انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: بروزآوری و راه اندازی دبیان  (دفعات بازدید: 3297 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
  • ارسال: 204
پاسخ : پارتیشن بندی مناسب برای دبیان
« پاسخ #45 : 23 اسفند 1401، 10:26 ق‌ظ »
نقل‌قول
خب یعنی الآن با  shift  + alt مشکل حل نمیشه؟
نمیدانم مشکل حل میشه یا نه ولی زبان تایپ کردن عوض نمیشه. به حضرت عباس قسم.
آن دوکلید فاصله + سوپر را دوباره امتحان نکردم چون از اول روی آنها بود و همانطور که گفتم مراحل تغییر زبانش سخت تر از کلیک کردن روی آیکون زبان روی پنل بود اینستکه دوباره نمیرم سراغش.
بشنوید تا در عظمت شناور شوید.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Soviet_Anthem_Instrumental_1955.ogg

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 513
« پاسخ #46 : 23 اسفند 1401، 10:44 ق‌ظ »
با آلت و شیفت چپ امتحان کردی؟

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
« پاسخ #47 : 23 اسفند 1401، 10:48 ق‌ظ »
نقل‌قول
خب یعنی الآن با  shift  + alt مشکل حل نمیشه؟
نمیدانم مشکل حل میشه یا نه ولی زبان تایپ کردن عوض نمیشه. به حضرت عباس قسم.
آن دوکلید فاصله + سوپر را دوباره امتحان نکردم چون از اول روی آنها بود و همانطور که گفتم مراحل تغییر زبانش سخت تر از کلیک کردن روی آیکون زبان روی پنل بود اینستکه دوباره نمیرم سراغش.
اگه دوست داری میتونی بذاری روی  کپس لاک بعد حروف بزرگ رو با شیفت تایپ کنید

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #48 : 23 اسفند 1401، 01:21 ب‌ظ »
سلام رفقا.

چون با Alt+Shift عادت کرده ام و در ضمن مدام با ویندوز هم سروکار دارم برای اینکه مدام قاطی نکنم بهتره روی همین دو تا باشه که ظاهرا نمیشه.
با آلت و شیفت چپ امتحان کردی؟
بله هرجورش که بگی امتحان کردم نشد که نشد.

یک چیز جالب بگم الان با فدورا لایو آمدم توی سایت و دارم مینویسم. وخیلی راحت کلید های میانبر تنظیم شد و داره کار میکنه میبینید که.فقط هنوز نمیدانم که فدورا مخزن گرافیکی داره یا اینهم مثل دبیانه که یکی از دوستان گفت باید برای هر نرمافزاری تقاضا نامه ی رسمی و مهر شده بفرستم بالا تا پس از موافقت نصب بشه. ظاهر Xfce اینهم مثل دبیانه است. میشه این ترکیب را عوض کنم با آن شکلی که در لینوکس مینت دیده ام یعنی منوی Application Finder بره گوشه ی سمت چپ وپایین؟اگر متوجه حرفم نشدین بگین تا یک عکس ازش پیدا کنم و با عکس منظورم را نشان بدم.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
« پاسخ #49 : 23 اسفند 1401، 01:23 ب‌ظ »
آره درسته. من نسخه ی اکس اف سی ای رو امتحان نکردم ولی نسخه ی گنوم فروسگاه داره.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #50 : 23 اسفند 1401، 01:31 ب‌ظ »
موقع نصب فدورا هم آن سختی های دبیان پیش میاد یا راحت نصب میشه؟
منظورم اینه که چطور پارتیشن بندی کنم و آیا آن GTP یا MBR را باز میخواد یا نه؟و کلا چه نکاتی را باید رعایت کنم که بمشکل برنخورم.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #51 : 23 اسفند 1401، 01:36 ب‌ظ »
اینجا یک چیزی پیدا کردم اسمش اینه: Software Management این همان مخزنه؟ فعلا که خالیه.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
« پاسخ #52 : 23 اسفند 1401، 01:38 ب‌ظ »
موقع نصب فدورا هم آن سختی های دبیان پیش میاد یا راحت نصب میشه؟
منظورم اینه که چطور پارتیشن بندی کنم و آیا آن GTP یا MBR را باز میخواد یا نه؟و کلا چه نکاتی را باید رعایت کنم که بمشکل برنخورم.
نصب فدورا تقربیا به راحتی اوبونتو عه. فقط پارتیشن بندی داره که اوبونتو نداره اونم یکم دقت میخواد. مستر بوت و جی پی تی هم خودش درست میکنه. شما دیگه ته سختی توی پارتیشن بندی رو با fdisk میبینید.پارتیشن هاش هم یدون بوت /boot/efi بک گیگ بدید بعد یدونه هم روت بدید.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2616
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #53 : 23 اسفند 1401، 01:53 ب‌ظ »
ویندوز هم از super + space پشتیبانی میکنه. ؛/
شما چون مبتدی هستید بهتره با همون دبیان که مدیر بستش apt هست برید
« آخرین ویرایش: 23 اسفند 1401، 01:54 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
« پاسخ #54 : 23 اسفند 1401، 01:57 ب‌ظ »
بله ویندوز هم از ویندوز+اسپیس پشتیبانی میکنه.حالا یه جوری میگی که انگاری برای تازه کار فدورا مناسب نیست. من خودم با فدورا ورک استیشن ۳۶ شروع کردم(گنوم) حالا بعدش کی دی ای ریختم.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #55 : 23 اسفند 1401، 02:13 ب‌ظ »
نمیدانم که فدورا مخزن گرافیکی داره یا اینهم مثل دبیانه
مخزن گرافیکی دیگه چیه؟؟! منظورت یک نرم‌افزار گرافیکی است که برنامه‌هارو نصب بکنه؟ gnome software هم برای دبیان و هم فدورا وجود داره.
یکی از دوستان گفت باید برای هر نرمافزاری تقاضا نامه ی رسمی و مهر شده بفرستم بالا تا پس از موافقت نصب بشه.
وات؟!!

