انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مهاجرت از اوبونتو به فدورا؟!  (دفعات بازدید: 24205 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین dexidenova

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
  • ? ANy pRobLemS wiTH mY lOGo
پاسخ به: مهاجرت از اوبونتو به فدورا؟!
« پاسخ #30 : 25 خرداد 1387، 01:45 ب‌ظ »
آقا چرا از این کارای بد بد ؟

کافیه یه نگاه کوچولو به این صفحه بندازید : http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Fedora
اونوقت می فهمید کدوم یکی بهتره ! ( این جمله رو بی طرفانه گفتم. بهتر بودن به تشخیص خودتونه )

در ضمن اون دوستمون که گفته بودن :

به نظر من اگه یک سیستم میخواید که از شر کرش خلاص بشید debian هست که به پایداری هم مشهوره.

باید بگم که خیلی خیلی خیلی با این حرفشون موافقم و فکر می کنم که debian مخصوصا نسخه اچ یکی از بهترین توزیع ها است.

برای مقایسه اون با اوبونتو هم به این صفحه برید : http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Debian

توجه کنید که اون اعدادی که اول هر قسمت نوشته هر کدوم که بیشتر باشند اون بهتره ( حداکثر هم ۹ هست )
خداحافظي با اوپن سورس !

آفلاین سجاد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 319
  • نیست ‌بر لوح‌ دلم‌ جز الف‌ قامت ‌یار
    • http://sjb.ir
« پاسخ #31 : 25 خرداد 1387، 05:20 ب‌ظ »
نقل‌قول
بهتر هست واقع‌بینانه به این قضیه نگاه کنیم و قبول کنیم که اوبونتو کمی ضعیف عمل میکنه! مثلا در همین ورژن جدید اونقدر مشکل داشت (مثلا LTS هست) که خیلی‌ها (من‌جمله بنده) اصلا از نصبش منصرف شدند!

نقل‌قول
برای همین هم که شده من توزیع قوی و برتر فدورا رو انتخاب میکنم،

کاشکی مستند صحبت می کردید :
http://distrowatch.com/

نقل‌قول
دوست عزیز من الان چندین سال هست که از لینوکس استفاده میکنم و اولین توزیع که نصب کردم Redhat 4 بود و از اوبونتو 6.04 با این سیستم‌عامل بودم تا قبل از 8.04 که من رو بطور کامل نامید کرد Smiley پس نمیتونید بگید این حرفای من از بی‌تجربگی هست Wink

من گفتم بی تجربه اید ؟  :o

نقل‌قول
در ضمن من اصلا حرفی از درایور نزدم! زدم؟! من اصلا مشکلی با نصب درایور روی هیچ لینوکسی ندارم (حتی در Slackware)، پس حرف شما در این مورد ضعف حساب میشه برای اوبونتو! من اصلا لپ‌تاپ DELL دارم و DELL هم با اوبونتو کاملا سازگار هست! پس اصلا این حرف که سخت‌افزار ویندوزی دارید درست نیست.

این سخت افزارها by default برا ویندوز طراحی شدند و dell سازنده آنها نیست اما چون در طراحی آنها از استاندارد هایی استفاده میشود برای هر لینوکسی که استاندارها را رعایت کند قابل پیاده سازی است .{شاهد مثال بعضی لبتابای sony  هستند که اصلا روش لینوکس نصب نمیشه و سخت‌افزار ویندوزی دارند .}

نقل‌قول
آیا اینطور نیست که اکثریت کاربران اینجا از کند بودن اینترنت در اوبونتو و کراش‌های ورژن جدید و ... می‌نالند؟ اگر چنین هست پس مزیت سیستم‌عامل لینوکس جز امنیت و چند چیز پیش‌و‌پا افتاده چی میتونه باشه؟

