انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

تا حالا چند نفرو تونستید با اوبونتو  و دنیای اپن سورس آشنا کنید؟

5نفر
18 (34%)
10نفر
5 (9.4%)
20 نفر
2 (3.8%)
بیشتر از 20 نفر
8 (15.1%)
فقط خودم
20 (37.7%)

مجموع آرای اعضا: 53

نویسنده موضوع: لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!  (دفعات بازدید: 13738 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
  • امروز اولین روز از بقیه عمر ماست...
پاسخ : لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!
« پاسخ #75 : 31 امرداد 1393، 12:07 ب‌ظ »
نقل‌قول
نمی دونم منظورتون از چهار خط کد چیه؟ پیوند
من اونجا کمه کم ۳۷۵( با یه ضرب ساده )نرم افزار میبینم که خیلیاشون از نرم افزار های اساسی سیستم عامل هستند.
خیلی از این نرم‌افزارها فقط به دلایل تاریخی در اون لیست هستن و عملا خارج از مجموعه GNU قرار دارن. مثلا گنوم که توسعه‌اش توسط بنیاد گنوم کنترل میشه و کاملا از FSF مستقله و تا جایی که من خبر دارم بسیاری از توسعه دهنده‌های اصلیش سایه استالمن و دارو دسته‌اش رو با تیر میزنن. هیچ کدوم از کتابخونه ‌های اصلیش هم تحت GPL.v3 منتشر نشده.
گنو چندتا بازیگر اصلی مثل GCC و glibc داره که این‌ها هم آلترناتیوهای بعضا بهتر دارن.
GNU نهایتا شش تا هفت درصد کل اوبونتو رو تشکیل بده. منبع
خوب توی همین منبع خودتون مشخص شده گنو ۸ درصد رو تشکیل می‌ده اگه درست نگاه کنید گنوم رو جدا کرده اونم ۵ درصد هستش حالا یه نگاه درستتر بندازید نوشته کرنل ۹ درصد این از نظر اماری که خودتون منبعش رو دادید.
هر وفت آلترناتیوهای دیگه رو به جای گنو نصب کردید اون وقت هیچ کس به سیستم شما نمی گه گنو/لینوکس با در نظر گرفتن لایسنس‌ها شاید تونستید اسم خودتون رو روش بزارید و همه هم قبول می‌کنن ;)
در همه جا گفته می‌شه لینوکس یک کرنل هستش. هر وقت تونستید این کرنل رو تنهایی نصب کنید و سیستم رو فقط با این کرنل و بدون برنامه‌های دیگه بالا بیارید و استفاده کنید اون وقت می‌تونید به لینوکس بگید سیستم‌عامل ولی فعلا فقط یک کرنل بسیار قدرتمند هستش که به تنهایی بلااستفاده هستش.
زندگی میکنم...
حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!
چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد
بگذار هر چه از دست میرود برود؛ من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد،
حتی زندگی را

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
« پاسخ #76 : 02 شهریور 1393، 01:01 ق‌ظ »
از اونجا که جادی خیلی کم به این انجمن میاد ، خودم بهش ایمیل زدم و نظرش رو پرسیدم :

نقل‌قول
سلام. این بحث کلی جا مطرح شده و کلی جواب درست براش پیدا می کنی با سرچی معقول. گنو تلاش کرده یک سیستم عامل کامل باشه ولی الان با لینوکس به عنوان کرنل، دو تایی با هم شدن یک سیستم عامل کامل (شامل کمپایلر، برنامه های ساده کپی فایل و ادیتور و ...) و به همین خاطر عبارت «گنو/لینوکس» چیز درست تری برای چیزی است که ما تو یک سی دی از اوبونتو می بینیم.

