انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جشن انتشار اوبونتو ۲۴٫۱۰  (دفعات بازدید: 1404 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3500
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : جشن انتشار اوبونتو ۲۴٫۱۰
« پاسخ #15 : 03 مهر 1403، 04:47 ب‌ظ »
یک موقعی مزیتی که اوبونتو داشت نصب راحتش بود. امروزه این مزیت را خیلی از توزیع‌ها دارند (حتی بهتر. مثلا دبیان خیلی سر راست حق انتخاب دسکتاب را هم به شما می‌دهد ولی اوبونتو خیر و عوضش یک گنوم دستکاری شده پیش رویتان می‌گذرد، و به جای آن با استفاده از یک مدل تبلیغاتی چندین توزیع غیر ضروری جلویتان می‌گذارد: زوبونتو، کوبونتو، لوبونتو. این در حالی است که همه را می‌شد مثل دبیان در همان اوبونتو ارائه کرد)
در اکثر سایت‌های خارجی اولین توزیع پیشنهادی اوبونتو است و اگر درصد گرفت شود به طور غیر منطقی عدد بالایی خواهد داشت، اما چرا؟ دقیقا چه مزیت خاصی دارد؟ اگر همان‌طور که می‌گویید تفاوت خاصی بین توزیع‌ها نیست چرا اوبونتو به این شدت پینشهاد می‌شود؟ به نظرم با هزینه‌های پشت پرده قصد دارند در توزیع‌ها انحصار به وجود بیاورند و...

رسانه قابلیت این را دارد که انتخاب یک فرد را هدایت کند، در هر زمینه‌ای (انتخابات، مد و...) و در همان حال این حس را به آن فرد بدهد که دارد انتخاب می‌کند. من اینکه بپرسم چرا از اوبونتو استفاده می‌کنید دیکتاتوری نیست، دیکتاتوری ایجاد فضای رسانه‌ای است برای سوق دادن عموم به یک توزیع خاص. حالا بماند انحصار در استور مورد استفاده برای اسنپ و سابقه‌ی ننگینش در چپاندن فروشگاه آمازون در حلق کاربر و...

دلایل زیادی برای محبوب بودن اوبونتو هست
۱) جامعه بزرگ‌تر
۲) مستندات بیشتر
۳) پشتیبانی بهتر از سخت افزار
۴) همکاری با نهادهای بزرگ
۵) مخازن غنی‌تر

اینکه مثلاً اوبونتو به صورت WSL توی ویندوز استفاده میشه یا اگر مایکروسافت و گوگل و ... در توسعه لینوکس و توزیع‌ها نقش دارن این اصلاً چیز بدی نیست. ببین منم ۱۲ سال پیش میگفتم آزادی نرم افزار و فلان و بیسار و... این حرفا رو بنداز دور. اینا برات نون و آب نمیشه. امضای منو بخون که ببینی بعد از سال‌ها کار با لینوکس به چه نتیجه‌ای رسیدم!

این تهاجم علیه اسنپ و سیستم‌دی و ... بیشتر یه جوگیری بچه‌گانه‌س تا یه نظر تخصصی و فنی!
خیلی از توسعه دهنده‌ها دارن میرن سمت انواع Appimageها، سمت اسنپ، داکر و ... که کارشون رو توی این دنیای از هم‌ گسیخته لینوکس راحت‌تر کنن. نخوان یه برنامه رو با صد تا توزیع مختلف پکیج کنن و خودشون رو گرفتار کنن! (شما خودت سعی کن یه بار برنامه‌هاتو برای چند توزیع پکیج کنی ببینم آخرش چی میگی  :D)
چیزی که باعث پیشرفت میشه از نظر شماها ضعفه؟

