انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کپی‌رایت اسلامی است؟  (دفعات بازدید: 19592 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
آیا کپی‌رایت اسلامی است؟
« : 02 اردیبهشت 1391، 04:37 ب‌ظ »
با سلام
اول یه نقل قول مفصل از تاپیک دیگری اینجا قرار می‌دم که دوستان بدونن چرا این مسئله مهم است:

با سلام
دوستان عزیز این تاپیک، که در پایین نقل‌قول‌هاشون رو قرار می‌دم، اینجا که نگذاشتن جواب بدم. کلا هم نوشته‌م رو پاک کردن بدون اینکه من کپی داشته باشم.
من مسالمت‌آمیز نوشته بودم که سانسور شخصی شد و حتی کسی ندید که الان بخواد قضاوت کنه. اما یک تاپیک جدید باز می‌کنم و بدون هیچ محدودیتی جواب‌هاتون رو می‌نویسم. بدون اینکه خلاف قوانین انجمن باشه. دوست دارم تا دوباره این ناظران سلیقه‌ای بیان و پاکش کنن.
 نقل‌قول‌ها :

از این پست شروع شد:
بسم اللّه الرحمان الرحیم

سلام

به نظر بنده هم کار خوبیه در کشوری که نام اسلامی را دارد درست است که سخت است همه چیز اسلامی شود ولی اگر ذره ای هم حرکتی رخ دهد
جای شکر دارد.

به نظر من حق کسی نباید از بین بره. میدونید چقدر به خاطر عدم رعایت کپی رایت از نوشتن برنامه منصرف شدن یا چقدر افرارد هزینه کردند و موفقیت زیادی پیدا نکردند.

از طرفی اینگنه دیگر اگر کسی بخواهد میتواند یک برنامه را بخرد و هی دنبال رمز دزدی نباشد.
از طرف دیگر هم ممکن است بتواند فرصت خوبی برای معرفی و جذب مردم به نرم افزارهای آزاد باشد.

خدا یا هر اتفاقی که صلاح است بر  کاغذ سرنوشتمان بنویس که صلاح تو بهترین اتفاق است.

این یکی که خیلی با قوانین انجمن سازگاره:

نقل‌قول
author=ساسان link=topic=33462.msg231462#msg231462 date=1334838487]
یه مشغله فکری دیگه برای پرت کردن ذهن مردم از موضوعات مهمی مثل گرانی و تورم فزاینده.
من به شدت موافق رعایت کپی‌رایتم ولی نه در این شرایط. اگر می‌خوایم کپی رایت رو رعایت کنیم، مردم ما نیز باید سطح درآمدی هم اندازه کشورها توسعه‌یافته داشته باشند و ارزهای خارجی هم به نرخ جهانی‌شون عرضه بشخ و نه این‌که یه محصول ۵۰۰ دلاری این‌جا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان به فروش میرسه.
آگاه باشیم دوستان.

این که اصلا خلاف قوانین نیست؟
نقل‌قول
ولی من از سادگی بعضی از هم‌وطنانم تعجب می‌کنم. شما فکر می‌کنی حکومتی که یک شبه در اون سه هزار میلیارد تومان اختلاس میشه، با وضع قانون کپی رایت به دنبال اعتلای صنعت نرم‌افزار و گسترش فرهنگ نرم‌افزارهای آزاده؟

این پست هم کپی‌رایت رو اسلامی می‌دونه:
در مورد بحث اسلامیشم فکر کنم اینکه وقتی صاحب یه چیزی اونو محصور می کنه ( به هر دلیلی ) بالاخره صاحبشه درسته که نامردیه ولی اون حقشه و شکستن قانونش تجاوز به حق اونه .
البته اینا نظر منه و مطمئنا قطعی نیست . خوشحال میشم نظر بقیه دوستان رو بدونم .

این که دیگه آخر رعایت قوانین انجمنه:
به نظر بنده هم کار خوبیه در کشوری که نام اسلامی را دارد درست است که سخت است همه چیز اسلامی شود ولی اگر ذره ای هم حرکتی رخ دهد
جای شکر دارد.

اسلام کپی رایت ؟؟!!!!؟؟!!!!!؟!!!!؟؟؟؟!!!!!!؟؟!!!!؟؟ اینها چه ربطی به هم دارن
نمی گم که اسلام موافقه یا مخالف چون نه می دونم و نه می خوام بدونم و نه واقعا مهمه (ببخشید اینجوری میگم امیدوارم کسی ناراحت نشه)
همین رو کم داریم که اسلام (هر چیزی که ربطی به نرم افزار و دنیای کامپیوتر نداره) وارد دنیای کامپیوتر بشه مخصوصا دنیای آزاد
احتمالا بر علیه یونیتی حکم جهاد صادر بشه و ریچارد استالمن ملهد و محکوم به مرگ

خدا یا هر اتفاقی که صلاح است بر  کاغذ سرنوشتمان بنویس که صلاح تو بهترین اتفاق است.
خدا چیکار داره
چرا اینقدر از خدا و اسلام و مسلمین و ... استفاده ابزاری می کنید

