انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پردازنده 32 بیتی است یا 64 بیتی؟  (دفعات بازدید: 12444 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ~!~

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
پاسخ : پردازنده 32 بیتی است یا 64 بیتی؟
« پاسخ #30 : 28 اسفند 1391، 05:04 ب‌ظ »
استفاده از ۰ و ۱ (وجود و عدم وجود جریان الکتریکی) از منظق بولی طبعیت می‌کنه، اگه با بخوایم وارد فازهای بالاتر بشیم، دیگر وارد منظق فازی (Fuzzy ligc) می‌شیم.
‌Booloean Logic می‌گوید که x عضو مجموعه هست یا نیست.
fuzzy logic می‌گوید که برای عضویت x در مجموعه یک تایع عضویت تعریف می‌کنیم که جواب اون تایع بین ۰ و ۱ متغیر هست. [۱, ۰]

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #31 : 28 اسفند 1391، 05:30 ب‌ظ »
خیلی ممنون از مطالب مفیدتون  ولی با این حساب باز هم می شود از عدد دیگری به جای 2 استفاده کرد حتی استفاده از عدد 3 هم باعث میشه تا ما بجای استفاده از 8 بیت از 5 بیت استفاده کنیم و همینطور 5 بازه تشکیل میشه که نویز روش تاثیری ندارد

طرح تئوری های ذهنی که در حال حاضر نسخه عملی آنها وجود ندارد خوبه و زیربنای اختراعات و ابداعات جدید هست اما باید توجه کرد که تا زمانی که ما عملا با مسایل پیاده سازی درگیر نباشیم و از آنها اطلاع کافی نداشته باشیم نمی توانیم پیشنهادات چندان مفید و حتی واقعی ارایه کنیم. این که شما به سادگی بیان می کنید که پنج بخش کردن بازه های ولتاژ از تاثیرات نویز در امان هست هیچ پایه علمی و عملی نداره و تنها با آزمایشات دقیق و پیچیده مشخص خواهد شد. پس اولا ما اصلا نمی دونیم که آیا مبنای سه در محاسبات دیجیتال قابل پیاده سازی خواهد بود یا خیر.

دوما باید توجه داشت معماری سیستم دیجیتالی مثل کامپیوتر بر اساس دو بخش پردازش و ذخیره سازی شکل گرفته. مطالبی که من در بالا بیان کردم تنها مرتبط با بخش پردازش بود. باید توجه داشت که بخش ذخیره سازی هم ساختار و مشکلات خاص خودش رو داره.

اول باید دونست که محاسبات در سیستم های دودویی بر اساس جبر بولی پایه ریزی شده. جبر بولی عملا مترادف با منطق کلاسیک هست. یعنی به طور مثال منطق کلاسیک به این شکل کار می کند که چیزی یا درست است و یا غلط و حالت دیگری ندارد. و به این ترتیب از درستی یا غلط بودن چیزی می توان به نتیجه ای رسید. به عنوان مثال می گوییم الان روز است پس خورشید در آسمان است. که از درستی روز بودن می توان به درستی بودن خورشید در آسمان رسید.

حال اگر قرار باشد از مبنای دیگری در محاسبات استفاده کنیم به طور مثال مبنای سه آن وقت دیگر نمی شود برای انجام محاسبات بر جبر بولی تکیه کرد. این به این معنی است که شما برای استفاده از مبنای سه باید نوع جدیدی از منطق و سپس نوع جدیدی از جبر را طراحی کنید!!!

در طول کل تاریخ مستند شده بشر تنها دو نوع منطق که مورد قبول عموم باشد طراح شده اند. منطق کلاسیک که از زمان یونان باستان از آن استفاده می شود و منطق فازی که در قرن اخیر طراحی و تدوین شد. بنابراین همان طور که می بینید طراحی منطق و ریاضیات جدید کار چندان آسانی نیست!

حتی اگر تنها بخواهیم شیوه ذخیره سازی را به مبنای دیگری ببریم می باید تمامی روش های ذخیره سازی مانند HardDisk ها و حافظه های Flash را هم از نو طراحی کنیم که بحث درباره نحوه عملکرد این حافظه ها و مشکلات پیرامون طراحی آنها خود مقاله طویل دیگری خواهد بود. ه این ترتیب باید دید آیا هزینه و پیچیدگی که صرف طراحی و عملکرد این نوع جدید می شود ارزش ذخیره سازی بیت های کمتر را دارد یا خیر.

