انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: یه سوال در مورد Gentoo  (دفعات بازدید: 8734 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین TESLAA

• Full Member
  • *
  • ارسال: 142
  • Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!
یه سوال در مورد Gentoo
« : 24 خرداد 1392، 08:21 ب‌ظ »
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز

دوستان شرمنده من نمیدونم میتونم سوال در مورد جنتو رو اینجا بپرسم یا نه ، فقط میخواستم بدونم که کارهای معمولی که من الان دارم با اوبونتو میکنم و اینکه قبلا همه ی این کارها رو با ویندوز میکردم رو به راحتی میتونم با جنتو انجام بدم؟ ریپوزیتوری و ایناش در حد دبیان هست؟ راحتی کار سرعت و دستورات چی؟

باز هم شرمنده اگر که نباید میپرسیدم اینجا تاپیک رو پاک کنین :)
Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : یه سوال در مورد Gentoo
« پاسخ #1 : 24 خرداد 1392، 09:57 ب‌ظ »
جنتو هم یه توزیع گنو/لینوکسه دیگه. پس اگه کاری رو با اوبونتو انجام می دادید با جنتو هم می شه انجام داد. مخازنش هم خیلی بزرگه.
فقط چیزی که هست اینه که استفاده از جنتو به دلایل خیلی خاصی نیاز داره. دلیل شما چیه؟
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین هامد

• Full Member
  • *
  • ارسال: 156
« پاسخ #2 : 24 خرداد 1392، 10:48 ب‌ظ »
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز

دوستان شرمنده من نمیدونم میتونم سوال در مورد جنتو رو اینجا بپرسم یا نه ، فقط میخواستم بدونم که کارهای معمولی که من الان دارم با اوبونتو میکنم و اینکه قبلا همه ی این کارها رو با ویندوز میکردم رو به راحتی میتونم با جنتو انجام بدم؟ ریپوزیتوری و ایناش در حد دبیان هست؟ راحتی کار سرعت و دستورات چی؟

باز هم شرمنده اگر که نباید میپرسیدم اینجا تاپیک رو پاک کنین :)
با کمک یکی دوست، دومین توزیعی که نصب کردم جنتو بود. (بخاطر دلایلی که خودتون بهتر می دونید). چند ماه با جنتو کار کردم. همش درگیر جنتو بودم  و در کارهای ابتدایی با نرم افزارها در می ماندم و برای نرم افزاری مثل libre office یک نابلد بودم! جنتو رو حذف کردم. مینت و اوبونتو نصب کردم و راضی ام. بعد از یک سال تجربه جنتو و همه کانفیگیور کردن هاش فراموشم شده و جای دیگری مورد استفاده قرار نگرفت، در مقابل در کار باlibre office درمانده نیستم!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #3 : 24 خرداد 1392، 11:59 ب‌ظ »
Gentoo هم خوبه و هم بد. بزارید این طور بگم ، دوست حرفه ای ها و دشمن (خونی) آماتور هاست.

میدونید چرا؟ چون مرحله به مرحله توسط Portage (یک سیستم BSD Like برای مدیریت برنامه ها) خودش رو کامپایل میکنه. برای نصبش هم باید سورس فایل بگیرید و اون رو توی پارتیشن کپی کنید و بعد شروع کنید به نصب :).
نصب برنامه ها روی این توزیع شدیدا وقت گیر هست، چون سورس برنامه + پیش نیازها رو دریافت و سپس کامپایل میکنه.
کلا شعارش اینه : If it moves, compile it.
و خب طبعا برای کسانی که سیستمشون خیلی خاص (:o) هست ، میتونه مناسب باشه چون مختص همون سیستم کامپایل میشه. در ضمن ، کانفیگ کرنلش خوبه و سرعت بی نظیری در اجرای برنامه ها داره.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #4 : 25 خرداد 1392، 12:22 ق‌ظ »
از نقطه نظر من استفاده از توزیعی هایی مثل جنتو وقت تلف کردنه.
چون به احتمال قوی هیچ کاری نیست که در جنتو انجام پذیر باشه و در توزیع های دیگه نه.
ساعت ها وقت برای نصب و یاد گیری جنتو و آرچ صرف می‌کنید، در صورتی که اگر اون وقت رو برای یادگیری چیز دیگه می ذاشتید نتیجه بسیار بهتری در بر می داشت.
اگرم مصر هستید که از جنتو استفاده کنید، سابایون رو بهتون پیشنهاد می دم.
این توزیع با وجود اینکه بر پایه ی جنتو بنا شده اما دردسر های نصب اونو نداره و نرم افزار ها به راحتی درش نصب می شن و وقتتون رو برای چیزای بی اهمیت تلف نمی کنه.