جادی
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #77 : 02 شهریور 1393، 01:14 ق‌ظ »
نقل‌قول
خوب توی همین منبع خودتون مشخص شده گنو ۸ درصد رو تشکیل می‌ده اگه درست نگاه کنید گنوم رو جدا کرده اونم ۵ درصد هستش حالا یه نگاه درستتر بندازید نوشته کرنل ۹ درصد این از نظر اماری که خودتون منبعش رو دادید.
هر وفت آلترناتیوهای دیگه رو به جای گنو نصب کردید اون وقت هیچ کس به سیستم شما نمی گه گنو/لینوکس با در نظر گرفتن لایسنس‌ها شاید تونستید اسم خودتون رو روش بزارید و همه هم قبول می‌کنن ;)
در همه جا گفته می‌شه لینوکس یک کرنل هستش. هر وقت تونستید این کرنل رو تنهایی نصب کنید و سیستم رو فقط با این کرنل و بدون برنامه‌های دیگه بالا بیارید و استفاده کنید اون وقت می‌تونید به لینوکس بگید سیستم‌عامل ولی فعلا قط یک کرنل بسیار قدرتمند هستش که به تنهایی بلااستفاده هستش.
دقیقا چی رو میخوای بگی؟ چند پست قبل نوشتم که گفتن لینوکس به اوبونتو اشتباست و چسبوندن گنو کنارش این اشتباه رو درست نمیکنه.
و اصلا موضوع واقعا این نیست که کدوم اسم اشتباست و کدوم اسم درسته. لینوکس، فرا از اسم کرنل تبدیل به یه برند شده. افراد خیلی بیشتری با لینوکس آشنا هستند تا گنو. گنو / لینوکس کاربرها رو گیج میکنه و ارزش برند لینوکس رو پایین میاره.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
« پاسخ #78 : 02 شهریور 1393، 12:23 ب‌ظ »
دقیقا چی رو میخوای بگی؟ چند پست قبل نوشتم که گفتن لینوکس به اوبونتو اشتباست و چسبوندن گنو کنارش این اشتباه رو درست نمیکنه.
و اصلا موضوع واقعا این نیست که کدوم اسم اشتباست و کدوم اسم درسته. لینوکس، فرا از اسم کرنل تبدیل به یه برند شده. افراد خیلی بیشتری با لینوکس آشنا هستند تا گنو. گنو / لینوکس کاربرها رو گیج میکنه و ارزش برند لینوکس رو پایین میاره.
اگه بحث سر این هست که چه چیزی بیشتره هستش و افراد از چی بیشتر استفاده می‌کنند پس همه با هم جمع کنیم بریم ویندوز نظرت چیه؟ ;)

وفتی افرادی که از توزیع‌های گنو/لینوکس استفاده می‌کنن از هم دیگه می‌پرسن از چی استفاده می‌کنی یکی اوبونتو یکی فدورا، جنتو و ...
نقطه مشترک اینا چی هستش؟
وقتی ازت بپرسن اوبونتو چه سیستم‌عاملی هستش جواب چی هست؟
چرا همه کسانی که از این توزیع‌ها استفاده می‌کنن خودشون رو عضو یک کامیونیتی می‌دونن؟

همه این سیستم‌عامل‌ها یک خانواده مشترک هستن مثل ورژن‌های مختلف ویندوز یا مک.
وقتی می‌خواهید در موردشون حرف بزنیم یا یک مقاله بنویسیم نمی شه که اسم همه توزیع‌ها رو بیاریم باید به یک نقطه مشترک برسیم مثلا دبیان بیس یا فدورا بیس یا توزیع‌های گنو/لینوکس.

من تو اینترنت مقاله در مورد گنو/لینوکس می‌خونم ۸۰ درصد چیزایی که گفت یا اشتباه هستن یا مشکل فنی دارن. دارم تو سایت پر بازدید می‌خونم بازم همین مشکل هستش البته به اشتباهش کمتر هستش.
کسانی که اطلاع دارن باید اینا رو درست کنن اشتباهات رو گوش زد کنن.
وقتی دارن سیستم‌عامل‌ها رو مقایسه می‌کنن نباید از اسم لینوکس استفاده کنن باید از اسم گنو/لینوکس استفاده کنن وقتی در مورد کرنل حرف می زنن باید بگن لینوکس نباید بگن گنو/لینوکس وقتی در مورد یک توزیع خاص حرف می‌زنن باید از اسم اون توزیع استفاده کنن.

وقتی یکی می‌یاد بهم می‌گه ویندوزت چقدر جالبه از چه ویندوزی داری استفاده می‌کنی من بگم اوبونتو چی می‌شه؟
این از پایه اطلاعاتش غلطه نمی‌تونم که از بالا بیام پایین هم خودم داغون می‌شم هم طرف هیچی نمی‌فهمه.
اول بهش می‌گم ویندوز درست نیست باید بگی سیستم‌عامل بعد بهش می‌گم گنو/لینوکس هستش که به اشتباه بهش می‌گن لینوکس
حالا اگه دیدم جا داره و می‌تونه بیشتر یاد بگیره در مورد توزیع‌ها بهش می‌گم و می‌گم اسم سیستم‌عامل من اوبونتو هستش.

خوندن صفحه زیر هم خالی از لطف نیست
https://www.debian.org/intro/about
زندگی میکنم...
حتی زندگی را

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #79 : 02 شهریور 1393، 03:52 ب‌ظ »
می‌شه بدونم نخستین روزی که لینوکس به عنوان یک کرنل تونست واقعاً کار کنه، توی چه سیستم‌عاملی کار کرد؟ یعنی اگه خود لینوکس رو درنظر نگیریم، اون سیستم‌عاملی که لینوکس روش سوار شد و شروع به کار کرد رو چی صدا می‌زدن؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #80 : 02 شهریور 1393، 04:17 ب‌ظ »
می‌شه بدونم نخستین روزی که لینوکس به عنوان یک کرنل تونست واقعاً کار کنه، توی چه سیستم‌عاملی کار کرد؟ یعنی اگه خود لینوکس رو درنظر نگیریم، اون سیستم‌عاملی که لینوکس روش سوار شد و شروع به کار کرد رو چی صدا می‌زدن؟
نمی دونم شاید این اطلاعاتی که می دم به دردت بخوره...
توی این صفحه (http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Linux#Chronology) نوشته:
نقل‌قول
1993: Over 100 developers work on the Linux kernel. With their assistance the kernel is adapted to the GNU environment, which creates a large spectrum of application types for Linux. The oldest currently existing Linux distribution, Slackware, is released for the first time. Later in the same year, the Debian project is established. Today it is the largest community distribution.
و توی این صفحه (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions) توی Timeline قبل از Slackware یه چیزی بوده و بهش وصل شده به اسم SLS... که خودش ادامه پیدا نکرده و جاشو به Slackware داده...
« آخرین ویرایش: 02 شهریور 1393، 04:21 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #81 : 02 شهریور 1393، 04:44 ب‌ظ »
من متوجه نمی شم چه لزومی داره وقتی یکی از ما می پرسه سیستم عاملت چی هست، ما به جای این که بگیم Ubuntu یا Fedora یا ... هست، بهش بگیم یه توضیع Linux یا GNU/Linux هست؟! مگه می خوایم دردسر درست کنیم؟! نمی فهمم چه لزومی داره وقتی یکی می پرسه از چه سیستم عاملی استفاده می کنی، تاریخچه ی اون سیستم عامل رو بریزی بیرون... هر وقت لازم شد می گی هسته اش Linux هست! هر وقت هم لازم شد چیز دیگه ای می گی! ...
من متوجه نمی شم که این طرفی ها دقیقا به چی می خوان بگن GNU/Linux... به هسته ی Linux؟! و اون طرفی ها دقیقا به چی می خوان بگن Linux... به همه چیز حتی غیر از Kernel؟! این مرزبندی ها دقیقا مشخص نیست که دعوا پیش می آد! هر کی محصول خودش رو خودش نام گذاری کنه... اونی که می گه Fedora و Ubuntu و ... یه توزیع از GNU/Linux هستن خواهشا این GNU/Linux رو بذاره جلوی من تا منم حرفش رو قبول کنم! ...
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19699
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #82 : 02 شهریور 1393، 05:08 ب‌ظ »
من متوجه نمی شم که این طرفی ها دقیقا به چی می خوان بگن GNU/Linux... به هسته ی Linux؟!
نه، به هیچ عنوان. لینوکس اسمش لینوکسه و یکی از بسته‌های حیاتی در سیستم‌عامل گنو/لینوکس. وقتی می‌گیم سیستم‌عامل گنو/لینوکس منظورمون مشخّصه: سیستم‌عامل گنو که داره به‌جای هرد یا کرنل فری‌بی‌اس‌دی یا… از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #83 : 02 شهریور 1393، 05:18 ب‌ظ »
من متوجه نمی شم چه لزومی داره وقتی یکی از ما می پرسه سیستم عاملت چی هست، ما به جای این که بگیم Ubuntu یا Fedora یا ... هست، بهش بگیم یه توضیع Linux یا GNU/Linux هست؟! مگه می خوایم دردسر درست کنیم؟! نمی فهمم چه لزومی داره وقتی یکی می پرسه از چه سیستم عاملی استفاده می کنی، تاریخچه ی اون سیستم عامل رو بریزی بیرون... هر وقت لازم شد می گی هسته اش Linux هست! هر وقت هم لازم شد چیز دیگه ای می گی! ...
من متوجه نمی شم که این طرفی ها دقیقا به چی می خوان بگن GNU/Linux... به هسته ی Linux؟! و اون طرفی ها دقیقا به چی می خوان بگن Linux... به همه چیز حتی غیر از Kernel؟! این مرزبندی ها دقیقا مشخص نیست که دعوا پیش می آد! هر کی محصول خودش رو خودش نام گذاری کنه... اونی که می گه Fedora و Ubuntu و ... یه توزیع از GNU/Linux هستن خواهشا این GNU/Linux رو بذاره جلوی من تا منم حرفش رو قبول کنم! ...

