انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت خوب یا بد؟  (دفعات بازدید: 21903 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ به: کپی رایت خوب یا بد؟
« پاسخ #30 : 03 اردیبهشت 1390، 09:10 ب‌ظ »
هرچیزی مثلا جایگاه فرد دقیقا همونجایی که باید باشه! ما به افراد فقط به چشم نیروی کار نگاه نمی کنیم اصلا ما نگاه خاصی نداریم انارشی یعنی همین ! آنارشی یعنی هرچی دل تنگت می خواهد بگو! ولی این حق رو نداری که مردم رو مجبور کنی که به حرفت گوش کنند شما فرد ۶۰ ساله رو مثال زدید یعنی اینکه به این افراد احترام می زارید انارشی می گه شما آزادید که به این افراد احترام بزارید (یعنی اگه نمی خوای خب احترام نذار !ولی حق نداری که برای دیگران (به هر شکلی)تعیین تکلیف کنی که به دیگران احترام بذارند یا نه!)دیدگاه ما در باره ی همه چیز(به غیر از یک سری اصول کوچیک مثل آزادی و برابری مطلق)پویا است یعنی الن جامعه می خواد که به یک کار افتاده کمک کنه ولی دو ماه بعد خود جامعه (برایند تصمیمات تک تک مردم)که نه باید از کار افتاده ها بروند بمیرند!البته تا اونجایی که می دونم هیچ فردی(در واقع اکثریت) راضی نمی شه که با پدر و مادرش همچین کاری بکنه
بله در همون لحظه ی ابتدایی وآغازین باید همه ی افراد بخواهند وآنارشیست ها هم برای همینه که فعالیت می کنند البته چون هیچ سرزمین بدون صاحبی پیدا نمی شه که آنارشیستها برن اونجا مجبورند که یک حکومت رو از بین ببرند تا جایی برای زیستن پیدا کنند (البته بیشتر آنارشستها جهان وطنی هستند)
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
« پاسخ #31 : 04 اردیبهشت 1390، 08:47 ق‌ظ »
پس به یه مشکل برخوردیم!
اونم نبودن ثبات در جامعه!
مثلا من اگه با شما یه قرارداد ببندم که شما برام یه خونه بسازی(مثلا) حالا شاید بگی خوب قانون نداره که خوب پس اگه من برات یه کاری بکنم و ازت بخوام که برام خونه بسازی
اومدیم و شما یهو وسط کار بیخیال شدی عشقت نکشید خونه رو بسازی تکلیف چیه؟!

یا مثلا شما یه حکومت ساختین حالا حکومتهای دیگه نمیتونن به شما اطمینان کنن!
چون شما قانون رو دوست ندارین اگه بهشون بگید آقا ما میایم کمکتون میکنیم ولی شما باید فلان کار رو بکنید اونا قبول نمیکنن چون میدونن ممکنه شما یهو عشقتون نکشه بهشون کمک کنین!

راستی ببخشید من این چند وقته فرصت تحقیق و ... ندارم من هنوز نتونستم برم یه تحقیق درست حسابی بکنم ببینم آرتاشی چیه!

ولی کلیتی رو از شما گرفتم
از نظر تءوری کار قشنگیه ولی از نظر عملی به سرعت میاد پایین مگر اینکه یه تغییرات شدیدی توی عمل توش پیدا بشه!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #32 : 04 اردیبهشت 1390، 09:59 ق‌ظ »
نقل‌قول
مثلا من اگه با شما یه قرارداد ببندم که شما برام یه خونه بسازی(مثلا) حالا شاید بگی خوب قانون نداره که خوب پس اگه من برات یه کاری بکنم و ازت بخوام که برام خونه بسازی

اونوقت خود جامعه به اون فرد اعتماد نمیکنه و فرد رو تنبیه میکنن. مثلا دیگه کار دستت نمیدن. در کل من فکر نمیکنم روابط به هم بریزه.
شما مگه همه ی کارها رو بخاطر قانون و مجازات انجام میدین؟ پس عرف و وجدان و... کجا میره؟

بقیه رو هم خود برهانی جان پاسخ بدن بهتره. ;)
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
« پاسخ #33 : 04 اردیبهشت 1390، 11:39 ق‌ظ »
نقل‌قول

اونوقت خود جامعه به اون فرد اعتماد نمیکنه و فرد رو تنبیه میکنن. مثلا دیگه کار دستت نمیدن. در کل من فکر نمیکنم روابط به هم بریزه.
شما مگه همه ی کارها رو بخاطر قانون و مجازات انجام میدین؟ پس عرف و وجدان و... کجا میره؟

خوب یارو که داره برای افراد دیگه جامعه خونه میسازه از تو خوشش نیومده میگه من نمیسازم!

