انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: systemd مخرب؟  (دفعات بازدید: 3570 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پاسخ : systemd مخرب؟
« پاسخ #15 : 15 مهر 1400، 02:40 ب‌ظ »
اگه سیستم دی دوست ندارید ووید رو امتحان کنید .خیلی پیچیده نیست هرچند خیلی هم اماده نیستش از رانیت استفاده میکنه و همه ی پکیج ها و اکوسیستمش با رانیت جور شده برخلاف آرتیکس که مخصوصا ساپورت openrcش(ساپورت رانیتش اونقدر بد نیستش) خیلی ضعیفه. همینطور ووید یک نسخه هم داره که از musl به عنوان libc استفاده میکنه که مینیمال تر از glibc است. هرچند ممکنه بعضی از نرم افزار ها اونقدر با موسل راحت کار نکنن. xbps که پکیج منیجر ووید هستش هم خیلی سریعه من سریعتر ازش ندیدمش حتی از پکمن هم پکیجا نصب میشن. در کل توزیع خوب و کار راه اندازیه.

ولی درباره ی اینکه از سیستم دی استفاده کنیم یا نه نظر شخصی من اینه که سیستم‌دی با وجود مشکلات زیادی که داره اچنقدر روی ورک‌فلوی من اثر نمیزاره اوایل خیلی باهاش مشکل داشتم حتی یه مدت از بی اس دی استفاده کردم ولی به نظرم برای من که یوزر دسکتاپ عادیم نه سیستم‌ادمین یا چیز مثل اون اهمیتی نداره سیستم‌دی باشه یا نه الانم از nixos استفاده میکنم به عنوان دیستروی اصلیم که از سیستم‌دی استفاده میکنه و استفاده از ابزار های نیکس ارزششو داره که سیستم دی استفاده کنم.

برای استفاده از بی اس دی روی دسکتاپ احتمال خیلی زیاد اذیت میشید سر اینکه درایور های کمی دارن سیستم عانل های بی لس دی من از فری بی اس دی که استفاده میکردم نتونستم وبکم و تاچ‌پد و وایفای رو راه اندازی کنم شاید البته به کمبود دانش منم مربوط بوده باشه.
درباره ی diy ها خوبی های خودشون دارن بدی های خودشونم دارن در نهایت به سلیقه برمیگرده. من خودم به شخصه دوستشون دارم چونکه از نرم افزار هایی استفاده میکنم که اونقدر رایج نیستن بین مردم و اکثر توزیع ها هم ازشون دیفالت استفاده نمیکنن و بخوام هم نصب کنم الکی سنگین کردن سیستمه پس از توزیع های diy استفاده میکنم ولی در نهایت به فرد مربوطه

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #16 : 15 مهر 1400، 04:46 ب‌ظ »
...
توزیع باس نصبش آسون و جوری باشه که وقتی مودم یا فلش رو وصل میکنی خودش اونو شناسایی کنه
نه اینکه دنبال راه حل باشی چجوری اونو به سیستم بشناسونم
آرچ ، جنتو و ... توزیع های (خودت انجام بده ) هستند و باید یه سری دستورات رو از بر باشی و حوصله زیادی میخاد
دیگه بخاطر همین سخت بودنشون کسی سراغشون نمیره
اره برای همین گفتم اگه جنتو خودش یه توزیع لایو-زنده(با قابلیت نصب) داشت عالی میشد ولی بنظر سیاستش نمیخواد به این سمت ببر و میخواد کاربر انجام بده..

بازم ولی توزیع های زیادی هست شاید من خوشم نیاد که سلیقه شخصی  ولی زیاد هست توزیع های آسون برای کاربران عادی یا برای راحتی! حالا شاید به اندازه سیستم‌دی نباشن ولی خب بازم هستن و قابل قبول(حدودا)ولی خب مثل استفاده نکردن از ویندوز..
 آدرس یه پایگاه(سایت) که بعضیاش معرفی میکنه که گذاشتش دوستمون دیگه(: داخل distrowatch.com
هم میتونی تعدادی پیدا کنی با تنظیم روی توزیع های بدون سیستم‌دی
https://www.reddit.com/r/linux4noobs/comments/apebnq/systemd_controversy
هرچند انگلیسیم خوب نیست(مترجم :frown:) ولی جالب بود نظرات
 یه مدت هم بود ذهنم درگیر مرگ سازنده دبیان بود که مشکوکه که اخر بخاطر چی بود بخاطر نذاشتن systemd یا همینطوری افسردگی یا خشونت پلیس یا بیماری روانی! توییت آخرشم هم که مبهم بود کلا../:

سیتم‌دی طراحی بدی داره، ولی به نظر الآن من، هنوز اون‌قدر بد نیست (مثل اسنپ) که فعّالانه ازش دوری کنم. هرچند که ممکنه نظرم عوض شه.
  دقیقا اونقدر بد نیست و شایدم کلا نیست :D ولی خب یه نوع پیشگیری.. البته خب درست هم نیست گفته بشه سیستم‌دی کاملا استفادش خوب نیست حداقل ترجیح من اینه استفاده نکنم..، جالبه برام اسنپ فک نمیکردم در این حد بد باشه! فک کنم مشکلاتش فقط کندی سیستم و اشغال فضا زیاد بود دیگه!؟ و که نرم افزار آزاد و غیر آزاد جدا نمیکنه که فلت‌پک هم همینطوره ???(هرچند خودم از snap کلا استفاده نمیکنم)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #17 : 16 مهر 1400، 02:02 ق‌ظ »
از بین این بدون سیستم‌دی‌ای ها هم فقط گیکس رو امتحان کردم و الآن هم روی لپ‌تاپ دومم که دستمه (اولی رو دادم تعمیر) دارمش و بیش از حد راضیم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #18 : 18 مهر 1400، 01:35 ق‌ظ »
اع(: خیلی قشنگه بنظر(رابط کاربری مناسب) چند باری هم خواستم نصب کنم که احتمالا میکنم و فقط مشکلم درایور و چند نرم افزار غیر آزاد میشه گفت تمام کار هام پوشش نمیده کلا یجوریه که کلا هیچ نرم افزار غیر آزادی نداره... خوبه ولی میشه گفت اینم یه محدویت کاشکی یه نسخه یا مخازن جدا داشت و اگه توصیه هم نمیکرد مهم نبود فقط داشته باشه که اگر خواستیم فعالش کنیم یا یه چیزی نصب کنیم بنظرم با اجازه کاربر کار اخلاقی.. ولی خب توزیعی که توسط gnu اومده بعیدم نبود اینطور باشه :D البته فکر کنم بشه نرم افزار هایی  مثل استیم نصب کرد چون که میشه تنها را اندازش اجرا کرد و استفاده کرد... :) خلاصه خیلی دوست دارم امتحانش کنم((:
پ‌ن: از توهم ممنونم بابت نظرت هومان :)

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 338
  • Debian
« پاسخ #19 : 18 مهر 1400، 10:03 ق‌ظ »
اع(: خیلی قشنگه بنظر(رابط کاربری مناسب) چند باری هم خواستم نصب کنم که احتمالا میکنم و فقط مشکلم درایور و چند نرم افزار غیر آزاد میشه گفت تمام کار هام پوشش نمیده کلا یجوریه که کلا هیچ نرم افزار غیر آزادی نداره... خوبه ولی میشه گفت اینم یه محدویت کاشکی یه نسخه یا مخازن جدا داشت و اگه توصیه هم نمیکرد مهم نبود فقط داشته باشه که اگر خواستیم فعالش کنیم یا یه چیزی نصب کنیم بنظرم با اجازه کاربر کار اخلاقی.. ولی خب توزیعی که توسط gnu اومده بعیدم نبود اینطور باشه :D البته فکر کنم بشه نرم افزار هایی  مثل استیم نصب کرد چون که میشه تنها را اندازش اجرا کرد و استفاده کرد... :) خلاصه خیلی دوست دارم امتحانش کنم((:
اگه یه چیزی مثل گیکس میخوای که راه انداز های انحصاریت به مشکلی بر نخورن میشه همون نیکس که هومان گفت
welcome to freedom

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #20 : 18 مهر 1400، 11:22 ق‌ظ »
اگه یه چیزی مثل گیکس میخوای که راه انداز های انحصاریت به مشکلی بر نخورن میشه همون نیکس که هومان گفت
چه مشکلی پیش اومده که راه انداز انحصاری لازمه ؟ من گرافیک ان ویدیا هم دارم ولی راه انداز انحصاری ندارم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #21 : 18 مهر 1400، 12:12 ب‌ظ »
چه مشکلی پیش اومده که راه انداز انحصاری لازمه ؟ من گرافیک ان ویدیا هم دارم ولی راه انداز انحصاری ندارم
احتمالا کارت به Blender نخورده که نیاز نیست داشته باشی.

