انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کاربران لینوکس چه افرادی هستند؟  (دفعات بازدید: 15064 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
کاربران لینوکس چه افرادی هستند؟
« : 27 امرداد 1390، 01:40 ق‌ظ »
با سلام و عرض ادب.
می خواستم بدونم در کشور ما که اکثر آموزشگاهها ,مدارس و دانشگاه و کسانی که تازه شروع به یادگیری کامپیوتر می کنند با ویندوز و نرم افزار های وابسته به آن کار می کنند. چه کسانی به عنوان کاربران اصلی لینوکس محسوب می شوند؟
(خواهشا از بحث فلسفه و ایده و آزادی و آزاد اندیشیی و ... بیرون اومده و واقعیت ها را بنویسید.
مثلا دانش آموز یا بچه ای که اوقات فراغتش رو در گیم نت میگذرونه آیا لینوکس پاسخگوی نیازش هست؟ ( این فقط یک مثال)

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
پاسخ به: کاربران لینوکس چه افرادی هستند؟
« پاسخ #1 : 27 امرداد 1390، 03:16 ق‌ظ »
شبکه کاران  - سرور کاران - دانشجویان نرم افزار

« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1390، 03:20 ق‌ظ توسط doomhammer65ir »

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
« پاسخ #2 : 27 امرداد 1390، 10:50 ق‌ظ »
بیشتر کاربران لینوکس در ایران متخصصان شبکه و هکر ها هستن البته با توجه به رونقی که لینوکس به واسطه بهبود رابط گرافیکی در دنیا پیدا کرده در ایران هم مثل بقیه کشورها (البته به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت و موارد وابسته با ضریب رشد کمتر) خیلی از افراد عادی هم جذب این سیستم عامل شدن.
به طور کلی لینوکس در حال حاضر پاسخگوی همه نیازهای افراد عادی که دنبال راحتی صرف در استفاده از سیستم عامل هستن (مثل همون دانش آموز یا بچه ای که اوقات فراغتش رو در گیم نت میگذرونه) نیست ...
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #3 : 27 امرداد 1390، 11:00 ق‌ظ »
 + افرادی که جهت انجام کارشان نیاز به محاسبات زیاد و پیچیده دارند.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #4 : 27 امرداد 1390، 10:48 ب‌ظ »
+ کسایی که روبوتیک یا مدل سازی میکنن هم تو این فروم کم نبودن. + کسایی که کامپیوتر قدیمیشونو میخوان راه بندازنو ازش استفاده کنن.

من برای تعمیر کامپیوترم هم از لینوکس استفاده میکنم.

خیلیا اعتقاد دارن که آینده سیستم های عامل در دست لینوکس خواهد بود. یاد گرفتن لینوکس خیلی جالب بوده برام. اصولا با لینوکس کارهایی میشه کرد که با یه کامپیوتر ویندوزی نمیشه کرد و برعکسش هم درسته. مثلا با لینوکس نمیشه خیلی خوب بازی کرد. البته من کسایی رو هم میشناسم که تمام کارهاشون رو با لینوکس انجام میدن.

برای یه کاربر ساده که میخواد اینترنت بره و کارهای ساده انجام بده هم لینوکس خیلی خوبه چون کمتر ویروسی میشه و مخان نرم افزاری بهش کمک میکنن که برنامه هایی که نیاز داره رو پیداکنه و نصب کنه.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #5 : 28 امرداد 1390، 09:36 ق‌ظ »
سلام
بهتر بود که یک نظر سنجی راه می انداختی که آدما بگن (کسایی که از لینوکس استفاده می کردند!(البته که اینجا اوبونتو هست و نتایج اینجا قابل تعمیم نیست!(فروم های آرچ و اسلک و اوپن سوز رو هم باید حساب کنی تا به یک چیزی برسی))چکارند؟ البته فکر می کنم که بیشتر افراد باید باید با شبکه درگیر باشند البته من خودم با همه چی کار دارم الا شبکه ! وبازهم البته اینها اکثریت رو تشکیل نمی دهند بلکه دسته شون بزرگه ! یعنی مثلا ۲۰ درصد کاربران به همبن خاطر به نظرم واژه ی و عبارت «کاربران اصلی » زیاد درست نیست چون هیچ کدوم از این دسته های کاربران اون قدر بزرگ نیست که بشه گفت کاربران اصلی! سوال شما می شه به تعبیری مثل این :  مصرف کنندگان اصلی کاغذ چه کسانی هستند؟
من خودم به خاطر آزادبودنش اتخاب کردم (اگر که اوایل ایجاد جنبش - قبل از انحرافش به دست اوپن سورس- این رو می پرسیدی اکثریت هم همین رو می گفتند)و این واقعیت هست ! حالا شما می خواید انکارش کنید ، انکار کنید ، انکار اینکه ماست سفیده هیچوقت ماست رو سیاه نمی کنه!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
« پاسخ #6 : 28 امرداد 1390، 10:35 ق‌ظ »
با سلام دوست عزیز هدف من انکار موضوع یا کار خاص نیست.
وقتی از یک سیستم یا تکنولوژی صحبت می کنیم به هر حال کاربران خاصی داره که بیشترین استفاده از اون می برند.ممکن است از یک تکنولوژی یا یک سیستم همه بتونند استفاده کنند . اما گروهی موفق ترند که بتونند اولا اون تکنولوژی رو خوب بشناسند و دوم اونو به خوبی به کار ببرند.و هر کسی به نحو خاصی از او استفاده کنه.
مثال کاغذ زدی بله همه از اون به طریقی استفاده می کنند. اما به نوبه خودش کاربران خاصی داره که ممکن کار یا زندگیشون به اون وابسته باشه.
اینجا هم ما می خوایم بدونیم کاربران اصلی یا اون گروههای ویژه چه کسانی هستند .خوشبختانه تا بحال هم دوستان نظرات خوب و مناسبی دادند.در آخر هم حتما به یک جمع بندی کلی می رسم.
اینجا هر کس می تونه با توجه به استفاده ای که از لینوکس می کنه نظرش رو بگه.
شاید درست نباشه این مثال رو اینجا بزنم . یک نفر که کامپیوتر می خره تو ذهنش قبل از خرید شاید برای هدف خاصی میخره . یک گروه برای بازی . یک گروه برای کارهای اداری و دفتری. یک گروه برای استفاده از نرم افزارهای آموزشی . یک گروه کارهای گرافیکی . یک گروه برای خالی نبودن عریضه و کلاس و گذاشتن و کم نیاوردن.و...
به هر حال دوست داشتم شما از  لینوکس چه استفاده ای می کنی؟ شاید هم این برای خودش بتونه  یک موضوعی در پست جدید باشه.
با تشکر
« آخرین ویرایش: 28 امرداد 1390، 10:37 ق‌ظ توسط artclub »

آفلاین hashem_wolf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 188
    • گروه کاربران لینوکس گیلان
« پاسخ #7 : 28 امرداد 1390، 01:42 ب‌ظ »
هم اکنون در اکثر سازمان ها  و شبکه های گسترده و برنامه های مهم از سرویس دهنده های لینوکس داره استفاده میشه

مثلا در گیلان در هر هفته من  در حال پیکر بندی موردی یا  رفع مشکلات برخی از انها هستم!!

سرویس های مهمی در  لینوکس در ایران ارئه میگردد!
گروه کاربران لینوکس گیلان  در  http://www.gullug.org

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #8 : 28 امرداد 1390، 02:23 ب‌ظ »
با سلام دوست عزیز هدف من انکار موضوع یا کار خاص نیست.
وقتی از یک سیستم یا تکنولوژی صحبت می کنیم به هر حال کاربران خاصی داره که بیشترین استفاده از اون می برند.ممکن است از یک تکنولوژی یا یک سیستم همه بتونند استفاده کنند . اما گروهی موفق ترند که بتونند اولا اون تکنولوژی رو خوب بشناسند و دوم اونو به خوبی به کار ببرند.و هر کسی به نحو خاصی از او استفاده کنه.
مثال کاغذ زدی بله همه از اون به طریقی استفاده می کنند. اما به نوبه خودش کاربران خاصی داره که ممکن کار یا زندگیشون به اون وابسته باشه.
اینجا هم ما می خوایم بدونیم کاربران اصلی یا اون گروههای ویژه چه کسانی هستند .خوشبختانه تا بحال هم دوستان نظرات خوب و مناسبی دادند.در آخر هم حتما به یک جمع بندی کلی می رسم.
اینجا هر کس می تونه با توجه به استفاده ای که از لینوکس می کنه نظرش رو بگه.
شاید درست نباشه این مثال رو اینجا بزنم . یک نفر که کامپیوتر می خره تو ذهنش قبل از خرید شاید برای هدف خاصی میخره . یک گروه برای بازی . یک گروه برای کارهای اداری و دفتری. یک گروه برای استفاده از نرم افزارهای آموزشی . یک گروه کارهای گرافیکی . یک گروه برای خالی نبودن عریضه و کلاس و گذاشتن و کم نیاوردن.و...
به هر حال دوست داشتم شما از  لینوکس چه استفاده ای می کنی؟ شاید هم این برای خودش بتونه  یک موضوعی در پست جدید باشه.
با تشکر
می دونی احتمالا من دچار سوتعبیر شدم و بد برداشت کردم من فکر کردم که منظور شما از کابران اصلی ، عمده ی افرادی اند که از لینوکس استفاده می کنند ولی گویا منظور شما کاربرانی هست که بیشترین استفاده رو می برند (حالا نسبت به چی رو نمی دونم !)و همچنین موفق هم باید باشند
به هر حال هر چند نفهمیدم که منظورتون چیه ولی خوشحالم که دارید به جواب می رسید
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین HAMANN