راستی من یخورده تحقیق کردم (البته یه نگاه اجمالی انداختم) آرتاشیسم میشه ضد حکومت
اگه این ضد حکومت تبدیل بشه به حکومت واحد خیلی حال میده!
یعنی دیگه جنگی نباشه بین کشورها چون همه یکیند
این چیزیه که من دوست دارم!
بی قاونونی بده!
سید برهانی یجا گفت بدید مادی  و منفعت همه توی این دیدگاه دیده نمیشن!
ولی توی صحبتاش داره میگه دقیقا به این دید دیده میشن!
یکی دیگه از مشکلهای این جامعه اینه که بی نظمی ایجاد میشه
الان هیچ مثال خوبی توی ذهنم نیست ولی یه مثال خیلی الکی میزنم ;D
مثلا شما یه فرد این جامعه باشی و خوب طبیعیه که توی این جامعه چون قانون وجود نداره تو خودت باید برای احقاق حقت اقدام کنی!
حالا تو میخوای بری نون بخری توی ذهن تو یه قاونونی هست که میگه زنبیل میزارم میرم و ۱۰ دقیقه بعد میام اینجوری برای جامعه مفید تره چون میتونم توی این ۱۰ دقیقه به جامعه کمک کنم بجای اینکه منتظر باشم
میری میای میبینی یه نفر اومده زنبیلتو ندیده گرفته و جلوی جای تو واساده
خوب باید احقاق حق کنی
پس بهش میگی ببخشید آقا اینجا جای منه زنبیلم گذاشتم!
از اونطرف چون قانونی وجود نداره و هرکس قاونون خودش. یارو واسش این تعریف نشده که میتونی زنبیل بذاری و بری بعد بیای ! و اونم میخواد به حقش برسه!
پس میگه نه آقای محترم با زنبیل که نمیشه جا گرفت باید سرجات وایمیستادی!
تو میگی نه من توی اینمدت ۱۰ دقیقه به جامعه خدمت کردم پس کار درستیه!
یارو میگه من اینجا جامه حالا چی میگی!
شما نمیخوای حقت ضایع بشه اونم نمیخواد پس یارو چاقو رو در میاره و شما رو میکشه!
جامعه هم نمیاد تردش کنه تنها به این دلیل که شما رو کشته . چون شما میخواستی توی صف بزنی پس حقت بوده که بمیری!
از طرف دیگه اگه شما هم اینکارو بکنی نمیان بکشنت چون اون میخواسته توی صف بزنه!

تازه توی این جامعه فرضا یه دزد که از تعدادی از افراد جامعه دزدی کرده پیدا بشه
حالا یه چیزی پیش میاد اینجا اون اینکه هیچ نهاد تخصصی ای نیست که دنبال اون بگرده و مردمی که دزدی ازشون شده باید دنبال دزد بگردن و احتمالا هم جدا جدا این کارو بکنن چون نمیدونن دزدشون یکی هست یا نه!
خوب اگه دزد حرفه ای باشه هرگز پیدا نمیشه چون مردم تخصص دزد پیدا کردن رو ندارن!
و اداره پلیس هم معنی نداره چون قاونونی نیست!
حالا گیریم دزد رو یه عده پیدا کردن!(چه جوری؟ به سختی)
حالا یکی از کسایی که ارزش دزدی شده میگه از وسط جرش بدین یکی دیگه میگه نه زندانش کنین یکی میگه ببخشینش!
از اونجایی که رای با اکثریت وجود نداره توی این جامعه این دزد رو چه بلایی سرش میارن؟!
خوب شاید بگین جامعه تردش میکنه !!
برای اون مهم نیست اون برای بدست اوردن نون شب نیازی به منت کشیدن دیگران نداره!
میره دزدی تردش هم بکنن دزدیشو میکنه!

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #34 : 04 اردیبهشت 1390، 11:52 ق‌ظ »
همونطور که گفتید مثال خیلی عجیبی زدید  :o

آخه مگه الان برای این مورد قانونی وجود داره؟ چیزی که این روابط رو بوجود میاره عرفه. شما الان اگه یکی جاتو بگیره هم مثل همون میشه. نمیتونید برید دادگاه شکایت کنید که!!!

این که میگید یارو واسش تعریف نشده ربطی به قانون نداره. این تعریفی هست که جامعه ایجاد میکنه. یعنی همون عرف.
عرف اینه که من تو صف بایستم. و اگر نایستم نون گیرم نمیاد . اگه جنجال به پا کنم شخصیت خودم رو زیر سوال میبرم.
شما همش اسم جامعه رو میارید ولی در مورد فرد صحبت میکنید.
در ضمن آنارشیسم چیزی نیست که بگیم امروز و فردا با یه قیام پیروز میشه. آنارسیشم وقتی کامل میشه که همه ی مردم به اون سطح از فهم و شعور برسن که بقای خودشون رو در سعادت جامعه ببینن. نمیشه با شرایط الان اون رو دید.
آقای برهانی به من یه جا گفتن ' یا انسان ها به اونجا میرسن و یا ناگزیر حذف میشن ( از نظر زیست شناسی ' گرچه خیلی موافق نیستم با این مورد ولی منظور اینه که اینطور جامعه ای نیازمند تکامل عقلی تک تک افراد اون هست. برای همین خیلی ها به آنارشیست ها میگن آرمان گرا.
وقتی ما به اون سطح از فهم برسیم که زحمات سازنده ی نرم افزار رو درک کنیم هیچ وقت هیچ نیازی به قانون برای حفظ حقوق نویسنده نخواهد بود.