علت کند بودن اینترنت نصب نکردن ورژن های کامل مودم است و یا تبدیل ip4 به ip6 و دیگر هیچ {ویندوز که نی هر ویروس و تروجانی خواست خودشو وصل کنه و هزار کثافت کاری دیگه

open source

فدورا و شناخت سخت افزار
???
اگه همون اول شناخت که شناخت و گر نه باید وایسد تا نسخه بعد چرا این حرف میزنم :
من یه رفیق دارم که از بچگی با فدورا کامپیتر یاد گرفته اون نسخه هشت و داد و کلی هم تبلیغ که این ته شه و این حرفا مام ریختیم و چشتون روز بد نبینه کارت گرافیکی رو نشناخت که نشناخت کارت گرافیکی که من تو SUSE نصبش کرده بودم اما چون فدورا هه کرنلش جدید بود و ati هنو اون کرنل رو support نمیکرد ما موندیم تو نخ فدورت ۸ تا اینکه فدورا ۹ اومد و این رفیق ما باز گیر داد تازه اون تونس گرافیک مارو با هزار سلام و صلوات بشناسه تازه 3d رو هر کاری کردیم و کردند نشد .اما اوبونتو چی همین 6.08 که ریختیم درایور اون اومد تو restricted و مام ریختیم و صفا کردیم . کاری به کار درایوری هم که ati داده بود نداشتیم تو نسخه های بعدی هم به همین منوال و این است قدرت Debian .

نقل‌قول
شما بهترین رو چی میدونید؟ بکارگیری بهترین چیزها در یک توزیع؟ خب اینجا ۱۰۰درصد فدورا برنده هست چون همیشه بهترین‌ها رو اول داشته! یا اینکه خوب بودن رو بر پایه کاربر زیاد میدونید؟ خب اگر اینطور باشد ویندوز بهترین توزیع هست! پس کاربر زیاد هم ملاک نیست... اگر چیزی غیر از این هست دوست دارم بفرمائید.

اینکه اول یه چیزیو داره که قدرت نمیشه چون هر چی اول که میاد کلی bug داره {مثل Ubuntu 8.04 البته یه هفته ای ردیف میشه } ولی بهترین بودن رو میشه در پشتیبانی دید که برگ برنده اوبونتو در اینه .

نقل‌قول
ببینید من اگر بهم ثابت نشده باشه این تاپیک رو اصلا نمیزدم! پس بدونید این تست رو انجام دادم و نتیجه رو دیدم! شما شاید کراش ندیده باشید اما خیلی‌ها دیدند! منم از ویستا تا بحال کراش ندیدم پس میتونیم منکر هنگ نشدن اون بشم؟ و بگم که چون برای من و خیلی‌ها خوب بوده پس بهترین هست؟ Smiley

کلا کرش کردن یک سیستم عامل دو دلیل داره یا مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری :
- اگه مشکل نرم افزاری باشه برا همه هه و همه میگن و تو launchpad اعلام میشه و رفعش می کنن .
- اگه مشکل سخت افزاری باشه برا یه عده خاص که از اون سخت افزار خاص استفاده میکنن هه که مشکل یا درست نصب نکردن اونه یا اینکه کلا مشکل داره و در صورت همه گیر بودن باز تو launchpad اعلام میشه و یه فکری براش میکنن .

آفلاین kinglet

• Full Member
  • *
  • ارسال: 214
    • My Personal Blog
« پاسخ #32 : 25 خرداد 1387، 05:52 ب‌ظ »
ای بابا چرا هر کی از راه میرسه برای من لینک Distrowatch و ... میده؟! من همه این ها رو دیدم عزیزان من! شما بهتر هست اگر در این بحث شرکت میکنید خودتون دلیل بیارید و از تجربیات خودتون بگید!‌ نه اینکه لینک بدید به سایتهایی که خیلی‌هاشون جنبه تجاری دارن :) این لینکی که دوستمون هم دادن http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Fedora بوضوح برتری فدورا دیده میشه!! ;)
ای که دستت میرسد، کاری بکن
پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار!!

