انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نقد‌هایی به سیاست‌های اوبونتو ایران در چندین سال گذشته  (دفعات بازدید: 9168 بار)

0 کاربر و 14 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
با احترام و سپاس، سوشا جان شاید حدود ۷۰-۸۰ خط متن نوشتی ولی متاسفانه من نتونستم حتی یک پیشنهاد که بتونه کار رو یک قدم جلو ببره از توش پیدا کنم. چقدر حیف که این‌قدر وقت میزاری بدون حتی یک خط خروجی که بتونه گره‌ای رو باز کنه!
شما اون صفحه ویکی رو خوندی؟!

آفلاین ehsaan :)

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
  • برای آزادی (:
    • ehsaan.me
با احترام و سپاس، سوشا جان شاید حدود ۷۰-۸۰ خط متن نوشتی ولی متاسفانه من نتونستم حتی یک پیشنهاد که بتونه کار رو یک قدم جلو ببره از توش پیدا کنم. چقدر حیف که این‌قدر وقت میزاری بدون حتی یک خط خروجی که بتونه گره‌ای رو باز کنه!
نتونستید چون نخواستید. شما، آقایان علی‌نقیان، بهزادی، موسوی، میرمیرانی و دیگران در طول این سال‌ها زحمت کشیدید، تبلیغ کردید، پروژه‌های عظیمی رو انجام دادید، کاربران خیلی زیادی رو جذب کردید. هیچ‌کدوم از این اعمال شما نه‌قابل‌انکار هست و نه کم‌ارزش. شما از خودتون Legacy به جا گذاشتید، حالا وقتشه که این Legacy را به‌درستی به نسل بعدی منتقل کنید تا حفظ بشه، تا ارزشش تکمیل بشه. حرف ما همینه. اگر الان درمورد این میراث و اثر خودتون تصمیم نگیرید، دیگران تصمیم میگیرن. واقعیتی‌ست که باید قبول کنید. روی صحبتم با همه‌ی شما تیم اوبونتوی ایرانه. Ignoreکردن و ندید‌گرفتن چیزی رو حل نمی‌کنه. آقای بهزادی عزیز، به جا بود که واکنشی رو از شما در قبال این موضوع می‌دیدیم، نه این‌که خودتون رو به ندیدن و نشنیدن بزنید و احتمالا از طریق آقای علی‌نقیان حرفتون رو بزنید.

ما نه فرصت‌طلبیم، نه قدرت‌طلب. ما اینجا نمیومدیم چیزی رو خراب کنیم، ما اومدیم درستش کنیم. به موقعش عمل کردیم، می‌کنیم و خواهیم کرد.

سانسور، حذف، ایگنور، ترول‌کردن؛ این‌ها هیچ واقعیتی رو تغییر نمیدن به جز خراب‌کردن میراث خودتون.
میراث خودتون رو حفظ کنید (:

موفق باشید.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
سلام جناب حسن پور عزیز

دوستان، بعد ارسال شما، خیلی از حرف هایی که میخواستم بزنم رو گفتن، این مجموعه خیلی خوب بوده در زمان خودش، فعالین اش، اون زمون که وقت اش رو داشتن، به خوبی گردوندن اش، اما الان نمی تونن یا وقت اش رو ندارن یا حوصله ندارن و این مجموعه دیگه آنچنان که باید و شاید پیش نمیره.

شما خودتون قضاوت کنید این تاپیک رو نوشتیم، تعداد زیادی از کاربران اعتراض هم کردن، اما پاسخی به این اعتراضات داده نشده. اصلا چند نفر از ناظران خوندن اش؟:))))))