این هم ضد اسلامه:
به نظرم این قانون به خودی خود خوبه چون باعث رعایت حق دیگران میشه
کسی کار می‌کنه و از درآمدش بخشی رو به دیگران می‌بخشه و یا در کار‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنه که منفعتی جمعی داره
نمی‌تونیم به این دلیل که کمک کردن به دیگران کار پسندیده‌ایه، به زور از دیگران پول بگیریم و به نیازمند کمک کنیم، صد البته که قانونی وضع می‌کنیم تا هرکس مالک و اختیار دار اموال خودش باشه و استفاده از اموال دیگران بدون اجازه‌ی اون‌ها رو محکوم می‌کنیم و اسم دزدی رو بر اون می‌گذاریم

آزادی علم یک فلسفه‌ی وجودی هست که هرکس باید به صورت شخصی اون رو درک و برای گسترشش در جامعه فعالیت کنه
البته در جامعه‌ی ایران فعلا وضعیتی هست که نیاز به سال‌ها کار و تلاش در زمینه‌های مختلف وجود داره تا بشه همچین قانونی رو به اجرا گذاشت

این که دوستان پای دین و سیاست رو پیش کشیدن
دین مجموعه‌ توصیه‌هایی برای کلیات زندگیه
دین میگه به اموال دیگران تجاوز نکنید، ولی نمیاد تک تک همسایه‌ها رو نام ببره و بگه به اموال این فرد هم نباید تجاوز بکنید
پس این که دین در مورد کپی رایت چی می‌گه، دین در این مورد اصلا حرفی نمی‌زنه! طبق حکم دین، دیگران اختیار دار اموالشون هستن و ما حق تجاوز به اون رو نداریم.

این هم هست:
چرا همیشه عادت داریم فکر کنیم یه تفکر خودش به شخصه بهترین چیزه و اگه در عمل با مشکل مواجه شد اشکال از کسانیه که بهش عمل می‌کنن؟ این من رو یاد کمونیست‌ها می‌اندازه که می‌گفتن خود کمونیسم عالیه و اگه در همه‌جای دنیا کشورهای کمونیستی در حال فروپاشی هستن به خاطر بد عمل کردن به اونه. مگه هر ایدئولوژی‌ای رو نباید در عمل سنجید؟

این یکی که اصلا خلاف قوانین نیست:

هیچ بقالی نمیاد بگه ماست من ترشه، کمونیست‌ها هم از این قضیه مستثنی نبودن
اگر من معتقدم حکومت دینی سرانجام خوبی نداره، این به خاطر بدی دین نبوده،‌ بلکه به خاطر رفتارهای نابجایی بوده که به اسم دین صورت می‌گرفته
این مثال میشه عکس مثال شما

این هم باز فکر می‌کنه کپی‌رایت اسلامیه و حق‌الناس:

سلام
ببخشید باید توضیح بیشتر میدادم
متاسفانه شاید خیلی از ما خیلی از دستورات اسلام را در افکارمان اختصاص میدهم به یک سری امور معمولی زندگی . به نظر بنده اسلام در همه ی کارها میتواند مورد استفاده قرار گیرد اسلام در کارهای مختلف از مسواک زدن و پاکیزه بودن تا مسائل مختلف اجتماعی رهنمودهای خوب وزیبایی دارد.
ولی کدام یک از ما به این رهنمودها جامه عمل پوشاندیم؟
منضور بنده حق ناس بود. پایمال نشدن حق دیگران. که در اسلام زیاد سفارش شده .
بنده به شخصه خواصی اشاره ندارم ولی خیلی ها از جمله خوده بنده متاسفانه تحقیقاتمان دربارهی اسلام زیاد نیست.
ببخشید بنده چه استفاده ی ابزاری کردم؟
آیا در کتاب جمله ی خدایا آن ده که آن به را نخواندید.
آیا نوشته ی بنده چیزی خلاف این بود.
آیا دعا کردن و در خواست خیر در کارها اشکالی دارد؟

بازم پوزش میطلبم اگر چیزی نوشتم که باعث ناراحتی کسی شد.

آقای ناظر همه‌ی این نوشته‌ها درسته. باز هم می‌گم که شما چون پاسخ من به نوشته‌های بالا به نفع اسلام بود پاکش کردید. من و شما امروز توی این انجمن به هم نرسیدیم که هم رو نشناسیم
من یک تاپیک با موضوع کپی‌رایت و اسلام ایجاد می‌کنم و جواب تمام حرف‌هایی که به اسلام نسبت داده شد را در آن خواهم داد.

خب مطالب بالا رو اگر بخونید خواهید فهمید که دو نوع تفکر در بین کاربران وجود داره:
۱- از اسلام حرف نزنید. نرم‌افزار آزاد چه ربطی به اسلام داره.
۲- کپی‌رایت بر مبنای قوانین اسلامی است.

من قصد دارم تا موضوع دوم یعنی کپی‌رایت و اسلامی‌بودنش را کلا به چالش بکشم.
اولین قسمت بحث به شناخت ارتباط کپی‌رایت و اسلام از نظر دوستان بر خواهد گشت.
دوستان می‌گویند چون اسلام حق‌الناس دارد و کپی‌رایت حق تولیدکننده را حفظ می‌کند پس کپی‌رایت اسلامی است.
تفکر بالا دو ایراد دارد:
۱- هدف کپی‌رایت رعایت حق‌الناس است. که من در اینجا می‌خواهم ثابت کنم که کپی‌رایت از بین برنده‌ی حق‌الله است نه ضامن حق‌الناس.
۲- کپی‌رایت حق تولیدکننده را حفظ می‌کند. که من شدیدا مخالف این ادعا هستم ولی در این تاپیک به آن نخواهم پرداخت.

برای اثبات حرف خود ابتدا باید ثابت کنم که کپی‌رایت هیچ ربطی به حق مردم ندارد بلکه ضامن حقوق کسانی است که حق خداوند را از مردم سلب کرده‌اند.
در نقل‌قول های زیر از قرآن شواهدی خواهم آورد که مالک دانش و حقوق معنوی اثر هیچگاه افراد نیستند که بخواهیم از آن بوسیله‌ی کپی‌رایت دفاع کنیم. بلکه مالک دانش خداوند است. در صورت اثبات مالکیت خدا بر دانش، کپی‌رایت حافظ حقوق خدا خواهد بود نعوذبالله؟ یا کپی‌رایت از بین برنده‌ی حق خداوند نسبت به دانش خواهد بود.
در ادامه خواهم گفت که خداوند به عنوان مالک دانش چه حقی بر گردن افرادی که آن را به امانت می‌گیرند قرار داده است.