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • Debian
« پاسخ #22 : 18 مهر 1400، 07:17 ب‌ظ »
فقط انویدیا نیست
من کارت شبکم هم بدون راه انداز انحصاری کار نمیکنه
welcome to freedom

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 18 مهر 1400، 08:01 ب‌ظ »
فقط انویدیا نیست
من کارت شبکم هم بدون راه انداز انحصاری کار نمیکنه
دبیان که انحصاری ها رو نصب نمیکنه دیگه ؟ اگه اره که من حتما باید گیکس رو امتحان کنم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #24 : 18 مهر 1400، 08:31 ب‌ظ »
دبیان مخازن انحصاری هم داره ولی به طور پیش‌فرض فعال نیستند خودتون باید فعالشون کنید تا نرم‌افزار‌های انحصاری هم نصب بشه. در غیر اینصورت فقط نرم‌افزار آزاد دردسترس شما هست.
البته اگه دبیان رو با اون iso هایی که شامل درایور‌های انحصاری هست نصب کنید، مخازن انحصاری فعال میشن بعد ممکنه با توجه به سخت‌افزار شما، بعضی بسته‌های انحصاری که شامل درایور هستند هم نصب بشن. ولی می‌تونید اون بسته‌ها رو دستی پاک کنید و غیرفعال کردن مخازن انحصاری هم کار سختی نیست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 19 مهر 1400، 07:32 ق‌ظ »
دبیان مخازن انحصاری هم داره ولی به طور پیش‌فرض فعال نیستند خودتون باید فعالشون کنید تا نرم‌افزار‌های انحصاری هم نصب بشه. در غیر اینصورت فقط نرم‌افزار آزاد دردسترس شما هست.
البته اگه دبیان رو با اون iso هایی که شامل درایور‌های انحصاری هست نصب کنید، مخازن انحصاری فعال میشن بعد ممکنه با توجه به سخت‌افزار شما، بعضی بسته‌های انحصاری که شامل درایور هستند هم نصب بشن. ولی می‌تونید اون بسته‌ها رو دستی پاک کنید و غیرفعال کردن مخازن انحصاری هم کار سختی نیست.
نه نن دبیان نت اینسالر رو نصب کردم و مخازن انحصاری رو فعال نکردم

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1258
« پاسخ #26 : 19 مهر 1400، 07:57 ق‌ظ »
برای آشنایی با نوع این نرم‌افزارها قسمت مخازن از ویکی دبیان را ببینید.
و برای دیدن بسته‌های انحصاری نصب شده روی سامانه vrms را اجرا کنید.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 19 مهر 1400، 08:25 ق‌ظ »
ممنون فقط میخواستم بدونم به بسته ها و راه انداز ها و نرم افزار های انحصاری وابسته نباشم تا اگه گیکس نصب کنم مشکلی پیش نیاد

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • Debian
« پاسخ #28 : 19 مهر 1400، 10:22 ق‌ظ »
ممنون فقط میخواستم بدونم به بسته ها و راه انداز ها و نرم افزار های انحصاری وابسته نباشم تا اگه گیکس نصب کنم مشکلی پیش نیاد
اگه دبیان عادی نصب کردی و non-free و contrib هم فعال نکردی به مشکل نمی خوری.
welcome to freedom

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #29 : 19 مهر 1400، 11:10 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
دست شما دردنکنه خیلی عالی بود \\:D/
Non-free packages installed on Hashem-Thinkpad-e530

firmware-iwlwifi                    Binary firmware for Intel Wireless cards
unrar                               Unarchiver for .rar files (non-free version)
  Reason: Modifications problematic

2 non-free packages, 0.1% of 1659 installed packages.