امروز، ۱۰ سال قبل نیست که یه فروم و سایت باشه و یه سری فعالیت هایی که در ده سال قبل به عنوان معرفی و ... گنولینوکس و اوبونتو انجام میدادیم، انجام بدیم و انتظار پیشرفت این مجموعه رو داشته باشیم. حتی این فروم قالب مناسبی که برازنده اش در سال ۲۰۱۸ باشه، با تکنولوژی هایی که برای این سال معرفی شدن، نداره. اون وضع ویکی اوبونتو هست و هزاران سرویس جدید و مفیدی که میشد برای همین دامین ubuntu.ir بالا آورد و هزاران بار در همین فروم و در گروه هایی که ناظران عضو اش هستن پیشنهاد دادیم، اما این افراد زمان و شاید توان لازم رو ندارن و ما هم احترام میزاریم و خواستار این هستیم که تغییراتی صورت بگیره و اعضای جدید متناسب با شرایط روز توسعه رو عهده دار شن. قبول کنیم این سیستم داره سلیقه ای اداره میشه، به سلیقه ی یکی دو نفر از ناظرانی که فعال باقی موندن، هر جور که دوست دارن با بقیه حرف می زنن و رفتار می کنن، هر قانونی که اون روز دلشون بخواد پیاده می کنن، از موضوعی که سوالات پرسیده میشه بگیریم تا لحن و نوشتار و دستور زبان! نمونه اش در تاپیکی که کاربر در انتهای جمله از این علامت استفاده کرده: «؟!» و در ادامه اش رفتاری که از طرف یکی از ناظران صورت گرفت و اتفاقاتی که افتاد، چون می دونن خبری از سایر اعضا نیست و کسی هم نمی تونه بهش اعتراض کنه، البته وقتی هم بهشون اعتراض کردیم، گفتن که «اینجا سرویس اوبونتو ایران است و اگر از شرایط رضایت ندارید، برید جامعه ی کاربری خودتون رو ایجاد کنید»

جناب حسن پور، اگر ما دلسوز اوبونتو ایران نبودیم، خیلی وقت پیش می رفتیم برای ساخت جامعه ی خودمون تلاش می کردیم، هم از نظر فنی این توان رو داریم و از نظر مالی، اما بارها سعی کردیم از طریق اعتراضات به گوش رده های بالا من جمله خود شما برسونیم تا تغییری صورت بگیره و این وضع بهتر بشه. یکی از ناظران، سلمان عزیز یه تاپیکی ایجاد کرد که در اون آمار تاپیک های جدیدی که در فروم اوبونتو ایجاد میشن رو بررسی کرده بود و این تعداد به یک سوم رسیده، دلیل اش هم این نیست که سواد جامعه بالا رفته و همه ی سوالات احتمالی پاسخ داده شدن، در فروم های مطرح خارجی هم سوالات تکراری پرسیده میشن، این فروم کاربر از دست داده، چه افرادی رو دیدم و باهاشون حرف زدم که به دلیل این شیوه ی مدیریت از این مجموعه جدا شدن، بی سر صدا، افرادی که حفظشون خیلی می تونست به نفع این جامعه باشه، اما این سر و صدایی که ایجاد شده به واسطه ی اونایی که در این تاپیک نظر دادن، همه بخاطر اینکه باز هم بیشتر از این به این جامعه صدمه رسه.

پیشنهادی که داریم:

گفته شده، خیلی از اعضای سابق سال هاست که اصلا آنلاین نشدن در فروم، خیلی های دیگه فعالیت ندارن، حتی خود شما هم آنچنان که باید و شاید فعال نیستید، من پیشنهادم اینکه به همون قانونی که در ویکی نوشته شده عمل بشه، یه خونه تکونی در این مجموعه بشه و اعضای جدید طبق قانون انتخاب بشن و مدیریت و توسعه رو عهده دار شن. هر چهره ای، هر چقدر هم که معروف باشه یا با خود شما دوستی داشته باشه، اگر فعالیتی نداشته، عضویت اش لغو بشه و در صورتی که دوباره فعالیت کرد، به مدت یکسال طبق قانونی که هست (بارها به همین قانون اشاره کردم) گروه بشه. این شیوه، تنها راهی هست که به نظرم، به نفع این مجموعه است و از خودکامگی هایی هم که صورت میگیره، جلوگیری میکنه.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
پیشنهادی که داریم:

گفته شده، خیلی از اعضای سابق سال هاست که اصلا آنلاین نشدن در فروم، خیلی های دیگه فعالیت ندارن، حتی خود شما هم آنچنان که باید و شاید فعال نیستید، من پیشنهادم اینکه به همون قانونی که در ویکی نوشته شده عمل بشه، یه خونه تکونی در این مجموعه بشه و اعضای جدید طبق قانون انتخاب بشن و مدیریت و توسعه رو عهده دار شن. هر چهره ای، هر چقدر هم که معروف باشه یا با خود شما دوستی داشته باشه، اگر فعالیتی نداشته، عضویت اش لغو بشه و در صورتی که دوباره فعالیت کرد، به مدت یکسال طبق قانونی که هست (بارها به همین قانون اشاره کردم) گروه بشه. این شیوه، تنها راهی هست که به نظرم، به نفع این مجموعه است و از خودکامگی هایی هم که صورت میگیره، جلوگیری میکنه.
با سپاس و احترام، اولا گروه‌هایی که می‌فرمایید هیچ‌کدام محدودیت عضو ندارن که حتما لازم باشه کسی بره بیرون تا فرد جدیدی وارد بشه! نکته دوم اینه که همه فعالیت‌ها صرفا فعالیت در انجمن‌ها نیست. نکته سوم هم این هست که شما از کجا میدونید افرادی که فعالیتی ندارن دارن خودکامگی میکنن شاید بهتر باشه بگید افراد یا ناظران فعال دارن خودکامگی میکنن که ما هم می‌تونیم با نظرتون موافق باشیم یا مخالف
در مورد اضافه شدن افراد جدید با انرژی و با انگیزه و خلاق ما همیشه استقبال کردیم. به بعضی از دوستان فعال پیشنهاد دادیم ولی قبول نکردن و چند نفری رو هم در نظر داریم که قراره به زودی بهشون پیشنهاد بدیم
پیشنهاد کلی من به دوستانی که تمایل به همکاری داشتن همیشه این بوده که یکی از ناظران رو به عنوان مربی انتخاب کنن و با هم پیش برن تا بتونن راحت‌تر عضو گروه‌ها بشن و همکاری مثبتی داشته باشند.

در مجموع از پیشنهادت ممنونم و چرا که نه حتما خانه‌تکانی هم بررسی میشه
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو

با سپاس و احترام، اولا گروه‌هایی که می‌فرمایید هیچ‌کدام محدودیت عضو ندارن که حتما لازم باشه کسی بره بیرون تا فرد جدیدی وارد بشه! نکته دوم اینه که همه فعالیت‌ها صرفا فعالیت در انجمن‌ها نیست. نکته سوم هم این هست که شما از کجا میدونید افرادی که فعالیتی ندارن دارن خودکامگی میکنن شاید بهتر باشه بگید افراد یا ناظران فعال دارن خودکامگی میکنن که ما هم می‌تونیم با نظرتون موافق باشیم یا مخالف
در مورد اضافه شدن افراد جدید با انرژی و با انگیزه و خلاق ما همیشه استقبال کردیم. به بعضی از دوستان فعال پیشنهاد دادیم ولی قبول نکردن و چند نفری رو هم در نظر داریم که قراره به زودی بهشون پیشنهاد بدیم
پیشنهاد کلی من به دوستانی که تمایل به همکاری داشتن همیشه این بوده که یکی از ناظران رو به عنوان مربی انتخاب کنن و با هم پیش برن تا بتونن راحت‌تر عضو گروه‌ها بشن و همکاری مثبتی داشته باشند.

امیدوارم خوب باشید،

نظر و پیشنهاد من و خیلیای دیگه برای شروع انحلال کامل گروه نظارت، راهبران و کاربران بود که توی همون توییتر بهتون گفتم.( خود شما هم به دلیل غیرفعال بودن شدید باید طی یه فرایند کاملا دموکراتیک که توسط تمامی انجمن دنبال میشه، نظارت کل انجمن رو به فرد دیگه‌ای بدید یا دست کم فعالتر بشید)

تا موقعی که تیم کنونی روی کار هست، هیچی پیش نخواهد رفت. هیچ پیشنهادی دنبال نخواهد شد و با بی‌احترامی تمام با افراد برخورد خواهد شد.(نمونه‌ دیشب که جناب معین زیر پست ترول کرد بعدم بخاطر واکنش کاربر پست رو بست)
این اتفاق هر بار توی انجمن در حال تکرار هست و تبدیل شده به یک روند عادی مدیریت در پاسخگویی به مشکلات :).

تا دیشب من و دوستان، موقعی که اون پیام رو در توییتر بهتون رسوندم بر این عقیده بودیم که انجمن رو میشه درست کرد، اما بعد از کار ناظر انجمن که برای چندمین بار تکرار میشد به این نتیجه رسیدیم دیگه هیچ راهی که بشه خیلی معقول وارد یه گفتگو شد و پیشنهادای ارائه داد که مشکلات حل بشن فایده نداره.
نهایتا همگی اون افراد به این نتیجه رسیدیم بهترین کار ممکن ایجاد یک سایت جدید با شرایط جدید هستش.

این انجمن ضعف ساختاری داره، ضعف مدیریتی داره و قطعا هر کس بیاد رو کار دیگه نمی‌تونه درستش کنه و اگر بتونه خیلی سخت و طولانی میشه.(سایتا باید بروز بشن، سیاست‌ها باید بروز بشه، قوانین باید شفاف‌تر بشن و ...)