ابتدا آیاتی که نشان‌دهنده‌ی مالکیت خداوند بر دانش است:
نقل‌قول
قُلْ آمِنُوا بِهِ أَوْ لَا تُؤْمِنُوا ۚ إِنَّ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ مِنْ قَبْلِهِ إِذَا يُتْلَىٰ عَلَيْهِمْ يَخِرُّونَ لِلْأَذْقَانِ سُجَّدًا
بگو: «خواه به آن ایمان بیاورید، و خواه ایمان نیاورید، کسانی که پیش از آن به آنها دانش داده شده، هنگامی که بر آنان خوانده می‌شود، سجده‌کنان به خاک می‌افتند...[17:107]
قَالَ لَا يَأْتِيكُمَا طَعَامٌ تُرْزَقَانِهِ إِلَّا نَبَّأْتُكُمَا بِتَأْوِيلِهِ قَبْلَ أَنْ يَأْتِيَكُمَا ۚ ذَٰلِكُمَا مِمَّا عَلَّمَنِي رَبِّي ۚ إِنِّي تَرَكْتُ مِلَّةَ قَوْمٍ لَا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَهُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ كَافِرُونَ
(یوسف) گفت: «پیش از آنکه جیره غذایی شما فرا رسد، شما را از تعبیر خوابتان آگاه خواهم ساخت. این، از دانشی است که پروردگارم به من آموخته است. من آیین قومی را که به خدا ایمان ندارند، و به سرای دیگر کافرند، ترک گفتم![12:37]
وَإِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَبَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَأَمْسِكُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ أَوْ سَرِّحُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ ۚ وَلَا تُمْسِكُوهُنَّ ضِرَارًا لِتَعْتَدُوا ۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَٰلِكَ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ ۚ وَلَا تَتَّخِذُوا آيَاتِ اللَّهِ هُزُوًا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَمَا أَنْزَلَ عَلَيْكُمْ مِنَ الْكِتَابِ وَالْحِكْمَةِ يَعِظُكُمْ بِهِ ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
و هنگامی که زنان را طلاق دادید، و به آخرین روزهای «عدّه» رسیدند، یا به طرز صحیحی آنها را نگاه دارید، و یا به طرز پسندیده‌ای آنها را رها سازید! و هیچ‌گاه به خاطر زیان رساندن و تعدّی کردن، آنها را نگاه ندارید! و کسی که چنین کند، به خویشتن ستم کرده است. آیات خدا را به استهزا نگیرید! و به یاد بیاورید نعمت خدا را بر خود، و کتاب آسمانی و علم و دانشی که بر شما نازل کرده، و شما را با آن، پند می‌دهد! و از خدا بپرهیزید! و بدانید خداوند از هر چیزی آگاه است![2:231]
فَهَزَمُوهُمْ بِإِذْنِ اللَّهِ وَقَتَلَ دَاوُودُ جَالُوتَ وَآتَاهُ اللَّهُ الْمُلْكَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَهُ مِمَّا يَشَاءُ ۗ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْأَرْضُ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَمِينَ
سپس به فرمان خدا، آنها سپاه دشمن را به هزیمت واداشتند. و «داوود» ، «جالوت» را کشت؛ و خداوند، حکومت و دانش را به او بخشید؛ و از آنچه می‌خواست به او تعلیم داد. و اگر خداوند، بعضی از مردم را به وسیله بعضی دیگر دفع نمی‌کرد، زمین را فساد فرامی‌گرفت، ولی خداوند نسبت به جهانیان، لطف و احسان دارد.[2:251]
يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَنْ يَشَاءُ ۚ وَمَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ
دانش و حکمت را به هر کس بخواهد می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان،  متذکر نمی‌گردند.[2:269]
وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ
و به او، کتاب و دانش و تورات و انجیل، می‌آموزد.[3:48]
وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّينَ لَمَا آتَيْتُكُمْ مِنْ كِتَابٍ وَحِكْمَةٍ ثُمَّ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَلَتَنْصُرُنَّهُ ۚ قَالَ أَأَقْرَرْتُمْ وَأَخَذْتُمْ عَلَىٰ ذَٰلِكُمْ إِصْرِي ۖ قَالُوا أَقْرَرْنَا ۚ قَالَ فَاشْهَدُوا وَأَنَا مَعَكُمْ مِنَ الشَّاهِدِينَ
و هنگامی را که خداوند، از پیامبران (و پیروان آنها)، پیمان مؤکّد گرفت، که هرگاه کتاب و دانش به شما دادم، سپس پیامبری به سوی شما آمد که آنچه را با شماست تصدیق می‌کند، به او ایمان بیاورید و او را یاری کنید! سپس (خداوند) به آنها گفت: «آیا به این موضوع، اقرار دارید؟ و بر آن، پیمان مؤکّد بستید؟» گفتند: «(آری) اقرار داریم!» (خداوند به آنها) گفت: «پس گواه باشید! و من نیز با شما از گواهانم.»[3:81]
وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ ۖ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَمَا أُوتِيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلًا
و از تو درباره «روح» سؤال می‌کنند، بگو: «روح از فرمان پروردگار من است؛ و جز اندکی از دانش، به شما داده نشده است!»[17:85]
فَفَرَرْتُ مِنْكُمْ لَمَّا خِفْتُكُمْ فَوَهَبَ لِي رَبِّي حُكْمًا وَجَعَلَنِي مِنَ الْمُرْسَلِينَ
پس هنگامی که از شما ترسیدم فرار کردم؛ و پروردگارم به من حکمت و دانش بخشید، و مرا از پیامبران قرار داد![26:21]
رَبِّ هَبْ لِي حُكْمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ
پروردگارا! به من علم و دانش ببخش، و مرا به صالحان ملحق کن![26:83]
وَلَقَدْ آتَيْنَا دَاوُودَ وَسُلَيْمَانَ عِلْمًا ۖ وَقَالَا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي فَضَّلَنَا عَلَىٰ كَثِيرٍ مِنْ عِبَادِهِ الْمُؤْمِنِينَ
و ما به داوود و سلیمان، دانشی عظیم دادیم؛ و آنان گفتند: «ستایش از آن خداوندی است که ما را بر بسیاری از بندگان مؤمنش برتری بخشید.»[27:15]
وَلَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَاسْتَوَىٰ آتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ
و هنگامی که (موسی) نیرومند و کامل شد، حکمت و دانش به او دادیم؛ و این گونه نیکوکاران را جزا می‌دهیم![28:14]
وَشَدَدْنَا مُلْكَهُ وَآتَيْنَاهُ الْحِكْمَةَ وَفَصْلَ الْخِطَابِ
و حکومت او را استحکام بخشیدیم، (هم) دانش به او دادیم و (هم) داوری عادلانه![38:20]
قَالَ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِنْدَ اللَّهِ وَأُبَلِّغُكُمْ مَا أُرْسِلْتُ بِهِ وَلَٰكِنِّي أَرَاكُمْ قَوْمًا تَجْهَلُونَ
گفت: «علم تنها نزد خداست (و او می‌داند چه زمانی شما را مجازات کند)؛ من آنچه را به آن فرستاده شده‌ام به شما می‌رسانم، (وظیفه من همین است!) ولی شما را قومی می‌بینیم که پیوسته در نادانی هستید!»[46:23]
آیات فوق بوسیله‌ی نرم‌افزار انوار گردآوری شده است. و مقیاس کوچکی از ادله‌ی مالکیت خداوند بر دانش است.
همگی مويد آن است که از نظر اسلام مالک دانش خداوند است.

در ادامه ‌می‌خواهم تا بر سر نحوه‌ی استفاده از دانش و حقوقی که خداوند برای انسان‌ها مقرر کرده صحبت کنم:
دو منظر برای این موضوع وجود دارد:
۱- دستورات خداوند درباره‌ی هرآنچه به انسان داده است، چیست؟
۲- مستقیقا درباره‌ی نحوه‌ی برخورد با دانش خداوند متعال چه دستوری داده است.

در مورد قسمت اول تعدادی اندک از بیشمار آیه‌ی مربوط به نحوه‌ی استفاده‌ی انسان از آنچه خداوند به او داده است را می‌آورم:
نقل‌قول
الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ
(پرهیزکاران) کسانی هستند که به غیب ایمان می‌آورند؛ و نماز را برپا می‌دارند؛ و از تمام نعمتها و مواهبی که به آنان روزی داده‌ایم، انفاق می‌کنند.[2:3]

وَأَنْفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ ۛ وَأَحْسِنُوا ۛ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
و در راهِ خدا، انفاق کنید! و خود را به دست خود، به هلاکت نیفکنید! و نیکی کنید! که خداوند، نیکوکاران را دوست می‌دارد.[2:195]
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ يَوْمٌ لَا بَيْعٌ فِيهِ وَلَا خُلَّةٌ وَلَا شَفَاعَةٌ ۗ وَالْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از آنچه به شما روزی داده‌ایم، انفاق کنید! پیش از آنکه روزی فرا رسد که در آن، نه خرید و فروش است، و نه دوستی، و نه شفاعت؛ و کافران، خود ستمگرند.[2:254]
مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ ۗ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند، همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند؛ که در هر خوشه، یکصد دانه باشد؛ و خداوند آن را برای هر کس بخواهد، دو یا چند برابر می‌کند؛ و خدا وسیع، و داناست.[2:261]
خداوند در آیات بالا و مشابهات آن که برای پرهیز از حجیم‌شدن مطلب از آوردنشان خودداری کردم، به انسان درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از آنچه به او داده است، فرامینی و توصیه‌هایی دارد. از جمله:
۱- خداوند، انسان را نسبت به آنچه به انسان داده به انفاق دعوت می‌کند.
۲- درصورت انفاق نکردن هلاکت انسان را به دست خود انسان به او گوشزد می‌کند.
۳- در صورت رعایت انفاق وعده‌ی چندین برابر شدن آنچه داشته است را به او می‌دهد.

شباهت این آیات با دنیای آزاد و انحصاری امروز ما و آنچه در همین انجمن‌ها سعی در کسترش آن داریم به عهده‌ی خود شما است.

درباره‌ی قسمت دوم یعنی دستور مستقیم در مورد دانش هم من یک آیه از قرآن بیشتر پیدا نکردم که همین آیه گواهی آشکار برای ما است، اما حدیث بسیار است در مورد چگونگی برخورد با دانش در کلام امامان معصوم:
نقل‌قول
وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ لَتُبَيِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَكْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا ۖ فَبِئْسَ مَا يَشْتَرُونَ
و (به خاطر بیاورید) هنگامی را که خدا، از کسانی که کتاب (آسمانی) به آنها داده شده، پیمان گرفت که حتماً آن را برای مردم آشکار سازید و کتمان نکنید! ولی آنها، آن را پشت سر افکندند؛ و به بهای کمی فروختند؛ و چه بد متاعی می‌خرند؟!
از این دلیل محکم‌تر برای رد حرف کسانیکه انحصار دانش و حمایت قانونی از کسانیکه دانش را انحصاری می‌کنند(کپی‌رایت)، اسلامی می دانند، ندارم.

خداوند در قسمت دوم آیه تاکید می‌کند که کافران این کار را نکردند، همانگونه که امروزه با قوانینی مانند کپی‌رایت و پتنت این کار را انجام می‌دهند.

قضاوت با خود شما.

پ.ن: نوشته‌ی بالا بود که با سلیقه‌ی یکی از ناظران خلاف قوانین انجمن شناخته شده بود(حال آنکه نام خود خلاف قوانین انجمن است)، حال کدام قانون نمی‌دانم

یا علی
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 09:02 ب‌ظ توسط یه انقلابی »
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
پاسخ : آیا کپی‌رایت اسلامی است؟
« پاسخ #1 : 02 اردیبهشت 1391، 05:34 ب‌ظ »
با سلام دوست گرامی

یه انقلابی عزیز

می‌دونی که حرفاتو قبول دارم!

برام عجیبه که حرفاتو ویرایش کردن! البته مسلما تو جامعه کسانی هستن که نمی‌خوان در مورد دین فکر کنن!

خیلی عالی بود و موفق باشی  :)

« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 12:21 ق‌ظ توسط رضا حبیبی »
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین Sir-Shadow

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 69
« پاسخ #2 : 02 اردیبهشت 1391، 05:47 ب‌ظ »
دوست عزیز
نیومدم حرفی بزنم که بعد شما درصدد بر بیای که جواب من رو بدی
خودم این عقیده رو دارم که چرا ماها فکر می‌کنیم حرف‌ها و عقاید خودمون همیشه درسته؟! برای همین سعی می‌کنم از دیدی بجز دید دفاعی نسبت به پاسخ‌هایی که دیگران به من می‌دن داشته باشم
توی همون تاپیک قبلی هم نوشتم که پست یکی از دوستان خیلی تاثیر روی من داشت و نظرم رو درمورد کپی رایت تغییر داد

