انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست  (دفعات بازدید: 41261 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
من همین الان خیلی فکر کردم! و یه چیزی به ذهنم رسید.

مجوز گنو + اگر نرم افزار به هر روشی درآمد زایی دارد (تبلیغات درون نرم افزار ، فروش نرم افزار و ...) حق انتشار رایگان از نرم افزار گرفته میشه ولی کد رو میشه نگاه کرد تغییر داد و منتشر کرد به صورتی که اگر حداقل 50٪ کد های اولیه اسفاده شده باشه باید به همون درصد به برنامه نویس اولیه پول پرداخت بشه و مابقی به برنامه نویس دوم برسه.

مثال: من یه نرم افزار با این مجوز رو تغییر میدم و 10٪ بهترش میکنم. قیمت نرم افزار 10000 تومنه. به من 1000 تومن و به برنامه نویس اول 9000 تومن میرسه که من میتونم 1000 تومن خودم رو از کاربر نگیرم و قیمت رو بکنم 9000 تومن. هم نرم افزار بهتر شد هم قیمت کاهش پیدا کرد.

این یه نظر اولیه هست پس لطفا موافقت و مخالفت خودتون رو با ذکر دلیل اعلام کنید.

الآن مشكل سر اين هستش كه از كد هاى آزاد درون نرم افزار هاى كد بسته بدون رعايت مجوز استفاده ميشه و خوب كرك هم كه به اندازه كافى واسه كد بسته ها هست در نتيجه هيچ تضمينى وجود نداره كه نفر دوم مجوز روو رعايت كنه و پولش رو به شما بده اگه هم تو كسورى مثل ايران باشى كه كپى رايت معنا نداره ديگه هيچى .
اون دیگه مسئله اخلاقیه. به این هم توجه کنید که بجز ایران در دنیا اگه مجوز رعایت نشه کلی جریمه داره.
یه چیزی رو هم اصلاح می کنم. نفر دوم نمیتونه پولش رو نگیره چون ممکنه یه نفر 4 تا کد الکی اضافه کنه و فقط قیمت رو بیاره پایین اما اگه قیمت پایین نیاد کاربر خودش میفهمه که از کی باید بخره.

آفلاین vahidreza

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
    • شرکت مهندسی یاقوت
نقل‌قول
در نرم‌افزار آزاد باید به روش خودش کار رو انجام بدی و بهترین باشی تا بتونی کسب درآمد کنی. اگه قراره بهترین نباشی بهتره اون‌کار رو انجام ندی، عقلاً درآمد نخواهی داشت، برای این که وقتی که می‌تونست صرف ساختن چیز بهتری بشه رو برای ساخت جیزی هدردادی که بهترش قبلاً موجود بوده

فکر نمیکنم این ایده اصلی نرم افزار آزاد باشه ! پس چرا این همه انجمن ساز سورس باز داریم که با یکدیگر هم رقابت میکنند یا اینهمه framework ازاد php داریم که هر کدومشون جامعه کاربری خودشون را درایم یا اصلا این همه توزیع لینوکس ؟

یعنی توی این ها بهترین نبوده که بقیه برن گسترشش بدهند ، وقتی مثلا CodeIgniter خیلی خوب عمل کرده چرا yii به وجود اومده ؟ خوب میرفتن روی همون CodeIgniter ایده هاشون را پیاده میکردند که فلسفه Open source رعایت بشه طبق اون چیزی که شما میگی ! یا این همه توزیع دبیان دارم ! همه میرفتن خود دبیان را توسعه میدادن ! میدونی میخوام بگم این فلسفه حتی توی خود جامعه Open source هم خریدار نداره !

در مورد اینکه میگی افکار من انحضاری هست قبول ندارم ! افکار من مبتنی بر دریافت سود بیشتر و بیشتر از دسترنجم هست ولی نه به قیمتی که بخوام مانع از فعالیت کس دیگه بشم و چیزی را در انحصار خودم در بیارم. به این میگین انحصاری ؟
حرمت اعتبار خود را هرگز در میدان مقایسه با دیگران مشکن. پیروزمندان نیز از شکست می ترسند اما عنان خویش به وحشت نمی سپارند

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
من همین الان خیلی فکر کردم! و یه چیزی به ذهنم رسید.