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #5 : 25 خرداد 1392، 01:05 ب‌ظ »
وقت گیر ترین توزیعیه که تاحالا دیدم. برای نصب یکی دو روز کامل وقتتو میگیره بعد نصب برای کانفیگ کردنش حداقل ۱۰ روز و برای اینکه به سیستمی برسی که ازش راضی باشی ماه ها وقتتو میگیره.مخازن هیچ توزیعی به بزرگی دیباین نیست ولی مخازن این هم کامله و کارتو راه می اندازه.
مزخرف ترین قسمتش هم کانفیگ کردن کردنله که ساعت ها وقتتو میگیره و با کوچکترین اشتباه گند میزنه به همه چی و قطعا اولین چیزی هم که له میشه اعصابته.
در ضمن بعد نصب کامل هم خیلی خیلی خیلی سریعه و هم اینه که اگر نرم افزاری آپدیت بشه تقریبا نیازی به دانلود نیست چون سورس رو میگیره و تغیرات رو انجام میده.اگر بلد نباشی portage رو مخصوص سیستم خودت تنظیم کنی بهتره سمتش نری چون اون موقع سورس اونجور مچ با سخت افزارش نیست و سرعتش مثل توزیع های دیگر خواهد بود
اگر دوست داری می تونم واست یه آموزش نصب بنویسم
از نقطه نظر من استفاده از توزیعی هایی مثل جنتو وقت تلف کردنه.
چون به احتمال قوی هیچ کاری نیست که در جنتو انجام پذیر باشه و در توزیع های دیگه نه.
ساعت ها وقت برای نصب و یاد گیری جنتو و آرچ صرف می‌کنید، در صورتی که اگر اون وقت رو برای یادگیری چیز دیگه می ذاشتید نتیجه بسیار بهتری در بر می داشت.
باکار کردن گنو/لینوکس های سخت خیلی چیز ها یاد میگیری, من حدود ۱ سال وقتم و صرف آرچ و جنتو و اسلکور کردم و الان اکثر کتاب های گنو/لینوکسی که میگیرم بلدم و کم پیش میاد که به چیز جدیدی برخورد کنم و اینم مدیون این سه توزیعم. آرچ بهم یاد داد که چجوری از گنو/لینوکس استفاده کنم و از ترمینال نترسم طوری که الان دیگه اکثر کار هام رو با ترمینال انجام میدم.اسلکور منو با اچزای نرم افزار آشنا کرد و کامپایل و ... . جنتو توزیع خاصی بود که هم بی اس دی و هم آرچ و هم اسلکور با هم مچ شده بودن و تجربه ی خاصی بهت میداد + سرعت و آپدیت بودن تا نزدیکی آرچ ولی من واقعا وقت و حوصله سر و کله زدن دیگه ندارم و بخاطر همین از دیباین استفاده می کنم
اگرم مصر هستید که از جنتو استفاده کنید، سابایون رو بهتون پیشنهاد می دم.
اگر میخوای وارد دنیای آرچ و جنتو و ... بشی بهتره نترسی!باهاش مستقیم رو به رو شو اینا فقط وقتتو میگیرن

آفلاین TESLAA

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 25 خرداد 1392، 05:26 ب‌ظ »
با تشکر از همه دوستان! اینایی که میگید رو نمیدونستم از همه ممنون!
فقط من برای اینه میگید مخصوص سیستم خودت کامپایل میشه و نمیدونم سرعتش خیلی بالاست ازش خوشم اومده و میخوام حداقل یه بار تستش کنم!
یه آموزش نصب خوب میتونین به من پیشنهاد بدین؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 25 خرداد 1392، 05:33 ب‌ظ »
با تشکر از همه دوستان! اینایی که میگید رو نمیدونستم از همه ممنون!
فقط من برای اینه میگید مخصوص سیستم خودت کامپایل میشه و نمیدونم سرعتش خیلی بالاست ازش خوشم اومده و میخوام حداقل یه بار تستش کنم!
یه آموزش نصب خوب میتونین به من پیشنهاد بدین؟

جنتو ویکی خوبی داره. انجمنش هم فوق العاده فعاله :).