من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #35 : 04 اردیبهشت 1390، 12:51 ب‌ظ »
با تشکر از آقا مسعود خیلی از حرفایی رو که می خواستم بگم رو زدید ولی برای اینکه نظر خودمم رو بگم یکمی اظافه اش می کنم
پس به یه مشکل برخوردیم!

چون شما قانون رو دوست ندارین اگه بهشون بگید آقا ما میایم کمکتون میکنیم ولی شما باید فلان کار رو بکنید اونا قبول نمیکنن چون میدونن ممکنه شما یهو عشقتون نکشه بهشون کمک کنین!

راستی ببخشید من این چند وقته فرصت تحقیق و ... ندارم من هنوز نتونستم برم یه تحقیق درست حسابی بکنم ببینم آرتاشی چیه!

از نظر تءوری کار قشنگیه ولی از نظر عملی به سرعت میاد پایین مگر اینکه یه تغییرات شدیدی توی عمل توش پیدا بشه!
می دونی دو تا موضوع هست که هیچ ربطی به هم ندارن یکی قانون و دیگری تعهدات هست اولیش توسط شخص دیگری(یا پادشاه یا مجلس) از طرف شما نوشته می شه و شما رو مجبور می کننه که ازش تبعیت کنید ولی دومیش خود شما اون رو قبول می کنید و هیچ کسی هم شما رو مجبور نمی کنه یک مثال بزنم نمی دونم سن فرومی شما می رسه یا نه ولی امضای قبلی من بند ۱۴ قوانین(که قانون نیست در حقیقت تعهدات هست) بود می تونید از ناظرین بپرسید هرکسی که این بند رو زیر پا می زاشت به محض دیدن گزارش می دادم و با کاربر خاطی کلاهمون می رفت تو هم ! می بینی من آنارشیست هستم وهم مدافع تعهدات ! آنارشی به معنی بی نظمی نیست ترجمه ی اشتباه هرج و مرج رو ولش کن (می دونی مثل نودیسم می مونه که ترجمه ی فوق گمراه کننده ای مثل برهنه گرایی داره)تر جمه ای که من می پسندم اقتدار گریز هست آنارشیسم به معنی نوع خاصی از نظم هست ما با قانون مخالفیم نه با نظم ! 
ما حکومت نمی سازیم (چون خودش خودش رو نقض می کنه) نمی دونم قوانین صادرات و واردات چجوریه ولی مطمئنم که حد اقل بعضی از داد وستد ها افراد با هم انجام می دهند و به دولت هم کاری ندارند (البته به قوانین دو دولت کار دارند ولی به خود دولت نه)که خب  همه ی داد و ستد ها اینطوری می شن حرفهای آقا مسعود هم در این باره قبول دارم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #36 : 04 اردیبهشت 1390، 01:18 ب‌ظ »
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85

کسایی که می خوان بدونن آنارشیسم چیه!
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #37 : 04 اردیبهشت 1390، 01:25 ب‌ظ »
نقل‌قول

خوب یارو که داره برای افراد دیگه جامعه خونه میسازه از تو خوشش نیومده میگه من نمیسازم!

راستی من یخورده تحقیق کردم (البته یه نگاه اجمالی انداختم) آرتاشیسم میشه ضد حکومت
بی قاونونی بده!
مثلا شما یه فرد این جامعه باشی و خوب طبیعیه که توی این جامعه چون قانون وجود نداره تو خودت باید برای احقاق حقت اقدام کنی!
حالا تو میخوای بری نون بخری توی ذهن تو یه قاونونی هست که میگه زنبیل میزارم میرم و ۱۰ دقیقه بعد میام اینجوری برای جامعه مفید تره چون میتونم توی این ۱۰ دقیقه به جامعه کمک کنم بجای اینکه منتظر باشم
خوب باید احقاق حق کنی
از اونطرف چون قانونی وجود نداره و هرکس قاونون خودش. یارو واسش این تعریف نشده که میتونی زنبیل بذاری و بری بعد بیای ! و اونم میخواد به حقش برسه!
جامعه هم نمیاد تردش کنه تنها به این دلیل که شما رو کشته . چون شما میخواستی توی صف بزنی پس حقت بوده که بمیری!