مجوز گنو + اگر نرم افزار به هر روشی درآمد زایی دارد (تبلیغات درون نرم افزار ، فروش نرم افزار و ...) حق انتشار رایگان از نرم افزار گرفته میشه ولی کد رو میشه نگاه کرد تغییر داد و منتشر کرد به صورتی که اگر حداقل 50٪ کد های اولیه اسفاده شده باشه باید به همون درصد به برنامه نویس اولیه پول پرداخت بشه و مابقی به برنامه نویس دوم برسه.

مثال: من یه نرم افزار با این مجوز رو تغییر میدم و 10٪ بهترش میکنم. قیمت نرم افزار 10000 تومنه. به من 1000 تومن و به برنامه نویس اول 9000 تومن میرسه که من میتونم 1000 تومن خودم رو از کاربر نگیرم و قیمت رو بکنم 9000 تومن. هم نرم افزار بهتر شد هم قیمت کاهش پیدا کرد.

این یه نظر اولیه هست پس لطفا موافقت و مخالفت خودتون رو با ذکر دلیل اعلام کنید.
این نیاز به یه سیستم متمرکز داره. قبلا هم گفتم یه سیستمی مثل github و امثالهم که توش دقیقا forkـها مشخص باشن و اینکه چه قسمتی تحت چه مجوزی استفاده شده و ...
توی همچین سیستمی کاربران می‌تونن donate کنن یا (نکنن!) و سودش به نسبت از برگ به سمت ریشه درخت توزیع خواهد شد (یا بالعکس در صورت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ). البته این ساختار دیگه درخت ساده نیست. فکر کنم اصلا تبدیل میشه به یه گراف!
نیاز به یه سیستم داده‌نگاری خیلی پیشرفته هم داره و البته به نوعی qualify شدن کد‌های جدید توسط جامعه کاربری (و یا توسعه‌دهندگان پیشین) و...
خیلی پیچیده میشه البته!
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1392، 02:58 ب‌ظ توسط vandu »
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
این چیه که میگید. هیچ کس مجبور نیست یعنی چی. چه ربطی داره. ما داریم درباره کسی که تصمیم داره نرم افزارش رو آزاد منتشر کنه حرف میزنیم.
من با توجه به اولین پست این تاپیک جواب دادم. ava نوشته بود مجوز گنو باعث ظلم به برنامه نویس میشه و حق برنامه نویس رو ضایع میکنه و...
صحیح. ولی اینکه علت نمیشه که بگیم کسی مجبور به انجام فلان کار نیست پس کلا قضیه رو تموم کنید. برای درآمد زایی از طریق مجوز گنو باید چیکار کرد که فردا-روزی از کارمون پشیمون نشیم.
ببین علی جان اصلا بحث منحرف شده که به اینجا رسیده. عنوان تاپیک هست: "به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست" منم جواب اونو دادم. البته فکر کنم سوء تفاهم شده و لحن منو جوری خوندی که مثلا گفتم: "خب استفاده نکن مگه کسی مجبورت کرده"! درحالی که من اصلا این لحن رو نداشته و ندارم.
اما در مورد درآمدزایی:
ببینید، باید تعصب رو بذاریم کنار. من فکر می‌کنم کسی که نرم افزار آزاد مینویسه نباید به فکر درآمد باشه. ببینید هدف اصلی گنو چیه، فکر کنم هدف اصلی تعاون، همکاری و پیشرفت جامعه بوده و در اون سخنی در مورد درآمدزایی زده نشده (اگه شده، بگید).
برای همین اگر کسی به فکر درآدزایی از نرم افزاره نباید بیاد سراغ مجوز آزاد مگر اینکه واقعا طرح و برنامه حساب شده‌ای برای درآمدزایی داشته باشه. و تا اونجا که به ذهن من میرسه راه چندانی هم برای درآمدزایی نداره و هرچی هم همفکری کنیم و... باز هم فکر نکنم بشه کاری کرد.
و شیوه‌های کسب درآمد هم که تقریبا معلومه: تبلیغات، پشتیبانی، و...
اگه توسعه دهنده از این شیوه‌ها نمیتونه استفاده کنه یا دوست نداره استفاده کنه نباید بیاد سراغ مجوز آزاد.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