بعد از نوشته‌ی کاربر ساسان و نوشته‌ی آخری خودتون که رسما لطف کردید تکلیف رو روشن کردید، همگی ما قانع شدیم بهترین کار ایجاد یک مجموع جدید با ساختاری بهتر، سیاست‌هایی بهتر و قوانینی شفاف‌‌تر هست.
لذا هر پیشنهاد و ایده‌ای که به سرمون بزنه پیش جمع خودمون تا زمان اجرا میمونه و دیگه با این انجمن در میون گذاشته نخواهد شد.
این مجموع نشون داد که توانایی حل مشکلاتش رو نداره و مادام به مشکلاتش افزوده میشه.

امیدوارم سایر کاربران این مجموع مثل ما نشن و هنوز معتقد باشن این مجموع اصلاح‌پذیره و تمام تلاششون رو بکنن برای بهبود اینجا.

موفق باشید...
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1397، 02:41 ب‌ظ توسط Sosha »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

• Newbie
  • *
  • برای آزادی (:
    • ehsaan.me

گروه‌های کاربری محدودیت ندارند، این ذهن اعضای فعلی هست که محدودیت دارند.
چرا شفاف‌سازی نمی‌کنید؟ چرا نمیگید به کی پیشنهاد دادید؟ قراره به زودی بهشون پیشنهاد بدید؟ الان ۲ ساله قراره «به زودی» ظاهر انجمن تغییر کنه که اونم آخرش متوسل به دونیت مالی شدند. نکنه می‌خواید بعد از ۶ ماه برید کارشناس از Microsoft استخدام کنید؟
مربی؟ واقعا؟ دارید شوخی می‌کنید یا دارید جدی میگید؟ اگه جدیه که من حرفی ندارم. تز یا پایان‌نامه ارائه نمیدیم که بریم مربی و استاد راهنما بگیریم ((: اینجا هم اونقدر بزرگ نیست که بریم مربی بگیریم. AskUbuntu هم نمیرن مربی بگیرن که اینجا ما مربی بگیریم؟ مسخره‌مون می‌کنید؟

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
سوشا جان هر چند ترجیح میدم با ما بتونی همکاری سازنده و مفید داشته باشی ولی گروه‌های دیگه‌ای هم هستن که دارن کار مشابه انجام میدن از جمله مرجع فارسی تخصصی اوبونتو و گنو/لینوکس به آدرس http://www.ubuntuforums.ir
ما از هر نوع کاری که به توسعه و پیشرفت نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز کمک کنه حمایت خواهیم کرد.
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
سوشا جان هر چند ترجیح میدم با ما بتونی همکاری سازنده و مفید داشته باشی ولی گروه‌های دیگه‌ای هم هستن که دارن کار مشابه انجام میدن از جمله مرجع فارسی تخصصی اوبونتو و گنو/لینوکس به آدرس http://www.ubuntuforums.ir
ما از هر نوع کاری که به توسعه و پیشرفت نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز کمک کنه حمایت خواهیم کرد.
:|

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
و همین طور انجمن آرچ که واقعا کاربران عالیی داره.
و مدیران انتقاد پزیر.
اگر به شخصی پیشنهاد دادین، که ما میشناسیم بگید.
مثلا آقای علی رزم دیده یکی از کاربران فعال و وظیفه شناس، بنظر من و شاید خیلی های دیگه حداقل باید عضو کاربران اوبونتو ایران نام بگیره.
اما ما هنوز نمی دونیم شما چه کسی رو مدنظر گرفتید و مخفیش می کنید.
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1397، 03:58 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
با افرادی مثل سوشا و احسان شانس بالایی برای فورک موفق داریم.
یه دامین ثبت میکنیم. صفحه های استاتیک سایت (مثل هوم پیج و دونیت و غیره) رو با چیزی مثل Hugo یا Laravel انجام میدیم. برای انجمن Discourse هست. میتونیم یه اینستنس از راکت داشته باشیم که جای تلگرام و IRC رو بگیره.
کل کدها و deployment script رو هم میزاریم روی gitlab. ارتباطات اولیه رو هم توی همین تاپیک انجام میدیم.نظرتون چیه؟
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1397، 07:33 ب‌ظ توسط ساسان »
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

• Newbie
  • *
  • برای آزادی (:
    • ehsaan.me
یه دامین ثبت میکنیم. صفحه های استاتیک سایت (مثل هوم پیج و دونیت و غیره) رو با چیزی مثل Hugo یا Laravel انجام میدیم. برای انجمن Discourse هست. میتونیم یه اینستنس از راکت داشته باشیم که جای تلگرام و IRC رو بگیره.
کل کدها و deployment script رو هم میزاریم روی gitlab. ارتباطات اولیه رو هم توی همین تاپیک انجام میدیم.نظرتون چیه؟

