انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کپی‌رایت اسلامی است؟  (دفعات بازدید: 19598 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
پاسخ : آیا کپی‌رایت اسلامی است؟
« پاسخ #15 : 02 اردیبهشت 1391، 10:17 ب‌ظ »
با سلام
جناب یه انقلابی شما می‌تونی در این دنیای بزرگ وب صفحه‌ای با عنوان «ارتباط اسلام و کپی‌رایت» راه بندازی و تا ظهور آقا در این مورد قلم‌فرسایی کنی نه وب‌سایتی که برای کاربران اوبونتو طراحی شده. همچنان پیگیر قفل شدن این تاپیک و تاپیک‌ها بی‌ربط دیگه هستم.
اولا که من کاملا نرم‌افزار آزاد رو با این بحث مرتبط می‌دونم.
دوما شما هر کاری از توانت بر میاد انجام بده تا به هدفت برسی، هدف من هم آگاه‌سازی مخاطبینه که خداروشکر انجامش می‌دم
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Sir-Shadow

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 69
« پاسخ #16 : 02 اردیبهشت 1391، 10:23 ب‌ظ »
یه انقلابی جان
ما که بدمون نمیاد ولی می‌بینی که حساسیت روی این مسائل زیاده
توی این کشورم که هیل‌تر کردن دلیل نمی‌خواد

یه عده از مشکل درست شدن برای انجمن نگرانن و حق دارن
یه عده هم از این که همه چیز به دین ربط داده میشه خسته شدن. اینها هم حق دارن. چون یه عده بی‌خود و بی‌جهت همه چیز رو به دین ربط می‌دن!

بیا به این فکر کن
کپی‌رایت از نظر نرم‌افزار آزاد یه بحث
و کپی رایت از نظر دین یه بحث دیگه
آیا کپی‌رایت از نظر دین ربطی داره به کپی‌رایت از نظر نرم‌افزار آزاد
برای شمایی که خودت رو مسلمان می‌دونی ربط داره
درسته که اینجا انجمن فلسفه‌ی اوبونتو هست، ولی هر بحث فلسفی داخل اون نمی‌گنجه
دوستان می‌خوان اینجا رو خالی از هر گونه جهت گیری‌ها اداره کنن
همون اول باید نمی‌زاشتن بحث دین توی تاپیک خبر قانون کپی‌رایت شکل بگیره
البته یه بار دیگه قوانین انجمن رو مرور کردم و مشکلی با این بحث‌ها ندیدم
به نظرم بهتره یه رای‌گیری درمورد قوانین انجمن صورت بگیره و تکلیف این موارد اخیر که بحث‌هایی رو از نظر عقاید سیاسی و دینی مورد بررسی قرار میده مشخص بکنه.

یا این که شما کوتاه بیا تا قوانین انجمن سخت‌گیرانه نشه

نرم‌افزار آزاد -> کپی‌رایت <- دین
نرم‌افزار آزاد -> <- دین

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #17 : 02 اردیبهشت 1391، 10:43 ب‌ظ »
بنده حاضر نیستم در انجمنی که همچه بحث هایی رو تاب نمیاره فعالیت کنم
بنده وقتم رو میگذارم ( حالا روزی 10 دقیقه ) و میکوشم به پرسش های دیگران پاسخ بودن چون از محیط انجمن خوشم میاد . انجمنی که فقط درش پرسش  و پاسخ تکنیکال باشد خشک است و همچین انجمنی رو نمیشه با داوطلبین اداره کرد بلکه باید به کس یا کسانی پول بدید تا به پرسش های کاربران پاسخ بدند
همانگونه که یک انقلابی یا دیگران به پرسش های کاربران پاسخ به جا و درست میدهند حق دارند بخشی از انجمن را مال خود دانسته توپیک ها و جستارهایی که خود میپسندند را به راه بیندازند .

آفلاین Midgårdsormen

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 900
« پاسخ #18 : 02 اردیبهشت 1391، 10:48 ب‌ظ »
خب اینکه بگیم مالک دانش خداس...هر چیزی که ما داریم هم از خداس!
پس مثلا چهار تا در ماشینومو توی یه محله‌ی شلوغ باز بذاریم و بگیم خدا حفاظتش کنه!

ولی چیزی که نفرت‌انگیزه،پتنته
امروز تو وبلاگ یک‌پزشک خوندم اپل پتنت خریده(این پتنت خریدن دیگه از خود پتنت ثبت کردن نفرت‌انگیزتره)که فقط اون اجازه داشته باشته بدنه‌ی گوشیاشو با فلز مایع(یه جور آلیاژ)بسازه
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 11:05 ب‌ظ توسط Midgårdsormen »

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #19 : 02 اردیبهشت 1391، 11:34 ب‌ظ »
با سلام
دوستان عزیز جالبه بدونید که بحث این تاپیک اصلا اسلام نبود بلکه اسلامی نبودن کپی‌رایت رو مد نظر داشت.
من هم اگر دوستانی نمی‌گفتن که کپی‌رایت اسلامی است اصلا بحثی نداشتم و قصدم این بود که در این بحث دخالت نکنم.
به هر حال من با پروپاگاندایی که بعضی از کاربران انجمن راه‌اندازی می‌کنن تا جو انجمن رو اونجور که دوست دارن اداره کنن مشکل دارم.

نقل‌قول
خب اینکه بگیم مالک دانش خداس...هر چیزی که ما داریم هم از خداس!
پس مثلا چهار تا در ماشینومو توی یه محله‌ی شلوغ باز بذاریم و بگیم خدا حفاظتش کنه!
دقیقا مسئله همینه که شما گفتی. کپی‌رایت بر اساس مالکیت تعیین شده در حالیکه در اسلام مالکیت‌های محدودی به انسان داده شده است. یکی از مالکیت‌هایی که هیچ وقت به انسان داده نشده است، مالکیت دانش است. در حالیکه مالکیت اموال خیلی بیشتر در اختیار انسان است، آن هم باز نه کاملا.

دوستان دقت کنن که بحث بر سر درستی یا نادرستی این مطلب نیست بلکه بر اصل وجود این موضوع در اسلام است. حال آنکه اسلام درست گفته است یا نه به موضوع این تاپیک مربوط نمی‌شود(قصدم فقط تاکید بود که بحث به انحراف نرود)

یا علی
یا علی

آفلاین mahdiar

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 921
« پاسخ #20 : 02 اردیبهشت 1391، 11:35 ب‌ظ »
یه انقلابی عزیز همون طور که تو تاپیک قبلی گفتم به نظرم جواب خوبی دادین .

شما در مورد آنچه مالکش هستید حق دارید ولی کپی‌رایت حقی فراتر از آنچه شما مالکش هستید به شما می‌دهد.

فکر می کنم منظور آقا دانیال هم همین باشه .
این بحث اسمش اسلامیه ولی در اصل به نظرم اصلا فقهی نیست . میگیم اسلام برای اینکه تو این دین میگه حق هیچ کس نباید ضایع بشه که فکر کنم این یه آرمان کلیه و ربطی به دین نداره کما اینکه استالمنم دنبال همینه .
آقا ساسان شاید به نظر شما این تاپیک مفید نباشه ولی اولا که اینجا یه جمعه ( البته دوستانه :) ) که خب هر کی دوست داره در مورد مساله ای که براش مهمه و صد البته در همین حوزه بحث کنه ( طبق قوانین و حتی گروه بندی این فروم میشه بحث هایی با محوریت نرم افزار آزاد کرد ) اگر برای شما اهمیتی نداره می تونید شرکت نکنید کم اینکه برای من خیلی از بحثای اینجا جالب نیست ولی نمی گم حذفشون کنن !
در جواب اینکه گفتن اینجا همش بحثه فلسفیه !! بله حق با شماست ولی مگه بده ؟ نمی گم همش اینا باشه ولی به نظرم اینام خوبه ! من خودم شخصا که اگه یه مشکل داشته باشم تو فرومای خارجی می پرسم ولی برای این جور بحثا میام اینجا چون راحت ترم !
در کل پیشنهاد می کنم به جای اینکه دنبال بهونه برای از هم دور شدن باشیم دنبال دلیل برای نزدیک تر شدن باشیم . ما کلی نکته مشترک داریم خب طبیعیه یه سری هم اختلاف داریم