لوبونتو و کوبونتو و ... توسط تیم‌های دیگری پشتیبانی میشن و قرار نیست اوبونتو اونارو کنار هم بذاره و توی یه دیس یا سینی تحویل کاربر بده. اینجوری حجم رو پایین میاره و عوضش میتونه پکیج‌هایی که با همه سخت‌افزارها کار کنه رو داخل ایزو قرار میده. الان خوبه دبیان نصب کنی بعد سه روز دنبال درایور باشی برای سخت‌افزارهات؟ در صورتی که اوبونتو همه رو یکجا میذاره راحت و آسوده! باز اینجا مسئله آزادی نرم افزار میاد وسط که موضع من مشخصه! اینکه یه توزیع میاد اسنپ میاره، سیستم‌دی استفاده میکنه، مخزن غیرآزاد رو پیشفرض فعال میذاره اینا هیچ‌کدوم ضعف نیستن. شما اگه با فکر اینکه توزیعت آزاده و شب سرتو راحت میذاری روی بالشت به من مربوط نیست. من از هر ابزاری برای تأمین نیازهام استفاده میکنم. آزاد باشه غیرآزاد باشه از اسنپ باشه از فلت‌هاب باشه از سایت خود سازنده باشه اصلاً ویندوز باشه و ... چرا باید خودمو محدود کنم؟

شما دلت نمیخواد اوبونتو استفاده کنی مختاری. کسی که مجبورت نکرده.
بقیه هم استفاده میکنن چون مختارن. برای اونایی که ازش استفاده میکنن یه کم عقل متصور باش لااقل  :D

نقل‌قول
مشکلش چیه دقیقاً؟
اجبار به اسنپ باعث شده دو تا از طعم های اوبونتو که فلسفشون سبکی هست(لوبونتو و زوبونتو) نابود بشن و رسما دیگه در راستای فلسفه‌ی ایجادشون حرکت نمیکنن.
همون فیلسوف‌ها هم چندسالی یک بار تغییر موضع میدن، دیگه ۴تا توزیع که این حرفارو نداره  :D
شما یه بار از اسنپ استفاده کن شاید خوشت اومد اصلاً  ;)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 89
« پاسخ #16 : 03 مهر 1403، 08:42 ب‌ظ »
نقل‌قول
خیلی از توسعه دهنده‌ها دارن میرن سمت انواع Appimageها، سمت اسنپ، داکر و ... که کارشون رو توی این دنیای از هم‌ گسیخته لینوکس راحت‌تر کنن. نخوان یه برنامه رو با صد تا توزیع مختلف پکیج کنن و خودشون رو گرفتار کنن!
همین دیگه، دارن ویندوزی می‌شن (:

آفلاین abc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 134
« پاسخ #17 : 03 مهر 1403، 10:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
برای اونایی که ازش استفاده میکنن یه کم عقل متصور باش لااقل
شما تاج سری و اصلا قصد توهین نداشتم (اگر این طور برداشت شده که واقعا عذر می‌‌خواهم). من فقط یک یک سوال دارم: چرا شاتلورث روی لپ‌تاپ شخصی خودش اوبونتو نصب نکرده؟
~

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
« پاسخ #18 : 04 مهر 1403، 12:35 ق‌ظ »
من با اوبونتو و یونیتی شروع کردم و الان هم دبیان دارم.سخت نگیرید.شاید اگر این فروم و اوبونتو نبود من هیچ وقت دبیان رو از نزدیک نمیدیدم
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین Saeid aZm

• Full Member
  • *
  • ارسال: 131
  • سعید اعظمی هستم و ادمین ماهنامه آنلاین iHARDWARE
« پاسخ #19 : 04 مهر 1403، 02:39 ق‌ظ »
یک موقعی مزیتی که اوبونتو داشت نصب راحتش بود. امروزه این مزیت را خیلی از توزیع‌ها دارند (حتی بهتر. مثلا دبیان خیلی سر راست حق انتخاب دسکتاب را هم به شما می‌دهد ولی اوبونتو خیر و عوضش یک گنوم دستکاری شده پیش رویتان می‌گذرد، و به جای آن با استفاده از یک مدل تبلیغاتی چندین توزیع غیر ضروری جلویتان می‌گذارد: زوبونتو، کوبونتو، لوبونتو. این در حالی است که همه را می‌شد مثل دبیان در همان اوبونتو ارائه کرد)
در اکثر سایت‌های خارجی اولین توزیع پیشنهادی اوبونتو است و اگر درصد گرفت شود به طور غیر منطقی عدد بالایی خواهد داشت، اما چرا؟ دقیقا چه مزیت خاصی دارد؟ اگر همان‌طور که می‌گویید تفاوت خاصی بین توزیع‌ها نیست چرا اوبونتو به این شدت پینشهاد می‌شود؟ به نظرم با هزینه‌های پشت پرده قصد دارند در توزیع‌ها انحصار به وجود بیاورند و...

