انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکلات انجمن + راه‌حل‌های خود را این‌جا گزارش دهید.  (دفعات بازدید: 45563 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
سلام دوستان عزیز،
اگر کسی برای مشکلات انجمن راه حلی داره، می‌تونه این‌جا بگه تا از پراکندگی نظرها جلوگیری بشه و همچنین همه‌ به نظرهای گرانقدر شما دسترسی داشته باشن.

شیوه‌ی پست گذاشتن (نمونه):

مشکل:
وجود پست‌های غیرمرتبط با انجمن

راه‌حل:
۱. پاک کردن پست‌های غیرمرتبط موجود در انجمن
۲. تذکر به کاربران تازه‌وارد

نکته: اگر کسی پستی گذاشت که بی ربط به این تاپیک باشه، بدون اخطار قبلی پاک می‌شه.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
مشکل اصلی:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/board,11.0.html
راه حل:
یک پاسخ روشن از سوی مدیریت به هر یک از پیشنهادات مطرح شده که تا حالا بی جواب مونده!
مثال:
حذف دسته های اضافی: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,61232.0.html که بحث بی نتیجه رها شد چون هیچ مدیری نظری نداد.
هر پیشنهادی تا نتیجه نهایی (موافقت یا عدم موافقت) باید از سوی مدیریت پیگیری بشه!
خلاصه حرفم: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,66827.msg565372.html#msg565372

سایر مشکلات کوچک

مشکل:
مسامحه کاری مدیران در برخورد با رفتارهای خارج از عرف!
راه حل:
گیوتین؛ تاپیک جدیدی که قبلا موضوع مشابهش مطرح شده و جواب گرفته، باید قفل بشه! (این قضیه شامل تاپیک های نظرسنجی و بحث های عمومی نمیشه)

مشکل:
نبود راهکار رسمی اعتراض (اعتراض به بن شدن، اعتراض به قفل شدن وووو) - askubuntu و ubuntuforums این امکان رو دارند و در پایین تاپیک های قفل شده به نحوه اعتراض اشاره می کنند.
راه حل:
یک دسته جدید که فقط مدیران و فردی که تاپیک باز می کنه بتونه پستها رو ببینه، یا یک فرم تماس

مشکل:
مالکیت نامشخص انجمن؟
راه حل:
پاسخ مستدل به این سوال که «انجمن از کیه»؟ کاربران؟ مدیران موسس؟ کنونیکال؟ پاسخ به این سوال خیلی از بحث هایی رو که در رابطه با قوانین و نحوه برخورد مدیران وجود داره به سمت درستی هدایت میکنه.

مشکل: مشخص نبودن مجوز محتوای انجمن
راه حل:
تعیین تکلیف مجوز

مشکل:
کاربران نوجوان، کودک و نوزاد!
راه حل:
راه اندازی یک دسته جدید با نام مهدکودک اوبونتو که قبلا خودت (سلمان) پیشنهاد داده بودی که یادم نیست در اون موقع چه نظری داشتم ولی الان موافقم که چنین دسته ای داشته باشیم! با راه اندازی یک دسته جدید با نام «دارالتأدیب اوبونتو» شدیدا موافقم!
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1392، 01:52 ب‌ظ توسط کیان ام »

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
یه مشکل دیگه اینه که با بروبچ ترول راه میاین(بعضی وقتا فکر می کنم با با هم همدستین)
مردک ترول اومده یه موضوع قدیمی که هر وقت اسمشو می بریم بحث و دعواهاش شروع می شه رو بعد هفته ها دوباره مطرح می کنه با این که می دونه اسمشم دعوا میاره

با این آدما محکم تر برخورد کنید که دیگه از این بووووق نبوووووق
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
مشکل:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,61232.0.html
راه حل:
حذف دسته های اضافی

