انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!  (دفعات بازدید: 16522 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!
« پاسخ #75 : 05 آبان 1395، 10:16 ق‌ظ »
راستش یک قضیه ای برای من هنوز روشن نشده.
فرض کنید که من یک فیلمی دوست دارم که هزینه ی ساختش ۵۰۰ میلیون هست. حالا فرض کنید که یکی این فیلم رو ساخته. خب حالا  که فیلم رو یکی هزینه کرده خب ماهم استفاده کنیم چه اشکالی داره؟
خواهشا مباحث رو هم قاطی نکنید. پول یک چیزه. فیلم دیدن هم یک چیز دیگه. یعنی مشکلات مربوط به سرمایه داری یا بقالی بازی ربطی به مشکلات فیلم دیدن  نداره! هرچیزی رو باید درجای خودش بحث کرد.
به قول سورئال ها هرچیزی یک واقعیتی داره و یک فراواقعیتی. به این سوال باید فکر کرد که آیا این فقط یک فیلم هست یا اینکه ابزاری برای سرگرمی و لذت پولدارها؟
دوست عزیز، من جای شما بودم، به این بحث ادامه نمی‌دادم. این دوستمون تصمیم گرفته فرق فیلم و ماشین رو نفهمه. کسی که خوابه رو می‌شه بیدار کرد، ولی کسی که خودش رو به خواب زده رو خیر.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #76 : 05 آبان 1395، 05:32 ب‌ظ »
دوست عزیز، من جای شما بودم، به این بحث ادامه نمی‌دادم. این دوستمون تصمیم گرفته فرق فیلم و ماشین رو نفهمه. کسی که خوابه رو می‌شه بیدار کرد، ولی کسی که خودش رو به خواب زده رو خیر.
شما که معلومه بحث نمیکنی، چون جوابی نداری. من فرق فیلم و ماشین رو میفهمم، این فقط یه مثال بود که درکی از نظر خودتون داشته باشین، حالا اگه مغز بعضی ها کشش درک اینو نداره میتونم مثال دیگه ای بزنم که ربطی هم به ماشین نداشته باشه. هرچند برای این افراد فرقی نداره.
کسی که خودشو به خواب زده رو بازم میشه زد توی گوشش و به زور آوردش به بیداری، اما کسی که نمیخواد قبول کنه که بیداره رو نمیشه قانع کرد که بیداره!

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #77 : 07 آبان 1395، 02:41 ب‌ظ »
اینقدر بعضی با بغض نظر می دن که باعث میشه پشیمون بشیم از سوال!

فرض کنیم تا به اینجا پذیرفتیم که دیدن فیلم یا استفاده از نرم افزار بدون رضایت تولیدکننده دزدی نیست. بدست اوردن فیلم و نرم افزارها از طریق خود سازنده به قصد تماشا و استفاده رایگان که ممکن نیست. بگیم فیلم رو بدید ببینیم، میکن برو بخرش. پس باید از جایی که pirate کرده، بریم دانلود کنیم (یا استریم کنیم). کاری که soft98، پی30دانلود، تورنتها و... می کنند و فیلم/نرم افزار/کتاب/موسیقی/گیم/عکس دیگران رو برای دانلود می ذارند، کاری تقبیح شده است یا تحسین شده؟ (از منظر اخلاقی)

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #78 : 08 آبان 1395، 12:29 ق‌ظ »
رادیو ریزوم توی شماره اخیرش درباره پول و قیمت بلیط و کپی رایت و فیلم شهرزاد و مسائل مربوطه حرف می زنه.
که به بحث اینجا نزدیکه.
https://radiorhizome.com/%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%85%D8%8C-%D9%87%D9%81%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%82%D8%B5%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87/
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #79 : 01 تیر 1396، 06:15 ب‌ظ »
دیدگاه هایی که تو این تاپیک مطرح شد تا مدتها فکرم رو مشغول کرد. چندین بار با منطق ارایه شده تو این تاپیک خواستم در مقابل دوستام با کپی‌رایت مخالفت کنم اما هر بار بحث به مصادیق میکشید و پاسخی نداشتم

چرا شما ها فکر می کنید که حتما ناشر باید پول کسب کند؟ نویسنده اگر نمی خواهد کتابش خونده بشه خب پس چرا اصلا کتاب می نویسه! بازیگر اگر نمی خواهد بازی کنه پس اصلا بازی نکنه!. برنامه نویس اگر نمی خواد کسی برنامه اش رو اجرا کنه خب اصلا برنامه ننویسه. دنیا بدون مزدورهایی که در ازای پول کار می کنند، قطعا جای بهتری خواهد بود.
اولین سوالی که پیش میاد اینه، پس دنیا چطور بچرخه؟ اگر پول در نیاریم، نیازهامون با چی رفع بشه؟

