انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هدف از آزادی چیست؟  (دفعات بازدید: 22992 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
هدف از آزادی چیست؟
« : 16 فروردین 1391، 02:36 ب‌ظ »
توضیح ناظر: این مجموعه بحث‌ها در تاپیک پیشنهادها برای آریوس ۴ ایحاد شد که به عات بی‌ربط بودن به تاپیک و جذاب بودن بحث‌ها، جهت ادامه‌ی گفت‌وگو به این‌جا منتقل شد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نقل‌قول
آرچ توزیع خوبیه ولی مناسب کاربران تازه‌کار، مجموعه‌ای که آریوس به عنوان اصلی‌ترین مخاطبان مورد هدف قرار داده، نیست. مثلا روی آرچ ابزار گرافیکی خوش‌دست به منظور نصب بسته‌ها وجود نداره.
البته KahelOS تنها توزیع برمبنای آرچ نیست که با میزکار عرضه میشه. Bridge Linux هم هست که اکثرمیزکارها رو داره ;)
آره bridge هم میزکار گنوم داره.منظور من آرچ بیسهای با میز کار گنوم بود.اتفاقا بریج kde اش رو خیلی تر وتمیز کرده و تمش زیباس واقعا.یا یه توزیعی به اسم nosonjo که xfce رو سفارشی کرده خفن.
من تو عید همه اینا رو امتحان کردم.۴ گیگ داتلود توزیعهای مبتنی بر آرچ که هیچکدومشون آرچ بنگ نمیشن.
بنظرم همچنان آرچ میتونه گزینه خوبی باشه.یه سری تنظیمات روش اعمال میشه دیگه البته kiss زیر پا گذاشته میشه ولی واقعا می ارزه.
برا رابط گرافیکی نصب برنامه هم برنامه های زیادی رو چک کردم که appset-qt از همه بهتره و اتفاقا تو چاکرا هم ازش استفاده میشه.
قرار نیست که کاربر بیاد و rc رو کانفیگ کنه که.یه پیشفرض قرار میدین اگه حال کرد -که احتمالا زورش نمیرسه تغییری بده- قبول میکنه اگرم نه دستکاریش میکنه.
Neptune رو دیدین مبتنی هست بر دبیان.یعنی بود الان انگار عوض شده.مهدی دیده مطمئنا.نصبش با ۳-۴ سوال انجام میشد ولا غیر.مگه فرق گنوم روی آرچ با گنوم رو اوبونتو چقده؟که طرف مشکل داشته باشه باهاش؟!
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1391، 05:38 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
پاسخ : هدف از آزادی چیست؟
« پاسخ #1 : 19 فروردین 1391، 06:40 ق‌ظ »
نقل‌قول
کاربری که تازه کاره خودش میدونه که تازه کاره.زحمت بکشه ۲ خط بخونه دیگه.فارسی و انگلیسی میزنیم حالشو ببره.
خداییش تو سواد لینوکس کارا تاثیر میذاره.راه دور نریم.از خودم مثال میزنم:
آقا من خودم ۳.۵ ساله که دائم رو سیستمم لینوکس داشتم. بعضی روزا تا ۱۰ بار این انجمن رو زیر رورو میکنم ولی واقعا با اوبونتو آدم چیز زیادی یاد نمیگیره چون کار زیادی انجام نمیده براش!!این رو شمایی که استادی درک نمیکنی.اگه مثه ما تعطیل بودی میفهمیدی چی میگم.
همه چی حاظر آمادس.بعد کاربر تو این فروم با ۷۰ تا پست میاد میگه ناتیلوس چیه؟
بنظرم آرچ توزیع بهتریه و جامعه کاربری یه آرچ بیس بادسکتاپ گنوم بسیار بسیار از اوبونتو بیس بیشتر خواهد بود در سطح جهان.
ما باید بین جوامع کاربری هدف تمایز قائل بشیم. همه مثل ما گیک نیستن و علاقه ندارند بدونن که داخل سیستم‌عامل‌شون چه می‌گذره. چه اشکال داره دوست من از لینوکس استفاده کنه ولی اسم برنامه مدیریت فایل‌ها رو ندونه؟
اوبونتو تا این‌جا حرکت‌های زیادی به‌منظور ساده‌تر کردن لینوکس برای تازه‌کارها زده. از دستور ساده‌ای مثل update-grub بگیر تا Jocky و نصابش که بی‌نظیره. اگر آریوس بره روی توزیعی مثل آرچ و بخواد تمام این موارد و پیش‌رفت‌ها رو پیاده سازی کنه، وقت تلف کردن و اختراع چرخ برای بار صدم.
من فکر می‌کنم آریوس باید بیشتر به نظر کاربرهاش گوش بده و این‌که یه تصمیم جدی برای میزکارش بگیره. یا این‌که AWN رو فورک کنه یا این‌که بره رو یه ترکیب جدید مثلا یه xfce-panel بالا و یه داک پایین.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #2 : 19 فروردین 1391، 10:38 ق‌ظ »
مهدی عزیز.من نگفتم بی فایدس ها!! میگم جامعه کاربریش کمتره به خاطر تشابه کارهای انجام شده.
شیوه ای که شما از AWN استفاده میکنین یونیکه.قبول ولی آیا این دلیل مهمیه برا کاربر که این توزیع رو استفاده کنه؟
من میگم شما که اینهمه وقت میذارید یه دفعه کاری کنین که واقعا هم یوزراتون جند برابرشن هم سواد جامعه کاربریتون تو ایران.
من همچنان دانشجوام و واقعا سواد کافی رو ندارم وگرنه خودم دست به کار میشدم یه طرح پایلوت با آرچ+گنوم رو میفرستادم ببینی چجوریا میشه.
بعد هم میشه دقیقا بگی کدوم ابزارا برا تازه کار دوست شدن آرچ باید دوباره نوشته بشه؟