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
« پاسخ #9 : 28 امرداد 1390، 07:56 ب‌ظ »
افرادی که به چیزهای محدود و آماده قانع نیستند.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 08 شهریور 1390، 08:22 ب‌ظ »
کاربرای اصلی لینوکس سه دسته هستن:
دسته‌ی اول افرادی که از یاد گرفتن لذت می‌برن و می‌خوان بفهمن که هر جیزی توی کامپیوترشون برای چیه
دسته‌ی دوم افرادی که می‌خوان یه سیستم بدون دردسر داشته باشن که خراب نشه، ویروس نگیره، خوب به اینترنت وصل شه، فیلم‌ها و آهنگ‌ها رو خوب پخش کنه و…
دسته‌ی سوم  افرادی که کارشون بدون لینوکس قابل انجام نیست مثل کسایی که کار روباتیک یا شبکه می‌کنن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054

آفلاین Z_Z

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35
« پاسخ #12 : 09 شهریور 1390، 08:38 ب‌ظ »
افراد بیکار
افرادی که از سر درد ، دل درد ، کمر درد ، پا درد ، چشم درد و گردن درد لذت میبرند .   ](*,)  \\:D/

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
« پاسخ #13 : 04 مهر 1390، 10:18 ب‌ظ »
افراد بیکار
افرادی که از سر درد ، دل درد ، کمر درد ، پا درد ، چشم درد و گردن درد لذت میبرند .   ](*,)  \\:D/
+1
من خودم شخصا لینوکسی ها رو افرادی میدونم که بیشتر به اطلاعاتشون اهمیت می دن تا کار ها شون ;) پس در نتیجه نباید کار خیلی مهمی داشته باشند !!

آفلاین shahrooz68

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
« پاسخ #14 : 06 مهر 1390، 10:29 ق‌ظ »
فقط می‌دانم کاربران خانگی جزو آن‌ها نیستند!

من توصیه می‌کنم اگر یه کاربر خانگی هستید که می‌خواهید سیستم عامل شما به راحتی و بدون درد سر کار کنه و هر وقت دچار اشکال شد بتونید اشکالش رو بدون نیاز به مطالعه‌ی لااقل ۱۵۰۰۰۰ تا‍پیک در فروم‌های مختلف حل کنید، هرگز سراغ هیچ گونه توزیع از لینوکس نروید که دهانتان فلترون می‌شود. اینجوری:  :-X

لینوکس‌های موجود تنها برای حرفه‌ای‌ها مناسبه به خدا، من تا حالا ۵ یا ۶ بار لینوکس را نصب کردم تا شاید بهش عادت کنم، اما نشد که نشد. الان هم که اومدم اینجا، لینوکسم در unmount کردن پارتیشن‌ها مشکل پیدا کرده بود.

به عنوان یک کاربر خانگی باید گفت آخه این چه سیستم عاملیه که:

۱− به صورت پیش‌فرض درایوها را mount (به زبان خودمون آماده برای باز شدن) نکرده و برای این کار یا باید به صورت دستی آن‌ها را مونت کرد یا باید قسمتی از فایل‌های تنظیمات لینوکس را به صورت دستی ویرایش کرد (که البته برای این کار لااقل باید چندین و چند تاپیک را در فروم‌ها جستجو کنید و اگر اینترنت نداشته باشد که باید بمیرید!)

۲− همه بدون استثناء در اتصال به وی پی ان مشکل دارند!!!

۳− برای هر کاری باید رمز کاربری را مجددا وارد کنی!!! (مگر اینکه ۱۵۰۰۰۰ تاپیک را جستجو کنی و تنظیمات لینوکس را به صورت متنی عوض کنی)

۴− تقریبا هر کاری که می‌خوای انجام بدی باید به صورت متنی انجام بدی اصلا وجود رابط گرافیکی از هر نوع در لینوکس، با خود لینوکس یک پارادوکس محسوب است!!!

۵− به صورت پیش‌فرض حتی ام پی تری (MP3) برایت پخش نمی‌کند و باید حدود ۵۰ مگابایت پکیج دانلود و نصب کنی تا تازه فقط mp3 پخش کند!!! در ویندوز با ۱۸ مگ دانلود k-lite codec pack تمامی انواع پسوندهای صوتی و تصویری اجرا خواهد شد.

