انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

تا حالا چند نفرو تونستید با اوبونتو  و دنیای اپن سورس آشنا کنید؟

5نفر
18 (34%)
10نفر
5 (9.4%)
20 نفر
2 (3.8%)
بیشتر از 20 نفر
8 (15.1%)
فقط خودم
20 (37.7%)

مجموع آرای اعضا: 53

نویسنده موضوع: لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!  (دفعات بازدید: 13745 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!
« پاسخ #60 : 30 امرداد 1393، 12:34 ب‌ظ »
دبیان هسته رو مستقلا برداشته و کامپایل کرده و چسبونده به چیزایی که قبلا ساخته بوده :)
خب حرف من هم همین بود دیگه! GNU/kFreeBSD = سیستم‌عامل گنو که از قبل موجود بود + هسته‌ی FreeBSD! توی خوندن متن فارسی هم مشکل داری؟

گوگل اصلا اشاره ای به «لینوکس» بودن آندروید نداشته و نداره و نخواهد داشت، حتی اگر هسته رو تغییر بده. این سیاست گوگل هست. الان از خیلی از کسایی که یک گوشی آندرویدی (از گالکسی مینی بگیر تا S5 ) داره بپرسی میدونی چی اون زیر ران میشه، به نظرت میدونه؟ خیلیا تنها چیزی که میدونن اینه «آندروید متن بازه و این موجب ناامنی بیش از حدش شده» و این عمق فاجعست.
کاری با این ندارم که گوگل چی می‌گه یا مردم چی فکر می‌کنن! من می‌دونم و تو هم می‌دونی که اندروید یه سیستم‌عامل با کرنل لینوکسه! طبق حرف‌هایی که تو می‌زنی پس باید به اندروید هم بگیم لینوکس (همون طور که مثلاٍ به دبیان گنو/لینوکس می‌گی لینوکس). ولی این رو هم می‌دونیم که اندروید و دبیان گنو/لینوکس از نظر زیرساختی مطلقاً هیچ شباهتی به هم ندارن! این رو چه‌طور توجیه می‌کنی؟ فرق اندروید و دبیان گنو/لینوکس چیه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #61 : 30 امرداد 1393، 12:41 ب‌ظ »
دبیان هسته رو مستقلا برداشته و کامپایل کرده و چسبونده به چیزایی که قبلا ساخته بوده :)
خب حرف من هم همین بود دیگه! GNU/kFreeBSD = سیستم‌عامل گنو که از قبل موجود بود + هسته‌ی FreeBSD! توی خوندن متن فارسی هم مشکل داری؟

گوگل اصلا اشاره ای به «لینوکس» بودن آندروید نداشته و نداره و نخواهد داشت، حتی اگر هسته رو تغییر بده. این سیاست گوگل هست. الان از خیلی از کسایی که یک گوشی آندرویدی (از گالکسی مینی بگیر تا S5 ) داره بپرسی میدونی چی اون زیر ران میشه، به نظرت میدونه؟ خیلیا تنها چیزی که میدونن اینه «آندروید متن بازه و این موجب ناامنی بیش از حدش شده» و این عمق فاجعست.
کاری با این ندارم که گوگل چی می‌گه یا مردم چی فکر می‌کنن! من می‌دونم و تو هم می‌دونی که اندروید یه سیستم‌عامل با کرنل لینوکسه! طبق حرف‌هایی که تو می‌زنی پس باید به اندروید هم بگیم لینوکس (همون طور که مثلاٍ به دبیان گنو/لینوکس می‌گی لینوکس). ولی این رو هم می‌دونیم که اندروید و دبیان گنو/لینوکس از نظر زیرساختی مطلقاً هیچ شباهتی به هم ندارن! این رو چه‌طور توجیه می‌کنی؟ فرق اندروید و دبیان گنو/لینوکس چیه؟

درسته، از نظر زیرساختی هیچ شباهتی به هم ندارن. ولی بزار یه چیزی رو بهت بگم، اگر عمقش رو فهمیدی، معلوم میشی یه چیزی بلدی :

iOS ، همونطور که میدونی، بر پایه Darwin استواره و سایر بخشهایی که اپل روی این هسته نوشته، ولی بعد از Jailbreak شدن میشه فایل های DEB روش نصب کرد و حتی امکاناتی برای نصب RPM هم هست.