مشکل:
کاربران نوجوان، کودک و نوزاد!
راه حل:
راه اندازی یک دسته جدید با نام مهدکودک اوبونتو که قبلا خودت (سلمان) پیشنهاد داده بودی که یادم نیست در اون موقع چه نظری داشتم ولی الان موافقم که چنین دسته ای داشته باشیم! با راه اندازی یک دسته جدید با نام «دارالتأدیب اوبونتو» شدیدا موافقم!
سلام :)
کلا با پیشنهادات آقا کیان موافق بودم به جز اون ۲ تا که نقل قول کردم

۱-

مشکل:

این انجمن شده مرجع تمام کسانی که کلا با گنو/لینوکس کار دارند و از طرفی هیچ کدوم از انجمن های دیگه هم فعال نیستند (مثلا پرچم دارشون انجمن فدوراست که اونجام سوت و کور شده)یا مثلا ما کلا توی ایران انجمنی مربوط به جنتو نداریم، انجمن آرچ هم که از همون اول کار نمیکرد :|

راه حل:

سه تا راه حل به ترتیب بهتر بودن(از نظر من)

۱-عوض شدن عنوان کلی این انجمن از انجمن اوبونتو به انجمن گنو/لینوکس که اینجوری باعث یکپارچگی کامل بین تمامی افرادی که در دنیای نرم افزار آزاد مشارکت می کنند میشه و در نتیجه اتحاد، این میتونه کمک بزرگی به جامعه ی نرم افزار آزاد ایران و حتی دنیا بکنه چون با همفکری همه میتونیم به نتیجه ی بهتری برسیم(مثل تایپیک تلاش برای چینش بهتر کیبرد فارسی و ...) با این کار میتونیم با اشتراک تجروبیات خودمون باعث پیشرفت جامفعه ی آزاد خودمون بکنیم و در پروژه ها به نتیجه ی بهتری برسیم . و اما مشکلش هم اینه که مسولیت ها سنگین تر میشن و انجمن شلوغ تر. در انتها بگم که غیر ممکنه کسی این رو عملی کنه ;D

۲-راه اندازی فروم های دیگر مثل آرچ و جنتو و دیباین و ... که کاربر هر توزیع وارد دسته ی خودش بشه و در نتیجه برای توزیع خودش سریع تر به جواب برسه. مشکلش هم اینه که باعث گسستگی میان کاربران میشه(مثلا یه کسی مثل من وقتی مثلا اینجا فعالیت نمیکنم به دلیل بی حوسلگی یا هر دلیل دیگه ای به فروم فدورا سر نمیزنم و این از دو جبهه باعث مشکل میشه ۱-خودم از اخبار و اطلاعات مثلا فروم فدورا عقب میمونم. ۲- تعداد کاربران اونور هم کم میشه و ممکن خیلی ها در اونجا به جوابشون نرسن).اگر حمایت بشه من هم توی این مورد میتونم کمک کنم :)

۳-نگهداری همین سیستم سایر توزیع ها و حتی اضافه کردن توزیع های دیگه.

۲-

مشکل:

:|  :o

آقا همه ی نوجوان ها که یک شکل نیستند من خودم به وفور توی انجمن ها و وبلاگ ها نوجوان های زیادی دیدم که اطلاعاتشون خیلی بیشتر از خیلی هاست. با کسی مشکل دارید که در این رنج سنی هست بهش اخطار بدید و بهش بفهمونید که اشتباه کارش کجاست و اگر به کارش ادامه داد باهاش برحورد کنید. چون اون با شماها تفاوتی نداره (گفتم شماها چون خودم نوجوونم) نباید براشون تبعیض قائل بشید.

راه حل:
بیخیال :|
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1392، 12:27 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین سجاد !

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 50
    • کدرز
به نظر من هرکسی قبل از حرف زدن باید مشخص کنه که
   کدام بخش نظر شخصیشه
   کدام حرفش عمومیه یا قانونه (واسه کجا) یا علمیه (منبع) و از از خودش در نیاورده

البته راه حلی ندارم که همه رو مجبور به این کار کنه
   ولی به نظرم در کل خوب باید باشه هر کسی بین نظرات شخصیش و غیر شخصیش تفاوت قائل بشه که یه خورده سوء تفاهم ها کم بشه!