رسانه قابلیت این را دارد که انتخاب یک فرد را هدایت کند، در هر زمینه‌ای (انتخابات، مد و...) و در همان حال این حس را به آن فرد بدهد که دارد انتخاب می‌کند. من اینکه بپرسم چرا از اوبونتو استفاده می‌کنید دیکتاتوری نیست، دیکتاتوری ایجاد فضای رسانه‌ای است برای سوق دادن عموم به یک توزیع خاص. حالا بماند انحصار در استور مورد استفاده برای اسنپ و سابقه‌ی ننگینش در چپاندن فروشگاه آمازون در حلق کاربر و...

دلایل زیادی برای محبوب بودن اوبونتو هست
۱) جامعه بزرگ‌تر
۲) مستندات بیشتر
۳) پشتیبانی بهتر از سخت افزار
۴) همکاری با نهادهای بزرگ
۵) مخازن غنی‌تر

اینکه مثلاً اوبونتو به صورت WSL توی ویندوز استفاده میشه یا اگر مایکروسافت و گوگل و ... در توسعه لینوکس و توزیع‌ها نقش دارن این اصلاً چیز بدی نیست. ببین منم ۱۲ سال پیش میگفتم آزادی نرم افزار و فلان و بیسار و... این حرفا رو بنداز دور. اینا برات نون و آب نمیشه. امضای منو بخون که ببینی بعد از سال‌ها کار با لینوکس به چه نتیجه‌ای رسیدم!

این تهاجم علیه اسنپ و سیستم‌دی و ... بیشتر یه جوگیری بچه‌گانه‌س تا یه نظر تخصصی و فنی!
خیلی از توسعه دهنده‌ها دارن میرن سمت انواع Appimageها، سمت اسنپ، داکر و ... که کارشون رو توی این دنیای از هم‌ گسیخته لینوکس راحت‌تر کنن. نخوان یه برنامه رو با صد تا توزیع مختلف پکیج کنن و خودشون رو گرفتار کنن! (شما خودت سعی کن یه بار برنامه‌هاتو برای چند توزیع پکیج کنی ببینم آخرش چی میگی  :D)
چیزی که باعث پیشرفت میشه از نظر شماها ضعفه؟

لوبونتو و کوبونتو و ... توسط تیم‌های دیگری پشتیبانی میشن و قرار نیست اوبونتو اونارو کنار هم بذاره و توی یه دیس یا سینی تحویل کاربر بده. اینجوری حجم رو پایین میاره و عوضش میتونه پکیج‌هایی که با همه سخت‌افزارها کار کنه رو داخل ایزو قرار میده. الان خوبه دبیان نصب کنی بعد سه روز دنبال درایور باشی برای سخت‌افزارهات؟ در صورتی که اوبونتو همه رو یکجا میذاره راحت و آسوده! باز اینجا مسئله آزادی نرم افزار میاد وسط که موضع من مشخصه! اینکه یه توزیع میاد اسنپ میاره، سیستم‌دی استفاده میکنه، مخزن غیرآزاد رو پیشفرض فعال میذاره اینا هیچ‌کدوم ضعف نیستن. شما اگه با فکر اینکه توزیعت آزاده و شب سرتو راحت میذاری روی بالشت به من مربوط نیست. من از هر ابزاری برای تأمین نیازهام استفاده میکنم. آزاد باشه غیرآزاد باشه از اسنپ باشه از فلت‌هاب باشه از سایت خود سازنده باشه اصلاً ویندوز باشه و ... چرا باید خودمو محدود کنم؟

شما دلت نمیخواد اوبونتو استفاده کنی مختاری. کسی که مجبورت نکرده.
بقیه هم استفاده میکنن چون مختارن. برای اونایی که ازش استفاده میکنن یه کم عقل متصور باش لااقل  :D