آفلاین سجاد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #33 : 25 خرداد 1387، 06:00 ب‌ظ »
ای بابا چرا هر کی از راه میرسه برای من لینک Distrowatch و ... میده؟! من همه این ها رو دیدم عزیزان من! شما بهتر هست اگر در این بحث شرکت میکنید خودتون دلیل بیارید و از تجربیات خودتون بگید!‌ نه اینکه لینک بدید به سایتهایی که خیلی‌هاشون جنبه تجاری دارن :) این لینکی که دوستمون هم دادن http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Fedora بوضوح برتری فدورا دیده میشه!! ;)

Distrowatch تجاریه بعد polishlinux  نیست ؟ امار میدیم میگی اینا تجاریه تجربه میگیم قبول نمیکنی بعد ما رو به دفاع کورکورانه و متعصبانه متهم میکنی با لحنی متعصبانه / ](*,)

آفلاین Sonne

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #34 : 25 خرداد 1387، 07:27 ب‌ظ »
سجاد جان من از شما واقعا تشکر می کنم!

نقل‌قول
این لینکی که دوستمون هم دادن http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Fedora بوضوح برتری فدورا دیده میشه
من واقعا معنای به وضوح و صد در صد رو در نمی تونم درک کنم. اصلا چنین چیزی وجود نداره در دنیای کامپیوتر. همه چیز نقاط ضعف و قدرت خودشو داره و در نتیجه کاربرای خاص خودشو! وگر نه اگر چیزی به وضوح برتر بود تعداد کاربران بیشتری داشت. برای مثال کی می تونه بگه Eclipse بهتره یا Netbeans؟ من بعد از ۳ سال کار با Eclipse  اون رو کنار گذاشتم و سراغ Netbeans رفتم. چون توی پروژه کنونیم ویژگی UI Designer که در Netbeans وجود داره سرعت منو خیلی بهتر کرده. ولی آیا می تونم منکر همه روزهای خوبی که با Eclipse داشتم بشم؟ نه! Eclipse فوق العاده است همونطور که Netbeans فوق العاده است. اصلا حس می کنم وجود این دو و رقابتشون باعث بهتر شدن اونا می شه.
حس می کنم این برتری ۱۰۰ درصد دادن به یک چیز اصلا راه درستی نیست و کمکی نمی کنه!

نقل‌قول
ینک بدید به سایتهایی که خیلی‌هاشون جنبه تجاری دارن
شما می تونین دلیلی بر صحت حرفتون مبنی بر تجاری بودن DistroWatch بیارین؟ من توی لینک زیر حمایت هیچ Distribution رو نمی بینم. فقط اسامی یک سری افراد علاقه مند به لینوکسه!

http://distrowatch.com/dwres.php?resource=about
Der Weg ist das Ziel

آفلاین kinglet

• Full Member
  • *
    • My Personal Blog
« پاسخ #35 : 25 خرداد 1387، 07:47 ب‌ظ »

Distrowatch تجاریه بعد polishlinux  نیست ؟ امار میدیم میگی اینا تجاریه تجربه میگیم قبول نمیکنی بعد ما رو به دفاع کورکورانه و متعصبانه متهم میکنی با لحنی متعصبانه / ](*,)

دوست گل من شما کی توی صحبت‌هاتون از تجربه گفتی؟ اصلا میشه یه خواهش کنم؟ دلیل برای من بیارید که اوبونتو از فدورا بهتر هست :) همونطور که من برعکس‌ش رو توی پست بالا انجام دادم! در ضمن من نگفتم شما متعصب هستی! چرا بحث رو میخواهید به جنجال و کل‌کل بکشونید؟ بابا بخدا نه من با کسی پدر کشتگی دارم و نه احتیاج به اثبات این مسائل! عرض کردم بحث دوستانه قرار هست باشه!! که نمیدونم چرا همه جبهه میگیرن! من اولش هم به Mohi جان گفتم این بحث آخرش معلوم هست ولی به خواسته ایشون دوباره ادامه دادم... خواهشا بحث رو علمی دنبال کنید! این آمار و ارقام اصلا بر چه اساس هست؟ اگر آمار در مورد تعداد زیاد کاربر هست که اصلا نمیشه ملاک دونست چون زیاد بودن دلیل بر خوب بودن نیست! و اگر مقایسه هست که توی همین سایت دیدیم که فدورا ارجحیت داشت! ممنون از لطف شما که به بحث ادامه میدید.

lomion

• مهمان
« پاسخ #36 : 25 خرداد 1387، 08:15 ب‌ظ »
هر کدوم از توزیعها مثل خیلی چیزای دیگه توی دنیای کامپیوتر نمی‌شه گفت خوب یا بد،‌ باید گفت چه چیزی برای چه کاری برتری داره و چه بهایی باید براش پرداخت :)
مثلا
اگه شما علاقه وافری دارید که بسته‌های  خیلی به روز رو بدست بیارید،‌ فدورا حتما حرف اول رو می‌زنه! اما هزینه‌اش اینه که عملا فدورا شده یه بستر تست برای Redhat Enterprise و به نظر من این بخشش جالب نیست.

اما اگه شما دنبال یه سیستم عامل پایدار و ساده باشید، اوبونتو خیلی ساده‌تره و نیاز به تنظیمات کمتری به صورت عمومی داره و خیلی چیزا وجود داره که فرض شده کاربر همون پیشفرض رو قبول داره.  ولی هزینه اش که ابزار تنظیمات کمی داره و این یعنی سخت شدن بعضی از تنظیمات.

فکر می‌کنم این روش مقایسه‌ی بهتری باشه. به نظر من مقایسه باید در چهارچوبش باشه تا بشه بحث مناسبتری کرد :)

آفلاین platoali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 212
« پاسخ #37 : 25 خرداد 1387، 08:38 ب‌ظ »

دوست گل من شما کی توی صحبت‌هاتون از تجربه گفتی؟ اصلا میشه یه خواهش کنم؟ دلیل برای من بیارید که اوبونتو از فدورا بهتر هست :) همونطور که من برعکس‌ش رو توی پست بالا انجام دادم! در ضمن من نگفتم شما متعصب هستی! چرا بحث رو میخواهید به جنجال و کل‌کل بکشونید؟ بابا بخدا نه من با کسی پدر کشتگی دارم و نه احتیاج به اثبات این مسائل! عرض کردم بحث دوستانه قرار هست باشه!! که نمیدونم چرا همه جبهه میگیرن! من اولش هم به Mohi جان گفتم این بحث آخرش معلوم هست ولی به خواسته ایشون دوباره ادامه دادم... خواهشا بحث رو علمی دنبال کنید! این آمار و ارقام اصلا بر چه اساس هست؟ اگر آمار در مورد تعداد زیاد کاربر هست که اصلا نمیشه ملاک دونست چون زیاد بودن دلیل بر خوب بودن نیست! و اگر مقایسه هست که توی همین سایت دیدیم که فدورا ارجحیت داشت! ممنون از لطف شما که به بحث ادامه میدید.

دوست من گفتم که این بحث در این انجمن تحریک آمیز است.  این مثل این می مونه بری توی یک قهوه خانه پر از آدم های سیبیل کلفت داد بزنی از هر چی سیبیل بدم می یاد. بالاخره یک نفر این وسط به سیبیلش بر می خورد.

مشکل دیگر این است که خیلی کلی در این مورد بحث می کنی. اوبانتو کرش می کند ولی فدورا کرش نمی کند که نشد نقد.

نقد باید خصوصیات خاصی داشته باشد. بی طرفانه باشد ( حداقل در ظاهر ) و از بار علمی برخوردار باشد. حداقل به یک سند معتبر یا تجربه ی مناسب اشاره کند.

« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1387، 08:44 ب‌ظ توسط platoali »

آفلاین سجاد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #38 : 25 خرداد 1387، 09:38 ب‌ظ »
نقل‌قول
اصلا میشه یه خواهش کنم؟ دلیل برای من بیارید که اوبونتو از فدورا بهتر هست همونطور که من برعکس‌ش رو توی پست بالا انجام دادم!

کجا شما گفتی فدورا بهتره فقط مشکلات اوبی رو گفتی که به نظر من اصلا مشکل نی مشکل جایه دیگس {از طرف سخت افزارها} و در مورد فدورا هم یکی از بچه ها گفته بود

نقل‌قول
اگه هم میخواید در جهت ارتقای سیستم عامل fedora کمک کنید برید fedora نصب کنید  Cheesy

که به نظر من حرف کاملا درستیه و لومیون هم گفت :
نقل‌قول
اما هزینه‌اش اینه که عملا فدورا شده یه بستر تست برای Redhat Enterprise و به نظر من این بخشش جالب نیست.

نقل‌قول
مثال کی می تونه بگه Eclipse بهتره یا Netbeans؟ من بعد از ۳ سال کار با Eclipse  اون رو کنار گذاشتم و سراغ Netbeans رفتم. چون توی پروژه کنونیم ویژگی UI Designer که در Netbeans وجود داره سرعت منو خیلی بهتر کرده. ولی آیا می تونم منکر همه روزهای خوبی که با Eclipse داشتم بشم؟ نه! Eclipse فوق العاده است همونطور که Netbeans فوق العاده است. اصلا حس می کنم وجود این دو و رقابتشون باعث بهتر شدن اونا می شه.

آقا ما ارادتمون نصبت به شما چند برابر شد .

آفلاین ناربه

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2033
« پاسخ #39 : 25 خرداد 1387، 10:29 ب‌ظ »
باز هم مشکل در انتخاب دیسترو و بحث ها در مورد آن.

دوستان عزیز. به این سایت ها توجهی نکنید. بابام جان ۱ هفته نصب کنید از همه چیزش استفاده کنید و کار کنید و بعد نظر بدید.

نظر شخصی من.
آقای Kinglet  درست میگن. من بیام پیش دوستام پز بدم بگم لینوکس خوبه بعد بیاد ببینه هنگ میکنه؟ کرش میکنه؟ بالا اومدنش کنده؟ و و و و
من کوبونتو ۸.۰۴ برگشتم ۷.۱۰. نتونستم کار کنم. همون روز اول. یکی از مشکلاتش کارت گرافیکم بود. (حالا بماند)
 من فدورا ۹ رو هم امتحان کردم.
فوق العادست. خیلی توپه. خیلییییییی. فقط مشکلم با نصب برنامه ها بود. همین. وگر نه اصلا و اصلا مشکلی باحاش نداشتم. اصلا
حالا خود دانی Kinglet جان  ;)

آفلاین dexidenova

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
  • ? ANy pRobLemS wiTH mY lOGo
« پاسخ #40 : 25 خرداد 1387، 11:43 ب‌ظ »

سلام بر دوست عزیز kinglet
آقا ما خواستیم مستند و بدون جانبداری شخصی بگیم که خودتون برید انتخاب کنید
اما حالا که از تجربه های شخصی خواستید بدونید میگم که من یکبار فدورا نصب کردم برای هفت جدم بس بود
اول از همه نصبش دقیقا یک ساعت و چهل و پنج دقیقه طول کشید
بعدش هم که اومد بالا نه صدام رو شناخت و نه کارت گرافیک و نه حتی مانیتورم رو
حدود یک ساعتی با اون صفحه 640*480 سر کردم اونم بدون صدا !
وقتی خواستم آپدیتش کنم شاید درست شه : چشت روز بد نبینه  کــــــــــــــــــــــــــــــــــرش کرد !
راستش رو بگم همونجا ری استارت کردم و اومدم اوبونتو و زارت صیغه فرمت رو بر درایو فدورا جاری کردم !

این بود تجربه شخصی من !

----------------------------------------------------------------------------------------------------
در ضمن اینجا مشخصات سخت افزاریم رو میزارم که نگید اشکال از گیرندس :
cpu inter p4 2.8Mhz cache 1 Mb
ram : 1Gb
Graphic : MSI FX 5800 128Mb
Sound: Realtek ALC655 (AC97) onboard
خداحافظي با اوپن سورس !

آفلاین کسری کشاورز

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 608
  • Don't Look Back With Linux
« پاسخ #41 : 25 خرداد 1387، 11:48 ب‌ظ »
http://www.freekeyboard.net/spip.php?article426
این جا ثابت کرده که اوبونتو از اون مسابقع سربلند بیرون اومده!

پ.ن:ناربه کم پیدایی! :)

آفلاین kinglet

• Full Member
  • *
    • My Personal Blog
قصد از این تاپیک فقط همفکری و بحث دوستانه بود
+1

راستش من فدورا رو توی ویرچوال باکسم دارم. نسبت به قبل خیلی تغییرات خوبی کرده و سرعتش هم میتونم بگم قابل ملاحظه هست اما روی سیستم من به کوبی (به قول پیرمرد ;) ) نمیرسه.
همونطور که کرگدن گفتن فدورا از kde4 استفاده میکنه و برای من به شخصه هنوز کمی زوده برای سوییچ به kde4 . الان با kde4 هم کار میکنم که البته هنوز کمی کار داره.

در کل توی کوبونتو خیلی راحتترم. هر دو kde3 و kde4 رو دارم با هم. اما خب قابلیتهای فدورا رو هم نیمشه نادیده گرفت. این چیزیه که من میگم و ممکنه برای خیلی ها اوضاع جور دیگه‌ای باشه.
موافقم! ولی برای یک کاربر Gnome مثه بنده میتونه انتخاب مناسبی باشه! خب بیایم بحث رو بازتر کنیم و به مقایسه بپردازیم:
رابط گرافیکی نصب فدورا خیلی بهتر از توزیع‌هایی مثه اوبونتو هست و همونطور که میدونید فدورا از محیط نصب گرافیکی استفاده میکنه! همچنین Resize کردن پارتیشن‌ها در توزیع جدید فدورا بسیار کارا اعمال شده! همچنین encript! استفاده از کرنل ۲.۶.۲۵ بعنوان اولین توزیع در ورژن ۹ بهمراه امکان مدستینگ مربوط به Xorg7.2 ، همچنین استفاده از ابزار Preupgrade در ورژن ۷ به بالا! استفاده از presto و selinux (خیلی بهتر از توزیع‌های دیگر) و ...
سجاد عزیز اگر پست‌های قبلی من رو مطالعه میکردی میدیدی که من مزیت‌های فدورا رو هم کمی اشاره کردم :) اینم نمونش بالا.

آفلاین kinglet

• Full Member
  • *
    • My Personal Blog
« پاسخ #43 : 26 خرداد 1387، 12:15 ق‌ظ »

دوست من گفتم که این بحث در این انجمن تحریک آمیز است.  این مثل این می مونه بری توی یک قهوه خانه پر از آدم های سیبیل کلفت داد بزنی از هر چی سیبیل بدم می یاد. بالاخره یک نفر این وسط به سیبیلش بر می خورد.

مشکل دیگر این است که خیلی کلی در این مورد بحث می کنی. اوبانتو کرش می کند ولی فدورا کرش نمی کند که نشد نقد.

نقد باید خصوصیات خاصی داشته باشد. بی طرفانه باشد ( حداقل در ظاهر ) و از بار علمی برخوردار باشد. حداقل به یک سند معتبر یا تجربه ی مناسب اشاره کند.

من واقعا موندم چیکار کنم! یکی از ناظرین من رو تشویق میکنه بحث رو ادامه بدم و بعد یکی مثه علی جان میاد و میگه اینکار درست نیست! من حرف نمیزنم دیگه تا خود ناظرین عزیز قضاوت کنن که چه باید کرد :) پس دوستان عزیز فعلا تا زمانی که تکلیف بحث روشن نشده Quote نکنید چون من نمیتونم جواب بدم! :) ممنون از همگی.

آفلاین platoali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 212
« پاسخ #44 : 26 خرداد 1387، 12:35 ق‌ظ »
من فقط نظرم را گفتم، مثل همه کاربران دیگر نه به عنوان یک ناظر. اگر می خواستم به شما چیزی به عنوان ناظر  بگم مطمئن باشید در یک پیغام خصوصی  می گفتم. راحت باشید.  :)

فقط خواهش می کنم همه در جواب ها طوری رفتار کنند که باعث جدل نشود.