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #80 : 01 تیر 1396، 06:20 ب‌ظ »
شما هم اگه جای فیلمساز باشی گفتین که بدون هزینه کاری یا نمیکنی یا پولتو میخوای  :-k
خب طبیعیه. دیوانه نیستم که خودم پول بذارم. همین الآن هم روند فیلم‌سازی در همه‌جای جهان اینه که یه سرمایه‌گذار، به تهیّه‌کننده پول می‌ده که بره براش فیلم بسازه!
جلوی دوستام تا این‌جا جلو میام، بعد اونا میگن، خب، سرمایه گذار چی؟ اون نباید به حداقل سرمایه اولیه اش برسه؟

مورد بعدی که در مورد همون صنعت فیلمسازی پاسخ میدن،  اینکه در برخی قراردادها، کارگردان و... در سود فروش شریکند. اینطوری نیست که پولشون رو کامل از قبل بگیرن.
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1396، 06:31 ب‌ظ توسط afrod »

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #81 : 01 تیر 1396، 06:28 ب‌ظ »
بله، مدّت محدودش اون زمانیه که داره اکران می‌شه. در یک جامعه با قوانین انسانی و اخلاقی، دیگه حق نداره برای بعدش شرایط تعریف کنه.
جایی با مصداقی روبرو شدم. کتاب.
استفاده از کپی یک کتاب الکترونیکی یا اسکن شده، می‌تونه درآمد ناشر رو حتی صفر کنه طوریکه هزینه ای که به نویسنده داده هم در نیاد!
اخلاقا استفاده از کپی کتاب بلا اشکاله؟ چون این دیگه فیلم نیست که اکران داشته باشه
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1396، 06:33 ب‌ظ توسط afrod »

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #82 : 01 تیر 1396، 06:55 ب‌ظ »
موضوع برای یک سال پیش  هست نمی دونم چه لزومی داره ادامه این بحث :|
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #83 : 01 تیر 1396، 08:26 ب‌ظ »
چرا شما ها فکر می کنید که حتما ناشر باید پول کسب کند؟ نویسنده اگر نمی خواهد کتابش خونده بشه خب پس چرا اصلا کتاب می نویسه! بازیگر اگر نمی خواهد بازی کنه پس اصلا بازی نکنه!. برنامه نویس اگر نمی خواد کسی برنامه اش رو اجرا کنه خب اصلا برنامه ننویسه. دنیا بدون مزدورهایی که در ازای پول کار می کنند، قطعا جای بهتری خواهد بود.
اولین سوالی که پیش میاد اینه، پس دنیا چطور بچرخه؟ اگر پول در نیاریم، نیازهامون با چی رفع بشه؟
روش (درست) پول درآوردن این نیست. این احمقانه است که من یه کار بکنم، بعد منتظرباشم مردم براش بهم پول بدن. روش  (درست) پول درآوردن اینه که من پول بگیرم تا کار رو انجام بدم.

خب طبیعیه. دیوانه نیستم که خودم پول بذارم. همین الآن هم روند فیلم‌سازی در همه‌جای جهان اینه که یه سرمایه‌گذار، به تهیّه‌کننده پول می‌ده که بره براش فیلم بسازه!
جلوی دوستام تا این‌جا جلو میام، بعد اونا میگن، خب، سرمایه گذار چی؟ اون نباید به حداقل سرمایه اولیه اش برسه؟
چه نیازی به سرمایه‌گذار وجود داره؟ سرمایه‌گذار فقط یه دلّاله! سازندهٔ اثر می‌تونه مستقیماً از مردم پول بگیره برای انجام کار. وجود سرمایه‌گذار فقط دست رو زیاد می‌کنه و هزینه‌ها رو چندین برابر افزایش می‌ده. اگه الآن بلیت سینما دوازده هزار تومنه و خرج فیلم درمی‌آد، اگه تهیه‌کننده رو بذاریم کنار، کافیه اون‌های که می‌خوان فیلم رو ببینن، فقط پنج هزار تومن بدن تا خرج فیلم دربیاد.

بله، مدّت محدودش اون زمانیه که داره اکران می‌شه. در یک جامعه با قوانین انسانی و اخلاقی، دیگه حق نداره برای بعدش شرایط تعریف کنه.
جایی با مصداقی روبرو شدم. کتاب.
استفاده از کپی یک کتاب الکترونیکی یا اسکن شده، می‌تونه درآمد ناشر رو حتی صفر کنه طوریکه هزینه ای که به نویسنده داده هم در نیاد!
اخلاقا استفاده از کپی کتاب بلا اشکاله؟ چون این دیگه فیلم نیست که اکران داشته باشه
همین الآن هم کتابخونه‌ها هستن که می‌شه توش کتاب‌ها رو (تقریباً) رایگان خوند. شما می‌تونید عضو کتابخونه بشید و کتاب رو به امانت بگیرید یا ازش کپی بگیرید. شما می‌تونید کتاب رو از یه نفر دیگه که اون کتاب رو داره قرض بگیرید و بخونید. شما می‌تونید اون کتاب رو توی کافه بخونید و بذاریدش همون‌جا. فروش کتاب همین الآن هم فقط وابسته به اون‌هاییه که دوست دارن تو کتابخونه‌شون، یه نسخه از اون کتاب رو داشته باشن و نه اون‌هایی که اون کتاب رو می‌خونن.
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1396، 08:32 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #84 : 02 تیر 1396، 02:48 ق‌ظ »
....اولین سوالی که پیش میاد اینه، پس دنیا چطور بچرخه؟ اگر پول در نیاریم، نیازهامون با چی رفع بشه؟
مدل اقتصادی ای که لینوکس با هاش پیشرفته. تا الان بابت محصول پول ندادی. بابت خدمات بعضا.
یا مثلا کتاب-چهره، (شاید فیل خیس شه)، صرفا از تبلیغ بقیه پول درمیاره. برا ساین آپ پول نگرفته.
گوگل چی؟ مدل های زیادی هست که برا "محصول" پول نمی گیرن.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #85 : 02 تیر 1396، 09:00 ب‌ظ »
این موضوع کاملا شخصیه و هر کس عقاید خودشو داره و چند هزار سال دقیقا سر موضوعات مشابه این مورد و طرز اداره ی کشور و اقتصاد ، جنگ و دعوا شده و حاکمانی اومدن و رفتن ، در قرن حاضر هم خیلی از انقلاب ها (مثل اکراین) به خاطر خواست اکثریت برای تغییر قوانین رخ میدن.
به نظر من ، اولین چیز مهمی که هست اینکه باید قانون رعایت بشه ، هر چند ناخوش آیند باشه (چون عدم رعایت قاون معمولا دردساز میشه) و در کشوری که الان توش زندگی می کنم ریش و قیچی به خودم واگذار شده و منع قانونی نیست. این از این!
متاسفانه مشکلات فراوانی داریم یکی اینکه تحریمیم ، دوم اینکه کلاه بردار زیاد داریم (و دوست ندارم جیب کلاه بردار پول بره واسه همین مایلم قبل استفاده از چیزی تست اش کنم به طور کامل) ، سوم اینکه مشکل در تامین هزینه ها هم هست. من کلا فیلم و آهنگ گوش نمی دم (کلا خوشم نمیاد) ولی مستند و آموزش دانلود می کنم ، اگر تحریم باشیم و یا قیمت خرید آموزشی خیلی بالاتر از بودجه ام باشه ، خب طبیعی است که نمی تونم به اون چیز دست پیدا کنم و اون تولید کننده هم سودی نخواهد برد ولی در صورتی که اون مستند یا آموزش رو ببینم و واقعا مفید باشه (کپی پیست از اینور و اونور نباشه ، چرت و پرت نباشه) در حد توانم سعی می کنم هزینه ای رو پرداخت کنم. (مبلغی که واقعا ارزش داشته باشه و توانش رو هم داشته باشم) دومین راهی که معمولا در حمایت ار فردی که نمی تونم کمک مالیش کنم پیش میگیرم تبلیغ کردنه (البته نه اینکه الکی همه جا بگم فلانی فوق العاده اس ، اگر فوق العاده باشه حتما اونم میگم) مورد سومی هم که هست و شاید به نظر خیلی ها مزخرف به نظر برسه اینکه در مواردی که حق انتخاب دارم مثلا بین سه تا آموزش حق انتخاب دارم ، معمولا به تولید کننده های ایرانی یا خارجی شون ایمیل میزنم و تقاضا می کنم که آموزششون رو به رایگان در اختیارم بزارن. اگر موافقت کردن حتما اون آموزش رو می خرم. به نظرم از افرادی که ترس از سهیم شدن دارایی ها و دانششون رو با بقیه ندارن باید حمایت بشه.
در کل نمی خوام کشش بردم تند تند تمام پست های تاپیک رو خوندم البته با دقت کم ولی میتونم بگم نظر من به نظر دانیال خان و چند تن از دوستان دیگه نزدیکتره. تنها خواستم تجربیاتم رو بیان کنم.
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1396، 09:03 ب‌ظ توسط آقای مهران »