نقل‌قول
مشکلش چیه دقیقاً؟
اجبار به اسنپ باعث شده دو تا از طعم های اوبونتو که فلسفشون سبکی هست(لوبونتو و زوبونتو) نابود بشن و رسما دیگه در راستای فلسفه‌ی ایجادشون حرکت نمیکنن.
همون فیلسوف‌ها هم چندسالی یک بار تغییر موضع میدن، دیگه ۴تا توزیع که این حرفارو نداره  :D
شما یه بار از اسنپ استفاده کن شاید خوشت اومد اصلاً  ;)

دقیقا باهات هم نظرم من با اینکه مدت زمان طولانی از مینت  و سوزه استفاده کردم اما باز برگشتم به سمت اوبونتو بوده که برمیگرده به پشتیبانی بهترش و در اینکه هنوز در اسنپ کم و کاستی های زیادی هست شکی نیست ولی باید کاربر محور بودن رو هرچه بیشتر برای سهولت کار با این توزیع گسترش بدن
چه زیباست رایگان بهتر زیستن را به دیگران بیاموزیم .به نظرم همون کاری که با دنیای متن باز میشه کرد.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 05 مهر 1403، 07:20 ب‌ظ »

ایرادی نداره اگه اینجوری بشن. اگه چیزی خوبه، ما هم استفاده می‌کنیم. تفکر صفر و صدی نداشته باشیم  ;)
اینکه یک برنامه برای همه پلتفرم‌ها از طریق مدل‌های جدید پکیج -که از قضا توی ویندوز هم مشابهش استفاده میشه- استفاده کنه اصلاً چیز بدی نیست. با این کار داره توسعه برنامه‌شو با کیفیت بهتری انجام میده. اگر خواست کلاً برنامه‌شو فقط و فقط برای یک پلتفرم یا فقط برای یک توزیع پکیج کنه اون موقع میتونیم بگیم پکیج کردن به صورت سنتی در لینوکس کارآمده.
مثلاً ۵۰ تا داکر روی سیستمت اجرا کنی توی هر ۵۰ تا احتمال زیاد اوبونتو یا آلپاین داره اجرا میشه. ۵۰ تا!! فکر کنم شما داکر ببینی میری یه گوشه می‌شینی جیغ میزنی فقط  :D

شما تاج سری و اصلا قصد توهین نداشتم (اگر این طور برداشت شده که واقعا عذر می‌‌خواهم). من فقط یک یک سوال دارم: چرا شاتلورث روی لپ‌تاپ شخصی خودش اوبونتو نصب نکرده؟

این‌جور برداشت‌ها آدم رو از واقعیات دور میکنه.
لینوس هم یه زمانی از اتاق کارش کلیپ ضبط کرده بود که داشت روی تردمیل با لینوکس کار میکرد که میزکارش هم گنوم بود ولی توزیعش خاطرم نیست چی بود (مهم هم نیست) بحث اینه که الان فقط باید بگیم گنوم خوبه؟ اگه یکی KDE استفاده کرد باید محکوم بشه؟
اولاً اینکه فلسفه آزادی نرم افزار رو نباید اونقدر جدی گرفت. ولی حتی اگه بخواهی هم جدی بگیری همین خودش یعنی نقض تفکری که بهش اعتقاد داری. اگه معتقد به آزادی هستی پس شاتلورث هم آزاده که هر چیزی دوست داره کار کنه اصلاً مک کار کنه یا ویندوز کار کنه. به ما ارتباطی داره؟ (نمیتونی بگی لابد چون خوب نیست استفاده نمیکنه. اینجوری باشه تیم کوک هم نباید آیفون بگیره دستش چون مسلماً آیفون هم یه دستگاه کاملاً ایده‌آل نیست)
بنابراین از این دعواهای فلسفی دور شید چون وقت تلف کردنه. بقیه این مسیر رو رفتن. تهش چیزی نیست.  ;)