پس با این حساب، من الان میگم Debian GNU/iOS و هرکس هم با من مخالفت کنه خره!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #62 : 30 امرداد 1393، 12:57 ب‌ظ »
درسته، از نظر زیرساختی هیچ شباهتی به هم ندارن. ولی بزار یه چیزی رو بهت بگم، اگر عمقش رو فهمیدی، معلوم میشی یه چیزی بلدی :
خب چرا باز می‌پری به یه شاخه‌ی دیگه؟ به جای گفتن ولی، بگو اگه به وجود چیزی به اسم سیستم‌عامل گنو باور نداری، چه‌طور ممکنه که دو تا چیز داشته باشیم (اندروید و دبیان گنو/لینوکس) که به باور تو هر دوشون یه چیز واحدن (لینوکس)، ولی باز هم به باور خودت هیچ‌گونه شباهتی به هم ندارن! این چه‌طور ممکنه؟

iOS ، همونطور که میدونی، بر پایه Darwin استواره و سایر بخشهایی که اپل روی این هسته نوشته، ولی بعد از Jailbreak شدن میشه فایل های DEB روش نصب کرد و حتی امکاناتی برای نصب RPM هم هست.

چه ربطی داره؟ حتا خری مثل من هم می‌فهمه این مزخرفه! iOS یه سیستم‌عامل کامله. یه سری برنامه هم نصب می‌شه روش که می‌تونی فایل DEB نصب کنی روش. این چه ربطی به خود سیستم‌عامل داره؟ مگه وقتی روی گنو/لینوکس wine می‌ریزی و پرونده‌های exe رو اجرا می‌کنی، سیستم‌عاملت تبدیل به ویندزد می‌شه؟
اتّفاقاً باید این سوال رو ازت پرسید که چرا به iOS نمی‌گی داروین یا حتا iOS/Darwin ولی به گنو/لینوکس می‌گی لینوکس؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #63 : 30 امرداد 1393، 01:02 ب‌ظ »
خب چرا باز می‌پری به یه شاخه‌ی دیگه؟ به جای گفتن ولی، بگو اگه به وجود چیزی به اسم سیستم‌عامل گنو باور نداری، چه‌طور ممکنه که دو تا چیز داشته باشیم (اندروید و دبیان گنو/لینوکس) که به باور تو هر دوشون یه چیز واحدن (لینوکس)، ولی باز هم به باور خودت هیچ‌گونه شباهتی به هم ندارن! این چه‌طور ممکنه؟

چه ربطی داره؟ حتا خری مثل من هم می‌فهمه این مزخرفه! iOS یه سیستم‌عامل کامله. یه سری برنامه هم نصب می‌شه روش که می‌تونی فایل DEB نصب کنی روش. این چه ربطی به خود سیستم‌عامل داره؟ مگه وقتی روی گنو/لینوکس wine می‌ریزی و پرونده‌های exe رو اجرا می‌کنی، سیستم‌عاملت تبدیل به ویندزد می‌شه؟
اتّفاقاً باید این سوال رو ازت پرسید که چرا به iOS نمی‌گی داروین یا حتا iOS/Darwin ولی به گنو/لینوکس می‌گی لینوکس؟

دوست من PureDarwin و OS X کاملا از لحاظ ساختاری شبیه هم هستن، اما باز هم کلی تفاوت ساختاری دارند. این دلیل میشه بگم این دو سیستم عاملهای جدا هستند؟
اسم هایی مثل مک یا iOS اسمی هست که سازنده روش گذاشته، و هیچ جنگ و دعوایی هم سر اسمش نیست، وگرنه XNU/Darwin اسمی هست که بارها توی داکیومنت های اپل دولپر بهش اشاره مستقیم و غیرمستقیم شده بجای مک و iOS.

آفلاین احسان☺

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
« پاسخ #64 : 30 امرداد 1393، 01:10 ب‌ظ »
من بازم دلیل و استدلالی نمیبینم.فقط دارید همینطوری میگید این درسته!اگه اینطوریه یکی هم میاد میگه شاید بشه بهش گفت گنو/ویندوز!یا اصن گنو!:)
احسان جان، فکر می‌کنم مشکل اون‌جاست که درک....
کلا ۱۰۰٪ حرفم رو اشتباه متوجه شدید.منظورم اصلا بحث فنی کار نبود!(که دقیق تر و خیلی بیشتر نقل قول میکردم و خیلی بیشتر توضیح میدادم.)خلاصه منظورم رو اینطور برداشت کنید که:
نقل‌قول
بیخیال حرف های زیاد با عمق کم بشید و استدلال بیارید نه جک و حرف بیهوده!