حالا یه چیزی پیش میاد اینجا اون اینکه هیچ نهاد تخصصی ای نیست که دنبال اون بگرده و مردمی که دزدی ازشون شده باید دنبال دزد بگردن و احتمالا هم جدا جدا این کارو بکنن چون نمیدونن دزدشون یکی هست یا نه!
حالا یکی از کسایی که ارزش دزدی شده میگه از وسط جرش بدین یکی دیگه میگه نه زندانش کنین یکی میگه ببخشینش!
از اونجایی که رای با اکثریت وجود نداره توی این جامعه این دزد رو چه بلایی سرش میارن؟!
ما با چه پلیسی مخالفیم ؟ ما با پلیسی مخالفیم که ضامن اجرای قوانین باشه ! نه با پلیسی که از ما محافظت کنه! بین این دو تا فرق هست !(دقت کردی چه قدر این جمله ی آخری رو گفتم ;D ) قانون از ما حمایت نمی کنه بلکه قانون فقط ابزاریست برای محدود کردن و اجبار ما که توسط حکومت تهیه می شه در واقع قانون  بیشتر از حکومت (یا ایدئولوژی پشت حکومت مثلا برای ما می شه اسلام نگاه کنید الان واقعا قانون بیشتر از ما محافظت می کنه یا از دستورات اسلام؟ )محافظت می کنه تا انسان ها ! این دیدگاهی که شما پیدا کردید دید آنارشیسم نیست بلکه دیدگاه بدوی گراها و اکو-انارشیسم هست(که خیلی کم هستند در واقع آنارکوفمنیستها خیلی ااز این دسته بیشترند) ما پیشرفتهای که با تجربه و علم باعث پدیدار شدن افراد تخصصی شدن رو نادیده نمی گیرم (ما که انسانیم هیچ ! ولی خیلی از گونه های دیگه (نه تنها ایپهای بزرگ)مثل پرندگان هم کارهای تخصصی انجام می دن و آموزش می بینند مثلا گروهی فقط برای دیده بانی تخصصی می شن)
اما در مورد دزده! جامعه ی ایدال ما کسی به خاطر نون شب نمی ره دزدی ! اصلا چرا دزد ها به وجود اومدن ؟ چرا دیگر گونه های جانوری به خاطر نون شب از هم گونه ای خودشون دزدی نمی کنند؟ (شما چه جوابی به این پرسش ها می دهید) فراموش نکنید که اگر حکومت نباشه منابع بین همه ی افراد جامعه تقسیم می شه و دیگر چیزی به نام صندوق دولت ، صندوق ذخیره ی ارزی یا هر صندوق حکومتیه دیگری وجود نداره دیگه کسی با پول من و شما برج نمی سازه و من حق خودمم رو دارم وکسی حق من رو نمی خوره که من بخوام حق کس دیگری رو بگیرم (تیکه ی آخری خیلی احساسی شد ؟نه؟)در ثانی در جامعه ی آنارشی که آدما دقدقه های بی مورد نداشته باشند که الان من پول می خوام یا ممکنه که بعدا پول بخوام پس به کسی کمک نمی کنم بیشتر آنارشی ها با پول مخالفند  در ثانی کمک و فداکاری صفتیه که فقط موجودات تکامل یافته تونستند بهش دست پیدا کنند و انسان به طور ذاتی دوست داره که به دیگران کمک کنه حتی در بعضی از گونه های پرنده ها ، پرنده ها سر  کمک به دیگران با هم رقابت می کننند ! بیشتر ما ها تجربه رویارویی با مورچه ای که غذاییی رو نمی بینه رو داشتیم ! (من که داشتم) بیشتر ما ها اولین کاری که می کنیم اینکه غذا رو می ندازیم جلوش تا ببینه البته اون هم می بینه ولی از کنارش رد می شه! دو نکته هست اولیش اینکه چرا ما به مورچه کمک کردیم ؟ دومیش اینکه چرا اون مورچه اون غذا رو بر نداشت؟ جواب این دو سوال توی رفتار شناسی و سوسیوبیولوژی هست( این سوالات رو بهش می گن سوالات چرایی یعنی مهم نیست که در این فرآیند چه ماده ای ترشح می شه و در کجا اثر می کنه(این رو بهش می گن سوالات چگونگی)و فقط مهم اینکه چرا این رفتار انتخاب شده) هر وقت وقت کرید بخون چون اگه بخوام من توضیح بدم تا شب باید بشینم بنویسم

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #38 : 04 اردیبهشت 1390، 02:13 ب‌ظ »
سید وحید رضا برهانی
دوست گرامی من. جامعه آنارشی که در آن همه به فکر هم هستند و همه با هم بایدها و نبایدها را می سازند و به قانون نیازی ندارند همان شهر کاملی است که بشر از ابتدای زندگی به دنبالش می گردد تا امروز و آینده. چطور ممکن است کسی اختراع کند و انسانی که همواره به دنبال منافع خود بوده است در ازای این اختراع رایگان به پدیدآورنده کمک کند؟ این همان انسان کاملی است که افسانه ها از آن باد کرده اند.  پس قانون خوب است چرا که با دید منطقی به این افسانه می نگرد:‌ آدمی هرگز به شهر کامل دست نخواهد یافت چرا که خلق و خوی آدمی مانند حیوان است با این تفاوت که این انسان ناطق است (نطق درون). پس نباید کپی کنند چون بشر به صورت طبیعی علاقه ای ندارد که در برابر دریافت سود، ضرری دهد.
درست است که همیشه حق با اکثریت نیست اما به رک ترین صورت ممکن می توان گفت چاره ای جز این نیست. درباره سنگسار هم گفتید این یک رسم بدوی است که به دلیل توحش کسانی که آن را انجام می داده اند و این توحش تا به امروز هم ادامه داشته، سنگسار به حکمی ایدئولوژیک تبدیل شده و این با قانون بسیار متفاوت است.