من با اوبونتو و یونیتی شروع کردم و الان هم دبیان دارم.سخت نگیرید.شاید اگر این فروم و اوبونتو نبود من هیچ وقت دبیان رو از نزدیک نمیدیدم

1+

دقیقا باهات هم نظرم من با اینکه مدت زمان طولانی از مینت  و سوزه استفاده کردم اما باز برگشتم به سمت اوبونتو بوده که برمیگرده به پشتیبانی بهترش و در اینکه هنوز در اسنپ کم و کاستی های زیادی هست شکی نیست ولی باید کاربر محور بودن رو هرچه بیشتر برای سهولت کار با این توزیع گسترش بدن

من خیلی توزیع استفاده کردم. بعضی از گنده‌هاشون رو برای ماه‌ها و سال‌ها (برخی‌شون برای تست چند روزه)
آدم یه توزیعی انتخاب کنه همونو تا ته بره. کم و کاستی‌هاشم خودش بشینه برای خودش جبران کنه. نمیشه که بشینیم هی بگیم لینوکس لینوکس بعد توی مسیر برنامه نویسی قدمی برنداریم. هیچ توزیعی نیست که نتونه کار بقیه توزیع‌ها رو انجام بده.
این شاخه به اون شاخه پریدن فقط داره زمانی که آدم میتونه برای پیشرفت خودش بذاره رو هدر میده.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 05 مهر 1403، 10:13 ب‌ظ »
داکر متفاوته بحثش.
اصلاً از مهم‌ترین دلایل برتری لینوکس به ویندوز همین مدیربسته و کتاب‌خانه‌های اشتراکیشه.

آفلاین Enderman

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 327
  • Technoblade Nerver die💔
« پاسخ #22 : 05 مهر 1403، 10:19 ب‌ظ »
یک موقعی مزیتی که اوبونتو داشت نصب راحتش بود.
همونم با نصاب فلاتری جدیدش نداره حداقل ۲۰ بار توی فرایند نصب میخوری به ارور

به نظرم باید این جشن را تحریم کرد، یا اصلا برگزارش نکرد. چرا باید برای انتشار یک چنین کژتوزیعی جشن بگیریم؟
چون نرم افزار آزاده، اگر میخواید یک انشعاب از اوبونتو بزنید و اسنپو ازش حذف کنید و به عنوان یک توزیع جدید منتشرش کنید.
اونم توی نسخه جدید نمیتونید. اگه اسنپ رو بخواید حذف کنید یکی از بسته های مربوط به فایرفاکس خطا میخوره. اگه هم بکنی مدام به unexpected error happend report to Canonical میخوری.

کرومیوم هم نباید ازش استفاده کنید چون سلطه گوگل بیشتر میشه و تنها رقیب بزرگش رقیبش فایرفاکسه. در زمینه توزیع های گنو فعلا سلطه ای نیست. شما میتونید یکی از توزیع هایی که برپایه‌ی اوبونتو یا فدورا هستن رو انتخاب کنید.
رقیب؟ گوگل سالانه داره به فایرفاکس میلیون ها دلار باج میده که موتور جسنجوی پیشفرض فایرفاکس گوگل باشه، توی دادگاه های ضدرقابتی هم موزیلا میاد از گوگل دفاع میکنه.
الان هم کلی از آدمای مهمشو مثل برندن ایج سر مسائل غیرمنطقی از دست داده.

نقل‌قول
درست میگی ولی فلسفه لوبونتو یا اوبونتوی ماته که قرار بود سبک باشن از بین رفته! چند ماه پیش نسخه ماته رو نصب کردم همه پکیچ های اسنپی که توی طعم گنوم اوبونتو دردسترس بود همشون روی طعم ماته هم بود، خب طرف ماته میزنه چون سیستمش زغالیه نمیخواد که دوباره ویندوز بریزه!
« آخرین ویرایش: 05 مهر 1403، 11:45 ب‌ظ توسط Enderman »
پیامبر (ص):هرکس آبروی برادر مسلمانش را حفظ کند، بدون تردید بهشت بر او واجب شود.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 05 مهر 1403، 11:19 ب‌ظ »
داکر متفاوته بحثش.
اصلاً از مهم‌ترین دلایل برتری لینوکس به ویندوز همین مدیربسته و کتاب‌خانه‌های اشتراکیشه.

