انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اجرای بازی های ویندوزی بهتر از خود ویندوز!  (دفعات بازدید: 374 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
به لطف استیم امروز بازی های ویندوزی میتونن با پردازش بهتری از خود ویندوز روی گنو/لینوکس اجرا بشن ، اتفاقی که سال‌ها پیش برای گیمرها از جمله خودم آرزو بود :

بنچمارک بازی GTA IV روی ویندوز ۱۱ :

بنچمارک همون بازی با همون سخت‌افزار و تنظیمات روی گنو/لینوکس (با استیم پروتون) :

با اینکه مصرف سیپیو بیشتر شده ولی چیزی که در اجرای بازی مهم هست در نهایت فریم ریت هستش که در گنو/لینوکس بیشتر شده ،
این یعنی در بازی‌هایی که به کل پردازش سیستم شما نیاز دارن ممکنه برعکس باشه و فریم‌ریت کمتری از ویندوز بگیرید ،
در این تست بازی GTA IV نیازی که کل توان پردازشی سیستم من نداره پس مقداری ازش رو برای بازی و مقداری هم برای استیم‌پروتون میگیره و درنهایت فریم‌ریت بیشتری رو میده ، ولی اگر مثلا Call Of Duty Warzone رو تست میکردم که سیستم من برای اجرای اون ضعیف هست نتیجه طور دیگه ای میشد ،
پس میشه گفت گنو/لینوکس بازی‌های ویندوز رو بهتر از خود ویندوز میتونه اجرا کنه به شرط داشتن سخت‌افزار مناسب .

استفادش هم خیلی ساده هست ، بعد از نصب استیم و ورود به اکانت ابتدا گزینه سازگاری رو توی تنظیمات استیم به شکل زیر فعال کنید :

بعد از بخش بازی‌ها بازی‌هاتون رو به صورت غیر استیم وارد کنید :

یبار روی هر بازی راست کلیک کلید و در تنظیماتش گزینه زیر رو فعال کنید :

تمام ، کافیه بازی رو از استیم اجرا کنید ، همه پیش‌نیازها رو هم خودش نصب میکنه ، دسته . کنترلر هم اگه داشته باشید خودش شناسایی میکنه و به بازی متصل میکنه ،
همچنین برای بازی‌هایی که اورجینال از استیم میخرید هیچ تنظیماتی لازم نیست و فقط کافیه دانلود و اجرا کنید ،
به غیراز اون میتونید شورتکات‌هایی برای بازی‌هایی که با شبیه‌سازها اجرا میشن هم درست کنید و بهش اضافه کنید :

اگر هم دوست داشتید همه بازی‌هاتون عکس و کاور و آیکن داشته باشن میتونید از سایت‌هایی که این تصاویر رو به رایگان برای استیم ارائه میدن استفاده کنید :
https://www.steamgriddb.com/

استیم حالت داشبورد (Big Picture Mode) هم داره که میتونید ازش به شکل کنسول داشبورد دار و فقط با کنترلر استفاده کنید.
« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1403، 05:42 ب‌ظ توسط S Y N C R E X »

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 89
پاسخ : اجرای بازی های ویندوزی بهتر از خود ویندوز!
« پاسخ #1 : 30 شهریور 1403، 05:44 ب‌ظ »
استیم که در واقع داره با پروتون از همون واین استفاده می‌کنه، چرا از بطری‌ها استفاده نکنیم که آزادم هست.
اتفاقاً من یه نوشتهٔ آموزشی دارم تو وبلاگم براش.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #2 : 30 شهریور 1403، 07:09 ب‌ظ »
استیم که در واقع داره با پروتون از همون واین استفاده می‌کنه، چرا از بطری‌ها استفاده نکنیم که آزادم هست.
اتفاقاً من یه نوشتهٔ آموزشی دارم تو وبلاگم براش.
آره استیم پروتون رو ساخته و توسعه میده : )
اون هم خوبه چرا که نه ، سلیقه‌ایه دیگه ، یکی دوست داره از استیم استفاده کنه یکی بطری یکی دیگه ....

