انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پرسش در مورد اوبونتو  (دفعات بازدید: 1558 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
  • ارسال: 18
پرسش در مورد اوبونتو
« : 27 اردیبهشت 1391، 11:05 ب‌ظ »
سلام دوستان.من امروز تصمیم گرفتم که به جمع لینوکسیها بپیوندم.ولی خیلی گیج شدم :oops:.هر سایت و تاپیکی رو که می بینم یه چیز راجع به لینوکس (اوبونتو) نوشته! هزار جور روش نصب معرفی شده! هزار جور ورژن مختلف معرفی شده! من که تازه کارم و فعلا نیاز دارم تا ویندوز7 رو هم فعلا داشته باشم تا بعد که حرفه ای تر شدم باهاش خداحافظی کنم.اما آخرش نفهمیدم چیکار باید بکنم؟ من یه جورایی تو نصب ویندوز و ترفندای ویندوز حرفه ای هستم اما سر این اوبونتو بدجور گیج شدم!!!! یکی از اول اول بگه من جدیدترین ورژنی که هست رو در کنار ویندوز7  64 چطوری نصب کنم؟ در ضمن سیستم من corei7 هست و هیچ کمبود سخت افزاری ندارم.ممنونم از همه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : پرسش در مورد اوبونتو
« پاسخ #1 : 28 اردیبهشت 1391، 12:08 ق‌ظ »
سلام دوستان.من امروز تصمیم گرفتم که به جمع لینوکسیها بپیوندم.ولی خیلی گیج شدم :oops:.هر سایت و تاپیکی رو که می بینم یه چیز راجع به لینوکس (اوبونتو) نوشته! هزار جور روش نصب معرفی شده! هزار جور ورژن مختلف معرفی شده! من که تازه کارم و فعلا نیاز دارم تا ویندوز7 رو هم فعلا داشته باشم تا بعد که حرفه ای تر شدم باهاش خداحافظی کنم.اما آخرش نفهمیدم چیکار باید بکنم؟ من یه جورایی تو نصب ویندوز و ترفندای ویندوز حرفه ای هستم اما سر این اوبونتو بدجور گیج شدم!!!! یکی از اول اول بگه من جدیدترین ورژنی که هست رو در کنار ویندوز7  64 چطوری نصب کنم؟ در ضمن سیستم من corei7 هست و هیچ کمبود سخت افزاری ندارم.ممنونم از همه.
سلام. به دنیای آزاد خوش اومدی. این‌جا قانونه که هر س.الی رو اگه بعد از جست‌وجو به نتیجه نرسیدی تو یه تاپیک جدید بپرسی، ولی خب چون اولین پستت هست این یه مورد رو بی‌خیال می‌شیم ;)
اوبونتو نسبت‌به بقیه‌ی توزیع‌های گنو/لینوکس (و نه لینوکس، لینوکس سیستم‌عامل نیست، فقط اسم یکی از برنامه‌هاست. مثل بازی مین‌روب که یکی از برنامه‌های سیستم‌عامل ویندوزه) برای تازه‌کارها خیلی راحت‌تر و سرراست‌تره. برای دریافتش هم کافیه به سایتش بری و پرونده‌ی iso آخرین نسخه رو دانلود کنی، اون رو روی سی‌دی یا فلش بریزی و سیستمت رو باهاش بالا بیاری. مراحل نصبش خودش گویا هست اگه زبانت خوب باشه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 28 اردیبهشت 1391، 01:39 ق‌ظ »
ممنونم دوست عزیز.راستش امکان دانلود برام نیست! ماشالله مثلا adsl128 دارم ولی هربار که می خوام دانلود کنمش تایم دانلود رو برام 9 ساعت میزنه!!!!! شبام که سرعت انقدر پایینه که تایمش می رسه به دو روز!!!!! یه چیزایی دستگیرم شد توی تاپیکها.فهمیدم ک بهترین روش فعلا برای من استفاده از wubi هستش برای نصب.فکر کنم به خاطر سرعت مزخرف اینترنت اولین کسی باشم که مجبوره بره انقلاب و بابت سی دیش پول بده!!! چون دور و بریام هیچکس حتی نصب ویندوزم بلد نیستن چه برسه به اوبونتو! به هر حال ندیده انقدر به این سیستم عامل علاقمند شدم که حاضرم برم انقلاب یس دیش رو بگیرم و بابتش پول هم بدم تا راحت بتونم ازش استفاده کنم.ازتون ممنونم که اطلاعات خوبی توی این انجمن برامون می ذارید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 28 اردیبهشت 1391، 02:05 ق‌ظ »
دو تا نکته هست:
۱. wubi خیلی ناپایداره و اون سیستم واقعی رو بهت نمی‌ده. ولی خب برای شروع خوبه
۲. از انقلاب نگیر. اون‌جا یا قدیمی بهت می‌دن یا گرون. از فروشگاه‌های سی‌تو یا لینوکس‌شاپ بگیری به نفعته ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 28 اردیبهشت 1391، 04:00 ق‌ظ »
بازم ممنون.فقط یه سوال دیگه: نرم افزارهایی که برای سیستم اوبونتو هستن فقط روی ورژن های خاصی نصب میشن؟ یا اینکه مثلا برنامه هایی که برای 11.04 هستند رو می شه روی 12.04 هم نصب کرد؟ چون من می خوام از لینوکس شاپ سی دی سفارش بدم و برای 12.4 سی دی تکمیلی نداره ولی برای 11.04 داره.بازم گیج شدم!!!!