نه در همه جا
نه در همه جور سناریویی
نه در هر شرایطی

کافیه شما خودت بشی دولوپر و سعی کنی توی این دنیای شلم شوربای لینوکسی که هر توزیع واسه خودش سیاست مجزا داره برنامه توسعه بدی و پکیج کنی. اون موقع ببینم نظرت راجع به این مسئله چی هست.  ;)
طرف یه برنامه مینویسه ولی مدیریت پکیج‌هاشو برای هر توزیع و پکیج منیجر و سناریوهای مختلف داده به یک نفر متفاوت که اصلاً نمیفهمی کی داره چیکار میکنه! تازه اگر مسائل مربوط به دیپندنسی‌ها رو فاکتور بگیریم که کلی خودش معضل داره. چون یک توزیع طبق سیاستش یک نسخه خاصی از اون دیپندنسی رو داره و اون موقع برنامه نویس نمیتونه برنامه‌شو با اون نسخه سازگار کنه مگه اینکه برای هر توزیع بره برنامه‌شو جداگونه توسعه بده و اینجاست که می‌فهمیم چرا اسنپ شکل گرفته! چرا flatpak اومده چرا appimageها رونق پیدا کردن چرا داکر اینقدر محبوب شده.
برای تغییر اونم در جهت بهبود و پیشرفت سریع جبهه و گارد نگیرین.

درست میگی ولی فلسفه لوبونتو یا اوبونتوی ماته که قرار بود سبک باشن از بین رفته! چند ماه پیش نسخه ماته رو نصب کردم همه پکیچ های اسنپی که توی طعم گنوم اوبونتو دردسترس بود همشون روی طعم ماته هم بود، خب طرف ماته میزنه چون سیستمش زغالیه نمیخواد که دوباره ویندوز بریزه!

توزیع‌هایی که از ۲۰۰ مگ و ۵۰۰ مگ رسیدن به ۲ گیگ و ۵ گیگ طی این سال‌ها، نمیشه ازشون توقع داشت که مثل ۱۰ سال پیش به اون چیزی که تعهد داشتن پایبند بمونن. سیستم‌ها به مرور زمان قوی شدن. قرار نیست تا ابد یک سری کامپیوتر قدیمی عهد بوق ناصر الدین شاه وجود داشته باشه. به همون دلیل که الان توی خونه‌ها کمتر TV لامپ‌تصویر دار می‌بینیم یا عملاً نمی‌بینیم!
نرم افزارها روز به روز توسعه پیدا می‌کنن. هر برنامه‌ای که فیچرهاش زیاد میشه همون قدر داره به حجمش اضافه‌تر میکنه. اگه اون برنامه گرافیکی باشه که خیلی با مقیاس بیشتر.
جهان پیشرفت نکنه چون یه توزیع مثل لوبونتو میخواسته روی سیستم‌های سبک اجرا بشه؟

آفلاین abc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 134
« پاسخ #24 : دیروز ساعت 12:10 ق‌ظ »
نقل‌قول
فلت‌پک و اسنپ خیلی شبیه به اندروید و آی‌اواس هستند نه مدل ویندوز. چرا؟ چون دقیقا یک سیستم یک‌پارچه همه‌ی آن‌ها را مدیریت می‌کند. آپدیت‌ها و حذف و نصبشان هم توسط همین سیستم مرکزی صورت می‌گیرد. اپ ایمیج بیشتر شبیه به ویندوز است، مخصوصا تو مدل آپدیت کردن جداگانه و کلا مستقل بودن برنامه‌های اپ ایمیج نسبت به هم. ولی در کل هیچ‌کدام از این مدل‌ها در ویندوز زیاد استفاده نمی‌شود (تا جایی که می‌دانم). مدل ویندوز همان مدل پیکج‌هاست با این تفاوت که خود توسعه‌دهنده‌ها پکیج را درست می‌کنند و خودشان منشتر می‌کنند و... (البته دقیق نمی‌دانم در ویندوز ۱۱ همچنان به همین شکل است یا خیر)
اوبونتو تقریبا شبیه به اندروید است: نرم‌افزارهای کاربردی به‌روز مثل تلگرام و فایرفاکس و... (یکی از طریق اسنپ و دیگری از طریقی پلی استور) و از طرفی ارائه‌ی آپدیت‌های محتاطانه‌ی سیستمی (یکی از طریق پکیج‌ها و دیگری از طریق بسته‌های حجیم ماهانه). من خودم این شیوه را می‌پسندم و از آن استفاده می‌کنم، اما نه به صورت اوبونتو+اسنپ، بلکه به شکل دبیان+فلت‌پک

