انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پیرامون صحبت بعضی دوستان که تازه وارد دنیای گنو/لینوکس میشن  (دفعات بازدید: 11413 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
  • ارسال: 156
برای دوستان تازه وارد که همه جای این فروم تاپیک میزنن و گلایه دارن از اینکه لینوکس چرا فلان نیست و ویندوز فلانه.
من برای ۱۲ سال و بیشتر با کامیوتر و محصولات مایکروسافت کار می کردم. ابتدا قصدم از اومدن به اوبونتو فقط و فقط رایگان بودن اون بود. چون خودم برنامه نویسم و می دونم وقتی یه محصولی تولید می کنی و کسی دزدکی از اون استفاده میکنه چه حالی بهت دست میده.

اول از کسانی که ویندوز کار میکنن و طرفدار پرپاقرص محصولات مایکروسافتی هستند یه چند سوال می پرسم.(کاربران ویندوز.فتوشاپ.تریدیمکس.مایا.اوتوکد.اسکیوال سرور.اوراکل و... و... و..)
شما بابت کدامیک از نرم افزار های بالا بیشتر از ۲۰۰۰ تومان پول دادی؟

آیا اگر کپی رایت وجود داشت حاظر بودی بابت ویندوز ۴۰۰ هزار تومان پول بپردازی؟
آیا حاظری بابت فتوشاپ ۳ میلیون پول بدی؟ و باهاش عکستو خوشگل کنی و بذاری توی فیس بوک؟
برای تری دی مکس چطور.؟ بودجه مالی ۶ میلیونی داری ؟
آیا می تونی برای گروه معماری ات. برای هر کدام نرم افزار اوتوکد را که جمعا ۶۰ مییلون میشود هزینه کنی؟
آیا برای یک نرم افزار ۴۰۰ هزار تومانی ات که نوشتی و میفروشی اسکیوال سرور ۴ میلیون تومانی می خریدی؟
برای راه اندازی سرور خانگی ات حاظری نسخه ی انترپرایز اوراکل را به مبلغ ۵۰ میلون تومان بخری؟

مشکل ما این است. بابت نرم افزار پولی نمی دهیم. این گونه اس که قدر نرم افزار آزاد را نمی فهمیم.

البته من نزدیک یک ماه است که با لینوکس کار می کنم. ولی اگر باور می کنید شاید در این ۱ ماه دوبار به ویندوز سرزده باشم. از کارکردن باهاش لذت می برم.
اگر قصد شما فقط فیلم نگاه کردن - گشت و گذار در اینترنت - و کارهایی دیگر است و برایتان مهم نیست دارید از یک نرم افزار دزدی استفاده می کنید همان بهتر که ویندوز رو کار کنید.
ولی اگر برنامه نویس باشید و وارد دنیای لینوکس شوید می بینید که دنیایی است بی انتها
تو این یک ماهی که اومدم تو لینوکس خیلی چیزا یاد گرفتم.
شاید گنو لینوکس هنوز  به جایی نرسیده باشه که بخواد جای کاربرد ۹۰ درصدی ویندوز رو بگیره. ولی داره رو به جلو پیش میره
حالا دوست عزیزی که سنگ این محصولات را به سینه میزنی. ابتدا قیمت این نرم افزارها را پرداخت کن تا به صورت قانونی مالک آن باشی بعد با هم به نتیجه ای میرسیم. :D  ;)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
دوست عزیز صحبت شما کاملا درسته. اما نکته‌ای که از اون غافل شدید اینه که برتری نرم‌افزار آزاد به رایگان بودن آن نیست. بلکه فلسفه‌ي پشتشه که باعث می‌شه احترام متقابل و دوستی و همدلی میان اعضای این جامعه به وجود بیاد. به نظرم تاکید بر رایگان بودن آنها و سنجیدن بر اساس مادیات یک جور پایین آوردن شان نرم‌افزار آزاد است.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
دوست عزیز صحبت شما کاملا درسته. اما نکته‌ای که از اون غافل شدید اینه که برتری نرم‌افزار آزاد به رایگان بودن آن نیست. بلکه فلسفه‌ي پشتشه که باعث می‌شه احترام متقابل و دوستی و همدلی میان اعضای این جامعه به وجود بیاد. به نظرم تاکید بر رایگان بودن آنها و سنجیدن بر اساس مادیات یک جور پایین آوردن شان نرم‌افزار آزاد است.