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #56 : 23 اسفند 1401، 03:15 ب‌ظ »

[/quote]نصب فدورا تقربیا به راحتی اوبونتو عه. فقط پارتیشن بندی داره که اوبونتو نداره اونم یکم دقت میخواد. مستر بوت و جی پی تی هم خودش درست میکنه. شما دیگه ته سختی توی پارتیشن بندی رو با fdisk میبینید.پارتیشن هاش هم یدون بوت /boot/efi بک گیگ بدید بعد یدونه هم روت بدید.
[/quote]
یعنی یک پارتیشن efi  باید از همان اول در مرحله ی نصب درست کنم و یک /  ولی میخوام Homeجدا باشه که اگر برای سیستم عامل مشکلی مثلا موقع آپدیت یا آپ گرید پیش آمد فایلهام از بین نره. حالا به پارتیشن / چقدر فضا بدم؟
این fdisk را کجا میبینم. منظور همان درون پنجره ی نصب و پارتیشن بندی است یا کاری باید بکنم تا ببینمش؟
نقل‌قول

برادر منهم دوست داشتم که با دبیان ادامه بدم ولی ظاهرا دبیان راضی نمیشه.شما هم نهایت زحمت را کشیدین ولی براه نمیاد چه کنیم باز شما راه حلی دارید بگید تا بکنم.روی ویندوز هایی که من کار میکنم همان میان بر ها که گفتم میزان شده و حالا منطقی نیست که همه را با دبیان تنظیم کنم. بعلاوه چند بار گفتم که آن کلیدهای سوپر+ فاصله هم اگر دباره بتوانم کاربیندازم هم یک دردسر دیگری داشت که گفتم آن میانبر ها مستقیم زبان عوض نمیکرد بلکه یک پنجره ی کوچک دیگر باز میکرد و با کلید های چپ و راست باید زبان را های لایت میکردم تا بشه. پس یک جواریی راحت و سریع نبود قبول داری؟

نقل‌قول
مخزن گرافیکی دیگه چیه؟؟!
والله منهم کوچکترین علاقه ای ندارم که این اسمها را یاد بگیرم دوستان گفتند ما هم همانها را میگیم شما بگید چه بنامم آن مخزن ابزاری که وقتی اجراش میکنی (درلینوکس مینت دیدم) و پر است از نرمافزارهای گوناگون که میشه اضافه شان کرد.ایکاش شما زودتر میامدی واین اسم را میگفتی . میگم که این توزیع ها بیشترین هنرشان را گذاشتن برسر اسمها مختلف به اپلیکیشن ها دادن.من تاحالا فکر میکردم گنوم فقط مربوط به یکی از انواع شکل دسکتاپ است.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #57 : 23 اسفند 1401، 03:39 ب‌ظ »
نقل‌قول
مخزن گرافیکی دیگه چیه؟؟! منظورت یک نرم‌افزار گرافیکی است که برنامه‌هارو نصب بکنه؟ gnome software هم برای دبیان و هم فدورا وجود داره.

چون خیلی با اطمینان گفتی که این مخزن در دبیان هم هست و نامش gnome software است کنجکاو شدم ببینم چرا بچشم من نخورده چنین اسمی. این بود که فدورا را بستم آمدم روی دبیان باز پیداش نمیکنم. میشه بگی در زیر مجموعه ی کدام کتگوری هست؟ چون اسمش را  که در جستجو مینویسم هیچی نمیاد.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
« پاسخ #58 : 23 اسفند 1401، 05:07 ب‌ظ »
نقل‌قول

چون خیلی با اطمینان گفتی که این مخزن در دبیان هم هست و نامش gnome software است کنجکاو شدم ببینم چرا بچشم من نخورده چنین اسمی. این بود که فدورا را بستم آمدم روی دبیان باز پیداش نمیکنم. میشه بگی در زیر مجموعه ی کدام کتگوری هست؟ چون اسمش را  که در جستجو مینویسم هیچی نمیاد.
فکر کنم اکس اف سی ای مستقیم نداردش باید نصبش کنید بصورت غیرگرافیکی .
sudo apt install gnome-software

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #59 : 23 اسفند 1401، 05:23 ب‌ظ »
نقل‌قول

بذار اول چندتا چیز رو بهت توضیح بدم که کامل متوجه شی.

ببین «مخزن» یا «مخزن نرم‌افزاری» یه جاییه که بسته‌های نرم‌افزار‌ی توزیعتون داخلش قرار داده می‌شن تا شما از اونجا نرم‌افزار دلخواهت رو نصب کنی، یه چیزی مثل گوگل پلی و اف‌دروید. در ترمینال، بسته‌های دبیان با دستور apt و بسته‌های فدورا با دستور dnf نصب می‌شن، به این‌ها میگن مدیر بسته یا پکیج منیجر. gnome software هم یک نرم‌افزار گرافیکیه که از مدیر بسته توزیعتون مثل apt و dnf و ... برای نصب نرم‌افزار استفاده می‌کنه و چون گرافیکیه کار رو برای کاربر راحت‌تر می‌کنه. البته مشکلاتی هم داره و هنوز داره توسعه داده می‌شه. اگه میزکارتون گنوم هست، اسمش Software است. چندتا نرم‌افزار دیگه هم برای نصب بسته به‌صورت گرافیکی هستند، مثل دیسکاور یا سیناپتیک.