انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: از داخل لینوکس توی پارتیشن ویندوزی چیزی نریزید  (دفعات بازدید: 18475 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سوزه

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 487

....
الهی قربونتون برم، معلومه که برای شما این اتفاق نمیافته، این اتفاق برای کسی میافته که مدام از هر دو سیستم عامل استفاده کنه، این اتفاق برای کسی میافته که این کاری که من کردم رو بکنه، نه برای کسی که تو زندگیش به جز امتحان کردن 100 تا میز کار چیز دیگه ای رو آزمایش نکرده.

این کاری که من کردم رو بکنید، اگه فایلهاتون پاک نشد اون موقع بیاین به من بگید که خراب پارتیشن بندی کردی.
.....

الان نزدیک چهار ماه که دارم از توزیع لینوکس کوبونتو استفاده میکنم تا حالا بیش تر از دو هزار تا فایل را با فرمتهای مختلف و حجم های مختلف از کوبونتو به یک پارتیشن ntfs منتقل کردم و در کنار کوبونتو هم یک ویندوز 8.1 برای بازی کردن دارم و مدام بین این دو سیستم عامل در حال رفت و آمدم و تا حالا به یه همچین مشکلی یا مشکلی مرتبط با این موضوع برنخوردم! شما یحتمل فایلهات از اون کاراکترهای نمادی که ntfs ازش پشتیبانی نمیکنه داشتند یا مشکل از اون پارتیشنت بوده پس چرا برای این ده ها میلیون آدم که از لینوکس استفاده میکنند همچین مشکلی پیش نمیاد؟!

2000 فایل در 4 ماه چیزه خاصی نیست .

این اتفاق هم چیزه تقریبا شایعی هست . مثلا برای من هر وقت 20 گیگ مونده تا پر بشه این مشکل زیاد اتفاق میفته .

این مشکل اصلا به نوع پارتیشن بندی ارتباطی نداره چون در سطح فایل سیستم داره اتفاق میفته .
همون 2000 تا فایل بیشتر از 30 گیگابایت حجمش میشد،من دوتا هارد دارم و روی تمام پارتیشنهام این 2000 تا فایل را پخش کردم و به هیچ مشکلی هم برنخوردم!
اتفاقا اتفاق نادریه! همین تاپیک را از اول بخوانید میبینید که اکثرا گفته اند با یه همچین مشکلی برخورد نکردند،من هم بعد از چهار ماه استفاده از لینوکس و کلی تحقیق راجع به لینوکس قبل از استفادش و فعالیت تو این انجمن اولین باره که دارم همچین چیزی میشنوم.
دیگه در این انجمن Log in و فعالیتی نخواهم داشت.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
این مشکل خیلی خیلی خیلی! کم شایع است من الان چند ساله هم ویندوز رو کامپیوترم نصبه هم اوبونتو همچین مشکلی نداشتم

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
چون به صورت اوتومات مشکل حل میشه خیلی خیلی کم پیش میاد باهاش بر بخورین . برای همین هست که میگین ندیدین .
این جا بحث سره شایع بودن یا نبودنش نیست سره راه خل بود که راه حل هم پیدا شده .

آفلاین geramia

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 43
بنظر من این مشکل ممکنه بصورت موردی پیش بیاد. من بارها فایل کپی کردم و مشکل نداشتم. خیلی وقتا هم اصلا کپی نشده و همون اول ارور دارده. این یه حقیقته که لینوکس با رایت کردن روی سیستم ntfs مشکلاتی داره. در مقیاس خیلی بد تر و وسیع تر موقعی من این موضوع رو تجربه کردم که یه هارد با فرمت ntfs رو به رسیور لینوکسیم وصل کردم. کلا فایلها یکی در میون کپی یا خونده میشدن.

بر اساس تجربه شخصی من بهتره بجای کپی کردن فایلاتون در یه پارتیشن ntfs بیاین درایور ext4 رو روی ویندوز نصب کنین. من مدت مدیدیه که از این روش استفاده میکنم و هیچوقت هم به هیچ مشکلی بر نخوردم

آفلاین mhch

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 340
نظر دوستان رو نخوندم فقط صورت مسئله رو دیدم
حدس من اینه که اون درایو شما cook mode بوده و نه raw mode
نتیجتا موقع بالا اومدن fstab یه حالی داده و اون دیتا رو با سکتور های ابتدایی پارتیشن منطبق ندیده و پاک کرده
در این زمانه بی های و هوی و لال پرست
خوشا بحال کلاغای قیل و غال پرست
به شب نشینی خرچنگ های مردابی
چگونه رقص کند ماهی زلال پرست
رسیده ها چه غریب و نچیده میافتند
به پای هرزه علف های باغ کال پرست
هنوز زنده ام و زنده بودنم خاریست
به تنگ چشمی نامردمان زوال پرست

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
وقتی با لینوکس کار میکردم تعداد زیادی فایلهای ارزشمند از اینترنت دانلود کردم.
برای اینکه بتونم از این فایلها توی ویندوز هم استفاده کنم فایلها رو توی یه پارتیشن ویندوزی (مثلا D) انتقال دادم.

وقتی کامپیوتر رو restart کردم که از لینوکس به ویندوز برم، قبل از بالا اومدن ویندوز صفحه ای نمایش داده شد که میگفت پارتیشن D شما (همون جایی که فایلها رو کپی کرده بودم) احتیاج به check کردن داره و اگر توی 10 ثانیه هیچ دکمه ای رو نزنید پارتیشن D چک میشه.

نتیجه ی check کردن جالب بود. فقط index فایلهایی رو پاک کرد که از لینوکس به پارتیشن ویندوزی انتقال داده بودم. و متاسفانه همه ی اون اطلاعات ارزشمند از دست رفت.

اینطور که به نظر میرسه، علاوه بر اینکه از توی لینوکس قابلیت مشاهده پارتیشن های ویندوزی وجود داره و میشه باهاش کار کرد. ولی مقداری ناسازگاری هم وجود داره و اگه فایلی رو از توی لینوکس به پارتیشن ویندوزی اضافه کنیم ویندوز اون فایلها رو Garbage تشخیص میده و پاک میکنه.
این اتفاق خیلی خیلی بد هم دو مرتبه برای من هم رخ داده.ویندوز لعنتی فایل ها رو پاک میکنه.من واقعا گیج شده بودم.یه بار فایل ها بودن ولی خراب شده بودن.یه بار هم یه دایرکتوری من که در درایور ntfs‌بود و با اوبونتو کپی شده بود غیب اش زده.امتحان کردم hidden هم نیست.کلا نیستش!!!
ویندوزم۷ سرویس پک ۱ است کرکش به نظر من مهم نیست.چون از نظر من ربطی نداره
لینوکس ام اوبونتو 12.4.4 lts
احساس میکنم وقتی این طوری میشه که ویندوز هایبرنت شده باشه و شما از توی اوبنتو به درایوها ntfs‌فایل کپی کنید.اگر ویندوز خاموش کامل(Shutdown) شده باشه و فایل کپی کنید احتمال اینکه این اتفاق بیفته کمترمیشه.این فقط حدس منه و هیچ پایه علمی ندارد.ولی تست کنید.ویندوز۷ هایبرنت باشه و بعد با اوبونتو وارد بشید و ntfs ها رو تغییر بدید.ببینید به مشکل بر میخورید؟؟؟
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1393، 12:05 ب‌ظ توسط milad.ir86 »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
خودم تست کردم.وقتی ویندوز هایبرنت بود کپی کردم.ولی پاک نشد!!! گیج شدم.ولی مطمئنم اشتباه نمیکنم.چون دایرکتوری که در NTFS کپی کردم گم شده!!!
ولی در کل میترسم با لینوکس توی پارتیشن NTFS  بنویسم.توصیه هم میکنم در لینوکس در EXT4 بنویسید ولی فقط از NTFS بخوانید.نوشتن در NTFS ریسک داره.یا پاک میشه یا نمیشه.روزه شک داره.اطلاعات مهم رو توی EXT4 بنویسید بعداً توی NTFS هم کپی اش کنید.اگر نسخه NTFS پاک شد حداقل یه پشتیبان از اون در پارتیشن EXT4 دارید.
پیشنهاد من اینه:
  • در ویندوز از EXT4 فقط بخونید ولی NTFS محدودیتی نداره چون پارتیشن محلی ویندوز است
  • در لینوکس از NTFS فقط بخونید و بدیهی است در EXT4 محدودیت ندارید

توی ویندوز هم برای خوندن از ext2,ext3,ext4 میتونید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:
نرم افزار ext2Read از ext4 هم پشتیبانی میکنه.و خوبیش اینه شما فقط میتونید از پارتیشن های لینوکس بخونید.چون تغییر این پارتیشن ها با ویندوز هم ممکنه ناسازگاری ایجاد کنه و هم اینکه پارتیشن های روت و home رو دستکاری کنید و لینوکس رو خراب کنید.
شما که تجربه تون بیشتره نظری ندارید؟
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1393، 02:09 ب‌ظ توسط milad.ir86 »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
نقل‌قول
در ویندوز از EXT4 فقط بخونید
مگه میشه ؟  :o
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
از این آدرس توضیحات نرم افزارهای دیگر برای خواندن پارتیشن لینوکس در ویندوز
http://www.askvg.com/how-to-access-linux-partitions-ext2-ext3-from-windows-in-dual-boot-system/

آفلاین sadeghaf

• Newbie
  • *
  • ارسال: 18
خوب کار کردن با فایل‌سیستم NTFS در گنو-لینوکس پیشنهاد نمی‌شه، بخاطر اینکه مشخصات اون به صورت آزاد ارائه نشده و توسط مهندسی معکوس دراومده، و در خیلی موارد نمی‌شه حدس زد ویندوز چه عکس‌العملی در مقابل تغییرات میده.