در مورد افزایش استفاده از منابع هم‌سو با پیشرفت تکنولوژی شکی نیست، ولی با وجود سنگینی ابونتوی اسنپی نسبت به دبیان فلت‌پکی، مزیت خاصی در آن ندیدم (در کل متوجه نشدم منظورتان چیست که باز بر می‌گردی سمت اوبونتو) ولی با توجه جایی که در آن زندگی می‌کنم (ایران) و جهان حال حاضر ترجیحم به استفاده از دبیان است، چرا که احتمال اتفاقی مشابه فدورا و تحریم کاربران ایرانی در آن کمتر است تا اوبونتو یا اوپن سوزه‌ای که زیر نظر یک شرکت تجاری منتشر می‌شوند.
در کل هر چی حسنه برای دبیانه، اوبونتو هم از این محاسن بهره‌ها برده و منکرش نیستیم :D
~

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #25 : دیروز ساعت 01:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
کافیه شما خودت بشی دولوپر و سعی کنی توی این دنیای شلم شوربای لینوکسی که هر توزیع واسه خودش سیاست مجزا داره برنامه توسعه بدی و پکیج کنی. اون موقع ببینم نظرت راجع به این مسئله چی هست.  ;)
طرف یه برنامه مینویسه ولی مدیریت پکیج‌هاشو برای هر توزیع و پکیج منیجر و سناریوهای مختلف داده به یک نفر متفاوت که اصلاً نمیفهمی کی داره چیکار میکنه! تازه اگر مسائل مربوط به دیپندنسی‌ها رو فاکتور بگیریم که کلی خودش معضل داره.
!!!
کی و کجای دنیا اصلاً نگه‌داری بسته‌ها دست خود برنامه‌نویس بوده؟ همیشه نگه‌دارنده‌های رسمی یا داوطلبی هر توزیع برنامه‌ها رو نگه می‌دارن و برام واقعاً جالبه این موضوع رو منفی قلمداد می‌کنی!!! (((:
ضمن این‌که بهینگی همیشه باید یه مسئلهٔ اساسی باشه فارغ از این‌که رایانه‌ها چه‌قدر قوی شدن!

نقل‌قول
فلت‌پک و اسنپ خیلی شبیه به اندروید و آی‌اواس هستند نه مدل ویندوز. چرا؟ ...
اندرویدی یا ویندوزی، در هر حال کتاب‌خونهٔ اشتراکی رفته کنار! برنامه‌های سنگین و حجیم با مشکلات امنیتی‌ای که هر کدوم باید جداجدا رفعش کنن. برنامه‌هایی که همیشه کندتر از نصب نیتیو کار می‌کنن، برنامه‌هایی که...
« آخرین ویرایش: دیروز ساعت 01:33 ب‌ظ توسط آوید! »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #26 : دیروز ساعت 11:03 ب‌ظ »
مثلاً ۵۰ تا داکر روی سیستمت اجرا کنی توی هر ۵۰ تا احتمال زیاد اوبونتو یا آلپاین داره اجرا میشه. ۵۰ تا!! فکر کنم شما داکر ببینی میری یه گوشه می‌شینی جیغ میزنی فقط  :D

البته فقط تازه‌کارها چنین کاری می‌کنن. داکر و پادمن بارگنج فرایندن و فقط باید یک فرایند رو اجرا کنن و نه حتا یه کاره رو، چه برسه به سامانه‌ای کامل مثل اوبونتو یا آلپاین.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن