انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

تا حالا چند نفرو تونستید با اوبونتو  و دنیای اپن سورس آشنا کنید؟

5نفر
18 (34%)
10نفر
5 (9.4%)
20 نفر
2 (3.8%)
بیشتر از 20 نفر
8 (15.1%)
فقط خودم
20 (37.7%)

مجموع آرای اعضا: 53

نویسنده موضوع: لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!  (دفعات بازدید: 13749 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!
« پاسخ #30 : 29 امرداد 1393، 09:57 ب‌ظ »
فقط لطف کنید اگه کسی رو با گنو/لینوکس آشنا می‌کنید اشتباه آشنا نکنید! اسم این سیتم‌عامل گنو/لینوکسه. لینوکس فقط یکی از برنامه‌های این سیتم‌عامله. وقتی می‌گیم گنو/لینوکس یعنی سیستم‌عامل گنو به همراه نرم‌افزار لینوکس. افسانه‌ای به اسم «سیستم‌عامل لینوکس» به هیچ عنوان واقعیت نداره.

هسته به تنهایی کل سیستم عامل رو تشکیل میده، فقط قابل استفاده عمومی نیست. ابزارهای گنو همه آلترناتیوهای بهتری دارند و میشه به سادگی تغییرشون داد. مثلا zsh که بسیار عالی هست و bash حالا حالا ها بهش نمیرسه، یا حتی ادیتور متنی ee که نسبت به nano عملکرد بهتر و آپشن های بیشتری داره.
دقت کنید که «سیستم عامل گنو» بیشتر در نظر من چیزی شبیه «داعش» هست در قالب یک نرم افزار و دوست داره همه چیز رو به خودش بچسبونه در صورتی که «سیستم عامل لینوکس» یک سیستم عامل «واقعی» هست.
مطمئنم که برای پست من جوابی نخواهید داشت، پس خواهشا بیشتر اسپم درست نکنید.

من هم مطمئنم که داری حرف بی‌ربطی می‌زنی و نیاز داری که بیش‌تر درباره‌ی سیستم‌عامل مطالعه کنی! ;)

جوابت رو از زبون لینوس توروالدز، نویسنده‌ی لینوکس می‌دم:
نقل‌قول
Sadly, a kernel by itself gets you nowhere. To get a working system you
need a shell, compilers, a library etc. These are separate parts and may
be under a stricter (or even looser) copyright. Most of the tools used
with linux are GNU software and are under the GNU copyleft. These tools
aren't in the distribution - ask me (or GNU) for more info.
[/ltr]
منبع: یادداشت انتشار نخستین نگارش لینوکس

خود نویسنده‌ی لینوکس به وضوح گفته که کرنل به تنهایی به هیچ دردی نمی‌خوره. بلکه نیاز داره تا در قالب یک سیستم‌عامل که در این‌جا همون گنو باشه به کار خودش ادامه بده. بعدها سیستم‌های عامل دیگه‌ای هم از جمله اندروید در کنار گنو از لینوکس به عنوان کرنل خودشون استفاده کردن. اگه بخوای این حقیقت رو بیان کنی، در حالی که به اشتباه گنو/لینوکس رو لینوکس می‌نامی، در بهترین و دقیق‌ترین حالت چاره‌ای نداری جز این که بگی «اندروید حاوی لینوکسه، ولی لینوکس نیست، چون کتاب‌خونه‌ها و ابزارها و برنامه‌های لینوکس (که ما می‌دونیم بهشون می‌گن گنو) رو نداره». امیدوارم خودت هم به میزان مضحک بودن این عبارت پی‌برده باشی :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #31 : 29 امرداد 1393، 09:58 ب‌ظ »
سلام دوستان!
من فکر می کنم هر کسی می تونه چیزی رو که خودش نوشته نام گذاری کنه... Linus چی درست کرده؟ kernel؟ می تونه بهش بگه Linux! فلانی چی درست کرده؟ یه سری utility واسه Linux؟ می تونه بهشون بگه GNU Utilities! اون یکی چی کار کرده؟ این دو تا رو گذاشته کنار هم و چند تا چیز دیگه براشون درست کرده و اضافه کرده؟ خوب می تونه اسمش رو بذاره Ubuntu! به همین سادگی! اگه Linus با هسته ای که نوشته یه سیستم عامل کامل داد بیرون اسمش رو می تونه بذاره Linux! مردم هم دانلود می کنن می گن این سیستم عامل Linux ـه! درست نمی گم؟ منطقی نیست؟ من ترجیح می دم در شرایط فعلی فقط از همون واژه های Fedora و Ubuntu و openSUSE و ... برای اشاره به این سیستم عامل ها استفاده کنم، نه از ‌Linux، نه از GNU/Linux، نه از Lignux، نه از ... ! هر کسی هم اطلاعات بیش تری خواست می تونه بپرسه و تحقیق کنه و بفهمه اسم هسته اش ‌Linux هست، اسم یه جا دیگه اش فلان هست ... !
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #32 : 29 امرداد 1393، 10:14 ب‌ظ »
آره، ولی باز مشکل اون‌جا پیش می‌آد که یه نفر بپرسه مثلاً «دبیان چیه؟» اون‌جا چاره‌ای نداریم جز این که بگیم دبیان به صورت رسمی به سه مورد زیر اشاره می‌شه:
۱. Debian GNU/Linux:    توزیعی از سیستم‌عامل گنو، به همراه لینوکس به عنوان کرنل
۲. Debian GNU/HURD:     توزیعی از سیستم‌عامل گنو، به همراه  HURD  به عنوان کرنل
۳. Debian GNU/kFreeBSD: توزیعی از سیستم‌عامل گنو، به همراه کرنل FreeBSD به عنوان کرنل

ولی بعضی دوستان در این‌جا ادّعاهای خنده‌داری می‌کنن که خود لینوس توروالدز هم از شنیدنشون قهقهه می‌زنه! D:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
« پاسخ #33 : 29 امرداد 1393، 10:23 ب‌ظ »
حالا جدا از بحث سیستم عامل ، اکثر نرم افزارها هم از پروژه ی گنو میان ، نه ؟
یعنی هم سیستم عامل و هم نرمافزارها گنو هستند ؟؟ اگه اشتباه فهمیدم لطفا تذکر بدید
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین احسان☺

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
« پاسخ #34 : 29 امرداد 1393، 10:27 ب‌ظ »
فقط لطف کنید اگه کسی رو با گنو/لینوکس آشنا می‌کنید اشتباه آشنا نکنید! اسم این سیتم‌عامل گنو/لینوکسه. لینوکس فقط یکی از برنامه‌های این سیتم‌عامله. وقتی می‌گیم گنو/لینوکس یعنی سیستم‌عامل گنو به همراه نرم‌افزار لینوکس. افسانه‌ای به اسم «سیستم‌عامل لینوکس» به هیچ عنوان واقعیت نداره.

هسته به تنهایی کل سیستم عامل رو تشکیل میده، فقط قابل استفاده عمومی نیست. ابزارهای گنو همه آلترناتیوهای بهتری دارند و میشه به سادگی تغییرشون داد. مثلا zsh که بسیار عالی هست و bash حالا حالا ها بهش نمیرسه، یا حتی ادیتور متنی ee که نسبت به nano عملکرد بهتر و آپشن های بیشتری داره.
دقت کنید که «سیستم عامل گنو» بیشتر در نظر من چیزی شبیه «داعش» هست در قالب یک نرم افزار و دوست داره همه چیز رو به خودش بچسبونه در صورتی که «سیستم عامل لینوکس» یک سیستم عامل «واقعی» هست.

من هم مطمئنم که داری حرف بی‌ربطی می‌زنی و نیاز داری که بیش‌تر درباره‌ی سیستم‌عامل مطالعه کنی! ;)

نقل‌قول
[/ltr]

خود نویسنده‌ی لینوکس به وضوح گفته که کرنل به تنهایی به هیچ دردی نمی‌خوره. بلکه نیاز داره تا در قالب یک سیستم‌عامل که در این‌جا همون گنو باشه به کار خودش ادامه بده. بعدها سیستم‌های عامل دیگه‌ای هم از جمله اندروید در کنار گنو از لینوکس به عنوان کرنل خودشون استفاده کردن. اگه بخوای این حقیقت رو بیان کنی، در حالی که به اشتباه گنو/لینوکس رو لینوکس می‌نامی، در بهترین و دقیق‌ترین حالت چاره‌ای نداری جز این که بگی «اندروید حاوی لینوکسه، ولی لینوکس نیست، چون کتاب‌خونه‌ها و ابزارها و برنامه‌های لینوکس (که ما می‌دونیم بهشون می‌گن گنو) رو نداره». امیدوارم خودت هم به میزان مضحک بودن این عبارت پی‌برده باشی :D
این متن مال بیست سال پیشه.جایی هم نگفته سیستم عامل بلکه گفته سیستم قابل استفاده.

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #35 : 29 امرداد 1393، 10:31 ب‌ظ »

نقل‌قول
[/ltr]

این متن مال بیست سال پیشه.جایی هم نگفته سیستم عامل بلکه گفته سیستم قابل استفاده.

من میتونم شباهت های این آقای بهزادی و امپراتور قبلی ژاپن رو قشنگ حس کنم، حداقل هر دو خودشون رو در مقام خدایی میبینن و این خیلی بده. خیلی از «سیستم عامل» های کوچکی که در میکروکنترلرها و ... استفاده میشن فقط کرنل هستند (نه فقط لینوکس، حتی ممکنه یک سیستم عامل چند خطی که وظیفش تعیین مقدار صفر و یک برای سایر قسمت ها باشه رو هم شامل بشه) و هیچ چیز اضافی ندارند.
من همین الان دارم اوبونتو رو استفاده میکنم، اما از zsh استفاده میکنم، ادیتورم ee هست، و بوت لودرم هم بوت لودر ویندوز ۸ که با EasyBCD ادیتش کردم!
و در تلاشم تا gcc رو با llvm جایگزین کنم. این همه آلترناتیو که بسیار مدرن تر از چیزی هستن که گنو ارائه میکنه.
متاسفانه گنو همراه فلسفش نوع بسیار خاص «خشک مغزی» رو به همراه داره، درست مثل نازیسم و نژاد پرستی میمونه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #36 : 29 امرداد 1393، 10:34 ب‌ظ »
حالا جدا از بحث سیستم عامل ، اکثر نرم افزارها هم از پروژه ی گنو میان ، نه ؟
یعنی هم سیستم عامل و هم نرمافزارها گنو هستند ؟؟ اگه اشتباه فهمیدم لطفا تذکر بدید

نرم‌افزارها بخشی از سیستم‌عامل هستن. بعد از این که سیستم‌عامل گنو شروع به کار کرد، پروژه‌ای ایجاد شد به اسم پروژه‌ی گنو که کارش توسعه‌ی نرم‌افزار برای سیستم‌عامل گنو بود. خیلی از نرم‌افزارهایی که امروزه هم ازشون استفاده می‌شه (مثل گنوم) حاصل کار اون گروه در پروژه‌ی گنو هستن. اشتباهی که جدیداً دیدم خیلی رایجه اینه که بعضی‌ها ابزارهای تولید شده در پروژه‌ی گنو رو با خود سیستم‌عامل گنو اشتباه مي‌گیرن و فکر می‌کنن گنو یه مجموعه ابزاره، نه یه سیستم‌عامل!

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #37 : 29 امرداد 1393، 10:39 ب‌ظ »
نرم‌افزارها بخشی از سیستم‌عامل هستن. بعد از این که سیستم‌عامل گنو شروع به کار کرد، پروژه‌ای ایجاد شد به اسم پروژه‌ی گنو که کارش توسعه‌ی نرم‌افزار برای سیستم‌عامل گنو بود. خیلی از نرم‌افزارهایی که امروزه هم ازشون استفاده می‌شه (مثل گنوم) حاصل کار اون گروه در پروژه‌ی گنو هستن. اشتباهی که جدیداً دیدم خیلی رایجه اینه که بعضی‌ها ابزارهای تولید شده در پروژه‌ی گنو رو با خود سیستم‌عامل گنو اشتباه مي‌گیرن و فکر می‌کنن گنو یه مجموعه ابزاره، نه یه سیستم‌عامل!
مگه سیستم عامل بستری برای اجرای نرم افزار نیست
پس چطور میشه که نرم افزار بخشی از سیستم عامل باشه در حالی که خودش به واسطه سیستم عامل با سخت افزار ارتباط برقرار میکنه ؟؟؟
کلا هرچی میدونستم زیر سوال رفت  ;D

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #38 : 29 امرداد 1393، 10:44 ب‌ظ »
پس چطور میشه که نرم افزار بخشی از سیستم عامل باشه در حالی که خودش به واسطه سیستم عامل با سخت افزار ارتباط برقرار میکنه ؟؟؟

حرف شما کاملا درسته، و لینوکس امکان ران شدن خیلی چیزا مثل GCC رو فراهم میکنه. اگر اینطور نبود، نیازی نبود برای FreeBSD و Linux دو تا پورت کاملا مجزا از GCC موجود باشه.

پ.ن : آقای بهزادی، کاملا شکم برطرف شد که دانشگاه آزادی هستید ;)

آفلاین بهنام م ک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #39 : 29 امرداد 1393، 10:55 ب‌ظ »
...
من میتونم شباهت های این آقای بهزادی و امپراتور قبلی ژاپن رو قشنگ حس کنم، حداقل هر دو خودشون رو در مقام خدایی میبینن و این خیلی بده.
خیلی از «سیستم عامل» های کوچکی که در میکروکنترلرها و ... استفاده میشن فقط کرنل هستند
...
خدا شفات بده  [-o<
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1393، 11:02 ب‌ظ توسط کیسه ل »
من از آنچه تو میگویی بیزارم ولی تا پای مرگ از حق تو برای گفتن آن دفاع میکنم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4863
  • masoft قدیم
« پاسخ #40 : 29 امرداد 1393، 10:55 ب‌ظ »
سیستم‌عامل‌ها (اگر به زبان ساده بیان کنیم) شامل User Space و Kernel Space هستند. Kernel Space تمام یک سیستم‌عامل نیست: لینک

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 29 امرداد 1393، 11:02 ب‌ظ »
پس برای درکش برو به بیست سال پیش، زمانی که لینوس جوان بسیار مشتاق بود بتونه کرنلی که نوشته رو به همراه «سیستم‌عامل گنو» ارائه کنه!

من میتونم شباهت های این آقای بهزادی و امپراتور قبلی ژاپن رو قشنگ حس کنم،
ممنون از حسن تشبیهت D:

حداقل هر دو خودشون رو در مقام خدایی میبینن و این خیلی بده. خیلی از «سیستم عامل» های کوچکی که در میکروکنترلرها و ... استفاده میشن فقط کرنل هستند (نه فقط لینوکس، حتی ممکنه یک سیستم عامل چند خطی که وظیفش تعیین مقدار صفر و یک برای سایر قسمت ها باشه رو هم شامل بشه) و هیچ چیز اضافی ندارند.
من خودم رو خدا نمی‌دونم، ولی اون‌قدر می‌دونم که روی میکروکنترلر «سیستم‌عامل» نصب نمی‌شه! لینوکس به تنهایی هم استفاده می‌شه، البته با برخی برنامه‌های کوچیک دیگه (ممکنه همون چیزی باشه که بهش می‌گی سیستم‌عامل چند خطی)، این برنامه‌های کوچیک فرسنگ‌ها با اون‌یزی که بهش می‌گیم سیستم‌عامل گنو تفاوت دارن! این‌ها برنامه‌هایی نیستن که کاربرها روی سیستمشون نصب می‌کنن. گفتمان دقیق‌تر اینه که این اپلاینس‌ها که شما ازش اسم می‌بری فقط از لینوکس استفاده می‌کنن، نه از هیچ سیستم‌عاملی!

من همین الان دارم اوبونتو رو استفاده میکنم، اما از zsh استفاده میکنم، ادیتورم ee هست، و بوت لودرم هم بوت لودر ویندوز ۸ که با EasyBCD ادیتش کردم!
و در تلاشم تا gcc رو با llvm جایگزین کنم. این همه آلترناتیو که بسیار مدرن تر از چیزی هستن که گنو ارائه میکنه.
تلاشت قابل تقدیره، ولی چرا این همه زحمت می‌دی به خودت؟ برو یه FreeBSD نصب کن یا اصلاً یه مک‌بوک بخر! فکر می‌کنی اگه یه ویندوز بگیری و IE رو با فایرفاکس، محیطش رو با کایرو، مدیاپلیر رو با vlc و… عوض کنی، دیگه اون ویندوز نیست؟ :D

متاسفانه گنو همراه فلسفش نوع بسیار خاص «خشک مغزی» رو به همراه داره، درست مثل نازیسم و نژاد پرستی میمونه.
بهتره به‌جای این مغالطه‌ها یه جواب درست و منطقی برای پرسشی که در بالا مطرح کردم بیاری: اندروید چیست؟ شباهت و تفاوت اندروید با گنو در چیه؟

نه، این‌جوری نیست. نرم‌افزارها اقسام مختلفی دارن و همین‌طور سیستم‌های عامل. این‌جا نمی‌شه قشنگ توضیح داد، چون عجله دارم و باید برم جایی الآن. شاید یه روز سر فرصت توضیح دادم این رو. فعلاً مي‌تونم پیشنهاد کنم کتاب سیستم‌عامل پیشرفته‌ی آقامون تتنباوم رو بخونی فقط (;

حرف شما کاملا درسته، و لینوکس امکان ران شدن خیلی چیزا مثل GCC رو فراهم میکنه. اگر اینطور نبود، نیازی نبود برای FreeBSD و Linux دو تا پورت کاملا مجزا از GCC موجود باشه.
این حرف به هیچ عنوان منافاتی با این نداره که لینوکس یک نرم‌افزاره! اگه این رو نمی‌دونی واقعاً باید از ابتدا با مفاهیم رایانه آشنا بشی