میشه فقط موقع ارسال پست اون بالا درخواست کرد

آفلاین سجاد !

• Jr. Member
  • *
    • کدرز
 به نظر خیلیا یه مشکل دیگه نبود دکمه تشکره

اولا منظور من از مدیریت مدیریت پشت پرده نیست. کار اون افراد قابل تقدیره
 منظور من مدیریت محتوای انجمن هست

دکمه تشکر و امتیاز یکی از بهترین معیار ها برای شناختن فردیه که میتونه محتوای بخش خاصی رو مدیریت کنه

و البته انگیزه ایه برای بیشتر پاسخ دادن

مگر ما مرتاز هستیم که بدون لذت بردن و حتی با سختی بخوایم تلاشی کنیم که نفعی نداره
 باید انگیزه ایجاد بشه تا افراد پاسخ بدن پاسخ درست
 و همینطور امتیاز منفی هم باشه که فرد ببینه چه پستی باعث شده افراد رنجیده بشن و با کم شدن امتیاز سعی کنه خودشو جمع و جور کنه

اینجا رو نگاه کنید
http://www.mydnn.ir/Default.aspx?tabid=67

این انجمن چند سال پیش کارشو شروع کرد اینجا asp.net هست و ماژولی که برای انجمن استفاده کردن رایگان نبود و البته دکمه تشکر هم نداشت
این افراد برای این که دکمه تشکر و یه سری چیزای دیگه به این انجمن اضافه کنند سورس ماژول رو هم خریدن که بتونن بهتر مدیریت کنند و البته میدونید که سورس رو چقدر گرون تر از خود ماژول میشه خرید
 و البته میبینید که تعداد موضوعات اصلی کمی هم داره ولی برای هر موضوع یه مدیر (لیدر) هست

به نظرم   باید دکمه تشکر باشه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
موضوع مهم شد و پست‌های خارج از الگو پاک شد. هم‌چنین موضوع از کافه به انجمن پیشنهادات و انتقادات منتقل شد.
می‌شه هر هفته در رابطه با یکی از موضوعات گفته شده در IRC جلسه گذاشت و در موردشون با حضور اعضا و مدیران صحبت کرد. من از سلمان که بحث رو شروع کرده خواهش می کنم که جلسات IRC رو هم زمان‌بندی کنه و  به اطلَاع همه برسونه
----
مشکل: نبود فرهنگ کارجمعی و انتظار نامعقول برخی کاربران از چند نفر خاض به نام مدیران برای رفع همه‌ی مشکلات، انتظار دریافت بازخورد مستقیم و بی‌وقفه برای کار داوطلبانه، ترولینگ و منحرف کردن فضای علمی-فنی به مهدکودک.
راه‌حل: بایگانی کردن انجمن‌ها و تبدیل اوبونتو ایران به یک وب‌سایت خبری + ویکی فعّال + سیّاره + کانال IRC. سیستم پرسش و پاسخ (مشابه Ask Ubuntu) می‌تواند بعداً به صورت آزمایشی به این مجموعه اضافه شود.
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1392، 01:48 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سجاد !

• Jr. Member
  • *
    • کدرز
موضوع مهم شد و پست‌های خارج از الگو پاک شد.
می‌شه هر هفته در رابطه با یکی از موضوعات گفته شده در IRC جلسه گذاشت و در موردشون با حضور اعضا و مدیران صحبت کرد. من از سلمان که بحث رو شروع کرده خواهش می کنم که جلسات IRC رو هم زمان‌بندی کنه و  به اطلَاع همه برسونه
----
مشکل: نبود فرهنگ کارجمعی و انتظار نامعقول برخی کاربران از چند نفر خاض به نام مدیران برای رفع همه‌ی مشکلات، انتظار دریافت بازخورد مستقیم و بی‌وقفه برای کار داوطلبانه، ترولینگ و منحرف کردن فضای علمی-فنی به مهدکودک.
راه‌حل: بایگانی کردن انجمن‌ها و تبدیل اوبونتو ایران به یک وب‌سایت خبری + ویکی فعّال + سیّاره + کانال IRC. سیستم پرسش و پاسخ (مشابه Ask Ubuntu) می‌تواند بعداً به صورت آزمایشی به این مجموعه اضافه شود.