نظر آقای نعمت الهی نظر خوبی به نظر می رسه ، به نظر من این نظر اینطوری کامل می شه ، که نفر اول ۱۰۰۰۰ تومن می گیره نفر دوم که توسعه اش می ده می تونه همون ۱۰۰۰۰ تومن بده و همه پول باید به نفر اول برسه یا اینکه ۱۱۰۰۰ تومن بگیره ! و فقط ۱۰۰۰ تومن به خودش برسه ! اینجوری هم باب از خودگذشتگی بازه هم تجارت ! و اگر از بخشی از کدهای نفر اول استفاده کرد به نسبتی که از کدها استفاده کرده باید پول بده مثلا از نصف کد ها استفاده کره و نصفش از خودش بوده یعنی از تمام کدهای نفر قبلی استفاده نکرده ، در این صورت ۵۰۰۰ تومن به نفر اول می رسه و نفر دوم می تونه ۵۰۰۰ تومن بگیره برای کدی که خودش نوشته و نفر اول و دوم سودشون رو می برن و برنامه هم متن باز ارائه شده به نظر من یا GPL باید خودش رو عوض کنه یا اینکه یه مجوز بوجود بیاد برای این کار (بحث تجاری سازی برنامه های متن باز)
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1392، 10:13 ب‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
نظر آقای نعمت الهی نظر خوبی به نظر می رسه ، به نظر من این نظر اینطوری کامل می شه ، که نفر اول ۱۰۰۰۰ تومن می گیره نفر دوم که توسعه اش می ده می تونه همون ۱۰۰۰۰ تومن بده و همه پول باید به نفر اول برسه یا اینکه ۱۱۰۰۰ تومن بگیره ! و فقط ۱۰۰۰ تومن به خودش برسه ! اینجوری هم باب از خودگذشتگی بازه هم تجارت ! و اگر از بخشی از کدهای نفر اول استفاده کرد به نسبتی که از کدها استفاده کرده باید پول بده مثلا از نصف کد ها استفاده کره و نصفش از خودش بوده یعنی از تمام کدهای نفر قبلی استفاده نکرده ، در این صورت ۵۰۰۰ تومن به نفر اول می رسه و نفر دوم می تونه ۵۰۰۰ تومن بگیره برای کدی که خودش نوشته و نفر اول و دوم سودشون رو می برن و برنامه هم متن باز ارائه شده به نظر من یا GPL باید خودش رو عوض کنه یا اینکه یه مجوز بوجود بیاد برای این کار (بحث تجاری سازی برنامه های متن باز)
نه اینطوری باعث میشه که نفر اول با یه بار برنامه نویسی و بدون ادامه دادن کار یه حقوق همیشگی بگیره. اما اگه بیایم و میزان کد ها رو در نرم افزار ثانویه بررسی کنیم بهتره. هر کس هم حس از خود گذشتگی داشت پول رو از کاربر بگیره ولی در راه توسعه نرم افزار های آزاد مصرفش کنه.
تنها مشکل اینه که کد ها رو اگه همه بتونن ببینن همون مشکل کپی کردن و کامپایل بدون پرداختن پول پیش میاد.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
نه اینطوری باعث میشه که نفر اول با یه بار برنامه نویسی و بدون ادامه دادن کار یه حقوق همیشگی بگیره. اما اگه بیایم و میزان کد ها رو در نرم افزار ثانویه بررسی کنیم بهتره. هر کس هم حس از خود گذشتگی داشت پول رو از کاربر بگیره ولی در راه توسعه نرم افزار های آزاد مصرفش کنه.
تنها مشکل اینه که کد ها رو اگه همه بتونن ببینن همون مشکل کپی کردن و کامپایل بدون پرداختن پول پیش میاد.
ما باید راه تجارت رو باز بگذاریم به هر حال نمی شه راه اینکار رو بست ، اما واسه حل مشکلی که گفتید راهی که هست دانلودش رو پولی کنن ! مثلا اگر شما تشریف ببرید بازی world of goo را بخواهید دانلود کنید باید اول پول بدید بعد لینک براتون باز می شه ! اما اون کسی که بخواد پول نده با هر ترفندی که باشه یه طوری از زیر بارش شونه خالی می کنه نمونه اش torrent که توی بعضی از جاها ممنوع شده ! و این ربطی به متن باز و غیر متن باز هم نداره ، نمونه اش هم همین کرک ! یادمه وقتی nod 5 اومد همه می گفتن لایسنسش فلانه ، بهمانه ، غول هم نمی تونه بشکنش ، چند مدت بعد کمر شرکت ESET با کرکش شکسته شد.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1392، 11:18 ب‌ظ توسط H.m »