من استیم و ترجیح میدم ، چون خیلی وقته استفادش میکنم ، خیلی کامله ، کم‌دردسره و همه کارها رو خودش میکنه ، دسته و داشبورد و کلادسینک و ... کلی چیزای دیگه داره ، اکانت اصلی خودم روشه ، اکانت دوستام روشه ، یه شرکت بزرگ داره پشتیبانیش میکنه ، و اینکه فعلا ابزاری بهتر ازش ندیدم برای بازی کردن : )
« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1403، 07:13 ب‌ظ توسط S Y N C R E X »

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 31 شهریور 1403، 11:37 ب‌ظ »
نه پروتون مال Vavleه و اون توسعه‌ش می‌ده تا جایی که من می‌دونم.
آره استیم خیلی خوبه و امکانات کمی نداره، (گرچه بطری‌ها هم خیلی خوب کامله و من بیش از ۱۵ بازی تا به‌حال روش اجرا کردم بدون مشکل) اما بحث اصلی آزادی بود که استیم این‌جا باخت می‌ده.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
نه پروتون مال Vavleه و اون توسعه‌ش می‌ده تا جایی که من می‌دونم.
آره استیم خیلی خوبه و امکانات کمی نداره، (گرچه بطری‌ها هم خیلی خوب کامله و من بیش از ۱۵ بازی تا به‌حال روش اجرا کردم بدون مشکل) اما بحث اصلی آزادی بود که استیم این‌جا باخت می‌ده.
آره دیگه ، ولو شرکتیه که استیم رو تولید کرده و پروتون رو ، واسه همین بهش میگن استیم پروتون .
منم خیلی وقت پیش این قضیه خیلی برام مهم بود (آزاد بودن همه چی) ، بعد یروز با خودم گفتم چه کاریه وقتی من میخام یه بازی کپی رایت رو که احتمالا کرکی هم دانلودش کردم بازی کنم ، گیر بدم که آزاد اجراش کنم! ، دیگه به این نتیجه رسیدم که نرم‌افزار آزاد جای خودش بقیه هم جای خودش و کمالگرا و تمامیت‌خواه نباشم : )

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
خب نمی‌گیم آفیس رو ویندوز توسعه می‌ده که، می‌گیم آفیس رو مایکروسافت توسعه می‌ده. حالا از این که بگذریم... تفاوت این‌جاست که بازی کرکی توی محیطی ایزوله و پشت یه لایه سازگاری اجرا می‌شه، اما استیم مستقیم روی سیستم نصب می‌شه.
اسم این حساسیت رو کمال‌گرایی نمی‌شه گذاشت. شرط عقل و احتیاطه. به‌قول دوستی، پیش‌فرض باید از فقط از نرم‌افزارهای آزاد استفاده کرد، برای استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری باید دلیل محکمی داشته باشیم (:

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
این دیگه سلیقه ایه ، از دید من ابزاری مثل بطری فعلا بدردنخورن و حالا‌حالاها باید بگذره و توسعه داده بشن تا بتونن همه نیازهای یه گیمر رو برطرف کنن ، توی سلیقه من هم اینطوریه که خیلی به ایزوله بودن و امنیت اهمیت نمیدم ، ترجیح میدم به محصولی مثل استیم اعتماد کنم و جوری که دوست دارم استفاده کنم .

البته شما هم اینجا از ایزوله بودن و لایه‌های امنیتی استقبال میکنید و توی یه تاپیک دیگه همین کار رو "ویندوزی شدن" صدا می‌زنید . من درک میکنم که بیشتر بحث‌های بخاطر برنده شدن باشه یا اثبات کردن ایدئولوژی خودمون ، واسه همین زیاد خودم و درگیر این مباحث نمیکنم ، من از استیم استفاده میکنم شما هم از بطری : )

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
حله از این بحث می‌گذرم چون فایده‌ای در ادامه‌ش نمی‌بینم وقتی در پایه‌ها توافق نداریم،
اما خیلی واضح بوده «ویندوزی شدن»ی که گفتم و نمی‌دونم چجوری شما رو گیج کرده!
این‌جا ایزوله شدن رو برای بازی‌های ویندوزی که بهشون اعتمادی نیسته و اون‌جا... لازمه توضیح بدم؟ (((:
« آخرین ویرایش: 04 مهر 1403، 10:41 ب‌ظ توسط آوید! »