موافقم با مشکل
ولی راه حل نبود. پاک کردن صورت مسئله بود
البته با اومدن اسک اوبونتو یه خورده دوباره به صورت مسئله برمیگردیم
ولی حل نمیشه  . فرض کنید یکی راجع به جاوا سوال بپرسه و در جواب یکی بگه کلا با جاوا کار نکن
به نظر من یکی از راه حل ها همون اومدن امتبازات مثبت و منفیه

من به عنوان یه انسان به این شکل تربیت شدم که از کسی که بهم کمک میکنه تشکر کنم و این کار رو در جمع انجام بدم. و اگر کسی اذیتم کرد جلوش وایشم و میتونم ناراحتیمو با امتیاز منفی کم کنم به جای این که انجمن رو به گند بکشم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
موافقم با مشکل
ولی حل نمیشه  . فرض کنید یکی راجع به جاوا سوال بپرسه و در جواب یکی بگه کلا با جاوا کار نکن

من به عنوان یه انسان به این شکل تربیت شدم که از کسی که بهم کمک میکنه تشکر کنم و این کار رو در جمع انجام بدم. و اگر کسی اذیتم کرد جلوش وایشم و میتونم ناراحتیمو با امتیاز منفی کم کنم به جای این که انجمن رو به گند بکشم

لطف کنید در این‌جا فقط مشکلات رو مطرح کنید، بحث در مورد مشکلات یا راه‌حل‌ها به جلسات IRC موکول می‌شه. با این‌حال با وجود IRC و ویکی فعّالی که خروجی‌های کانال بهش منتقل بشه عملاً نیازی به انجمن‌ها نیست. از اون ابتدا هم تا جایی که حافظه ی من یاری می‌کنه قرار بوده ویکی محور اصلی اوبونتو ایران باشه و انجمن‌ها در حاشیه و برای موارد اضطراری/بحرانی باشن، با این حال یه سری کاستی‌ها در سیستم ویکی مانع این امر می‌شد. ولی الآن که به حمدالله ویکی می‌خواد سروسامون بگیره به نظرم دیگه وجود انجمن به این شکل بی‌معنیه و حداقل برای مدّتی تا وقتی کاربران به سیستم جدید عادت کنن، خوبه که انجمن‌های فعلی بسته بشه و یواش یواش مطالب مهمّش به ویکی منتقل شه. بعد از اون هم می‌شه در مورد ماهیت سامانه‌ی تعاملی جایگزین (اولویت سوم بعد از ویکی و IRC) بحث کرد که ایا اصلاً وجود داشته باشه یا نه و اگه بله به چه شکلی باشه، انجمن یا پرسش و پاسخ!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
مشکل :
پراکندگی مطالب اموزشی

راه حل :

راه اول :
یک بخش جدید درست بشه تمام مطلالب اموزشی به اون جا منتقل بشه که البته دست رسی انجام این کار فقط برای مدیران باز باشه .

راه دوم :
 ا تو هر بخش یک زیر بخش درست بشه که فقط مدیران بتونن داخل اون جا مطلب قرار بدن و مدیران مطالب اموزشی اون بخش رو منتقل کنن به اون زیر بخش مربوطه

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
خوشحالم که ایندفه بالاخره بحثای آدما باعث شد اینجا ایجاد بشه :)

مسائلی که میخواستم مطرح کنم تقریبا دوستان تو پستای بالا گفتن اما لازمه اضافه کنم :

مشکل :
نبود امکان ساختن تاپیکی که فقط سازندش بتونه ویرایش کنه یا پست بده یاید اضافه بشه.