من شخصا موافقم. هر‌چند درمورد پیاده‌سازی اختلاف‌نظرهای خیلی جزئی دارم. اما با انجام ارتباطات اولیه در اینجا مخالفم. چون دوستان معتقد هستند که باید مربی بگیریم و من هم مربی ندارم (:

موفق باشید.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
لطف داری شما،
منم موافقم. اما برای ارتباطات، بهتره جای دیگه که راحت بشه صحبت کرد باشه. مثل تلگرام یا دیسکورد و یا حتی همین راکت. ولی در مورد پیشرفت کار و اتفاقات، زیر همین تاپیک بیایم اعلامشون کنیم.
همین الان میرم سعی کنم راکت رو روی سرور راه بندازم، ولی هر جا که شما راحت بودید میتونیم به گفتگو به پرزدازیم :)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین AmirHossein WP

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
  • گرفتار دنیای ممنوعه ها :((
    • امیرحسین بزرگیان
همونطوری که مهران گفت علاوه مباحث سیاسی اینکه کی باشه کی نباشه نیاز هست که تغییرات فنی انجام بشه.
ما الان در سال 2018 هستیم و این سایت ریسپانسیو نیست!
و کلی تغییرات دیگه...
خب یا خودتون هم مسائل فنی رو توسعه بدین و هم نحوه مدیریت رو اصلاح کنین یا به هر دلیلی توانایی ندارین یا حوصله ندارین و... ، برین کنار و افراد توانا‌تر و وقت آزاد‌تر بیان سر کار تا اینجا رو توسعه بدن.
منتظر پایان اوبونتو ایران برای اینکارا نباشین!
sudo apt install ubuntu-desktop
sudo apt purge kubuntu-desktop

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
لطف داری شما،
منم موافقم. اما برای ارتباطات، بهتره جای دیگه که راحت بشه صحبت کرد باشه. مثل تلگرام یا دیسکورد و یا حتی همین راکت. ولی در مورد پیشرفت کار و اتفاقات، زیر همین تاپیک بیایم اعلامشون کنیم.
همین الان میرم سعی کنم راکت رو روی سرور راه بندازم، ولی هر جا که شما راحت بودید میتونیم به گفتگو به پرزدازیم :)

سوشا یه بحثی رو جا انداختید....
این انجمن همونطور که حسین گفت الان یه ارشیو از پرسش و پاسخ ها و مطالب در مورد اوبونتو به زبان فارسیه...
راه اندازی یه جامعه جدید که بخواد این حجم از مطلب رو دوباره تولید کنه...هم سخته..هم زمان بر...

بهتر نیست از طریق خود کنونیکال موضوع رو رسیدگی کنید ؟ وقتی ناظر ها هیچ اهمیتی به حرفا نمی دن خب قاعدتا باید با جایی طرف شد که داره از این انجمن حمایت می کنه...
فورکتون شاید موفق باشه ولی فقط از لحاظ سیاسی و فنی موفق میشه...برای رسیدن به این محتوا و شناخت عمومی زمان خیلی زیادی می خواید ( مگر اینکه وقت خیلی زیادی بزارید وسط )
در کل نادیده گرفتن این حجم از محتوا...ویکی...مشکلات حل شده...راه کار خوبی نیست.
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
لطف داری شما،

سوشا یه بحثی رو جا انداختید....
این انجمن همونطور که حسین گفت الان یه ارشیو از پرسش و پاسخ ها و مطالب در مورد اوبونتو به زبان فارسیه...
راه اندازی یه جامعه جدید که بخواد این حجم از مطلب رو دوباره تولید کنه...هم سخته..هم زمان بر...

بهتر نیست از طریق خود کنونیکال موضوع رو رسیدگی کنید ؟ وقتی ناظر ها هیچ اهمیتی به حرفا نمی دن خب قاعدتا باید با جایی طرف شد که داره از این انجمن حمایت می کنه...
فورکتون شاید موفق باشه ولی فقط از لحاظ سیاسی و فنی موفق میشه...برای رسیدن به این محتوا و شناخت عمومی زمان خیلی زیادی می خواید ( مگر اینکه وقت خیلی زیادی بزارید وسط )
در کل نادیده گرفتن این حجم از محتوا...ویکی...مشکلات حل شده...راه کار خوبی نیست.
من هم موافقم با این نظر.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).