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
نظر جالبیه اما فکر نکنم عملی باشه و مهمترین نکته هم عملی بودن ایده هست. ۱- چطور میشه مشخص کرد یه نرم افزار چند درصد از کد اون یکی رو استفاده کرده؟ خیلی سخته و یه جورایی راه دررو هم داره. ۲- دوم اینکه میزان مقبولیت نرم افزار هم باید مورد نظر قرار بگیره مثلا لینوکس اوبونتو شاید بیش از ۹۰ درصد از کدش با دبین یکسانه (آمار دقیق ندارم فقط مثال میزنم) اما از سوی دیگه اوبونتو در دنیای دسکتاپ بسیار بسیار از دبین مقبول‌تر و مورد استفاده‌تره. حالا اگه اوبونتو بخواد از کاربران پول بگیره چطور باید با دبین حساب کنه؟ باید ۹۰درصد پولش رو بده به دبین در حالی که دبین یک دهم مقبولیت اونو نداره؟
اینا باید مشخص بشه.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
راه حل تمام اینها ایجاد یک سازمان با قوانین مدون و محکم هست ! والبته تشخیص میزان فعالیت هر کاربر هم به عهده اونهاست ! اما در مورد دبیان و اوبونتو ، اصلا قابل قبول نیست برام که اوبونتو باید پول بیشتری ببره ! اما توجه داشته باشید که هسته لینوکس که مفت و مجانی است ! تمام برنامه ها که متن باز موجود هستند پس تا اینجا همه چی مفتی هست ! دبیان فقط یک مدیریت پکیج دارد (چیزی دیگری دارد بفرمایید) ولی در مقایسه اوبونتو Unity دارد ! (البته اگر کاربری unity رو نخواهد اوبونتو هم حق نداره پولی ازش بگیره) و در ضمن اوبونتو می تونه بابت دانلود از سرورهاش هم پول بگیره !
بحث ما اصلا بحث سیستم عامل ها نبود چون اکثرا مفتی ارائه می شن ، بحث سر برنامه ها بود که اون راهها پیشنهاد شد .

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
…  دبیان فقط یک مدیریت پکیج دارد …
تا حالا دبيان نصب نكردى نه ؟ :||||

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
به جز توسعه مدیریت بسته های deb چی دارد این دبیان ؟! آخه بدبختی اسمش هم روشه !
شما که نصب کردید به بنده بی سواد جاهل اطلاع دهید خوبه که گفتم اگر چیز دیگه ای هست بگید بعد من هدفم اصلا این مصداق خاص نبود ، تازه معنی نداره هر توزیعی که طرفدارهاش بیشترن بیشتر پول بگیر اصلا دل به خواهی هر چی هر چه قدر خواست پول بگیره !