دوست گرامی lsf
در پاسخ به شما بگویم که خیر اخلاق همان ایدئولوژی نیست. اخلاق آن از جمله بدیهیات است و ایدئولوژی هرگز از بدیهیات نبوده است به همین دلیل است که همواره ناچار است از بدیهیات اخلاقی استفاده کند تا بتواند در اندیشه مردم رسوخ نماید. پیش از این که هر دینی بگوید دزدی و دروغ بد است، اخلاق به این اصل دست یافته بود. بحث بسیار گسترده اما در بند سیاست های ایدئولوژیک گرفتار است.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
« پاسخ #39 : 04 اردیبهشت 1390، 05:33 ب‌ظ »
سید وحید رضا برهانی
دوست گرامی من. جامعه آنارشی که در آن همه به فکر هم هستند و همه با هم بایدها و نبایدها را می سازند و به قانون نیازی ندارند همان شهر کاملی است که بشر از ابتدای زندگی به دنبالش می گردد تا امروز و آینده. چطور ممکن است کسی اختراع کند و انسانی که همواره به دنبال منافع خود بوده است در ازای این اختراع رایگان به پدیدآورنده کمک کند؟ این همان انسان کاملی است که افسانه ها از آن باد کرده اند.  پس قانون خوب است چرا که با دید منطقی به این افسانه می نگرد:‌ آدمی هرگز به شهر کامل دست نخواهد یافت چرا که خلق و خوی آدمی مانند حیوان است با این تفاوت که این انسان ناطق است (نطق درون). پس نباید کپی کنند چون بشر به صورت طبیعی علاقه ای ندارد که در برابر دریافت سود، ضرری دهد.
درست است که همیشه حق با اکثریت نیست اما به رک ترین صورت ممکن می توان گفت چاره ای جز این نیست. درباره سنگسار هم گفتید این یک رسم بدوی است که به دلیل توحش کسانی که آن را انجام می داده اند و این توحش تا به امروز هم ادامه داشته، سنگسار به حکمی ایدئولوژیک تبدیل شده و این با قانون بسیار متفاوت است.

دوست گرامی lsf
در پاسخ به شما بگویم که خیر اخلاق همان ایدئولوژی نیست. اخلاق آن از جمله بدیهیات است و ایدئولوژی هرگز از بدیهیات نبوده است به همین دلیل است که همواره ناچار است از بدیهیات اخلاقی استفاده کند تا بتواند در اندیشه مردم رسوخ نماید. پیش از این که هر دینی بگوید دزدی و دروغ بد است، اخلاق به این اصل دست یافته بود. بحث بسیار گسترده اما در بند سیاست های ایدئولوژیک گرفتار است.

خوب ممنون ولی منظورم یه چیز دیگه بود!
مثلا اینکه اخلاقیات جزو پایه هاست!

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
« پاسخ #40 : 04 اردیبهشت 1390، 05:46 ب‌ظ »
با تشکر از آقا مسعود خیلی از حرفایی رو که می خواستم بگم رو زدید ولی برای اینکه نظر خودمم رو بگم یکمی اظافه اش می کنم
پس به یه مشکل برخوردیم!

می دونی دو تا موضوع هست که هیچ ربطی به هم ندارن یکی قانون و دیگری تعهدات هست اولیش توسط شخص دیگری(یا پادشاه یا مجلس) از طرف شما نوشته می شه و شما رو مجبور می کننه که ازش تبعیت کنید ولی دومیش خود شما اون رو قبول می کنید و هیچ کسی هم شما رو مجبور نمی کنه یک مثال بزنم نمی دونم سن فرومی شما می رسه یا نه ولی امضای قبلی من بند ۱۴ قوانین(که قانون نیست در حقیقت تعهدات هست) بود می تونید از ناظرین بپرسید هرکسی که این بند رو زیر پا می زاشت به محض دیدن گزارش می دادم و با کاربر خاطی کلاهمون می رفت تو هم ! می بینی من آنارشیست هستم وهم مدافع تعهدات ! آنارشی به معنی بی نظمی نیست ترجمه ی اشتباه هرج و مرج رو ولش کن (می دونی مثل نودیسم می مونه که ترجمه ی فوق گمراه کننده ای مثل برهنه گرایی داره)تر جمه ای که من می پسندم اقتدار گریز هست آنارشیسم به معنی نوع خاصی از نظم هست ما با قانون مخالفیم نه با نظم !  
ما حکومت نمی سازیم (چون خودش خودش رو نقض می کنه) نمی دونم قوانین صادرات و واردات چجوریه ولی مطمئنم که حد اقل بعضی از داد وستد ها افراد با هم انجام می دهند و به دولت هم کاری ندارند (البته به قوانین دو دولت کار دارند ولی به خود دولت نه)که خب  همه ی داد و ستد ها اینطوری می شن حرفهای آقا مسعود هم در این باره قبول دارم
۱.اضافه نه اظافه!
این قانونه که اضافه رو اینجوری بنویسین!
اگه اینجوری ننویسین مردم گیج میشن ولی تردتون نمیکنن!چون علاقه مندن ببینن چی نوشتین ;D
۲.تعهدات:
تعهدات یجورایی همون قانونهان دیگه!