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
« پاسخ #3 : 19 فروردین 1391، 10:50 ق‌ظ »
مهدی جان هدف سیستم عامل که نمی‌تونه بالا بردن سواد کاربران باشه. سیستم عامل باید کار کنه. حالا اگر کاربر اهل یادگیری باشه، منابع که الا ماشاا... فراوونه. ضمنا این که کاربران ما زیاد بشه خیلی خوبه، ولی ما خودمون رو جزئی از اوبونتو می‌دونیم و کاربر ما هم کاربر اوبونتو به حساب میاد.
در جواب سوال آخرت: jockey - synaptic - indicators - ubuntu-tweak - ubiquity - software-center

ضمنا من میپذیرم که آرچ باعث میشه سواد کاربر زیاد بشه ولی این نمیتونه هدف یه سیستم عامل باشه. همه قرار نیست advanced user باشن. وگرنه من خودم هر چی لینوکس بلدم از اسلک‌ور و آرچ یاد گرفتم.
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 10:52 ق‌ظ توسط mFat »
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #4 : 19 فروردین 1391، 11:07 ق‌ظ »
من که نمیگم هدفمون یادگیری باشه.میگم اینجوری سواد بالا میاد.بعدشم اصلا چرا نمیتونه هدف باشه؟ اتفاقا الان که با خودم فکر میکنم میگم چرا هدف نباشه؟
ببین اینکه ملت کنار کار شما چیزم زیادی یاد بگیرن بده؟
والا راستش خودمم نمیدونم jokey چیه؟حال وکردی؟ >:( کاربر با ۷۰۰ تا پست ولی اول راه.
appset-qt رو دیدی تو چاکرا؟ فکر میکنم کار سیناپتیک و مرکز نرم افزاری رو باهم انجام میده.
ubiquity رو که گفتم عین نپتون با kde 4.6 بود.یادته چجوری نصب میشد.دقیقا با یه اسکریپت ساده و ۴-۵ سوال و بعد یه کلیک.تمام.قراره تازهکار دوست باشه دیگه!!
ubuntu tweak نداریم.
indicators رو هم فکر کنم راه آسون داشته باشه.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #5 : 19 فروردین 1391، 11:17 ق‌ظ »
با سلام
نقل‌قول
ضمنا من میپذیرم که آرچ باعث میشه سواد کاربر زیاد بشه ولی این نمیتونه هدف یه سیستم عامل باشه. همه قرار نیست advanced user باشن. وگرنه من خودم هر چی لینوکس بلدم از اسلک‌ور و آرچ یاد گرفتم.
این یعنی همه لازم نیست زبان خارجی بدونن.
یا
همه لازم نیست سواد داشته باشن
یا
لازم نیست ریاضیات ساده بدوننن یا حسابداری ساده
یا
همه لازم نیست فکر کنن، یه عده که متخصصن بجای بقیه فکر می‌کنن.