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
به جز توسعه مدیریت بسته های deb چی دارد این دبیان ؟! آخه بدبختی اسمش هم روشه !
شما که نصب کردید به بنده بی سواد جاهل اطلاع دهید خوبه که گفتم اگر چیز دیگه ای هست بگید بعد من هدفم اصلا این مصداق خاص نبود ، تازه معنی نداره هر توزیعی که طرفدارهاش بیشترن بیشتر پول بگیر اصلا دل به خواهی هر چی هر چه قدر خواست پول بگیره !

مثه اينه كه بخوام به يكى از قبايل پيش از تاريخ ساختنه كامپيوتر روميزى رو ياد بدم :| شما خوش باش هر چى كه ميگى همونه دقيقاً شك نكن … :||||

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
یکی بگه فرقی که فدورا رو فدورا کرده و دبیان رو دبیان چیه به جز یک مدیریت بسته ! من چون خودم هم فدورا داشتم هم اوبونتو می دونم که فرق زیادی ندارن و اکثرا فقط یه تغییر اسم هست و یه سری تغییرات جزئی ! و الا wget همونطوری که توی دبیان کار می کنه همونطور هم توی فدورا کار می کنه ! یا هر برنامه دیگه ای !  دبیان و فدورا همشون دکستاپ های مشابه دارن می تونن یک باینری لینوکس رو اجرا کنن ، هر دو برنامه های توسعه دهنده مثل qt , gtk  و رو اجرا کنن ، دکستاپهاشون هم که یکی هست فقط یونتی هست که باید پورت بشه (اون هم به خاط تغییرات جزئی اسمی یا مکانی) و الا آرچ نمی تونست unity رو سیستم عاملش اجرا کنه بزرگترین تفاوت در بین سیستم عامل های لینوکس بحث مدیریت بسته ها هست و اینکه این یکی میگه باید قبل از دستورهای که با دسترسی root اجرا می شن باید su بزنی بعد دستورات رو اجرا کنی و اون یکی می گه نه باید قبل از هر دستور sudo بزنی یا sudo su شما به اینها می گی تفاوت !
جناب אוּרִיאֵל اگر با شخص من مشکل داری پ.خ هست اما اگر واقعا چیزی هست که من نفهمیدم توضیح بده ، و الا من هم می تونم شما مسخره کنم یا نیش و کنایه بزنم !اما یادتون نره قبیله خودش بخشی از تکامل بشر بوده ! یعنی زندگی اجتماعی که شاید شما ازش بی بهره باشید. چون به راحتی همه رو به باد نقد می گیرید ولی یک بار به خشونت خودتون نگاه نمی کنید من اصلا دوست ندارم این بحث ادامه پیدا کنه چون بحث در باره ی مجوز نرم افزار آزاد بود اگر من هم در حرف ها اشتباهی کردم شما دوستان به بزرگی خودتون و به کوچیکی بنده ببخشید و بهم بگید تا اصلاح کنم نه اینکه در اولین قدم من رو با قبایل بدوی مقایسه کنید.
نقل قول از وبلاگ شخصی خودتان
نقل‌قول
برنامه نویسى و آزادى رو بیشتر از آدما دوست دارم و بخاطره همینم زیاد اجتماعى نیستم اما از توزیعى مثل Debian بدم نمیاد خیلى ! ( البته تا دلتون بخواد از APT متنفرم ! ) و همه ى اینها با هم دیگه باعث شده اکثر اوقاتم رو تنها باشم و البته که هیچ چیزى به اندازه ى تنها بودن منو خوشحال نمیکنه شاید دلیلش اینه که احساس آزادى بیشترى میکنم ! اماّ با همه ى اینها به بعضى چیزها مثل تعهد و صداقت اعتقاد خاصى دارم ( هر چند در کل به چیزى جز آزادى اعتقاد ندارم ! ) همیشه سعى میکنم منطقى فکر کنم و خیلى احساساتى نباشم و همین طور اشتباهاتمو بپذیرم اماّ خوب بعضى وقتا بعضى چیز ها رو بدون دلیل دوست دارم و از بعضى چیز ها هم بدون دلیل متنفرم !
« آخرین ویرایش: 29 شهریور 1392، 01:26 ق‌ظ توسط H.m »