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #5 : 28 اردیبهشت 1391، 08:23 ق‌ظ »
مهم ترین موضوعی که هر تازه وارد گنولینوکسی باید در اول کار یاد بگیره،اکو سیستم نرم افزاریه این سیستم عامله.
دوست عزیز لطفا توجه کن:
در دنیای گنولینوکس دو ابر توزیع(Meta distro) وجود داره.دبیان و ردهت.
اکثر توزیع های دیگه بر مبنای دو ابر توزیع ساخته میشن.حالا این یعنی چی؟
دو توزیع دبیان و ردهت هر کدوم برای خودشون یک package manager دارن که مخازن نرم افزاری اون ها رو اداره می کنه و نرم افزار ها رو با فرمت مخصوص خودشون روی سیستم ها نصب می کنه.مثلا فرمت نرم افزار های موجود در مخازن دبیان deb و در مخازن ردهت rpm هستش.
حالا وقتی که بگیم ابونتو بر مبنای دبیانه یعنی این که نرم افزار های موجود در مخازن دبیان بر روی اوبونتو قابل نصب هستن و هیچ ارتباطی به ورژن توزیع ندارن.یا مثلا وقتی که بگیم فدورا rpm بیسه،یعنی اینکه باید از مخازن rpm برای نصب نرم افزار استفاده کنیم.حالا شاید برای نصب نرم افزار های جدید تر روی توزیع های قدیمی یه سری کانفیگ لازم باشه،اما در کل نصب نرم افزار ارتباطی به ورژن توزیع نداره.
البته باید گفت که بحث تفاوت مخزن نرم افزاری درباره میزکار ها صادقه.مثلا میزکار های گنوم و KDE هر کدوم بسته های مخصوص به خودشون رو دارن.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 28 اردیبهشت 1391، 03:18 ب‌ظ »
در دنیای گنولینوکس دو ابر توزیع(Meta distro) وجود داره.دبیان و ردهت.
اکثر توزیع های دیگه بر مبنای دو ابر توزیع ساخته میشن.

در حقیقت سه‌تا توزیع مادر داریم: دبیان و فدورا و اسلکور. ردهت یه توزیع برمبنای فدورا هست

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 28 اردیبهشت 1391، 04:18 ب‌ظ »
هی وای من!!! باز پیچیده تر شد که! حالا این اوبونتو 12.04 بر پایه ی کدوم ایناست پکیجش که من بخوام بگیرم؟

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
« پاسخ #8 : 28 اردیبهشت 1391، 05:15 ب‌ظ »
من جدیدترین ورژنی که هست رو در کنار ویندوز7  64 چطوری نصب کنم؟
1. از قبل تو ویندوز یا با سی دی لایو اوبونتو بخشی از هاردت رو خالی کن (unlocated)
2. از رو سی دی اوبونتو بوت کن. برو جلو مراحل رو. فقط حواست باشه گزینه ای که میخواد کل هارد رو در اختیار بگیره انتخاب نکنی که هاردت میپره! سایر گزینه ها از توضیحاتشون می فهمی چیکار کنی!

در ضمن سیستم من corei7 هست و هیچ کمبود سخت افزاری ندارم.ممنونم از همه.
اگه رم بالای 4گیگ داری: amd64 رو نصب کن

هی وای من!!! باز پیچیده تر شد که! حالا این اوبونتو 12.04 بر پایه ی کدوم ایناست پکیجش که من بخوام بگیرم؟
اگه www.arioslinux.org نسخه جدید داده بود میگفتم اریوس نصب کنی ولی الان بهترین انتخاب اوبونتو 12.04 هستش!