من ربط این رو به بحث در جریان متوجّه نشدم! ولی اگه قبول داری با نصب نرم‌افزار سیستم‌عامل عوض نمی‌شه، چه‌طوریه که می‌گی با نصب نرم‌افزاری به اسم لینوکس روی سیستم‌عامل گنو، اون سیستم‌عامل تبدیل می‌شه به لینوکس؟ ???
اتفاقا دقیق متوجه شدید.من دلیل این که دوست دارید جریان رو به سمت کل کل پیش ببرید متوجه نمیشم.

الان مشکلاتی که هست اینه:
۱:شما همش داری میگی گنو درسته. سیستم عامله گنو... :ما میگیم چرا؟شما میگی نه گنو درسته!میگیم چی؟ شما میگی گنو درسته!میگیم فلان شما باز میگی نه گنو درسته!همش داری میگی درسته!ولی نمیگی چرا.این که گنو سیستم عامله دلیل و استدلال نیست.یه ادعا هستش که باید براش دلیل آورده بشه. اگه وقتی میگید ترکیب پروژه گنو و لینوکس هستش که... و این قسمت ها وجود داره، دقیقا بگید چه قسمت هایی احتمالا تا حد زیادی مشکل حل بشه.;)(یعنی نگفتن این که چی درسته و به جاش استدلال این که چی درسته ;) )
۲:فرض کنیم نباید به این سیستم عامل گفته بشه لینوکس.:چرا باید گفته بشه گنو؟وقتی اسم پژو ۴۰۵، پژو ۴۰۵ نیست که دلیل نمیشه بهش بگیم پراید!لینک
۳:(گزینه ی مهم بین این ۳ تا.دو تای بالایی خیلی اهمیتی نداره.)دلیل ترول بازی وسط هر تاپیکی که اسم لینوکس برده میشه و منحرف کردنش و راه اندازی بحث های بیهوده مشخص نیست.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #65 : 30 امرداد 1393، 01:28 ب‌ظ »
۱. یعنی الآن مشکلت اینه که گنو سیستم‌عامل هست یا نیست؟ ??? شما چی خوندین تا حالا پس؟
به ویکی‌پدیا مراجعه می‌کنیم
نقل‌قول
GNU /ɡnuː/ is a Unix-like computer operating system developed by the GNU Project

۲. چون سازنده‌اش اسمش رو گذاشته گنو. بیا فرض کنیم نباید بهش بگیم گنو، چرا باید بگیم لینوکس؟ چرا نباید بگیم لیبره‌آفیس؟

۳. چون سنگ‌بنای آموزش نباید اشتباه گذاشته بشه! کسی که امروز اشتباه یاد گرفت، فردا می‌شه مثل شما که باید این همه توان گذاشت برای این که دیواری که تا ثریّا کج رفته رو بکوبه و از نو بسازه. من به عنوان عضو کوچکی از جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد، مأموریت دارم که تا جایی که درتوانمه افراد رو با مفاهیم درست آشنا کنم و از گمراه شدن و گیج شدنشون در این زمینه جلوگیری کنم
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1393، 01:33 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
« پاسخ #66 : 30 امرداد 1393، 01:44 ب‌ظ »
چرا بقیه ی ناظران انجمن (پیشکسوتال "گنو/لینوکسی" یا "گنو" یا "لینوکس" یا هر چی) نظر نمیدند تا ما هم  بفهمیم کدوم مفهوم یا تعریف درسته ؟
آقای نکسیون ، سلمان خان ، جادی ، جناب زبردست ، مهدی خان و .....
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین احسان☺

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
« پاسخ #67 : 30 امرداد 1393، 01:55 ب‌ظ »
ویکی پدیا؟ ???

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
« پاسخ #68 : 30 امرداد 1393، 01:56 ب‌ظ »
۱. یعنی الآن مشکلت اینه که گنو سیستم‌عامل هست یا نیست؟ ??? شما چی خوندین تا حالا پس؟
به ویکی‌پدیا مراجعه می‌کنیم
نقل‌قول
GNU /ɡnuː/ is a Unix-like computer operating system developed by the GNU Project

۲. چون سازنده‌اش اسمش رو گذاشته گنو. بیا فرض کنیم نباید بهش بگیم گنو، چرا باید بگیم لینوکس؟ چرا نباید بگیم لیبره‌آفیس؟

۳. چون سنگ‌بنای آموزش نباید اشتباه گذاشته بشه! کسی که امروز اشتباه یاد گرفت، فردا می‌شه مثل شما که باید این همه توان گذاشت برای این که دیواری که تا ثریّا کج رفته رو بکوبه و از نو بسازه. من به عنوان عضو کوچکی از جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد، مأموریت دارم که تا جایی که درتوانمه افراد رو با مفاهیم درست آشنا کنم و از گمراه شدن و گیج شدنشون در این زمینه جلوگیری کنم
دانیال خان فکر کنم اگه شما جواب دو تا سوال رو بدی (واضح و بدون پیچوندن) مشکل تا حد زیادی از پیچیدگی در بیاد
1- تعریف سیستم عامل و وظایف اون
2- اگه مثلا من بشینم و شل رو از بش به یه چیز دیگه تغییر بدم و به جای gcc , GDB , glibc  رو با چیزای دیگه عوض کنم و به جای گنوم از کی دی ای استفاده کنم(و بقیه ابزار هایی که استالمن و دوستان ساختن رو به همین ترتیب) حالا اجازه دارم گنو رو از گنو/لینوکس حذف کنم؟
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #69 : 30 امرداد 1393، 02:12 ب‌ظ »
فکر می کنم این پیوند تمام شک ها رو حل کنه، منبعش هم معتبره.

پ.ن: داخل پیوند، پیوندهای مفید زیادی وجود داره.
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1393، 02:16 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #70 : 30 امرداد 1393، 02:29 ب‌ظ »
دانیال خان فکر کنم اگه شما جواب دو تا سوال رو بدی (واضح و بدون پیچوندن) مشکل تا حد زیادی از پیچیدگی در بیاد
1- تعریف سیستم عامل و وظایف اون
2- اگه مثلا من بشینم و شل رو از بش به یه چیز دیگه تغییر بدم و به جای gcc , GDB , glibc  رو با چیزای دیگه عوض کنم و به جای گنوم از کی دی ای استفاده کنم(و بقیه ابزار هایی که استالمن و دوستان ساختن رو به همین ترتیب) حالا اجازه دارم گنو رو از گنو/لینوکس حذف کنم؟

۱. سیستم‌عامل مجموعه‌ای از برنامه‌ها، کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای توسعه برای ارتباط با رایانه و اجرای نرم‌افزارهای کاربردی روی اونه، به همراه کرنل که وظیفه‌ی تخصیص منابع رو برعهده داره.

۲. به این سادگی نه، مثلاً KDE هم درسته که جزو بسته‌های پروژه‌ی گنو نیست، ولی برای استفاده در سیستم‌عامل گنو توسعه داده شده. سیستم‌عامل گنو چیزی بیش‌تر از پروژه‌ی گنو هست. پروژه‌ی گنو بعدها و با نیاز به پروژه‌ای برای توسعه‌ی ابزارها برای سیستم‌عامل گنو ایجاد شد. اگه بتونی کاری که گوگل با اندروید کرد رو انجام بدی، می‌تونی گنو رو از اسمش حذف کنی. ولی یادت باشه که برای این کار، اگه از بسته‌های آماده استفاده کنی، می‌شه یه مثلاً اندروید دیگه، باز هم نمی‌تونی بهش بگی لینوکس فقط، باید بگی نسخه‌ی من از مثلاً اندروید. اگه نخوای این کار رو بکنی، نیازمند اینه که خودت بشینی و پایه‌ی سیستم‌عامل از نو بنویسی برای خودت که خب اگه دلیل محکمی برای این کار نداشته باشی، چندان عقلانی به نظر نمی‌رسه