توی مدت ۲-۳ هفته ای که تجربش کردم توزیعی مثل اون ندیدم. یک خوبی بزرگش هم اینه که همیشه نرم افزارها رو آخرین نسخه پایدارشون رو از سرورهای سازنده دریافت میکنه. البته چیزی داره به اسم overly که مثل AUR و Slackbuilds میمونه. یعنی کلا توزیعیه که میتونید باهاش بروز باشید (با ما بروز باشید ;D ).

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #8 : 25 خرداد 1392، 07:24 ب‌ظ »
چون کامپایلش میکنی خب میتونی مطابق سخت افزار سیستمت تنظیمش کنی که اینم بگم تو اوبونتو یا سایر توزیع ها هم این کار رو میتونی بکنی و اصلا مختص جنتو نیست.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 25 خرداد 1392، 08:56 ب‌ظ »
چون کامپایلش میکنی خب میتونی مطابق سخت افزار سیستمت تنظیمش کنی که اینم بگم تو اوبونتو یا سایر توزیع ها هم این کار رو میتونی بکنی و اصلا مختص جنتو نیست.

جنتو رو ما کامپایل نمیکنیم. خودش کامپایل میکنه خودش رو ;D

آفلاین MR. B

• Full Member
  • *
  • ارسال: 243
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #10 : 25 خرداد 1392، 09:08 ب‌ظ »
بسیار مشتاق تر شدم !‌
اما هنوز می ترسم !‌‌ ;D
مقدمات برای پختن این آش خوشمزه چیه ؟  :o

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
« پاسخ #11 : 25 خرداد 1392، 10:52 ب‌ظ »
بسیار مشتاق تر شدم !‌
اما هنوز می ترسم !‌‌ ;D

این کتاب رو یکی از جنتو کاران با تجربه نوشته.

آفلاین MR. B

• Full Member
  • *
  • ارسال: 243
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #12 : 25 خرداد 1392، 11:04 ب‌ظ »
بسیار مشتاق تر شدم !‌
اما هنوز می ترسم !‌‌ ;D

ممنون یه نگاه کلی انداختم ولی چیزی نفهمیدم  :|
باید با دقت و آرامش بیشتری شروع به مطالعه کنم
الان بیشتر می ترسم  ;D
در هر صورت ممنون

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #13 : 25 خرداد 1392، 11:14 ب‌ظ »
بسیار مشتاق تر شدم !‌
اما هنوز می ترسم !‌‌ ;D

قبلا دیده بودم ولی این صرفا یه ترجمست ... اصلا در حد مثلا آرچ بوکی که آقا ایمان نوشته نمیرسه.

آفلاین TESLAA

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 26 خرداد 1392، 12:08 ق‌ظ »
منم خیلی مشتاق شدم مثل دوستمون :)
راستی جنتو دیگه مشکل دعوا کردن با کارت گرافیک و خطر سوختن اون رو به همراه نداره که ایشالله؟!
چون همونطور که چند بار توی تاپیک های دیگه مطرح کردم من یه بار داشتم اوبونتو 11.04 رو روی پی سی امتحان میکردم که یه GTS 450 nVidia روش دارم و فن اش با آخرین سرعت توی اوبونتو کار میکرد و وقتی سرچ زدم دیدم همچین مشکلی برای یکی دیگه هم بوده و منم ترسیدم مشکل سخت افزاری ایجاد شه و  پس از اون متاسفانه دیگه فقط روی لپتاپ که گرافیکش اینتل هست دارم با لینوکس کار میکنم :(
از جنتو به طور کلی خیلی خوشم اومده! راستی انجمن فارسی هم داره؟