من این موضوع را کاملا درک می کنم. ولی روی صحبتم با اونایی است که می گن نرم افزارای رایگان و کیفیتو و معادل نیستو اینا  :)

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!

والا من که چنین چیزی ندیدم. شما اگر دیدید نشون ما هم بدید.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *

خب البته اگر کسی به فلسفه پایبند نموند که دیگه گله‌ای نباید داشته باشه ;D

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556

منم با حرف شما کاملا موافقم. البته یه نکته دیگه هم هست... برای دونستنش امضام رو بخونین!  ;D

آفلاین Iman17

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 439

+1
Fedora 20 - 64 bit - Xfce 4.10

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
اول از همه، انقدر بهونه نکنید که چون یکی زیاد با ویندوز کار کرده با لینوکس راحت نیست و نباید نظر بده.
من همون روز اول که با ویندوز کار کردم فهمیدم هرچی نصب کنم کجا میره. هرچی دانلود کنم کجا میره. ولی یه نگاه به سوال هایی که تازه کارهای گنو لینوکس تو این فروم میپرسن بندازید:
یه نرم افزار دانلود کردم کجا دانلود شده؟ یه برنامه نصب کردم کجا نصب شده؟ همه میپرسن چه جوری Wine نصب کنیم که برنامه های ویندوزی رو اجرا کنیم.
توی ویندوز اسم فولدرها مشخصه برای چیه مثلا program files. ولی مثلا تو گنو/لینوکس یه چیزی که دانلود میکنی اینجا میره:
var/cache/apt/archives
این فولدرهای 3 حرفی تو گنو/لینوکس کم نیست. شمام انقد باهاش کار کردید واستون یه چیز معمولی شده.
لزومی نداره که حتمی 12 سال با گنو/لینوکس کار کرد تا این تفاوتها رو فهمید.

من الان حدودا یک ماه میشه که توی گنو/لینوکس نرفتم و بهش سر نزدم و دارم از ویندوز استفاده میکنم.
نه برای اینکه دلم نمیخواد.
برای اینکه هروقت روزنامه همشهری خریدم تو قسمت آگهی نوشته بود برنامه نویس asp.net mvc3
برای اینکه هر سفارش پروژه دانشجویی که داشتم بهم گفتن با sql سرور و visual studio بنویس.
برای اینکه میبینم شرکتها دارن با entity framework مایکروسافت کار میکنن.
و صدها چیز دیگه... . بابا اصلا فرصت نمیکنم برم تو گنو/لینوکس. نمیشه این وسط ساز مخالف زد.

« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1391، 11:21 ب‌ظ توسط masoudk »
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
اگه کسی باخواد با Wine بیاد یه برنامه ویندوزی رو تو لینوکس اجرا کنه. این چه کاریه خوب تو همون ویندوز به راحتی اجراش کنه دیگه چرا عذاب بکشه.

نقل‌قول
برای اینکه هروقت روزنامه همشهری خریدم تو قسمت آگهی نوشته بود برنامه نویس asp.net mvc3
برای اینکه هر سفارش پروژه دانشجویی که داشتم بهم گفتن با sql سرور و visual studio بنویس.
برای اینکه میبینم شرکتها دارن با entity framework مایکروسافت کار میکنن.