اگر قراره سیستمی رو در اختیار کاربران قرار بدیم باید روشی رو انتخاب کنیم که حتی اگر ساده‌س، کم‌کم باعث پیشرفت کاربر بشه.(این هم سخته و هم هنر می‌خواد)
نه اینکه با یک جمله‌ی هدف ما فرق می‌کنه، خیال خودمون رو راحت کنیم و دهان دیگران رو هم ببندیم.
امیدوارم لازم نباشه تاکیید کنم که این نوشته هدف اصلاح داره و نه تخریب :)

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
    • It's Me
« پاسخ #6 : 19 فروردین 1391، 11:22 ق‌ظ »
بدبینانه‌ترین برداشتی که میشد از حرف من کرد.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #7 : 19 فروردین 1391، 11:52 ق‌ظ »
البته یک موضوعی هم هست ، همه که کاربر حرفه ای نیستد یا تمایل ندارند وقتشون رو روی یادگیری بذارند !

من خودم عاشق آرچ هستم چون شیفته یادگیریم ، حالا یکی فقط یک سیستم عامل میخواد ، که تعداد این افراد کم هم نیست ( خیلی بیشتر از ما ها هستند ) چون فقط از سیستم استفاده میکنند .

مثل این میمونه بگیم تمام کسانی که از خودرو استفاده میکنند باید بلد باشند همه قطعات رو جدا کنند و دوباره سوار یا به تمام نقاط اشراف داشته باشند .

اکثر ما مشتاق یادگیری تو علوم رایانه هستیم ، ما یاد میگیریم تا گسترش بدیم ، گسترش بدیم تا عده ای دیگه به سادگی استفاده کنند و لذت ببرند .

این نظر من هست ...

پ . ن : انشاالله قراره یک توزیع بر پایه آرچ ولی کاملا مجزا ایجاد کنیم ، توزیعی که در کنار حفظ سادگی ( Simple ) ، سادگی ( Easy ) رو برای همگان به ارمغان بیاره :D چه شعاری ...
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 11:58 ق‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #8 : 19 فروردین 1391، 01:27 ب‌ظ »
با سلام
بدبینانه‌ترین برداشتی که میشد از حرف من کرد.
خب امیدوارم در موفق‌ترین حالت یک APPLE دوم خوبی باشه Arios . اما فقط اپل میشه و نه بیشتر(آزادی هم فقط توش یه شعار خوشگل خواهد بود)
دوست عزیز نوشته‌ی من بدبینانه نبود بلکه واقع‌بینانه بود.