نقل‌قول

بی قاونونی بده!
خوب باید احقاق حق کنی

ما با چه پلیسی مخالفیم ؟ ما با پلیسی مخالفیم که ضامن اجرای قوانین باشه ! نه با پلیسی که از ما محافظت کنه! بین این دو تا فرق هست !(دقت کردی چه قدر این جمله ی آخری رو گفتم ;D ) قانون از ما حمایت نمی کنه بلکه قانون فقط ابزاریست برای محدود کردن و اجبار ما که توسط حکومت تهیه می شه در واقع قانون  بیشتر از حکومت (یا ایدئولوژی پشت حکومت مثلا برای ما می شه اسلام نگاه کنید الان واقعا قانون بیشتر از ما محافظت می کنه یا از دستورات اسلام؟ )محافظت می کنه تا انسان ها ! این دیدگاهی که شما پیدا کردید دید آنارشیسم نیست بلکه دیدگاه بدوی گراها و اکو-انارشیسم هست(که خیلی کم هستند در واقع آنارکوفمنیستها خیلی ااز این دسته بیشترند) ما پیشرفتهای که با تجربه و علم باعث پدیدار شدن افراد تخصصی شدن رو نادیده نمی گیرم (ما که انسانیم هیچ ! ولی خیلی از گونه های دیگه (نه تنها ایپهای بزرگ)مثل پرندگان هم کارهای تخصصی انجام می دن و آموزش می بینند مثلا گروهی فقط برای دیده بانی تخصصی می شن)
اما در مورد دزده! جامعه ی ایدال ما کسی به خاطر نون شب نمی ره دزدی ! اصلا چرا دزد ها به وجود اومدن ؟ چرا دیگر گونه های جانوری به خاطر نون شب از هم گونه ای خودشون دزدی نمی کنند؟ (شما چه جوابی به این پرسش ها می دهید) فراموش نکنید که اگر حکومت نباشه منابع بین همه ی افراد جامعه تقسیم می شه و دیگر چیزی به نام صندوق دولت ، صندوق ذخیره ی ارزی یا هر صندوق حکومتیه دیگری وجود نداره دیگه کسی با پول من و شما برج نمی سازه و من حق خودمم رو دارم وکسی حق من رو نمی خوره که من بخوام حق کس دیگری رو بگیرم (تیکه ی آخری خیلی احساسی شد ؟نه؟)در ثانی در جامعه ی آنارشی که آدما دقدقه های بی مورد نداشته باشند که الان من پول می خوام یا ممکنه که بعدا پول بخوام پس به کسی کمک نمی کنم بیشتر آنارشی ها با پول مخالفند  در ثانی کمک و فداکاری صفتیه که فقط موجودات تکامل یافته تونستند بهش دست پیدا کنند و انسان به طور ذاتی دوست داره که به دیگران کمک کنه حتی در بعضی از گونه های پرنده ها ، پرنده ها سر  کمک به دیگران با هم رقابت می کننند ! بیشتر ما ها تجربه رویارویی با مورچه ای که غذاییی رو نمی بینه رو داشتیم ! (من که داشتم) بیشتر ما ها اولین کاری که می کنیم اینکه غذا رو می ندازیم جلوش تا ببینه البته اون هم می بینه ولی از کنارش رد می شه! دو نکته هست اولیش اینکه چرا ما به مورچه کمک کردیم ؟ دومیش اینکه چرا اون مورچه اون غذا رو بر نداشت؟ جواب این دو سوال توی رفتار شناسی و سوسیوبیولوژی هست( این سوالات رو بهش می گن سوالات چرایی یعنی مهم نیست که در این فرآیند چه ماده ای ترشح می شه و در کجا اثر می کنه(این رو بهش می گن سوالات چگونگی)و فقط مهم اینکه چرا این رفتار انتخاب شده) هر وقت وقت کرید بخون چون اگه بخوام من توضیح بدم تا شب باید بشینم بنویسم

خوب اگه شما پلیس داشته باشین پلیس باید از چی تبعیت کنه؟!
کی رو باید دزد بدونه کی رو کلاه بردار؟!
اصلا یه دزد رو گرفت حالا چجوری مجازاتش کنه!
شما گفتین توی این جامعهچرا کسی باید دنبال دزدی باشه
فرض کنین من یه نفرم که بنا به دلایلی جامعه تردم کرده توی جامعه شما تنها راهی که برای زنده بودن دارم دزدیه!
گفتین شما بدنبال حکومت نیستین!
ولی یه جا دیگه گفته بودین آرتاشیسم باید یه حکومت رو نابود کنه بعد روش یه حکومت بسازه!
گفتین حیوانات برای نون شب از هم دزدی نمیکنن؟!
خب تا اونجایی که من توی این رازبقا ها و.. دیدم میکنن خوب هم میکنن!