آفلاین vahidreza

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
    • شرکت مهندسی یاقوت
نقل‌قول
ببینید، باید تعصب رو بذاریم کنار. من فکر می‌کنم کسی که نرم افزار آزاد مینویسه نباید به فکر درآمد باشه. ببینید هدف اصلی گنو چیه، فکر کنم هدف اصلی تعاون، همکاری و پیشرفت جامعه بوده و در اون سخنی در مورد درآمدزایی زده نشده (اگه شده، بگید).

من هم کاملا این حرف را قبول دارم ! ولی خدایی آیا دل و دماغی برای شرکت توی پروژه های آزاد وجود داره ؟ آره برای افراد کم سن و سال که تحت سر پرستی هستند یا کسانی که دستشون توی جیب پدر گرامی هست شاید اما با این وضعیت بسیار بد اقتصادی که این تفکرات جایی نداره.
اکثر این آدمایی که توی پروژه های سورس باز فعال هستند از جوامعی هستند که دقدغه نان شب و گذر ماه و سال ندارن و کشوری با وضعیت اقتصادی مناسب داره (داریم در مورد قشر تحصیل کرده برنامه نویس فعال صحبت میکنیم ، یکی نیاد بگه هندی ها اکثرشون فقیر هستند توی پروژه های سورس باز هم مشارکت فعال دارند).

من اگه بخوام توی پروژه سورس باز فعالیت کنم باید از وقتم بزنم که در نتیجه از درآمدم زده میشه و توی این شرایط دیوانگیه !
حرمت اعتبار خود را هرگز در میدان مقایسه با دیگران مشکن. پیروزمندان نیز از شکست می ترسند اما عنان خویش به وحشت نمی سپارند

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
نقل‌قول

من هم کاملا این حرف را قبول دارم ! ولی خدایی آیا دل و دماغی برای شرکت توی پروژه های آزاد وجود داره ؟ آره برای افراد کم سن و سال که تحت سر پرستی هستند یا کسانی که دستشون توی جیب پدر گرامی هست شاید اما با این وضعیت بسیار بد اقتصادی که این تفکرات جایی نداره.
اکثر این آدمایی که توی پروژه های سورس باز فعال هستند از جوامعی هستند که دقدغه نان شب و گذر ماه و سال ندارن و کشوری با وضعیت اقتصادی مناسب داره (داریم در مورد قشر تحصیل کرده برنامه نویس فعال صحبت میکنیم ، یکی نیاد بگه هندی ها اکثرشون فقیر هستند توی پروژه های سورس باز هم مشارکت فعال دارند).

من اگه بخوام توی پروژه سورس باز فعالیت کنم باید از وقتم بزنم که در نتیجه از درآمدم زده میشه و توی این شرایط دیوانگیه !
واقعا هدف این بوده؟ تا جایی که من دیدم ، خوندم و شنیدم استالمن وقتی می خواست یه چیزی رو بهتر کنه به علت دردسترس نبودن سورس نتونست و این انقلاب رو راه انداخت. تعاون و همکاری بعد ها راه افتاد و علتش هم این بود که شرکت های بزرگ تجاری دیدن این قرانین گنو سودشون رو خیلی پایین میاره. این شد که کاربرا خودشون راه رو ادامه دادن.
اینا نظر شخصی خودمه!
------------------------------------------
اون مجوزی هم که از خودم در اوردم فقط یه راه بود برای بهتر کردن وضعیت.همه داشتن گله میکردن ما راه حل پیشنهاد کردیم. به قول معروف کاچی بهتر از هیچی! وگرنه همچین مجوز قوی هم نیست.