاپ نرم آخه! وگرنه کی بدش میاد؟ باید ببینم قسطیشو پیدا میکنم جایی یا...
« آخرین ویرایش: 09 امرداد 1401، 07:50 ب‌ظ توسط رویا »
دبیان ناپایدار، گنوم!

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
« پاسخ #13 : 09 امرداد 1401، 07:31 ب‌ظ »
فقط و فقط در زمانی لپتاپ بخرید که نیاز به قابل حمل بودن داشته باشید غیر این صورت دسکتاپ بخرید اگر بازم میخواهید ارتقا پذیر باشه سی پی یو های ای ام دی مورد خوبیه بعداً پول دستتون اومد راحت میتونید ارتقا بدید گیم هم خیالتان راحت اجرا میکنه
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین رویا

• Newbie
  • *
« پاسخ #14 : 09 امرداد 1401، 07:38 ب‌ظ »
الان اینی که خودش داده چطوره از نظر سازگاری با گنو؟
دبیان ناپایدار، گنوم!