دلیل :
فرض کنید من میخوام یک چیزی رو به آموزش بزارم و تا وقتی به جایی رسید ویکی بشه، حالا وقتی که به جایی نرسیده باید کاربرا ازش استفاده کنن

راه حل :
اضافه کردن گزینه ی تاپیک شخصی!

« آخرین ویرایش: 09 تیر 1392، 03:35 ب‌ظ توسط داریوش! »
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین سجاد !

• Jr. Member
  • *
    • کدرز
موافقم با مشکل

لطف کنید در این‌جا فقط مشکلات رو مطرح کنید، بحث در مورد مشکلات یا راه‌حل‌ها به جلسات IRC موکول می‌شه. با این‌حال با وجود IRC و ویکی فعّالی که خروجی‌های کانال بهش منتقل بشه عملاً نیازی به انجمن‌ها نیست. از اون ابتدا هم تا جایی که حافظه ی من یاری می‌کنه قرار بوده ویکی محور اصلی اوبونتو ایران باشه و انجمن‌ها در حاشیه و برای موارد اضطراری/بحرانی باشن، با این حال یه سری کاستی‌ها در سیستم ویکی مانع این امر می‌شد. ولی الآن که به حمدالله ویکی می‌خواد سروسامون بگیره به نظرم دیگه وجود انجمن به این شکل بی‌معنیه و حداقل برای مدّتی تا وقتی کاربران به سیستم جدید عادت کنن، خوبه که انجمن‌های فعلی بسته بشه و یواش یواش مطالب مهمّش به ویکی منتقل شه. بعد از اون هم می‌شه در مورد ماهیت سامانه‌ی تعاملی جایگزین (اولویت سوم بعد از ویکی و IRC) بحث کرد که ایا اصلاً وجود داشته باشه یا نه و اگه بله به چه شکلی باشه، انجمن یا پرسش و پاسخ!

فکر کردم راه حل گفتم!
مشکل این بود که میخواهید صورت مسئله را پاک کنید
راه حل هم که گفتم
  فقط اون قالب رو نداشت!

از مدیر محترم بابت این که احساس کردن بحثی رو شروع کردم...  عذر میخواهم!!!!!!!

والا!

تو این پستم یه مشکل دیگه میگم تا دوباره نگید از قالب خارج شدید

مشکل : آقای بهزادی به عنوان مدیر بر اساس قضاوت شخصی مدیریت میکند و مهربان نیست
راه حل : آقای بهزادی به عنوان مدیر بر اساس قضاوت شخصی مدیریت نکند و مهربان باشد
   البته به دل نگیرا! ما دوست داریم!
بحث هم نکنید. باشه واسه IRC

مشکل : ترس از پاک شدن بدون هماهنگی این پست
راه حل: پاک شدن با هماهنگی!!!! دی:

مشکل: با نوشتن این پست دارم احساس ترول بودن میکنم
راه حل: به ترول غذا ندهید ! با ادامه بحث با ترول ها آنها را بیشتر به این کار دعوت میکنید!

مشکل: از دست دادن افراد خوب انجمن!
راه حل:  شما بگید!   البته اینجا که نمیشه! منتظر IRC

مشکل : عدم همکاری بین دو نسل انجمن.
راه حل : افراد بزرگتر بدونن اینجا افراد کوچکتر از خودشون هم هست و به جای تمسخر یا واقعا راهنمایی کنند یا سکوت کنند
و افراد کوچکتر بدونن باید به بزرگتر ها احترام بزارن و بدونن افرادی اینجا هستن که کارهای باحالی انجام میدن و شاید وقت پاسخ دادن نداشته باشن و البته کوچکتر ها باید جستجو در گوگل رو یاد بگیرن

مشکل: من احساس میکنم مدیران از بزرگتر شدن انجمن میترسن! البته نمیدونم به چه دلیلی!(و البته خیلی دلایل زیادی میتونه باشه)
راه حل: من احساسمو عوض کنم!!  و البته در یک IRC دیگه شاید جواب و جود داشته باشه!