من نظرم رو در مورد دین گفتم
شما احتمالا نظری مخالف نظر من درمورد دین داشتید
نظر من رو ضد دین خوندید

از نظر من دین کامله نه جامع
یعنی دین درمورد هدفی که داشته، به صورت کامل مساعل رو پوشش میده و قرار نبوده همه‌‌ی مساعل جزعی عالم رو پوشش بده چون نیاز نبوده
و خیلی اختلافات دیگه
مثلا من سعی می‌کنم نگم اسلام، چون از نظر من دین نزد خدا تسلیم بودنه و نه واژه‌ی «اسلام»

البته بهتره وارد خود مساله‌ی دین نشیم چون ربطی به موضوعات انجمن نداره
خوشحال می‌شم تایپیک رو ادامه بدید تا ما هم مطلبی یاد بگیریم

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #3 : 02 اردیبهشت 1391، 06:21 ب‌ظ »
دوست عزیز
نیومدم حرفی بزنم که بعد شما درصدد بر بیای که جواب من رو بدی
خودم این عقیده رو دارم که چرا ماها فکر می‌کنیم حرف‌ها و عقاید خودمون همیشه درسته؟! برای همین سعی می‌کنم از دیدی بجز دید دفاعی نسبت به پاسخ‌هایی که دیگران به من می‌دن داشته باشم
توی همون تاپیک قبلی هم نوشتم که پست یکی از دوستان خیلی تاثیر روی من داشت و نظرم رو درمورد کپی رایت تغییر داد

من نظرم رو در مورد دین گفتم
شما احتمالا نظری مخالف نظر من درمورد دین داشتید
نظر من رو ضد دین خوندید

از نظر من دین کامله نه جامع
یعنی دین درمورد هدفی که داشته، به صورت کامل مساعل رو پوشش میده و قرار نبوده همه‌‌ی مساعل جزعی عالم رو پوشش بده چون نیاز نبوده
و خیلی اختلافات دیگه
مثلا من سعی می‌کنم نگم اسلام، چون از نظر من دین نزد خدا تسلیم بودنه و نه واژه‌ی «اسلام»

البته بهتره وارد خود مساله‌ی دین نشیم چون ربطی به موضوعات انجمن نداره
خوشحال می‌شم تایپیک رو ادامه بدید تا ما هم مطلبی یاد بگیریم
دوست عزیز من با نوشته‌های شما در اون تاپیک مشکلی نداشتم فقط برای نشون دادن به اون ناظر که پستم رو پاک کرد، نقل‌قول‌هایی رو نوشتم که گویا ایشون ندیدن.

من فقط خواستم جواب دوستانی که می‌گن کپی‌رایت اسلامی است رو داده باشم و در این تاپیک هم هدفم همینه.
اگر فردی کپی‌رایت رو درست می‌دونه، من در اینجا باهاش حرفی ندارم حتی اگر مخالفش باشم. بحث بر سر اسلامی بودن یا نبودن کپی‌رایت است.
که من معتقدم کپی‌رایت اسلامی نیست و دلایلم رو هم آوردم.
درستی یا نادرستی کپی‌رایت مسئله‌ی دیگری است که بازش نمی‌کنم. خوشحالم هستم که دانیال عزیز تونست روی تفکر شما که از قبل داشتید تاثیر بزاره و با آخرین نظرتون بسیار موافقم.

یا علی
یا علی

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #4 : 02 اردیبهشت 1391، 06:56 ب‌ظ »
در دو سه نمونه ای که یک انقلابی از قرآن آورد به جز یک نمونه که دانش را میتوان به معنی گزارش خواب ( گفته ی یوسف به زندانیان ) گرفت در جاهای دیگر معنی دانش گنگ است . یعنی معلوم و دانسته نیست خداوند چه چیز را به جالوت و داوود و پیغمبران داده است .
از همه ی اینها مهم تر :
در اینجا دلیلی آورده نمیشود که چرا خداوند مالک دانش است . شاید گفته شود خداوند فرموده است :
(( من این دانش را به شما دادم ))‌
لاکن خداوند برای این گفته اش چند و چون نمی اورد . ( چگونه خداوند این دانش را به مردمان داده ؟ با هیپنوتیزم ؟ با چیپ در مغزشان کار گذاشته ؟ )  پس خداوند دراینجا دلیل و برهان نیاورده . بلکه تنها ادعا کرده است . داو و ادعا هم تا زمانی که چند و چونش روشن نشود بی ارزش است .
در اینجا سخنان خداوند بی ارزش است . نتیجه ای هم که بر مبنای این داو و ادعا اورده شدست ( مالک بودن خداوند بر دانش ) بی ارزش است .