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #21 : 03 اردیبهشت 1391، 12:03 ق‌ظ »
جناب یه انقلابی شما می‌تونی در این دنیای بزرگ وب صفحه‌ای با عنوان «ارتباط اسلام و کپی‌رایت» راه بندازی و تا ظهور آقا در این مورد قلم‌فرسایی کنی نه وب‌سایتی که برای کاربران اوبونتو طراحی شده. همچنان پیگیر قفل شدن این تاپیک و تاپیک‌ها بی‌ربط دیگه هستم.
نقل‌قول
اینجا یواش یواش داره از انجمن پشتیبانی به انجمن فلسفی و فقهی تبدیل میشه.بهتر بگم ایجا شده محل چت کردن
متاسفانه ضعف مدیریت این مساله رو ایجاد کرده.

خدا رو شکر امثال شما که مدام پست اسپم درج می‌کنین، جزو ناظران و راهبران این سایت نیستید!   :-X

البته بگم که پست‌هایی که امثال شما درج فرمودید، نشون می‌ده که به هیچ وجه احترامی برای آزادی دیگران قائل نیستید  :(

در ضمن از اونجایی که تاپیک در مورد فلسفه نرم‌افزار آزاده نه جزئیات فنی فکر نمی‌کنم کسی بتونه به یه‌انقلابی عزیز ایرادی وارد کنه!  \\:D/
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #22 : 03 اردیبهشت 1391، 01:55 ق‌ظ »
من فکر می کنم که یکسری از کاربرا مثل یه انقلابی و رضا حبیبی مذهب براشون خیلی مهمه و دوس دارن نظر اسلام در هر کارشون باشه و بی شک این حق رو دارن
و برای بدست آوردن پاسخ پرسشهای عقیدتی خیلی هم مفید باشه ولی (ولی رو پایین توضیح دادم)

هر چند عقاید من و تعداد دیگه ای از کاربرا که فکر می کنم ساسان - doomhammer65ir و احتمالا دانیال بهزادی در جهت عکس یه انقلابی و رضا حبیبی باشه
ولی بهتره که جبهه گیری نکنیم و بزاریم که دیگری راحت نظراتش رو عنوان کنه بازم ولی (ولی رو پایین توضیح دادم)

یه انقلابی عزیز من از شما یه سوال بپرسم به نظرت وجود تاپیکهایی که پای ایدیولوژی رو وسط بکشه باعث چند دستگی بین کاربرا و جدایی بعضی کاربرا از فاروم نمیشه ؟؟؟ و خطر فیلتر شدن فاروم بالا نمیره ؟؟؟

فکر می کنم که بهتره با گفتگو مسایل پیش اومده رو حل کنیم
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 01:56 ق‌ظ توسط MustafaJF »
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #23 : 03 اردیبهشت 1391، 07:16 ق‌ظ »
با سلام
اینجا به جز پست اولش بقیه‌ش شد آف‌تاپیک.
نقل‌قول
یه انقلابی عزیز من از شما یه سوال بپرسم به نظرت وجود تاپیکهایی که پای ایدیولوژی رو وسط بکشه باعث چند دستگی بین کاربرا و جدایی بعضی کاربرا از فاروم نمیشه ؟؟؟ و خطر فیلتر شدن فاروم بالا نمیره ؟؟؟
دوست عزیز من نه به شخصی توهین کردم و نه عقیده‌ای رو به تمسخر گرفتم یا با فردی جدل کردم. اینکه از نظر من مهمه پاسخ کاربرانی که فکر می‌کنن از نظر عقیده‌شون، کپی‌رایت درسته رو بدم، چه ایرادی داره؟ که بخواهیم بر سرش گفتگو کنیم. درثانی مگه الان داریم چیکار می‌کنیم؟ گفتگو می‌کنیم دیگه.
نقل‌قول
من فکر می کنم که یکسری از کاربرا مثل یه انقلابی و رضا حبیبی مذهب براشون خیلی مهمه
شما الان از کجای نوشته‌ی پست اول نتیجه گرفتی که من آدم مذهبی‌ای هستم یا از مذهب دفاع می‌کنم؟ درسته من خودم هم می‌گم که مذهبی هستم ولی این دلیل نمی‌شه تا هر نوشته‌ی من که اسم اسلام داخلش بود رو بعضی دوستان با تندی باهاش برخورد کنند.