آفلاین علی هردان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 243
مشکل: عدم وجود یه ویکی درست و حسابی ساده. (میدونم توی پست های قبلی مطرح شده ولی یه توضیحی اضافه میکنم.)

توضیح: ما باید از آدمایی که توی کارشون و پروژشون موفق بودند، الگو بگیریم و مثل اون ها عمل کنیم. یکی از موفق ترین توزیع های لینوکس، که با کلی تلاش و کوشش تقریبا انجمن خودش رو به حالت تعطیل در آورده آرچ لینوکس هست. به این علت که کاربرا هر سوالی که داشته باشن، پاسخشون رو توی ویکی پیدا میکنن. ویکی آرچ بی نهایت وسیع و کامل هست و تقریبا، برای هرکاری که بخوای بکنی ویکی آرچ توضیحات کامل و جامعی رو ارائه داده. برای همین، توی سایت ها و وبلاگ ها کسی نکات و ترفندهای آرچ رو آموزش نمیده، چون همشون داخل ویکی وجود دارن. ویکی اینجا باید یه چیزی تو مایه های اونجا باشه، همچنین اگه کاربری مشکلش با ویکی حل نشد، اون رو توی بخشی مثل askubuntu مطرح بکنه، و اگه جوابش گرفته شد، جوابش به ویکی اضافه بشه  ;D آرچ جواب های مفید انجمن رو به ویکی خودش اضافه میکنه.

مشکل: وابسته بودن این انجمن به Canonical Ltd
توضیح: این مشکل باعث میشه محدودیت های زیادی برای این انجمن به وجود بیاد. خیلی از کاربران میگن که این انجمن باید یک انجمن جامع لینوکسی باشه، برای تمام توضیع ها. ولی با وابسته بودن به Canonical Ltd، این عمل غیر ممکن هست. چون اوبونتو متعلق به اونهاست و سعی در تبلیغ توزیعشون دارن.

راه حل: فسخ قرارداد با Canonical و ایجاد یک وبسایت قدرتمند و متن باز برای مشارکت کاربران. بدون وابستگی به توضیع خاصی!

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
مشکل:
نرم افزار smf مزحرفه

راه حل:
یه نرم افزار جامع و خوب ایجاد کنید و اسمشو چیز دیگه بذارید

مشکل:
میگید ساختن یه نرم افزار دیگه خلاف قوانینه

راه حل:
اینو نگید، آخه بالاخره قبل از ایجاد یه پلیر یا یه میزکار یا ... یکی شبیهش بوده و اونا تونستن چرا شما نتونید

مشکل:
همکاری با بقیه ندارید وگرنه مشکلات بالا نبود

راه حل:
اینجا را برای طرح مشکلات کاربران پلم کنید و بجای اون به توسعه و بهبود asklinux.ir کمک کنید چون اونجا برای طرح مشکل اونم برای کل فارسی زبانان بهتره مثل askubuntu.com
:) :)

آفلاین javad-b

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 82
مشکل:
نرم افزار smf مزحرفه

راه حل:
یه نرم افزار جامع و خوب ایجاد کنید و اسمشو چیز دیگه بذارید

مشکل:
میگید ساختن یه نرم افزار دیگه خلاف قوانینه

راه حل:
اینو نگید، آخه بالاخره قبل از ایجاد یه پلیر یا یه میزکار یا ... یکی شبیهش بوده و اونا تونستن چرا شما نتونید
مشکل:
چرخمون پنچر شده.
راحل:
یه چرخ جدید اختراع کنید :o
SMF یک نرم افزار اپن سورسه، هرکسی می‌تونه اون رو بهبود بده.

واقعا برای من سواله که چرا دوستان اینقدر در مورد SMF قر می‌زنند؟ چه نیازی دارید که SMF رفعش نمی‌کنه؟
Free software is not software, Free software is the culture and thinking, not only about the copyright.