در صورتی که ذخیره سازی هم به مبنای دیگری صورت گیرد آن وقت باید سیستم پردازش محاسات زیادی را برای تبدیل مبنا به دودویی و بالعکس انجام دهد که باز هم مقرون به صرفه به نظر نمی رسد.
« آخرین ویرایش: 28 اسفند 1391، 05:32 ب‌ظ توسط r_m1232002 »

آفلاین yaslinush

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 310
« پاسخ #32 : 28 اسفند 1391، 08:20 ب‌ظ »
تایپیک پرباری بود.ممنون

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #33 : 28 اسفند 1391، 10:05 ب‌ظ »
خیلی ممنون خیلی زحمت کشیدید همه ی اینارا خودتون تایپ کردید ببخشید مزاحمتون شدم
++
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • I am a dead man.
    • ورگ (ادبیات و فرهنگ گیلک)
« پاسخ #34 : 13 آذر 1393، 09:26 ب‌ظ »
تقریبا تمام پردازنده هایی که در سالهای اخیر درست شدن شصت و چهار بیت هستن.

ببخشید هنوز برای من یک سری چیزها مبهمه.
اینکه یه سیستم ۶۴ بیتیه یا ۳۲ بیتی اگر به سخت‌افزار و سی‌پی‌یو بستگی داره پس قابل تغییر نیست. درسته؟
بنابراین ما برای انتخاب لینوکس (۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی) و نیز انتخاب نرم‌افزار محدودیت داریم و باید مطابق سیستممون انتخاب کنیم. این هم درسته؟

یعنی الان سیستم من که intel Core i3 380M هست و احتمالا ۳۲ بیتی، باید روش لینوکس ۳۲ بیتی نصب شه و لاغیر؟ و نرم‌افزارها هم باید به واسطه‌ی پکیجهای ۳۲ بیتی نصب شن و لاغیر؟
و اگر پردازنده‌ی من ۳۲ بیتیه پس منظورتون از «سالهای اخیر» همین یکی دو سال اخیره؟
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #35 : 14 آذر 1393، 12:15 ق‌ظ »

ببخشید هنوز برای من یک سری چیزها مبهمه.
اینکه یه سیستم ۶۴ بیتیه یا ۳۲ بیتی اگر به سخت‌افزار و سی‌پی‌یو بستگی داره پس قابل تغییر نیست. درسته؟
بنابراین ما برای انتخاب لینوکس (۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی) و نیز انتخاب نرم‌افزار محدودیت داریم و باید مطابق سیستممون انتخاب کنیم. این هم درسته؟

یعنی الان سیستم من که intel Core i3 380M هست و احتمالا ۳۲ بیتی، باید روش لینوکس ۳۲ بیتی نصب شه و لاغیر؟ و نرم‌افزارها هم باید به واسطه‌ی پکیجهای ۳۲ بیتی نصب شن و لاغیر؟
و اگر پردازنده‌ی من ۳۲ بیتیه پس منظورتون از «سالهای اخیر» همین یکی دو سال اخیره؟

با سلام
متاسفانه حرف این دوستمون درست نیست هنوز هم پردازنده های 32 بیتی تولید میشوند اما در رابطه با سوال شما:
ببینید پردازنده 32 بیتی تنها توانایی اجرای دستورات 32 بیتی را دارد و در هیچ حالتی امکان اجرای دستورات 64 بیتی را ندارد اما یک پردازنده 64 بیتی هم 32 بیتی را اجرا می کند هم 64 بیتی یعنی شما در 32 بیتی ها مجبور به تنها استفاده از سیستم عامل 32 بیتی هستید اما در 64 بیتی ها انتخابها بیشتر است 32 بیتی یا 64 بیتی.
ببینید فلسفه ایجاد پردازنده های 64 بیتی توانایی ادرس دهی به رم های با ظرفیت بالاتر از 3.5 گیگ بود که البته امروزه دیگر جز محدودیت 32 بیتی ها به شمار نمی رود(چون جدیدا اینتل چیپ ادرس دهی رم پردازنده رو 48 بیتی تعبیه کرده و توانایی ادرس دادن تا 4 گیگ رو داره) حالا با توجه به سایت اینتل این پردازنده 64 بیتی است و شما توانایی نصب اوبونتو 32 و 64 بیتی را دارید.(در ضمن این پردازنده به پایان عمر پشتیبانی از سوی اینتل رسیده)

