انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: پرسش و پاسخهای رایج FAQ  (دفعات بازدید: 167635 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
پاسخ به: پرسش و پاسخهای رایج FAQ
« پاسخ #390 : 05 اسفند 1389، 05:54 ق‌ظ »
نقل‌قول
تو اوبوتو چه جوری میشه فهمید که کدوم پروسس داره از اینترنت استفاده می کنه؟
lsof -i

آفلاین kavehn

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
پاسخ به: پرسش و پاسخهای رایج
« پاسخ #391 : 05 اسفند 1389، 11:47 ق‌ظ »
سوال : وقتی ابونتو رو مستقیم و از روی ویندوز نصب می کنیم، پارتیشن بندی به چه نحوی انجام می شود و چگونه قسمتی از هارد را انتخاب می کند ؟

ایا کتاب یا سایت انگلیسی هست تا من بتونم جواب این سوالا رو پیدا کنم ؟ پلیز

تنکس

سلام عزیزان
امیدوارم این سوال رو جای درستی پرسیده باشم.
سوال : آیا کرنل و میزان دسترسی به آن در تمام سیستم عامل های لینوکس مشابه است ؟
در آزمایشگاه سیستم عامل از سیستم عامل لینوکس CentOS استفاده می کنیم حال اگر از سیستم عامل لینوکس ابونتو استفاده کنیم آیا تفاوتی در نحوه و میزان دسترسی به کرنل وجود دارد ؟
کلا من این ترم به عنوان TA قراره به استاد کمک کنم و می خوام سیستم عامل ابونتو رو جایگزین سنت اواس کنم ... گفتم قبل از انجام این کار با شما عزیزان مشورت کنم.
آزمایش های هم که انجام می دیم : 1 ماژولهای کرنل( همون hello world ) و 2. پروسس ها ( همون دستورات fork و Exec ) و 3. زمانبندی ( process list expanded ) و 4. وقفه ها هستند

بهترین آرزوها

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
پاسخ به: پرسش و پاسخهای رایج
« پاسخ #392 : 05 اسفند 1389، 12:44 ب‌ظ »
آزمایش های هم که انجام می دیم : 1 ماژولهای کرنل( همون hello world ) و 2. پروسس ها ( همون دستورات fork و Exec ) و 3. زمانبندی ( process list expanded ) و 4. وقفه ها هستند
توی این مواردی که نوشتی، فکر نمی‌کنم تفاوتی بین اوبونتو و سنت‌او‌اس وجود داشته باشه. ولی مثلاً روش نصب پکیج‌ها و نرم‌افزارها فرق داره.
پس دلیلی هم نداره مجبورشون کنی اوبونتو نصب کنن. (در ضمن سنت‌او‌اس برای سرور ساخته شده، و این اوبونتویی که شما استفاده می‌کنی برای دسکتاپ هست، نسخهٔ سرورش جداست)
می‌تونی خودت اوبونتو داشته باشی و توی آزمایشگاه centos. میگم فقط روش نصب نرم‌افزارها با هم فرق داره، بجای apt ، یه چیزی به اسم yum داره (که دستورهاش رو می‌تونی با یه سرچ پیدا کنی)

آفلاین kavehn

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
« پاسخ #393 : 08 اسفند 1389، 08:09 ب‌ظ »
سلام

امروز ابونتو نصب کردم. چندتا درایو هم داشتم از قبل با فرمت ntfs ، متاسفانه ابونتو یکی از درایوها را نمی شناسد ، آیا راه حل ای وجود دارد که بتوان به آن درایو ntfs دسترسی داشته باشم( داخل ابونتو) ؟
اصلا چرا بقیه درایوها را می شناسد ولی این یکی نه ؟

فرق دستور man و --help چیه ؟

نصب ابونتو روی VMware آیا همان کارایی و مزیت های نصب کامل و جداگانه را دارد یا خیر ؟

بهترین آرزوها
« آخرین ویرایش: 08 اسفند 1389، 08:15 ب‌ظ توسط kavehn »

آفلاین vahdani_d

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
« پاسخ #394 : 08 اسفند 1389، 11:40 ب‌ظ »

امروز ابونتو نصب کردم. چندتا درایو هم داشتم از قبل با فرمت ntfs ، متاسفانه ابونتو یکی از درایوها را نمی شناسد : میشناسه احتمالا این همون درایوی هست که شما روش ابونتو رو نصب کردی و ...
 فرق دستور man و --help چیه ؟ به نظرم فرق آنچنانی نداره هردو در مورد دستورات توضیحات تکمیلی میدن

نصب ابونتو روی VMware آیا همان کارایی و مزیت های نصب کامل و جداگانه را دارد یا خیر ؟هیچ فرقی نمیکنه مگه روی سیستم مجازی ویندوز نصب میکنی با سیستم اصلیت فرقی میکنه ؟ هر فرقی که اونجا احساس کردی اینم همونقدر فرق داره

بهترین آرزوها

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #395 : 09 اسفند 1389، 03:11 ب‌ظ »
نصب ابونتو روی VMware آیا همان کارایی و مزیت های نصب کامل و جداگانه را دارد یا خیر ؟
100 در 100 عملکرد ها ( منظور پرفومنس و قدرت سیستم ) با هم فرق میکنه