آفلاین abc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 134
شما ممکن است مثلا از لباس سفید رنگ خوشتان بیاید و هر روز لباس سفید رنگ بپوشید. اما اگر یک روزی یک حکومتی بیاید و اجبار کند که همه باید لباس سفید بپوشند، آن وقت شما باز همان حس سابق را خواهید داشت؟ شاید بگویید من از قبلش هم لباس سفید می‌پوشیدم و این اجبار برایم مهم نیست، ولی در اینجا این آزادی از شما گرفته شده، حتی اگر قبلا همان کار را انجام می‌دادید. قرار نیست همه قبل از اینکه با موزیلا فایرفاکس کار کنند بروند کد‌هایش را بخوانند، یا نیاز داشته باشند از کدهای آن در پروژه‌ی دیگری استفاده کنند یا اینکه یک نرم‌افزار غیرآزاد حتما یک ویروس مخرب در خود داشته باشد و مشکل صرفا ایزوله کردن آن باشد. مسئله چیزی شبیه به همان لباس سفیدرنگ است.
~

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
اما وقتی ندونی یه نرم‌افزار چجوری کار می‌کنه، چجوری می‌تونی مطمئن باشی که مخرب هست یا نه؟ (: گفتم احتیاط شرط عقله که!
شک نکن تازه با ارفاق می‌شه راحت گفت ۹۹ درصد برنامه‌های انحصاری ردیابی می‌کنن کاربرو که در کمینه‌ترین حالت داره با نرم‌افزارشون چی‌کار می‌کنه.
باورم نمی‌شه بعد از افشاگری اسنودن هنوز آدم‌هایی پیدا می‌شن که بگن این‌ها همه ابزارن، مهم نیست از کدوم استفاده کنی!
« آخرین ویرایش: دیروز ساعت 02:20 ب‌ظ توسط آوید! »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3500
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
اما وقتی ندونی یه نرم‌افزار چجوری کار می‌کنه، چجوری می‌تونی مطمئن باشی که مخرب هست یا نه؟ (: گفتم احتیاط شرط عقله که!
شک نکن با ارفاق تازه می‌شه راحت گفت ۹۹ درصد برنامه‌های انحصاری ردیابی می‌کنن کاربرو که در کمینه‌ترین حالت داره با نرم‌افزارشون چی‌کار می‌کنه.
باورم نمی‌شه بعد از افشاگری اسنودن هنوز آدم‌هایی پیدا می‌شن که بگن این‌ها همه ابزارن، مهم نیست از کدوم استفاده کنی!

نرم افزار آزاد هم کسی سورسشو نمیخونه. چون مسلماً بیکار نیست.
همه این نرم افزارها رو ما بهشون اعتماد میکنیم و استفاده میکنیم. چه آزاد چه غیرآزاد حالا یا خوب کار میکنن یا بد کار میکنن و بعدش متوجه میشیم.
خیلی از آدما اونقدر توی زندگی مشغله دارن که نرم افزار براشون فقط یک ابزاره. طرف دریل هم که میخره نمیاد بازش کنه ببینه توش چیه و چجوری داره کار میکنه. ازش برای کارهاش استفاده میکنه.
شما اگه میخوای ردیابی نشی کلاً باید بری توی غار زندگی کنی. اینترنت و تمام سرویس‌ها و نرم افزارهای داخلش دارن کاربر رو ردیابی میکنن. طبق گفته خودت ۹۹ درصد. بنابراین من باشم، خودمو برای اون ۱ درصد گول نمیزنم  ;)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2591
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نقل‌قول
نرم افزار آزاد هم کسی سورسشو نمیخونه. چون مسلماً بیکار نیست.
خیر، هر ساله بسیاری از آسیب ها و باگ ها توسط افراد دیگه از نرم‌افزار های آزاد برطرف میشن، هر ساله ویژگی های زیادی توسط برنامه نویس های مختلف به نرم افزار های آزاد اضافه میشن و برای این باید کد اون ها خوانده بشه. مثال های زیادی برای یافتن یک کد مخرب از یک نرم‌افزار آزاد توسط یک بارنامه‌نویس که جزء پروژه اصلی اون نرم افزار نبوده وجود داره.

شرکت های بسیاری از نرم‌افزار های زیادی اسنفاده میکنن، اونا رو شخصی سازی میکنن و ویژگی های مورد نظرشونو بهش اضافه میکنن و باید برای این کار کد اون نرم‌افزار آزادو بخوانند.

برنامه نویس های تاز کار زیادی برای یادگیری کد نرم‌افزار های آزادو میخوانند.

