انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ویندوزد ۱۱ پیشرفت یا پسرفت ؟  (دفعات بازدید: 7793 بار)

0 کاربر و 20 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
پاسخ : ویندوزد ۱۱ پیشرفت یا پسرفت ؟
« پاسخ #60 : 08 تیر 1400، 01:06 ب‌ظ »
ولی احتمالا  ویندوز ۱۱ یه مشکلی تو دوال بوت ایجاد کنه چون میخواد secure boot رو برای نصبش ضروری کنه انگار

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #61 : 08 تیر 1400، 03:20 ب‌ظ »
ولی احتمالا  ویندوز ۱۱ یه مشکلی تو دوال بوت ایجاد کنه چون میخواد secure boot رو برای نصبش ضروری کنه انگار
:( دقیقا همین چیزای ویندوز که رو مخه یه انحصاری که هرکاری که میخواد با ما میکنه و هیچ هیچ به صدای کسیم گوش نمیده

راستی برای نصب ویندوز 11 یه قابلیتی نیازه که تقریبا هیچ پردازنده قدیمی اونو ندارن!! و حتی لپ تاپ من و هیچ چیزی که دارم اونو پشتیبانی نمیکنند! فک کنم نسل 8 به بعد اینتل فقط میخوره :'( البته بهتر دیگه مسخره کرده مارو انگار ویندوز هرکاری بخواد میکنه بدون توجه به کاربرانش که فقط مجبورن سیستم ارتقا بدن!(اگه دست از این محدودیت بر نداره)
کلا ویندوز چیز آشغالیه و سر اینکه نظر شخصی هرکسی هست نیست و رسما میریم توی تله اش هرچی اطلاعات به فنا میدیم و هرکاری کنه با سیستم عاملش باید بگیم چشم ممنون بعدشم پول بدیم حالا یا کرک!
حالا گنو/لینوکس(نرم افزار آزاد) فقط یه تغییر کوچیک میکنه مثل systemd یا هرچی ده تا توزیع میدن بیرون برای کسایی که دلشون نمیخواد داشته باشن یا مثلا خیلی توزیع های گنو لینوکسی برای کامپیوتر های دهه های پیش هم پشتیبانی میکنه حالا ویندوز این طرف هر غلطی بخواد میکنه
منم با آقای بهزادی موافقم کااااااملا اخه یعنی چی سیستم عامل ابزار خودت درگیر نکن یا هرکی شاید از یه چیزی خوشش بیاد این حرفای ما اصن درمورد ظاهر خوشگلی و... نیس که.. :)

پ‌ن: هروقت کسی میپرسه ویندوزم داری خیلی با ناراحتی میتونم بگم بله :( امیدوارم دیگه بخاطر کار هایی که باید برم ویندوز هم دیگه نیازم نباشه و یکاریش کنم که دیگه قیافه این سیسدزده عامل هم نبینم.
« آخرین ویرایش: 08 تیر 1400، 03:24 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #62 : 08 تیر 1400، 03:58 ب‌ظ »
خود من فکر نمیکنم که ویندوز برام مثل یه قفس میمونه و من رو مثل یک گنجشک اسیر کرده(اشتباه نشه درمورد لینوکس هم این فکر رو نمیکنم).
پس باید بیش‌تر/بهتر فکر کنی به این موضوع. قفس خیلی لفظ سبکیه برای کاری که ویندوز با آدم می‌کنه.

ولی زیاد نمیشه تنظیماتی که روی کل سیستم اثر دارند رو توی گنوم پیدا کرد.
نکته اینه که برای ۹۹ درصد کاربرها، اصلاً چنین تنظیماتی، وجهیت نداره. همین الآن بری ویندوزها رو هم نگاه کنی، تقریباً همه عین همن… حتا عکس پس‌زمینه رو هم عوض نکردن! همین که شما امکان وجود چنین تغییری به ذهنت می‌رسه، یعنی کاربر عادی نیستی و خب باید هم بری سراغ روش‌های غیرعادی.

توی ویندوز میشه تقریبا همه‌ی تنظیمات سیستم رو گرافیکی عوض کرد.
به هیچ وجه! دوستان اون‌قدر با ویندوز کار نکردن، بلد نیستن باهاش چه طور کار کرد. من به عنوان کسی که ویندوز رو تموم کردم و بعد اومدم سراغ گنو، می‌دونم که قسمت‌های اصلی ویندوز هم برای تغییرش باید دست به خط فرمان شی.

ما واقعا ویندوز رو این قدر با ارزش میدونیم که بشینیم نیم ساعت وقتمون رو به فحش دادن بهش بگذرونیم؟
ویندوز رو نه. ولی کاری که می‌کنه رو اون‌قدر فجیع می‌دونیم و مقام انسانیت رو اون قدر بالا می‌دونیم که وظیفه داریم همه رو نسبت به ابعاد این جنایت در حق بشریت آگاه کنیم. مثل اینه که تانزانیا شروع کنه بمب اتم بریزه رو سر نصف دنیا، بعد ما بگیم یعنی تانزانیا رو اون‌قدر باارزش می‌دونیم که وقتمون رو به اعتراض بهش بگذرونیم؟

اینجا که چیز دیگه ای نوشته؟
زیرسیستم ویندوز، ترجمهٔ فارسیشون از WSL است.

راستی برای نصب ویندوز 11 یه قابلیتی نیازه که تقریبا هیچ پردازنده قدیمی اونو ندارن!! و حتی لپ تاپ من و هیچ چیزی که دارم اونو پشتیبانی نمیکنند! فک کنم نسل 8 به بعد اینتل فقط میخوره :'(
حتا خیلی از دستگاه‌های surface خود مایکروسافت که همین الآن داره به مردم می‌فروشدش هم این قابلیت رو ندارن ;D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #63 : 09 تیر 1400، 01:12 ب‌ظ »
راستی برای نصب ویندوز 11 یه قابلیتی نیازه که تقریبا هیچ پردازنده قدیمی اونو ندارن!! و حتی لپ تاپ من و هیچ چیزی که دارم اونو پشتیبانی نمیکنند! فک کنم نسل 8 به بعد اینتل فقط میخوره :'( البته بهتر دیگه مسخره کرده مارو انگار ویندوز هرکاری بخواد میکنه بدون توجه به کاربرانش که فقط مجبورن سیستم ارتقا بدن!(اگه دست از این محدودیت بر نداره)
[/quote]واقعا مسخرست این حرکتشون
من خودم سالها با ایکس پی کار میکردم چون ویندوز سون به سیستمم نمیخورد و تا اومدم رو ویندوز سون منسوخ شد (عوضی خر) ](*,)
بعد تا اومدم رو ویندوز ده ویندوز ۱۱ اومد (یعنی ....... تو ماکروسافت) ](*,)  :-X
البته اینا تا قبل از اشناییم با لینوکس بود :P
و البته از همون اول از ویندوز ۱۰ بدم میومد خیلی منابع سیستم رو مصرف میکرد >:(

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #64 : 09 تیر 1400، 04:25 ب‌ظ »
من خودم سالها با ایکس پی کار میکردم چون ویندوز سون به سیستمم نمیخورد و تا اومدم رو ویندوز سون منسوخ شد (عوضی خر) ](*,)
بعد تا اومدم رو ویندوز ده ویندوز ۱۱ اومد (یعنی ....... تو ماکروسافت) ](*,)  :-X
البته اینا تا قبل از اشناییم با لینوکس بود :P
و البته از همون اول از ویندوز ۱۰ بدم میومد خیلی منابع سیستم رو مصرف میکرد >:(
دقیقا اصلا سر تا پاش مسخره هستش جدا از امنیت(که خیلی مهمه) جدا از نرم افزار آزاد(که اینم خیلی مهم) اصلا کاربر ها براش مهم نیستن معلوم نیست پشت این داستانش هم چی هست واقعا یعنی اون قابلیتی که میگه رو اصلا نیاز داره؟ یا یه بازی تبلیغاتی برای مجبور کردن مردم به خریدن سیستم جدید! به رفیقم گفتم نمیتونی نصب کنی گفتم واسه من نسل چهار بعد مال خودش گفتم واس تو2 گفت خب تو حداقل میتونی ولی منم حتی 4 نسل فاصله دارم و واقعا هیچ سیستمی در دسترس نه من نه فامیل هام نیس نسل 8 |: حالا نمیدونم شاید بقیه دارن ولی منظورم اینه اصلا براشون هیچکس مهم نیستش.. نمیدونم چرا همش احساس میکنم این کار ویندوز فقط برای منسوخ کردن دستگاه های قدیمی و مجبور کردن سخت افزار جدیده ](*,)
گنو/لینوکس هم با اینکه واقعا یه قابلیت هایی داره که شاید مثلا مصرف رم ببره بالا و با عقل هم جور در بیاد که رمش زیاد بشه ولی بازم کلی توزیع داره برای سیستم های قدیمی یا سبک..
به هرحال خداروشکر میکنم خیلی وقته(نه اونقدم) که با گنو/لینوکس آشنا شدم و به چپمم نیست ویندوزد(میکروبسافت) هرکاری میخواد کنه 8)(((:

حتا خیلی از دستگاه‌های surface خود مایکروسافت که همین الآن داره به مردم می‌فروشدش هم این قابلیت رو ندارن ;D
:D خیلی خوب بود((: واقعا توی کنسول و.. شاید خیلی عجیب نباشه ولی در عرصه pc در پردازنده کم این اتفاقات میفته مخصوصا در این حد یهو پردازنده محدود بشه... فک کنم رو ویندوز ده حتی نسل 1 یا حداقل2 اینتل هم بشه استفاده کرد!

به هرحال مهم نیس دیگه((: اون شبیه ساز اندرویدش هم برام جالب بود که اسکی رفته از خودمون بود انگار ??? راحت میتونیم روی گنو/لینوکس خودمونم نصب کنیم ;D
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1400، 04:29 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #65 : 09 تیر 1400، 04:33 ب‌ظ »
نقل‌قول
نمیدونم چرا همش احساس میکنم این کار ویندوز فقط برای منسوخ کردن دستگاه های قدیمی و مجبور کردن سخت افزار جدیده
من هم همین فکر رو میکنم احتمالا با اینتل و.... دست به یکی کردن تا پول قلبه به جیب بزنن  :o
چیز خودشونن   ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #66 : 10 تیر 1400، 12:31 ق‌ظ »
نمیدونم چرا همش احساس میکنم این کار ویندوز فقط برای منسوخ کردن دستگاه های قدیمی و مجبور کردن سخت افزار جدیده ](*,)
شرکتا باید با فروش سخت افزار هاشون پول دربیارن
اینا دستشون تو یه کاسست
یا به تعبیری (هر چند کلیشه ای) کار خودشونه  ;D

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #67 : 10 تیر 1400، 08:54 ق‌ظ »
نقل‌قول
پس باید بیش‌تر/بهتر فکر کنی به این موضوع. قفس خیلی لفظ سبکیه برای کاری که ویندوز با آدم می‌کنه.

قفس خیلی کمه اره
مثلا  سیاه چال یا جهنم      آتشفشان  :o  نه این ها هم کمه  ??? ??? ???  من کلمه ای پیدا نمی‌کنم که کاملا کار میکروب سافت  رو توجیه کنه ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #68 : 10 تیر 1400، 07:12 ب‌ظ »
نمیدونم چرا همش احساس میکنم این کار ویندوز فقط برای منسوخ کردن دستگاه های قدیمی و مجبور کردن سخت افزار جدیده ](*,)
شرکتا باید با فروش سخت افزار هاشون پول دربیارن
اینا دستشون تو یه کاسست
یا به تعبیری (هر چند کلیشه ای) کار خودشونه  ;D
اره :)
اخه مشکل اینه سخت افزارشونم قبول ندارم ):P

نقل‌قول
نمیدونم چرا همش احساس میکنم این کار ویندوز فقط برای منسوخ کردن دستگاه های قدیمی و مجبور کردن سخت افزار جدیده
من هم همین فکر رو میکنم احتمالا با اینتل و.... دست به یکی کردن تا پول قلبه به جیب بزنن  :o
چیز خودشونن   ;D

اوهوم خیلیم زیاد! البته بهونه میتونن بیارن اره بابا این قابلیت نیاز بود و... خیلی از طرفدارای ویندوز هم میبینم میگن عادی همه شرکت ها همینطور هستن مام اینجا با گنو/لینوکس از دور میخندیم فقط :D ;)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #69 : 11 تیر 1400، 01:20 ق‌ظ »
چه تنظیماتی مثلا ؟
هر تنظیماتی که برای یک کار بر عادی لازمه تو گنوم هست نه کم نه زیاد
شما اگه گنوم رو دو.ست ندارید می‌تونید از میزکار های دیگه استفاده کنید

مثلا تنظیمات مربوط به کاربر‌های سیستمی یا کار با فایل سیستم‌ها. درسته که میشه با gparted یا gnone disks یا هر چیز دیگه پارتیشن‌ها رو تغییر داد. اما همچنان استفاده از قابلیت‌های پیشرفته lvm یا btrfs یا zfs فقط از طریق ترمینال میسر هست. ولی قبول دارم اینها به درد اکثر کاربر‌ها نمی‌خوره. یا تنظیمات سطح پایین شبکه مثل اندازه بسته‌ها.
اتفاقاً گنوم رو هم دوست دارم. منظورم این بود که یه سری قابلیت‌ها نه توی گنوم و نه توی بقیه میزکار‌ها وجود دارند.
که البته هنینجور که آقای بهزادی گفتند، خیلی از افراد اصلا سراغ اونها نمیرن.

نقل‌قول
نکته اینه که برای ۹۹ درصد کاربرها، اصلاً چنین تنظیماتی، وجهیت نداره. همین الآن بری ویندوزها رو هم نگاه کنی، تقریباً همه عین همن… حتا عکس پس‌زمینه رو هم عوض نکردن! همین که شما امکان وجود چنین تغییری به ذهنت می‌رسه، یعنی کاربر عادی نیستی و خب باید هم بری سراغ روش‌های غیرعادی.

توی اوبونتو و دبیان و اکثر توزیع‌هایی که مبتنی بر انها هستند، نباید این مشکل پیش بیاد. چون بسته shim-signed معمولا نصب میشه و موضوع secure boot رو حل می‌کنه. توی ردهت و فدورا و suse هم فکر کنم shim به صورت پیش‌فرض نصب بشه ولی مطمئن نیستم.
توی آرچ باید بسته shim-signed رو از aur بگیرید تا secure boot مشکل ایجاد نکنه.
به نظرم این secure boot شبیه شمشیر دو لبه هست. از یه طرف احتمال اینکه یه برنامه مخرب قبل از شروع سیستم‌عامل، کنترل رو بدست بگیره، رو کم می‌کنه و از یه طرف به مایرکروسافت این اجازه رو میده که تا حدودی کار رو برای ما سخت‌تر کنه.
توی ویندوز میشه تقریبا همه‌ی تنظیمات سیستم رو گرافیکی عوض کرد.
به هیچ وجه! دوستان اون‌قدر با ویندوز کار نکردن، بلد نیستن باهاش چه طور کار کرد. من به عنوان کسی که ویندوز رو تموم کردم و بعد اومدم سراغ گنو، می‌دونم که قسمت‌های اصلی ویندوز هم برای تغییرش باید دست به خط فرمان شی.
درسته.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #70 : 11 تیر 1400، 12:59 ب‌ظ »
مثلا تنظیمات مربوط به کاربر‌های سیستمی یا کار با فایل سیستم‌ها. درسته که میشه با gparted یا gnone disks یا هر چیز دیگه پارتیشن‌ها رو تغییر داد. اما همچنان استفاده از قابلیت‌های پیشرفته lvm یا btrfs یا zfs فقط از طریق ترمینال میسر هست. ولی قبول دارم اینها به درد اکثر کاربر‌ها نمی‌خوره. یا تنظیمات سطح پایین شبکه مثل اندازه بسته‌ها.
خب کسی که میخواد این تنظیمات رو انجام بده، باید کار با ترمینال رو بلد باشه. درباره تغییر پارتیشن هم اینو بگم که مگه قابلیت های lvm و ... به صورت گرافیکی در ویندوز موجود هستن؟
پ.ن: من خیلی حرفه ای لینوکس نیستم و همه نیاز هام رو gparted برطرف میکنه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #71 : 11 تیر 1400، 03:46 ب‌ظ »
تا جایی که من می‌دونم چیزی به اسم storage space وجود داره که شبیه lvm هست ولی نمی‌دونم قابلیت‌های lvm رو داره یا نه یا اینکه عملکرد مناسبی ارائه میده.
چنتا پورت از فایل‌سیستم‌های btrfs و zfs وجود داره ولی نمی‌دونم چه وضعیتی دارند یا اینکه کارایی مناسبی دارند یا نه.
« آخرین ویرایش: 11 تیر 1400، 04:06 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #72 : 11 تیر 1400، 04:05 ب‌ظ »
تا جایی که من می‌دونم چیزی به اسم storage space وجود داره که شبیه lvm باشه ولی نمی‌دونم قابلیت‌های lvm رو داره یا نه یا اینکه عملکرد مناسبی ارائه میده.
چنتا پورت از فایل‌سیستم‌های btrfs و zfs وجود داره ولی نمی‌دونم چه وضعیتی دارند یا اینکه کارایی مناسبی دارند یا نه.
فکر نکنم یه نرم افزار گارافیکی در حد این نرم افزار های cli کاربرد و قدرت داشته باشه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #73 : 12 تیر 1400، 07:04 ب‌ظ »
گفته که باید tpm نسخه ۲ داشته باشید.  ولی با tpm نسخه ۱.۲ هم کار می‌کنه ولی عجیب اینجاست که مایکروسافت یه نرم‌افزار داده که بررسی می‌کنه میشه ویندوز ۱۱ نصب کرد یا نه. و اگه tpm 1.2 داشته باشید، با اینکه میشه نصبش کرد، اما میگه که کامپیوتر شما پشتیبانی نمیشه. :o فکر کنم tpm 2 توی ۲۰۱۸ معرفی شد.
تازه برای نصب، باید پردازنده کامپیوتر شما، نسل ۸ اینتل یا بالاتر یا amd سری zen 2 یا بالاتر باشه. در غیر اینصورت نمیشه نصب کرد.
یعنی باید پردازنده‌ای داشته باشید که حداقل سال ۲۰۱۸ ساخته شده باشه. اگه لپتاپ داشته باشید، باید توی حداکثر ۳ سال از تولیدش گذشته باشه در غیر اینصورت، بعیده که پردازنده مورد نیاز رو داشته باشه. اگه هم کامپیوتر دارید، باید پردازنده‌ی اون ۳ حداکثر ۳ سال پیش تولید شده باشه. اگه نه، مادربرد باید بتونه از پردازنده‌های جدید یا حداقل اونهایی که ۳ سال پیش تولید شدن، پشتیبانی کنه.

معلوم نیست اینها تغییر می‌کنه یا نه. شاید مایکروسافت اینجوری فکر کرده: "تا 2025 روی ویندوز ۱۰ بمونند و حتما تا اون موقع، کامپیوتر خودشون رو ارتقا دادند."
« آخرین ویرایش: 12 تیر 1400، 10:14 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #74 : 12 تیر 1400، 07:30 ب‌ظ »
با این مشخصات همون کامپیوتر هایی که باهاش ویندوزد 11 رو نوشتن هم نمیتونه اجراش کنه برای ازمایش هم یکی دوتا کنار گذاشتن که ببینن این ویندوزدشون میتونه مثل ادم اجرا بشه یا نه :)