این باز برمیگرده به همون نبودن کپی رایت.اینکه نرم افزارای چند هزار دلاری رو بدون پرداخت 1 ریال استفاده مینن.فقط همون کامپوننتاشون چندین میلیون قیمتشه.شما مطمئن باش یه چند سال دیگه یه بلاهایی سر این شرکتها بیاد که نفهمن از کجا خوردن. همون بلایی که داه سر ASP.Net میاره. شما فکر کن یه شرکت 3 سال زحمت کشیده با بیش از چند صد میلیون هزینه اومدن یه برنامه نوشتن با ASP.Net webform . درست موقعی که کار برنامه تمام میشه و شروع میکنن به فروش مایکروسافت اعلام میکنه دیگه ASP.Net webform ساپورت نمیشه و از این به بعد همه باید ASP.Net MVC کار کنن. اون وقت چه بلایی سر شرکت میاد؟ خودت تصور کن.
شما به من چند تا سایت خفن و بزرگ نشون بده که با ASP.Net نوشته شده باشه. به جز سایت مایکروسافت و stackoverflow
اون وقت سایتهای که با جاوا و php نوشته شدن رو نگاه کن.(هیچ جا نرو دوتا مثال فیسبوک و ویکی پدیا کارتو راه می ندازه)

شما نسبت درخواست php کار سه سال پیش با الان رو یه مقایسه کن.روند 100% صعودی داشته.

نقل‌قول
من همون روز اول که با ویندوز کار کردم فهمیدم هرچی نصب کنم کجا میره.
مشکل ما اینه که از همون روز اول با ویندوز کار کردیم.یکی از آشناهامون کارش عمرانه رفته بود یکی از کشورهای خارجی می گفت هنوز دارن با اتوکد 14 کار می کنن.وقتی دیدن رو لپ تاپ من اتوکد 2011 نصبه نزدیک بود سکته کنن.

من نمیگم ویندوز راحت نیست. اصلا هدف ویندوز از اول همین بود .راحتی کاربر. ولی راحتی به چه قیمتی؟ شما کدوم یک از اون پذیرش نامه هایی که ابتدای نصب نشون میده تا آخر خوندی؟ شاید توش نوشته شده باشه ما تمام اطلاعات شما رو به سرور خودمون منتقل می کنیم تا در امان باشن. شماAccept میکنی و اوکی. و اصلا نمی دونی داره چه اتفاقی میافته.

من با ویندوز اصلا مشکلی ندارم. خیلی هم توش راحتم.خودمم کنار لینوکس دارمش.با فتوشاپ حال می کنم. با تری دی مکس به هیجان میام. CallOfDuty دیوانه ام می کنه و ... و .. و ... ولی وقتی که هزینههاشو پرداخت کرده باشم. این مهمه.دزدی دزدیه. چه از طلافروشی . چه استفاده از نرم افزار غیر قانونی.
و نکته ی بعدی اینکه با ندوستن اسم و کار پوشه ها نمیشه یک سیستم عامل رو زیر سوال برد چون اسم پوشه هاس 3 حرفیه.
در ضمن تو لینوکس هم همه چیز سره جاشه. هیچ چیز گم نمیشه.! ;)
خسته شدما. ;D

و نکته آخر . امضای آقای حامد سپهر هستش! :)