بر گردیدم سر اصل موضوع. این تاپیک پر شده از حاشیه.
یا علی
یا علی

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #24 : 03 اردیبهشت 1391، 09:49 ق‌ظ »
درود،
عنوان تلپیک واقعا عجیبه! آیا کپی رایت اسلامی است؟ نکند باید ببینیم آیا اوبونتو هم اسلامی است یا نه؟ این که بررسی شود فلان بحث توی فلان دین مقبول است یا نه! ربطی به انجمن اوبونتو ندارد! و نگران بسته شدن تاپیکتان نباشید چون تبعا مباحثی که در این مملکت خریدار دارد این بحث هاست! حقوق بشر اسلامی! نرم افزار آزاد اسلامی! و n تا چیز دیگه که اسلام رو روش سوار کردن! این انجمن بخاطر این بحث‌ها و این تاپیک‌های بی ربطه که باعث شده این جوری بشه!

درست است که نرم‌افزار آزاد فلسفه دارد اما این تاپیک و موضوع آن ربطی به آن ندارند، چون کسی که نرم‌افزار آزاد را بنیان گزاشته و مخالف کپی رایت به این شکله و کپی لفت رو درست کرده براش آزادی مهم بوده! نه مثل بعضی ها از سر مخالف با غرب!!!

پی نوشت: البته اگر کسی مذهب برایش مهم است می‌تواند هر جا که مربوط بود مواضعش را دنبال کند! بگزریم که چنین حقی را برای مخالفین خود قائل نیستند اما خود در هرجا چنین مباحصی را مطرح می کنند! حال اگر یک تاپیک به شکل دیگر بود با هزار بهانه قفلش می کردن!
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 09:53 ق‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین bojbaj

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
« پاسخ #25 : 03 اردیبهشت 1391، 10:01 ق‌ظ »
دوست عزیز ( یه انقلابی ) به نظر من با اصل حرف کسی مشکلی نداره ( یا حداقل مخالف ها کمتر هستن ) ولی دوستان نکته خوبی رو گفتن :
نقل‌قول
یه عده هم از این که همه چیز به دین ربط داده میشه خسته شدن. اینها هم حق دارن. چون یه عده بی‌خود و بی‌جهت همه چیز رو به دین ربط می‌دن!

شاید اگه سعی نمیشد اسلامی بودن کپی رایت مطرح بشه و اخلاقی بودن کپی رایت مطرح میشد بهتر جواب میگرفتی .

« حالا سوال من از خودت اینه که :‌ هر جوابی که این تاپیک بگیره ، چه اتفاقی میفته ؟
این بحث هم من رو یاد بحث هایی میندازه که توی کلاس های اخلاق و اندیشه و انقلاب داشتیم و مثلا استاد "آزادی بیان" میداد !!!!
ولی خب چه فایده ؟! بهترین نظرها و جواب ها هم فقط برای همون ساعت خوب بود و حتی از در کلاس بیرون نمیرفت. »

ببین اگه کپی رایت قرار باشه اینجا هم برقرار باشه باید برگردیم به یه جمله که اون اول نقل قول کردی :

نقل‌قول
من به شدت موافق رعایت کپی‌رایتم ولی نه در این شرایط. اگر می‌خوایم کپی رایت رو رعایت کنیم، مردم ما نیز باید سطح درآمدی هم اندازه کشورها توسعه‌یافته داشته باشند و ارزهای خارجی هم به نرخ جهانی‌شون عرضه بشخ و نه این‌که یه محصول ۵۰۰ دلاری این‌جا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان به فروش میرسه.

به نظر من این بیشتر کاربران رو توسعه دهندگان رو دور میکنه تا :

نقل‌قول
میدونید چقدر به خاطر عدم رعایت کپی رایت از نوشتن برنامه منصرف شدن

بازم میگم که اگه بجای "اسلامی بودن" از "اخلاقی بودن" میگفتی شرکت کنندگان توی بحث بیشتر بود و جواب ها منطقی تر بود ...
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 10:04 ق‌ظ توسط bojbaj »
! CopyLeft !