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #71 : 31 امرداد 1393، 01:17 ق‌ظ »
نقل‌قول
منظورم از همه، همه‌ی اون‌هایی بود که اصلاً مي‌گن گنو/لینوکس، نه کلّ آدم‌ها :D گفتم اون‌ها همه‌شون می‌گن گنو/لینوکس، نه «گنو لینوکس»
شما رو نقل قول نکردم و اون خط در مورد حرف شما نبود.
نقل‌قول
آخه بحث اصلاً سر این نیست که کی حجمش بیش‌تره! قرار نیست درصد بگیریم، هرکی حجمش بیش‌تر بود اسمش اول بیاد که! مسأله اینه که لیبره‌آفیس یه نرم‌افزاره که روی سیستم ‌عامل گنو اجرا می‌شه. به همین‌صورت لینوکس هم خودش یه نرم‌افزار سیستمیه که روی سیستم‌عامل گنو اجرا می‌شه. این درخواست که بگین گنو/لینوکس به این دلیل نیست که به گنو ارزش داده بشه، بلکه به این دو دلیله:
۱. مشخّص بشه سیستم‌عامل گنویی که در حال اجرا هست با کدوم هسته داره اجرا می‌شه که این کار موقع رفع اشکال خیلی کمک زیادی می‌کنه
۲. به لینوکس و نقش بزرگی که داره ارزش داده بشه و اسمش در کنار سیستم‌عاملی که داره روش اجرا می‌شه بیاد.
استالمن با توانایی شگرفی که در شست و شوی مغزی داره میتونست آخوند خیلی خوبی بشه! چیزی به نام سیستم عامل گنو وجود خارجی نداره!
اوبونتو و فدورا گنو نیستن، فقط بخش کوچیکی از Usersapce این سیستم عامل ها از پروژه گنو آمده. هرموقع استالمن سیستم عاملی با هسته هرد و userspace تمام گنو نوشت میتونه اسمش رو گنو بزاره. نمیشه که چون چهار خطش از گنو اومده بگه این سیستم عامل اسمش گنوئه!
به لطف فعالیت‌های استالمن همین چهار خط کد گنو تو پنج سال آینده در توزیع‌های اوبونتو  و فدورا نخواهد موند.
نقل‌قول
استالمن به هیچ عنوان مخالف لینوکس نیست. حتا خودش هم از لینوکس-لیبره استفاده می‌کنه
آلترناتیو دیگه‌ای داره؟ لول.
نقل‌قول
خیلی دوست دارم استدلال پشت این نظرت رو بدونم!
شرکت‌های بزرگ لینوکس رو توسعه میدن و اون رو به این‌جا رسوندن. محصول اکثر این شرکت‌ها به ماژول های غیر آزادی که برای لینوکس توسعه میدن وابسته است. (مثل اندروید، راهکارهای شبیه سازی که ستون رایانش ابریه و ...) اگر کرنل GPL.v3 بشه اکثر این شرکت‌ها یک شبه میرن سراغ BSD و دیگر کرنل‌ها با مجوز Permissive تر. اینتل و گوگل و کوالکام و بقیه وابسطه به لینوکس نیستن، لینوکس وابسطه به اون هاست.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #72 : 31 امرداد 1393، 03:27 ق‌ظ »
سلام!
ببینید اینایی که می گم نظرات قطعی یا اعتقادات فعلی من نیست! فقط سواله! می خوام بدونم چه جواب هایی براشون هست...
۱. طرف داری از GNU/Linux: چرا به جای GNU/Linux به سیستم عاملی که پروژه ی GNU ارائه می ده اصلا نگیم GNU OS؟! اصلا به چه کسی ربط داره که GNU OS یا GNU/Linux یا Stallman OS هسته اش Linux ـه یا یه چیز دیگه؟! مگه اسم سیستم عامل رو نویسنده ی هسته باید انتخاب کنه؟!
۲. طرف داری از Linux: وقتی می گی Fodora و Ubuntu و ... توزیع هایی از GNU/Linux هستن، می شه این GNU/Linux رو به من نشون بدی؟!
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1393، 03:46 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #73 : 31 امرداد 1393، 10:01 ق‌ظ »
نمیشه که چون چهار خطش از گنو اومده بگه این سیستم عامل اسمش گنوئه!
به لطف فعالیت‌های استالمن همین چهار خط کد گنو تو پنج سال آینده در توزیع‌های اوبونتو  و فدورا نخواهد موند.
نمی دونم منظورتون از چهار خط کد چیه؟ پیوند
من اونجا کمه کم ۳۷۵( با یه ضرب ساده )نرم افزار میبینم که خیلیاشون از نرم افزار های اساسی سیستم عامل هستند.
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1393، 10:06 ق‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #74 : 31 امرداد 1393، 10:29 ق‌ظ »
نقل‌قول
نمی دونم منظورتون از چهار خط کد چیه؟ پیوند
من اونجا کمه کم ۳۷۵( با یه ضرب ساده )نرم افزار میبینم که خیلیاشون از نرم افزار های اساسی سیستم عامل هستند.
خیلی از این نرم‌افزارها فقط به دلایل تاریخی در اون لیست هستن و عملا خارج از مجموعه GNU قرار دارن. مثلا گنوم که توسعه‌اش توسط بنیاد گنوم کنترل میشه و کاملا از FSF مستقله و تا جایی که من خبر دارم بسیاری از توسعه دهنده‌های اصلیش سایه استالمن و دارو دسته‌اش رو با تیر میزنن. هیچ کدوم از کتابخونه ‌های اصلیش هم تحت GPL.v3 منتشر نشده.
گنو چندتا بازیگر اصلی مثل GCC و glibc داره که این‌ها هم آلترناتیوهای بعضا بهتر دارن.
GNU نهایتا شش تا هفت درصد کل اوبونتو رو تشکیل بده. منبع
برای تماس با من: hello [at] sasan.me