شما ایده خواستی من هم نظرم رو گفتم ولی می‌دونم که برای شما خوشآیند نخواهد بود :)

یا علی
یا علی

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
    • It's Me
« پاسخ #9 : 19 فروردین 1391، 01:29 ب‌ظ »
چرا اپل میشه؟ دقیقا با چه استدلالی این رو میگی؟ چه شباهتی به اپل داره؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 19 فروردین 1391، 06:09 ب‌ظ »
به نظر من هم مشکلی نداره کاربر در ابتدا خیلی از چیزی که داره استفاده می‌کنه سر در نیاره. همون‌طور که خود من در ابتدا نمی‌دونستم این چیه و چه فرقی با چیزهای دیگه داره. به مرور زمان کاربر خودش کنج‌کاو می‌شه تا از سیستمی که باهاش کار می‌کنه سردربیاره. حتا اگه این اتفاق هم نیفته، این که یه انسان ناآگاه روی یه سیستم ازاد کارش رو انجام بده، برای خودش و برای بقیه بهتره تا یه سیستم انحصاری
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #11 : 19 فروردین 1391، 08:43 ب‌ظ »
با سلام
من تمام سعی رو می‌کنم که این موضوع در این تاپیک باز نشه ولی تو آخر مجبورم کردی که مفصل بنویسم:

خب اول ببینیم اپل چیکار کرده( فقط از نظر موضوع مورد بحث تحلیل می‌کنم):
همه می‌دونیم که یک محیط راحت برای استفاده درست کرده که برای استفاده ازش احتیاج به داشتن دانش بالای کامپیوتر نیست.
خب تا اینجای کار خیلی حرکت خوبیه و من هم باهاش موافقم. اما مشکل از اینجا آغاز میشه که اپل نه تنها از این مرحله جلوتر نمیره بلکه شرایط رو جوری طراحی میکنه که کاربر هم احساس نیاز به بیشتر دانستن نکنه و ترغیب به پیشرفت هم نکنه.
سوال من اینه:
آیا اپل نمی‌تونه سیستمش رو طوری طراحی کنه که کاربر رو تشویق به یادگیری بیشتر دانش کامپیوتر بکنه؟ پاسخ من به این سوال مثبته یعنی اپل توانایی انجام این کار رو داره چون خلاف این حرکت رو، خوب انجام داده و نشون داده که توانایی بالایی در جلوگیری هوشمند از حرکت کاربر به سمت یادگیری دانش داره. پس می‌تونه سیستمش رو هم طوری طراحی کنه که اهمیت و لزوم یادگیری دانش رو در عین حفظ سادگی به کاربر یادآوری کنه.
اما این کار رو نمی‌کنه و فکر می‌کنم بعد صحبت‌های زیادی که من و تو رودررو با هم داشتیم، دلیلش رو بدونیم. این دلیل تنها و تنها حفظ انحصار دانشه که اپل و کلا شرکت‌های انحصاری سعی در حفظش دارن.

حالا برسیم به اینجا که این چه ربطی به آریوس یا هر توزیع دیگه‌ای داره(مخصوصا که الان همه دوست دارن توزیع خودشون رو درست کنن).
وقتی ما قراره تا توزیعی از سیستم‌عامل آزاد گنو حالا با هر کرنلی چه linux باشه چه kfreebsd و چه hurd درست کنیم، باید اهدافی داشته باشیم.
هر فرد یا گروهی که این کار رو انجام میده می‌تونه اهداف شخصی خودش رو داشته باشه و همچنین اهداف اجتماعی خاصی. ولی نکته اینجاست که همونطور که ما به حفظ آزادی توزیع‌های خودمون اهمیت می‌دیم(البته اگر به آزادی اهمیت بدیم) باید اهداف پیش‌فرض دیگری رو هم رعایت کنیم.
یکی از این اهداف تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آزاده. یعنی ساده‌سازی در عین ترغیب به کسب دانش. این اون چیزیه که سیستم‌عامل‌های آزاد رو فراتر از سیستم‌عامل‌های انحصاری مانند سیستم‌عامل اپل می‌بره چون انحصار نه امروز و نه هیچ‌وقت دیگه حرکتی برای ترغیب کاربرانش به کسب دانش کامپیوتر نخواهد کرد.
جمله‌ی بالا تنها جمله از این نوشته است که به موضوع تاپیک ربط داره و من مجبور شدم تا برای روشن شدنش این همه توضیح بدم(البته از این کار ناراحت نیستم و خیلی هم خوشحالم)