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
من توی اکثر تبلیغات طراحی سایت و درخواست پروژه ها دیدم که گفتن برنامه نویس PHP ! ایران هیچ وقت مقیاس نیست !
ولی در مورد این که ما از همون روز اول فهمیدیم ویندوز چجوریه ! اولا که کمی به خاطره ادم رجوع کنه میفهمه که نه ! این طور نبوده !‌ و در مورد اتهاماتی که به اوبونتو که زدی !‌ والله خیلی واضحه ! یه مدیر فایل تو لانچر هست که باز میکنیم نوشته Documents Downloads Videos Music .. و وقتی هم یه چیزی دانلود میکنیم از مرورگر میره تو Downloads . یه مشکل دیگه هم اینه که ملت غیور ویندزد کار فکر میکنن هر برنامه ای برای نصب Setup میخواد‌!‌ و این مشکل اوناس ! چون عادت کردن در صورتی که دیگه ویندزد ۸ هم دیگه به Software Center داشتن رو آورده‌! از اونجا میریم راحت سرچ میکنیم. البته یه مشکل دیگه هم هست !‌ ما بیشتر یاد گرفتیم عین روبات باشیم ! ۴ تا پک نرم افزار تو ویندزد میگیریم بعد فلانی میگه یه انتی ویروس یه یاهو مسنجر یه فوتوشاپ و ... برو بریز !‌ و ما هم از دستورالعمل ها پیروی میکنیم‌!‌  دنبال چیز های جدید و یاد گرفتن چیز های جدید نیستیم! طبیعتا تغییر کار سختیه بازم بخاطر عادت‌! ضمنا محل بارگیری فایل deb برنامه هایی که نصب میکنیم خیلی کم اهمیت داره ! میدونی مثل چیه‌؟‌ مثل اینه که بخوام آپدیت های ویندوزم رو بردارم !‌ میدونی کجاس ؟ ضمنا محل نصب برنامه ها هم محل دانلودشون نیست ! توی جاهاییه که bin داره !‌ کاره سختیه ؟ توی ویندوز هم من مدتها دنبال محل نصب کروم میگشتم‌! تو برو ببین تو Program Files ه ؟‌ اینجا اصلا Program Files نیاز نیست ! میدونی چرا ؟‌ چون دیگه نیازی نداریم ببینیم کجاس که کرک کنیمش ! :) دوست من ! همه اینا از عادت میاد ! عادت و عادت و عادت ...
امیرالمؤمنین (ع) :‌ زکات علم نشر آن است
چرا علم خود را با نوشتن برنامه‌ای آزاد نشر ندهیم‌؟

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
میل خودته، میتونی اگه سفارش visual studio داشتی قبولش نکنی و بگی من از نرم افزار کپی استفاده نمیکنم. اون کسی هم که میخواسته به تو سفارش بده هزار نفر دیگه رو خیلی راحت گیر میاره که سفارش بده.

user friendly بودن سیستم عامل خیلی مهمه. هیچ تازه کاری بدون راهنما سر در نمیاره این فولدرهای 3 حرفی واسه چیه. والا من یه چیزی دانلود کرده بودم عمرا بدون کمک نمیفهمیدم اومده اینجا var/cache/apt/archives، واسه این میخواستم که بعدا اگه جای دیگه بهش احتیاج داشتم دوباره دانلود نکنمش.

و نکته ی آخر. من خودم یکی رو توی این فروم دیدم که ادعا میکرد سالهاست با گنو/لینوکس کار میکنه و راحت تر از این سیستم عامل وجود نداره. بعد در گیر بود که چه جوری میتونه فونت فارسی یه جوری نصب کنه که اینها َُِّۀآةؤإأء هم باهاش نصب بشن. بعد کاش بودی کمک ها رو میدیدی، عمرا هیچ تازه کاری نمیفهمید اینا دارن چی میگن به هم.

شماها هی میگید آسونه، ولی واسه هر کاری میاین تو اینترنت Search میکنید چه جوری این کارو بکنید. اصلا من نمیدونم اگه اینترنت رو از شما بگیرن میتونید خودتون بدون کمک مشکلاتتون رو توی گنو/لینوکس حل کنید؟
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1391، 01:01 ق‌ظ توسط masoudk »