با احترام به همه‌ی دوستان دانشگاه آزادی، من دارم کارشناسی ارشد مهندسی نرم‌افزار دانشگاه تهران می‌خونم دوست عزیز. به جای برچسب زدن به بقیه برید دنبال کسب سواد

---
پ.ن: شاید تا فردا عصر دیگه نتونم ادامه بدم بحث رو. ولی خوشحال می‌شم بازهم ابهاماتتون رو بنویسید که راهنماییتون کنم. شاید خودشون نتونید ازش استفاده کنید چون تصمیم گرفتید فقط چیزی که تو گوشتون خوندن رو باور کنید به جای واقعیت، ولی مطمئناً بقیه که این متن‌ها رو می‌خونن خیلی راحت می‌تونن تشخیص بدن حق با کیه و چی درسته، چی غلط (;

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #42 : 29 امرداد 1393، 11:27 ب‌ظ »
سیستم‌عامل‌ها (اگر به زبان ساده بیان کنیم) شامل User Space و Kernel Space هستند. Kernel Space تمام یک سیستم‌عامل نیست: لینک
پس یعنی یکسری از نرم افزارها ( نه همشون ) بین User Space و Kernel Space قرار میگیرند و این نرم افزارها (گنو) به همراه Kernel Space (لینوکس) تشکیل یک سیستم عامل کامل میدند ، درست فهمیدم ؟

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
  • امروز اولین روز از بقیه عمر ماست...
« پاسخ #43 : 30 امرداد 1393، 12:50 ق‌ظ »
پس یعنی یکسری از نرم افزارها ( نه همشون ) بین User Space و Kernel Space قرار میگیرند و این نرم افزارها (گنو) به همراه Kernel Space (لینوکس) تشکیل یک سیستم عامل کامل میدند ، درست فهمیدم ؟

دو تا فضای کاری داریم ‌User Space و Kernel Space برنامه ها در این دو قسمت اجرا می‌شن و بین اینا نداریم.

لینوکس به تنهایی فقط یک هسته هستش. یه حالت ساده اینه که شما هسته رو روی یک سیستم نصب کن تا وقتی که یک بوت لودر نداشته باشی سیستم شما هیچ فرقی با قبل از نصب هسته نداره و هنوز نمی‌تونی ازش استفاده کنی تا وقتی که یک سری ابزار دیگه مثل هیمن بوت لودر رو نصب نکنی اون وقت می‌تونی از سیستمت استفاده کنی و حالا فقط یک هسته نداری بلکه یک سری ابزار و یک هسته داری تا بتونی از سیستم استفاده کنی که این تشکیل یک سیستم‌عامل می‌ده.
مثل سیستم‌عامل اندروید یا سیستم‌عامل کرومیوم یا سیستم‌عامل پالم یا سیستم‌عامل می‌گو یا سیستم‌عامل گنو/لینوکس
اگه مثل بعضی از دوستان هسته رو به عنوان سیستم‌عامل بدونیم همه سیستم‌عامل‌هایی که بالا مثال زدم می‌شن لینوکس :o :o ;D
بازم تاکید می‌کنم لینوکس فقط یک کرنل هستش به تنهایی حتی توانایی بالا اوردن یک سیستم رو نداره ولی با ترکیب شدن با ابزارهای مختلف سیستم‌عامل‌های مختلف رو بوجود می‌یاره.
زندگی میکنم...
حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!
چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد
بگذار هر چه از دست میرود برود؛ من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد،
حتی زندگی را

آفلاین AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • :(
« پاسخ #44 : 30 امرداد 1393، 01:30 ق‌ظ »
اقای بهزادی,ببینید با یک پست بی ربط این چنین تاپیک رو به بیراهه کشوندید
اصلا موضوع این تاپیک هیچ ربطی به اینکه کدوم یکی از اسم گنو/لینوکس  ,لینوکس  یا گنو ی خالی نداشت.
-------------------------
لطفا بحث رو برگردونید
من فقط یکی از دوستام رو تونستم بکشونم که خیلی با این جور چیز های متن باز و ازاد مشکل داشت  (مایکروسافت زامبی) بعد گفت اصلا این اوبونتو رو بده ببینم چی هست. بعد اوبونتو ۱۳.۰۴ رو دادم بهش
هیچی دیگه....... یونیتی رو دید کفش برید