۶− برای نصب یک نرم‌افزار به بیش از یک پکیج نیاز است که معمولا خیلی از پکیج‌ها در میان چند نرم‌افزار به صورت مشترک مورد نیاز هستند. ولی در ویندوز و مک شما یک فایل نصب خواهید داشت که به راحتی نرم‌افزار را برای شما نصب می‌کند. در لینوکس اگر پکیج‌ها را روی سی‌دی رایت کنی که بعدا مورد استفاده قرار دهی، با شکست مواجه خواهی شد! زیرا معلوم نیست کدام پکیج را باید اول نصب کنی و کدام را بعدا!!!

۷− رابط‌های کاربری اصلا کاربر دوست نیستند (این نظر منه ممکنه شما چیز دیگه‌ای بگی)

۸− تمامی لینوکس‌کارها آدم‌های حرفه‌ای هستند و بلانسبت شما، کمی هم مغرور به حرفه‌ای بودنشان و معمولا برایشان سخت است به کاربر‌های خانگی کمک کنند، زیرا حرفه‌ای‌ها فقط بلد هستند که به صورت متنی کارهایشان را پیش ببرند اما خانگی‌ها می‌خواهند با کلیک مشکلشان حل شود.

۹− شرکت‌های بزرگ نرم‌افزارهای تجاری مثل مایکروسافت، آدوب، کورل و... تقریبا هیچ کدام از نرم‌افزارهایشان نسخه‌ی لینوکس ندارد و شما باید از نرم‌افزارهای مشابه استفاده کنید که البته انگشت‌کوچیکه‌ی نرم‌افزارهای تجاری هم نمی‌شوند (بی برو برگرد!)

۱۰- اگرچه متن‌باز است و رایگان، اما از نظر میزان مصرف اینترنت (برای دانلود نرم‌افزار و همچنین جستجو در تاپیک‌های فروم‌ها برای رفع ساده‌ترین اشکالات) و میزان راه رفتن بر روی اعصاب و میزان برق مصرفی (که باید صرف شود تا کاری را که در ویندوز می‌توانی در چند دقیقه انجام دهی در لینوکس باید چند ساعت وقت صرف کنی تا تازه بفهمی آیا برای اون کار نرم‌افزاری وجود دارد یا نه!) خیلی بیش‌تر از ویندوز هزینه دارد.

۱۱− نرم‌افزارها اسم‌های عجیب دارند و به نظر من زیبا نیستند!!! (مثلا دو نرم‌افزار مشابه یکی در ویندوز Photoshop خوانده می‌شود و دیگری در لینوکس Gimp)

۱۲− توی فروم‌ها هر چیزی بپرسی اینجوری جواب می‌دهند:
«توی خط فرمان تایپ کن:
apt-get install .....»

----------------------------------------

حالا، به نظر من خیلی از مشکلات بالا به خاطر اینه که اصولا لینوکس از ابتدا حرفه‌ای پرور بوده و کاربران اون بیشتر حرفه‌ای‌های برنامه‌نویسی یا شبکه و... هستند. به همین دلیل حتی نسخه‌هایی که ادعا می‌کنند دارند به سمت خانگی‌شدن پیش می‌رن (مثل همین اوبونتو)، نه توسط کاربران خانگی، بلکه توسط حرفه‌ای‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند و معمولا هم حرفه‌ای‌ها خیلی از آن خوششان می‌آید. خانکی‌ها هم که دوبار امتحان می‌کنند و آخرش می‌بینند همون ویندوز یا مک بهتره!

اگر مسئله اینه که ما باید به دنیای متن باز بریم و از محدود بودن و تجاری بودن دست برداریم، به این معنا نیست که حتما باید از لینوکس استفاده کنیم! من خیلی با فلسفه‌ی لینوکس موافقم و خیلی دوست دارم که تمامی نرم‌افزارها متن‌باز باشند و حتما رایگان، ولی متن‌باز بودن و رایگان بودن را نباید با پیچیده بودن و حرفه‌ای بودن خراب کرد.

به نظر من میشه یک سیستم عامل خیلی خوب و عالی بر اساس همین لینوکس طراحی کرد که یه رابط کاربری ساده و زیبا داشته باشه و یه کنترل پنل کامل و خیلی چیزهای دیگه که مورد نیاز کاربرای خانگی هست. نمونه‌ی اون رو در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم (همین سیستم عامل اندروید که بر اساس لینوکس هست و خیلی هم خوب جواب داده) چرا چنین سیستم عامل‌هایی نباید برای دسکتاپ وجود داشته باشد؟

در نهایت به نظر من تا زمانی که لینوکسی‌ها نخواهند فکری برای کاربرپسند شدن این سیستم‌عامل بکنند، هیچ وقت لینوکس به خانه‌ها نمی‌رود.