اگر باز هم مفهوم نبود بگو تا بیشتر توضیح بدم.
البته وقتی مجبورم می‌کنی که این همه توضیح بدم، من هم منتظر جوابت در مورد حرفی که زدی یعنی «هدف یک سیستم‌عامل این نیست که همه حرفه‌ای بشن» هستم. مخصوصا که تو هیچ فرقی بین سیستم‌عامل‌های آزاد و انحصاری قایل نشدی(تفکری به شدت متن‌بازی که هیچ‌وقت در مقابلش سکوت نخواهم کرد).
سیستم‌عامل‌های آزاد هدفی به مراتب مهم‌تر از سادگی و همه‌گیربودن دارن. نرم‌افزار آزاد می‌خواد تا به ما لزوم آزاد بودن و اثرات آزادی رو در دنیایی کاملا انحصاری نشون بده.

نکته‌ی مهم برای کاربرانی که نوشته‌ی بالا رو می‌خونن: نوشته‌ی بالا برای قانع شدن یا نشدن توسعه‌دهنده‌های آریوس نیست بلکه هدف شما هستید برای اینه که با هم بیشتر از آزادی و نرم‌افزار آزاد بدونیم و بتونیم تولیدات موفق‌تری داشته باشیم

یا علی
یا علی

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #12 : 19 فروردین 1391، 09:07 ب‌ظ »
با سلام
من تمام سعی رو می‌کنم که این موضوع در این تاپیک باز نشه ولی تو آخر مجبورم کردی که مفصل بنویسم:

خب اول ببینیم اپل چیکار کرده( فقط از نظر موضوع مورد بحث تحلیل می‌کنم):
همه می‌دونیم که یک محیط راحت برای استفاده درست کرده که برای استفاده ازش احتیاج به داشتن دانش بالای کامپیوتر نیست.
خب تا اینجای کار خیلی حرکت خوبیه و من هم باهاش موافقم. اما مشکل از اینجا آغاز میشه که اپل نه تنها از این مرحله جلوتر نمیره بلکه شرایط رو جوری طراحی میکنه که کاربر هم احساس نیاز به بیشتر دانستن نکنه و ترغیب به پیشرفت هم نکنه.
سوال من اینه:
آیا اپل نمی‌تونه سیستمش رو طوری طراحی کنه که کاربر رو تشویق به یادگیری بیشتر دانش کامپیوتر بکنه؟ پاسخ من به این سوال مثبته یعنی اپل توانایی انجام این کار رو داره چون خلاف این حرکت رو، خوب انجام داده و نشون داده که توانایی بالایی در جلوگیری هوشمند از حرکت کاربر به سمت یادگیری دانش داره. پس می‌تونه سیستمش رو هم طوری طراحی کنه که اهمیت و لزوم یادگیری دانش رو در عین حفظ سادگی به کاربر یادآوری کنه.
اما این کار رو نمی‌کنه و فکر می‌کنم بعد صحبت‌های زیادی که من و تو رودررو با هم داشتیم، دلیلش رو بدونیم. این دلیل تنها و تنها حفظ انحصار دانشه که اپل و کلا شرکت‌های انحصاری سعی در حفظش دارن.

حالا برسیم به اینجا که این چه ربطی به آریوس یا هر توزیع دیگه‌ای داره(مخصوصا که الان همه دوست دارن توزیع خودشون رو درست کنن).
وقتی ما قراره تا توزیعی از سیستم‌عامل آزاد گنو حالا با هر کرنلی چه linux باشه چه kfreebsd و چه hurd درست کنیم، باید اهدافی داشته باشیم.
هر فرد یا گروهی که این کار رو انجام میده می‌تونه اهداف شخصی خودش رو داشته باشه و همچنین اهداف اجتماعی خاصی. ولی نکته اینجاست که همونطور که ما به حفظ آزادی توزیع‌های خودمون اهمیت می‌دیم(البته اگر به آزادی اهمیت بدیم) باید اهداف پیش‌فرض دیگری رو هم رعایت کنیم.
یکی از این اهداف تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آزاده. یعنی ساده‌سازی در عین ترغیب به کسب دانش. این اون چیزیه که سیستم‌عامل‌های آزاد رو فراتر از سیستم‌عامل‌های انحصاری مانند سیستم‌عامل اپل می‌بره چون انحصار نه امروز و نه هیچ‌وقت دیگه حرکتی برای ترغیب کاربرانش به کسب دانش کامپیوتر نخواهد کرد.
جمله‌ی بالا تنها جمله از این نوشته است که به موضوع تاپیک ربط داره و من مجبور شدم تا برای روشن شدنش این همه توضیح بدم(البته از این کار ناراحت نیستم و خیلی هم خوشحالم)