بازم ممنون.فقط یه سوال دیگه: نرم افزارهایی که برای سیستم اوبونتو هستن فقط روی ورژن های خاصی نصب میشن؟ یا اینکه مثلا برنامه هایی که برای 11.04 هستند رو می شه روی 12.04 هم نصب کرد؟ چون من می خوام از لینوکس شاپ سی دی سفارش بدم و برای 12.4 سی دی تکمیلی نداره ولی برای 11.04 داره.بازم گیج شدم!!!!
سی دی تکمیلی حداقل فعلا لازم نداری! من بعضی وقت ها با gprs پکیج میگیرم. فک کن!
فعلا 12.04 را (نه با wubi) نصب کن تا بعد :)
« آخرین ویرایش: 29 اردیبهشت 1391، 04:52 ب‌ظ توسط identi.ca »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 29 اردیبهشت 1391، 02:05 ب‌ظ »
من این تاپیک رو جدا کردم. همین‌جا ادامه بده ;)

در ضمن اگه پردازنده‌ی ۶۴بیتی داری حتماًنسخه‌ی amd64 رو نصب کن، ولو اگر ۵۱۲ مگ رم هم داشته باشی

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #10 : 29 اردیبهشت 1391، 08:40 ب‌ظ »
دوستان گلم با سلام مجدد! بالاخره نصب شد! \\:D/ الان از طریق اوبونتو آن شدم.از توضیحات همه ممنونم.اما یه مشکل اساسی ‍‍برخورد کردم! این پکیج های نرم افزاری نصب نمی شن! مثلا روی فایل mp3 که کلیک می کنم مدیاپلیر که باز میشه می گه برای خوندن این فایل باید پکیج نصب کنی.بعد سرچ که می کنه تا میاد نصب کنه ارور می ده! برای خیلی برنامه ها اینجوری میشه! توی pakage manager هم می رم بازم نرم افزارا نصب نمیشن! چه کنم؟

آفلاین علیرضا خدایی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
« پاسخ #11 : 29 اردیبهشت 1391، 09:31 ب‌ظ »
سلام
ورود شما رو به دنیای گنو/لینوکس تبریک میگم. \\:D/
اول این که برای شروع کار با اوبونتو باید کارهایی انجام بدی که تو این لینک نوشته;) :
http://linuxreview.ir/1391/02/top-things-to-do-after-installing-ubuntu-12-04/و بعد از اون برای آشنایی بیشتر با اوبونتو کتاب زیر رو دانلود کنید(حجم ۱.۹ مگ) :):
http://azadrah.net/2012/04/azadrah-presents-ubuntu-for-beginners-guide/وبرای نصب بسته ها میتونید از ترمینال استفاده کنید و اسم بسته مورد نظر را در این کد بنویسید:
$ sudo apt-get install package-name
مثلا برای نصب بسته ی gimp باید کد زیر را در ترمینال بنویسید:
$ sudo apt-get install gimp(کاراکتر $ از قبل نوشته شده و شما باید بقیه کد ها را بنویسید.)
In the Country of the Blind, the one-eyed man is King... Shexpier

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #12 : 29 اردیبهشت 1391، 10:12 ب‌ظ »
ممنون. ولی یعنی تمام این پکیجها رو باید با اینترنت نصب کنیم؟اینجوری که من ۲ روز ۲۴ ساعته باید بشینم پکیج نصب کنم که! با این سرعت داغون اینترنتی که داریم یه فایل ۵۰ مگی شش هفت ساعت طول میکشه! خیر سرش مثلا adsl ۱۲۸ گرفتم!

آفلاین علیرضا خدایی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
« پاسخ #13 : 29 اردیبهشت 1391، 10:16 ب‌ظ »
اتفاقا منم adsl 128 دارم ولی میشه تحمل کرد و ۶یا۷ ساعت طول نمیکشه :o
In the Country of the Blind, the one-eyed man is King... Shexpier

آفلاین saman1361

• Newbie
  • *
« پاسخ #14 : 29 اردیبهشت 1391، 10:50 ب‌ظ »
پس یعنی سی دی این پکیجها وجود نداره که بشه خرید و خیلی سریع نصبشون کرد؟این سی دی های مکمل  مثل هما پس چه کارایی دارن؟این نوار درصد که آروم آروم تو نت پر می شه به همون صورت انگار از عمر من دارن کم می کنن از بس که حرص می خورم! اگه سی دیاش گیر بیاد خیلی راحتتره!