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین saeed_e00

• Full Member
  • *
  • ارسال: 221
« پاسخ #36 : 14 آذر 1393، 12:18 ب‌ظ »

سلام
سال 2008 میشه سال اخیر ؟  ;D
Status    End of Life
Launch Date    Q3'08
Processor Number    E7300
L2 Cache    3 MB
FSB Speed    1066 MHz
FSB Parity    No
Instruction Set    64-bit

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
« پاسخ #37 : 14 آذر 1393، 12:21 ب‌ظ »

سلام
سال 2008 میشه سال اخیر ؟  ;D
Status    End of Life
Launch Date    Q3'08
Processor Number    E7300
L2 Cache    3 MB
FSB Speed    1066 MHz
FSB Parity    No
Instruction Set    64-bit
"سال های"  :D
پس 2008 هم جزئش هست ;D

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • I am a dead man.
« پاسخ #38 : 14 آذر 1393، 03:53 ب‌ظ »
با توجه به سایت اینتل این پردازنده 64 بیتی است و شما توانایی نصب اوبونتو 32 و 64 بیتی را دارید.(در ضمن این پردازنده به پایان عمر پشتیبانی از سوی اینتل رسیده)

ممنونم از توضیح. حالا دو تا سوال دارم:
- نصب کدوم اوبونتو (۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی) روی سیستمم بهتر و منطقی‌تره؟
- پایان پشتیبانی اینتل از این پردازنده ممکنه چه مشکلی برام درست کنه؟
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #39 : 14 آذر 1393، 05:15 ب‌ظ »
با توجه به سایت اینتل این پردازنده 64 بیتی است و شما توانایی نصب اوبونتو 32 و 64 بیتی را دارید.(در ضمن این پردازنده به پایان عمر پشتیبانی از سوی اینتل رسیده)

ممنونم از توضیح. حالا دو تا سوال دارم:
- نصب کدوم اوبونتو (۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی) روی سیستمم بهتر و منطقی‌تره؟
- پایان پشتیبانی اینتل از این پردازنده ممکنه چه مشکلی برام درست کنه؟

64 بیتی چون توانایی استفاده کامل از ظرفیت رم سیستم (در صورت بیش از 4 گیگ بودن) رو دارید و با فعال کردن ریپوزیتوری های 32 بیتی میتونید از اونها هم استفاده کنید.(معمولا به صورت پیشفرض تو توزیع فعال هستند)
هیچ مشکلی فقط اینتل دیگه از این نوع پردازنده تولید نمیکنه همین فکر نمیکنم این مشکل بزرگی باشه! هست؟

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • I am a dead man.
« پاسخ #40 : 15 آذر 1393، 05:40 ب‌ظ »
64 بیتی چون توانایی استفاده کامل از ظرفیت رم سیستم (در صورت بیش از 4 گیگ بودن) رو دارید و با فعال کردن ریپوزیتوری های 32 بیتی میتونید از اونها هم استفاده کنید.(معمولا به صورت پیشفرض تو توزیع فعال هستند)
هیچ مشکلی فقط اینتل دیگه از این نوع پردازنده تولید نمیکنه همین فکر نمیکنم این مشکل بزرگی باشه! هست؟

البته رم من ۲ گیگه.  8)
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19706
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 17 آذر 1393، 05:48 ب‌ظ »
البته رم من ۲ گیگه.  8)
فقط مربوط به رم نمی‌شه. برنامه‌ها اگه برای معماری ۶۴ بیت بهینه شده باشن می‌تونن خیلی سریع‌تر اجرا بشن. در ضمن بعضی از برنامه‌های جدید فقط برای ۶۴بیت ساخته می‌شن و توی ۳۲بیت نمی‌شه ازشون استفاده کرد
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #42 : 17 آذر 1393، 11:20 ب‌ظ »
البته رم من ۲ گیگه.  8)
فقط مربوط به رم نمی‌شه. برنامه‌ها اگه برای معماری ۶۴ بیت بهینه شده باشن می‌تونن خیلی سریع‌تر اجرا بشن. در ضمن بعضی از برنامه‌های جدید فقط برای ۶۴بیت ساخته می‌شن و توی ۳۲بیت نمی‌شه ازشون استفاده کرد

و البته به صورت کلی به خاطر افزایش پهنای باند ارتباطی پردازنده با واحد های دیگر و استفاده حد اکثری از تمام ظرفیت سیستم شاهد افزایش نسبتا چشم گیر به خصوص در برنامه های سنگین خواهیم بود.