حالا یه سوال از نظر خودتون این کار شدنیه؟!

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #41 : 04 اردیبهشت 1390، 06:16 ب‌ظ »
آنارشیسم رو اگر بخوام با لیبرالیسم که بیشتر کشورهای جهان بر مبنای اون هستند توضیح بدم. باید بگم لیبرالیسم می گه که همه چیز باید خصوصی و مردم نهاد باشه و لی یک حکومت باید هرچند کوچک ولی دست بالا را بگیرد ولی آنارشیسم می گوید با هر نوع حکومتی چه نوع استبداد اکثریت (دموکراسی فعلی) مخالف است. و تفاوت عمده لیبرالیسم و آنارشیسم این و تفاوتای جزیی م وجود داره. از مهمترین آنارشیسم ها می شه به نوام چامسکی فیلسوف معروف آمریکایی نام برد.

پلیس نباید از بالا تعیین و بر مردم تحمیل شود بلکه باید از طریق مردم و توسط خود مردم باشد. یعنی پلیس هم خصوصی باشه (یعنی خودم پلیس خودم تو پلیس خودت همه پلیس خودشون) . اقتصاد کامل دست خود مردم باشه. فرهنگ دست خودمون باشه. علم و ... دست خودمون باشه. در این دنیا جنگی نیست چون حکومتی نیست که بخواهد به خاطر منافع خودش جنگ راه بیندازد. و یا اصلا شاید مرزی نباشد.  جهانی رو تصور کنید شما بری تو استرالیا یه زبان مشترک جهانی حرف بزنی بری چین یه زیان مشترک جانی باشه! بدون هیچ محدودیتی و هم مردم دنیا انگار همشهری باشن! این شدنی اما نه امروز نه فردا بلکه چند صد سال دیگه!
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1390، 06:22 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
« پاسخ #42 : 04 اردیبهشت 1390، 07:28 ب‌ظ »
چرا بحث اينتوري شده؟؟؟؟؟؟

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
پاسخ به: پاسخ به: کپی رایت خوب یا بد؟
« پاسخ #43 : 04 اردیبهشت 1390، 07:53 ب‌ظ »
آنارشیسم رو اگر بخوام با لیبرالیسم که بیشتر کشورهای جهان بر مبنای اون هستند توضیح بدم. باید بگم لیبرالیسم می گه که همه چیز باید خصوصی و مردم نهاد باشه و لی یک حکومت باید هرچند کوچک ولی دست بالا را بگیرد ولی آنارشیسم می گوید با هر نوع حکومتی چه نوع استبداد اکثریت (دموکراسی فعلی) مخالف است. و تفاوت عمده لیبرالیسم و آنارشیسم این و تفاوتای جزیی م وجود داره. از مهمترین آنارشیسم ها می شه به نوام چامسکی فیلسوف معروف آمریکایی نام برد.

پلیس نباید از بالا تعیین و بر مردم تحمیل شود بلکه باید از طریق مردم و توسط خود مردم باشد. یعنی پلیس هم خصوصی باشه (یعنی خودم پلیس خودم تو پلیس خودت همه پلیس خودشون) . اقتصاد کامل دست خود مردم باشه. فرهنگ دست خودمون باشه. علم و ... دست خودمون باشه. در این دنیا جنگی نیست چون حکومتی نیست که بخواهد به خاطر منافع خودش جنگ راه بیندازد. و یا اصلا شاید مرزی نباشد.  جهانی رو تصور کنید شما بری تو استرالیا یه زبان مشترک جهانی حرف بزنی بری چین یه زیان مشترک جانی باشه! بدون هیچ محدودیتی و هم مردم دنیا انگار همشهری باشن! این شدنی اما نه امروز نه فردا بلکه چند صد سال دیگه!
اینکه شد اونی که من میگم!
من با این قسمت همشهری و ... موافقم همونجوری که قبلا هم گفتم ولی قانون نمیشه نباشه!
خب چیه مگه داریم ریشه یابی میکنیم! ;D

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #44 : 04 اردیبهشت 1390، 08:36 ب‌ظ »

اینکه شد اونی که من میگم!
من با این قسمت همشهری و ... موافقم همونجوری که قبلا هم گفتم ولی قانون نمیشه نباشه!
خب چیه مگه داریم ریشه یابی میکنیم! ;D

نقل‌قول
قانون مجموعه ای از دستورالعمل هاست که توسط مجموعه ای از موسسات به اجرا گذاشته می شود و به عنوان میانجی در روابط اجتماعی بین مردم عمل می کند. قانون معرب کلمه یونانی canon است که به فرانسه loi و به انگلیسی law ترجمه می‌شود. تا اینجا که مشکلی نیست.