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #5 : 02 اردیبهشت 1391، 07:21 ب‌ظ »
با سلام
در دو سه نمونه ای که یک انقلابی از قرآن آورد به جز یک نمونه که دانش را میتوان به معنی گزارش خواب ( گفته ی یوسف به زندانیان ) گرفت در جاهای دیگر معنی دانش گنگ است . یعنی معلوم و دانسته نیست خداوند چه چیز را به جالوت و داوود و پیغمبران داده است .
از همه ی اینها مهم تر :
در اینجا دلیلی آورده نمیشود که چرا خداوند مالک دانش است . شاید گفته شود خداوند فرموده است :
(( من این دانش را به شما دادم ))‌
لاکن خداوند برای این گفته اش چند و چون نمی اورد . ( چگونه خداوند این دانش را به مردمان داده ؟ با هیپنوتیزم ؟ با چیپ در مغزشان کار گذاشته ؟ )  پس خداوند دراینجا دلیل و برهان نیاورده . بلکه تنها ادعا کرده است . داو و ادعا هم تا زمانی که چند و چونش روشن نشود بی ارزش است .
در اینجا سخنان خداوند بی ارزش است . نتیجه ای هم که بر مبنای این داو و ادعا اورده شدست ( مالک بودن خداوند بر دانش ) بی ارزش است .

کاربر محترم این پست قصد نداشته و نداره تا درستی حرف خداوند رو ثابت کنه پس بحث رو به بیراهه نبرید از عمد یا غیر عمد.
کافیه به این نکته توجه کنید که این نوشته از منظر اسلام و کسانیکه به آن معتقد هستند قصد اثبات اسلامی نبودن کپی‌رایت را دارد.
این که شما قرآن را قبول ندارید به این تاپیک هیچ ربطی ندارد.
یا علی
یا علی

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #6 : 02 اردیبهشت 1391، 08:03 ب‌ظ »
نقل‌قول
قرآن و رابطه‌ش با کپی رایت هم هیچ ربطی به اوبونتو و انجمنش نداره.
از مدیران می‌خوام این تاپیک روی برای توقف ارسال مطالب بی‌ربط قفل کنند.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #7 : 02 اردیبهشت 1391، 08:37 ب‌ظ »
نقل‌قول

از نگر بنده بحث بدی نیست
اگر انجمن جایی داشت که خصوصی بود ( مثلا تنها کاربران بالای 200 پست میتوانستند اندرش شوند ) این توپیک را به انجا می بردند و آنجا بحث را پی میگرفتیم بد نبود
لاکن همچه جستاری در دید عموم اگر باشد  ، برای انجمن مشکل ساز خواهد شد

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #8 : 02 اردیبهشت 1391، 08:59 ب‌ظ »
با سلام
نقل‌قول
این نظر شماست. وقتی افرادی در انجمن هستن که سعی دارن تا با پست‌های بی‌جای خودشون، بحث‌های مفید رو به مشکل بکشونن امثال شما هم هر حرفی بخواهید می‌زنید ولی تا وقتی توهین به تفکر دیگران می‌کنید مشکلی نیست اما وای بر وقتی که حرفی برای گفتن نداشته باشید.
اگر نظری ندارید بهتر است تا پست نزنید
فکر نمی‌کنم درک موضوع تاپیک خیلی مشکل باشه مگر بخواهید وانمود کنید که متوجه موضوع تاپیک نیستید.
موضوع این تاپیک برای بار چندم می‌گم امیدورام متوجه بشید:
۱- دوستانی این موضوع را مطرح کردند که از نظر اسلام هم کپی‌رایت درست است.
۲- من با نقل‌قول از اسلام نظرشان را رد کردم.
۳- اگر دوستانی در مورد رد نظر من از نظر اسلام حرفی دارد می‌تواند بیاید و بگوید و من را نیز راهنمایی کند.
تذکر: اگر کسی کپی‌رایت رو اسلامی نمی‌دونه بهتره بدونه که این تاپیک از نظر اسلام قصد داره تا کپی‌رایت رو رد بکنه یا اگر با اسلام مشکل داره خیلی راحت می‌تونه از این تاپیک رد بشه
ربط این موضوع هم به این انجمن همونقدر مربوطه که در ایران زندگی می‌کنیم و قانون شدن یا نشدن کپی‌رایت مستقیما به ما مربوط می‌شه و قانون هم در این کشور فعلا بر مبنای اسلام است(حالا شما دوست نداری مشکل خودته) و ما می‌تونیم بر سر اسلامی بودن یا نبودنش بحث کنیم(به هیچ کس هم توهین نکردیم). در ضمن اهمیت کپی‌رایت برای نرم‌افزار آزاد و دانش آزاد رو هم همه می‌دونن و مجوزها بحث اصلی کاربران نرم‌افزارهای آزاد است.

شما اگر دوست داری تا فقط به جنبه‌ی عملی نرم‌افزار آزاد توجه کنی، میل خودته ولی برای من فلسفه و باید و نباید نرم‌افزار آزاد از جنبه‌ی تکنیکی اهمیت بیشتری داره. تا جایی هم که می‌دونم این تاپیک در بخش فلسفه است و هیچ مشکلی وجود نداره.

