انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

شما به چند نفر رو تونستید فلسفه نرم افزار ازاد رو یاد بدید و بگید کرک با دزدی فرق نداره ؟  

هیچ کسی  ولی تلاشم رو کردم
هیچ کس برام  مهم نیست
زیر ۵ نفر
زیر ۱۰ نفر
زیر ۲۰ نفر
بیشتر
نصف کاربر های انجمن رو من بهشون نرم افزار ازاد رو شناسوندم (شوخی :) )

نویسنده موضوع: چرا کسانی که در حال دزدیدن نرم افزار هستند به دنبال بهانه می گردند ؟ (سوال زیر )  (دفعات بازدید: 7262 بار)

0 کاربر و 14 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
فکر میکنم که خوبه در رابطه بحث بشه و چیز هایی رو یاد بگیریم. ببینید آقای بهزادی میگن که دزدی با کرک فرق میکنه (در متن: شما=آقای بهزادی)
چیزی من فهمیدم اینه که شما میگید که وقتی شما برنامه ای رو دارید کرک میکنید یعنی دارید از رونوشت اون برنامه به طور غیر قانونی استفاده می کنید اسمش دزدی نیست.
من نظرم اینه که وقتی شما برنامه رو کرک میکنید علاوه بر اینکه دارید از رونوشت اون برنامه به طور غیر قانونی استفاده میکنید دارید یک رونوشت از برنامه رو هم میدزدید، چون شما رفتید برنامه ای که پولی بوده رو رونوشتش رو برداشتید دستکاری کردید و دارید رایگان ازش استفاده میکنید اگه اسم این دزدی نیست پس چیه؟
خیلی دوست دارم این بحث به طور خوب و صمیمی جلو بره  ;D
دقیقا. البته به نظر من خود اون برنامه دزدی نیست. پولی که باید بدیم ولی ندادیم، دزدی هست و اون پول حرام هست
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
یعنی به نظر شما اگر کتاب کسی رو بدون اجازه فقط بخونیم دزدی نیست؟
اگه جوابتون خیر هست، یه سوال هم دارم. این کار مشکل داره؟
معلومه که خوندن کتاب دزدی نیست. اتّفاقاً خیلی هم کار خوب و پسندیده و فرهنگی‌ایه و مخالفت باهاش جنایته. اصلاً کتابخونه‌ها رو برای همین ساختن که همهٔ مردم بتونن بدون هزینه یا با هزینهٔ اندکی که صرف خدمات خود مکان کتابخونه می‌شه، به همهٔ کتاب‌ها دسترسی داشته باشن.

شما رفتید برنامه ای که پولی بوده رو رونوشتش رو برداشتید دستکاری کردید و دارید رایگان ازش استفاده میکنید اگه اسم این دزدی نیست پس چیه؟
اسمش استفادهٔ رایگان از برنامهٔ پولیه. مثل این که شما به جای این که کتابی رو بخرید، از کتاب دوستتون عکس بگیرید. آیا شما دزدی کردید؟ نه! دزدی وقتیه که خود کتاب رو بدون اجازه از دوستتون بگیرید و دیگه بهش ندید. واقعاً نمی‌فهمم چه طوری دو تا مفهوم به این حد بی‌ربط از هم رو یک‌کاسه می‌کنید.
« آخرین ویرایش: 11 امرداد 1400، 01:20 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
نقل‌قول

اگر x از y بدزده، یک چیزی از y کم شده.
اگر x برنامه y رو کرک و استفاده کنه، چیزی از y کم نمی‌شه. اما حقوقش زیر سوال میره.
خیلی ساده و قابل فهم  :D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
نقل‌قول
و ابزار بیشتری هم داره
کی همچین چیزی گفته ؟ من قبلا یکم بافتوشاپ کار کردم توی دوران جاهلیت ولی الان دارم از گیمپ لذت می برم
نقل‌قول
بیاین قبول کنیم بعضی وقتا تو یه جاهایی از لینوکس به مشکل می خوریم که باید بریم خدمت ترمینال
چون ترمینال قدرتمند داریم و ترجیح میدیم باهاش کار کنیم توی ویندوزد یا باید دوتا برنامه رو حذف می کردی یا کلا دوباره ویندوزد نصب می کردی من هم کلا کارم این بود که هر چند وقت کیس رو بکنم ببرم دوباره ویندوزد نصب کنم  ](*,)  اگه ما هم می خواستیم هی دوباره نصب کنیم دیگه ترمینال رو واسه مشکلات استفاده نمی کردیم ؟

نقل‌قول
مثل libreoffice که بعضی وقتا تو زبان فارسی یه لنگ هایی می زنه. و تو معادل انحصاری اون این مشکلات وجود نداره.

نه شما به من بگو چه لنگ هایی می زنه ؟؟؟؟
به قول اقا دانیال مایکروسافت افیس برای زبان فارسی یک اشغال به تمام معنا است   من الان به اجبار دارم ازش استفاده می کنم دوست دارم مانیتور رو بکنم از پنجره پرت کنم بیرون ;D
نقل‌قول
وضع خیلی خیلی بهتر بشه.

کدوم وضع ؟
نقل‌قول
بعد هم اون طور که من در عموم افراد دیدم این بحث استفاده از اطلاعات و حریم خصوصی برای افرادی اهمیت نداره تازه بعد اینکه کلی براشون توضیح میدی طرف میگه "بزار ببرن مهم نیست من که چیزی ندارم" 
همین دیشب شبکه مستند مستند ضد رو داشت پخش می کرد همش درباره فروش اطلاعات کاربران گوگل و فیسبوک که ملیارد دلاری پول در میارن

نقل‌قول
نه. این تعریف رو از کجا آوردی؟
دزدی یا سرقت در حقوق کیفری یعنی «در اختیار گرفتن غیرقانونی اموال دیگران ،بدون رضایت آن‌ها».
وقتی شما نرم‌افزاری رو کرک می‌کنی، چیزی از اموال دیگران رو در اختیار خودت نمی‌گیری. برنامه و حقوقش همچنان برای ناشره. شما فقط یه رونوشت از اون برای خودت نگه داشتی. وقتی می‌شه دزدی که شما ادعا کنی مالکیت ویندوز برای منه، نه مایکروسافت.
شیر فهم شدم  ;D

ولی یک سوال مثلا بری مغازه یک تابلو از پنجره برداری این الان چی حساب میشه ؟ الان مالکیت اون عکس مال اون نیست ولی یک کپی از اون رو برداشته حالا این چی به حساب میاد ؟
« آخرین ویرایش: 11 امرداد 1400، 11:28 ق‌ظ توسط Mehr32 »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
ولی یک سوال مثلا بری مغازه یک تابلو از پنجره برداری این الان چی هساب میشه ؟ الان مالکیت اون عکس مال اون نیست ولی یک کپی از اون رو برداشته حالا این چی به حساب میاد ؟
حساب*
اون عکس رو ندزدیدی، ولی اون تابلو (چوب و کاغذ و شیشه و…) رو دزدیدی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
  • !Have a giggity day
اگه تو شرایط مساوی زندگی می‌کردیم، دزدی نرم‌افزار قابل توجیه نبود. ولی شما در نظر بگیرید کدوم دانشگاه یا موسسه ایرانی لایسنس قانونی متلب یا ADS (و سایر نرم‌افزارهای تخصصی) رو خریده یا پولش رو داره بخره. از طرفی اکثر پروژه‌های دانشگاهی و صنعتی جدی رو نمی‌شه بدون این نرم‌افزارها انجام داد یا تکمیل کرد.
من با چنتا از سیستمای دانشگاه کارکردم و متلب رو قانونی خریده بودن و لایسنس آکادمیک داشتند و فعالسازی بنام خود دانشگاه بود

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
از طرفی اکثر پروژه‌های دانشگاهی و صنعتی جدی رو نمی‌شه بدون این نرم‌افزارها انجام داد یا تکمیل کرد.
البته متلب یه نرم‌افزار آموزشیه و نهایتاً توی همون دانشگاه ممکنه استفاده بشه، گرچه اون‌جا هم کم می‌اره واقعاً. پروژه‌های صنعتی و جدی رو با زبان‌های برنامه‌نویسی واقعی انجام می‌دن.

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
نقل‌قول
البته متلب یه نرم‌افزار آموزشیه و نهایتاً توی همون دانشگاه ممکنه استفاده بشه، گرچه اون‌جا هم کم می‌اره واقعاً. پروژه‌های صنعتی و جدی رو با زبان‌های برنامه‌نویسی واقعی انجام می‌دن.
با این جمله که متلب فقط یه نرم افزار آموزشیه موافق نیستم. نرم‌افزارهای تخصصی (که تو صنعت به شدت کاربرد دارن) مثل کامسول و CST اینترفیس متلب دارند و با متلب لینک می‌شن. هنوز توی پردازش سریع چیزی رو دست سی پلاس پلاس و متلب ندیدم. همونطور که خودتون هم اشاره کردید متلب زبان برنامه نویسی نیست، و هدفش هم این نیست که جایگزین زبانی مثل سی پلاس پلاس باشه.
اصلا کارکردشون کاملا متفاوته. اون پروژه هایی که من منظورمه لزوما به برنامه نویسی ارتباط نداره و صرفا محاسبات سریع براشون اهمیت داره.
کتابخونه‌های خوبی برای سی پلاس پلاس نوشته شده مثل آرمادیلو و ... شخصا خیلی تلاش کردم اونا رو جایگزین متلب کنم ولی هنوز یه سری ابزارها رو ندارن و نیاز به متلب حس می‌شه.
« آخرین ویرایش: 12 امرداد 1400، 01:18 ق‌ظ توسط amini_am »

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
اگه تو شرایط مساوی زندگی می‌کردیم، دزدی نرم‌افزار قابل توجیه نبود. ولی شما در نظر بگیرید کدوم دانشگاه یا موسسه ایرانی لایسنس قانونی متلب یا ADS (و سایر نرم‌افزارهای تخصصی) رو خریده یا پولش رو داره بخره. از طرفی اکثر پروژه‌های دانشگاهی و صنعتی جدی رو نمی‌شه بدون این نرم‌افزارها انجام داد یا تکمیل کرد.
من با چنتا از سیستمای دانشگاه کارکردم و متلب رو قانونی خریده بودن و لایسنس آکادمیک داشتند و فعالسازی بنام خود دانشگاه بود
چه خوب. اصلا ایده‌آل همینه. ولی فقط یه سری آزمایشگاه‌های محدود این امکان رو در اختیار دارند. باید همه‌ی دانشگاه‌ها این امکان رو در اختیار داشته باشند، نه فقط متلب بلکه همه‌ی نرم‌افزارای تخصصی. الان هم با این وضعیت بودجه‌های دانشگاه‌ها بعید می‌دونم امکان تمدید لایسنس‌ها رو داشته باشند

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
با این جمله که متلب فقط یه نرم افزار آموزشیه موافق نیستم. نرم‌افزارهای تخصصی (که تو صنعت به شدت کاربرد دارن) مثل کامسول و CST اینترفیس متلب دارند و با متلب لینک می‌شن. هنوز توی پردازش سریع چیزی رو دست سی پلاس پلاس و متلب ندیدم. همونطور که خودتون هم اشاره کردید متلب زبان برنامه نویسی نیست، و هدفش هم این نیست که جایگزین زبانی مثل سی پلاس پلاس باشه.
اصلا کارکردشون کاملا متفاوته. اون پروژه هایی که من منظورمه لزوما به برنامه نویسی ارتباط نداره و صرفا محاسبات سریع براشون اهمیت داره.
کتابخونه‌های خوبی برای سی پلاس پلاس نوشته شده مثل آرمادیلو و ... شخصا خیلی تلاش کردم اونا رو جایگزین متلب کنم ولی هنوز یه سری ابزارها رو ندارن و نیاز به متلب حس می‌شه.
البته سی‌پلاس‌پلاس گزینهٔ خوبی برای کارهای محاسباتی نیست. پیش‌تر از زبان‌های محاسباتی مثل فورترن و آر استفاده می‌شد. ولی امروزه کتاب‌خونه‌های وابسته به numpy در پایتون، جای همه رو گرفته.
« آخرین ویرایش: 12 امرداد 1400، 06:10 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
البته سی‌پلاس‌پلاس گزینهٔ خوبی برای کارهای محاسباتی نیست. پیش‌تر از زبان‌های محاسباتی مثل فورترن و آر استفاده می‌شد. ولی امروزه کتاب‌خونه‌های وابسته به numpy در پایتون، جای همه رو گرفته.
خیلی ممنون بابت راهنمایی تون. پایتون رو امتحان نکرده بودم. مقاله زیر رو دیدم، نظرم راجع به عملکرد پایتون تو پردازش سریع عوض شد (البته مقاله هنوز چاپ نشده ولی نویسنده هاش معتبرن ).
https://arxiv.org/pdf/2107.00555.pdf

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
خیلی ها هم خریداری می کنند اون نرم افزار رو ولی وقت پشتیبانی نمیدن و هر وقت بفهمن که مثلا کاربر ایرانی استفاده کننده است حسابش رو میبندن و مجوزش رو باطل می کنند ترجیح میدن پولی جای اون محصول پرداخت نکنند

چون بعضی نرم افزارها هم جایگزین کار راه انداز ندارند

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
سلام
۱-شما به چند نفر رو تونستید فلسفه نرم افزار ازاد رو یاد بدید و بگید کرک با دزدی فرق نداره ؟  اشنا کردن هم حساب میشه
۲-چند نفر بهانه پیدا نکردند ؟
۳-چند نفر پیدا کردند ؟که مثلا بگن نه همه کرک می کنن پس ما هم می کنیم !! یا چرا پس همه ویندوزد دارن ؟!! و...
۴-چطو بهشون جواب دادید ؟ (من راه حل خیلی منطقی دارم : با مشت   >:(   ;D)
۵- با این افراد چه کار باید کرد ؟
۶-چطور میشه این فرهنگ رو جا انداخت ؟

میدونم و اطمینان دارم بخواطر این این نقل قول تذکر میگیرم اما اما«
دزدی از دزد مشکلی نداره(البته میدونم توجیه درستی) اما باید قبول کنیم توی کشوری زندگی میکنم که نمیشه حتی به تهیه لایسنس ها فکر کرد.
نقل من اختلاف قیمت دلار و ریال نیست (با این که خیلی مهمه) نقل تحریمه وقتی طرف تو رو تحریم کرده یعنی آدم حسابت نکرده حالا تو خیلی پیگیر بگی ممنون که تحریمم کردی منم دورش نمیزنم!!!!!!!!

خدایی خود تحریمی توش نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چه اشکال داره از یه ابزار به صورت کرک استفاده کنی بعد اگر تونستی لایسنسشون بگیری؟؟؟؟
من خودم توسعه سمت سرورم اول کار phpstorm رو کرک میکردم حتی برای کار شرکت برای nodejs هم از webstorm اما حالا کم کم تونستم یه اشتراک jetbrains گرفتم اول کار با کرک مشکل داشتم اما مجبور شدن به خدا مجبور شدن چون حتی اشتراک دانشجویی رایگان هم به من ندادن گفتن ایرانی نمی دیم
خدا میدونه سر این قضیه چقدر عقب افتادم چند باری فکر استفاده از ابزار های جایگزین افتادم اما اما همین vs code به حدی عقب بود که سر درد گرفتم آره برای گیک بودن و برای یاد گرفتن خوبه اما برای کار چی؟؟؟
ببین jetbrains اومده یه اکو سیستم ساخته که من دیکه لازم نیست هزار پلاگین رو نصب کنم و هزار تا چیز رو کانفیگ کنم تا اگر خدا بخواد یه خط کد بزنم تمرکزم میره روی منطق و ساختمان و معماری کدم؟؟

ببین برای کار لازمه بعضی وقتا واقع بین باشیم نه آرمان گرا...

چرا باید از کسی تحریمم کرده حمایت کنممم؟؟؟؟

من هیچ وقت هیچ فونت یا ابزار ایرانی رو رایگان استفاده نکردم چون برای من ارزش قاعل شده و راه پرداخت دارم......
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دزدی از دزد مشکلی نداره(البته میدونم توجیه درستی)
کار بد، بده. مهم نیست کی انجامش می‌ده.