کته حایز اهمیت در اینجا منشا قانون است. قانون حسب گرایشات مختلف منشا گوناگون دارد.  طرفداران مکتب حقوق طبیعی بر آنند که یکسری حقوق لاینفک برای انسان به واسطه انسان بودنش وجود دارد که بر تمامی حکام حاکم است و وطیفه اصلی حاکم کشف این مقررات و اجرای آن است. در دوران معاصر اثر این نطر را در ایجاد حقوق بشر جهانی می توان یافت یعنی حداقل قواعدی که انسان امروزی به واسطه بشر بودنش دارد مانندآنکه شهروندان باید از بازداشت خودسرانه و تفتیش بی دلیل منازل یا مصادره اموالشان در امان باشند.

شهروندان متهم به جنایت، سزاوار محاکمه سریع و علنی هستند و حق دارند که با شاکیانشان مخالفت یا از ایشان سوال نمایند. اگر این افراد محکوم شوند، مجازات بی رحمانه و غیر معمول برای آنان در نظر گرفته نمی شود. شهروندان را نمی توان به اجبار وادار به شهادت بر ضد خودشان نمود. این اصل، از شهروندان در برابر اعمال فشار، سوء استفاده یا شکنجه حمایت می‌کند و اقدام پلیس را به چنین رفتارهایی به شدت کاهش می دهد.

حاکمیت قانون بدان معنا است که هیچ فردی، چه رییس جمهور و چه یک فرد عادی از قانون بالاتر نیست.

نکته مهمش اینه حاکمیت قانون هیچ فردی بالاتر از قانون نیست. و بعد قانون خیلی هم بد نیست می تونه مثبت باشه ر چیزی پتانسیل بد بودن رو داره ولی قانونی درسته که:

نقل‌قول
حکومت‌های مردم سالار، قدرت را از طریق قانون به کار می بندند و خود ملزم به اطاعت از آن هستند. قوانین باید در جهت خواسته‌های مردم و نه هوس شاهان، زورگویان، مقامات نظامی، رهبران مذهبی یا احزاب خود گماشته باشد. مردم در حکومت‌های مردم سالار مشتاق پیروی از قانون هستند، چرا که از قواعد و دستورات خودشان اطاعت می کنند. هنگامی که قانون توسط مردمی گذاشته می‌شود که باید از آن اطاعت کنند به نطر میرسد عدالت به بهترین نحو ممکن برقرار می شود. میزان آزادی یک جامعه را می توان با درصد جمعیتی که زیر حاکمیت قانون هستند، سنجید.برای مثال در انگلستان حتی ملکه نیز خود را فرا تر از قانون نمی بیند و برای به کرسی نشاندن حرف خود به دنبال راهکارهای قانونی می گردد. برای حاکمیت قانون، یک دستگاه قدرتمند و مستقل قضایی لازم است که دارای اختیار، اقتدار، دارایی و اعتبار لازم جهت زیر سوال بردن مقامات حکومتی و حتی سران عالی رتبه در برابر قوانین و دستورات مملکتی باشد. (لذا اهمیت تفکیک قوا که یادگار برجسته منتسکیو می‌باشد در این جا مشخص میشود. ) از این رو قضات باید بسیار تعلیم دیده، متبحر، مستقل و بی طرف و البته هنرمندانی ماهر باشند. هنر قاضی در نحوه تفسیر درست قوانین و اجرای مناسب آن نمایان خواهد شد. البته آنان برای انجام وظیفه ضروری شان در نظام قانونی و قضایی باید به اصول مردم سالاری پایبند باشند. قوانین حکومت مردم سالار ممکن است سرچشمه‌های گوناگونی از قبیل: قانون هاى اساسى مکتوب، مصوبات و قواعد، تعالیم مذهبى و اخلاقى و آداب و رسوم فرهنگى داشته باشند. قوانین، بدون در نظر گرفتن منشا هایشان باید براى حفاظت از حقوق و آزادى هاى مردم پیش بینى هاى لازم را به عمل آورند:

از آن جا که شرط قانون، حمایت یکسان از همگان است، نمی تواند تنها برای یک فرد یا گروه قابل اجرا باشد.
پی نوشت:

آنارشیسم حکومت را قبول ندارد ولی قانون را قبول دارد ولی محدود و آن هم دست خود مردم. یعنی یک سری مسائل قرار دادی بین خودمون.

آنارشیسم فعلا قابل تحقق نیست ولی برای تحقق آن باید تلاش کرد و در امروز بهترین نوع و نزدیک تین نوع حکومت نزدیک به این ایده لیبرالیسمه که دولت و حکومت رو کوچک می کنه!

منبع ویکیپدیا
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1390، 08:42 ب‌ظ توسط finaprp »