مرسی
افرین این درسته

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
نقل‌قول
در ویندوز از EXT4 فقط بخونید
مگه میشه ؟  :o
با نرم افزار EXT4READER میشه پارتیشن های EXT4 رو دید.فایل ها و پوشه های اون رو بر روی درایو NTFS کپی کرد.بعد از اونجا بخونید

آفلاین Godfather_MK

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
با اینکه از کابران جدید گنو/لینوکس هستم اما در همان ابتدای کار با این مشکل مواجه شدم، تمام صفحات این تاپیک رو هم به دقت مطالعه کردم، خیلی جالبه که برای این مشکل بزرگ راه حل جامعی مطرح نشده!

استفاده از ویندوز و توزیعی از گنو/لینوکس در بیشتر مواقع اجتناب ناپذیر هست و با این حساب بدون شک باید برای این مشکل راه حل وجود داشته باشه!

ممنون میشم اگه دوستان یه راه حل جامع در این زمینه مطرح کنن چون با این شرایط من یکی واقعا نگران اطلاعاتم هستم.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
با اینکه از کابران جدید گنو/لینوکس هستم اما در همان ابتدای کار با این مشکل مواجه شدم، تمام صفحات این تاپیک رو هم به دقت مطالعه کردم، خیلی جالبه که برای این مشکل بزرگ راه حل جامعی مطرح نشده!

استفاده از ویندوز و توزیعی از گنو/لینوکس در بیشتر مواقع اجتناب ناپذیر هست و با این حساب بدون شک باید برای این مشکل راه حل وجود داشته باشه!

ممنون میشم اگه دوستان یه راه حل جامع در این زمینه مطرح کنن چون با این شرایط من یکی واقعا نگران اطلاعاتم هستم.
این مشکل مربوط به لینوکس نیست.مشکل از ویندوزه.ویندوز هم که دوست نداره با لینوکس همکاری کنه اطلاعات پارتیشن بندی و مدیریت فایلهای خودش رو در سیستم NTFS افشا نمیکنه.nixoeen خیلی خوب گفته و با نظرش کاملا موافقم :
«خوب کار کردن با فایل‌سیستم NTFS در گنو-لینوکس پیشنهاد نمی‌شه، بخاطر اینکه مشخصات اون به صورت آزاد ارائه نشده و توسط مهندسی معکوس دراومده، و در خیلی موارد نمی‌شه حدس زد ویندوز چه عکس‌العملی در مقابل تغییرات میده.»
اگر هم لینوکس داره از NTFS پشتیبانی میکنه وظیفه اش نیست.(همون طور که ویندوز از ext4 پشتیبانی نمیکنه و فایل سیستم خودش رو داره یا mac که فایل سیستم HFS داره)
لبنوکس به ما کمک میکنه راحت تر از ویندوز به لینوکس کوچ کنیم.و حداقل بتونیم از NTFS‌ بی دردسر بخونیم.و اطلاعاتمون رو به EXT4 منتقل کنیم.
در کشور ما به دلیل رایگان بودن نرم افزار!!!ما توانایی داشتن چند سیستم عامل رو داریم.چند تا ویندوز داریم . یه هکینتاش کنارش.و چند توزیع لینوکس! خوب اینا با هم ناسازگارند چون رقیب اند! و باید خودمون مراقب فایلها و اطلاعاتمون باشیم.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
دوستان من دنبال یک روش امن هستم واسه اینکه فرمت درایور NTFS رو به EXT4 تبدیل کنم بدون اینکه اطلاعات پاک بشه  :D اصلا به نظرتون این کار رو بکنم یا نه ؟!
« آخرین ویرایش: 02 مهر 1393، 02:14 ب‌ظ توسط ح.م »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
دوستان من دنبال یک روش امن هستم واسه اینکه فرمت درایور NTFS رو به EXT4 تبدیل کنم بدون اینکه اطلاعات پاک بشه  :D
:D
امن ترین حالتش اینه که یه هارد دیگه واسه بک آپ جور کنی ::)