نقل‌قول
شما اگه میخوای ردیابی نشی کلاً باید بری توی غار زندگی کنی. اینترنت و تمام سرویس‌ها و نرم افزارهای داخلش دارن کاربر رو ردیابی میکنن
یک سوال شما دوست دارید جان به جان آفرین تسلیم کنید یا نه؟
اگه نه پس اصلا چرا به دنیا اومدید که تهش پخ پخ شید؟ یا اگه دوست دارید من میتونم کمکتون کنم. &)
اگه بخواد یک نفر با این عقیده زندگی کنه که همش میگه چرا درس بخونم وقتی قرار نیست اول بشم، چرا فلان کاری رو بکنم وقتی قرار نیست بهترینشو انجام بدم، امنیت یک مفهوم نسبیتی هست نه مطلق.
« آخرین ویرایش: دیروز ساعت 02:08 ب‌ظ توسط 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
می‌گن طرف ستاره‌های دریایی که داشتن لب ساحل جون می‌دادنو دونه‌دونه برمی‌داشته می‌انداخته تو دریا، بهش می‌گن تو نمی‌تونی همه‌شونو نجات بدی، می‌گه ولی می‌تونم همین چندتایی که می‌شه رو نجات بدم.
شما هم بله، نمی‌تونی کاملا از زیر تیغ ردیابی فرار کنی، ولی تا جایی که می‌تونی باید تلاشتو بکنی، نه این‌که بگی چون هر کارم بکنم ردیابی می‌شم، پس همین قدری که از دستم می‌آد که خودم نذارم رو هم انجام ندم و تازه کمکشون هم بکنم (:

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3500
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
خیر، هر ساله بسیاری از آسیب ها و باگ ها توسط افراد دیگه از نرم‌افزار های آزاد برطرف میشن، هر ساله ویژگی های زیادی توسط برنامه نویس های مختلف به نرم افزار های آزاد اضافه میشن و برای این باید کد اون ها خوانده بشه. مثال های زیادی برای یافتن یک کد مخرب از یک نرم‌افزار آزاد توسط یک بارنامه‌نویس که جزء پروژه اصلی اون نرم افزار نبوده وجود داره.

شرکت های بسیاری از نرم‌افزار های زیادی اسنفاده میکنن، اونا رو شخصی سازی میکنن و ویژگی های مورد نظرشونو بهش اضافه میکنن و باید برای این کار کد اون نرم‌افزار آزادو بخوانند.

این‌ها مسائل حاشیه‌ایه. نرم افزار آزاد کم نداریم. هر نرم افزار هم حاوی هزاران خط کد هست. و هر برنامه رو بخوای بخونی به عمر انسان ها قد نمیده. بنابراین همه سورس نمیخونن. همه سورس‌ها هم خونده نمیشه. منطقی به این چیزا فکر کن نه اینکه حرف دیگران رو تکرار کنی. در نهایت شما اعتماد کردی به نرم افزار آزاد به خیال اینکه یکی دیگه سورس رو خونده. اون یکی هم خیالش راحته که یکی دیگه سورس رو خونده  :D و این چرخه ادامه پیدا میکنه تا می‌فهمی کسی نخونده اصلاً. هرکسی هرجایی از کد که نیازش بوده رو میخونه و روش تغییراتی ایجاد میکنه.
امنیت کاملاً نسبیه و اگه بخوای واقع بینانه بهش نگاه کنی در اینترنت امنیتی وجود نداره. چه از سمت نرم افزار آزاد چه غیرآزاد. امنیت رو خود کاربر برای خودش تضمین میکنه. اگه کلاً بخوای ردیابی نشی باید دست از تکنولوژی بکشی. اگه میخوای استفاده کنی باید بدونی که این مسائل هم توش وجود داره. پس انسان عاقل خودشو درگیر این چیزا نمیکنه.

یک سوال شما دوست دارید جان به جان آفرین تسلیم کنید یا نه؟
اگه نه پس اصلا چرا به دنیا اومدید که تهش پخ پخ شید؟ یا اگه دوست دارید من میتونم کمکتون کنم. &)
اگه بخواد یک نفر با این عقیده زندگی کنه که همش میگه چرا درس بخونم وقتی قرار نیست اول بشم، چرا فلان کاری رو بکنم وقتی قرار نیست بهترینشو انجام بدم، امنیت یک مفهوم نسبیتی هست نه مطلق.

زندگی تهش پخ پخ نیست.  ;) کانالی که نگاه می‌کنی رو عوض کن.
بحث هم بیشتر از این با شما بیهوده‌س.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
طبق گفته خودت ۹۹ درصد. بنابراین من باشم، خودمو برای اون ۱ درصد گول نمیزنم
جا انداختی «نرم‌افزارهای انحصاری» رو برادر (: