انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کاربران لینوکس چه افرادی هستند؟  (دفعات بازدید: 15062 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ به: کاربران لینوکس چه افرادی هستند؟
« پاسخ #15 : 06 مهر 1390، 12:21 ب‌ظ »
به عنوان یک کاربر خانگی باید گفت آخه این چه سیستم عاملیه که:

۱− به صورت پیش‌فرض درایوها را mount (به زبان خودمون آماده برای باز شدن) نکرده و برای این کار یا باید به صورت دستی آن‌ها را مونت کرد یا باید قسمتی از فایل‌های تنظیمات لینوکس را به صورت دستی ویرایش کرد (که البته برای این کار لااقل باید چندین و چند تاپیک را در فروم‌ها جستجو کنید و اگر اینترنت نداشته باشد که باید بمیرید!)

۲− همه بدون استثناء در اتصال به وی پی ان مشکل دارند!!!

۳− برای هر کاری باید رمز کاربری را مجددا وارد کنی!!! (مگر اینکه ۱۵۰۰۰۰ تاپیک را جستجو کنی و تنظیمات لینوکس را به صورت متنی عوض کنی)

۴− تقریبا هر کاری که می‌خوای انجام بدی باید به صورت متنی انجام بدی اصلا وجود رابط گرافیکی از هر نوع در لینوکس، با خود لینوکس یک پارادوکس محسوب است!!!

۵− به صورت پیش‌فرض حتی ام پی تری (MP3) برایت پخش نمی‌کند و باید حدود ۵۰ مگابایت پکیج دانلود و نصب کنی تا تازه فقط mp3 پخش کند!!! در ویندوز با ۱۸ مگ دانلود k-lite codec pack تمامی انواع پسوندهای صوتی و تصویری اجرا خواهد شد.

۶− برای نصب یک نرم‌افزار به بیش از یک پکیج نیاز است که معمولا خیلی از پکیج‌ها در میان چند نرم‌افزار به صورت مشترک مورد نیاز هستند. ولی در ویندوز و مک شما یک فایل نصب خواهید داشت که به راحتی نرم‌افزار را برای شما نصب می‌کند. در لینوکس اگر پکیج‌ها را روی سی‌دی رایت کنی که بعدا مورد استفاده قرار دهی، با شکست مواجه خواهی شد! زیرا معلوم نیست کدام پکیج را باید اول نصب کنی و کدام را بعدا!!!

۷− رابط‌های کاربری اصلا کاربر دوست نیستند (این نظر منه ممکنه شما چیز دیگه‌ای بگی)

۸− تمامی لینوکس‌کارها آدم‌های حرفه‌ای هستند و بلانسبت شما، کمی هم مغرور به حرفه‌ای بودنشان و معمولا برایشان سخت است به کاربر‌های خانگی کمک کنند، زیرا حرفه‌ای‌ها فقط بلد هستند که به صورت متنی کارهایشان را پیش ببرند اما خانگی‌ها می‌خواهند با کلیک مشکلشان حل شود.

۹− شرکت‌های بزرگ نرم‌افزارهای تجاری مثل مایکروسافت، آدوب، کورل و... تقریبا هیچ کدام از نرم‌افزارهایشان نسخه‌ی لینوکس ندارد و شما باید از نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید که البته انگشت‌کوچیکه‌ی نرم‌افزارهای تجاری هم نمی‌شوند (بی برو برگرد!)

۱۰- اگرچه متن‌باز است و رایگان، اما از نظر میزان مصرف اینترنت (برای دانلود نرم‌افزار و همچنین جستجو در تاپیک‌های فروم‌ها برای رفع ساده‌ترین اشکالات) و میزان راه رفتن بر روی اعصاب و میزان برق مصرفی (که باید صرف شود تا کاری را که در ویندوز می‌توانی در چند دقیقه انجام دهی در لینوکس باید چند ساعت وقت صرف کنی تا تازه بفهمی آیا برای اون کار نرم‌افزاری وجود دارد یا نه!) خیلی بیش‌تر از ویندوز هزینه دارد.

۱۱− نرم‌افزارها اسم‌های عجیب دارند و به نظر من زیبا نیستند!!! (مثلا دو نرم‌افزار مشابه یکی در ویندوز Photoshop خوانده می‌شود و دیگری در لینوکس Gimp)

۱۲− توی فروم‌ها هر چیزی بپرسی اینجوری جواب می‌دهند:
«توی خط فرمان تایپ کن:
apt-get install .....»

۱. من نمی‌دونم شما با کدوم توزیع کار کردین ولی اوبونتو این کار رو به صورت اتوماتیک انجام می‌ده، آریوس هم علاوه بر انجام اتوماتیک این کار یه ابزار گرافیکی برای تنظیمات بیش‌تر داره.

۲. تکنولوژی شبکه، علمیه که ابتدا از گنو/لینوکس شروع می‌شه و بعد از چندین سال به پلت‌فرم‌های دیگه هم سرایت می‌کنه. چه‌طور ممکنه یه توزیع گنو/لینوکس در اتصال به وی‌پی‌ان مشکل داشته باشه؟ شخصا هیچ موردی رو ندیدم که درست کار نکنه.

۳. این نقطه‌ی قوت گنو/لینوکس محسوب می‌شه، نه مشکل. اگه امنیت خیلی ناراحتتون می‌کنه می‌تونین به سادگی پسوردتون رو بردارین.

۴. این هم به توزیعی که استفاده کردین برمی گرده. من به صورت کتبی به شما اطمینان می‌دم که در توزیع‌هایی مثل اوبونتو یا آریوس شما هیچ‌وقت نیاز به محیط متنی پیدا نمی‌کنین.

۵. در این‌جا دو نکته رو باید در نظر داشت: نخست این که کدک‌های صوتی و تصویری به علت انحصای بودن در برخی مناطق نمی‌تونن درون توزیع‌ها قرار داشته باشن و جرم محسوب می شه. ویندوز هم که یک‌سری از اون‌ها رو در خودش داره به این علته که چندتا از این فرمت‌ها (مثل wma و wmv) در انحصار خودشه و بقیه رو هم با پولی که از شمای خریدار می‌گیره، خریداری کرده. ولی با این حال تقریبا همه‌ی توزیع‌ها این کدک‌ها رو برای کسانی که در منطقه‌ی اون‌ها این کدک‌ها حفاظت نشده‌اند توی مخازنشون دارن که با این کار بقیه‌ی افراد هم می‌تونن اون رو بدون مشکل بگیرن. یعنی در حقیقت قانون رو برای راحتی شما دور زده. اون‌وقت شما به جای تشکر می‌آی بهش گیر هم می‌دی! از همه‌ی این‌ها گذشته توزیع‌هایی مثل آریوس که از لطاظ جغرافیایی قابل پی‌گیری نیستن، این کدک‌ها رو به صورت پیش‌قرض توی توزیعشون قرار دادن و شما نیاز به نصب هیچ‌چیز اضافه‌ای ندارین. نکته‌ی دوم هم در مورد k-lite هست که باید بدونین این برنامه هدیه ی دنیای نرم‌افزارهای ازاد به همنوعان در بندشون توی ویندوزه و علت کمتر بودن حجمش نسبت به کدک‌های گنو/لینوکس یکی بودن چندتا کدک پیش‌فرض در ویندوز و از اون مهم‌تر نداشتن فلش و جاوا در خودشه، در حالی که شما با نصب کدک‌های گنو/لینوکس هم‌زمان فلش و جاوا رو هم نصب می‌کنین ;)

۶. نه. این موردی که شما گفتی کاملا غلطه و در حقیق یکی از مزایای گنو/لینوکس همین سیستم مدیریت پکیج‌هاشه که با یه کلیک همه‌چیز رو خودش نصب می‌کنه. در حالی که خیلی از اینها رو شما در ویندوز و امثالهم باید در چندتا بسته ی مختلف پیدا و نصب کنی. مثلا همون‌طور که در بالا اشاره کردم شما با یه کلیک روی ubuntu-restricted-extras، هم‌زمان همه‌ی کدک‌ها رو به اضافه‌ی فلش و جاوا نصب می‌کنین. در مورد ریختن برنامه‌ها روی سی دی هم اگه پکیج‌ها رو در شاخه‌ی مناسب (مثلا کش اپت روی توزیع‌های دبین محور) روی سیستم جدید کپی کنین یا از برنامه‌هایی مثل aptoncd استفاده کنین، می‌تونین به همون راحتی یک کلیک هرکدوم که خواستین رو نصب کنین

۷. همون‌طور که گفتین این نظر شماست. نظر من رو هم در این مورد می‌تونین از دوستانم بپرسین، چون اگه این جا بنویسم ممکنه بلاک بشم ;D

۸. من خودم رو یه گنو/لینوکس‌کار می‌دونم (البته شاید نظر شما چیز دیگه ای باشه :دی) و نه‌تنها ادعایی دارم، که خودم رو یه تازه‌کار می‌دونم که حالاحالاها باید یاد بگیره. از هیچ کمکی هم تا به حال دریغ نکردم. هیچی هم از محیط متنی سرم نمی‌شه و چندین ساله که همهی کارهام رو تو اوبونتو با محیط گرافیکی و کلیک! حل کردم.

۹. چرا، خیلی‌هاشون نسخه‌های گنو/لینوکس دارن که شما نمی‌دونید مثل همون کورل دراو که مثال زدید. علت اقبال کم‌تر کاربرها به اون‌ها هم آزاد نبودن برنامه‌هاشونه، چون کاربرای گنو/لینوکس عمدتا حاضر هستن یه مقدار سختی رو برای رسیدن به یه جامعه‌ی آرمانی تحمل کنن، بنابراین نه از این برنامه‌ها استفاده می‌کنن و نه اون‌ها رو تبلیغ می‌کنن. با این‌حال شرکت‌های بزرگی که بدون گنو/لینوکس نمی‌تونن کار کنن (مثل کمپانی‌های نیولاین سینما، دریم‌ورکس انیمیشن و خیلی‌های دیگه) از اون نسخه‌های تجاری برای کارهاشون به نحو احسن استفاده می‌کنن.

۱۰. گنو/لینوکس متن‌باز نیست و لزوما رایگان هم نیست. گنو/لینوکس یک مجموعه‌ی نرم‌افزار آزاده که هیچ تضمینی در مورد هزینه‌ای که شما مصرف می‌کنی نمی‌ده. این اشتباه بزرگیه که من دیدم خیلی‌ها هم بهش دامن می‌زنن. تنها تضمینی که گنو به شما می‌ده اینه که آزادی‌های فردی شما در اثر استفاده از نرم‌افزارهاش از بین نره و تا به حال هم جانانه بر سر این تضمینش بوده

۱۱. اسم غیر عجیب از نظر شما یعنی اینترنت اکسپلورر برای مرورگر اینترنت یا مدیا پلیر برای پخش‌کننده‌ی چندرسانه‌ای؟ لابد یه کارخونه‌ی یخچال سازی هم اگه بخواد اسم زیبا و غیر عجیب برای یخچال‌هاش بذاره باید اسم برندش رو بذاره «چیزسردنگه‌دار»؟

۱۲. کسی که این‌طوزی جواب می‌ده خودش با این روش راحت‌تره و فکر می‌کنه شما هم مثل خودشی، توی سوال‌هاتون بخواین که روش گرافیکی رو بهتون بگن تا ببینید که هر کاری رو (که انجامش به فکر شما برسه!) می شه بدون خط فرمان انجام داد
« آخرین ویرایش: 06 مهر 1390، 12:29 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین shervinkh

• Full Member
  • *
  • ارسال: 197
  • An ENFP
    • سایت شخصی
« پاسخ #16 : 06 مهر 1390، 03:41 ب‌ظ »
فقط می‌دانم کاربران خانگی جزو آن‌ها نیستند!

من توصیه می‌کنم اگر یه کاربر خانگی هستید که می‌خواهید سیستم عامل شما به راحتی و بدون درد سر کار کنه و هر وقت دچار اشکال شد بتونید اشکالش رو بدون نیاز به مطالعه‌ی لااقل ۱۵۰۰۰۰ تا‍پیک در فروم‌های مختلف حل کنید، هرگز سراغ هیچ گونه توزیع از لینوکس نروید که دهانتان فلترون می‌شود. اینجوری:  :-X

لینوکس‌های موجود تنها برای حرفه‌ای‌ها مناسبه به خدا، من تا حالا ۵ یا ۶ بار لینوکس را نصب کردم تا شاید بهش عادت کنم، اما نشد که نشد. الان هم که اومدم اینجا، لینوکسم در unmount کردن پارتیشن‌ها مشکل پیدا کرده بود.

به عنوان یک کاربر خانگی باید گفت آخه این چه سیستم عاملیه که:

۱− به صورت پیش‌فرض درایوها را mount (به زبان خودمون آماده برای باز شدن) نکرده و برای این کار یا باید به صورت دستی آن‌ها را مونت کرد یا باید قسمتی از فایل‌های تنظیمات لینوکس را به صورت دستی ویرایش کرد (که البته برای این کار لااقل باید چندین و چند تاپیک را در فروم‌ها جستجو کنید و اگر اینترنت نداشته باشد که باید بمیرید!)

۲− همه بدون استثناء در اتصال به وی پی ان مشکل دارند!!!

۳− برای هر کاری باید رمز کاربری را مجددا وارد کنی!!! (مگر اینکه ۱۵۰۰۰۰ تاپیک را جستجو کنی و تنظیمات لینوکس را به صورت متنی عوض کنی)

۴− تقریبا هر کاری که می‌خوای انجام بدی باید به صورت متنی انجام بدی اصلا وجود رابط گرافیکی از هر نوع در لینوکس، با خود لینوکس یک پارادوکس محسوب است!!!

۵− به صورت پیش‌فرض حتی ام پی تری (MP3) برایت پخش نمی‌کند و باید حدود ۵۰ مگابایت پکیج دانلود و نصب کنی تا تازه فقط mp3 پخش کند!!! در ویندوز با ۱۸ مگ دانلود k-lite codec pack تمامی انواع پسوندهای صوتی و تصویری اجرا خواهد شد.

۶− برای نصب یک نرم‌افزار به بیش از یک پکیج نیاز است که معمولا خیلی از پکیج‌ها در میان چند نرم‌افزار به صورت مشترک مورد نیاز هستند. ولی در ویندوز و مک شما یک فایل نصب خواهید داشت که به راحتی نرم‌افزار را برای شما نصب می‌کند. در لینوکس اگر پکیج‌ها را روی سی‌دی رایت کنی که بعدا مورد استفاده قرار دهی، با شکست مواجه خواهی شد! زیرا معلوم نیست کدام پکیج را باید اول نصب کنی و کدام را بعدا!!!

۷− رابط‌های کاربری اصلا کاربر دوست نیستند (این نظر منه ممکنه شما چیز دیگه‌ای بگی)

۸− تمامی لینوکس‌کارها آدم‌های حرفه‌ای هستند و بلانسبت شما، کمی هم مغرور به حرفه‌ای بودنشان و معمولا برایشان سخت است به کاربر‌های خانگی کمک کنند، زیرا حرفه‌ای‌ها فقط بلد هستند که به صورت متنی کارهایشان را پیش ببرند اما خانگی‌ها می‌خواهند با کلیک مشکلشان حل شود.

۹− شرکت‌های بزرگ نرم‌افزارهای تجاری مثل مایکروسافت، آدوب، کورل و... تقریبا هیچ کدام از نرم‌افزارهایشان نسخه‌ی لینوکس ندارد و شما باید از نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید که البته انگشت‌کوچیکه‌ی نرم‌افزارهای تجاری هم نمی‌شوند (بی برو برگرد!)

۱۰- اگرچه متن‌باز است و رایگان، اما از نظر میزان مصرف اینترنت (برای دانلود نرم‌افزار و همچنین جستجو در تاپیک‌های فروم‌ها برای رفع ساده‌ترین اشکالات) و میزان راه رفتن بر روی اعصاب و میزان برق مصرفی (که باید صرف شود تا کاری را که در ویندوز می‌توانی در چند دقیقه انجام دهی در لینوکس باید چند ساعت وقت صرف کنی تا تازه بفهمی آیا برای اون کار نرم‌افزاری وجود دارد یا نه!) خیلی بیش‌تر از ویندوز هزینه دارد.

۱۱− نرم‌افزارها اسم‌های عجیب دارند و به نظر من زیبا نیستند!!! (مثلا دو نرم‌افزار مشابه یکی در ویندوز Photoshop خوانده می‌شود و دیگری در لینوکس Gimp)

۱۲− توی فروم‌ها هر چیزی بپرسی اینجوری جواب می‌دهند:
«توی خط فرمان تایپ کن:
apt-get install .....»

----------------------------------------

حالا، به نظر من خیلی از مشکلات بالا به خاطر اینه که اصولا لینوکس از ابتدا حرفه‌ای پرور بوده و کاربران اون بیشتر حرفه‌ای‌های برنامه‌نویسی یا شبکه و... هستند. به همین دلیل حتی نسخه‌هایی که ادعا می‌کنند دارند به سمت خانگی‌شدن پیش می‌رن (مثل همین اوبونتو)، نه توسط کاربران خانگی، بلکه توسط حرفه‌ای‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند و معمولا هم حرفه‌ای‌ها خیلی از آن خوششان می‌آید. خانکی‌ها هم که دوبار امتحان می‌کنند و آخرش می‌بینند همون ویندوز یا مک بهتره!

اگر مسئله اینه که ما باید به دنیای متن باز بریم و از محدود بودن و تجاری بودن دست برداریم، به این معنا نیست که حتما باید از لینوکس استفاده کنیم! من خیلی با فلسفه‌ی لینوکس موافقم و خیلی دوست دارم که تمامی نرم‌افزارها متن‌باز باشند و حتما رایگان، ولی متن‌باز بودن و رایگان بودن را نباید با پیچیده بودن و حرفه‌ای بودن خراب کرد.

به نظر من میشه یک سیستم عامل خیلی خوب و عالی بر اساس همین لینوکس طراحی کرد که یه رابط کاربری ساده و زیبا داشته باشه و یه کنترل پنل کامل و خیلی چیزهای دیگه که مورد نیاز کاربرای خانگی هست. نمونه‌ی اون رو در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم (همین سیستم عامل اندروید که بر اساس لینوکس هست و خیلی هم خوب جواب داده) چرا چنین سیستم عامل‌هایی نباید برای دسکتاپ وجود داشته باشد؟

در نهایت به نظر من تا زمانی که لینوکسی‌ها نخواهند فکری برای کاربرپسند شدن این سیستم‌عامل بکنند، هیچ وقت لینوکس به خانه‌ها نمی‌رود.

GNU/Linux Is User-Friendly Not Idiot Friendly.
هیشکی رو محبور نکردن از سیستم عاملی استفاده کنه پس نوشتن این متن به کلی کار بیهوده و اشتباهیه.
Gentoo KDE x86_64
Notebook:Asus N53SN
www.shervin.org

آفلاین پسر مریخی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 54
« پاسخ #17 : 06 مهر 1390، 03:46 ب‌ظ »
در جواب آقای شهروز:

۱. درسته از نظر عملی دردی برای شما دوا نمی‌کنه. ولی این ایراد به لینوکس وارد نیست. حداقل لینوکس خیلی بهتر عمل کرده و برای شما درایورهای NTFS رو نوشته و گذاشته. ویندوز هیچ‌گونه پشتیبانی نداره از پارتیشن‌های غیر از خودش. شما روی یک کامپیوتر خالی یه لینوکس نصب کنید بدون ویندوز. ببینید کدوم پارتیشن رو مانت نمی‌کنه.

۲. کاملا موافقم با این موضوع! :)

۴ و ۱۲. به نظرم روی این موضوع خیلی اغراق شده از همه جهت. صرف این که انجام کار توی خط فرمان از نظر خیلی‌ها راحت‌تره و شما رو اینجوری راهنمایی می‌کنن، دلیل نمی‌شه بدون خط فرمان نمی‌شه کاری کرد. شما می‌رید یک سوال می‌پرسید توی یه فروم. بعد کسی که میاد جواب می‌ده به شما، از سطح شما که خبر نداره. با یک دید عمل‌گرایانه سریع‌ترین راه ممکن رو برای حل مشکل شما پیشنهاد می‌کنه. وگرنه باید حداقل یک ساعت وقت می‌گذاشت، تست می‌کرد راه حلشو از نظر گرافیکی، بعد مرحله به مرحله به شما توضیح می‌داد این‌جا برید این کارو بکنید اون‌جا اون کارو.  انکار نمی‌کنم که خیلی کارها رو باید از طریق خط فرمان انجام داد، ولی این‌جور کارها اصولا ربطی به نیازهای کاربر عادی نداره. مثال بزنید چه کاری مورد نیاز شما بوده که بدون خط فرمان انجام نشده.

۵. فقط یک نکته به جواب دانیال اضافه کنم. توی اوبونتو و فدورا من دیده‌م، موقع نصب کدک‌ها یک پکیج به اسم freepats هم انتخاب می‌شه که حجم خیلی زیادی داره. وقتی همه‌ی پکیج‌ها رو برای نصب انتخاب کردید، اون پکیج رو پیدا کنید و از انتخاب درش بیارید. هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط حدود سی مگ دانلود اضافی انجام نمی‌دید. :)

۹. لینوکسی‌ها یک مشت آدم سوسیالیست هستن که فکر می‌کنن آرمان‌شهر در جامعه‌ی انسانی ممکنه و خیلی تو فضای شوروی سابق سیر می‌کنن! متاسفانه نمی‌دونن توی دنیایی زندگی می‌کنن که عامل پیش‌رفتش پوله.

۱۰. تا حالا فکر کردید که توی ویندوز برای انجام همین کارا چه مقدار وقت و پول صرف می‌کنید؟ ایران رو در نظر نگیریم. قیمت نسخه‌ی خونگی ویندوز هفت ۱۲۰ دلاره. قیمت مجموعه‌ی آفیس ۲۰۱۰ نسخه‌ی خونگی و دانشجویی ۱۵۰ دلاره. قیمت فوتوشاپ به تنهایی از آفیس بیشتره. همین سه نرم افزاری که شما اسم بردید مجموعا حدود ۵۰۰ دلار شد. حجم این سه نرم‌افزار چقدره؟ بگیم حدودا شش هفت گیگابایت. چقدر هزینه داره این حجم دانلود برای شما؟ می‌گید خوب دی‌وی‌دیشو می‌خرم. می‌دونستید هزینه‌ی خرید این نرم‌افزارها روی دی وی دی حدودا ۲۰ دلار گرون‌تر از هزینه‌ایه که شما صرفا بابت مجوز استفاده از نرم‌افزار و اون Product Key می‌پردازید؟

فکر نمی‌کنید فقط چون این نرم‌افزارهای گرون و لردی (حداقل با استانداردهای کشور ما!) خیلی راحت در اختیار شما قرار می‌گرفته با هزینه‌ی خیلی کم، توقعات شما بیش از حد بالا رفته و فکر نمی‌کنید در مقابل این ویژگی‌های به گفته‌ی خودتون خوبی که از ویندوز و بقیه می‌گیرید چه هزینه‌ای واقعا باید می‌دادید؟

به دانیال:

۲. می‌تونی به من راه حل وصل شدن به وی‌پی‌انم رو که فقط PAP ساپورت می‌کنه و L2TP هست بهم بگی از طریق نتورک منیجر گنوم؟ :))

برای این که آف‌تاپیک هم نبوده باشم، به نظرم کاربران لینوکسی چند گروه هستند:
۱. کسانی که ریاضیشون خوبه و می‌تونن نسبت هزینه به امکانات رو محاسبه کنن. (خونگی یا غیر خونگی)
۲. کسانی که مصارف غیر خونگی دارن؛ مثل سرورها.
۳. کسانی که از محیط‌های جدید و کاملا قابل تغییر لذت می‌برن.

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
« پاسخ #18 : 06 مهر 1390، 04:47 ب‌ظ »
نقل‌قول از: shahrooz68
اگر مسئله اینه که ما باید به دنیای متن باز بریم و از محدود بودن و تجاری بودن دست برداریم، به این معنا نیست که حتما باید از لینوکس استفاده کنیم!
نرم افزار ازاد و من باز با تجاری بودن در تضاد نیست که! با انحصاری بودنه که مشکل داره.

نقل‌قول از: shahrooz68
من خیلی با فلسفه‌ی لینوکس موافقم و خیلی دوست دارم که تمامی نرم‌افزارها متن‌باز باشند و حتما رایگان، ولی متن‌باز بودن و رایگان بودن را نباید با پیچیده بودن و حرفه‌ای بودن خراب کرد.
لینوکس فلسفه ای نداره این "گنو"ئه که فلسفه داره و صحبتی از رایگان بودن نیست! >> آزاد بودن
« آخرین ویرایش: 06 مهر 1390، 04:57 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین shahrooz68

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
« پاسخ #19 : 06 مهر 1390، 11:31 ب‌ظ »
در جواب آقای shervinkh

قربان من که بی‌ادبی نکردم؛ چرا جملات انگلیسی نادرست می‌نویسی؟ بله هیچ کسی مجبور نیست ولی چه ربطی به نظری که دادم داره؟ هر کسی می‌تونه نظرش رو بگه.

در جواب به آقای دانیال بهزادی که فرمودند:

نقل‌قول
۱. من نمی‌دونم شما با کدوم توزیع کار کردین ولی اوبونتو این کار رو به صورت اتوماتیک انجام می‌ده، آریوس هم علاوه بر انجام اتوماتیک این کار یه ابزار گرافیکی برای تنظیمات بیش‌تر داره.

۲. تکنولوژی شبکه، علمیه که ابتدا از گنو/لینوکس شروع می‌شه و بعد از چندین سال به پلت‌فرم‌های دیگه هم سرایت می‌کنه. چه‌طور ممکنه یه توزیع گنو/لینوکس در اتصال به وی‌پی‌ان مشکل داشته باشه؟ شخصا هیچ موردی رو ندیدم که درست کار نکنه.

۳. این نقطه‌ی قوت گنو/لینوکس محسوب می‌شه، نه مشکل. اگه امنیت خیلی ناراحتتون می‌کنه می‌تونین به سادگی پسوردتون رو بردارین.

۴. این هم به توزیعی که استفاده کردین برمی گرده. من به صورت کتبی به شما اطمینان می‌دم که در توزیع‌هایی مثل اوبونتو یا آریوس شما هیچ‌وقت نیاز به محیط متنی پیدا نمی‌کنین.

۵. در این‌جا دو نکته رو باید در نظر داشت: نخست این که کدک‌های صوتی و تصویری به علت انحصای بودن در برخی مناطق نمی‌تونن درون توزیع‌ها قرار داشته باشن و جرم محسوب می شه. ویندوز هم که یک‌سری از اون‌ها رو در خودش داره به این علته که چندتا از این فرمت‌ها (مثل wma و wmv) در انحصار خودشه و بقیه رو هم با پولی که از شمای خریدار می‌گیره، خریداری کرده. ولی با این حال تقریبا همه‌ی توزیع‌ها این کدک‌ها رو برای کسانی که در منطقه‌ی اون‌ها این کدک‌ها حفاظت نشده‌اند توی مخازنشون دارن که با این کار بقیه‌ی افراد هم می‌تونن اون رو بدون مشکل بگیرن. یعنی در حقیقت قانون رو برای راحتی شما دور زده. اون‌وقت شما به جای تشکر می‌آی بهش گیر هم می‌دی! از همه‌ی این‌ها گذشته توزیع‌هایی مثل آریوس که از لطاظ جغرافیایی قابل پی‌گیری نیستن، این کدک‌ها رو به صورت پیش‌قرض توی توزیعشون قرار دادن و شما نیاز به نصب هیچ‌چیز اضافه‌ای ندارین. نکته‌ی دوم هم در مورد k-lite هست که باید بدونین این برنامه هدیه ی دنیای نرم‌افزارهای ازاد به همنوعان در بندشون توی ویندوزه و علت کمتر بودن حجمش نسبت به کدک‌های گنو/لینوکس یکی بودن چندتا کدک پیش‌فرض در ویندوز و از اون مهم‌تر نداشتن فلش و جاوا در خودشه، در حالی که شما با نصب کدک‌های گنو/لینوکس هم‌زمان فلش و جاوا رو هم نصب می‌کنین ;)

۶. نه. این موردی که شما گفتی کاملا غلطه و در حقیق یکی از مزایای گنو/لینوکس همین سیستم مدیریت پکیج‌هاشه که با یه کلیک همه‌چیز رو خودش نصب می‌کنه. در حالی که خیلی از اینها رو شما در ویندوز و امثالهم باید در چندتا بسته ی مختلف پیدا و نصب کنی. مثلا همون‌طور که در بالا اشاره کردم شما با یه کلیک روی ubuntu-restricted-extras، هم‌زمان همه‌ی کدک‌ها رو به اضافه‌ی فلش و جاوا نصب می‌کنین. در مورد ریختن برنامه‌ها روی سی دی هم اگه پکیج‌ها رو در شاخه‌ی مناسب (مثلا کش اپت روی توزیع‌های دبین محور) روی سیستم جدید کپی کنین یا از برنامه‌هایی مثل aptoncd استفاده کنین، می‌تونین به همون راحتی یک کلیک هرکدوم که خواستین رو نصب کنین

۷. همون‌طور که گفتین این نظر شماست. نظر من رو هم در این مورد می‌تونین از دوستانم بپرسین، چون اگه این جا بنویسم ممکنه بلاک بشم ;D

۸. من خودم رو یه گنو/لینوکس‌کار می‌دونم (البته شاید نظر شما چیز دیگه ای باشه :دی) و نه‌تنها ادعایی دارم، که خودم رو یه تازه‌کار می‌دونم که حالاحالاها باید یاد بگیره. از هیچ کمکی هم تا به حال دریغ نکردم. هیچی هم از محیط متنی سرم نمی‌شه و چندین ساله که همهی کارهام رو تو اوبونتو با محیط گرافیکی و کلیک! حل کردم.

۹. چرا، خیلی‌هاشون نسخه‌های گنو/لینوکس دارن که شما نمی‌دونید مثل همون کورل دراو که مثال زدید. علت اقبال کم‌تر کاربرها به اون‌ها هم آزاد نبودن برنامه‌هاشونه، چون کاربرای گنو/لینوکس عمدتا حاضر هستن یه مقدار سختی رو برای رسیدن به یه جامعه‌ی آرمانی تحمل کنن، بنابراین نه از این برنامه‌ها استفاده می‌کنن و نه اون‌ها رو تبلیغ می‌کنن. با این‌حال شرکت‌های بزرگی که بدون گنو/لینوکس نمی‌تونن کار کنن (مثل کمپانی‌های نیولاین سینما، دریم‌ورکس انیمیشن و خیلی‌های دیگه) از اون نسخه‌های تجاری برای کارهاشون به نحو احسن استفاده می‌کنن.

۱۰. گنو/لینوکس متن‌باز نیست و لزوما رایگان هم نیست. گنو/لینوکس یک مجموعه‌ی نرم‌افزار آزاده که هیچ تضمینی در مورد هزینه‌ای که شما مصرف می‌کنی نمی‌ده. این اشتباه بزرگیه که من دیدم خیلی‌ها هم بهش دامن می‌زنن. تنها تضمینی که گنو به شما می‌ده اینه که آزادی‌های فردی شما در اثر استفاده از نرم‌افزارهاش از بین نره و تا به حال هم جانانه بر سر این تضمینش بوده

۱۱. اسم غیر عجیب از نظر شما یعنی اینترنت اکسپلورر برای مرورگر اینترنت یا مدیا پلیر برای پخش‌کننده‌ی چندرسانه‌ای؟ لابد یه کارخونه‌ی یخچال سازی هم اگه بخواد اسم زیبا و غیر عجیب برای یخچال‌هاش بذاره باید اسم برندش رو بذاره «چیزسردنگه‌دار»؟

۱۲. کسی که این‌طوزی جواب می‌ده خودش با این روش راحت‌تره و فکر می‌کنه شما هم مثل خودشی، توی سوال‌هاتون بخواین که روش گرافیکی رو بهتون بگن تا ببینید که هر کاری رو (که انجامش به فکر شما برسه!) می شه بدون خط فرمان انجام داد

1- والا به خدا مال ما که آخرین نسخه‌اش رو هم داریم، تا خودمون تنظیمش نکردیم این کار را نکرد. شاید هم سیستمم مشکل داره نمی‌دونم!

2- من به سایت‌هایی سر می‌زنم که نیاز به همون چیز پی ان را داره ولی فقط یکی از چیز پی ان‌های من در لینوکس موفق به اتصال شد.

3- نقطه‌ی قوت هست اما گاهی برای خانگی‌ها خیلی آزاردهنده است ولی ما که نتونستیم در تنظیمات چیزی به اسم Remove Password پیدا کنیم. فقط Change Password داشت. شاید بلد نیستم.

4- والا من نتونستم بدون فرمان sudo به بعضی از امکانات دسترسی داشته باشم، حتی با وجود اینکه در قسمت تنظیمات کاربری Administrator هستم. چجوری باید برای همیشه این مشکل را حل کنم؟ یعنی همیشه سوپر یوزر باشم؟

5- خب دلایل شما در نوع خودش درسته ولی برای یک کاربری خانگی واقعاً سخت نیست بخواد این کدک‌ها رو دانلود کنه؟ البته می‌دونم که در کل ایرادی وارد نیست ولی قضیه خیلی هم خوشآیند نیست.

6- خب من اینها رو نمی‌دونستم! ولی نمی‌دونم چرا با نصب نرم‌افزار در لینوکس حال نمی‌کنم زیاد! مثلا همین چند روز پیش رفتم از سایت اپرا (Opera) پکیج مخصوص اوبونتو را دانلود کردم ولی هنگام نصب گفت که چند تا پکیج دیگه باید دانلود شه. این یکم اذیت کننده است. شاید هم فقط من اینطور فکر می‌کنم.

7- ای بابا؛ خیلی می‌خواستم نظر شما رو هم بدونم. البته ظاهراً گنوم داره یه کارهای خوبی می‌کنه توی نسخه‌ی جدیدش، البته نمی‌دونم چرا کارهای خوب را کم‌کم می‌کنند و یکدفعه هرچی فکر دارن نمی‌ریزن روی هم که یه چیز درست حسابی از آب در بیاد!!!

8- البته گفتم بلا نسبت شما!!! منظورم از لینوکس‌کارها از اون لینوکس‌کارها بود که اصلاً تا حالا با رابط گرافیکی‌شان کار نکرده‌اند./ یه نکته که همینجا به ذهنم میرسه، همین بیش از حد بزرگ بودن لینوکسه. اینقدر چیز برای یاد گرفتن هست که یه کاربر خانگی میترسه باهاش کار کنه. البته من خودم را خانگی نمی‌دونم، یه چیزی بین خانگی و حرفه‌ای!!!

9- من با این جامعه‌ی آرمانی کاملاً موافقم. نمی‌دونستم کورل دراو نسخه‌ی لینوکس هم داره. ولی گیمپ واقعاً به پای فتوشاپ نمیرسه‌ها! همین رابط گرافیکی‌اش کفر آدم رو در میاره. جدی می‌گم. من با رابط فتوشاپ مشکل دارم چه برسه به گیمپ (Gimp) (درست تلفظ کردم؟)

10- حالا که من رایگان دریافتش کردم؛ بالأخره در کل ارزونه!

11- اینکه سلیقه‌ایه

12- خب تا حالا امتحان نکردم.

ولی پس چرا تا حالا هنوز این سیستم عامل طرفدارهاش توی دنیا کمتر از نرم‌افزارهای غیر متن باز هست؟ من بعید می‌دونم کسی دوست نداشته باشه از نرم‌افزارهای تقریباً رایگان استفاده کنه. من فکر می‌کنم هنوز هم برای کاربرپسندتر شدن لینوکس باید کارهایی انجام داد.

من واقعاً متعصبانه به این قضیه نگاه نمی‌کنم؛ فکر می‌کنم لینوکس حقیقتاً سیستم عامل بسیار عالی‌ای هست، فقط باید برای کار کردن ساده‌تر بشه، پشتیبان‌هاش بیشتر بشن، حتی اگر یه کم غیر رایگان بشه (البته فقط یه خورده). مثلاً به نظر من لینوکس باید دو تا توزیع اصلی داشته باشه، یکی خیلی حرفه‌ای و یکی خانگی و متوسط (مثلاً می‌گم‌ها). من اگه می‌تونستم با لینوکس برم فیسبوک خیلی از مشکلاتم حل میشد! (چون وی‌پی‌ان وصل نمیشه نمی‌تونم برم)

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
« پاسخ #20 : 06 مهر 1390، 11:50 ب‌ظ »
۲ من مشکلی نداشتم تا به الان! بارها هم نوشته شده تو این فروم چطوری، منتها چون مشکل داره این قضیه، همیشه حذف شده.
۳- خوب تغییرش بده به هیچی :) چرا باید حتما یه حذف هم داشته باشه؟؟؟
۴- چون عاقلانه نیست. همون حماقتی که ویندوز مرتکب شده. یکی از دلایل گسترش ویروس اینه که تو ویندوز مثلا هر ویروسی میتونه به راحتی تو رجیستری بنویسه! بهش از این دید نگاه کردی؟؟
۵- نه. نیست. شما باز هم از یه دریچه کوچیک به دنیا نگاه کردی. ۵۰ مگابایت چیزی نیست. خصوصا اینکه شما داری سعی میکنی مقایسه کنی. اینجا نمیگی مثلا خود اوبونتو فقط یه سی دیه ولی همون ویندوزی که میگی یه دی وی دی؟ چرا با مینت یا آریوس مقایسه نمیکنی که همه اینها رو داره؟
۶- یکی از چیزهای عذاب آور تو ویندوز، که خودشون فهمیدن و با ساختن سیستم نصاب ویندوز -فایلهای با پسوند MSI - دارن سعی میکنن اصلاحش کنن. تو ویندوز ۸ هم قطعا یه چیزی مثل Software Center خواهند داشت. اونوقت من نمیدونم شما چرا شاکی هستی :)

بقیشم یا چیزی نبوده که جواب بدم یا دلیلی ندیدم یا اینکه نمیدونستم.

آفلاین shahrooz68

• Full Member
  • *
« پاسخ #21 : 06 مهر 1390، 11:56 ب‌ظ »
در جواب به پسر مریخی عزیز.

که فرمودند:
نقل‌قول

1. درسته از نظر عملی دردی برای شما دوا نمی‌کنه. ولی این ایراد به لینوکس وارد نیست. حداقل لینوکس خیلی بهتر عمل کرده و برای شما درایورهای NTFS رو نوشته و گذاشته. ویندوز هیچ‌گونه پشتیبانی نداره از پارتیشن‌های غیر از خودش. شما روی یک کامپیوتر خالی یه لینوکس نصب کنید بدون ویندوز. ببینید کدوم پارتیشن رو مانت نمی‌کنه.

۲. کاملا موافقم با این موضوع!

۴ و ۱۲. به نظرم روی این موضوع خیلی اغراق شده از همه جهت. صرف این که انجام کار توی خط فرمان از نظر خیلی‌ها راحت‌تره و شما رو اینجوری راهنمایی می‌کنن، دلیل نمی‌شه بدون خط فرمان نمی‌شه کاری کرد. شما می‌رید یک سوال می‌پرسید توی یه فروم. بعد کسی که میاد جواب می‌ده به شما، از سطح شما که خبر نداره. با یک دید عمل‌گرایانه سریع‌ترین راه ممکن رو برای حل مشکل شما پیشنهاد می‌کنه. وگرنه باید حداقل یک ساعت وقت می‌گذاشت، تست می‌کرد راه حلشو از نظر گرافیکی، بعد مرحله به مرحله به شما توضیح می‌داد این‌جا برید این کارو بکنید اون‌جا اون کارو.  انکار نمی‌کنم که خیلی کارها رو باید از طریق خط فرمان انجام داد، ولی این‌جور کارها اصولا ربطی به نیازهای کاربر عادی نداره. مثال بزنید چه کاری مورد نیاز شما بوده که بدون خط فرمان انجام نشده.

۵. فقط یک نکته به جواب دانیال اضافه کنم. توی اوبونتو و فدورا من دیده‌م، موقع نصب کدک‌ها یک پکیج به اسم freepats هم انتخاب می‌شه که حجم خیلی زیادی داره. وقتی همه‌ی پکیج‌ها رو برای نصب انتخاب کردید، اون پکیج رو پیدا کنید و از انتخاب درش بیارید. هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط حدود سی مگ دانلود اضافی انجام نمی‌دید.

۹. لینوکسی‌ها یک مشت آدم سوسیالیست هستن که فکر می‌کنن آرمان‌شهر در جامعه‌ی انسانی ممکنه و خیلی تو فضای شوروی سابق سیر می‌کنن! متاسفانه نمی‌دونن توی دنیایی زندگی می‌کنن که عامل پیش‌رفتش پوله.

۱۰. تا حالا فکر کردید که توی ویندوز برای انجام همین کارا چه مقدار وقت و پول صرف می‌کنید؟ ایران رو در نظر نگیریم. قیمت نسخه‌ی خونگی ویندوز هفت ۱۲۰ دلاره. قیمت مجموعه‌ی آفیس ۲۰۱۰ نسخه‌ی خونگی و دانشجویی ۱۵۰ دلاره. قیمت فوتوشاپ به تنهایی از آفیس بیشتره. همین سه نرم افزاری که شما اسم بردید مجموعا حدود ۵۰۰ دلار شد. حجم این سه نرم‌افزار چقدره؟ بگیم حدودا شش هفت گیگابایت. چقدر هزینه داره این حجم دانلود برای شما؟ می‌گید خوب دی‌وی‌دیشو می‌خرم. می‌دونستید هزینه‌ی خرید این نرم‌افزارها روی دی وی دی حدودا ۲۰ دلار گرون‌تر از هزینه‌ایه که شما صرفا بابت مجوز استفاده از نرم‌افزار و اون Product Key می‌پردازید؟

فکر نمی‌کنید فقط چون این نرم‌افزارهای گرون و لردی (حداقل با استانداردهای کشور ما!) خیلی راحت در اختیار شما قرار می‌گرفته با هزینه‌ی خیلی کم، توقعات شما بیش از حد بالا رفته و فکر نمی‌کنید در مقابل این ویژگی‌های به گفته‌ی خودتون خوبی که از ویندوز و بقیه می‌گیرید چه هزینه‌ای واقعا باید می‌دادید؟

به دانیال:

۲. می‌تونی به من راه حل وصل شدن به وی‌پی‌انم رو که فقط PAP ساپورت می‌کنه و L2TP هست بهم بگی از طریق نتورک منیجر گنوم؟ )

برای این که آف‌تاپیک هم نبوده باشم، به نظرم کاربران لینوکسی چند گروه هستند:
۱. کسانی که ریاضیشون خوبه و می‌تونن نسبت هزینه به امکانات رو محاسبه کنن. (خونگی یا غیر خونگی)
۲. کسانی که مصارف غیر خونگی دارن؛ مثل سرورها.
۳. کسانی که از محیط‌های جدید و کاملا قابل تغییر لذت می‌برن.

1- بله همون طور که فرمودید دردی از ما دوا نمی‌کنه! خب اینکه کاری نداره، راحت توی کنترل پنل یه امکان می‌ذاشتند که ما انتخاب کنیم به صورت اتوماتیک مونت بشه. واقعاً فکر نمی‌کنم برای برنامه‌نویسان کاری داشته باشه که این کار را بکنند. بله من هم خیلی ناراحتم که ویندوز فایل‌سیستم‌های غیر خودی را تشخیص نمی‌ده. واقعاً زشته.

2- آره خودم هم موافقم!!!

4 و 12- همین Sudo را اگر برام حل کنید قول می‌دم دیگه همه‌اش رو گرافیکی خودم برم یاد بگیرم. به خدا!

5- باشه؛ ولی قبلش باید یه کم حافظه‌ام رو تقویت کنم.

9- البته من اطلاع دقیقی از عقاید لینوکسی‌ها ندارم ولی من یک آدم مذهبی (البته احتمالاً نه به اون معنی که شما فکر می‌کنید) هستم و واقعاً اعتقاد دارم که جامعه‌ی آرمانی امکان‌پذیره و جالبه بدونید که خیلی هم وقت و هزینه صرف حرکت در جهت تحقق آرمان‌های بزرگ کرده‌ام و اگر برنامه‌نویس حرفه‌ای بودم و قدرتش رو داشتم، بهترین نرم‌افزارها را به صورت متن‌باز و کاملاً رایگان یا با هزینه‌ی خیلی کم در اختیار مردم می‌ذاشتم.

10- این که واقعاً یه اغراق بود. شما جدی نگیر. فقط به این جهت گفتم که بگم برای ما ایرانی‌ها که اینترنت کم‌سرعت و بسیار گرون داریم خیلی سخته بخوایم همه‌ی نرم‌افزارها را آنلاین دانلود کنیم. از جهتی رفع مشکلات در لینوکس چیزی نیست که راحت بشه با یه کم جستجو توی خود محیط کاربری حلش کرد و نیاز داره حتماً به فروم‌ها سر بزنی. مثل همین مشکل وی پی... و یا مونت درایوها و... که من فقط از طریق فروم تونستم تا حدی حلش کنم.

من خیلی لجم می‌گیره واقعاً که این لینوکس به اندازه‌ی ویندوز کاربر نداره. به خدا یه خورده این چیزهاش حل بشه، میشه روش حساب کرد. البته نادیده نگیریم که خانگی شدن لینوکس صرفاً با رفع مشکلات نرم‌افزاری حل نمیشه، بلکه باید فرهنگ جامعه را هم تغییر داد. تا زمانی که شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری فقط به فکر منافع شخصیشون هستند، کار زیادی نمیشه از پیش برد.

13 یه مشکل دیگه هم که توی لینوکس هست و البته شاید خیلی مهم نباشه، این قضیه‌ی یکپارچه‌سازی گرافیکی محیط نرم‌افزارهایی مثل Opera و FireFox با تم خود گنوم یا کی‌دی‌ای هست. منظورم همون دکمه‌ی مخصوصیه که این نرم‌افزارها در چند ورژن اخیرشان در بالا و سمت چپ محیط تعبیه کرده‌اند؛ به علاوه Tabها نیز در گنوم یا کی‌دی‌ای در قسمت زیرین نوار عنوان قرار می‌گیرند. فقط توی سیستم من اینطوریه؟ (چون کارت گرافیک ندارم!)
« آخرین ویرایش: 06 مهر 1390، 11:59 ب‌ظ توسط shahrooz68 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 07 مهر 1390، 12:05 ق‌ظ »
به دانیال:

۲. می‌تونی به من راه حل وصل شدن به وی‌پی‌انم رو که فقط PAP ساپورت می‌کنه و L2TP هست بهم بگی از طریق نتورک منیجر گنوم؟ :))

نتورک منیجر گنوم که نه! ولی خودت هم می‌دونی که گنو/لینوکس دنیای انتخاب‌هاست. از این روش عمل کن: https://docs.google.com/present/view?id=dch9vdq9_171cn6jtqcg
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #23 : 07 مهر 1390، 12:19 ق‌ظ »
1- بله همون طور که فرمودید دردی از ما دوا نمی‌کنه! خب اینکه کاری نداره، راحت توی کنترل پنل یه امکان می‌ذاشتند که ما انتخاب کنیم به صورت اتوماتیک مونت بشه. واقعاً فکر نمی‌کنم برای برنامه‌نویسان کاری داشته باشه که این کار را بکنند. بله من هم خیلی ناراحتم که ویندوز فایل‌سیستم‌های غیر خودی را تشخیص نمی‌ده. واقعاً زشته.

2- آره خودم هم موافقم!!!

4 و 12- همین Sudo را اگر برام حل کنید قول می‌دم دیگه همه‌اش رو گرافیکی خودم برم یاد بگیرم. به خدا!

9- البته من اطلاع دقیقی از عقاید لینوکسی‌ها ندارم ولی من یک آدم مذهبی (البته احتمالاً نه به اون معنی که شما فکر می‌کنید) هستم و واقعاً اعتقاد دارم که جامعه‌ی آرمانی امکان‌پذیره و جالبه بدونید که خیلی هم وقت و هزینه صرف حرکت در جهت تحقق آرمان‌های بزرگ کرده‌ام و اگر برنامه‌نویس حرفه‌ای بودم و قدرتش رو داشتم، بهترین نرم‌افزارها را به صورت متن‌باز و کاملاً رایگان یا با هزینه‌ی خیلی کم در اختیار مردم می‌ذاشتم.

10- این که واقعاً یه اغراق بود. شما جدی نگیر. فقط به این جهت گفتم که بگم برای ما ایرانی‌ها که اینترنت کم‌سرعت و بسیار گرون داریم خیلی سخته بخوایم همه‌ی نرم‌افزارها را آنلاین دانلود کنیم. از جهتی رفع مشکلات در لینوکس چیزی نیست که راحت بشه با یه کم جستجو توی خود محیط کاربری حلش کرد و نیاز داره حتماً به فروم‌ها سر بزنی. مثل همین مشکل وی پی... و یا مونت درایوها و... که من فقط از طریق فروم تونستم تا حدی حلش کنم.

من خیلی لجم می‌گیره واقعاً که این لینوکس به اندازه‌ی ویندوز کاربر نداره. به خدا یه خورده این چیزهاش حل بشه، میشه روش حساب کرد. البته نادیده نگیریم که خانگی شدن لینوکس صرفاً با رفع مشکلات نرم‌افزاری حل نمیشه، بلکه باید فرهنگ جامعه را هم تغییر داد. تا زمانی که شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری فقط به فکر منافع شخصیشون هستند، کار زیادی نمیشه از پیش برد.

13 یه مشکل دیگه هم که توی لینوکس هست و البته شاید خیلی مهم نباشه، این قضیه‌ی یکپارچه‌سازی گرافیکی محیط نرم‌افزارهایی مثل Opera و FireFox با تم خود گنوم یا کی‌دی‌ای هست. منظورم همون دکمه‌ی مخصوصیه که این نرم‌افزارها در چند ورژن اخیرشان در بالا و سمت چپ محیط تعبیه کرده‌اند؛ به علاوه Tabها نیز در گنوم یا کی‌دی‌ای در قسمت زیرین نوار عنوان قرار می‌گیرند. فقط توی سیستم من اینطوریه؟ (چون کارت گرافیک ندارم!)

۱. آریوس توی تنظیماتش این امکان رو گذاشته ;)

۲. ولی من کماکان مخالفم :D

۴و۱۲. یه افزونه‌ای هست برای ناتیلوس که به شما دسترسی روت می‌ده. کافیه نصبش کنی: nautilus-gksu

۹. فکر می‌کنم وقتش باشه که در مورد ایدئولوژی نرم‌افزار آزاد (که هزاران‌بار با اوپن‌سورس بودن و رایگان بودن فرق داره) بیش‌تر بخونی.

۱۰. این که نیاز به فروم پیدا کردین نشون می‌ده که احتمالا با خوندن manual زیاد سرخوش نیستین. مشکل هر چیزی رو تو گنو/لینوکس می‌شه با خوندن راهنماش حل کرد.

۱۳. اون دگمه رو درست کردن که در مصرف فضای نمایشگر صرفه‌جویی بشه، با وجود گلوبال منو دیگه نیازی به اون دگمه نیست. تب‌ها هم تا جایی که من دیدم بالای نوار آدرس هستن.

اتفاقا بر خلاف شما من از زیاد شدن بدون برنامه‌ی کاربران گنو/لینوکس می‌سرشم. چون اگه کسی راه درست حل مشکلاتشون در گنو رو بهشون یاد نده، اون‌ها همون انتظاراتی رو از گنو خواهند داشت که از ویندوز دارن و چون این دو دنیا کاملا با هم متفاوت هستن، بدون شک باعث سرخوردگی اون‌ها می‌شه

آفلاین shahrooz68

• Full Member
  • *
جواب به دانیال
« پاسخ #24 : 07 مهر 1390، 09:45 ق‌ظ »

2- آره خودم هم موافقم!!!

۱. آریوس توی تنظیماتش این امکان رو گذاشته ;)

۲. ولی من کماکان مخالفم :D

۴و۱۲. یه افزونه‌ای هست برای ناتیلوس که به شما دسترسی روت می‌ده. کافیه نصبش کنی: nautilus-gksu

۹. فکر می‌کنم وقتش باشه که در مورد ایدئولوژی نرم‌افزار آزاد (که هزاران‌بار با اوپن‌سورس بودن و رایگان بودن فرق داره) بیش‌تر بخونی.

۱۰. این که نیاز به فروم پیدا کردین نشون می‌ده که احتمالا با خوندن manual زیاد سرخوش نیستین. مشکل هر چیزی رو تو گنو/لینوکس می‌شه با خوندن راهنماش حل کرد.

۱۳. اون دگمه رو درست کردن که در مصرف فضای نمایشگر صرفه‌جویی بشه، با وجود گلوبال منو دیگه نیازی به اون دگمه نیست. تب‌ها هم تا جایی که من دیدم بالای نوار آدرس هستن.

اتفاقا بر خلاف شما من از زیاد شدن بدون برنامه‌ی کاربران گنو/لینوکس می‌سرشم. چون اگه کسی راه درست حل مشکلاتشون در گنو رو بهشون یاد نده، اون‌ها همون انتظاراتی رو از گنو خواهند داشت که از ویندوز دارن و چون این دو دنیا کاملا با هم متفاوت هستن، بدون شک باعث سرخوردگی اون‌ها می‌شه

۲− به جان مادرم من هنوز نتونستم با اون چیز پی ان که می‌خوام وصل بشم!

۴ و ۱۲- ممنونم واقعاْ. فقط بعد از نصب، این افزونه در کجا ظاهر میشه؟ البته چون مربوط به موضوع بحث نیست شاید بهتر باشه اینجا جواب ندید!!!

۹− بله من این رو می‌دونم و نگفتم با هم فرق نداره ولی فعلا نزدیک به هم هست به خاطر همین من در یک جمله از هر دو موضوع یاد کردم.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #25 : 08 مهر 1390، 07:28 ق‌ظ »
اگه ما ایرانی ها هم مثل بقیه دنیا آزاد بودیم که از اینترنت واقعا پرسرعت استفاده کنیم و قیمت اینترنت مناسب بود و اگر اینترنت جزئی از حقوق شهروندی ما بود و اگر اینترنت آزاد بود و اگر ما تحریم نبودیم اونوقت لینوکس دنیای زیباتری برای ما میشد و خیلی از مشکلاتی بعضیا مطرح کردن اصلا موضوعیت نداشت.

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
Tro
« پاسخ #26 : 08 مهر 1390، 10:13 ق‌ظ »
اگه ما ایرانی ها هم مثل بقیه دنیا آزاد بودیم که از اینترنت واقعا پرسرعت استفاده کنیم و قیمت اینترنت مناسب بود و اگر اینترنت جزئی از حقوق شهروندی ما بود و اگر اینترنت آزاد بود و اگر ما تحریم نبودیم اونوقت لینوکس دنیای زیباتری برای ما میشد و خیلی از مشکلاتی بعضیا مطرح کردن اصلا موضوعیت نداشت.
کاملا موافقم
۱.مگه اپرا چه گناهی کرده که نمیتونیم دانلودش کنیم؟؟
۲.چرا نمی تونم توی خونه از اینترنت ۲ مگابیت استفاده کنم؟؟؟
۳.چرا گوگل کد توی ایران نیست؟؟
۴.چرا مردم باید از VPN که بسیار ناامن هست استفاده کنند که کشور های دشمن و هکر ها بتونند اطلاعاتشون رو شنود کنند(دیگه خیلی زیاده روی کردم ;D)؟؟
ولی خوب از من به شما نصیحت به VPN و ... حتی فکر هم نکنید به جاش  cocoonیاTor استفاده کنید به نظر منVPN فقط ایجاد نا امنی میکنه

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #27 : 08 مهر 1390، 11:24 ق‌ظ »
کاملا موافقم
۴.چرا مردم باید از VPN که بسیار ناامن هست استفاده کنند که کشور های دشمن و هکر ها بتونند اطلاعاتشون رو شنود کنند(دیگه خیلی زیاده روی کردم ;D)؟؟
ولی خوب از من به شما نصیحت به VPN و ... حتی فکر هم نکنید به جاش  cocoonیاTor استفاده کنید به نظر منVPN فقط ایجاد نا امنی میکنه

کاملا موافقم. تازه الآن هم که اینترنت رسما ملی شده نیاز به اینجور نرم افزارها بیشتر شده.....

2. چون وزیر ارتباطات قبلی اعتقاد داشت همین سرعت اینترنت هم از سرمون زیادیه!!!!!! (البته شک دارم تا حالا خودش از اینترنت استفاده کرده باشه....)
3. تحریمیم دیگه
4. بخاطر شیلترینگ مردم مجبورن که استفاده کنن. البته اگه مثه من یکم اوضاتون درسته ( ;)) میتونین برین واس خودتون یه هاست بخرین روش یه اسکریپت پرو/کسی نصب کنین. البته بازم 100% کارتون رو راه نمیندازه ولی از هیچی بهتره تا اونجا هم که من میدونم امنیتش بهتره.

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
« پاسخ #28 : 08 مهر 1390، 12:10 ب‌ظ »
من یک پرسش از کاربران در ایران دارم.چون من در ایران زندگی نمیکنم
مگه مشکل کاربران با ویندوز اوریجنال چیه که از کرک شده استفاده میکنید؟شما که 1000 دلار میدید یک لپتاب 120 دلار هم روش بدید که از اوریجنال استفاده کنید

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
« پاسخ #29 : 08 مهر 1390، 02:43 ب‌ظ »
من یک پرسش از کاربران در ایران دارم.چون من در ایران زندگی نمیکنم
مگه مشکل کاربران با ویندوز اوریجنال چیه که از کرک شده استفاده میکنید؟شما که 1000 دلار میدید یک لپتاب 120 دلار هم روش بدید که از اوریجنال استفاده کنید
وقتی با به قول شما ۲دلار میتونیم از ویندوز استفاده کنیم چرا باید ۱۲۰ دلار ناقابل رو تقدیم به شرکتی کنیم که داره از توی باگ های خودش پول در میاره؟؟؟(منظورم آنتی ویروس ها و ویروس ها هست)
کاملا موافقم
4. بخاطر شیلترینگ مردم مجبورن که استفاده کنن. البته اگه مثه من یکم اوضاتون درسته ( ;)) میتونین برین واس خودتون یه هاست بخرین روش یه اسکریپت پرو/کسی نصب کنین. البته بازم 100% کارتون رو راه نمیندازه ولی از هیچی بهتره تا اونجا هم که من میدونم امنیتش بهتره.
نه ابدا مجبور نیستن چرا نباید از TOR استفاده کنند که خیلی امن تر هست استفاده کنند؟؟؟
بیاین دیگه بیش از این تاپیک رو منحرف نکنیم ;)
« آخرین ویرایش: 08 مهر 1390، 02:49 ب‌ظ توسط h2010n »