آفلاین alibagheri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234
  • لینوکس فلسفه زندگی آزاد است
    • سیستم عامل لینوکس
« پاسخ #26 : 03 اردیبهشت 1391، 10:21 ق‌ظ »
به چندتا سخن ارزشمند توجه کنید:
1- امام على عليه‏السلام:

زَكاةُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَإجهادُ النَّفسِ فِى العَمَلِ بِهِ؛

زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.

2- قال الصادق عليه‏السلام :
مَن تَعَلَّمَ العِلمَ وَعَمِلَ بِهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ دُعِىَ فى مَلَكُوتِ السَّماواتِ عَظيما فَقيلَ: تَعَلَّمَ لِلّهِ وَعَمِلَ لِلّهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ؛

هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.

غررالحكم، ج6، ص441، ح10926

3-الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :

إنَّ لِكُلِّ شَيءٍ زكاةً، وزكاةُ العِلمِ أن يُعَلِّمَهُ أهلَهُ .

امام صادق عليه‏السلام :

هر چيزى زكاتى دارد و زكات دانش اين است كه آن را به اهلش بياموزى . بحار الأنوار
منتخب ميزان الحكمة

همه سخنان باارزش و گویا هستند پس من چیزی نمی گم خودتون نتیجه گیری کنید.
کلبه لینوکسی من
www.linuxos.mihanblog.com

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #27 : 03 اردیبهشت 1391، 10:45 ق‌ظ »
با سلام
دوستان finaprp و bojbaj : شما اصلا پست اول رو خوندید؟؟
کسی سعی نکرده بگه کپی‌رایت اسلامیه بلکه خلافش گفته‌شده. چرا دائم می‌گویید ربط اسلام و نرم‌افزار آزاد.

همانطور که دوست عزیز  alibagheri نوشتند من اگر بخواهم ربط نرم‌افزار آزاد و در اصل دانش آزاد و اسلام رو بنویسم که کلا موضوع دیگری خواهد شد که ربطی به بحث این تاپیک ندارد.

به چندتا سخن ارزشمند توجه کنید:
1- امام على عليه‏السلام:

زَكاةُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَإجهادُ النَّفسِ فِى العَمَلِ بِهِ؛

زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.

2- قال الصادق عليه‏السلام :
مَن تَعَلَّمَ العِلمَ وَعَمِلَ بِهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ دُعِىَ فى مَلَكُوتِ السَّماواتِ عَظيما فَقيلَ: تَعَلَّمَ لِلّهِ وَعَمِلَ لِلّهِ وَعَلَّمَ لِلّهِ؛

هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.

غررالحكم، ج6، ص441، ح10926

3-الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :

إنَّ لِكُلِّ شَيءٍ زكاةً، وزكاةُ العِلمِ أن يُعَلِّمَهُ أهلَهُ .

امام صادق عليه‏السلام :

هر چيزى زكاتى دارد و زكات دانش اين است كه آن را به اهلش بياموزى . بحار الأنوار
منتخب ميزان الحكمة

همه سخنان باارزش و گویا هستند پس من چیزی نمی گم خودتون نتیجه گیری کنید.
ممنون دوست عزیز ولی مطلب شما ایجاد سوتفاهم در این تاپیک می کنه.
اسلام و نرم‌افزار آزاد یک مسئله‌ی جدا از این تاپیک است. حرف این تاپیک این است که کپی‌رایت اسلامی نیست.

یا علی
یا علی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #28 : 03 اردیبهشت 1391، 10:56 ق‌ظ »
من فکر می‌کنم بعضی از دوستان که اومدن و نظر دادن حتا یه بار هم متون رو نخوندن. بحث اسلامی بودن کپی‌رایت ادعایی بود که یکی از دوستان در این‌جا مطرح کرد. این تاپیک هم برای اینه که اثبات کنه کپی‌رایت به هیچ‌وجه اسلامی نیست
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 10:58 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #29 : 03 اردیبهشت 1391، 11:00 ق‌ظ »
من هم نگفتم شما گفتید کپی رایت اسلامی است؟ بلکه گفتم اسلامی بودن یا نبودن کپی رایت ربطی به این انجمن ندارد!
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،