اگر باز هم مفهوم نبود بگو تا بیشتر توضیح بدم.
البته وقتی مجبورم می‌کنی که این همه توضیح بدم، من هم منتظر جوابت در مورد حرفی که زدی یعنی «هدف یک سیستم‌عامل این نیست که همه حرفه‌ای بشن» هستم. مخصوصا که تو هیچ فرقی بین سیستم‌عامل‌های آزاد و انحصاری قایل نشدی(تفکری به شدت متن‌بازی که هیچ‌وقت در مقابلش سکوت نخواهم کرد).
سیستم‌عامل‌های آزاد هدفی به مراتب مهم‌تر از سادگی و همه‌گیربودن دارن. نرم‌افزار آزاد می‌خواد تا به ما لزوم آزاد بودن و اثرات آزادی رو در دنیایی کاملا انحصاری نشون بده.

نکته‌ی مهم برای کاربرانی که نوشته‌ی بالا رو می‌خونن: نوشته‌ی بالا برای قانع شدن یا نشدن توسعه‌دهنده‌های آریوس نیست بلکه هدف شما هستید برای اینه که با هم بیشتر از آزادی و نرم‌افزار آزاد بدونیم و بتونیم تولیدات موفق‌تری داشته باشیم

یا علی

درباره جمله "یکی از این اهداف تلاش برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آزاده" یک چیز کوچیک بگم. برای مثال الآن شما هرکاری بکنی بنده به دلایلی اصلا حال و حوصله یادگیری چیزای جدید ندارم. و مثل من هم مطمئنم که زیادن. من احساس میکنم که شما میخوای کاری کنی تا کاربر رو به زور مجبور کنی تا یاد بگیره! این کار نه تنها کمک نمیکنه بلکه کاربر رو دل زده میکنه. شما خوبه گه گاهی کاربر رو به یادگیری تشویق کنی ولی اگه نخواد و شما به یادگیری مجبورش کنی بزرگترین اشتباه ممکن رو کردی!

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #13 : 19 فروردین 1391، 09:24 ب‌ظ »
ویرایش شد ...

نقل‌قول
بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه و همچنین ایجاد انگیزه برای افراد جدید در کسب دانش کامپیوتر

هدف والا و پاکی هست ، و هر کسی ازش استقبال میکنه ، البته اگر هدف ایجاد انگیزه باشه !

اما اگر طراحی سیستمی باشه که کاربر برای هر کاری با کلی مسائل مختلف درگیر بشه که دیگه اسم سیستم عامل رو باید ازش برداشت ؛ و اینطور که از صحبت شما برداشت میشه منظورتون همینه ، چون درواقع دارید میگید سیستمی که کارکردن باهاش ساده باشه خلاف جهت یادگیری هست و نباید ایجاد بشه ( مگر اینکه بنده بد برداشت کرده باشم که در این صورت پوزش میخوام )

تو پست قبلی هم گفتم ، همه که مشتاق یادگیری نیستند ، یه خانواده که فقط میخوان از سیستمشون برا کارهای عمومی مثل آرشیو کردن فایل های شخصی ، استفاده از رسانه های دیجیتال ، فیلم دیدن و موسیقی و وب گردی و ... استفاده کنند خوب دلیلی نداره برن نحوه عملکرد سیستم رو یاد بگیرند .