حالا اگر مدیران انجمن قصد ندارن تا جلوی افرادی رو که موضوعات بی‌ربط در یک تاپیک مطرح می‌کنن بگیرن، تا ابد این مشکل ادامه خواهد داشت.
بهتره یاد بگیریم اگر حرفی برای گفتن نداریم، حرفی نزنیم.

اگر فردی از نظر اسلام نقدی داره عنوان کنه.

یا علی
یا علی

آفلاین solook

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
« پاسخ #9 : 02 اردیبهشت 1391، 09:07 ب‌ظ »
دوستان عزیز
آیا کسی که کاربر آماتور رایانه هست می تواند در مورد نرم افزارهای بزرگ و مدل طراحی سیستم عاملها اظهار نظر نماید؟

عنوان این موضوع در خورد یک جمع علمی و محقق در زمینه امور فقهی و اصولی است نه اینجا

به هرحال هر رشته ای متخصص خاص خودش را دارد

در مورد همین کپی رایت نظرات و مبانی علماء و محقق مورد اختلاف است چه رسد به ما که اطلاع تخصصی در این زمینه نداریم

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #10 : 02 اردیبهشت 1391، 09:15 ب‌ظ »
با سلام
دوستان عزیز
آیا کسی که کاربر آماتور رایانه هست می تواند در مورد نرم افزارهای بزرگ و مدل طراحی سیستم عاملها اظهار نظر نماید؟

عنوان این موضوع در خورد یک جمع علمی و محقق در زمینه امور فقهی و اصولی است نه اینجا

به هرحال هر رشته ای متخصص خاص خودش را دارد

در مورد همین کپی رایت نظرات و مبانی علماء و محقق مورد اختلاف است چه رسد به ما که اطلاع تخصصی در این زمینه نداریم
نظر شما درسته دوست عزیز ولی مثلا اگر شما در سیستمت به مشکل بربخوری برای استالمن می‌فرستی و منتظر می‌شی تا جواب بده؟ خب خیلی چیزها رو خودتون سعی می‌کنید حل کنید.
این مسئله هم یه نظر فقهی نیست بلکه برداشت‌های شخصی است مثل باقی بحث‌های این انجمن.

یا علی
یا علی

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
« پاسخ #11 : 02 اردیبهشت 1391، 09:20 ب‌ظ »
نقل‌قول
نه تنها این تاپیک بلکه خیلی از تاپیک های دیگه هم هیچ ربطی به این انجمن نداره
اینجا یواش یواش داره از انجمن پشتیبانی به انجمن فلسفی و فقهی تبدیل میشه.بهتر بگم ایجا شده محل چت کردن

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #12 : 02 اردیبهشت 1391، 09:29 ب‌ظ »
با سلام
دوستان مثل اینکه خیلی علاقه به حاشیه دارن تا پاسخ دادن به سوالات پیرامون نرم‌افزار آزاد.
البته حق دارن چون اینکه concy رو چجوری اجرا کنن براشون مهم‌تره تا مسائل فلسفی اما جالبه که به دیگران و خواسته‌هاشون احترام نمی‌ذارن.

به هر حال من تا دریافت پاسخ منطقی از کاربران یا مدیران، به حرف‌های حاشیه‌ای اهمیتی نمی‌دم. به دوستان معترض هم پیشنهاد می‌کنم با چندتا ناظر یا مدیر لابی کنند و بدون دلیل این تاپیک رو قفل کنند.

یا علی
یا علی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 02 اردیبهشت 1391، 09:36 ب‌ظ »
نه تنها این تاپیک بلکه خیلی از تاپیک های دیگه هم هیچ ربطی به این انجمن نداره
اینجا یواش یواش داره از انجمن پشتیبانی به انجمن فلسفی و فقهی تبدیل میشه.بهتر بگم ایجا شده محل چت کردن

خب اساس نرم‌افزار آزاد یه فلسفه هست. اتفاقا این فلسفه بر روی ایجاد روابط انسانی در جوامع تأکید داره. اگه چنین بحث‌هایی (یا به قول شما چت‌هایی) این‌جا شکل نگیره باعث شرمندگیه و نشونه‌ی مریض بودن جامعه. اگه کسی فقط راهنمای فنی می‌خواد می‌تونه بره manual بخونه. فروم و جوامع نرم‌افزار آزاد برای بحث در مورد همین چیزهاست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #14 : 02 اردیبهشت 1391، 09:44 ب‌ظ »
جناب یه انقلابی شما می‌تونی در این دنیای بزرگ وب صفحه‌ای با عنوان «ارتباط اسلام و کپی‌رایت» راه بندازی و تا ظهور آقا در این مورد قلم‌فرسایی کنی نه وب‌سایتی که برای کاربران اوبونتو طراحی شده. همچنان پیگیر قفل شدن این تاپیک و تاپیک‌ها بی‌ربط دیگه هستم.
نقل‌قول
متاسفانه ضعف مدیریت این مساله رو ایجاد کرده.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me