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
فکر نمی کنم هر کاری که تیم های نرم افزاری داخل ایران انجام میدن صحیح باشه. اولا این که اون قضیه دات نت کار بودن خیلی وقته که داره به سمت جاوا کار بودن و PHP کار بودن و ... میره. حداقل برای آگهی های استخدامی شهر تهران که من خیلی پی گیر هستم این جوریه. هر چند بازم تعداد دات نت کارها زیاده.
اما توی شهرهای دیگه دات نت نویسی به وفور شایع هست. البته من خودم تهران نیستم. چند وقت پیش ها رفته بودم برای مصاحبه توی یکی از با سابقه ترین و قدیمی ترین شرکت های شهرمون. فقط هم برنامه نویس دات نت و سی شارپ می خواستن. باور کنید کسی که داشت ازم مصاحبه می گرفت خودش توی مفاهیم شی گرایی لنگ می زد. حتی اسم روابط مدل UML‌ی که روش کار می کردن رو اشتباه می گفت.
به نظرم خیلی از کد نویس های دات نت رو اصلا نمیشه بهشون گفت کدنویس. فکر کنم اگه ماوس رو ازشون بگیری دیگه نتونن کد بنویسن. چون بخش عمده ای از کدشون رو با درگ اند دراپ می نویسن! بعضی هایی که من دیدم و از این راه پول در میارن حتی یه کانکشن استرینگ ساده هم نمی تونن بنویسن. خب این خیلی بده. مایکروسافت کد نویس ها رو تنبل کرده. خیلی هم زود به زود تکنولوژی هاش رو عوض می کنه. این اصلا خوب نیست. هر چند با این کار نشون میده که پیشرفت و تغییر رو دوست داره ولی همین عوض شدن های زود به زود باعث میشه آدم انگیزه ای برای یادگیری نداشته باشه.
در ضمن کد نویسی با این ابزار گرانقیمت (به رایگان) و پول درآوردن از اون از نظر اخلاقی اصلا درست نیست. حالا شاید بگید اینجا ایرانه و ... ولی من فکر می کنم و امیدوارم که بزودی این جو دات نتی ها از بین بره. به نظرم در کشور ما هم کراس پلتفرم واقعی نوشتن بزودی فراگیر خواهد شد...
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
دوستان! آخه چه اصراری دارید به این آقا چیزی رو ثابت کنید؟ ایشون پیش‌تر از این هم یه تایپیک کذایی دیگه با همین مضامین درست و وقت ملت رو تلف کرده‌ان. من و شما می‌دونیم صحبت‌های ایشون چقدر خام و ابتداییه. اما وقتی نمی‌خوان قبول کنن شما چرا خودتون رو اذیت می‌کنید؟ می‌گن در خانه اگر کس است یک حرف بس است. همچنین نرود میخ آهنین در سنگ. قصد توهین یا تشویش جو رو ندارم. صرفا حرف دلم رو خیلی رک گفتم :)

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
و نکته ی آخر. برو بابا من خودم یکی رو توی این فروم دیدم که ...

:o

امضاتون یه چیز دیگه میگه...
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
نقل‌قول
:o

امضاتون یه چیز دیگه میگه...

ببخشید، اصلاح کردمش  :(

آقا من اومدم روزنامه 18 مرداد رو واستون اسکن گرفتم ایناهاش
http://www.uploadtak.com/images/e861_scan0001.jpg
دیگه خودتون نگاه کنید چی چقد بازار کار داره، اگه خواستید اتاقم پره روزنامست، همه رو واستون اسکن میگیرم.  ;D

نقل‌قول
به نظرم خیلی از کد نویس های دات نت رو اصلا نمیشه بهشون گفت کدنویس. فکر کنم اگه ماوس رو ازشون بگیری دیگه نتونن کد بنویسن.
دوست عزیز چه ربطی داره؟ مثلا اگه یکی با چندتا کلیک بتونه چندتا table بسازه و relationship بین اینها رو تعریف کنه باید دانشش رو زیر سوال برد؟
حتمی باید اینجوری بنویسه؟
CREATE TABLE Orders
(
O_Id int NOT NULL,
OrderNo int NOT NULL,
P_Id int,
PRIMARY KEY (O_Id),
FOREIGN KEY (P_Id) REFERENCES Persons(P_Id)
)
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1391، 01:14 ق‌ظ توسط masoudk »