فراخی من مانع میشه از اینکه پست بدم ولی گاهی ستمه اگه این کارو نکنم !!

الان ششمین صفحه‌ی بحثه ، این همه حرف زده شده، شش صفحه دعوا شده آخر سر شما یه چیزی گفتی که آدم شک می‌کنه اصن پست‌ها خونده میشه یا نه > این طرفی‌ها دقیقا به چی می‌خوان بگن گنو/لینوکس...به هسته‌ی لینوکس؟ دقیقا برعکس چیزی که سعی می‌کنیم بگیم رو شما توضیح دادی ! ممنون

حرف شما هم درسته، هر وقت یه نفر پرسید این چیه شما میگی اوبونتو، فدورا، دبیان ... به قول شما دردسر هم نمی‌خوایم درست کنیم. قضیه خیلی ساده‌تر از این حرفاس. وقتی دوست من، دوست شما یا هرکسی که سوال براش پیش میاد می‌پرسه این چیه، شما میگی اوبونتو یا گنو/لینوکس یا لینوکس ! وقتی پدر من می‌پرسه چرا اینقد قیافه‌ی ویندوزت !!!!! عجیب غریبه، بنده نمیام از فلسفه‌ی آزادی صحبت کنم! میگم پدر این ویندوز نیست بلکه لینوکسه! بلکه گنو/لینوکسه! ...

حالا مشکل این قضیه کجاست که این همه تو فروم و ویکی سرش دعوا میشه! مشکل اینه که افراد تخصصی می‌دونن و باید از واژه‌های تخصصی و صحیح برای بیان دانششون استفاده کنن. کسی یقه‌ی شما رو نمی‌گیره وقتی از واژگان اشتباه برای بیان یک موضوع استفاده کنی، اما منتظر آدم‌هایی هم باش که شما رو تصحیح کنن و این ماجرا همیشه تکرار میشه !

قبلا گفتم، اینجا فروم تخصصی هست، ما آدم‌های تخصصی و معمولا با دانش بیشتری هستیم نسبت به اطرافیانمون، وقتی یک نفر به شما می‌گه بهتره که از عبارت گنو/لینوکس برای اشاره به یک سیستم‌عامل استفاده کنی فقط سعی می‌کنه عبارت صحیح‌تر رو ترویج بده ( به هیچ وجه منظورم این نیست که استفاده از واژه‌ی لینوکس برای سیستم عامل اشتباه است.) پس وقتی دوست شما هیچ اطلاعاتی از یک OS نداره نیاز نیست پیچیده توضیح بدید، اما دونستن درست و غلط بودنش مهمه! و چه بهتر که اگر یک آدم علاقه مند بود، درست‌تر رو بهشون یاد بدیم نه چیزی که عموم مردم می‌گن و یک غلط رایج است (:

باز تکرار می‌کنم، این بحث بارها و بارها به نتیجه رسیده، مستندات و لینک‌ها زیاده و بحث دوباره به نتایجی می‌رسه که قبلا رسیده. نیازی به اصرار روی چیز غلط رایج نیست ! :)
« آخرین ویرایش: 02 شهریور 1393، 05:25 ب‌ظ توسط دات امین »

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #84 : 02 شهریور 1393، 05:56 ب‌ظ »
پس دوستان من فکر می کنم حق دارن اصلا بگن Fedora یه توزیعی از سیستم عامل GNU هست و سیستم عامل GNU هسته ای داره به نام Linux... چه اصراری روی Linux یا GNU/Linux هست...؟!  ???
Void Linux + XFCE

آفلاین hira_m2

• Full Member
  • *
« پاسخ #85 : 02 شهریور 1393، 06:05 ب‌ظ »
پس دوستان من فکر می کنم حق دارن اصلا بگن Fedora یه توزیعی از سیستم عامل GNU هست و سیستم عامل GNU هسته ای داره به نام Linux... چه اصراری روی Linux یا GNU/Linux هست...؟!  ???
اگه همه پست‌ها رو بخونید قبلا اقای بهزادی جواب این سوال شما داده شده یکی از دلایل تمییز دادن گنو/لینوکس از گنو/هرد و گنو/فری‌بی‌اس‌دی.
زندگی میکنم...
حتی زندگی را