نصب ابونتو روی VMware آیا همان کارایی و مزیت های نصب کامل و جداگانه را دارد یا خیر ؟هیچ فرقی نمیکنه مگه روی سیستم مجازی ویندوز نصب میکنی با سیستم اصلیت فرقی میکنه ؟ هر فرقی که اونجا احساس کردی اینم همونقدر فرق داره
ولی همینطور که دوستمون گفت دقیقا مثل اینه که روی یه سیستم دیگه اوبونتو نصب کرده باشی ولی به مراتب سیستم کم سرعت تر ;)
« آخرین ویرایش: 09 اسفند 1389، 03:13 ب‌ظ توسط eMan »
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین nodet07

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 89
پاسخ به: پاسخ به: پرسش و پاسخهای رایج FAQ
« پاسخ #396 : 09 اسفند 1389، 03:33 ب‌ظ »
100 در 100 عملکرد ها ( منظور پرفومنس و قدرت سیستم ) با هم فرق میکنه

ولی همینطور که دوستمون گفت دقیقا مثل اینه که روی یه سیستم دیگه اوبونتو نصب کرده باشی ولی به مراتب سیستم کم سرعت تر ;)

دقیقا.و البته ممکنه یه سری مشکلات دیگه ای هم داشته باشه.این لینک هم کمکتون میکنه
https://help.ubuntu.com/community/VMware
یادشون رفته اون شاه که به 100 مهره نمی باخت               

تاجو از سرش تو میدون ، لشگر پیاده انداخت !!

آفلاین Taher

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 45
« پاسخ #397 : 14 اسفند 1389، 06:39 ق‌ظ »
با سلام

من در کوبونتو این مشکلات را در رابطه با فولدرها و فایلها دارم:

۱: در دسکتاپ اصلا نمی توانم فایل یا فولدری کپی کنم یا بسازم. اگر هم مثلا از طریق برنامه ای فایلی را روی دسکتاپ ذخیره کنم(مثلا صفحه ای از سایتی را) اصلا آن فایل در دسکتاپ دیده نمی شود اما در حقیقت آن فایل وجود دارد. اگر هم بخواهم مثلا فولدری بسازم اصلا چنین گزینه ای در کلیک راستم وجود ندارد.

۲: در Places پارتیشنهای ntfs ام را بصورت (volume (ntfs نشان می دهد. یعنی همه پارتیشنهایم یک نام مشابه دارند. اما در Media نام های آنها به صورت hda1 , hda6 و ... نشان داده می شود. چطور می توانم در Places این مشکل را رفع کنم.

۳: و مشکل اصلی دیگر حذف فولدرهایی است که در حقیقت اکسترکت پکیجهاست. مثلا من برنامه ایکس را اکسترکت کرده ام و حالا می خواهم فولدر مربوطه را حذف کنم(با کلیک راست و ...) در این حالت دمای سی پی یو بالا می رود و فولدر هم حذف نمی شود. اگر هم به صورت تک تک بخواهم فولدرها و فایلهای موجود در آن را حذف کنم٬ فولدر src حذف نمی شود. فکر می کنم برای حذف این فولدرها از دستوری استفاده می شود؟ اما آیا روش حذف آنها از طریق راست کلیک و ... وجود دارد و چگونه هست ؟

آفلاین matin021

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 43
« پاسخ #398 : 16 اسفند 1389، 09:11 ق‌ظ »
سلام
می خواستم بدونم یه دستوری هست که مثل cat /etc/passwd که اسم یوزر ها رو می ده ، دامین های روی سرور رو لیست کنه ؟؟؟  ::) ::)

آفلاین afshin

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #399 : 08 خرداد 1390، 11:38 ب‌ظ »
سلام خسته نباشید
من اوبونتو 10.10 روی سیستم که قبلا روش windows 7 64-bit نصب بود رو نصب کردم اما هر چی گشتم نتونستم بفهمم اوبونتویی که نصب کردم چند بیتی لطفا راهنماییم کنید

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
« پاسخ #400 : 09 خرداد 1390، 12:41 ق‌ظ »

کرنل و سی پی یو 32 bit یا 64 bit !!
صفه اول از پایین 4رمین پاسخ
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,17561.0.html

آفلاین farhook

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
شروع!!
« پاسخ #401 : 21 خرداد 1390، 02:00 ق‌ظ »
سلام
من می خوام کار با لینوکس را یاد بگیرم،ولی نمی دونم از کجا شروع کنم یعنی چه نسخه ای برای شروع یه مبتدی در لینوکس بهتره؟؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
« پاسخ #402 : 21 خرداد 1390، 01:01 ب‌ظ »
پارسيکس اگه رو سيستمت نصب شه
يا مينت
بعد اوپن سوزه اجو لايف

کتابي پارسيکس بخون
بعدشم هر چي دلت خاص رو انتخاب ميکني

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
« پاسخ #403 : 21 خرداد 1390، 10:18 ب‌ظ »
سلام
من می خوام کار با لینوکس را یاد بگیرم،ولی نمی دونم از کجا شروع کنم یعنی چه نسخه ای برای شروع یه مبتدی در لینوکس بهتره؟؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

به نظر من با ubuntu  شروع کنین چون پشتیبانیش از انواع سخت افزار نسبت به بقیه بهتره  و مخصوصا اموزش فارسی و  انگلیسی براش خیلی زیاده اینجام که هست اگه سوالی داشتین میپرسیناینجام میتونه بهتون کمک کنه
linuxreview.ir

آفلاین farhook

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
ممنون از دوستانی که راهنمایی کردن،خیلی ممنون.