اما باید قبول کنیم توی کشوری زندگی میکنم که نمیشه حتی به تهیه لایسنس ها فکر کرد.
مگه مرگ و زندگیتون به اون پروانه‌ها وابسته‌است؟ ازشون استفاده نکنید.

وقتی طرف تو رو تحریم کرده یعنی آدم حسابت نکرده حالا تو خیلی پیگیر بگی ممنون که تحریمم کردی منم دورش نمیزنم!!!!!!!!
طرف گفته نمی‌خوام تو از نرم‌افزار من استفاده کنی و آدمحسابت نکرده. بعد تو می‌گی نه، من می‌خوام اون چیزی که تو نوشتی رو استفاده کنم و با این کار قدرت تو رو بیش‌تر کنم تو بازار که قوی‌تر بشی و بتونی بهتر من رو آدم حساب نکنی؟

چه اشکال داره از یه ابزار به صورت کرک استفاده کنی بعد اگر تونستی لایسنسشون بگیری؟؟؟؟
هر دو قسمتش مشکل داره. هم استفاده از برنامه با کرک. هم گرفتن پروانهٔ نرم‌افزار مالیکتی.
در هر دو حالت داری اونی که تحریمت کرده رو بزرگ‌تر و قوی‌تر و سلطه‌گرتر می‌کنی.

ببین jetbrains اومده یه اکو سیستم ساخته که من دیکه لازم نیست هزار پلاگین رو نصب کنم و هزار تا چیز رو کانفیگ کنم تا اگر خدا بخواد یه خط کد بزنم تمرکزم میره روی منطق و ساختمان و معماری کدم؟؟
خب بالاخره هرکسی قیمیتی داره. قیمت شما هم در حد یه محیط توسعه است 🤷

این پرسش ما از شماست. چرا کسی که تحریمتون کرده رو با استفاده از ابزارهاش حمایت می‌کنید؟

من هیچ وقت هیچ فونت یا ابزار ایرانی رو رایگان استفاده نکردم چون برای من ارزش قاعل شده و راه پرداخت دارم......
مسئله اصلاً‌رایگان یا پولی بودن نیست. ابزار رایگانی هم که آزاد نباشه رو باید ریخت دور!

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
دزدی از دزد مشکلی نداره(البته میدونم توجیه درستی)
کار بد، بده. مهم نیست کی انجامش می‌ده.

اما باید قبول کنیم توی کشوری زندگی میکنم که نمیشه حتی به تهیه لایسنس ها فکر کرد.
مگه مرگ و زندگیتون به اون پروانه‌ها وابسته‌است؟ ازشون استفاده نکنید.

وقتی طرف تو رو تحریم کرده یعنی آدم حسابت نکرده حالا تو خیلی پیگیر بگی ممنون که تحریمم کردی منم دورش نمیزنم!!!!!!!!
طرف گفته نمی‌خوام تو از نرم‌افزار من استفاده کنی و آدمحسابت نکرده. بعد تو می‌گی نه، من می‌خوام اون چیزی که تو نوشتی رو استفاده کنم و با این کار قدرت تو رو بیش‌تر کنم تو بازار که قوی‌تر بشی و بتونی بهتر من رو آدم حساب نکنی؟

هر دو قسمتش مشکل داره. هم استفاده از برنامه با کرک. هم گرفتن پروانهٔ نرم‌افزار مالیکتی.
در هر دو حالت داری اونی که تحریمت کرده رو بزرگ‌تر و قوی‌تر و سلطه‌گرتر می‌کنی.

خب بالاخره هرکسی قیمیتی داره. قیمت شما هم در حد یه محیط توسعه است 🤷

این پرسش ما از شماست. چرا کسی که تحریمتون کرده رو با استفاده از ابزارهاش حمایت می‌کنید؟

مسئله اصلاً‌رایگان یا پولی بودن نیست. ابزار رایگانی هم که آزاد نباشه رو باید ریخت دور!

فرمایش شما متین اما به نظرم من با استفاده از اون نرم افزار باعث پیشرفتش نمیشم که اگر هم بشم مشکلی ندارم...

واقع بینی توی کار مهمه نه ایده آل گرایی محض....
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.