یادگیرفتنش بد نیست ! بسیار عالی هم هست اما بعید میدونم خیلی از این افراد تمایل داشته باشند با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند ، اونا انتظار داردن به محض اتصال یک دستگاه جدید  به سیستم ( مثاله ;D ) بتونند ازش بهره برداری کنند نه اینکه درگیر راه اندازی اون بشند .

یا یک گرافیست حرفه ای سیستمی رو انتخاب میکنه که درگیر مسائل مختلف نشه و بتونه به کارهاش برسه یا تو هر حرفه دیگه ای به همین صورت .

اما سیستم باید آزاد باشه ، آزاد تا هر وقتی که تمایل داشتن بتونند برسی کنند و بدون از چی استفاده میکنند و ... ( بقیه مزایا رو که دیگه میدونیم ) ، که هست .

و باز هم میگم ، این وظیفه ماست که این راه رو برای اینگونه افراد هموار کنیم تا بتونند تجربه ای لذت بخش از استفاده سیستم عاملشون داشته باشند ، چون ما هدفمون یادگیری و اونها فقط استفاده هست .

و یک نکته دیگه که باید ذکر کنم این هست که ما هم به سیستم عاملی نیاز داریم که بتونه در راه افزایش اطلاعات گام برداره و در مقابل سیستمی احتیاج داریم که بشه به سادگی نیاز ها رو باهاش برطرف ساخت و هر کس بسته به نیازش سیستم عامل خودش رو انتخاب میکنه ...

یکی جنتو ، یکی مینت و یکی دیبان و ...
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1391، 09:33 ب‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #14 : 19 فروردین 1391، 09:44 ب‌ظ »
خب.
من از دوباره اومدم تا سنگ خودو به سینه بزنم.
اینکه افزایش دانش میتونه هدف باشه رو هم همونجور که گفتم باهاش موافقم از اساس.
ولی خب این حرفا از سر قضیه آرج پیش اومد.
نقل‌قول
تو پست قبلی هم گفتم ، همه که مشتاق یادگیری نیستند ، یه خانواده که فقط میخوان از سیستمشون برا کارهای عمومی مثل آرشیو کردن فایل های شخصی ، استفاده از رسانه های دیجیتال ، فیلم دیدن و موسیقی و وب گردی و ... استفاده کنند خوب دلیلی نداره برن نحوه عملکرد سیستم رو یاد بگیرند .
اینا که دقیقا همون حرفاییه که مایکروسافتیا به ما میزنن.
من که نمیگم طرف مجبور میشه چیز یاد بگیره.اصلا همون خانواده رو من با مصداق همین آریوس اوبونتو بیس با آرچ بیس میزنم.ما بحثمون سر این بود دیگه. چه فرقی میکنه طرفی که میخواد فیلم ببینه مثلا از کدوم استفاده میکنه.کدکهاش رو میخواد نصب کنه؟کار خاصی میخواد انجام بده مگه.تو هردوش همه چی دقیقا عین همه.عین هم.
اون کاربری که گیر داده سیستم رو آپدیت کنه یا یه نیشگونی ازش بگیره مطمئنا چیزای خیلی بیشتری تو ور رفتن با آٰرچ یاد میگیره تا اوبونتو.اونیم که فقط فیلم میبینه بره ببینه.ما مشکلی نداریم باهاش اصلا!!اونم مشکلی نداره.
ببینین.سواد جامعه لینوکس کار اوبونتویی بشدت پایینه.نمونش خودم.تعارف که نداریم با هم. و این جامعه رو کی باید براش یه کاری بکنه.دقیقا خود ماها.اینکه همه چی تازه کار دوست باشه خوبه ولی خدای نکرده ما گنو/لینوکس کاریم.اگه واقعا هیچ احساسی به این قضیه نداریم خب بریم سراغ ویندوز یا هک یا مک.